Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo W. U. d. WERFF Reparatie aan alle merken Automobielen 1 Wereldhandel leeft op. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. 34— Jaargang Woensdag 3 Augustus 1938 No 59 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD I ■1 slaagde gisteren te Leeuwarden voor het Mulo-diploma A. Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. LEGAAT. Door wijlen mevr. Heyt-Boerma, over leden te Franeker, is f1300 gelegateerd aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeen te alhier, vrij van lasten en rechten te gen onderhoud van graven. WOMMELS. GESLAAGD. 29 Juli 1938. Onze plaatsgenoote mej. G. lestra Speciale inrichting voor GESLAAGD. Vorige week slaagden te Groningen voor het examen van de Kleermakers- Examen-Corporatie onder Rijkstoezicht: Voor gezel A: J. Jorritsma, Wommels. Voor gezel B: H. Ypma, Oosterend; J. Hobma, Ytens; A. Hobma, Lutkewie- rum; B. Koopmans, Oosterlittens. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 30 Juli 1938. Voor het Mulo-diploma slaagden te Leeuwarden nog M. Vos, B. de Vries, T. Werkman, A. Yntema en J. de Vries te Witmarsum en H. Visser te Makkum, allen leerlingen van de Openb. Ulo alhier Daarmee zijn alle leerlingen geslaagd, 20 voor de Mulo-diploma’s en 7 voor de diverse klassen van de H. B. S. Voorwaar, wederom een mooi succes voor de school. MULO-EXAMENS. Zaterdag slaagden o.m. nog voor het diploma A.: K. J. Zeilstra, Workum; J. de Vries, Witmarsum, J. Eekma, Hindeloooen; H. Aukema, Koudum; H. Visser, Makkum; H. Feikes, Oudega (H. O. N.); I. Bosma, Scharnegoutum. 1 AANVOER PEKEL- en STEUNHARING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal binnenkort een bepaling kunnen wor den tegemoet gezien, dat de aanvoer van pekel- en steunharing slechts is toege staan met dezelfde schepen, aan boord waarvan de haring is verwerkt. Het z.g. „jagen” zal daarmee verboden zijn. Vermoedelijk zal deze maatregel om streeks 9 Augustus in werking treden. WITMARSUM. 3e ORGELCONCERT. De koraalbewerking van J. Nauta is een dankbaar en doorzichtig orgelstukje, waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel a Telefoon No. 12 IJTENS. HET A.S. REGEERINGSJUBILEUM. In verband met het a.s. Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin Wilhel mina werden te dezer plaatse stemmen gehoord, om ook dit feit feestelijk te herdenken. Alzoo kwamen dezer dagen enkele personen van hier en Hennaard in ver gadering bijeen, teneinde de mogelijk heid van een gezamenlijke feestviering onder oogen te zien. Aangezien in deze eerste samenkomst de verschillende kerkelijke richtingen zich hadden vertegenwoordigd, kon een en ander goed onder de loupe worden genomen. In zooverre kwam men tot overeenstemming, dat als data’s van het te organiseeren tweedaagsch feest wer den vastgesteld 7 en 8 Sept. Over de verdeeling van school en volksfeest (beide scholen zullen deelnemen) kon nog geen beslissing worden genomen, daar ook de financiën in dezen een woordje meespreken, waarvoor een in zameling bij de dorpsgenooten zal wor den gehouden. Wanneer een ieder gul hartig medewerkt en de commissie kan zoo ongeveer weten, waarover zij heeft te beschikken, zal het programma wor den opgesteld. Dat een ieder zooveel mogelijk een drachtig samenwerke, tot het welslagen der feesten. 2 Augustus 1938. Benoemd tot dagelijksch opzichter bij den bouw van een betonbrug te Hom- merts, de heer J. Zijlstra alhier, thans opzichter bij gemeentewerken van Hen naarderadeel. AUTO TE WATER. 1 Augustus 1938. Hedenmiddag reed de heer Elzinga met zijn pas nieuwe auto uit de rich ting Workum. Met matige snelheid zou hij op de Lange Laan de vrachtwagen van Smit en Zoethout passeeren. Op het zelfde oogenblik moest de chauffeur van de vrachtwagen uitwijken voor een fiet ser. Ten einde een aanrijding met den fiet ser te voorkomen, moest de heer E. krachtig remmen, waardoor hij de macht over het stuur verloor en in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. De heer E. kwam er zonder letsel af, zoodat ook dit ongeluk goed is afge- loopen. deze plaats veel ongelukken kunnen voorkomen. De chauffeur zoowel het meisje troffen geen schuld. 13i/2 47/2-42/2 9 7/2 21’/2 42/2 22/2 14 13/2 19/2 MUZIEKCONCOURS. De plaatselijke Chr. Muziekvereen. „Oranje” heeft in hare ledenvergadering besloten om het volgend jaar op Pink- ster-Maandag een groot nationaal con cours van Harmonie- en Fanfarecorpsen te organiseeren. Een concourscommissie werd reeds benoemd. 2000 M. heeren. J. Idsinga, tijd 48 min., K. Hagenus, J. van Hettema, W. Franzen, Jac. Gala ma, Y. van Hettema, S. Kramer, H. J. Alma en Joh. van der Zee. 3000 M. heeren. KI. Brandenburg, tijd 1.25 uur, KI. El zinga, G. Gerritsma en E. Brandenburg. 1000 M. dames. Feikje de Vries, tijd 32 min., J. Bes- werda, Fetje van der Mei, S. de Jong, H. Kuperus, G. Zelle, A. Mobach, B. Langenberg, A. D. Nijk, Y. Dijkstra, P. Adema en J. Schoonbeek. 2000 M. dames. D. Hagenus, tijd 58 min., Gr. van der Weide, Fr. Kramer, Y. Stellingwerf, W. Wouters, D. Foekema, A. Zuiderhof en A. Prins. De jongste die deze tocht meemaakte, was de 10-jarige A. D. Nijk. Het wakkere bestuur, en vooral de actieve badmeester Postema kunnen met genoegen op dezen welgeslaagden dag terugzien. Langen tijd heeft de crisis zich in de scheepvaart geducht doen gelden. Daar in is nu blijkens de door Lloyds regel matig uitgegeven scheepvaartstatistieken een belangrijke kentering getreden. Niet alleen in Nederland, maar in vrijwel alle landen der wereld Frankrijk maakt een uitzondering heeft de scheepvaart onverwacht een hooge vlucht genomen. In het bijzonder betreft het hier den vrachtdienst met stoom- en motorsche pen. Het zeilschip zag zijn bevrachting terug loopen en zijn gezamenlijke ton nage bedraagt nog niet 1 van die der stoom- en motorschepen. Deze verandering ten goede is inge zet in den herfst van 1936 en leidde in enkele weken tot een hoogconjunctuur. De handelsvloten namen hand over hand in omvang toe, daar in vele gevallen de regeeringen der verschillende landen deze opwaartsche beweging hebben ge stimuleerd. Reeds in het jaar 1926-1937 (Juni-Juli) kon een toename van de we- reldvloot met 1.222.381 bruto register ton worden geboekt. In het thans verstreken jaar 1937-’38 is deze toename bereids nog grooter ge bleken. Daarmee heeft de wereldvloot ’n tonnage bereikt van 67.846.511 b. r. t. en overtreft het jaar van den laagsten stand, 1935, reeds weer met 2.960.541 ton, terwijl men nog 2.284.529 ton ver wijderd is van het recordjaar 1931. In de tabel van de reeds genoemde Lloydsstatistiek neemt Nederland de tiende plaats in. Het Brltsche Rijk gaat aan ’t hoofd, dan volgen de Dominions, de Vereenigde Staten, Japan, Noorwe gen, Duitschland, Italië en Frankrijk. Merkwaardig Is ook uit deze tabel te zien, hoe in de verschillende landen de stijging is verloopen. Spanje behoort tot de weinige landen, die een terugkeer ver- toonen, hetgeen uit den aard der zaak aan den burgeroorlog is te wijten. Voor het boekjaar 1938 bedraagt de gezamen lijke tonnage van Spanje’s vloot zelfs minder dan een millioen ton. Daar staat tegenover de enorme stijging, die Japan te zien geeft met ruim 700.000 ton, Noorwegen met ruim een half millioen en Griekenland met iets minder dan een half millioen. Die toename in Grieken land bestaat hoofdzakelijk uit schepen, die uit den vreemde zijn aangekocht, dus geen nieuwbouw. Sinds het vorige jaar is Nederland’s vloot toegenomen met 210.000 ton. Merk waardig is, dat de Vereenigde Staten over het afgeloopen boekjaar nog een teruggang van bijna een half millioen te zien gaven, te wijten aan afbraak en verkoop van materiaal aan het buiten land, Spanje in het bijzonder. HINDELOOPEN ONGEVAL. 29 Juli 1938. Hedenmiddag had alhier een verkeers ongeluk plaats, dat nog goed is afge loopen. De aardappelhandelaar De Jong van Bolsward kwam met zijn zwaar beladen vrachtauto bij het passeeren van de Nieuwstad vanaf de hoofdweg in bot sing met het dochtertje van den heer Van der Valk, die op hetzelfde moment op de fiets uit een zijstraat kwam. Het meisje bekwam, dank zij het krachtig remmen van den chauffeur geen letsel, doch de fiets was vrijwat bescha digd. Het uitzicht ter plaatse is daar zeer schot van den geneesheer aan hét strand slecht. Een verkeersspiegel zou op I te Noordwijk aan Zee aangespoeld. Gelukkig, ook dit avontuur brengt de Europeesche vrede dus niet meer in ge- vaar, evenals de toestand in Tsjecho Slo wakije langzaam maar zeker in de goe de richting gaat. De benoeming van Lord Runciman tot onpartijdige waarnemer en meer tot arbiter in deze netelige kwestie mag als een zeer hoopvol tee- ken voor de goede afloop worden aan gemerkt. Runciman heeft de moeilijke, maar toch ook weer dankbare taak, de wenschen van de Sudeten Duitschers en die van de Slowaken aan te hooren, te toetsen en uit die oogenschijnlijk tegen strijdige belangen de gulden middenweg te kiezen. Dat beide partijen zich bereid hebben verklaard, deze oplossing in gun stige overweging te nemen, mag voorze ker als een gunstig voorteeken be schouwd worden. Wat bedoelen we met ons derde op schrift: nog erger dan in den wereld oorlog? natuurlijk Spanje, waar zonen van eenzelfde volk tegenover elkaar staan en honderduizenden slachtoffers vallen. De verliezen in deze burgeroorlog zijn dubbel zoo zwaar als in den wereldoor log, meer dan 800.000 gewonde Span jaarden. Uit ’n zeer geloofwaardige cor respondentie uit het strijdende Spanje lezen we onder meer deze verschrikke lijke voorspelling. Als de oorlog eens beëindigd zal zijn door overwinning van een der par tijen, want van een compromis, of zelfs maar wapenstilstand wil hier niemand, maar dan ook niemand, weten zullen de bestuurders van het nieuwe Spanje op een enorme hoeveelheid verminkten moeten rekenen. De moderne machinege weren, lucht- en artilleriebommen, mits gaders het élan, waarmede deze burger oorlog gevoerd wordt, maken dat thans het percentage der verliezen ongeveer ’t dubbele is van dat in den wereldoor log. We kunnen ons indenken hoeveel werk er verricht moet worden door den Roo- de Kruisdienst en in de talrijke hospita len. De knapste chirurgen hebben druk werk de kapotgeschoten ledematen te repareeren. Jammer dat al die kennis voor een zoo funest doel gebruikt moet worden. Eenvoudiger e.n veel menschelij- ker was het om met te vernietigen maar ja, de laatste snufjes van vernie- tigingstechiek kunnen nu weer overtrof fen worden door de allerlaatste snufjes van de medici. Dezelfde schrijver bovengenoemd, verhaalt van een soldaat, die door een granaatscherf getroffen, zijn neus en een stuk van zijn kaak verloren had. Pro fessor Soler uit Barcelona heeft de man een nieuwe neus en een nieuwe kaak gegeven en nu denkt U misschien, dat deze soldaat vol afschuw voor het oor- logswerk een meer vredelievender broodwinning had gezocht? Geen denken aan, met een opgewekte geest vertrok deze man weer naar dat ontzettende oor- logsstooneel. Een mentaliteit, die we ons moeilijk kunnen indenken. Ten slotte nog iets over Rusland en Japan. Dat we elke week opnieuw een kleine bespreking aan deze kwestie wij den, is gezien de belangrijkheid van dit conflict zeer zeker verklaarbaar. De grensincidenten in Mandsjoekwo duren voort en wie een blik werpt op de kaart van dit gebied zal onmiddellijk de belangrijke strategische beteekenis, welke van een sterk Russisch leger aan deze grens uitgaat, begrijpen. Bovendien is de tijd, waarop door Rusland of mis schien Japan (als afleidingsmanoeuvre voor den binnenlandschen toestand) de ze verscherpte grensincidenten worden uitgelokt, zeer ongelukkig gekozen, niet voor Rusland, maar voor Japan, dat door den oorlog met China financieel en mo reel dusdanig verzwakt is, dat het alle moeite heeft de vrede in eigen land en vooral de economische rust te bewaren. Ondanks de strubbelingen in Europa blijft dit gele gevaar onze bijzondere aandacht vragen. Wie zou meenen dat Japan eventueel om economsiche uit putting, de strijd zal moeten opgeven, vergist zich. Dan kan het nog heel lang duren. Dat heeft de wereldoorlog bewe zen met het geheel geblokkeerde Duitschland.^. en militair.... zoolang de strijd alleen gaat tegen China is het meeste succes ons inziens aan Japanche kant te verwachten. Dit wordt direct geheel anders, wanneer Rusland zijn sympathieën ten opzichte van China in daden gaat omzetten. Tegen deze nieu we druk zal het Japansche leger niet be stand zijn. Nog een opstand er bij. Tsjecho-Slowakije. Nog erger dan in den wereld oorlog. Rusland en Ja pan. Het schijnt dat er nog niet genoeg onrust in de wereld is. Op verschillende punt envan deze wereldbol wordt nu reeds vele maanden lang gestreden met de meest moderne vernielingswerktuigen De gespannen verhouding tusschen Rus land en Japan doet het ergste vreezen. Egypte is een voortdurende bron van zorg voor die mogendheden welke poli tiek en financieel bij dit land geïnteres seerd zijn.en nu komt daar plotse ling uit het land van de permanente op stand n.l. Griekenland, het bericht, dat op het eiland Creta weer eens een op stand is uitgebroken. De hoeveelste in den loop der jaren zullen we maar niet uitzoeken en ook zou het ons te veel plaatsruimte kosten, wanneer we de oor zaak eens in finesses gingen napluizen. De naam van Venizelos heeft in al die opstanden een bekende klank en sedert zijn overlijden in 1936 is het dan ook heel rustig geweest. Waarschijnlijk is deze rust ook be- invloed door de met dictatoriale macht regeerende Metaxas, maar zooals ’t met alle dictators gaat, zij kweeken ook veel vijanden. Een neef van die vroegere Venizelos heeft zich nu aan het hoofd van 500 ge wapende mannen geplaatst en bij ver rassing de hoofdstad van het eiland Creta, n.l. Canea genomen. De vreugde was echter van korten duur. Onmiddellijk heeft de Grieksche regeering troepen en vliegtuigen gezon den. Tegen deze gewapende macht was het handjevol opstandelingen niet opge wassen en ze hebben dan ook de ver standigste weg gekozen, door zich over te geven. BAARD. KAATSWEDSTRIJD. 31 Juli 1938. Heden (Zondag)middag had ond^r ’n stralende Julizon plaats de al min of meer traditioneel geworden jongens- kaatspartij, uitgeschreven door de afd. Baard van den N. K. B. Op het knusse terrein in de kom van het dorp hadden de verschillende ontmoetingen plaats van de kaatsende jongerein, die elkaar al zoo dikwijls op zoovele plaatsen hadden be- kampt op het veld van eer. De prijzen, bestaande uit keurige luxe voorwerpen, lokten de jonge garde wel en er werd dan ook fül gekaatst, on danks de hooge temperatuur. De uitslag is als volgt: 1ste prijs: P. Soolsma, Leeuwarden, Bouke Wielinga, Lion en J. Roorda, Baard. 2de prijs: K. Boorsma, Zweins, Joh. de Vries, Roordahuizum en D. Wester- baan, Leeuwarden. 3de prijs: Jaring Bosma, Oosterlittens, H. Visser Huins en U. van Dijk, Baard. 4de prijs: O. Bruinsma, Zweins, J. Jepma, Mantgum en A. Koopmans, Ak- krum. Een goed geslaagde kaatsdag. PERSCOMMUNIQUÉ. Bij Beschikking van den Minister van Economische Zaken van 12 Juli 1938, no. 41291 M, Directie van Handel en Nijverheid, is op grond van het Vesti- gingsbesluit Broodbedrijven 1938, Stbl. no. 660, aangewezen als diploma, het welk algeheele vrijstelling geeft van het examen handelskennis, het einddiploma van het Station Maalderij en Bakkerij te Wageningen, voorzoover dit einddiploma de handteekening draagt van den ge committeerde van den Minister van Eco nomische Zaken. AFSTANDZWEMMEN. Begunstigd door fraai zomerweer heeft Zaterdagmiddag j.l. in de Zwemschool het jaarlijksche afstandzwemmen plaats gehad. Het was voor de deelnemers(sters) wel een bijzonder mooie dag, het ver blijf in het prachtige heldere water was voor hen een waar festijn. Aan de tocht namën 20 dames en 21 heeren deel. Drie heeren moesten voor het bereiken van de eindstreep de tocht opgeven. 1000 M. heeren. O. H. Zelle, tijd 30 min., Jac. Boeke- ma, R. Adema, W. Bootsma en Jan Wier sma. 1ste soort Edammer kaas Friesch droog spek Gesneden Lunchworst Boterhamworst, beste merk Nieuwe Jam, per pot Kilo-blik „Hero” Jam Honing, per pot van 30 nu Chocolade hagel 5/2; per y2 pd. Sardines 11 /2Zalm Haring in Tomatensaus BRANDSMA’s WINKELS. dat goed klinkt al is het een tikje te breedvoerig voor het kleine koraal. Bach’s Prhlude und Fuga a moll be hoort tot ’s meesters kleine Preludiën en Fugen, hetgeen echter aan de belang rijkheid geenerlei afbreuk doet. Doch ten zeerste geboeid werden wij door Bach’s „An Wasserflüssen Babylon”, de klaag zang der Joodsche ballingen, welker pure schoonheid en tegelijk schreiende ver slagenheid een te sterker indruk ver wekte door de eeuwenoude tragedie van het Jodendom, dat wij juist in onze da gen weer zoo sterk aanwezig weten. Bij zonder mooi was ook het plechtig Naspel van William Faulkes, waarvan vooral ’t middengedeelte een prachtige registratie genoot. Mevrouw Regina Wisselink-Houwert, altzangeres te Enschedé, die we voor 't eerst beluisterden, bezit een klankrijk or gaan, dat ons het best beviel in Bach’s „Kommt Seelen” en de Nederlandsche liederen. Het geluid past zeer goed bij den or- gelklank waarmede het vooral in een mooi geheel vormde. In de Hugo Wolf- liederen misten wij nog de warme poëzie waarmede juist een altstem zoo kan ont roeren in weekheid van stembuiging en dramatische beleving der stof. In de beide v. Rennes liederen was daarvan al iets meer te bemerken, waar uit valt te concludeeren, dat de zange res wel degelijk alles goed aanvoelt, maar dit niet steeds in voordracht weet om te zetten. Volgende concert Otto Couperus. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdag zijn bij het baden in zee te Katwijk een 33-jarige geneesheer uit Appingedam en zijn 20-jarige dienst bode, verdronken. Het ongeluk is door niemand be merkt, zoodat niet na te gaan is hoe de de beide personen om het leven zijn ge komen. De politie vermoedt, dat de slachtof fers een slag van een golf hebben ge kregen de zee was zeer woelig en vervolgens zijn meegesleurd. De dokter, die enkele dagen geleden te Katwijk aan Zee is aangekomen om hier gedurende een week zijn vacantie te houden, stond als een goed zwemmer bekend. Herhaalde malen heeft de politie de vele baders, die zich gisteren in zee be gaven, gewaarschuwd, vooral voorzich tig te zijn, daar de zee erg onstuimig was. Er heerschte zoowel in zee als op het strand vrij groote drukte. Tegen half vijf, toen zich niemand meer in zee bevond en de kleeren der beide slachtoffers nog steeds op het strand lagen, kreeg men vermoeden, dat er een ongeluk moest zijn gebeurd. Enkele badgasten stelden de politie van een en ander in kennis, waarop deze ging dreggen, hetgeen geen resultaat i opleverde. Tegen acht uur is het stoffelijk over- Dj te Noordwijk aan Zee aangespoeld. DE JONG s NIEUWSBLAD 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1