Buit enlandsche Revue. I IV. I. II. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie „China’s smart sinds oudste tijden”. Stadsnieuws. - 0. K. PROGRAMMA Groote voorraad Onderdeelen en Banden „DE DOELE” Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD sen, Oenkerk, S. Jelsma, Lippenhuizen, het -(o)- Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen dan meent de commissie, dat er met eenige goede wil nog wel iets meer ge presteerd kan worden. En de kinderoptocht èn in combi natie daarmee wat de volwassenen presteeren, kunnen een geheel te aan schouwen geven, waarop Bolsward te recht trotsch zal mogen zijn. Haar voorstel om de optocht twee ach tereenvolgende dagen te doen plaats hebben, viel bij de Permanente Feest commissie terstond in goede aarde. Met het oog op het hierboven meege deelde is besloten de gelegenheid van aangifte nog open te stellen tot uiterlijk a.s. Woensdag 6 uur bij mej. Postma, Nieuwmarkt. Haast u dus! Namens de commissie voor het houden van Kinder- optochten. RIJKSZUTVELSCHOOL. Geslaagd voor het toelatings-examen Rijkszuivelschool alhier: IJ. P. Andèla, 105 Kubaard. W. K. Bangma (pootland) Pingjum. Th. J. van Beek, Wolvega, A. van Duinen, Dronriip, 60 20 13 74 64 10 44 62 81 27 88 12 29 92 73 39 2 28 82 58 1018 1034 1045 1067 1072 1095 1104 1119 1142 1157 1199 1250 1308 1310 1440 1442 1450 1464 1487 1500 1503 1507 1539 1617 1674 1680 1684 1689 1697 1816 1901 1951 1991 heidsgevoel niet onvermeld mag blijven. Een enkel voorbeeld willen we noe men: Bürckel had vernomen, dat een pro fessor van de academie voor beeldende kunsten te Weenen wegens beweerde politieke onbetrouwbaarheid ontslagen was. Hij gaf opdracht de zaak te onder zoeken. Gebleken is, dat de tegen den professor ingebrachte beschuldigingen in geen enkel opzicht rechtmatig waren. Diens ontslag was uitsluitend het gevolg van denunciaties. De gouwleider heeft daarom telegrafisch het weder in dienst stellen van den professor gelast en den verantwoordelijken ambtenaar van zijn post verwijderd. Tijdens een bezoek aan een gevange nis heeft de gouwleider geconstateerd, dat een vroegere ondergeschikte leider van het vaderlandsche front gevangen zat op grond van een aanklacht van een van zijn collega’s. Hij zal uit de gevange nis worden ontslagen, terwijl de aankla ger in hechtenis werd genomen. Ten slotte nog even van de dictatuur naar de democratie. Die sprong maken we maar over het groote watervlak naar Amerika, dat nog altijd als de bewaker van de democratie gerekend mag wor den. In een toespraak tot een groep van 150 hoogleeraren en leden der vereeni- ging tot nationale opvoeding, zeide Roo sevelt, dat de uiteindelijke overwinning aan de democratie zal zijn, „die zal triumfeeren dank zij de opvoeding, welke zij de volksmassa’s geeft, aangezien geen enkel volk eeuwig kan voortleven in on wetendheid en slavernij.” Landen, aldus de president, xVaar bi bliotheken werden verbrand, geleerden werden uitgestooten, kunst en literatuur werden gecensureerd, kunnen worden beschouwd als landen, die den vooruit gang der beschaving vertragen. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. t, It 1- DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. A.s. Zaterdag vindt deze jaarlijksche uitgaansdag voor onze oudjes weer plaats. De reis gaat deze keer via Wor- kum, Rijs, Lemmer naar Oranjewoud, waar ëenigen tijd gepauzeerd zal wor den. De opstelling vindt plaats op de Nieuwmarkt, terugkomst ongeveer 8 uur 's avonds aan de Sneekerweg, waar ’t Sted. Muziekkorps de oudjes feestelijk zal inhalen, waarna het geheele gezel schap in zaal Boermans nog gezellig bij eenkomt. Het is te hopen, dat het weer de oudjes ter wille is, zoodat ze een prettige middag kunnen beleven. De verschrikkelijke berichten, die op het oogenblik over de doorbraak van de dijken der Hwang Ho en de daardoor veroorzaakte catastrophe binnenkomen, opereeren met cijfers, die ons bevattings vermogen bijna te boven gaan. Maar van veel in dit reusachtige Chineesche rijk heeft de Westerling geen juiste voorstel ling, hoewel het dringend noodzakelijk is, dat Europa zich langzamerhand eens een duidelijk beeld van de werkelijke toestanden in het Verre Oosten maakt. Juist het tegenwoordige gebeuren dn het Hwang Ho-gebied dwingt daartoe, wijl het op een beslissend oogenblik met ele mentair geweld ingrijpt in een voor de geheele wereld belangrijke historische ontwikkeling, welker afloop onder be paalde omstandigheden daardoor ten sterkste beinvloed kan worden. Vooral, wanneer het, wat in het geheel niet uit gesloten schijnt te zijn, ook in de andere overstroomingsgebieden van Midden- China aan de Hwal-rivier, aan het Kei- zerkanaal en zelfs aan de Jangtse Kiang tot dergelijke catastrofen zou komen. „China’s smart sinds oudste tijden”, dat is, hoe verschrikkelijk soms ook de overstroomingen in het Jangtsedal zijn, de Hwang Ho. Niets is daarvoor karakteristieker dan het feit, dat in het jaar 2278 v. Chr. de toenmalige keizer van China zijn troon aan den water bouwkundigen ingenieur Yu schonk, als dank voor het feit, dat deze de „Gele Rivier” had weten te bedwingen. De Hwang Ho intusschen had hij „slechts” voor 1500 jaar aan banden gelegd. Sinds de 7e eeuw v. Chr. veranderde de rivier herhaaldelijk van benedenloop, totdat zij eindelijk in 1853 in een catastrofe, waar van men zich geen voorstelling kan ma ken, haar tegenwoordige bedding vond. Men moet daarbij bedenken, dat het ge bied, dat door deze veranderingen steeds in groote rampen werd gestort, een ruimte beslaat, die op Europeesche verhoudingen overgedragen van Den Haag tot Stettin en van deze kustlijn af naar het zuiden tot Bohemen zou reiken. Waarom pleegt nu de Hwang Ho, die 5100 km lang is, (bijna viermaal langer dan de Rijn) met zoo’n vreesaanjagende regelmatigheid de meest verschrikkelijke rampen te veroorzaken? Het antwoord op deze vraag luidt: wijl zij de „Gele Rivier” is, de grootste lössstroom der aarde. De uit de Tibetaansche randge bergten komende zijrivieren voeren haar reeds zooveel slib toe dat zij al in de meest noordwestelijke Chineesche pro vincie Kansoe geel van kleur is. En in het verdere verloop wordt zij steeds ster ker van dit gele slib verzadigd. Bij nor maal hoog water voert zij in de omge ving van Kaifeng 10 deelen löss op 90 deelen water mede. Alleen in abnormale jaren, zooals op het oogenblik stijgt het lössgehalte tot een hoogte van 50 Het water van de Gele Rivier wordt dan tot een gele brij, die maar al te vaak de dijken doorbreekt. De löss heeft ook veroorzaakt, dat de rivierbodem binnen de dijken dikwijls hooger ligt, dan ’t omliggende land, van Tsjengtsjoe-Kaifeng af b.v. een meter; de bodem van de rivierbedding wel te verstaan, zoodat de waterspiegel zelf zes acht of tien meter boven de eeuwig be dreigde laagvlakte ligt! Overigens doet hetzelfde geval zich ook voor met de Jangtse. Geschiedt thans, wat in het jaar 1931 gebeurde dat zoowel de Hwang Ho als de Jangtse en het Keizerkanaal het tooneel van dergelijke overstroomingen worden, dan beteekent dat een nationale ramp, waar tegenover alles verbleekt, wat in Europeesche verhoudingen denkbaar is. Volgens de verslagen van het Natio nale Hulpcomité waren indertijd 16 pro vincies en 50 millioen menschen onmid dellijk bij de catastrofe betrokken en werden alleen tusschen Woehoe en Nan king 200.000 morgen rijstcultures vernie tigd. Spoorwegen werden over vele kilo meters weggespoeld en duizenden hui zen in Nanking en Hankau vernield. In het water dreven tienduizenden lijken, die een enorm gevaar voor epidemieën beteekenden. Bijna 100.000 menschen zijn bij deze verschrikkelijke ramp om het leven gekomen. Inderdaad, het arme, door den oorlog geteisterde Chineesche volk, is op het oogenblik niet te benijden. 458 477 508 538 543 548 553 559 591 643 666 670 672 100 675 678 698 737 752 755 785 835 854 874 891 901 910 915 927 1007 1800 1877 1934 1979 lot prijs 87 46 45 16 33 83 98 85 53 7 6 96 42 18 80 22 65 15 49 30 35 95 91 48 38 89 70 19 90 84 32 9 8 lot prijs 78 97 63 24 76 66 5 17 89 51 14 54 De kansen voor den wereld vrede. De Duitsche Invloed op Oostenrijk. De toe komst aan de democratie. Nog steeds vraagt het Spaansche avontuur in verband met de mogelijkheid van een meer constante vrede in ons we relddeel de volle belangstelling. In tegenstelling met voorgaande we ken, toen we telkens onze buitenlandsche revue moesten aanvangen met het ge vaar voor een Europeeschen oorlog, kunnen we nu de bordjes eens om draaien en meer onze aandacht bepalen bij de geneigdheid tot vrede, die bij alle belanghebbende groepen te constateeren valt. Daarmee willen we natuurlijk niet pertinent beweren, dat elke oorlogsdrei ging nu ook maar bij voorbaat uitgeslo ten is, integendeel, gevaarlijk blijft de toestand zoolang er strijdende partijen tegenover elkaar staan en we zullen in Europa niet eerder gerust kunnen adem halen, dan wanneer de kanonnen en vliegtuigen veilig worden opgeborgen. Nu ja, zoover zijn we nog lang niet. Maar toch is er gedurende de laatste weken een grootere bereidheid tot viede merkbaar. Vooral de houding van Enge land is daarbij van zeer groot belang. Men heeft den tegenwoordigen minister president Chamberlain wel eens verweten dat hij teveel marchandeert en dat daar bij het prestige van Engeland verloren zou gaan en we geven gaarne toe, dat ook wij in sommige gevallen een meer positief antwoord meer in overeenstem ming met de waarheid van deze groote mogendheid gewenscht hadden, maar wanneer we dan aan den anderen kant een oogenblik denken aan het onnoem lijke leed, dat ons allen met een nieuwe wereldoorlog zou treffen.neen. dan willen we toch maar liever iets te veel toegeven, beter dan de algeheele vernietiging van ons werelddeel te moe ten aanschouwen. DE HANSA-WEEK EN DE HANSA-TENTOONSTELLING. Geheel Bolsward staat thans in teeken van de Hansa. De groote tentoonstellingshal is geheel gereed en met de opbouw van de amu- sementstent is men begonnen. Gas, wa terleiding, electriciteit, timmerlieden, ververs, enz, enz. alles is druk in de weer om op tijd klaar te komen. Ook de Hengstepadversiering is reeds in wording. Kortom een bedrijvigheid rond het tentoonstellingsterrein, dat de beste verwachtingen voor de feestweek doet veronderstellen. Ook de verschillen de festiviteiten in de stad staan in de be langstelling. Voor de ruitersport op Maandag is reeds een zeer bevredigende belangstel ling. De kinderoptocht-deelname is nu ook zeer goed, maar voor de fietstocht wachten verschillende clubjes wel wat lang met aangifte. Denk er aan, jongelui, jullie vergemakkelijkt de commissie het werk, wanneer je zoo mogelijk vandaag nog opgeeft. Bijzonderheden vinden jullie in De Jongs Nieuwsblad van Vrijdag 24 Juni. Voor de marschwedstrijd op Woens dag staan een 10-tal prima corpsen in geschreven. Dat wordt een buitengewoon evenement voort Bolsward, vooral nu men deze bijzondere attractie geheel gratis kan beluisteren. De Donderdag staat in het teeken van de paardensport en belooft eveneens door de groote deelname een succesdag te worden. Dan Vrijdag nog de groote demonstra tie der gymnastiek en de bekende loop door Bolsward. Een drukke week die weer heel wat omwonenden naar Bols- ward zal brengen. We komen in ons Vrtijdagnummer uit voeriger op deze Hansa-week terug. MUZIKALE RONDEGANG. Maandagavond ongeveer 8 uur hield ons Sted. Muziekkorps een marsch door de stad ter eere van de jeugdige en oudere kaatsers, die Zondag zulk een schitterend resultaat behaald hadden. De jongeren wonnen de gouden horlo ges in Leeuwarden en onze kaatsers Bosma en Falkena, resp. de eerste en derde prijs in Harlingen. Een schitterend resultaat vooral voor de jongere generatie. BENOEMING. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd als directrice van de Chr. Land- bouwhuishoudschool alhier, mej. T. Ackerman te Balk. In die geestesgesteldheid kunnen we volkomen meeleven met het woord van den Engelschen minister-president: „Ik acht het mijn eersten plicht alles in het werk te stellen o.m een herhaling van den grooten oorlog in Europa te vermij den en ik kan niet gelooven, dat iemand, die niet verblind is door partij-vooroor- deelen, en die beseft wat een nieuwe oorlog zou beteekenen, het niet met mij eens zou zijn en niet zou wenschen dat ik mijn pogingen voortzet.” Wanneer dan ook binnenkort de Itali- aansche, Duitsche, Fransche en Russische inmenging in het Spaansche conflict een einde neemt, en Spanje aan de Spanjaar den wordt overgelaten, kan dit conflict de vrede in Europa niet zoo gemakkelijk meer verstoren. Daar valt natuurlijk nog heel wat over deze kwestie te schrijven, maar voor vandaag zullen we dat niet doen. Onze speciale aandacht willen we van daag eens wijden aan den toestand in Oostenrijk na de vredelievende Duitsche inlijving. Dat het er een beetje Duitsch toegaat, welnu dat is toch heusch geen wonder en dat de Duitsche nationalisten de vet ste baantjes krijgen wordt door de lei ders verdedigd met dit argument, dat deze een staat van dienst hebben en meer ondervinding dan de nationaal ge tinte Oostenrijkers. De machtige man in Oostenrijk is momenteel gouwleider Bürckel. Die naam zegt U natuurlijk niets, even min als Hitler, toen hij nog in Oostenrijk schildersknecht was. Weet U wat Bür ckel uitvoerde, voordat Hitler ontdekte, dat dit de rechte man op de rechte plaats kon wezen? Bokser. De promotie gaat toch verbazend snel in Duitschland, nu zit deze man op de stoel waar eens de Habsburgers regeerden. Bürckel is ook een man, die zijn mee- ning niet onder deze stoel steekt. Trou wens, bescheidenheid is niet een deugd, die ge bij het nationaal socialisme moet zoeken. Met betrekking tot bovenge noemde voorvaderen is de meening van Bürckel als volgt: Spoedig zal er een wet komen krachtens welke de bezittin gen der Habsburgers, voor zoover zij Oostenrijksche onderdanen zijn, in beslag zullen worden genomen. Wij zullen fat soenlijk optreden tegenover fatsoenlijke Hasburgers, maar ik heb nog nooit een fatsoenlijke Habsburger aangetroffen. Vraagt men mij wat er met de Habs- burgsche verraders moet gebeuren, dan zou ik zeggen: Iemand, die in een eeuwenlange geschiedenis zich tegen ’n volkomen natuurlijke aaneensluiting ver zet heeft, behoort niet tot ons. Eerlijkheidshalve moeten we ook toe- INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. HANSA-FEESTEN. Kinderoptochten. Met een zekere voldoening kan de Commissie voor Kinderoptochten consta teeren, dat de aangifte bevredigend is geweest. Toch trok het hare bijzondere aan dacht, dat betrekkelijk zoo weinig groe pen zich hadden aangemeld; Klein Duim pje met z’n broertjes, bakkertjes, visch- clubjes, voetbalteams, en meer dergelijke die in vroegere optochten zooveel succes oogstten, ontbraken geheel of ten deele. Kunnen onze handige moeders iets dergelijks nog niet klaarspelen? De com missie wil de gelegenheid daarvoor nog openstellen tot a.s. Woensdagavond 6 uur bij het bekende adres aan de Nieuw markt (mej. Postma). En zouden de volwassenen dan ook nog niet wat beter uit den hoek kunnen komen? De commissie had zich voorgesteld, dat groepen uit het bedrijfsleven juist 'zoo’n gepaste afwisseling in de kinder stoel zouden brengen; zij dacht daarbij vooral aan de werkzaamheden vroeger in het bedrijf in tegenstelling met die van den tegenwoordigen tijd; de voor uitgang, de evolutie dus, in beeld. Ligt hier niet een mooi terrein voor onze nijvere middenstand? Is er in de laatste 50 jaren niet heel veel veranderd in hun zakenleven en zou zoo iets niet gedemonstreerd kunnen worden? Wat voor één misschien te bezwaar lijk is, zou door onderlinge samenwer king bereikt kunnen worden. En bedenken we daarenboven, dat er op andere gebieden ook nog zooveel schoons kan geleverd worden, als groe- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 magazijn) Woensdag en 4 tot 6 uur. De uitslag is als volgt: lot prijs 8 9 33 52 108 116 124 126 144 154 199 204 217 238 260 262 270 276 280 285 338 -347 367 370 385 388 403 419 442 1750 1844 1931 1967 1995 TIJDENS DE HA NS A EEN ZIE A.S. VRIJDAG J. L. Kraaijenbrink, Voorburg, S. Lenos, ’t Meer bij Heerenveen, A. W. Nauta, Heeg, A. Oosterhof, Langezwaag, F. W. Osinga, Bolsward, H. Pots, TerzooL A. Rinsma, Berlikum, P. van der Velde, Bolsward en K. Westerhof, De Rijp (N.-H.). VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag hield de vischclub „Ons Ge noegen” haar tweede vischwedstrijd, waarin P. de Boer eerste prijswinnaar werd met een baars van 25 c.M. De verdere uitslag is als volgt: 2de prijs: J. Adema Jr. A. Zoethout. K. Koopmans. S. Koopmans. J. Adema Sr. F. Rijpma. D. Adema. D. Bangma. H. Nauta. Vergeleken bij de vorige keer was de vangst goed te noemen, daar nu 23 baar zen boven de wettelijke maat werden ge vangen, terwijl toen maar 8 stuks kon den worden bemachtigd. ONTHOUDERS-VISCHCLUB. De onthouders-vischclub „O. V. C.” hield j.l. Zondag haar 2de vischwedstrijd en wel in de Leeuwardervaart. De vangst was niet groot, maar toch bevredigend. Er werden 24 baarzen bo ven de wettelijke maat gevangen. Met een baars van 24 c.M. verwierf R. van der Schaaf de 1ste prijs. 2de prijs: J. van der Zee. Tj. van der Hauw. Joh. van der Schaaf. A. van Kouteren. W. Leurink. J. Molenaar. G. van der Zee. P. de Jong. A. Venema. Troostprijs aangeboden door „Hawe- ko”: S. Wiersma. GROENE KRUIS-VERLOTING. Ten overstaan van Notaris H. A. J. Alma had gisteravond in het Groene Kruisgebouw de trekking plaats van de Groene Kruisverloting. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het Groene Kruisgebouw (ingang Zaterdag van 56 26 59 3 23 79 72 50 55 40 36 94 52 43 71 37 68 31 75 4 25 11 77 34 99 93 67 41 61 1 47 86 57 21. HET TERTIAIR WEGENPLAN IN FRIESLAND. De in onze omgeving op dit plan voor komende wegen, die naast het Rijks- en Provinciaal wegenplan noodig zijn als verbindingen voor verkeer met motorrij tuigen zijn als volgt: No. 7. Weg Harlingen-Bolsward. No. 12. Makkum, Ferwoude, Workum No. 13. Tjerkwerd, Katzijl, Oudega. De verbetering zal bestaan in het ma ken van een behoorlijke stofvrije weg verharding met een normale breedte van 4.50 M. JaargangWoensdag 6 Juli 1938 No 51 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 geven dat dit regiem ook zijn goede kan ten heeft en speciaal wat gouwleidet Bürckel betreft, een zeker rechtvaardig- pen van de elf provinciën, de elf steden, de vier jaargetijden, Neptunus, de zee god met zijn trawanten en dergelijke, W. Bartels, Hellendoorn, H. J. van der Hoek, Hommerts, M. Jacobs, Leeuwar den, A. O. Jager Giekerk, J. P. M. Jan- ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. ït V n n n ff ff ff ff ft ff ff ff ff ff ff ie r- 1, DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1