Buitenlaodsche Revue. DE TROONREDE IV. V.'WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo ONVEILIG SIGNAAL. LIITHAEIN Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden uitgesproken door H.M. DE KONINGIN op Dinsdag 20 September 1938. 34— Jaargang Woensdag 21 September 1938 No. 73 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Duitsch materiaal; In verband met het feit, dat de wij zigingen in de economische verhoudin gen op het gebied van den landbouw meer en meer van blijvenden aard blij ken te zijn, is het gewenscht, dat aan de genomen maatregelen een organisa tie ten grondslag wordt gelegd, waarbij in het bijzonder gelet zal worden op de handhaving der bij het landbouwbe- drijfsleven behoorende eigen verant woordelijkheid. Oit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland 2>$ ct. Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Met erkentelijkheid maak Ik gewag van de toewijding waarmede Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in bur gerlijken dienst in het geheele Konin krijk hunne taak vervullen. Blijft Curasao zich verheugen in een gestadige ontwikkeling en vertoont de financieele toestand van Suriname een lichte verbetering, de in het vorig Jaar ingetreden terugval in de conjunctuur heeft niet nagelaten een ongunstigen invloed uit te oefenen op den algemee- nen economischen en financieelen toe stand van Nederlandsch-Indië. Hoewel een voorzichtig financieel beleid terughouding eischt bij het be ramen van maatregelen met geldelijke gevolgen, zal niettemin worden voort gegaan met het streven naar verbree- ding van de economische basis des lands. De doelmatige inrichting van de ver dediging van Nederlandsch-Indië te land en ter zee, welke van de Schatkist zware offers eischt, heeft de voortdu rende aandacht der Regeering. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. NOG WEINIG OPHELDERING IN DE INTERNATIONALE TOESTAND. Het is vanzelfsprekend, dat we ook deze buitenlandsche revue beginnen met de alles overheerschende kwestie: het voortbestaan van Tsjecho Slowakije. Waarschijnlijk is U, geachte lezer, met heel veel anderen de meening toege daan, dat na de conferentie, die er tus schen Chamberlain en Hitler had plaats gevonden, een zekere ontspanning in de toestand merkbaar was, naar onze mee ning heeft deze conferentie alleen een koerswijziging gebracht en een verande ring van tactiek. In de berichten van de vorige week domineerde de bedreiging van de offi cieel® Duitsche weermacht. Na de be spreking tusschen Chamberlain en Hitler een geheel ander beeld. De talrijke vluchtelingen uit Sudeten- land, die bescherming gingen zoeken in Duitschland, worden nu in de grensge meenten gewapend natuurlijk met Duitsch materiaal; en onderwijl publi- ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. tijen gelijk op, mooi vlug en open spel met verschillende kansen. Harlingen weet het windvoordeel niet te benutten. Over het algemeen gaat de bal te veel in de breedte. Een prachtige en verre uit trap van de back B. brengt de bal over van ’t veld. Bosma de midvoor ziet z’n kans, loopt toe en met een zuiver ge plaatste bal leid’ C.A.B. 1—Het is nti of de C.A.B.-ers den smaak te pakken krijgen. De druk op de Harlinger ach terhoede wordt sterker, maar men weet stand te houden tot de rust. Tot voldoening stemt, dat in deze bewogen tijden de betrekkingen van Nederland tot de andere Mogendheden haar vriendschappelijk karakter onver anderd hebben mogen behouden. De Regeering blijft er op bedacht, de posi tie van Nederland door onze even zorg vuldig als bestendig gevolgde politiek van zelfstandigheid te bevestigen en te versterken. Daartoe blijft de verdere uitvoering der voorgenomen maatrege len tot versterking van 's lands weer macht onontbeerlijk. Mag worden gehoopt, dat van deze voorzieningen een gunstige invloed op de werkgelegenheid zal uitgaan, daar nevens zal worden voortgegaan met 't treffen van bijzondere maatregelen tot bestrijding der werkloosheid. Inzonder heid zal belangrijke uitbreiding worden gegeven aan de uitvoering van die wer ken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blijvende werkgelegen heid. De verdere uitvoering van de drooglegging van den Noord-Ooétpol- der en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het Ijsselmeer, zullen krachtig worden voortgezet. Teneinde remmende invloeden op de uitvoering van werken tot bestrijding der werkloosheid zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, zullen voorstellen van wetgevenden aard U eerlang be reiken. De werkloosheid onder de jeugd heeft de bijzondere aandacht der Re geering; maatregelen tot krachtiger be strijding worden voorbereid. Kon Ik ten vorigen jare in Uw mid den gewagen van hoop op verbetering in den economischen toestands des lands, de gang van zaken sinds dat tijd stip heeft deze hoop niet in vervulling doen gaan. Wel is de werkloosheid sinds dat tijdstip nog eenigszins afge nomen, maar over het algemeen zijn de economische vooruitzichten minder gunstig dan destijds het geval was. Deze toestand plaatst de Regeering opnieuw voor de vraag wat gedaan kan worden tot verlevendiging van het bedrijfsleven en de daarmede saamhan- gende werkgelegenheid voor groote groepen van ons volk. Met het oog hierop zullen bijzondere voorzieningen worden getroffen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatre- gelen van matig beschermenden aard in voorbereiding zijn. Ook zal aan de verdere ontplooiing onzer nationale nij verheid en aan de belangen der scheepvaart bij voortduring aandacht worden geschonken. man die momenteel nog in Abessinië vastgehouden wordt. Met dit vasthouden bedoelen we dan dat het verzet van ver schillende Abessijnsche stamhoofden, zoo krachtig is, dat er nog 200.000 man noodig zijn om de orde te blijven hand haven. Een zeer kostbaar experiment voor Italië, temeer nu de rijkdommen, die Abessinië moest opleveren, wel een beetje tegenvallen. Wanneer Italië door de een of andere daad gedwongen zou worden het grootste deel van dit leger door de uitgewekenen) is verzameld, terug te trekken, dan was de verovering van Abessinië weer gereduceerd, maar ten koste van veel menschen, materiaal en geld. En dan ten slotte nog enkele woorden gewijd aan China en Japan. Hoe langer hoe meer blijkt, dat Japan zich met dit avontuur in een wespennest gestoken heeft. Nu kan Japan wel met een breed gebaar zeggen: bij een we reldoorlog staan we naast Duitschland, maar vooralsnog heeft men meer dan genoeg aan China en zal veel eerder de vraag overwogen moeten worden: hoe vinden we een oplossing om ons met goed fatsoen uit dezen strijd terug te trekken. Leden der Staten-Generaal, Bij den aanvang van ’t zittingjaar tot hervatting Uwer werkzaamheden ge voel Ik allereerst behoefte uitdrukking te geven aan Mijne gevoelens van die pe erkentelijkheid voor de in de afge- loopen weken uit alle lagen van Mijn Volk ontvangen bewijzen van gehecht heid aan Mij en Mijn Huis. De herin nering daaraan zal bij Mij onvergete lijk zijn. VOETBAL. C.A.B. I—Harlingen I 2—0. Om 2 uur de eerste thuiswedstrijd van C.A.B. I tegen Harlingen I. Laten we direct constateeren dat C.A.B. buitenge woon goed is gestart, niet dat Harlin gen met zulke sprekende cijfers is ver slagen, maar meer dat het spelpeil zeer goede verwachtingen voor de verdere competitie opent. Het medespelen van De toestand van de openbare finan ciën blijft in zeer bijzondere mate zorg vereischen, en noopt mitsdien tot een zoo groot mogelijke beperking der uit gaven. Dit is te meer geboden omdat de offers, welke in de huidige omstan digheden gebracht moeten worden voor de defensie, alsmede die, welke nu reeds gedurende een reeks van ja- ren gevorderd worden voor de bestrij ding der werkloosheid en de leniging van haar gevolgen, zeer zware eischen aan de publieke kassen stellen. Grooter offers zullen echter nog noo dig zijn om in deze voor ons volksbe staan zoo eminente belangen op de juis te wijze te blijven voorzien. Voorstellen, welke er op gericht zijn iet geheele volk zooveel mogelijk in deze nationale offers te doen deelen, zullen U in dit zittingjaar worden aan geboden. Het ligt in het voornemen hiermede gepaard te doen gaan voor stellen tot belastingherziening, teneinde een meer rechtvaardige verdeeling van den druk te verkrijgen en de in bepaal de belastingen gelegen belemmeringen tegen verruiming van de werkgelegen heid zooveel mogelijk weg te nemen. de back Br. is een technische en moreele versterking van de ploeg; hierdoor le verde de middenlinie veel opstuwend werk en bijzonder was de linkshalf weer in zijn element. Ook de voorhoede maakt een goede indruk. De nieuwe linksbuiten debuteert goed,’ geeft heel goede voor zetten en neemt de corners zeer zuiver. Over het geheel genomen een elftal, waarmee men in deze competitie reke ning moet houden. Over den wedstrijd het volgende: In het eerste kwartier gaan de par- De tarweprijzen zijn weer ineenge stort en dit tot dicht bij het allerlaagste prijspeil van 1933. Is er nu inderdaad een enorme overvloed van dit kostelijk product? Wij weten wel beter. Zelfs in Nederland, waar men vergeleken bij vele andere landen nog een buitengewoon hooge welvaart geniet, zijn er menschen die niet zooveel boterhammen kunnen eten als ze wel willen. En het brood zou werkelijk nog beter kunnen zijn, dan 't reeds is, al Is het ook veel en veel sma kelijker dan b.v. in Italië en Duitschland, waar men tot de grootste zuinigheid ge dwongen is bij het gebruik van granen en derhalve verschillende meng- en uit- maalbepalingen heeft. En zelfs in die staten kan men zijn buik in elk geval nog vol eten, zulks'in tegenstelling met bepaalde andere landen, waar een chro nische ondervoeding voor een zeer groot deel van de bevolking heerscht. Neen, er is geen tarwe te veel, maar er is meer dan de wereld kan betalen en dat is een ramp voor den producent: den boer. En niet voor hem alleen. De milli- oenen tarweproducenten kunnen na een slecht jaar veel minder industrieproduc ten koopen en derhalve gaat op den duur de geheele bevolking min of meer den druk van de lage tarweprijzen gevoelen. Het dalen van de graannoteering op de wereldmarkt is steeds een van de fac toren geweest van een algemeene de pressie. Men heeft nu in de laatste jaren maat regelen trachten te nemen, die tot min of meer vaste graanprijzen zouden lei den. In landen, die minder produceeren, dan zij zelf gebruiken, is dat niet zoo moeilijk. Daar kan men den binnenland- schen prijs door douanetarieven, enz. willekeurig hoog houden. Het leven wordt dan slechts wat duurder. In de exportlanden staat men echter direct voor een ramp. De Vereen. Staten van Noord-Ameri- ka nu zijn zoo’n exportland. De vele maatregelen, welke Roosevelt in de laat ste vijf jaren heeft genomen, om de pro ductie te beperken en den boer te be schermen, zijn bekend. En toch staat men thans weer voor een laagterecord op de graanbeurs. Is er dan werkelijk niets tegen zulk een ramp te doen? Inderdaad zijn alia tot nog toe genomen maatregelen on doelmatig gebleken. Zelfs de intensivee- ring van de wapenproductie, waarvan men zooveel had verwacht. Wel is waar werden daarmee op verschillende gebie den gunstige resultaten verkregen, maar de ineenstorting der graanprijzen be wijst thans toch, dat ook deze oorlogs- luxe geen redding brengt. Wat er inderdaad noodig is, is de te rugkeer naar een vreedzame samenwer king. Iedereen praat wel over vrede, maar de economie staat geheel in het teeken van den oorlog. De nood van het oogenblik komt voort uit het feit, dat wij technisch wel is waar in een wereld economie leven, maar het juiste geeste lijke en politieke standpunt tegenover dit feit nog niet gevonden hebben. De lage tarwenoteering is dan ook een onveilig signaal. Slechts bij een waren vrede stijgt het welvaartspeil, zullen vele millioenen menschen in en buiten Europa meer geld voor levensmiddelen, enz. kunnen uitge ven. Laat ons hopen, dat deze betere or ganisatie nog eens wordt bereikt. I Ook in het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding van Re geering en Staten-Generaal worden gevorderd. In het vertrouwen, dat die arbeid verricht zal kunnen worden in hartelijke saamwerking en met de inni ge bede, dat de Almachtige God ons allen de noodige kracht en wijsheid schenke, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeei en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 9e ORGELCONCERT. i Mevrouw Jacoba Rienstra-Went kwam met een uitgelezen klassiek pdfigramma, waarvan ons behalve de beide aria’s van Bach en Handel vooral interesseerden Psalmus 122 van Huygens en de Oud- Nederlandsche liederen. En deze geno ten een vertolking die de aandacht ten volle waard was en stellig onze waardee- ring verdient. Bijzonder werden wij ge troffen door „Jesus” en „die Siele”, dat wij nimmer eerder hadden gehoord en dat ongetwijfeld een juweeltje van oud- nederlandsche poëzie mag worden ge noemd. Het orgaan van Mevr. Rienstra is krachtig en welluidend, vooral in het middenregister, het vult de kerkruimte zelfs zoodanig, dat het orgel n.o.m., bij wijlen gerust wat sterker had kunnen begeleiden. Was dus Mevrouw Rienstra al zeer gelukkig geweest met de keuze van haar programma-nummers, datzelfde konden wij ditmaal niet getuigen van den Heer Alt, die tusschen deze klas sieken drie Guilmant-nummers had ge plaatst, welke als orgelstukken op zich zelf zeer boeiend zijn, maar minder pasten in den stijl van dit program ma. Echter, ze stonden er op aanvrage van eenige bezoekers, en dit doet ons herhalen wat we ook vroeger wel eens schreven, n.l. dat verzoeknummers soms een programma-concept deerlijk in de war kunnen sturen, zelfs wanneer de keuze dezer nummers (zooals in dit ge val) een heel goede mag heeten. ceert Henlein, de bekende leider van de van Duitschland. Het geheele Italiaan- Sudeten Duitschers, een proclamatie, sche leger zal dan voor deze krachtproef waarin hij de vorming van vrij-corpsen moeten worden ingezet. Ook de 200.000 aankondigt, om daardoor aan de eischen van deze groep op aansluiting bij Duitschland kracht bij te zetten. Dat aantal vluchtelingen, j.l. Vrijdag opgegeven als 27000, was Zaterdag avond reeds gegroeid tot 84000. Hoeveel sympathiseerende Duitsche vrijwilligers hieronder zijn, vermelden de berichten niet. Nu is dit ons inziens de koerswijziging in deze kwestie. Wanneer langs de Su- deten-Duitsche grens voldoende troepen en materiaal (zoogenaamd gevormd uit en kunnen deze beginnen met de randge meenten van Tsjecho Slowakije te be zetten, Officieel blijft Duischland dan voorloopig buiten schot. Men kan blijven praten en confereeren en onderwijl be gint men in Tsjecho Slowakije alvast te vechten. Dit gelooven we vast en zeker: Tsjecho Slowakije zal zich niet zonder verzet overgeven. Het leger is er goed gewapend en de Staat beschikt over een zeer goed inge richte wapenindustrie. Het conflict wordt dus zoogenaamd gelocaliseerd en het tijdstip voor een wereldoorlog nog eeni- gen tijd verschoven. Wanneer deze voor spelling bewaarheid zou worden, krijgen we in Europa een tweede Spanje. Im mers, wanneer Duitschland niet officieel troepen en materiaal aan de opstandige bewoners van Slowakije verstrekt, is er absoluut geen bezwaar tegen dat Frank rijk oogluikend toestaat, terwille van het behoud van de democratie (vooruit dan maar) die Tsjechen een beetje ter hulp te komen. In zooverre is er eenige overeenstem ming te vinden tusschen Spanje en Tsjecho Slowakije, maar.en dat is een zeer belangrijke factor, de ligging van dit laatste land In het hartje van Europa maakt de toestand veel gevaarlijker. Tsjecho Slowakije is een land met een 1 zeer gemengde bevolking; naast de Su- deten Duitschers als volksgroep, leven 1 er dd Poolschgei|inte minderheden, de Tsjechen, de Slowaken, de Roethenen en enkele andere kleinere groepen. Met evenveel recht als nu de Sudeten het zelfbestemmingsrecht opeischen, kunnen b.v. ook de Poolsche minderhe den ditzelfde recht vragen. En dat het die kant ook werkelijk uitgaat, bewijst de agressieve toon van de Poolsche pers. Aan alle kanten wordt dus aan Slowakije geknabbeld, ieder wil graag een stukje van dit land.Zeker, Slowakije heeft een verdrag gesloten met Frankrijk om voor het geval dat een omwonende staat dit landje zou aanvallen, ter hulp te ko men. En we hebben de officieele verkla ring van de Engelsche regeering, dat ook zij geen verandering van die Slowaak- sche grenzen wil.maar een wereld oorlog ontketenen omdat een bepaald gedeelte van de inwoners van een staat zich buitengewoon voelen aangetrokken tot de nationaal socialistische knoet. dat is Engeland wel een beetje al te con sequent. Ter wille van de vrede marchandeeren we dan maar zoo’n beetje en nu ja, dat het begrip recht daardoor een beetje in het gedrang komt, is jammer. Maar och, dat is de laatste jaren zoo dikwijls door de modder gehaald, dat een keer meer of minder er niet zooveel meer op aan komt. In deze buitengewoon gecompliceerde kwestie moeten we ook niet vergeten de houding van Rusland. Waarom? zoo vragen we ons af, heeft Rusland de be kende opperbevelhebber uit het Oosten, generaal Blücher gehaald en benoemd tot opperste leider in het Westen? Waar om staat er een tot in de finesses toe gerust leger van 700.000 man in de Oekraine gereed? Wacht Rusland op het sein, van de wereldoorlog om in die al gemeene verwarring zijn communistische heilstaat te proclameeren? Daar valt zeer moeilijk een antwoord op deze vragen te geven. Naar onze mee ning moet het vroeg of laat tot een uit barsting komen. De opeenhooping van oorlogsmateriaal is zeer gevaarlijk, maar van veel grooter omvang en strekking is de botsing van de drie wereldbeschou wingen, de democratie, het communisme en het nationaal socialisme. Dat deze sterk uiteenloopende opvat tingen in vrede naast elkaar kunnen leven, lijkt ons vooralsnog een onmoge lijkheid. Tot zoover het actueele internationale probleem. We hebben in onze vorige revue be loofd nog iets te vertellen over Italië en Abessinië en nu denkt u misschien dat dat dit een minder actueel onderwerp is. Integendeel stel het geval dat er een wereldoorlog los breekt, dan heeft Italië zijn houding bepaald en wel tot steun I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1