Buitenlandsclie Revue. 4 Tandarts KEIZER I De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Een vacantie-reisje in Duitschland. 4 Stadsnieuws. Uit den Omtrek. Groote voorraad Onderdeelen en Banden AFWEZIG T T a 34?!£ Jaargang Woensdag 17 Augustus 1938 No 63 e Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD vanaf - ARUM KIMSWERD I Advertentifin per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ging met de boot van Mainz naar Keu len, een reis van vele uren en precies, op de seconde, legde de boot in Keulen aan. Enne, o ja! Moet je hooren, zeg! Daar boven op dien berg van nou, je weet wel daar dronk ik een glas melk. Nog nóóit zulke melk gedron ken, zeg! Lekker?! Geweldig, zeg! achten. Maar van de Duitschers néémt hij zoo iets, zonder meer! Reisverhalen van vacantie-reizigers naar Duitschland en elders zeggen me niets over de waarde van eenig re gime ze zeggen me alleen wat, soms véél over den geest van den vacantie- reiziger. over de groote generale die Duitschland wil houden en niet minder over de bijna nerveuze wijze, waarmee het Derde Rijk zijn grenzen militair versterkt; zoowel aan de Fransche als die van Slowakije is het daarmee bezig. Hoe men deze kwestie ook wendt of keert, er valt niet aan te twijfelen, dat het Sudeten Duitsche vraagstuk van ’n binnenlandsch probleem is overgegaan naar een internationaal vraagstuk van de eerste orde. Een der buitenlandsche cor respondenten typeert de zaak zeer juist en scherp, wanneer hij schrijft: Het beste wat gezegd kan worden is dat er weder om een week voorbij is gegaan, zonder dat het tot een breuk is gekomen. Het heeft echter geen zin te beweren, dat men dichter is gekomen tot een over brugging van de kloof. De atmosfeer is niet gunstig voor onderhandelingen. In Engeland beschouwt men de mili taire ontplooiing van het Duitsche leger- apparaat meer als een demonstratie, maar men ontveinst zich niet, dat iedere demonstratie onder de tegenwoordige omstandigheden tamelijk gevaarlijk kan zijn, zoowel op zich zelf als door de re actie, welke zij zouden kunnen teweeg brengen. Een zeer belangrijke kwestie op gods dienstig terrein, waarbij ook Duitschland betrokken is, in verband met de rassen cultuur, beroert momenteel de Italiaan- sche atmosfeer. In zijn ijver om de superioriteit van het Romeinsche rijk toch mpar zoo dui delijk mogelijk tegenover de andere lan den en vooral ten opzichte van het be vriende Duitsche fascisme te demon- streeren, heeft Mussolini de Duitsche rassentheorie gecopieerd. De Jodenvervolging is daarvan een der eerste symptomen, maar ook de kerk in het algemeen heeft van een streng doorgevoerde rassentheorie niet anders dan afbreuk te wachten. Geen wonder, dat de Paus in nogal scherpe bewoordingen de menschenver- heerlijking becritiseert en daarmee Mus solini niet in het gevlei komt. De geheele Italiaansche pers keert zich tegen het Vaticaan en de algemeene stemming in het land is nerveus. Al te ijverige vol gelingen van den Duce, waaronder en kele professoren, hadden uitgevonden, dat een boord en een das de vrijheid van beweging en het ontwikkelen van den Romeinschen hals belemmerden. Dus weg met de boord en de das. Het schijnt, dat deze onzin Mussolini toch een beetje te erg is, ten minste la tere berichten maken melding, dat de Duce niet bijster ingenomen was met deze boordelooze mode. De rassencultuur brengt wel bij gebrek aan degelijke argumenten typische onbe nulligheden naar voren. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen 14 Augustus 1938. Het goede voorbeeld van vele plaatsen om de ouden van dagen eens per jaar een genoeglijke dag te schenken, vindt ook hier navolging en zoo werd dan Za terdag j.l. de eerste autotocht gehouden, waaraan 45 oudjes deelnamen. Om 12 uur ’s middags werd de tocht 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de JONGENSKAATSEN. 15 Augustus 1938. Heden had op het sportterrein alhier een jongenskaafspartij plaats tusschen parturen uit Kimswerd en Arum. De 1ste prijs werd gewonnen door Piet de Groot, Jouke Tolsma (koning) en Bernard Hoekstra, allen te Arum. De 2de prijs wonnen Keimpe de Groot, Klaas Westra en Piet P. Huizinga, even eens allen te Arum. De 3de prijs viel ten deel aan Dirk van der Meer, Tinus Helfrich en Mar ten van der Weide, allen te Kimswerd. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 21 graden. Hoe zou deze, mijn vriend, oordeelen, als men hem in de plaats zijner inwo ning eens zonder dat er reden was om hem ergens van te verdenken bij wijze van „steekproef” ging fouilleeren, zijn brieven en aanteekeningen aan con- tröle ging onderwerpen.Terecht zou hij verontwaardigd zijn en zich gekrenkt SPANNING IN EN BUITEN EUROPA. Er wordt van onzen tijd wel eens be weerd, dat we zoo snel leven en de re- vue-schrijver die elke week het meest op den voorgrond komende nieuws in korte trekken moet verwerken, kan dit gezegde ten volle beamen. Zoowel ten opzichte van het binnenlandsch nieuws, is er een ontstellende climax. Ontstellend dan in dien zin, dat het belangrijke nieuws in onze dagen bijna steeds gaat over oorlog en oorlogstoe rusting. De vorige week hebben we bij een be schouwing over den toestand in het Verre Oosten speciaal wat betreft Rus land en Japan, de mogelijkheid geopperd dat dit conflict als een afleidingsma noeuvre ten opzichte van China gebruikt zou worden. Vandaag is die situatie reeds geheel weer veranderd. Een voor- loopige wapenstilstand tusschen de twee genoemde landen sluit de mogelijkheid voor het vinden van een compromis niet geheel uit. Niettemin blijft de algemee ne toestand uiterst verward en valt er uit de dikwijls zeer tegenstrijdige be- no” (voor vol orgel) en nu meenen de organisten, dat Bach het geheele stuk voor het volle werk had gedacht. Met deze uitdrukking heeft Bach echter steeds bedoeld „voor een volledig orgel” d.i. een orgel met meer dan één kla vier omdat hij er echo-effecten in had verwerkt, die op een één-klaviers orgel niet te bereiken zijn. Bach’s Siciliano uit zijn Fluitconcert sloot zich in stijl wel hierbij aan, doch kon ons als zijnde arrangement voor orgel minder voldoen, al was het prachtige fluitregister van het Bolswar- der orgel in staat ons met de situatie te verzoenen. Van bijzondere bekoring was Schu mann’s „Wiegenlied”, een heerlijke me lodie vol innige teederheid, gedragen door de koesterende cadans der moeder liefde dat alles maakt dit oeuvre tot een der verrukkelijkste berceuses die er bestaan, waarbij men terstond bemerkt dat er een Brahms-Schumann vertolker aan het klavier zit. „Prière et Hymne” van Lemmens kon den wij als compositie minder waardee- ren; evenals in meerdere werken van Lemmens troffen wij ook hier een vri] banaal „gebedsmotief” aan, dat even goed neen beter voor een cabaret- refrein zou kunnen doorgaan; slehts de „Hymne” een zeer mooie koraalmelo- die brengt het werk weer op peil en vermag ons weer in Lemmens’ meester schap te doen gelooven, dat dan niette min toch nog sterk achterblijft bij dat van zijn groote leerlingen Guilmant en Widor. Een machtig slot vormde de geweldi ge „Fantasia e Fuge a moll, van J. S. Bach, een zéér boeiend stuk dat men zel den of nooit op orgelprogramma’s aan treft, iets waarover men zich met ver bazing afvraagt: „waarom niet”? Volgende Maandag de celliste Nelly Galama-Lielacher, wier debuut we muf belangstelling tegemoet zien. GESLAAGD. 13 Augustus 1938. De heer St. Veenséra alhier slaagde te Den Haag voor het examen Duitsch 1. o. OPBRENGST COLLECTE. 13 Augustus 1938. De collecte voor bijzondere nooden bracht hier f 18.67 op. De dames die collecteerden komt een woord van dank toe. BOLSWARD 19 AUGUSTUS zijn om daaruit een argument te putten voor de democratie! Toen de eerste golven van enthousi asme zich gelegd hadden, heb ik nog wat dóórgepraat met mijn vriend over zijn reiservaringen. In de buurt van Wee nen bleek hij een auto-ongeval te hebben gehad. De wagen had een spoorboom geramd en.Enfin, politie, proces verbaal, ’s anderen daags reeds ter te rechtzitting, zooals dat gaat in Duitsch- 'and. „Maar die stationchef, neen zeg! Wat een ongeluk van een vent. Een bullebak van geweld een gallige, narrige, on beschofte kerel. Ik heb nog nooit zóó’n onmensch meegemaakt, zeg! Ik. Ik dacht aan wat hij even te voren had gezegd over „alle” ambtenaren, die in tegenstelling met die in Holland uitmuntten in beleefdheid en correctheid. Enfin, er moest borg worden gesteld voor de schade en toen kon de gehaven de auto op het spoor worden gezet, naar Holland. Maar sjongen, sjongen, wat was dat een zaak van vijven en zessen! Ze zouden met alle tramalant nooit op tijd voor dien dag zijn klaar geko men, als niet juist de trein, waar de auto met mee moest, een half uur te laat was. Hé?! dacht ik. Een half uur te laat? En alles loopt daar op de seconde! Maar ten slotte kan men het óók weer als een bewijs van Duitsche voortreffe lijkheid beschouwen, dat de eenige fou ten, welke er worden gemaakt, prompt in toevallige voordeelen verkeeren. Dat is een „service” welke de demo cratie nergens ter wereld biedt. „Aan de grens waren ze ook niet las tig?” vroeg ik. „Heelemaal niet! Buitengewoon voor komend, zeg! Wel streng, maar correct, zeg! Bij mijn terugkeer moest ik mee. Ja, zie je ze nemen soms steekproe ven. Toen moesten ze alles zien. Ze na men b.v. een notitieboekje uit mijn zak. „Namen ze. „Jawel, en dat keken ze bladzijde voor bladzijde in. Maar uit dat gekriebel van me konden ze toch geen wijs en trou wens ik hoefde me niet ongerust te ma ken. „Dat begrijp ik!” zei ik. „Dat begrijp ik.” Enfin, het bleek, dat ze ook de porte feuille van mijn vriend hadden doorge snuffeld, alle brieven in handen hadden genomen, zijn foto’s onderweg genomen stuk voor stuk gecontroleerd, een opga ve hadden gevraagd, van de plaatsen, welke hij in Duitschland had aangedaan. „Maar beleefd! Belééfd! Correct, zeg!” 5e ORGELCONCERT. Met veel genoegen zagen we weer een koraalbewerking van J. Nauta op het programma, ditmaal over Psalm 134: „Dat ’s Heeren zegen op U daal.” Als men Nauta’s koraalbewerkingen beluis tert, blijft er niets, dat men nóg eens zou moeten hooren om het te kunnen begrijpen; want alles is klaar en duide lijk. Ook in dit stuk was alles zonder moeite te volgen, zoowel de interessante figuratie in de eerste helft, als de mooie Cantus firmus bewerking in de tweede. Wij kunnen ons best voorstellen, dat de heer Alt deze composities van den Snee- ker musicus aandacht schenkt voor con- certgebruik. De Fantasia G dur van J. S. Bach die door Alt geheel anders wordt geïnter preteerd dan men haar gewoonlijk hoort, maakt op ons altijd veel dieper indruk zóó. Bach schreef er bij „pro organo ple- zal 'n mensch dan nog klagen? Hij zou me eens van mijn vooroordeel genezen, zijn enthousiasme over Duitsch land was nog versch en laaiend. Je hebt er geen idee van! Zóó orde lijk, zóó voorkomend! Je ziet geen scho rem op straat; de lui loopen er allemaal netjes gekleed. Het verkeerNie mand zal zijn voet op een verkeerde plaats zetten. En als ze je helpen kunnen, de menschen, neen geweldig zeg! Zoo belééfd allemaal, hé! Enne, van eten en drinken Voor anderhalve mark, zeg! En dan kun je het niet op. En lek ker! 1 M’n vriend smakt met z’n tong. En het bier, neen zeg! Het bier! En zoo gezellig De menschen zijn er al lemaal even opgewekt. Moet je hier om komen. Dan de ambtenaren in Duitsch land, kerel, kerel, ze weten niet, wat ze maar zullen doen om je te gerieven. Je hebt maar te kikken enne En stipt!! Stipt! Elke trein komt op de minuut aan en vertrekt op de minuut. Ik OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 ONTHOUDERS VISCHCLUB. Onder zeer slechte weersomstandig heden hield de O. V. C. j.l. Zondag haar 4de vischwedstrijd en wel in de Leeu warder vaart. De vangst was ook bijzon der slecht. Door 24 leden werden in ’t geheel 14 baarzen boven de wettelijke maat gevangen. De 1ste prijs werd gewonnen door Tj. van der Hauw met als grootste baars 21 c.M. 2de prijs: K. Nieuwenhuis. W. Leurink. A. Venema. R. Nieuwenhuis. Joh. van der Schaaf. G. van der Zee. L. de Jong. Ph. Eekma. De 10de en troostprijs zijn wegens de geringe vangst ingehouden. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, WonseradeeJ en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Toen ik dat van die melk hoorde, was ik hóóst bekeerd. Want, nou alle gek heid op een stokje, als het nationaal- socialisme zelfs de geiten en koeien te doordrenken weet, zóó, dat het vetge halte der melk er gunstig door wordt beïnvloed, dan wordt het tijd, dat ook ik me overgeef en mijn ziel open stel. Ik heb het verhaal van mijn vriend aangehoord onder stil en instemmend hoofdknikken. En toen het uit was, zag mijn vriend me aan, als in verwachting. Wat dacht hij? Dat ik zou opspringen en „Heil Hitler!” roepen? Wat 'n dwazig- heid! Het gebeurt herhaalde! ij k, dat menschen, die in Duitschland zijn ge weest, hun medemenschen aan boord komen met verhalen, hoe goed ze het er hebben gehad en.hoe onjuist „dus” de niet-Duitsche pers over het Duitsche regime oordeelt! Wat heeft in ’s hemels naam het een met het ander te maken? Wanneer ik in Duitschland niet wil gaan fuiven, is dat ik zette het hierboven uiteen, 'n gevoelskwestie, maar nooit zal me de kwaliteit van Duitsch bier iets omtrent de hoedanig heid van het nat.-socialisme kunnen ver tellen. Ik ben in Frankrijk ter vacantie ge weest en had het er materieel best. Ook daar was iedereen vriendelijk voor richten njef aitijd den juisten middenweg me, maar ik zal in geen geval zoo dwaas |e vjn(jen Zoo is er b’.v. na de met zooveel ophef aangekondigde wapenstilstand, waarbij bepaald wérd, dat beide partijen in de tot dien dag veroverde stellingen zouden blijven, reeds direct weer een incident. Volgens de Russische gedelegeerde Litwinow hebben de Japanners in het gebied van Tsjang Koefeng opnieuw de Russische grens geschonden. De Russi sche regeering is van oordeel, dat hier door inbreuk is gemaakt op het accoord van 10 Augustus j.l. Litwinov verklaar de, dat, ingeval dit incident niet opge- helderd zou worden, Rusland zich niet meer aan de overeenkomst van 10 Aug, gebonden zou achten. De Japansche vertegenwoordiger ver klaarde, dat hem niets bekend was over een incident en dat er in het bewuste gebied volmaakte rust heerschte. We zeggen dus niets te veel met de bewering, dat het oorlogsgevaar nog als een dreigende wolk boven het Verre Oosten hangt.Maar in Europa zelf is het niet veel beter. Op de herhaalde aanmaning door Engeland en Frankrijk tot Franco gericht, om nu toch eindelijk eens antwoord te geven betreffende de vrijwilligerskwestie en het openlijk deel nemen van Italiaansche legercorpsen aan dezen zoogenaamden burgeroorlog, wordt niet geantwoord. Franco heeft zijn mannetjes meer dan noodig en 't is verwonderlijk, hoe sterk de tegenstand van het regeeringsleger is, dat niet alleen een sterk verdedigende maar zelfs aanvallende houding kan ont plooien. Zonder vreemde hulp was een zoo langdurende strijd niet mogelijk gewor den en we achten het een buitengewoon zware verantwoordelijkheid voor de hulpbiedende regeeringen willens en we tens deze menschenslachting in stand te houden en zelfs te bevorderen. Grooter spanning heerscht er momen teel in de kwestie Tsjecho Slowakije Duitschland. De oorzaak mogen we als voldoende bekend veronderstellen. Na de benoe ming van den Engelschen waarnemer Runciman, die de moeilijke taak te ver vullen had, de nogal scherp op elkaar ingestelde elementen in Tsjecho-Slowa- kije en Duitschland tot samenwerking te brengen.is de algemeene toestand er hieraan heeft die Engelsche gede legeerde hoegenaamd geen schuld veel minder geworden. De vervroegde Duitsche manoeuvres, speciaal in het Zuiden van het Duitsche rijk, waarbij een geweldige krachtmee- ting van het Duitsche leger wordt ten toon gesteld.de scherpe aanvallen in de Duitsche pers ten opzichte van Slo wakije, ’t telkens rondvliegen van Duit sche vliegtuigen boven Slowakije’s grond gebied, en daartegenover de vastberaden houding van het Tsjechische leger, dat duidelijk laat uitkomen de wil tot onge repte handhaving van de Tsjecho Slo- waaksche grenzen en de souvereiniteit van den Staat. Dat zijn twee gevaarlijke stroomingen in het hartje van Europa. Frankrijk zoo wel als Engeland maken zich bezorgd Ik kwam terug uit Frankrijk en ont moette op het station in Arnhem een vriend van me. Een beste kerel! Hij maakt zich geen Kopzorg over principi- eele tegenstellingen. Ubi bene, ibi patria. Als het eten en het bier goed zijn, wat De invloed van het nationaal-socialisme op ’t vetgehalte van de melk. EN ANDERE MERKWAARDIGHEDEN. Ik ga n 1 e t naar Duitschland, niet voor mijn pleizier althans. En ik hoop dat men er mij' ook nooit heen zal sturen voor mijn straf. Vele Duitschers zal ik stuk voor stuk als mensch kunnen waardeeren, maar 't volk als zoodanig zint me niet, zooals het zich thans openbaart. Ik weet: dat is een kwestie van persoonlijke appreciatie en ik neem aan, dat sommigen Anders tegenover Duitschland staan. Als ik naar Duitschland zou gaan, voor m’n genoegen, dan zou ik ’t gevoel heb ben, of ik ging aanzitten aan een fuif, welke op een kerkhof werd gegeven; of aan een fuif in een gevangenis; of in een krankzinnigengesticht. Men zou er zoo vriendelijk voor me kunnen wezen als mogelijk is; het bier zou er zoo goed kunnen smaken als er gens anders; de aangelaten zouden er zoo zorgeloos en vreugdevol kunnen glanzen als waar ter wereld ook, ik zou geen oogenblik kunnen vergeten, dat ik te gast was bij een volk, dat een on- menschelijke vervolging gedoogt van medemenschen; een volk, dat een oor logsheld als Niemöller in een concentra tiekamp houdt opgesloten, alléén omdat hij behalve zijn land ook zijn God wil verdedigen; een volk, dat door zijn lei ders Jezus laat hoonen als de Heer en laat schimpen als Jood; een volk, dat met eigen hand zijn vrijheid offert op het altaar van de macht. Anderen hebben geen hinder van der gelijke overwegingen, als het bier maar goed smaakt en het eten lekker is. Ik gun ze hun plezier. Ze schijnen niet erg getalsterk te zijn, althan»: dit jaar is het vreemdelingenbezoek in Duitschland nog maar een-vierde, 25 pct. van dat van het vorige jaar. Men heeft mij wel eens gezegd, dat ik toch niet over Duitschland oordeelen kan, als ik er niet heenga. Waarom niet? Ik geloof alle goeds, dat men mij van onze Oosterburen zegt, d.i. van de voor beeldige openbare, althans uiterlijke or de, van de vreugdige begeestering van hét volk, van de weinige of niet-bestaan- de werkloosheid, van het goede bier en de „echte” boter. Ik geloof dat alles en méér, zonder gezien te hebben. Maar daarnaast staat het evenzeer volkomen vast, omdat deze wetenschap is te ontleenen aan de officieele Duit sche gegevens: de Jodenvervolging, het gemis aan geestelijke vrijheid, de offi cieele aanvallen op het christendom zon der dat de kerken gelegenheid tot ver weer krijgen, het beschimpen van Jezus, van het Oude- en Nieuwe Testament, Andere pogingen tot ontkerstening van het volk, het gevangen-houden van do minees en priesters, door de rechtbank vrijgesproken enz. enz. Wat moet ik me in zoo’n land gaan vermaken? WITMARSUM. 14 Augustus 1938. Ds. A. A. de Bruin, Ned. Herv. pred. te Godlinze, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. i r 3 3 1 V ff ff i f ui. o. a. ui es ff DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opfjenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1