Buitenlandsche Revue. DE UEREEHIGID6 DOOR LUCHTBESCHERffllFIG III mOEILIJKHEDEII. III.L III ER F F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 34= Jaargang Woensdag 29 Juni 1938 No 49 !0 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD rt 1. n k 1 1 KOUDUM. 8* I Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. t. t. 5 j HET GEVAAR VOOR EEN WERELDBRAND NOG NIET GEWEKEN. De eene week brengt de situatie in Tsjecho Slowakije, Europa aan den rand van een gewapend conflict.de andere week is ’t de nog steeds voortwoedende strijd in Spanje, die zeer gevaarlijke mo menten schept en de derde week ziet het er naar uit, dat de Oostersche kwes tie ook aan Europa niet ongemerkt voor bij zal gaan. Voor wat het eerste punt betreft is het de laatste weken opvallend stil. Dat kan natuurlijk zijn oorzaak heb ben in een zekere ontspanning.maar Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen P. T. T. DIENST OP 29 JUNI A.S. 29 Juni, de verjaardag van Z. K. H. den Prins, geldt als Nationale Feestdag. De kantoren zijn op dien dag NA 12 uur voor den POSTdienst gesloten. Tot 12 uur worden alle postzaken behandeld. Telegraaf en telefoon zijn geopend als op werkdagen. De middagbestelling te Bolsward vervalt BELASTING PERSONEELE EN INKOMSTENBELASTING. De Ontvanger der Directe belastingen te Bolsward herinnert belanghebbenden er aan, dat op de aanslagen Personeele belasting 1938, gedateerd in April 1938, vóór 8 Juli a.s, minstens y4 deel moet zijn betaald. Op de aanslagen Inkomstenbelasting 1937-1938, gedagteekend in April 1938, moet voor dien datum minstens 2/5 ge deelte zijn voldaan, terwijl de aanslagen in die belasting gedateerd in Jan. 1938 alsdan geheel moeten zijn aangezuiverd. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 18 graden. HINDELOOPEN KORFBAL. 24 Juni 1938. Hedenmiddag had alhier een vriend schappelijke korfbalwedstrijd plaats tus schen een club van hier en een uit Balk. De gasten keerden huiswaarts met een 6-1 overwinning. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. DE KINDEROPTOCHT IN DE HANSA WEEK. De aangifte voor deze optocht is tot en met 1 Juli bij voorkeur schriftelijk, adres mej. Truus Postma, Nieuwmarkt Er blijkt een klein misverstand te be staan bij sommige adspirant-deelnemers over de bedoeling van deze optocht. Zoo werd deze week meermalen de vraag gesteld: is de deelname nu alleen opengesteld voor groepen of kan indivi dueel ook worden deelgenomen? Natuurlijk wel, ieder kan deelnemen, elke voorstelling, elke uitbeelding, zoo- als we dat bij vorige gelegenheden ook meermalen gezien hebben. Tot nu toe is de animo nog niet buitengewoon, maar we moeten ons toch wel geheel in de bekende Bolswardsche vindingrijkheid vergissen als deze keer nu de optocht WORKUM. We komen thans aan no. 3, de toe stand in het Verre Oosten. We hebben in onze vorige revue be toogd, dat de overstrooming in China naast geweldige persoonlijke offers ook dit voordeel aan de Chineezen bracht, dat daardoor de opmarsch van de Ja panners werd vertraagd. Dit komt de Chineezen ten goede, die daardoor hun strijdkrachten opnieuw kunnen concen- treeren. Het is heel moeilijk uit de dik wijls zeer tegenstrijdige berichten een juist oordeel over den toestand te vor men en dan denken we niet in de eerste plaats aan China, maar aan Japan. Welke ontzaggelijke offers moet dit betrekkelijk kleine land zich opleggen om dit Chineesche avontuur te bekosti gen. Menschenmateriaal in overvloed, maar daarmee voedt men in onze moder nen tijd geen oorlog meer. De economische toestanden achter het front en in dit geval in Japan, zelve, zullen meer dan een of ander militair succes de ontwikkeling van dezen oor log beïnvloeden. Is er te dien opzichte een zekere ver andering merkbaar in Japan? We geloo- ven vooralsnog niet, dat van een zekere vredesgeneigdheid iets te bespeuren valt. Wel worden zoo nu en dan enkele berichten gelanceerd, speciaal wat be treft de vredeswil van den Chineeschen leider Tsjang kai Sjek, maar deze be richten moeten, evenals zoovele andere) berichten, uit dit land, met een zekeri voorbehoud aanvaard worden. i In langen tijd hebben we niets ge-) schreven over de Arabierenkwqstie in Egypte. Het blijkt, dat deze vooral voor Ze meent een georganiseerde lucHtbdscherming een voor namen eisch des tijds. De ge varen voor de bevolking noemt ze groot, maar van haar leden vraagt ze een kwartje contributie per jaar! WE MOGEN HET VOLK NIET ONTMOEDIGEN. Engeland nogal lastige kwestie nog bij lange na niet is opgelost. Zelfs wordt de toestand te Jaffa en te Tel Aviv sinds de jongste aanslagen der terroristen ern stig geacht. Britsche troepen patrouillee- ren in de volkswijken en het verkeer tus schen beide plaatsen is stopgezet. Naar aanleiding -van den onlangs op de spoorbrug tusschen Egypte en Pales tina gepleegden bomaanslag hebben de autoriteiten order gegeven, dat alle spoorbruggen in het vervolg permanent door politie en militairen, bewapend met machinegeweren, bewaakt moeten wor den. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat pater Pietro Rossini, prior van een klooster’in de buurt van Ramleh en Italiaan van ge boorte, door een Arabier is vermoord. We willen ten slotte nog even terug- keeren naar ons Europeesch vasteland, omdat we een enkel punt uit de eersre aanhef van deze revue nog willen be spreken, n.l. de Jodenvervolging. Dat deze in Duitschland systematisch wordt doorgevoerd is algemeen bekend, maar dezelfde doorvoering in Oostenrijk heeft voor het veel grootere aantal Jood- sche ondernemingen een veel ingrijpen der gevolg. Om maar een enkel voorbeeld te noe men, moeten alle fabriekseigenaren met ingang van 1 Juli hun niet-arische be dienden ontslaan. Dit beteekent, dat te zamen met de reeds tevoren genomen anti-Joodsche maatregelen, practisch alle Weensche Joden zonder zichtbare mid delen van bestaan zullen komen. Bij verordening van den Weenschen politie-president is den Joden het betre den van de Weensche parken en plant soenen verboden. Het D. N. B. voegt hieraan toe, dat deze maatregel genomen is, om de bevolking te beschermen tegen de voort durende provocaties”. midden in den zomer gehouden wordt, het plan niet zou slagen. BUURT-KAATSPARTIJ. Zondag j.l. hield, de traditie getrouw, de nieuwe buurt haar jaarlijksche buurt- kaatspartij. Door ruime inteekening op de lijsten, die de buurtbewoners werden aangeboden, werd de commissie in staat gesteld daarvoor prachtige prijzen en een herinneringscadeau te kunnen aan schaffen. Niet minder dan 14 parturen namen aan den wedstrijd deel en menig mooie en spannende partij werd gehouden. In ’t Lange Land, dat weliswaar door het vele voetballen er niet mooier op wordt, werd om 12 uur aangevangen en ruim half zeven was de laatste slag ge vallen. Door J. van Dalen, die dit nu al reeds 12 jaren doet, werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt, na eerst nog geme moreerd te hebben het verscheiden van den oud«-scheidsrethter K. Goodijk en ook enkele hunner oud-buurtgenooten naar voren bracht, die thans wegens vertrek uit de stad niet meer konden meespelen. Hij bracht aan alle inteekenaren op de lijst een woord van dank en in het bij zonder aan den scheidsrechter H. Feen- stra, die de hem opgenomen taak zeer correct ten uitvoer bracht, tot volle te vredenheid van commissie en kaatsers. De 1ste prijs werd behaald door J. Vellinga, P. Fennema en S. Radelaar, met den eindstand 5-4 6-6 toen Vellinga met een hercules „over alles heen” de partij beëindigde. De 2de prijs viel ten deel aan W. Kui pers, U. Yntema en Sj. Oosterbaan. De 3de prijs behaalde het partuur J. Ferwerda Sr., J. Ferwerda Jr. en D. Schaper, terwijl het partuur K. Nieuwen huis, R. Stevens en B. Meinen de 4de pr. bemachtigde. Koning van de partij was J. Vellinga. De commissie kan met voldoening op haar werk terugzien. Juni 1938. Geslaagd voor het machinistendiploma A de heer J. Visser alhier. 25 Juni 1938. Benoemd tot bode-concierge in het gemeentehuis alhier, de heer J. Lemson en echtgenoote te Enschedé. 15 >0 )0 >8 8 )0 «1 18 .1 10 Ik ben overtuigd van het nut en zelfs van de noodzakelijkheid van een goede voorlichting van het volk inzake luchtbe scherming en van oefeningen dienaan gaande. Ik betoogde dat reeds eerder. Maar ik heb iets tegen de Vereeni- ging voor Luchtbescherming, althans iets tegen haar wijze van werken. De start van deze jonge organisatie is me veel te wild: haar voorstellingen zijn te suggestief: haar tactiek lijkt me beden kelijk. Om met dat laatste te beginnen de bedoeling is eigenlijk, dat deze ver- eeniging in zooverre een semi-overheids- instituut zou zijn, dat ze op aanvrage van de regeering haar taak op zich ge nomen heeft en zal vervullen. Ze be hoort dus een steun van de overheid te zijn, waar deze naar de mate van haar middelen de luchtbescherming van en voor de burgerbevolking op bouwt. Ik zeg: naar de mate van haar middelen. We mogen niet vergeten, dat onze tijd méér groote problemen heeft, welke even noodzakelijk en plotseling een oplossing behoeven als het lucht gevaar. Daar zijn: de defensie, welker kracht in de eerste plaats bepaalt, in hoeverre ons volk zich tegen vijandelijke aanvallen, ook vanuit de lucht, be schermd kan achten; ten tweede: de werkloosheid, welke honderdduizenden gezinnen voor hun bestaan op de pu blieke kas aanwijst. Nu vind ik het in hooge mate ontac tisch dat de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming in plaats van de over heid tot steun te zijn, deze in bijna elk nummer van haar orgaan bestrijdt, in zooverre ze scherpe critiek tot haar richt over de onvoldoende wijze, waarop ze financiën voor de luchtbescherming ter beschikking stelt. Deze critiek kweekt een fatale stemming onder het volk. Eenerzijds doet de vereeniging alles om de massa van het ontzettende gevaar waaraan ze in oorlogstijd bloot zou staan, te doordringen en daarnaast po neert ze dan onophoudelijk de stelling, dat de regeering het volk aan de ge schetste gevaren weerloos ten prooi laat. Dat is niet alleen ontactisch, maar ook onrechtvaardig. De Ned. Ver. van Luchtbescherming heeft één taak: de ge noemde bescherming. Zij kan zeggen, wat ze voor de uitoefening van haar taak noodig meent; van de mogelijkheid van financiering behoeft ze zich niets aan te trekken. Maar de taak van de regee ring is aanmerkelijk veelzijdiger. Zij heeft ook voor de defensie te zorgen en beschikt niet over de financiën om deze zóó te organiseeren als feltéEjk noodig is. Ze moet honderdduizenden werkloo- zen steunen en ze doet dat in onvol doende mate ze beseft dat zelf óók omdat de kosten haar beperking op leggen. Ze moet groote werken laten uitvoeren, maar vreest thans reeds ofschoon die uitvoering in onvoldoende mate geschiedt dat het nageslacht door de werken, die vereischt en gedaan worden, ondragelijk zal worden belast. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming eischt maar en eischt; ze schept verge lijkingen met het buitenland, ze poneert stellingen, maar.vergeet, dat de re geering en de regeering alleen verantwoordelijk is voor étappes, welke zij geremd door financieel onvermo gen voor het bereiken van al het vele en onderscheidene dat noodzakelijk is, moet stellen. Kweekt de Ned. Ver. voor Luchtbe scherming ten aanzien van de regeering ontevredenheid, ten aanzien van het luchtgevaar schept ze bij de massa bo vendien een stemming van ontmoediging welke haar levensvreugde en daarmee haar levenskracht bedreigt. Om met een voorbeeld te verduidelij ken, wat ik bedoel: ik hoorde onlangs een propagandist der vereeniging in een speciaal belegde vergadering. Een knap pe redenaar was hij, maar alles wat hij zei en de toon, waarop hij sprak, was INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. AfdeeHng Bolsward v. h. Centraal Ge nootschap voor Kinder herstel- en Vacantiekolonies. Woensdag 29 Juni houdt bovenge noemde afdeeling haar jaarlijksche vlag getjesdag. Wij wekken een ieder op door het koopen van een speldje een steentje bij te dragen. Verleden week kwamen de kinderen na een verblijf van 5 weken, gezond en gebruind uit het koloniehuis te Bergen aan Zee terug. Mede door de opbrengst van de vlag getjesdag moeten de onkosten worden gedekt. Geeft dus allen met milde hand, ten bate van het zwakke kind. Het Bestuur. VERPLAATSING EXPORT-SLAGERIJ. Het voorloopig bericht in het Zater- dagnummer van ons blad, verdient thans eenige aanvulling. De heer Bolta heeft thans aangekocht de vroegere meubelfabriek van de Fa. Praamsma aan het Plantsoen. Wanneer deze fabriek binnenkort ontruimd is, zullen hierin de exportsla- gerij met koelcellen en stalling voor vee worden ondergebracht. De omvang, welke het bedrijf de laat ste jaren genomen heeft maakte een ra dicale verandering noodzakelijk en in het bestaande pand was hiervoor geen gelegenheid. zoodanig in mineur afgestemd, dat al wie gevoelig zijn voor suggesties, naar huis moeten zijn gegaan met de gedachte, dat gif of gas of granaatsplinters hun „nor maal” levenseinde zou worden. Deden de menschen dezen man z’n zin, dan zaten we thuis eiken dag met elkaar te delibereeren over alles, wat ons ééns uit de lucht zal bedreigen en over wat we dan te doen zullen hebben. Ons leven en denken zou gas moeten worden. Het luchtgevaar is geenszins denk beeldig helaas! En we moeten ver standig en beleidvol rekening houden met wat ons beschoren kan zijn, maar we moeten de gaslooze periode van ons leven niet bederven met ons uitsluitend gaszorgen voor later te maken! Het is nog geenszins te zeggen, hoe de luchtoorlog, welke technisch nog maar in zijn kinderschoenen staat, zich zal ontwikkelen. Evenmin, welke afweer - of beschermingsmiddelen de meest doel treffende zullen zijn. Een betonnen schuilplaats, die op het moment wan den van 1 Meter moet hebben ik noem deze maat slechts bij wijze van voor beeld zal over een of twee jaar mis schien niet meer deugen, wanneer de muren niet 3 M. dik zijn. Wellicht moet het heele systeem van betonnen schuil plaatsen worden prijsgegeven. Zooals gezegd: de luchtoorlog ontwikkelt zich nog steeds. En ik doe bitter weinig op de „deskundigheid” van de vele deskun digen, die zich ineens als zoodanig heb ben ontpopt, toen de regeering de lucht bescherming voor de burgerbevolking meende te moeten organiseeren en sti- muleeren. Luchtbescherming is een noodige en goede zaak; ze moet worden opgebouwd naar de mate van ervaring en onder vinding, langs wegen van geleidelijkheid rekening houdende met financieele mo gelijkheden. Luchtbescherming is vooral een zaak voor de bevolkingscentra. Het meeste geld wordt opgeslurpt door de noodzaak van evacuatie in oorlogstijd van de ste den en van de bevolking, welke huist in de buurt van objecten, welke van militair belang zijn. De beste luchtbescherming is en zal blijven dat is zelfs voor eiken leek duidelijk de bevolkingsversprei- ding. Het platteland! Déérvan heeft ook de minister van Binnenlandsche Zaken dezer dagen nog in een memorie aan de Kamer getuigd: spreiding is de beste be veiliging. En de minister bleek in dat verband m.i. terecht meer te voe len voor schuilloopgraven dan voor be tonnen onderkomens. Een populaire voorlichting van wat elkeen in verband met de omstandighe den het best kan doen tegen luchtgevaar is zeer zeker noodig, ten deze heeft de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming een mooie taak te vervullen. Maar zij hoede zich voor overdrijving. Tenminsteals zij daartoe de kans nog krijgt. Want het staat op het oogen- blik slecht met de vereeniging. Zij heeft niet de subsidie ontvangen van het rijk, welke haar door een vorigen minister in het uitzicht was gesteld en waarop de vereeniging alvast.haar inrichting had gebouwd! Naar in de bladen te lezen valt, on derhoudt de vereeniging in Den Haag kostbare bureaux en ook vanuit den le denkring worden er bedenkingen tegen geuit, dat onder de huidige omstandig heden het dure centrale apparaat wordt gehandhaafd. Ook maakt men er aanmerking op, dat de minimum-contributie een kwartje bedraagt en dat de leden daarvoor een orgaan krijgen, waarvan de kostprijs alleen reeds.... 45 cent is! De moeilijkheden zijn inmiddels in een accuut stadium gekomen en daarom zal binnenkort in Den Haag een speciale vergadering worden belegd, waar al deze kwesties en wat ermee samenhangt, be sproken zullen worden. We hopen van harte, dat de moeilijk heden zullen worden overwonnen en rustige bezinning moge leiden tot een nuttig voortbestaan. ook zou men het de stilte voor den storm kunnen noemen. Persoonlijk zijn we zoo langzamer hand de meening toegedaan, dat de bin nenlandsche toestand in Duitschland de beste waarborg biedt voor een vrede lievende oplossing van het Slowaaksche conflict Die binnenlandsche toestand is niet bepaald rooskleurig. Wat we mee nen te moeten afleiden uit de hernieuw de Jodenvervolging, die evenals bij een vorige gelegenheid de aandacht moet trekken en daardoor als een soort aflei dingsmanoeuvre dienst kan doen. De financieele toestand is in Duitsch land weinig hoopvol. We baseeren deze meening op twee feiten. Ten eerste de groote ijver waarmee de Duitsche regee ring zich van het Joodsche kapitaal meester maakt en ten tweede de voort varendheid in de overbrenging van de Oostenrijksche staatskas naar Berlijn zonder een regeling te treffen tot beta ling van de schulden, die de Oostenrijk sche regeering op zich genomen had. Wanneer men wel het aanwezige geld incasseert, maar men vergeet de reke ningen te betalen dan moet de financieele toestand in het eigen huisgezin van den dief wel bedroevend slecht zijn. De strijd in Spanje is het tweede pro bleem in ons onrustige vasteland. Op en neer gaat de balans en het meest ten gunste v'an de troepen van Franco. Dank zij de krachtige Italiaansche hulp, •drin gen deze opstandelingen langzaam maar zeker in geheel Spanje door, niet alleen de militair verdedigde steden verwoes tende, maar ook de burgerbevolking in z.g. open steden door brand- en gas bommen uitroeiende. Dank zij de Italiaansche hulp..is dat niet wat al te sterk uitgedrukt? zult ge misschien vragen, toch niet. Mussolini heeft dezer dagen zelf verklaard, dat er kans bestaat 10.000 man uit Spanje terug te trekken, zonder dat daardoor de le germacht van Franco wordt verzwakt. Dat zegt nog al iets. Wat betreft de bombardeering van open steden door de luchtmacht van Franco is de toestand thans zeer gespannen. Barcelona, (dat is dan de regeering- partij in Spanje) heeft officieel medege deeld, dat op de vliegvelden van Valen cia, Rosas en Carthagena vliegtuigen gereed staan om aanvallen te doen op buitenlandsche schepen in de havens door Franco bezet. Dit is bedoeld als represaillemaatregel, maar de algemee- ne toestand wordt er veel gevaarlijker door. Italië en Duitschland hebben reeds verklaard, dat indien dit voornemen door de Spaansche regeering zou worden uit gevoerd, dit Europa zou brengen aan den rand van den afgrond. Indien (aldus de Italiaansche pers) havens van Duitsch land en Italië zouden worden aangeval len, alleen omdat een Duitsch of Itali- aansch vliegtuig aan een bombardement heeft deelgenomen, zullen Rome en Ber lijn zonder pardon handelen en niet door middel van diplomatieke nota’s, doch met kanonnen. Deze uitlating teekent wel de ernst van den toestand. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 ZIJ IS ONTEVREDEN OVER DE REGEERING. tS 3 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1