VEERTIG JAREN KONINGIN t Koninklijk bezoek aan Bolsward op 25 September 1905 De Bolswardsche Courant en Westergoo 1 II Ei 1 I I i 1 11 ig 34g!g Jaargang Dinsdag 6 September 1938 No 69 1938 1898 VAN EN OVER EEN TROUW EN DANKBAAR VOLK» Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. E E r: El wanrln opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ,<i Telefoon No. 12 tegen, n.l. de h.h. Cuperus, van der Meer en van der Werf. We lezen in een verslag van de Com missie van voorbereiding: Door particulieren en een paar open bare instellingen is reeds een bedrag van 933 gulden toegezegd. Het programma is als volgt: ’s Morgens vroeg zullen de klokken Van alle torens luiden en even plechtsta tig zal nadien de koraalmuziek klinken van de trans van den stadhuistoren. De kinderen zullen ’s morgens in de scholen bijeenkomen en elk een Oranje- koek krijgen. Circa 1 uur zullen H. H. M. M. met een extra tram in een speciaal voor deze gelegenheid gereserveerd salonrijtuig van Sneek arriveeren en voor het Stad huis uitstappen. Vervolgens gaan de Hooge Gasten met de hofrijtuigen met hun gevolg een bezoek brengen aan de Martinikerk. Tijdens dit bezoek zal onze bekende organist, de heer B. de Vries, de heerlijke tonen van het prachtvol in strument door de gewelven doen gal men. Daarna wordt de Hollandiafabriek be zichtigd, waarna de Hooge Bezoekers weer vertrekken. Verschillende straten in de stad zul len versierd worden. Twee grootsche en prachtige ^erepoorten zullen verrijzen, n.l. een bij de Sneekerpoort, ongeveer voor het huls van den heer Van der Pan en één bij de Blauwpoort voor het huls van mej. de wed. Stallinga. Heeft de toenmalige verslaggever een profetischen blik gehad toen hij schreef: We zouden niets liever zien dan dat de Bolswarders ditmaal zullen toonen dat vele handen licht werk maken. Wie weet of onze stad ooit weer die groote eer te beurt zal vallen. Courant van 17 September: Een en al drukte hier in de stad. Reeds een paar weken geleden heeft de haan op den toren een nieuwe kop gekregen; is het dak van nieuwe leien voorzien en het pad naar den ingang van de kerk bestraat en verbreed. Bovendien wordt alles in het werk gesteld het bezoek zoo groot mogelijk te maken. 6000 feestpro gramma’s zijn reeds in Bolsward en om geving verspreid. Extra trammen zullen rijden naar Sneek en Harlingen. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. piijs. Giro no. 87926. ‘mTris E E E z 1 is E kust bedreigden om de kwestie van den grintdoorvoer of dat de Duitschers, om weer andere redenen, militair geweld te gen ons in den zin hadden. Niet dat de Koningin ooit in eeniger- I mate ontrouw is geweest aait Haar de vies: Je maintiendrai! Dat zal Zij nim mer, want Ze is een Oranje-vorstin. Maar met vrouwelijke bedachtzaamheid heeft Zij in de critiekste oogenblikken van ons volksbestaan steeds eiken uit weg van overleg gezocht, welken we konden gaan zonder dat we ons natio nale bewustzijn verkrachtten en die ons weer terugvoerde op den rechten weg van den vrede. Haar stempel van be dachtzaamheid heeft Ze steeds weten te drukken op het beleid van Haar omge ving, van Haar ministers en overige ad viseurs. We danken God voor alles wat Hij ons volk in de persoon onzer Koningin- ne heeft geschonken. Veertig jaren lang. We herinneren ons, hoe blij en ver heugd Nederland was in het najaar van 1898, toen de frêle figuur van een 18- jarig meiske naar den troon werd geleid en zich door een heiligen eed van trouw aan ons volk verbond. We waren ontroerd. Zóó een zware taak op zulke zwakke schouders.We waren blij, ontroerd en.niet geheel gerust. Wat zou de toekomst brengen? Zou deze jonge vrouw, laatste telg van Oranje. En thans, 40 jaar later, staan we nóg om Haar heen, van dankbaarheid ver vuld. Zij heeft ons waarlijk geleid langs een langen en moeilijken weg. Zij heeft ons voor veel leed gespaard helaas is 't persoonlijke leed haar niet steeds ontgaan. Maar gezond en vol wilskracht staat Zij midden en boven ons, van vreugde stralend om hetgeen Zij voor ons heeft mogen zijn, gelukkig neerziende op Haar kind. Haar klein kind en op den Prins, die Haar dochter in liefde nader trad en daarmee Oranje en Nederland ten zegen droeg in de ge schiedenis, welke nog geschreven gaat worden. Mogen in deze geschiedenis nog vele bladzijden in gulden letteren zijn gewijd aan het bestuur van de Landsvrouwe van heden, aan onze geliefde Koningin. Domine, salvam fac reginam nostram! Heer, behoed onze Koningin! Md. buiten de Koningin om: Zij moet door de ministers worden ingelicht. En daar vloeit ’n ander recht nood wendig uit voort: Zij kan goeden raad geven; dat Zij dien goqden raad kan gronden op»een rijpere er varing dan die van menig minister, is een enorm groot voordeel.” Het is een voordeel, dat groeide met de jaren, welke H. M. aan Haar zegen rijk bestuur mocht toevoegen. Als we „vaderlandsche geschiedenis” leeren of lezen, dan zwelt ons mannen hart wel eens van trots, als we kennis nemen van de ferme antwoorden, die onze vorsten en andere gezaghebbers in moeilijke oogenblikken bedachten. Het is in de stemming van een theater stuk zoo prachtig, als men den nationa- len held en leider zich in zijn persoon ziet verstrakken, onderwijl zijn vuist het handvat van het zwaard vaster om knelt. Zulke dapperheid kan ons vroeger toen de omstandigheden zoo heel anders waren ook wel ten voordeel zijn ge weest. Maar men houdt zijn hart vast voor wat er gebeurd zou zijn, als een dap pere koning de mannelijke deugd van onverschrokkenheid zou hebben betoond in de moeilijkste oogenblikken, welke ’t 40-jarige regeeringstijdperk van H. M. de Koningin hebben gekenmerkt. Als b.v. zijn raadslieden hem zouden zijn komen boodschappen, dat de Engelschen onze welke ook achteraf bezien geen correctie blijken te behoeven. Arbeid is de hoogste levensvreugde, de mate van levensv o 1 d o e n i n g. Vreugde was in dót opzicht 40 jaren lang het deel, dat onze Koningin zich zelf door een nauwgezette volvoe ring van Haar taak, toemat,’de vol doening oogst Zij in het bijzonder op heden. Zij kan terugzien op een langen weg van daden, waarlangs een dankbaar volk gedenksteenen plaatste van dank baarheid. We wenschen de Koningin geluk, dat de Voorzienigheid Haar en daarmee ons leidde lartgs zulk een pad van vrede en geluk. We wenschen mét Hare Majesteit dus ons zelven geluk, verbonden als ons lot is en was met het Hare. We zijn er dankbaar voor, dat juist in een periode van ons volksbe staan, waarin de gevaren zoo groot en zoo vele waren, ons de zegen van het bestuur van Koningin Wilhelmina werd verleend. Nógmaals hebben we er behoefte aan om er op te wijzen, dat- de beteekenis van den invloed eener Koningin (van een Koning) op den gang van zaken in een constitutioneele monarchie niet mag worden onderschat. Prof. Dr. Brugmans bracht dat dezer dagen aldus onder woorden: „Vooreerst mag er niets van be lang gebeuren in regeering en staat Elders in dit nummer van ons blad, bovendien in vorige edities, is reeds zooveel geschreven over wat de 40-ja- rige regeering onzer Koningin aan ge schiedenis deed boekstaven, dat we daarover te dezer plaatse niet in herha ling behoeven te treden. Deze bijdrage is bedoeld als een feli citatie en als een dankwoord. De plaat selijke krant is publiek orgaan, dat uiting pleegt te geven aan wat er leeft in de gemeenschap, welke haar ver spreidingsgebied bevolkt. Welnu, onze kolommen hebben er jaar in- jaar uit van getuigd, dat het volk hier, zich in nig verbonden voelt met Oranje en in het bijzonder met H. M. de Koningin als heerschende Vorstinne. De geest van het volk uit onze streek wordt God dank nog steeds ge dragen door trouw aan degenen, die het van Boven af als dragers van het gezag zijn gesteld. Waar deze trouw uitgaat naar onze Koninginne, is ze versterkt door het respect voor Haar als mensch, veredeld door de bewonde ring voor de Vorstin als Moeder, ver guld tenslotte door de liefde, aan welke de koorden van trouw aan de uiteinden zijn verhaakt. Namens dit trouwe volk zeggen we: Uwe Majesteit zij gelukgewenscht met het zeldzame jubileum, dat Zij mag vieren. Het is inderdaad een Zegen, veertig jaren lang een grootsche taak te hebben mogen volvoeren langs lijnen Donderdag 21 Sept.: Maandagmorgen is men met de versie ringen begonnen en thans is men in som mige straten al een heel eind gevorderd. De eerepoort bij de Dijk maakt een flinken indruk. Op vier tamelijk omvangrijke zuilen verheffen zich een drietal bogen, één zeer groote in het midden die aan weers zijden door een kleine geflankeerd wordt De poort bij het Armhuis vormt als het ware een koepel over de brug. De groote boog bij de Blauwpoort belooft ook iets moois te zullen worden. Verschillende buurten zooals Groot- en Kleinzand, Koemarkt zijn reeds aan het werk. Ook de Groote en Kleine Dijlakker zullen toonen dat er door sa menwerking nog wel iets bereikt kan worden. Er is daar 180 gulden ingeza meld voor buurtversiering; de heer Schoonhof geeft verder alle palen gratis in bruikleen, de heer Ruiter voorziet de commissie van het noodige ijzerdraad, terwijl de heer Jorritsma belangeloos de werkzaamheden verricht. De commissie bestaat uit de heeren L. Hettema, voor zitter, H., Boersma, penningm., U. de Wolf, secretaris, W. Nauta, J. Bosma, J. Wiersma, G. Ruiter, H. Jorritsma, S. Baarda, A Andriesma, J. de Jong, A. Veen Hz., G. Keikes en P. O. van det Klei. Op de brug De drie Posten zal behou dens de lampionversiering over het wa ter een trophee verrijzen, waarin de Oranje-, Nationale en Mecklenburgsche kleuren verwerkt worden. Bij het passeeren van de stoet zal de Commissie, die daartoe van de Burge meester toestemming heeft, zich op de Het snuffelen in oude boeken en tijd schriften is een werkje, dat aan slechts enkelen bevrediging schenkt, maar het resultaat van die arbeid verwerkt in en kele korte schetsen, vindt gewoonlijk bij de massa lezers nog wel eenige be langstelling. Het nu gevierd wordende Regeeringèjubilé bracht ons op de ge dachte de oude jaargang 1905 van de Bolswardsche Courant eens door te lezen en daaruit op te diepen hoe Bolsward feest gevierd heeft ter gelegenheid van de komst van H. M. de Koningin en Prins Hendrik op 25 Sept. 1905. De Bolswardsche Courant van 27 Aug. geeft het eerste bericht, luidende als volgt: BEZOEK VAN HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Naar wij vernemen, zal hier een feest commissie worden gevormd ter gelegen heid van het bezoek van het Koninklijk Echtpaar. De functie van voorzitter, secretaris en penningmeester zullen wor den waargenomen door de heeren M. Schotman, H. J. de Visser en S. J. Oos- terbaan. Eere-voorzitter is de heer C. J. van der Veen, Burgemeester. We bladeren even verder. In de raads vergadering van Dinsdag 5 Sept, wordt het voorstel van B. en W. voor versie ringen en feestelijkheden een crediet uit de gemeentekas te verleenen, groot f 2000.aangenomen met 3 stemmen tl tlftl Iff l'frlTII 111IMI l'l'lfn I III If HI IIIII11 ITini 11II 1'111111111'| 111'| l'ITI'l'ITI'ITI I't'l I l'l It ITITHT Ei EL E I s =i DE JONG s NIE WSBL E O i F - KONINGIN WILHELMINA M» I rs i J' M'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1