COWCIIIIIR III KEDERLAnO. I Buitenlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo III. V. d. UIERFF Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 34g!£ Jaargang Woensdag 10 Augustus 1938 No 61 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD mij wond KUB AARD. I wel 6. Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 3. 4. 5. 8. 10. J. Werkman. P. de Noslin. >dzaak :n ge- agstuk it voor voor ir de tijden rson- cljfer doo- In de r dan vorig iantal ver- spe- logal 1 ten p de deze Speciale inrichting voor 13. Aubade Florentine Chr. liederen. Zang: Rozentijd. Breidzje. Muziek: Officer of the day La coupe d’Argent Entre Nous Zang: Alleen de Heer. Boven de starren. Muziek: Cendrillonette Lippe Detmold Koraal. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 2e 3e 4e F. Andrieuw. L. Siede. R. B. Hall. L. Bajus. J. Werkman. 146) 153) aan- t een mge- cend- oort- zich- groot ken- et in kan rtikel K. nog- swe- 16. 18. 7. 8. ARUM EVANGELISATIE-AVOND. In het Volksgebouw hield j.l. Zondag avond Evangelist K. Rozendal van Den Haag een Evangelisatie-verkondiging. Spreker had als uitgangspunt geko zen Rom. 9 1-24. De gansche inhoud van deze Schrift uur zouden we kunnen samenvatten in éért hoofdsom: „Het Evangelie van Chris tus een kracht Gods tot zaligheid een iegelijk die gelooft.” Geen ander Bijbel boek schildert ons de rechtvaardigheid Gods zoo klaar. Het beschrijft ons de rechtvaardgiheid Gods uit geloof tot ge loof. Na in hoofdstukken 2 en 3 een beeld te hebben gegeven van de gesteld heid waarin de natuurlijke mensch leeft buiten Christus, worden we geplaatst voor het Goddelijk vonnis. „Joden met de wet en heidenen zonder de wet, ver- doemelijjk voor God”. Niemand recht vaardig, niemand verstandig, niemand die God zoekt. Allen afgeweken, allen onnut geworden. Ja, het beeld dat Rom. 3 ons geeft van de menschheid is niet hoopvol. Maar pijnlijk-werkelijk. Elk eerlijk mensch zal dit moeten erkennen. Doch dank God dat Hij met Abraham een genadeverbond heeft opgericht. Dit verbond is onvoor waardelijk en is bevestigd op Christus (Gal. 3 16-17). Er was ook een ver bond met Abraham en zijn aardsche na komelingen, betreffende het beloofde land, maar we doen wèl, deze verbonden te onderscheiden. Waartoe was dan de wet? Deze was gegeven als een toetssteen, opdat Israël zoude weten hoe zondig en verdorven het was in het licht van Gods geboden. Maar de wet heeft nimmer de kracht ge had om levend te maken. Israël had zich gestooten aan „den steen des aanstoots” De prediking van een rechtvaardigheid uit het geloof op grond van de verlossing die in "Christus is, was hun een ergernis. Thans is het met vele menschen, die tot de Christenen worden gerekend niet an ders. Ze willen geen zaligheid uit genade en trachten door een leven van goedwil ligheid, humaniteit en wetsgetrouwheid een levensstandaard te bereiken, die voor God aangenaam is. Maar God kan Zijn liefde en genade alleen kwijt aan zondaren, die zich zelve hebben opgege ven en zich verlaten op het kruis van Jezus Christus. God heeft een gerechtigheid doen ver schijnen, geheel los van de Wet, hoewel getuigenis hebbende van de Wet en de Profeten. Deze rechtvaardigheid Gods Is ver schenen aan alle menschen, maar komt over allen die gelooven. Menschen nemen personen aan. Bij God is deze aanne- )t ge- mder- is de voelt i ook 'erga- erde- r, ar- n be- i ver- V.|at- oeren onze r uit- jerige istane Rusland-Japan. China-Spanje. Tsjecbo-Slowakije. Nogmaals moeten we ook in deze re vue onze eerste aandacht bepalen bij het conflict, ontstaan tusschen Rusland en Japan. De situatie daar rond Mandsjoekwo de regelmatige versterkingen, die hier zoowel door Rusland als Japan geregeld werden aangevoerd, wezen er reeds in het begin van het jaar op, dat compli caties niet te vermijden waren. Nog steeds is het gezegde waar: als er veel buskruit bij elkaar ligt opgestapeld, is de kans voor ontploffing grooter. Dat zelfde kan men ook toepassen op een tot het uiterste opgevoerde bewapening. Het materiaal om te vechten is aan wezig en de geringste aanleiding wordt dikwijls aangegrepen om een vermeend onrecht te herstellen. Het Russisch-Japansch conflict, wat men tegenwoordig meer plaatselijk aan duidt als het conflict van Tsang Koe- feng, vindt zijn oorzaak in een niet erg duidelijk aangegeven grensafscheiding. Deze grensafscheiding dateert niet van waarin upgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 verschillende punten het initiatief heb ben hernomen. We vragen ons niet zon der verwondering af: waar komt dit nieuwe menschen- en munitiemateriaal nu weer vandaan? Naar onze bescheiden meening was het Spaansche deel der bevolking nu wel zoowat uitgemoord en de niet-in- menging moest eventueele aanvoer van munitie verhinderen. Alles theorie.de practijk leert wel anders. Ten slotte nog even onze aandacht op de reis van Rinciman, de onpartijdige Engelsche waarnemer en bemiddelaar in het Sudeten Duitsche conflict in Tsjecho Slowakije. Aan deze Engelschman komt de twijfelachtige eer te beurt deze moei lijke kwestie naar genoegen van beide partijen te regelen. Wanneer men hierin eventueel zou slagen, Is een groot gevaar voor den Europeesche vrede van ons vasteland af gewenteld. ming niet. Het hemelsch devies luidt: „Een iegelijk die in Hem gelooft”. 7 Augustus 1938. Hedenmiddag ontlastte zich boven ons dorp een onweersbui, welke gepaard ging met zware hagelslag. Geweldige stukken ijs, zooals wij ze nog nooit ge zien hebben, werden neergeslagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, wel werden veel ruiten stuk ge slagen en van een paar boerderijen wer den een aantal dakpannen vernield, wel een bewijs, met welk een kracht de ha gel neerkwam. jetreft, bouw- nage- ooveel ;n van in met n dan m in- t men |s? trust zoo- trust IJTENS. KAATSWEDSTRIJD. 4 Augustus 1938. Werd ieder jaar begin dezer maand de jaarlijksche kermis gevierd, bestemd voor groot en klein, waaraan dan ook ’n school- en volksfeest gepaard was, dit jaar werd de kermis echter in ge- wijzigden vorm gehouden, wegens een nog te houden feestdag op lateren datum in verband met het a.s. regeerings- jubileum. Begunstigd door schitterend zomer weer had de commissie en kaatsbestuur de jaarlijksche door elkaar loten partij wederom georganiseerd, waarbij 21 deel nemende parturen werden gevormd. Een „proote” wedstrijd kon zeker geen spannender partijen leveren als deze, daar dikwijls heel wat hout aan de tele graaf te pas kwam. De prijzen van f27, jn de 1 akjes 4e ORGELCONCERT. Het koraalvoorspel over: „Leer naar uw wil te hand’len” (Ps. 86 6) van Jan Zwart hoorden we voor het eerst. De melodie treedt duidelijk op tusschen een figuratie, bestaande uit een aanéénrijging van snelle halve-toon-af- standen, zoodat het koraal verschijnt als vastgehouden bede, omdwarreld door nerveuse angstgedachten. Een wereld van zielestrijd ligt er vaak in de koraalvoorspelen; ze scheppen stemming en we zouden ze niet gaarne meer missen, al dachten we vroeger hier over wel eens anders (doch dat lag niet zoozeer aan ons, dan wel aan de orga nisten). Zeer werden wij geboeid door „Medi tation” van den Engelschen organist Faulkes, al werd deze indruk nog over troffen door de Ariadne-suite van Guil- mant, het waren in het bijzonder de dee- len a en c (Phrygische inleiding en Ber ceuse) die ons héérlijke oogenblikken verschaften. En nu de hoog gewaardeerde mede werker Otto Couperus. Het was ons weer een groot genoegen dezen zanger van Bolswarder stam hier te kunnen be luisteren. Dat hij twee liederen van Cath. van Rennes had gekozen (evenals de zange res van verleden week) lag zeker aan het feit, dat deze componiste deze week juist haar 8Osten verjaardag vierde. Dat deze teere liederen zich voor laag mannenstem eigenen, kunnen we niet zeggen. Vooral bleek dat hier in „Als de ziele luistert”, dat verre van sub tiel klonk. „Gij badt op eenen berg al leen” werd wel indrukwekkend door Couperus’ schoone voordracht, maar was ons mede te forsch. Imponeerend was echter de sterke, no bele Priester-aria uit Mozart’s „Zauber- flöte”, alsmede de stoere Kerk-aria van Stradella. Het lied „Caro mio ben” (zon der vertaling van de Italiaansche tekst) zoodat niemand begreep waarover de zanger het had) zette in met een aarze lend zoeken (van beneden naar boven) van den toon en genoot eveneens een prachtige vertolking. Glanspunten bleven echter de Aria „Zauberflöte” ten Kerk-aria. Maar die waren dan ook van een overweldigende schoonheid en kracht, waarbij Couperus’ prachtig orgaan tot volle ontplooiing kon komen. ONGEVAL. 6 Augustus 1938. Terwijl de heer J. O. van der Sch. aan het gierrijden was, geraakte het paard op hol, met het gevolg, dat de bestuur der van de bak viel. Het paard liep door zoodat de bak over den rug van Van der Sch. ging. Dr. Danes verleende geneeskundige hulp; de heer Van der Sch. moest den arbeid voorloopig staken. Na de kentering, die in den herfst van 1937 is ingetreden, is verdere vooruit gang te wachten op economisch ter rein. De verschillende gegevens, welke heden na het verschijnen van het con- junctuurbericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek te onzer beschikking staan, wijzen zelfs op een naar verhou ding groóteren achteruitgang. Om een juisten indruk te krijgen van de Nederlandsche conjunctuur in het af- geloopen half jaar,1 dient men alvorens een globaal idee te kunnen krijgen, de verschillende factoren afzonderlijk te be schouwen. De werkloosheid is, vergeleken met den toestand van 1936, afgenomen. De loonen zijn hooger geworden, de prijzen gedaald. Daardoor kan de koopkracht nog op peil blijven, terwijl de conjunc tuur reeds weer een neiging tot dalen vertoont De arbeidsmarkt blijft nog verkeeren in het stadium van depressie, waaraan onze volkshuishouding thans onderhevig is. De industrie wijst in eenzelfde rich ting, al kan men hier allerminst een ho mogeen aspect waarnemen. Scheepvaart b.v. onderscheidt zich gunstig en her stelde zich krachtig in het afgeloopen jaar. En hoewel de opgelegde tonage gering genoemd mag worden, duiden ook hier de voorteekenen weer op te ruggang. De landbouwtoestand bleef stationnair hetgeen intusschen niet synoniem is met gunstig. Doordat de export van verschil lende tuinbouw- en zuivelartikelen be vorderd kon worden, verbeterde de toe stand hier eenigszins. De handel met het buitenland blijft overigens een somber beeld vertoonen. Speciaal met de sterlinglanden en het Duitsche rijk, waar betalingsmoeilijkhe den vaak een onoverkomelijke hinderpaal blijken. Men dient in het oog te houden, dat ook Ned. Indië aan een zware de pressie onderhevig is. De terugloopende grondstoffenihvoer rechtvaardigt een voorspelling ten aanzien van de in dustrie. Toch zal ook hier de bedrijvig heid achteruitgaan. Het vrachtenpeil der buitenlandsche goederen liep terug. Niet alle onderdeelen kunnen in dit kort bestek beschouwd worden. Alge meen kan men zeggen, dat de toekomst er niet rooskleurig uitziet al zal een ge matigd optimisme waarschijnlijk de beste heelmeester zijn. En dan: vertrou wen in het economisch herstel. Dat kan men waarnemen aan de kapitaalmarkt, waar overduidelijk blijkt, dat men veel meer bespaart dan investeert. Geheel ongunstig is die toekomst in tusschen niet, want de regeering heeft als pleister op de wonde een uitbreiding van het aantal voorgenomen openbare werken aangekondigd, welke voorname lijk zal bestaan in een opgevoerde bewa pening, den bouw van nieuwe kazernes en dergelijke. Toch dient men in het oog te houden, dat deze maatregelen maar indidenteel en dus van tijdelijken aard kunnen zijn. Voorspellingen over het te verwach ten conjunctuurverloop ten aanzien van het tweede halfjaar, zijn onmogelijk te geven. Men kan daarvoor de factoren, die op dit verloop invloed uitoefenen, niet scherp genoeg taxeeren, terwijl het evenzeer een open vraag is in hoeverre zij zullen samenwerken of elkaar tegen werken. WOMMELS DE FREULE-PARTIJ. 8 Augustus 1938. Voor de op Woensdag a.s. te houden Freulepartij hebben zich de volgende 37 afdeelingsparturen opgegeven, t.w.: Hol- werd, Winsum e.o., Makkum, Bolsward, Tërnaard, Leeuwarden, Sexbierum, Pie- tersbierum, Huizum, Dronrijp, Bozum, Rauwerd, Witmarsum, Britswerd-Wieu- werd, Menaldum, Wier Stiens, Ried, Fra- neker, Zurich, Marsum, Berlikum, Tjum- marum, Schingen, Baard, Kimswerd, Ytens e.o., Oosterlittens, Harlingen, Wommels, Huins en Lions, Peins, Jelsum- Comjum, Arum, Wijnaldum, Weidum, St. Anna Par. en St. Jac. Par. Voorwaar een mooie lijst, waarbij kaatsminnaars zeker te genieten zullen krijgen, daar de fraaie Freuleprijzen steeds veelbegeerd zijn. Weder dienende zal Wommels ongetwijfeld een groote schare kaatsliefhebbers van heinde en verre kunnen ontvangen. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 de laatste paar jaar, maar is er sedert - de Japansche bezetting van Korea altijd 1 geweest. De vraag dringt zich daarom i naar voren: waarom dan juist nu, nu de i Chin eesch-Japansche oorlog de laatste i weken iets in het voordeel van Japan dreigde om te slaan.de Russen de be zetting van deze heuvels van Tsjang Koefeng zoo belangrijk achten. Met een beetje berekening is het niet moeilijk ’n verklaring te vinden. De bekende heuvelreeks, waarvan die van Tsjang Koefeng de voornaamste is, beheerscht de tot het Russisch gebied behoorende baai van Posset. Ten zuiden van deze baai ligt de stad Rasjin, die door de Japanners bijzonder versterkt is. Deze versterking nu wordt door Rus land een bedreiging geacht voor het noordelijk gelegen Wladiwostok. Nu beheerscht de eerstgenoemde heu velenreeks een gedeelte van de kust bij Rasjin. Er is verder weinig verbeeldings kracht noodig om uit die feiten verschil lende combinaties te trekken. Ten slotte komt de kardinale vraag: zal dit con flict kunnen leiden tot een oorlog tus schen Rusland en Japan? Zooals de zaken momenteel staan is er aan beide kanten een geneigdheid om door een minnelijke schikking een op lossing te verkrijgen. Japan komt een nieuwe oorlog met Rusland wel ongele gen en nu denkt U misschien, ja maar in Rusland zullen ze er wel graag op los willen gaan.toch niet.Het Rus sisch roode leger is sterk georganiseerd, krachtig bewapend en als het moet, ge reed voor den strijd, maar men moet ook onmiddellijk de vraag daaraan toevoe gen: is het ook een aaneengesloten massa, onder éénhoofdige leiding gene gen en geschikt de besluiten, zooals die in het dictatoriaal geregeerde Rusland worden genomen uit te voeren. Die vraag kan niet in alle opzichten bevestigend beantwoord worden. De ge beurtenissen, welke zich de laatste paar jaren in de leiding van Rusland hebben afgespeeld, versterken ons in de meening dat er veel ontevredenheid heerscht te gen het beleid van Stalin, en niet in het minst onder de militaire leiders. Zullen nu deze leiders, bevreesd voor de willekeur van den dictator, in een oorlog met Japan een welkome afleiding zoeken voor ’t gevaar, dat ontegenzeg- gelijk steeds boven hun hoofden hangt? ’t Is maar een veronderstelling, maar o.i. eene met een groote kern van waar schijnlijkheid. Wanneer we ons dan nog een oogen- blik blijven verdiepen in die Oostersche kwestie en de oorlog China-Japan even onder de loupe nemen, dan blijkt uit de zeer tegenstrijdige berichten toch wel, dit concrete feit, dat dit conflict voor Japan minder aangename gevolgen zal hebben. De opmarsch in China, eerst nogal met élan opgezet, dreigt in een stellingsoorlog te ver/allen en dat is juist wat Japan niet moet hebben. Dit verslindt enorme kapitalen; ondermijnt de volkskracht; verlamt de uitvoer, kort om, treft Japan in de meest kwetsbare punten van zijn bestaan. Reeds nu moeten alle krachten worden ingespannen om de voedsel-, kleeding- en munitie-voorziening van het leger niet in gevaar te brengen. Het binnen- landsch verbruik moet daardoor beperkt worden. De regeering heeft in totaal op haar lijstjé 32 grondstoffen staan, waarvan het burgerlijke verbruik op dezelfde wijze als van katoen, ijzer en leer zal worden beperkt. De regeering berekent, dat hierdoor 1.3 A 1.4 millioen arbeiders werkloos zullen worden. Op 1 Juli zijn daarvoor arbeidsbeurzen geopend, welke die arbeiders zullen trachten onder te brengen in de bewapenings- en export- diensten; werklooze vrouwen zullen zoo veel mogelijk naar haar woonplaatsen worden teruggedirigeerd. Het verbruik van rubber voor 23 rub- berartikelen is verboden o.a. voor rub- berschoenen en hooge laarzen. Ongeveer een millioen rubberlaarzen, welke bij producenten en handelaren in voorraad zijn, zullen worden gereserveerd voor visschers in het Noorden en voor arbei ders in speciale beroepen. De Japanners zullen dus weer barre voets moeten gaan; dit is echter een ge zonde gewoonte, aldus de Japansche bladen. Ook tot beperking van het verbruik van tin en nikkel zijn 15 Juli maatregelen afgekondigd; voor een aantal artikelen o.a. horloges, theepotten enz. mag geen nikkel of tin meer worden gebruikt. Keeren we nu nog even terug naar het Europeesch tooneel, dan zien we aller eerst het verrassende resultaat van de regeeringstroepen in Spanje, die niet al leen de opmarsch van Franco tot stil stand hebben gebracht, maar zelfs op Ontvangen: zeldzaam prachtige tarwe en zware gerst. Deze gebruiken wij ook voor ons gemengd voer. BRANDSMA’s WINKELS. PROGRAMMA PARKCONCERT op 11 Aug. a.s. te geven door het Chr. Muziekkorps „Oranje” Dir. C. Kaspersma en de Christ. Zangvereeniging „de Lofstem” Dir. Tj. Faber. Muziek: Koraal. Nederlandsch Volkslied. Verkennersmarsch. Zang: Geen halmke groeit op aarde. Serenade van een landsknecht. Muziek: „Avec extrain et courage” BEGIN VAN BRAND DOOR BLIKSEM. 7 Augustus 1938. Vanmiddag pl.m. 1.30 uur woedde hier een vrij hevig onweer. De boerderij van den heer Sj. Yntema op Baarder- buren werd aan den achterkant boven in het uilebord getroffen. De bewoners, die aan tafel zaten, bemerkten ’t ©ogen blikkelijk. Al gauw was er veel volk, dat de behulpzame hand bood. De mo- torspuit van Witmarsum werd eveneens opgeroepen. Meubels etc. werden naar bui ten gebracht, maar al gauw bleek, dat men den brand in de macht had. In twee boerderijen, eveneens aan Baarderburen, sloeg het electrisch licht kapot, gelukkig zonder verdere ongeval len te veroorzaken. ZWEMWEDSTRIJDEN. Het was Zaterdagmiddag in de zwem school een buitengewone drukte. Evenals met het afstandzwemmen, werkte nu ook het fraaie weer mee. De temperatuur van het water was 25 graden, wat misschien wel nooit tijdens de zwemwedstrijden is voorgevallen. Het bestuur van de Zwemschool kan dan ook met genoegen op dezefi welge slaagden dag terugzien. Met enthousiasme is er gezwommen, vooral onder de meisjes. De deelname was groot, ruim 60 jon gens en meisjes hadden zich voor dezen wedstrijd opgegeven. De uitslagen waren als volgt: Meisjes 1012 jaar. Ie prijs: Pietje Zuiderhof. 2e Bertha Nijk. 3e Beppie Foekema. Meisjes 1314 jaar. Ie prijs: Grvan der Weide. 2e T. van der Werff. 3e Feikje de Jong. Jongens 1012 jaar. Ie prijs: Dirk Nijk. 2e Herman Wolke. 3e Anne Hosper. Jongens 1314 jaar. Ie prijs: Otto Gaarmann. Jac. van der Meer. Theo Laagland. Albert Foekema. Het diploma-zwemmen zal nu spoedig aan de beurt zijn. De temperatuur van het water is he den 25 graden. DE JONG s NIEUWSBLAD 4 1. 2. 11. 12. 14. 15. 17. ■Ame- incen- en de en uit ;er de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1