Buitenlandsche Revue. III. U. d. IIIERfF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen LUCHTBESCHERMING. 0 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. 34Jaargang Woensdag 24 Augustus 1938 No 65 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. luchtbescher- Speciale inrichting voor Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. toch met een vreedzame missie naar Palestina zijn gekomen. Als onderdeel van de Jodenvervol ging over de geheele wereld heeft dit feit een diepere beteekenis. De Europeesche atmosfeer. Wat wil Egypte. Zoowel de Spaansche kwestie als die betreffende Tsjecho Slowakije oefent nog steeds een groote invloed uit op de Europeesche verhoudingen. Om bij het eerste punt stil te staan, schijnt het offensief van de reeerings- troepen door de Franco-aanhangers we derom tot stilstand gebracht en naar de laatste berichten vermelden, is het initia tief zelfs door Franco overgenomen. Of dit succes van Franco nu een gevolg is van eigen kracht, of dat de Italiaansche hulp weer dermate is verstevigd, dat een offensief kon worden ingezet, is niet al tijd precies te zeggen. Dat die hulp nog steeds belangrijk is, zal wel niet tegen gesproken worden. De kwestie van het terugtrekken der vrijwilligers door En geland aan de orde gesteld.door Franco eindelijk in een officieel stuk be antwoord, door Italië nog steeds geca moufleerd, vormt een buitengewoon do- mineerende toon in dit Europeesch con cert. Op de herhaalde aanvrage van En geland heeft zooals gezegd, Franco wel geantwoord, maar dat de Engelsche re- geering talmt met de publicatie van dit antwoord, geeft geen hoogen dunk om trent den inhoud. Nog opvallender is de houding van Italië. Na de kort geleden verspreide ge ruchten over nieuwe troepenzendingen door Italië heeft de Engelsche gezant te Rome aan de Italiaansche regeering op heldering gevraagd. Toen binnen veer tien dagen geen antwoord kwam, heeft nogmaals Engeland een verklaring ge vraagd en het is teekenend voor de Ita liaansche onverschilligheid tegenover het trotsche Albion, dat men in het geheel geen haast heeft op de vriendelijk gestel de vraag te antwoorden. De Duce spreekt wanneer hij dat wil en niet op verzoek van een ander. Het buitenlandsch prestige van Enge- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. UITSLAG BALLONWEDSTRIJD. Fa. J. B. v. d. OEVER en Zn., BOLSWARD. Van de talrijke' ballons, die in de feest- week alhier door genoemde firma wer den opgelaten, zijn in totaal 40 labels teruggekomen. De verst verwijderde is wel Schwerte Ruhrgebied, Duitschland. Bovendien nog twee uit Dortmund, in Duitschland. Het briefje uit Schwerte is typisch Duitsch en we laten de korte in houd hier volgen: „Karte mil Rest Ballon den 15- 7-’38 14.20 uhr in Schwerte, Ruhr gefunden. Wann dort aufgelassen? Heil Hitler. Frau Karl Schmidt, Schwerte Ruhr II Behnesstrasse 12. De prijzen zijn als volgt gewonnen: 1ste prijs: Albert Heerschop, Nijland; ballon gedaald te Schwerte, Ruhr. 2de prijs: Piet Bosma, Cnossenlaan, Bolsward, ged. in Dortmund, Duitsch land. 3de prijs: Janne Kooistra, Exmorra, gedaald in Dortmund, Duitschland. 4de prijs: Henri Lunter, Sneekerweg, Bolsward, gedaald in Haaksbergen. 5de prijs: Hetty Wolke, Bolsward, ge daald te Olie bij Hengelo. 6de prijs: Boukje Rijpma, Elandslaag- te 23, Bolsward, gedaald te Wlerden bij Almelo. 7de prijs: Aukje R. Kroontje, Tjerk- werd, gedaald te Oud-Leusden. «t - -1 PAARDENMARKT. De jaarlijksche paardenmarkt alhier mocht zich dit jaar in een groote be langstelling verheugen. 179 paarden stonden er op de Nieuwmarkt. De han del en prijzen waren, hoewel niet over dreven hoog, toch wel bevredigend. Bij het sluiten van de markt moesten nog verschillende paarden even onderge bracht worden in het pakhuis van den heer Kroontje. onze 1ste C, A. B.ers. Het plaatsen en positie kiezen is over het algemeen goed. De wedstrijd tusschen C. A. B. III en Succes 111 eindigde in een overwinning voor C. A. B. 4-2. Daar zitten heel wat jeugdige spelers in, die bij regelmatige oefening en vooral theoretisch voetbal een goede aanwinst voor C. A. B. kun nen worden. Ook het 2de elftal gaf een goede partij, de keeper van dit elftal, die overigens zijn plaats onder de lat meer dan waard is, kan in sommige wedstrij den van die eigenaardige momenten hebben, overigens is dit elftal met uit stekende vleugelspelers, een goed back- stel en middenlinie, maar met een bin- nentrio, dat nog wat vreemd tegenover elkaar staat, een zeer goeden indruk. We geven ook dit elftal in de komende competitie een goede kans. Minder zijn we tevreden over ons eerste elftal. Wat daarvan goed was? Alleen de keeper, die weer een zeer be trouwbaren indruk maakte, overigens rommelde het aan alle kanten. De voor hoede is in het geheel niet op elkaar in gesteld, waardoor elk samenspel ont brak en hoewel sommige spelers indi vidueel hun best deden, is er dan niets van te maken. Een middenlinie, die dik wijls te zoek was, zich noodgedwongen te veel bij de zwakke backs opstelde, maar daardoor een gaping in het veld teweeg bracht, waardoor de bal steeds weer door een Succes-speler bemach tigd kon worden. Onze elftalcommissie zal zeer zeker ook uit dezen wedstrijd een noodzake lijke versterking van de achterhoede ge concludeerd hebben. Dan hebben we goeden moed, dat ook ons eerste elftal zijn oude vorm terug zal winnen. De totale uitslag is: C. A. B. III-Succes III C. A. B. Il-Succes II C. A. B. I-Succes I 10 Door den voorzitter van Succes werd I aan C. A. B. een herinnerings-plaquetté aangeboden, welke door den voorzitter, den heer Haitsma, dankbaar aanvaard werd. DIEFSTAL VAN MOTOROLIE. Een vat vol motorolie, liggende in een bergplaats in den tuin van den heer B. J. Z., is vorige week op eenigszins on verklaarbare wijze} verdwenen, niet ’t vat, maar wel de olie. Het typische van dit geval is, dat de kraan in het vat is opengedraaid, waardoor een groot deel van de olie is weggeloopen, maar dat het olie-spoor ook loopt tot aan de uit gang naar de steeg op de Nieuwmarkt. De politie tracht dit raadsel op té lossen. land heeft in den loop der laatste jaren meermalen een deuk gekregen. In de kwestie Tsjecho Slowakije is de positie van Engeland niet minder moei lijk. De geruchten die in de laatste we ken verspreid werden over een verkapte mobilisatie van het Duitsche leger zulks in verband met te houden groote manoeuvres in het Zuiden van Duitsch land hebben in Engeland een zenuw achtige stemming doen ontstaan en men kan zich dat levendig voorstellen. Een eventueele overrompeling van Tsjecho Slowakije door Duitschland kan niet met een eenvoudig protest, zooals dit met Oostenrijk gebeurd is, afgehandeld. Frankrijk heeft zich tegenover Tsjecho Slowakije pertinent solidair verklaard, maar ook Engeland kan niet toestaan dat de Duitsche invloed in midden-Euro- pa nog meer versterkt wordt. Dit is ook de reden, dat Engeland zoekt naar een minnelijke oplossing van de Sudeten Duitsche kwestie, waaromheen al dat ru moer is ontstaan. Aan Lord Runciman werd de moeilijke taak opgedragen, beide partijen tot een bevredigend resultaat te brengen. Na verschillende conferenties is thans de eerste stap tot een zekere toenadering gedaan door de benoeming van verschil lende Sudeten Duitschers in verantwoor delijke posten aan de grensplaatsen. Deze concessie van de Slowaaksche re geering gaat de Duitsche regeering niet ver genoeg. Hier komen we juist aan het concrete punt in deze kwestie. Duitschland bemoeit zich met de binnen- landsche aangelegenheden van een an der land en meent daarop pressie te kunnen uitoefenen. Gaat dit niet goed schiks, welnu dan zullen we toonen, al dus de gedachtengang van de Duitsche regeerders, dat ons legerapparaat zoo krachtig en zoo sterk is, dat ieder die niet naar onze pijpen wil dansen, de kans loopt door deze horden verpletterd te worden. De bovenaangehaalde conces sie van de Praagsche regeering moet men niet te licht achten. De invloed van de Sudeten Duitschers in de grensge meenten wordt er aanzienlijk door ver sterkt en dit is in zich reeds een groot gevaar. Et valt over deze kwestie nog veel meer te vertellen, maar we moeten ons beperken, er staat meer op het pro gramma voor vandaag. Wat wil Egypte? zoo vragen we ons af. Tot goed begrip van het korte ant woord, dat op deze vraag is te geven en dat luidt: zelfbeveiliging en afschud ding van het vreemde juk zouden we iets dieper op deze kwestie moeten in gaan. We willen trachten dit zoo be knopt mogelijk te doen. Egypte is na den wereldoorlog tot Britsch protecto raat verklaard. Opdrijven van ed natio nalisten onder Sagboel Pasja werd het protectoraat op 28 Februari 1922 opge heven en sedertdien is Egypte onafhan kelijk. Engeland heeft het recht tot bezetting van het Suez-kanaal behouden en deelt de heerschappij in de Soedan met Egyp te. Nu is er den laatsten tijd een sterke strooming merkbaar, vooral onder de nationalen, vereenigd in de Wafd, tegen het Engelsche imperialisme. Een protest tegen de Britsche politiek in Palestina werd aan den Engelschen gezant te Cairo overhandigd. De verklaring van dit verschijnsel, dat door de Egyptische nationalisten plot seling een veel hooger toon wordt aan geslagen is zonder twijfel gelegen in de gewijzigde machtsverhoudingen in het Middellandsche Zee-bekken. In het Egyptische parlement heeft de oppositie het kort geleden heel duidelijk gezegd: „Wij kunnen ons op Engeland als bond genoot niet meer verlaten nu het niet eens Abessinië heeft knnnen redden. Waar Italië de Balearen heeft bezet, heeft Engeland misschien niet eens meer doorgang door de Middellandsche Zee; in geval van oorlog zou het ons te hulp moeten komen om Afrika heen en tegen dien tijd is alles reeds lang voorbij.” Naast deze actie tegenover Engeland staat de kwestie Arabieren-Joden. Het zal genoegzaam bekend zijn, dat in de laatste jaren het Palestijnsche ge bied een toevluchtsoord vormde voor de uit de diverse landen verdreven Joden. De vroegere rivaliteit tusschen Joden en Arabieren is daardoor weer opgewekt en door de Italiaansche radiozender Bari is deze tegenstelling als een dankbaar propaganda-object gebruikt. De thans veelvuldig voorkomende plaatselijke onlusten waarvan die te He bron wel een zeer ernstig karakter ge had hebben, zullen Engeland dwingen in het belang van de luchtweg naar Br.- Indië en het Verre Oosten belangrijke concessies te doen. Het gevaar bestaat dat dit alweer zal gebeuren ten koste van de Joden, die 6e ORGELCONCERT. Het concert opendê met Bach’s ko- raalbewerking „Liebster Jesu wir sind hier”, stellig een van ’s meesters schoon ste voorspelen, waarin hij met de kunst zinnige „canon in de kwint” een schier wonderbare klankentoover weet te wek ken, die op dit orgel al bijzonder mooi tot zijn recht komt. Dit was ook het geval met de Pr31. u Fuge c moll, waarin vooral de Fuga met haar prachtig thema belangrijk is. Van A. F. Hesse apprecieerden wij vooral de „Pastorale”, die compositorisch wel een voudig is geconstrueerd, maar met haar interessante echo-effecten er treffend in slaagde de romantische sfeer van het landelijk herdersleven aan den hoorder mee te deelen. Het elegante Scherzo en de virtuooze Finale ontleenen hun be- teekenis vooral aan de enorme techni sche vaardigheid welke zij van den spe ler eischen en in casu dan ook verkre gen; het laat zi«h echter begrijpen, dat kleinere orgels en beperkter kerkruimten zulke stukken niet zouden kunnen ver werken. Mevr. Nelly Galama-Lielacher verleen-* de hare medewerking als celliste. Zij is eigenlijk niet te beschouwen als dilet tante en daarom moet het ons van het hart, dat zij ons met haar programma ietwat heeft teleurgesteld. De stukken, die zij zich koos, ston den niet op het peil van haar artistieke standing. Want de beide Schubertliede- ren („Am Meer en „Ave Maria”) zijn op zich zelf natuurlijk wel ernstig en melodieus, maar het blijven zangstukken, geen cello-composities. Toch vermochten zij (con sordino voorgedragen) ons meer bekoren dan de Madrigal van Squire (waarvan het mede niet vaststaat dat die oorspronkelijk wel voor cello geschreven is, maar dit dan toch instrumentaal is gedacht). Echter, een mooi en lyrisch melos bezit „Souvenir” (eigen compo sitie) dat we alleen wat langer hadden gewenscht, maar het toch uitstekend „deed”. Gaarne dus tot wederhoorens en dan met een cello-program van auteurs als b.v. Eucles, Boccherini, Leonardo Leo Tartini, Padre Martini en Popper. Er is waarlijk keus genoeg. Volgende week zal de heer Alt zijn plaats afstaan aan een gast-organist, de heer Gezinus Schrik te Harlingen, die hier een orgel-recital komt geven, voor- zoover bekend zonder medewerking. KAATSEN. Personeel Hollandiafabriek. Zaterdagmiddag werd op het sportter rein de aangekondigde wedstrijd gehou den. Het muziekkorps „Hollandia” maak te om 1 uur een rondegang door de stad waarna direct de wedstrijd onder lei ding van den heer L. Roode Sr. begon. Er werd met veel animo gekaatst en ook was er dikwijls goed spel. 18 partu ren stonden op de lijst. Om de prijzen kaatsten ten slotte de parturen 2-3, 6-7, 10-12, 14-15 en 17. Er waren 5 gewone en 4 troostprijzen. De uitslag hiervan is als volgt: 1ste prijs: C. de Waij, B. de Jong en D. Adema Jr. 2de prijs: E. Brandenburg, Y. de Jong en A. Nieuwenhuis. 3de prijs: J. Ferwerda, A. Bangma en A. Bijlsma. 4de prijs: H. Timme, J. de Groes en B. Veltman. VOETBAL. In een heerlijk koesterend zonnetje staan we nog wat onwennig op het voet balveld en wij niet alleen; ook de spe lers moeten zich eerst nog wat aanpas sen. Voor de eerste kennismaking met de voetbal driect drie wedstrijden is haast van het goede- te veel. Over het algemeen speelt de Wieringer club, die voor deze wedstrijd was uitge- noodigd, een goede partij voetbal, voor al het eerste elftal van „Succes” staaf lang niet zoo onwennig op het veld als Dat deze man ontslag uit den militairen dienst vroeg en verkreeg op grond van zijn pacifistische denkbeelden, dat siert hèm en zijn overheid, maar een sa- boteerende actie, tegen wat anderen als hun menschenplicht zien, is ontsierend voor het karakter van hem, die haai bedrijft. Natuurlijk zet de heer Viruly niet rechtstreeks aan tot het laten branden van licht bij luchtbeschermingsoefe- ningen en dergelijke kwajongensstre ken, maar hij hoont en verguist de luchtbescherming, suggereert haar ho peloosheid en hij predikt nog wel op gezag van Gods Woord! het niets doen tegen het geweld van anderen. Al dat fraais is omsloten met een oranje-wit-blanje kalf, waarop een spe cifiek militaire afbeelding: drie slaande militaire tamboers. Toen we een dezer dagen in Maas tricht vertoefden, werd daar een anti militaristisch pamflet verspreid, waarin gejuicht werd over de mislukking bij gemis aan belangstelling van een in die stad belegde propaganda- vergadering voor luchtbescherming en waarin naar de brochure-Viruly werd verwezen om te betoogen, dat aan lucht bescherming niet behoort te worden meegewerkt! Vrijheid mag geen synoniem worden van anarchie. En op anarchie lijkt het, wanneer het bestaan van „concurrentie in luchtbe scherming” wordt geduld en daarne vens een „propaganda tegen luchtbe scherming”. Personeel fa. v. d. Plaats. Eveneens werd door dit personeel een kaatswedstrijd gehouden. 6 parturen. De uitslag was hier als volgt: 1ste prijs: D. Ykema en R. Stelling werf. 2de prijs: P. Brandenburg en W. Brandenburg. De prijs voor de meeste bovenslagen in de eerste omloop verwierf P. Branden burg. Er moet ons inzake Luchtbescher ming nog iets van het hart. Er zijn ver scheidene menschen tot gevangenis straffen veroordeeld, omdat ze niet prompt hadden meegewerkt aan het doen slagen van een luchtbeschermings- oefening, ze hadden een of ander licht laten branden in hun huis. We kun nen een streng optreden tegen derge lijke saboteurs billijken. Maar de overheid late dan ook niet toe, dat weinig-ontwikkelde menschen tot dergelijke sabotage worden aange zet door énkele extremistsiche pacifis ten, onder wie er zelfs een is, die een positie heeft in een semi-overheidsbe- drijf. Men kan voor vrij heid-bl ij heid wezen, maar het toch onduldbaar ach ten, dat de overheid in haar huis sabo tage van de zijde van haar personeel duldt ten aanzien van maatregelen, wel ke ze nam om huis en bewoners voor vernietiging te bewaren. Zulk een extremistische pacifist is de heer Viruly, gezagvoerder bij de K.L.M. Wie heeft tot taak baar te organiseeren? En mag iedereen haar saboteeren? Er ontbreekt ten onzent heel wat aan de organisatie van de burgerlijke lucht bescherming. We schreven reeds eer der over de wanverhoudingen tusschen de Ned. Ver. voor Luchtbescherming en de regeering. Het moge een feit wezen, dat voornoemde vereeniging haar huis houding te duur heeft opgezet en dat ze in haar propaganda met zóó kost bare wenschen en verlangens, ja: eischen voor den dag komt, dat deze als onver vulbaar moeten worden afgewezen, waardoor indirect het vertrouwen der massa wordt ondermijnd, feit is evenzeer, dat door de regeering aan deze vereeniging, welke zich op verzoek van het landsbestuur met een speciale taak belastte, zooals ons althans her haaldelijk werd voorgehouden, ook de allernoodigste middelen worden ont houden om zich van dezelve op eenigs zins behoorlijke wijze te kwijten. De Ned. Vereen, voor Luchtbescherming moet thans schooieren met loterijbrief jes om een bepaalde som we meenen een ton bijeen te brengen tot dekking van haar tekorten en om een voorloopig voortbestaan te verzekeren. Waartoe ook een leden-werfactie dient. We wreven ons de oogen uit, toen we dezer dagen een oproep lazen van het Roode Kruis, welke eveneens een propaganda-actie heeft ingezet en wel met het doel om het ledental van 19000 op te voeren tot voorloopig 100.000. Ook deze actie wordt gevoerd onder verwijzing naar de luchtbescher- mingstaak der vereeniging! We zagen de békende afbeelding van mannen, die voorzien van gasmaskers, in wolken van giftige dampen hun menschlievende taak vervullen. In den tekst van het ar tikel wordt gewezen op de noodzaak, dat elke plaats een flinke afdeeling van het Roode Kruis bezit, met een goed geoefende transportcolonne, omdat „bij luchtbombardementen en aanvallen op de burgerbevolking met strijdgassen het van het grootste belang is, dat on middellijk vakkundige hulp kan worden verleend.” Zooals de burgerlijke ming ten onzent wordt georganiseerd, is het weer échtNederlandsch. Mo menteel loopt men elkaar in den weg met loterijbriefjes voor het goede doel en botst men bij leden-werfacties, straks als het oorlog is, betwisten de mannen van de Ned. Ver. en die van ’t Roode Kruis elkaar de redding van de slachtoffers! Laat de overheid toch ingrijpen en ieders terrein nauwkeurig afpalen, vóór de vertooning van thans tot een droeve klucht is verworden. Wij voor ons, we meenen, dat de bescherming van de burgerbevolking tegen alle oorlogsge varen en -ellenden, een taak is, welke historisch toekomt aan ’t Roode Kruis. Deze vereeniging heeft in haar trans- portcolonnes, haar veelzijdig materiaal, haar verpleegcolonnes, haar duizenden opgeleide helpsters, in haar ziekenhui zen en hulpziekenhuizen een outillage, welke haar als vanzelf bestemt om een zoo goed mogelijke bescherming der bevolking tegen de gevaren uit de lucht, in oorlogstijd, te verzekeren. Mocht de overheid dat Anders zien, soit! Maar zij regele en ordene ten minste. Op het oogenblik werken reeds drie vereenigingen (een „Friesche”, een „Nederlandsche” en het Roode Kruis) voor eenzelfde doel naast en straks wellicht tegen elkaar in. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1