Buitenlandsche Revue. IV. V. UIER FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Techniek en werk loosheid. 34g!2 Jaargang Woensdag 13 Juli 1938 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Stadsnieuws. No. 53 ZIJN DE MACHINES EEN GEESEL? Als ze er eens niet waren. van Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 3 bladen. Porto Binnenland 3 ct. Buitenland 5 ct. Speciale inrichting voor is dus nog 6 maanden waarin de strijd onafgebroken kan doorgaan en waarin dagelijks de situatie veranderen en zeer zeker verslechteren kan. Zoolang de belanghebbende mogend heden niet positief en eerlijk onmiddel lijk een einde maken aan de militaire in menging in Spanje, zoolang blijft dit conflict een brandhaard die het wereld gebeuren steeds opnieuw kan bedreigen en zeker niet bevorderlijk is voor de rust welke Europa na de zeer moeilijke afge- loopen jaren zoo hard noodig heeft. Voor wat het verdere feestprogramma betreft, willen we nog speciaal wijzen op de marschwedstrijd op Woensdag avond, aanvang 7 uur. We herhalen nog het vriendelijk ver zoek aan allen, die deze zeer bijzondere wedstrijd willen bijwonen om de Markt straat uitgezonderd de stoepen, geheel vrij te laten, dus verder dan de stoepen niet op deze Marktstraat te gaan staan, vanaf de Appelmarkt heeft men een prachtig gezicht en kan ook de onge twijfeld prima marschmuziek uitstekend beluisterd worden. Voor route en verdere regeling ver wijzen wij naar ons nummer van Zater dag j.l. en de officieele feestgids. Gratis mooie prijzen te winnen. BRANDSMA’s WINKEL. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 18 graden. MIDDELB. TECHNISCHE SCHOOL. Voor het eind-examen bouwkunde slaagde onze stadgenoot de heer R. Jor- ritsma. gezien, maar wat hier gegeven wordt, is phenomenaal. Het eene nummer is nog mooier dan het andere en we weten eigenlijk niet wat we het meest zouden roemen de goochel- en hypnosetoeren of de behen digheid en gymnastieknumrners of de meer humoristische gedeelten. Een dergelijke avond in alle finesses beschrijven, gaat niet. Zooiets moet men zelf zien. De Tentoonstellingscommissie heeft een goede keus gedaan met dit ge zelschap voor de Hansa-feestttent te en- gageeren. Het is een uiterst beschaafd en buitengewoon attractief programma. ORGELBESPELINGEN. BOLSWARD. Blijkens advertentie in dit nummer zal de heer A. Alt zijn Orgelbespelingen weer aanvangen vanaf Maandag 18 Juli a.s. en verder eiken Maandag 8.15. De toegangsprijs is weer gesteld op f0.10 (programma inbegrepen en zon der verhoogingen). Fietsen worden A 5 cent in bewaring genomen. Kinderen be neden 14 jaar zonder geleide worden niet toegelaten. De machine is de Kop van Jut voor de economisch-ontmoedigden en allen, die geen weg weten uit de crisis. Het is ’n simpele waarheid: als een bepaalde ma chine het werk van 5 man doet, dan maakt ze 4 man overbodig. Aangenomen, dat de machine zelf het toezicht enz. van een volle menschelijke werkkracht ver- eischt. Het is een waarheid, nochtans, welke. misleidend is. Want, van groote betee- kenis is ook het antwoord op een andere vraag: als de machine er niet was, zou dan ook het werk er zijn, dat met haar hulp wordt verricht Ik heb vroeger eens het voorbeeld van het horloge gebruikt. Gesteld dat een machine of een samenstel van machines, tien horloges per uur opleveren vast staat, dat in handwerk nog niet één hor loge in de tien uur kan worden gemaakt. Dus is het bewezen, dat het gebruik van machines bij de horloge-fabrikatie de werkloosheid bevordert? Nog geenszins! Immers, hoeveel menschen zouden zich de weelde van een horloge kunnen per- mitteeren, als dit instrument slechts in handwerk kon (of mocht) worden ver vaardigd? Ik kom terug op dit onderwerp, dat ik vroeger al eens behandelde, naar aan leiding van een artikel in „De Ingenieur’’ waarin de kwestie op voortreffelijke wij ze wordt belicht. Het Kamerlid Kuiper had de opmer king herhaald, welke zoo vaak wordt gemaakt, als zou de ontwikkeling der techniek werkloosheid hebben veroor zaakt. „Hebt gij er u al eens een voorstel ling van gemaakt,” zoo vraagt Dr. Ir. B. Bölger in „De Ingenieur” wat er van ons land en van ons volk zou zijn geworden, waneer de| techfiische ont wikkeling niet of in veel mindere mate zou hebben plaats gevonden? Denkt gij, dat hier dan acht millioen menschen in een betrekkelijk hooge welvaart zouden kunnen leven? En zoo er dan al geen werkloosheid in den zin zooals wij die kennen, zou zijn, dan zou dat slechts komen, omdat een kleine bevolking zich in primitieve omstandigheden een sober bestaan zou moeten trachten te verwerven. In een zoodanige technisch-economisch laag ontwikkelde gemeenschap kent men in derdaad geen „werkloosheid”, daar heerscht slechts armoede, gebrek en ont bering. Dank zij het onvermoeide stre ven onzer technici naar hooger en beter, dank zij de voortdurende uitvindingen en ontdekkingen op het gebied der natuur kundige en chemische wetenschappen zijn er tal van nieuwe bronnen van be staan geschapen, die niet alleen aan honderdduizenden en nog eens honderd duizenden werk hebben gegeven, doch die tevens het gemiddelde welvaartspeil, vooral van de arbeidersklasse, tot een hoogte hebben opgevoerd, waarover men vroeger niet heeft durven droomen. En dat alles kon gepaard gaan met een ge leidelijke verkorting van den arbeidstijd, met een voortdurende verbetering van de sociale voorzorg en met een versterking van de rechtspositie van den arbeider, waardoor, in tegenstelling met vroeger den z.g. ouden tijd tegenwoordig ook op den arbeider het begrip mensch toepasselijk is geworden. Dit is te danken aan het feit, dat de technici rusteloos hebben doorgewerkt aan vernieuwingen en verbeteringen, dat zij, gedwongen door den categorischen imperatief, het beste wat in hen was heb ben gegeven om nieuwe bronnen van bestaan aan te boren en nieuwe moge lijkheden voor arbeid en welvaart te scheppen. Wanneer dan de menschheid door ge brekkige economische organisatie of door tegenstellingen en onverdraagzaamheid van rassen en volken eens niet in staat is deze technische ontwikkeling bij te houden, waardoor tijdelijk voor een aan tal hunner geen gelegenheid meer kan worden gevonden om aan het economi sche productieproces deel te nemen, mag men dan, zoo vraag ik, der techniek het verwijt voo de voeten werpen, dat zij het is, die voor het grootste deel dezer ramp heeft veroorzaakt? Is dat billijk? Vergeet men dan, verblind door den be- trekkelijken nood der werkloozen, dien BALLONWEDSTRIJD. De ballon wedstrijd van de firma van den Oever belooft een groot succes te worden. Reeds een paar honderd kinderen heb ben hiervoor ingeschreven, terwijl dit aantal nog geregeld groeit. Het royale aanbod van deze firma om 150 ballons gratis ter beschikking te stellen voor de kinderen van werklooze ouders, is in deze gezinnen met groote blijdschap ontvangen en zal het aantal deelnemers nog aanmerkelijk doen toe nemen. Woensdagmiddag direct na de gecos- tumeerde optocht, dus pl.m. 4 uur, zal deze wedstrijd aanvangen. De kinderen moeten zich met de reeds ontvangen labels vervoegen aan de zaak Groote Dijlakker. Zij kunnen daar hun ballons in ontvangst nemen, waarna de stoet zal worden opgesteld op het Laag Bolwerk achter de zaak. Voorafgegaan door de muziek wordt een kleine rondgang gemaakt door de stad langs de volgende route: Vertrek van het Laag Bolwerk naar de Blauwpoort, verder langs Dijkstraat, Marktstraat, Jongemastraat, Broere- straat, Groote Dijlakker, St. Janstraat, Bagijnestraat, naar de open ruimte bij de Groote Kerk, waar de ballons zullen worden opgelaten. Mocht de windrichting deze plaats voor opstijging der ballons ongeschikt maken, dan wordt van de St. Jansstraat doorgemarcheerd naar de oude Hichtu- merweg tot bij den heer Scheffer, om dAAr de ballons op te laten. We hopen, dat voor deze aardige wedstrijd het weer wat meewerkt, dan belooft dit een zeer bijzondere attractie te worden voor onze Hansa-week. Daar moet allereerst het feit gecon stateerd worden, dat het logge moeilijk in beweging te brengen Chineesche orga- nisatie-apparaat geheel is verdwenen. Wat de laatste 5 en 10 jaar aan organi satie is opgebouwd, grenst aan het on gelooflijke. De grootste stoot is echter gegeven door Japan zelve. Sedert het begin van den oorlog is het Chineesche volk stelselmatig opgekweekt tot een massale haat tegen den indringer en het komt er nu maar op aan, of de reserves in het achterland en de weer stand, die het geheele volk kan bieden, groot genoeg is. De oorlog wordt niet altijd gewonnen door de wapenen, maar door het moreel van de bevolking achter het strijdfront. Dit moreel nu is momen teel in China met alle mogelijke midde len opgekweekt tot een golf van natio nalisme. De Chineesche regeering heeft in tij den van rampen en moeilijkheden onge looflijke prestaties op organisatorisch gebied verricht. Het achterland van de slagvelden in China is één groote leger plaats. Van den omvang van deze recruteering heeft men in de Westersche wereld nau welijks begrip. In de Centraal Chinee sche provincie Hoepeh met een bevolking van 25.500.000 telde men in April j.l. reeds 1.700.000 reservisten. In de nabu rige provincie Hoenan met een bevolking van 28.300.000 zielen, werden te zelfder tijd 2.00.000 recruten getraind. Deze training geschiedt door den Legercon- scriptiedienst en door de comité’s voor Massamobilisatie. Voor alle mannen tus schen 18. en 45 jaar geldt de conscriptie. De provincie Setzjoean met een bevol king van 70.000.000 (even groot als die van Japan) k^n nog 7.000.000 soldaten leveren. In totaal kan China 22 A 23 mil lioen strijdbare mannen mobiliseeren. Een typisch voorbeeld van de rol, die de sportclubs in den oorlog kunnen spe len levert het vroegere poloteam van generaal Sjang Tsjen. Toen deze gene raal nog gouverneur van de provincie Hopei was, maakte diens poloteam de glorie uit van de Peipingsche hyppische sportwereld. Thans commandeert Sjang Tsjen het 32e leger el al zijn polokame- raden dienen als artiljerie-officier in een van zijn regimenten en werden befaamd om hun vele treffers. Ook de vrouwelijke studentenclubs en sportorganisaties dragen zeer actief bij tot de uitbreiding van de defensie. Tal rijke meisjesstudenten hebben de mili taire uniform aangetrokken en trekken in militaire formaties het land door, om de boeren tot den strijd op te roepen. Het tweede probleem van onrust is Palestina. Dit is in de laatste weken het voortdurende tooneel van onrust. Het gaat om een strijd tusschen de Joden en Arabieren. Nu zal men allicht zeggen: welnu, la ten die twee rassen hun verschillen on derling uitvechten.maar zoo gemak kelijk is deze kwestie niet. We moeten niet vergeten, dat Europa, dus ook Pa lestina, vanwaar den laatsten tijd deze onlusten gemeld worden, zeer sterk in de belangstelling van de Westersche mogendheden en met name Engeland staat. Door het slecht financieel beheer van den Khedive Ismael hebben de En- gelschen de gelegenheid gehad Egypte te onderwerpen aan hun geldelijke macht en daardoor geleidelijk een politiek op te dringen, die steeds en vooral voordee- lig moet zijn voor Engeland. Het verscherpen nu van de nationalis tische gevoelens in Egypte beteekent te vens een toenemep van de anti-Engel- sche stemming. Engeland, dat sterk houdt aan het bezit van het Suez-kanaal en van de Soedan, staat daarmee in Egypte voor een uiterst moeilijk vraag stuk. Daarom ook heeft Engeland een permanente weermacht in Egypte ter sterkte van 8000 man. Door deze kleine uiteenzetting begrijpt de lezer allicht, dat de tegenwoordige onlusten niet maar ’n plaatselijk opstootje vormen, maar wel degelijk het onderdeel vormen van een vooraf beraamd nationalistisch streven. Gelukkig is er de laatste dagen een klei ne verbetering te bespeuren, waartoe de versterking van het Britsche garnizoen zeker heeft bijgedragen. Dan ten slotte de Spaansche kwestie, waarin ook weinig hoopvolle vooruit zichten bespeurd kunnen worden. Na heel veel geconfereer is dan einde lijk besloten tot terugtrekking van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje. Zal dit de oorlog nader tot een oplos sing brengen? We weten het niet, maar onze verwachtingen zijn dienaangaande niet erg hoog gespannen. Zeer verschil lende en uiteenloopende belangen spelen hier een groote rol. In Parijs bijv, verwacht men in geen geval iets belangrijks voor Kerstmis. Dat HAWEKO-ATTRACTIE. Op verzoek van den heer Van der Zee hebben wij even een kijkje genomen in de Haweko. Ter gelegenheid van de Hansaweek is een gedeelte der winkelruimte als een gezellig zitje ingericht, waar aan de be zoekers der zaak een kopje koffie of thee wordt gepresenteerd. Het is zeer zeker een aardig idee om de oude Bolswardsche gastvrijheid op deze manier weer eens opnieuw naar voren te brengen en wij twijfelen niet, dat velen hiervan gebruik zullen maken. DE FEESTWEEK. De Ruitersport trok Maandagavond buitengewone belangstelling. Ruim 50 paarden verschenen aan de start. Na een tocht door de stad en enkele gedeelten buiten, werden op de Marktstraat de rui ters op rijvaardigheid gekeurd. De uitslag van deze ruitertocht is als volgt: 1ste prijs: damesgroep, mej. D. van der Laan, Sneek. 1ste prijs: Heeren op dek: B. Jorna, Bolsward en 2de prijs: Hettinga, Burg- werd. Heeren op zadel: 1ste prijs A: W. Anema, Pingjum. 1ste prijs B: Joh. Koers, Sneek. 2de prijs: J. C. Blanksma van Pingjum. Iedere deelnemer ontving een herin- neringsmedaille. De medewerking van de politie en ook van de marechaussee uit Sneek werd door de commissie op hoogen prijs ge- Feest! Gratis een pond fijne koekjes bij één liter Brandewijn of Jenever voor de normale prijs. BRANDSMA’s WINKEL. men om zich heen ziet, niet de geweldige zegeningen, die deze techniek aan de wereld heeft gebracht en die ons zelfs nog in staat stellen om door middel van steunuitkeeringen den werkloozen al thans ’n redelijk menschwaardig bestaan te waarborgen? Ontzaglijk veel goeds, ontzaglijk veel van wat we thans „onontbeerlijk” hee- ten, zou buiten het bereik van de massa zijn gebleven, wanneer de techniek den prijs niet gedrukt en de massafabrikatie niet had mogelijk gemaakt. Thans zoekt men naar verbeteringen in de machines om den prijs van het product te kunnen verlagen en aldus de concurrentie het hoofd te kunnen bieden ware er slechts handwerk mogelijk, dan zou de concurrentie worden gebouwd op den werktijd van den arbeider en op zijn loon. De werklooze van thans heeft het on getwijfeld beter dan de werkende arbei der het zou hebben, wanneer er geen machines waren. Niet de machines maakten de werk loosheid, maar deze ontstond uit eco nomische, politieke en militaire misstan den uit de wanverhoudingen der volke ren, die over en weer liever de eigen productie-tekorten blijven lijden dan af te nemen van eikaars overvloeden (au tarkie). Nochtans, men kan rekening houden met het bestaan van deze misstanden en dan komt men tot de vraag, of het niet beter is om in bepaalde omstandighe den den zegen van de techniek te ver smaden ten behoeve van den zegen van den arbeid. Deze vraag is vooral klemmend voor de overheid, die, wat ze bij de uitvoering van openbare werken wint door gebruik van machines, uit moet geven aan werk lozensteun. Die vraag is er ook een voor overheid en particuliere ondernemers tesamen. Nagegaan zou kunnen worden, in hoe verre het gebruik van machines in ver schillende industrieën ware uit te scha kelen door een geldelijke belooning van de overheid voor het gebruik van men schelijke arbeidskracht; een vergoeding, welke zou moeten dienen ter compensatie van de verhoogde productiekosten. Dat er werkloosheid is, mag de tech niek niet worden aangewreven, maar wel is een oordeelkundige uitschakeling van de techniek een middel om den zegen van den arbeid weer wat te verbrei den. Nog steeds spanning in het wereldgebeuren. China Japan Palestina Spanje. Na een jaar strijd in China en de op offering van honderduizenden menschen- levens is Japan er in geslaagd een groot deel van het Chineesche rijk te bezetten. Hoe dieper het Japansche leger binnen dringt in dit onmetelijk groote rijk, hoe moeilijker het wordt al die verbindings lijnen, die noodig zijn voor het contact met het moederland, afdoende te be schermen. En wat voedselvoorziening en aanvoer of aanmaak van ammunitie be treft, is dit Japansche leger op de eigen Japansche industrie voor een groot deel aangewezen. Ontzaglijke offers moet zich dit Ja pansche rijk getroosten, zoover doorge voerd, dat zelfs een bezuiningsveld- tocht gepropageerd moet worden, op al les en nog wat moet bezuinigd worden met het doel de militaire actie in China met succes voort te zetten. Bij velen zal wel eens de vraag opko men: en hoe staat het met de hulpbron nen in China? OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 steld. Een goed geslaagd onderdeel onze feestweek. Onderwijl was in de feesttent het programma in volle gang. Het bezoek was voor den eersten avond zeer goed te noemen. Wat dit gezelschap van mr. Carter presteert, grenst aan het onge looflijke. We hebben veel in dit genre DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. 24 wagens en 4 bussen vervoerden 189 personen. Vertrokken werd om ongeveer 1 uur. De reis ging over Rijs, waar werd gerust in hotel „Mooi Gaasterland”. Daarna reed men over Lemmer naar Oranje woud, waar men afstapte in hotel Tjaar- da. Gedurende twee uren werd hier doorgebracht in de speeltuin. Het weer bleef goed en de oudjes vermaakten zich hier uitstekend. Kwart over acht bereikte de file van auto’s de Sneekerpoort te Bolsward. De muzikanten van het Stedelijk Muziek korps hadden zich hier ter begroeting opgesteld en begeleidden onder vroolijke marschmuziek de stoet naar café Boer- mans. Zoowel te Sneek als hier ver zorgde de politie het verkeer, zoodat zonder oponthoud kon worden doorge reden. In café Boermans stonden de tafels al weer klaar met schalen boterhammen en de dames, die ook gedurende den tocht de gasten hadden verzorgd, her vatten hier hun dankbare taak. Onder het genot van een lekker bakje thee en voor de mannen een sigaar, be luisterde men een paar nummers door het Stedelijk orkest ten beste gegeven. Toen nam de heer Johs. Kooistra het woord om woorden van hartelijken dank te richten tot allen, die hadden medege werkt om dezen dag te doen slagen. Hij noemde den burgemeester, die toestem ming verleende te collecteeren, de da mes collectanten, Dr. L. J. de Bos Kuil, die zich beschikbaar stelde gedurende den tocht zoo noodig medische hulp te verleenen, maar het was gelukkig niet noodig, verder de dames, die bedienden en de fouragemeester. Ook de muzikan ten werden bedankt en zegden voor hei volgend jaar reeds weer hun medewer king toe; de autobezitters werden extra bedankt, evenals de. chauffeurs. Ook de hoofdagent van politie, de heer A. van der Hauw, werd voor de uitoefening van zijn regelende functie bedankt. De heer Johs. Kooistra wist zijn woor den met een grapje te kruiden, wat zeer op prijs werd gesteld. Zijn kleine ondeugendheidjes werden met luid gelach ontvangen. De stemming die reeds uitmuntend was, werd er niet weinig door verhoogd. I Men eindigde met een „Lang zal hij leven” en de gasten namen met een hartelijken handdruk afscheid om zich door een inmiddels losgebroken regen- bui, zoo vlug hun oude beenen hen dra- gen wilden, naar huis te spoeden. Niet noodig te vermelden, dat zij, die hulp behoefden, per auto gingen. DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1