Buit enlandsche Revue. BIJ OPENING 9 P. B. VAN HAM TANDARTS - SNEER De Bolswardsche Courant en Westergoo III. U. d. WER FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 WOENSDAGMORGEN UUR Reparatie aan alle merken Automobielen IEDERE 100ste kooper een modern Theeservies CADEAU Het spellingvraagstuk. Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden No 55 Woensdag 20 Juli 1938 34^5 Jaargang Telefoon No. 12 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLS WARD Md. Geen zicht Elke dag nieuwe koopjes Deze OPRUIMING duurt slechts 10 DAGEN, dus profiteert allen hiervan Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. EEN OPLOSSING IN HET ZICHT? OOK DE PERS BEVORDERE DEZE THANS. Op al onze niet geëtaleerde artikelen 10% KORTING Speciale inrichting voor OORLOGSBALANS. Na twee jaar Spaansche burgeroorlog en één jaar Chineesche oorlog gaat men (het is een zakelijke gewoonte) de ba lans opmaken. Het resultaat van die ba lans is beslissend voor de verdere koers, die men zal blijven inslaan. Is de balans een meevallertje, dan zal men rustig blijven doorgaan, tot het te verwachten resultaat is bereikt. Vallen evenwel de behaalde resultaten niet mee, dan zal men andere wegen willen bewandelen om tot het doel te geraken. Passen we deze normale gang van za ken toe ten eerste op het Spaansche conflict, dan valt er direct te constateeren dat de positie van Franco vooral in hef besluit om de Olympische Spelen voor 1940 af te zeggen en de wereldtentoon stelling uit te stellen is genomen onder drang van de financieele moeilijkheden van het land tengevolge van de militaire operaties, alsmede van de onzekerheid van den toestand in Spanje. Vorige maand heeft de minister van financiën een krachtig bezuinigings-programma aangekondigd en dit besluit is hiervan de eerste groote merkbare uitwerking. Bovendien is het bouwbedrijf krachtig beperkt, zoodat groote vertraging is in getreden in den bouw van het stadion en andere gebouwen, terwijl tenslotte de overstroomingen het land een schade van twee honderd millioen yen hebben berokken. Enfin, er zullen wel andere landen be reid gevonden worden die wereldten toonstelling en spelen in 1940 te hou den. Veel ophef wordt de laatste dagen ge maakt van de wereldreis van den Ame- rikaanschmen vlieger Hughes, die in ruim 91 uur rondom de wereld heeft ge vlogen. Inderdaad een knappe prestatie vooral wanneer we bedenken, dat deze vlieger het niet om het geld behoeft te doen. De heer Hughes is millionnair. Het is hem ook voorspoediger gegaan dan dat Italaiansche vliegtuig, wat deze week vermist werd. Dit met 20 passagiers be mande vliegtuig moet ergens in zee ge stort zijn. Verscheidene lijken heeft men reeds uit zee opgevischt en men ver moedt, dat allen omgekomen zijn. Ten slotte nog even onze gedachten geconcentreerd op de berichten uit Pa lestina. We hebben in een vorige revue deze kwestie uitvoerig behandeld en heel in het kort de oorzaken van deze spanning aangegeven. Sedertdien is de toestand eerder ver scherpt, dan verbeterd. Plaatselijke ge vechten van niet geringe beteekenis zijn aan de orde van den dag en het ziet er niet naar uit, dat de opgezweepte hartstochten (het gaat hier tusschen Jo den en Arabieren) spoedig tot rust zul len komen. lingmethoden volgen. Dat vergroot de chaos; het kweekt onverschilligheid ten aanzien van de schrijfwijze der taal. Ve len handelen tegenwoordig naar het ge voelen, dat alles geoorloofd is. Ook wie De Vries en Te Winkel nog volgen nemen zich vaak de moeite niet meer om bij twijfel na te slaan, of een woord met o (of e of a) moet worden geschreven, dan wel met oo (of ee of aa)naamvals- ennetjes ziet men even goed gebruikt bij vrouwelijke- als bij mannelijke zelfstan dige naamwoorden. Taalslordigheid is schering en inslag geworden, blijkende uit alle mogelijke gedrukte stukken. De pers helpe de regeering een handje om het volk weer aan een één taal te helpen. Zij ga de spelling volgen, welke de re geering heeift aangekondigd. Maar zij behoort zulks te doen: gezamenlijk en gelijktijdig. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Van 21 tot 31 Juli| AFWEZIG waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A De aarzeling van minister Slotemaker om een oplossing te forceeren, is ver klaarbaar, de wijze, waarop hij van zijn aarzeling deed blijken, deed wat stuntelig aan. Herhaaldelijk werden wij zigingen in de spellingregeling aange kondigd en.weer ingetrokken, com missies werden, de een na den ander, in gesteld. Maar thans heeft de heer Slotemaker eens ferm gezegd, wat hij doen zal, t.w. bij de installatie van.de nieuwste spellingscommissie. Het ziet er nu wer kelijk naar uit, dat we de oplossing nabij zijn en dat deze de eenig mogelijke zal wezen, welke de omstandigheden hebben gelaten. De commissie moet op korten termijn werken, haar oordeel wordt slechts ver langd inzake enkele spellingvraagstukken van ondergeschikt belang (aardrijkskun dige namen, bastaardwoorden en de sa mengestelde woorden) maar vast staat thans blijkens de mededeelingen van den Minister: dat de nieuwe spelling gehand haafd blijft en dat de regeering deze binnenkort in de van haar uitgaande stukken zal ovememen. Echter heeft de regeering beslo ten om met betrekking tot ge slacht en voornaamwoordelijke aanduiding de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel te blijven handhaven. De naamvals-ennetjes blijven dus gehandhaafd, evenals het „zijn” en ,haar” en „hun”. Eigenlijk weten we dus thans zoo on geveer precies, waar we binnenkort aan toe zijn en rijst de vraag, of de pers nu ook niet haar bijdrage heeft te leveren aan de ordening inzake de spelling. Het werkt verwarrend op de massa, dat de Nederlandsche bladen verschillende spel- laatste half jaar belangrijk gewijzigd is. Zou er dan toch werkelijk kans zijn, dat er eindelijk ordening komt in den hopeloozen en beschamenden chaos op het gebied der spelling van onze Ne derlandsche taal? Het lijkt er op, dat mi nister Slotemaker de Bruine thans regel recht aanstuurt op een oplossing van ’t penibele spellingvraagstuk. Het publieke oordeel over zijn beleid terzake is niet bijzonder gunstig de redactie van een onzer groote dagbladen durfde dezer da gen zelfs te schrijven, dat de menschen achter de hand plegen te glimlachen, wanneer ze het over den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben. We betwijfelen of den heer Slotemaker de Bruine recht gedaan wordt. Toen Mr. Marchant zijn nieuwe spelling schiep, gaf hij op klare wijze blijk van wat hij wilde, maar den moeilijkheden van de toepassing is hij zij het niet op ge zochte wijze ontkomen. Voor deze moeilijkheden kwam de heer Slotemaker de Bruine te staan ze werden boven dien gecompliceerd door de omstandig heid, dat de nieuwe spelling de liefde noch de waardeering van ’n bewindsman die Mr. Marchant opvolgde, mocht ver werven. Welke de moeilijkheden waren? De' eerste en voornaamste was het feit, dat een aanzienlijk deel van de „geletterde” bevolking van ons land niet of slechts met weerzin aan het nieuwe woordbeeld kon (of wilde) wennen. Tweede be zwaar was de omstandigheid, dat de spelling onzer taal niet bij wet of zelfs maar bij Kon. Besluit kan worden gere geld. Derde factor, welke de algemeene doorvoering in den weg stond, was het gemis.aan medewerking der regee ring, welke de spelling De Vries en Te Winkel in de van haar uitgaande be scheiden bleef bezigen. En laatste niet de kleinste moeilijkheid bleek de hardnekkigheid te zijn, waarmee onze Zuidelijke broeders, in Nederlandsch Brabant en in Belgisch Vlaanderen, de naamvals-ennetjes verdedigden. Nu is het wel gemakkelijk om flink heid en beslistheid te eischen van een minister in een aangelegenheid als deze, moeilijker is het om de verantwoordelijk heid te aanvaarden van een daad, welke hoe dezer effecten ook mogen blijken te worden in elk geval ook niet te schatten schade van cultureelen aard zal aanrichten. Aan den heer Slotemaker heeft zich gewroken een groote tactische fout, door zijn voorganger, Mr. Marchant, gemaakt de afkondiging van de nieuwe spelling zonder vooraf overleg, althans zonder overeenstemming vooraf, met den Belgi schen minister van onderwijs. Het cultuurgebied van de Nederland sche taal is maar klein zóó klein, dai het dwaasheid, een cultureele wandaad zou zijn, wanneer we dit gebied in tweeën gingen deelen, waarin voor de schrijfwijze der taal verschillende rege- lert zouden gelden. De heer Slotemaker is met al zijn goede bedoelingen en plannen gestuit op de onverwoestbare ennetjes-liefde van de Zuidelijke Nederlanders en de Vla mingen, een liefde, welke aangewakkerd was door de wijze, waarop Mr. Mar chant haar bestaan genegeerd of ge trotseerd had. DE HANSA-WEEK. Ook Vrijdagavond was het weer ge zellig druk in de stad en in de Tentoon stelling. De bonte avond gegeven door het ge zelschap Bartoes, was uitstekend be zocht en ook in de Tentoonstellingshal was het buitengewoon. Bij de gymnastiekdemonstraties, wel ke, na een optocht door de stad, op de Marktstraat werden gehouden, onder leiding van den heer Statema, werden verschillende vrije oefeningen, knots oefeningen enz. enz. uitgevoerd. Het was een schilderachtig gezicht en Meer dan drie kwart van het Spaansche grondgebied is thans door Franco’s troe pen bezet. Wel bieden de regeerings- troepen nog steeds heftigen tegenstand, maar ons inziens zijn ze niet opgewas sen tegen de troepen van Franco, ge steund door Italiaansche en Duitsche hulp. Die inmenging door andere mo gendheden heeft juist het Spaansche con flict tot een zoo gevaarlijk object voor de Europeesche vrede gemaakt. Die niet- inmenging (men noemde dat ook wel non-interventie) is het onderwerp ge weest van veel conferenties, todat einde lijk, nu men ziet, dat de buitenlandsche strijdkrachten voor Franco niet meer noodig zijn, de beslissing is genomen alle vrijwilligers geleidelijk terug te trekken. Zoo localiseert men in onzen modernen tijd een conflict, nadat duizenden men schen en onnoemelijke kapitalen zijn opgeofferd. Met de oorlog China-Japan is het even anders gesteld. Van een rechtstreeksche inmenging door een andere mogendheid is daar geen sprake; dat neemt intus- schen niet weg, dat de Russische wapen- leveringen aan China dankbaar aan vaard worden. In dat opzicht is er sedert de wereldoorlog nog niets veranderd. De oorlogsindustrie met zijn veel te mach tige en invloedrijke positie neemt een voortdurende bedreiging van den we reldvrede. Dat feit valt voorloopig niet te veranderen of te verbeteren. We hebben de vraag gesteld: hoever is nu na één jaar oorlog de Japansche overheersching in China gevorderd? Wanneer we rekening houden met alle factoren en vooral de uitgestrektheid van het Chineesche rijk, dan komen we tot de slotsom, dat ondanks de bezetting van een groot deel van China de Japan ners voor een schier hopelooze taak ko men te staan. Het tooneel van den strijd ver van het Moederland verwijderd, de daardoor lange en dure verbindingswe gen, die bovendien door de Chineesche guerilla een groote Japansche troepen macht werkloos maakt, het zijn allemaal factoren in het nadeel van Japan, moei lijk en kostbaar. Heeft men in Japan zelve tot nu toe weinig gemerkt van het Chineesche avontuur, dan wordt dit toch de laatste weken heel anders. Hetzelfde verschijnsel, zooals wij ons dat nog kunnen herinneren uit den tijd van den wereldoorlog, doet zich thans in Japan voor. Een enkel feit willen we noemen wat zoo juist die moeilijke economische situ atie in Japan teekent. De Olympische Spelen die in 1940 in Japan moesten worden gehouden, kunnen daar niet doorgaan en ook zal Japan (onverschil lig waar die spelen dan voor dat jaar wel gehouden zullen worden) afgevaar digden zenden. Een bericht uit Tokio meldt, dat het Geen ruilen - Alles a contant Zia de geweldige koopjes in de Etalages. DE JONG s NIEUWSBLAD OPRUIMING O -I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1