Sterk verlaagde prijzen CHfWA- Buit enlandsche Revue. BOL5WARD. APPELMARKT De Bolswardsche Courant en Westergoo L. L. VAN GEUNS ARTS De Republiek Tsjecho-Slowakije. 3.55 5.20 6.95 4.50 2.80 3.60 5.00 tlULACENx 3.25 Stadsnieuws. 3.95 5.75 7.75 1.95 2.65 3.90 7.50 9.75 6.50 9.75 13.90 1.45 1.89 2.92 weer te consulteeren 1.60 2.10 34— Jaargang Woensdag 5 October 1938 No. 77 noteren en 12 ELS 16 ELS 38 - 49 - 59 ct. 16 ELS 20 ELS .90 - 1 17 - 1.25 'H1 W I' 4;. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE TSJECHEN ZIJN EEN VOLK MET RIJKE HISTORIE. Wat de Sudeten-Dultschers eigenlijk zijn. Iets fijns in erwten en boonen. BRANDSMA’s WINKELS. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 1 I I I I JAPAN MATJES prima kwaliteiten DEURMATTEN gevlochten .81- 1.05 - 1.30 RUIGE MATTEN effen en fantasie I vanaf Donderdag 6 October Toen aan het einde van den oorlog de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie uiteenviel, constitueerde de voorloopige Nationale Raad zich als Nationale Ver gadering der Tsjechoslowaaksche repu bliek, aldus de onafhankelijkheid her stellende, welke sedert 1526 verloren was geweest. De Sudeten-Duitschers haastten zich om hun gebeid tot een pro vincie van het nieuwe Oostenrijk te ver klaren, maar de Tsjechische vrijcorpsen bezetten het Sudetenland; de huidige grenzen van Tsjechoslowakije werden in de verschillende vredesverdragen er kend. heid van Bach’s „Fantasia” in g moll” wel zeer geschikt om ons aan de schrik beelden van den afgeloopen week te her inneren. Het stuk heeft voor ons altijd de huivering van een. profetische rede met onheilspellende dreigingen en Inge houden tranen. Maar veel meer nog ge raakten we onder den indruk van de Marcia funèbris uit Beethoven’s „Eroïca” een transcriptie op welker mogelijkheid wij de vorige week hebben gewezen en waarop de heer Alt reeds nu zoo snel heeft gereageerd. Hiervoor In het bijzon der onzen dank. De verwachting, welke wij uitspraken, dat dit stuk zich vooi den klank van dit orgel waarschijnlijk goed zou leenen, is niet beschaamd; in tegendeel, er komen zelfs gedeelten in voor, die wij hier Indrukwekkender von den dan van orkest O zeker, niet overal is dat zoo; b.v. de gedeelten voor strijk orkest kunnen op een orgel niet tot hun recht komen. Maar wèl is dit het geval waar de blaasinstrumenten en zelfs vol symfonie-orkest aan het woord zijn, daar voltrekt zich de dramatische gedachte van het werk veel beter in de rustige verheven grootheid van den orgeltoon, die veel gaver is en bovendien gehoor zamer aan de Intenties van den bespeler, dan men met het beste orkest onder den geniaalsten dirigent ooit kan bereiken. Voor één zoo’n „transcriptie” laten wij vele origineele orgelstukken gaarne voor wat zij zijn. Het dames-terzett, bestaande uit de dames S. van der Mei, Tj. Hoitsma en D. de Jong, kwam met een dankbaar pro gramma en deed ons genieten van een viertal heel mooie liederen. Bijzonderlijk werden wij getroffen door „Herinnering” dat een sterke suggestie schijnt te ge ven op het stadje Bolsward en dat ook alleszins voortreffelijk en met mooie voordracht werd uitgevoerd. Het lied, dat „in volkstoon” geschre ven is, was ons niet bekend, doch het pakt den hoorder van begin tot het eind. Interessant klonk ook de Reizang uit „Jefta” en we kunnen niet anders zeg gen, dan dat er van deze ontroerende stof uit het Oude Boek, gezongen door deze drie frissche jonge vrouwenstem men een groote bekoring uitgaat De drie stemmen harmonieerden uitstekend; het orgel was een enkele maal iets te sterk en ook niet vrij van abuizen in het voorspel van het 4de iied. Het wel zeer ongunstige weer be ïnvloedde helaas de opkomst van het pu bliek; van buiten waren er bijna geen bezoekers. Volgende week willen we dan ook bij het concert met orkest uit Leeuwarden hopen op betere omstan digheden. Wat is dat voor een volk: het Tsje- choslgwaaksche? aldus schimpte Goe ring onlangs in een redevoering. „Men weet niet eens zoo zei hij voorts waar het vandaan gekomen is.” Deze laatste uitdrukking kan slechts beduiden, dat de heer Ooering slecht „geschiedenis” kent. De Tsjechen zijn West-Slaven, die we zeiden het reeds in de vijfde eeuw Bohemen uit het N.O. binnenkwamen. Het wordt als mogelijk verondersteld, dat Bohemen toen nog een „leeg” land was; dan zouden de Tsjechen dus de oorspronkelijke bevolking vormen. Het is historisch niet uit te maken, of de Tsjechen en Slowaken altijd één volk zijn geweest dan wel alleen maar ver want zijn en verwante talen hebben. Ze ker is, dat het taalverschil heden niet anders is dan dialectisch geografische en historische invloeden hebben geleide lijk een scheiding van het volk gewekt in Tsjechen en Slowaken. De druk, waaronder de Tsjechen eeuwenlang hebben geleefd, heeft velen hunner uit het geboorteland doen emi- greeren; er zijn aldus kleine Tsjechische minderheden ontstaan in Silezië en Sak sen, Neder-Oostenrijk en Hongarije; on geveer 800.000 Tsjechen emigreerden naar Noord-Amerika. Tot de Tsjechische karaktereigen schappen behooren: groot zelfvertrou wen, koppigheid, onhandelbaarheid, wantrouwen, en een overspannen natio naliteitsgevoel. De Tsjechoslowaaksche letterkunde is zeer rijk aan schoone voortbrengselen. Md. In deze dagen, nu ’t TsjecHoslowaak- sche. vraagstuk zoozeer in het middel punt der algemeene belangstelling staat, valt het telkens op, hoe weinig de mas sa en hoe weinig ook vele gestudeerde menschen, afweten van volk, geschiede nis en cultuur van de midden-Europee- sche republiek, welke onder den haat van haar buren uit het noorden en wes ten en zuiden dreigt te bezwijken. Wanneer men onde#- elkaar spreekt over de internationale moeilijkheden van het oogenblik, dan worden de Hitler-me- thoden, gebezigd voor een oplossing der Tsjechoslowaaksche kwestie, vrij alge meen afgekeurd, maar zoo zegt men dan tevens ’t is niet meer dan billijk, dat aan Duitschland ’t grensgebied met zijn drie en een half millioen Duitschers wordt teruggegeven. Laten we vaststellen, dat hier niet van „teruggeven” kan worden gesproken, daar het thans omstreden gebied nooit van Duitschland genomen is. Déérop wil ik hier de aandacht vestigen en voor het oogenblik buiten beschouwing laten de vraag, of niet op andere goede gronden de billijkheid van een afstand van het Sudetenduitsche gebied aan Duitschland kan worden bepleit. Alleen het feit echter, dat de Sudeten- duitschers stamverwanten zijn van het Duitsche volk, kan zulken goeden grond niet opleveren. Dén immers hoorde ook het sedert 1919’ Italiaansche Tyrol weer bij Duitschland te worden gevoegd en Opper-Sllezië en het Deensche deel van Sleeswijk, dat voor 1919 bij Duitschland hoorde en het grootste deel van Zwitser land. Duitsch wordt er ook gesproken in Luxemburg. Op dezen grondslag moeten de Ver. Staten weer aan Engeland toevallen, de Zuid-Amerikaansche staten aan Portu gal en Spanje, Vlaanderen en Zuid- Afrika aan Nederland, enz. enz. De Sudetenduitschers hebben pas se dert ruim een jaar van hun begeeren tot aansluiting bij het Derde Rijk doen blij ken. Dit nieuwe verlangen is kunstmatig vanuit Duitschland gewekt. Nog maar een goed jaar geleden verwierp Henlein als leider der Sudetenduitsche Partij, openlijk de leerstellingen van het natio- naal-socialisme, welke beweging den Sudetenduitschers „vreemd” heette te liggen. Henlein verklaarde zich In die dagen voor een „liberale democratie”. Wie zijn eigenlijk de Sudetenduit schers? Ze zijn uit het Westen gekomen Duitsche kiojon is Je n len voor een klein gedeelte afstammelingen van de Markomannen en de Quaden. De Duit sche kolonisten vestigden zich sedert de twaalfde eeuw op en rond de berggroe pen, welker aardrijkskundige naam „Su deten” is. Zij vermengden er zich min of meer met de Tsjechen, die dit gebied reeds sedert de vijfde eeuw bevolkten. De kolonisten hielddn overigens taai vast aan de oude volksgebruiken en dat is te Verklaren uit den druk, waaronder zij stonden van de zijde der Slavische (Tsje chische) meerderheid in Bohemen. Dei Duitsche k o Ton 1st ten en fhun afstammelingen, de Sudetenduitschers dus, hebben bestuurlijk steeds tot het Tsjechische gebied behoord (Bohemen). Tot 1306 regeerde er het geslacht der Przemysliden, daarna het Huis Luxem burg en het Huis Jagello, dat door het Habsburgsche Huis werd opgevolgd. Bohemen kwam daardoor bij Oostenrijk. Tot het einde van den jongsten wereld oorlog is Bohemen bij Oostenrijk geble ven. Het gebied der Sudetenduitschers heeft dus nooit tot Duitschland behoord. Toegegeven moet worden, dat de Tsje chen, die het Boheemsche gebied eco nomisch beheerschten, nooit gemakkelijk zijn geweest voor de Sudetenduitschers. Dat bracht deze laatsten er in 1848 to 3 om zich in opstand tegenover de Tsje chen te stellen. Deze laatsten zijn poli tiek en cultureel verdrukt door de Oos tenrijkers en de Magyaren. Een Tsjechi sche opstand in 1863 mislukte, maar in 1879 verwierven de Tsjechen zich uitge breide rechten. van de minderheden in Slowakije niet geregeld is. Het probleem van de Poolsche ’en Hongaarsche minderheden, voorzoover het niet binnen drie maanden tusschen de betrokken regeeringen geregeld wordt, zal dan het voorwerp vormen van een bijzondere bijeenkomst der vier mogendheden. Bovendien de garantie voor de nieuwe grenzen van Tsjecho- Slowakije zal eerst worden gegeven na dat de kwestie der Poolsche en Hon gaarsche minderheden geregeld is. Of men in de gegeven omstandigheden veel waarde aan een dergelijke garantie kan stellen, is een andere vraag. In Engeland, Frankrijk en Italië heerscht groote geestdrift bij de terug keer van de onderteekenaars van dat vredesverdrag. In Praag hangen de vlag gen halfstok, zijn de bioscopen en thea ters gesloten, wordt door de radio al leen de nieuwsberichten rondgezonden. Kortom, het land is in rouw. Naast een gevoel van groote opluchting voor het voorloopige behoud van den wereld vrede, gaat onze sympathie uit naar het zoo zwaar beproefde Tsjecho-Slowakije. Wat die nu zoo actueele kwestie van de minderheden betreft, dit kan in Euro pa nog tot vreemde consequenties lei den. In Duitschlalnd b.v. leven heel veel Polen, Elzas Lotharingen 87 Duit schers, Eupe Malmedy afgestaan in den wereldoorlog aan België 83 Duitschers Posen en Pommerellen in Polen bevat ten 35 en 44 Duitschers. We zouden nog meerdere voorbeelden kunnen noemen. Danzig b.v. en het Me- melgebied resp. 96 en 52 Duitschers. Zou het werkelijk waar zijn, dat dit be reikte resultaat voor den Führer de juis te grens van het groote Duitsche rijk is? We.zijn er niet zoo erg zeker van. We zullen nu voorloopig van dit Slowaak- sche probleem, dat gedurende enkele weken de geheele buitenlandsche poli tiek beïnvloed heeft, kunnen afstappen en ons weer wat meer concentreeren op de andere kwesties die door dit actueele feit wat op den achtergrond geraakt zijn zooals b.v. Spanje, China-Japan, Egypte, Abessinië. De strijd in China gaat met onvermin derde energie door. Aan weerskanten worden successen gemeld, maar voorloo pig ziet het er niet naar uit, dat Japan zich als overwinnaar uit deze strijd terug kan trekken. Bovendien blijft, nu de Europeesche toestand iets is opgehelderd, er nog steeds de onberekenbare factor van het Russische leger in Mandsjoekwo. De moreele en financieele steun van Rus land aan China is een zoo goed als be wezen feit en er behoeft zich maar een klein incident voor te doen om ook tot daadwerkelijke steun over te gaan. De gevoerde buitenlandsche politiek van Japan heeft in dat'land zelve een ministercrisis veroorzaakt, waaruit men mag concludeeren, dat in de algemeene lijnen er nog steeds een zekere rivah’eit heerscht tusschen legerleiding en bur gerlijk bestuur. Wie zal het op den duur winnen? DE SPANNING GEWEKEN. DE VREDE GERED. Het groote probleem wat gedurende de laatste weken het geheele buften- landsche nieuws in beslag nam, is zoo goed als opgelost. Het is niet onze bedoeling in deze revue een opsomming te geven van de feiten, zooals ze zich de laatste da gen der vorige week met verbazende snelheid (ontwikkelden. Dit achten we genoegzaam bekend, de dagelijksche courant en de radio hebben ons die bij zonderheden meer dan eens medege deeld. Wat we vandaag dus nog willen doen is een korte nabeschouwing, een con- stateering van belangrijke feiten. In de allereerste plaats het zeer be langrijke verschijnsel, dat het zelfbe schikkingsrecht van de kleine naties tot nul komma nul is terug gebracht, niet met, doch over hen wordt door de groo te mogendheden een beslissing genomen. C. A. B. IH—Sneek IV 2-5. Voormiddags 12 uur speelde ons 3de elftal tegen Sneek. Het was een zeer matige wedstrijd, waarvan voor de rust de CAB-ploeg, hoewel tegen den ster ken wind spelende, aardig partij gaf. Naar onze verwachting was er een goe de kans voor CAB na de rust enkele doelpunten te maken. 20 ELS De prima TWISTED MATTEN zonder naad 12 ELS Wij voeren uitsluitend het beter genre voor de betere NAAD MATTEN Tsjecho Slowakije, de nieuwe staar, gegroeid uit de afrekening van den we reldoorlog, een land, dat zich voor zijn verdediging geweldige offers heeft ge troost. Het is Eenvoudig i overgeleverd aan de gunst van de groote mogendhe den. De minister-president Syrovj zegt, het in zijn radiorede zoo duidelijk: „Als le gerleider was ik er mij van bewust, dat wij stonden tegenover een macht, welke grooter was dan de onze en ik moest dienovereenkomstig handelen.” Geen sprake van recht; het geweld is de fac tor, welke in onze tegenwoordige samen leving zegeviert. Maar, zoo zeggen velen, deze zoogenaamd laatste territoriale eisch van Hitler was toch zeker geen we reldoorlog waard. We geven dat onmid- dellijk toe, maar men heeft van twee kwaden de minst kwade moeten kiezen. Het zuivere recht is naar onze begrippen op den achtergrond gesteld. De vrede gekocht ten koste van het recht, kan dit offer ook te groot zijn? Niet wanneer uit deze samenwerking tusschen de vier grootmachten van Europa, nu ook'einde lijk het besef levendig wordt dat er een verdere regeling en ontspanning moet komen; dat de voorloopige vrede op meer solide basis gevestigd moet wor den en dat vooral de wedstrijd in bewa pening voorgoed tot het verleden moet behooren. Juist deze strijd om de macht; deze ongebreidelde vergrooting van het oor- logsapparaat houdt de oorlogsdreiging in stand. Daar is ook nog een groote categorie onder ons, die zich afvraagt of nu werkelijk in deze wereldorde een vrede mogelijk Is zij die meenen dat Praag verraden en verkocht Is en dat de democratie weer opnieuw is teruggewe ken voor de macht der opdringende dic tatoren. Gebruikt misschien Chamberlain de gewiekste Engelsche diplomaat de as RomeBerlijn als stootblok tusschen democratie en communisme? De diplo matieke wegen zijn dikwerf ondoorgron delijk. Op deze vragen zal de tijd antwoord moeten geven. Wanneer we dan na deze korte beschouwing een oogenblik ons bezig houden met den toestand, zooals deze er momenteel uitziet, dan is het be langrijkste feit niet 't binnenrukken van de Duitsche troepen in het Sudetenge- b|ied, maa(r de nieuwe aderlating, die Tsjecho-Slowakije aan een andere grens ondergaat en wel de Poolsche kwestie. Naar het groote voorbeeld van Hitler heeft ook Polen gehandeld en zullen misschien binnenkort weer anderen han delen. Ook Polen slaat zijn grijparmen uit naar het verkochte en verraden Tsjecho- Slowakije en waarom niet, wanneer de brute macht toch zegeviert? Polen zet Praag het mes op de keel en Polen krijgt alles wat er gevraagd wordt. Aan wie nu de beurt? Eerst het Su detenland bij Duitschland, dan het dis trict Tes jen bij Polende derde is Hongarije, maar dat is een klein landje, ongeveer van dezelfde leeftijd als Slo wakije. Hongarije kan voorloopig alleen nog maar keffen, fbijtien doet ze( nog niet. Nog een jaar, misschien twee, ge voed met dit speciale Europeesche hon denbrood en ook Hongarije is krachtig genoeg een stuk van Slowakije af te knabbelen. Men moet niet vergeten, dat bij het accoord van München de kwestie lie ORGELCONCERT. Na de mooie Choralvorspiele van Bach over „Wer nur den lieben Gott lasst walten” was de sobere grootsch- Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 —I PLUNTER i 'i I f T f’ II I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1