VERPLICHTE ARBEIDSDIENST. Buit enlandsche Revue. F O UI. U. d. UI ER F F 2 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen 2 t O MAISON DE 'LUXE 1.0. roMiioor Stadsnieuws. O 2 Uit den Omtrek IlULACm 34— Jaargang Woensdag 26 October 1938 No. 83 pi Groote voorraad Onderdeelen en Banden Permanent voor f2.- Onze Reclame-maand is een groot succes. "0 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 L,. 'SS le. l Md. t 1. I 5. 1 r t Speciale inrichting voor A dvertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. HET VRAAGSTUK DER JEUGDWERK LOOSHEID EISCHT EEN OPLOSSING. i 1 r 1 f t e 1 t OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 2. 3. 4. Roemenië en voor Joego-Slavië, welke beide landen zich dan ernstig bedreigd achten. Hoe deze kwestie zich nog zal ontwikkelen is voorloopig niet te zeggen de bedoelingen van Polen zijn daarvoor te duister. Wel mogen we als vaststaand aannemen, zoolang de onrustige toe stand in dit hartje van Europja voort duurt, is er van werkelijke vrede en ont spanning geen sprake. De Kerkvervolging in Duitschland en in het voormalig Oos tenrijk neemt ongekende vormen aan. De ontwikkeling wordt ook in het Vaticaan te Rome met groote bezorgdheid ge volgd. De Paus heeft vorige week een rede gehouden en daarin verklaard, dat de vervolging van de kerken in Duitsch land en Oostenrijk met een waarlijk ver bijsterende vermetelheid voortgaan. Wat ons troost op onzen hoogen leef tijd van tachtig jaren, zoo vervolgde de Paus, is, dat wij altijd hebben ge zien dat groote gebeurtenissen in Gods hand zijn en niet in die der menschen. De heerschappij van Napoleon III, die van Bismarck en die van Keizer Wil helm II zijn tijdens ons leven opgekomen en weer verzonken en zoo zien wij ook nu het oprijzen van een heerschappij, die zich over de wereld tracht uit te breiden en wij vragen ons af: Wat de Voorzie nigheid ons nog zal brengen. Het Gods vertrouwen dat uit deze woorden op klinkt, moge ook voor de geloovige we reld een stimulans en een steun worden. r. t I 1 De verrassende wending In de Chineesche tegenstand door de vlugge verovering van de be langrijke Chineesche stad Kanton door de Japanners, heeft toch wel eenige twijfel gebracht, omtrent het moreel van de Chineesche troepen. Allereerst hebben we ons er over verwonderd, dat de Chineesche legerleiding de mogelijkheid van de Japansche troepenlanding in de Biasbaai niet voorzien heeft en toen het nog tijd was, die kustlijn in staat van verdediging gebracht. Toen er in allerijl troepen naar het bedreigde punt moesten worden gezon den, kwam deze tegenstand te laat om de oprukkende Japansche troepen tegen te houden. Toen had men nog gedacht, dat rondom Kanton een verdedigingslinie zou worden getrokken, maar ook dat ligt naar het schijnt, niet in de plannen van den Chineeschen legercommandant. De val van Kanton, dit belangrijke Chi neesche centrum, wordt natuurlijk in Japan met veel vreugde begroet. Het is een nieuwe phase in deze worsteling, maar we betwijfelen of dit nu wel een beslissende factor zal worden. De tak- tiek, welke de Chineesche troepen nu reeds bijna een jaar lang toepassen is die van de guerilla, met de bedoeling de Japansche troepen zooveel mogelijk in kleine gevechten schade te doen. Dat lukt hun vrij goed, maar kon toch niet verhinderen, dat de Japanners zich steeds dieper in dit Chineesche rijk nestelen en het daardoor voor de Chineezen uiterst belangrijk beter, toch kwam de eerste goal voor C. A. B. door een mistrap van een der backs. De gelijkmaker volgde nog voor de rust, door precies dezelfde fout, nu van de C. A. B.-back. Na de rust neemt C. A. B. het spel meer in handen; de afwerking van de verschillende aanvallen is nu weer beter, maar het middentrio weet van de gebo den kansen geen gebruik te maken. Een ver schot van de C. A. B.-midden- linie stopt de keeper, maar achter de lat, dus 2-1 voor C. A. B. en met dezen stand komt het einde. De totaalindruk van dit derde C. A. B.-elftal is: zeer goede keeper, vrij goed backstel, heel goede middenlinie, maar zeer, zeer matige voorhoede en dan spe ciaal het middentrio in dit verband. BURGEMEESTER PRAAMSMA 70 JAAR. In intiemen huiselijken kring werd Za terdag dit feit herdacht. Toch meenden we dit gebeuren niet orvermeld te mogen laten, nu burgemeester Praamsma niet alleen de oudste burgemeester van Fries land, maar zelfs van Nederland is. De Leeuw. Crt. schreef hierover o.m.: Den 22 October 1868 werd de heerS. J. Praamsma te Joure geboren als zoon van een meubelfabrikant en na het vol brengen van de schooljaren moest hij terstond in het vak opgeleid worden. Reeds op 20-jarigen leeftijd vestigde hij zich te Bolsward en stichtte daar een eigen meubelfabriek. Zijn rustelooze geest bracht hem reeds spoedig in aanraking met de politiek, de school en ook op kerkelijk gebied. Al spoedig nam hij hier een vooraan staande plaats in. Hij werd mede-op- richter van de Chr. School Rehoboth, ja renlang diende hij de Gereformeerde Kerk als ouderling en al spoedig werd hij raadslid voor de A.-R. partij. Later werd hij wethouder en in 1921 volgde zijn benoeming tot burgemeester. In den tijd van zijn burgemeesterschap die veel van zijn krachten vroeg de stad heeft in die jaren een geheel ander beeld gekregen trok hij zich meer en meer uit andere posities terug, maar uit hoofde van zijn ambt werd hij weer in andere bestuurscolleges gekozen. Zoo is hij thans o.a. nog bestuurslid van de Schoonheidscommissie voor Friesland. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De jeugdwerkloosheid is het ernstig ste der crisisvraagstukken. Voor zoover men het vrijwel normaal geworden sa menstel van economische wanverhoudin gen heden ten dage nog „crisis” kan heeten. De oudere werkloozen, de gezinshoof den vooral, zijn tenminste nog te hel pen met steun en zoo meer. Ook zij beloopen overigens het gevaar van de moralisatie als gevolg van den ledig gang, maar toch, wie een beetje kerel is en zich zijn verantwoordelijkheid tegen over het gezin bewust blijft, zal steeds hunkeren naar de mogelijkheid om door arbeid de levensomstandigheden van zich en de zijnen wat te verbeteren. Erg is het evenwel, dat in verscheidene stre ken des lands de loonen in het vrije be drijf niet of uiterst weinig verschillen van de steunnormen en de basis-uurloo- nen in de werkverschaffing, waardoor de vreugde van den arbeid sterk wordt ge drukt De huidige jeugd voelt in het alge meen, voor wat de bestaanszekerheid betreft, weinig verantwoordelijkheid. Zoowel ten aanzien van zich zelf als tegenover het gezin, waarvan de jonge man deel uitmaakt. Het verantwoorde lijkheidsgevoel ter zake werd - in tal van gevallen nimmer gewekt. De jon gen groeit op buiten de idee van ar- beidsnoodzaak. Zijn vader is altijd thuis en haalt wekelijks zijn stempelgeld bij de gemeente. De jongen leert uit deze practijk, dat het zoo hoort. Nu en dan moet vader naar de werkverschaffing en de zoon leert deze verplichting zien als een soort straf of een onbillijke dwang. De jongen komt van school en hij vindt geen werk. Hij zoekt er trouwens ook niet bijzonder naar, want de heele gedachte „werken” staat hem vreemd. Enfin, na de noodige aansporingen en soms uit een instinctieve arbeidslust, ko men sommigen aan den slag. Ze verdie nen een grijpstuiver en.met een be drag, gelijk aan twee-derden van het eerste arbeidsloon van den knaap wordt de schamele steunuitkeering verminderd. Dat is de straf van mijn werken, denkt de jongen. De idee „verplichte arbeidsdienst” scheidt de massa in twee groepen, vóór- en tegenstanders. En toch is het eigen lijk, zooals wij het zien, niet de idee als zoodanig, welke deze scheiding wekt. Het woord is verbonden helaas aan een practijk, welke velen en wij scharen ons persoonlijk onder dezen verwerpelijk achten. Dat is de Duitsche practijk. In de Duitsche arbeidskampen worden den jongelui marcheeren geleerd; hun wordt de militaire tucht bijgebracht; ze wor den tewerk gesteld aan militaire wegen en aan de inrichting van verdedigings werken, het is er een soldatenscholing. We hebben geen bezwaar, dat de jeugd haar bijdrage levert aan de natio nale verdediging, maar daartoe is het le ger. Soldaterij kan niet worden be schouwd als een opleiding tot normalen maatschappelijken arbeid. In de Arbeiderspers lazen we onlangs een artikel, waarin de redactie, polemi- seerend tegen „Ons Noorden”, zich te gen den verplichten arbeidsdienst ver klaarde op grond van de Duitsche prac tijk. Op dien grond is men er ook in ker kelijke kringen tegen. Néén, zei de redactie van de A. P., geen verplichte arbeidsdienst, maar een verplichte vakopleiding. Gedurende een aantal jaren. Zooals dat b.v. reeds ge beurt in Ossendrecht en Oostelbeers en in Egmond. Maar dan uitgebreid, dus niet beperkt tot acht weken. „Dat ware aldus de A.P. goede en Nederlandsche methode.” Inderdaad! Maar het zou dan (toch verplichte arbeidsdienst wezen. Daar is veel vóór en nog meer tégen geschreven, terwijl we het over het we zen van de zaak eigenlijk allemaal eens zijn. We willen de jeugd beschermen door haar tot arbeid en het leeren van een vak te verplichten. We willen niet de Duitsche practijk van den verplichten ar beidsdienst. Welnu, laten we de zaak dan anders heeten. En haar spoedig aanpakken. We bedoelen niet om critiek te leve ren op de bij ons bestaande steun- en werkverschaffingsregelen waarlijk niet. Ook wie deze onvoldoende oor deelt, weet dient althans te weten dat die regelingen voor de werkloozen gunstiger zijn dan waar ter wereld ook. We wilden slechts duidelijk maken, dat de werkloosheid als maatschappelijk verschijnsel voor de jeugd het bijzonde re gevaar meebrengt, dat ze tot een zin voor werkloosheid, tot arbeidsschuwheid zal leiden. Zonder dat men zulks den jongelui ten volle kan aanrekenen. Wan neer men ter zake oordeelt en veroor deelt zonder den ondergrond te peilen, dan is dat onrechtvaardig. De jeugd moet aan arbeid worden ge holpen, niet enkel om de financleele voordeelen van dezen, maar om den ar beid zelven; aan de jeugd moet de ar beid als een noodzakelijke levensfunctie worden geleerd. In deze richting ondernamen de vak centrales tot heden iets door de inrich ting van arbeidskampen voor de jeugd, velen vonden in die kampen een mo rale verkwikking. Maar het wordt hoe langer hoe moeilijker de leiding van zoo’n kamp verzekerde het ons onlangs nog met grooten nadruk om de jon gelui bereid te vinden een achttal weken gezond buitenwerk te komen doen, een pretige kameraadschap onder velen te komen deelen en nog met een paar gul den zakgeld per week beloond te wor den. Men vroeg me om een opwekkend stukje in de krant. Dat zóóiets noodig is, zegt duidelijk hoe mis het op het oogenblik met de werklooze jeugd is. Maar, lezer, veroordeel ze niet. Om u van haar geestesgesteldheid inzicht bij te brengen, daartoe diende de aan loop tot dit artikel. De jeugd beseft niet, wat ze ver werpt; ze gaat blindelings haar moree- len ondergang tegemoet. Ze moet wor den beschermd tegen zich zelf; ze moet worden gedwongen in het zegenrijke gareel van den arbeid. waarin opgenomen Dus verplichte arbeidsdienst? We hebben het woord nog niet wil len noemen, want het maakt vele men schen kopschuw. We zouden willen ra den: noem het anders, maar laat het ver plichte arbeidsdienst zijn. VERGADERING van den Raad der gemeente Wonseradeel, op Donderdag 27 Oct. 1938, des nam. 2.30 uur ten gemeente- huize te Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergadering van 10 October 1938. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met het rijk tot uitgifte in erfpacht aan de gemeente Wonseradeel van gedeel ten van de Makkumerwaard. Alsvoren tot intrekking van het raadsbesluit van 23 Juni 1938, no. 4 en tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi- 1 8 - R.K. VOETBAL. R. E. S. II—R. E. S. BI 5-1. In een spannende wedstrijd is het R. E. S. II gelukt beide puntjes in de wacht te sleepen. De uitslag doet vermoeden, dat R. E. S. II het gemakkelijk heeft gehad, dit is echter allerminst het geval geweest. Na de aftrap ontwikkelt zich een ge lijk opgaand spel, speciaal op het mid denveld. Bij een snelle aanval maakt de mid- voor geen fout en heeft R. E. S. de lei ding met 1-0. Direct hierop brengt de R.-binnen van het 3de met een fraai doelpunt de par tijen gelijk, 1-1. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust weer een gelijk opgaande strijd. Aan weerskanten worden mooie kansen gemist. R. E. S. II doet alle moeite om de leiding te heroveren, iets wat haar voor loopig niet gelukt. Tot 10 min. voor het einde de spil den bal te pakken krijgt en van verre afstand een schot lost, het welk doel treft, 2-1. Na dit doelpunt is het met ’t 3de ge daan. In enkele minuten maakt de mid- voor er 4-1 van. Even voor het einde maakt de R.-bui- ten er 5-1 van, met welke stand het ein de aanbreekt. De keeper van het 3de kan op een goede wedstrijd terugzien. R. E. S. I—ROBUR I 5-1. R. E. S. trekt direct ten aanval en het laat zich aanzien dat zij in dezen wed strijd een geducht woordje zal mee spreken. Een mooie aanval van Robur strandt op den keeper. Een aanval van R. E. S. volgt, waar uit de rechtsbinnen, hoewel zwaar ge hinderd, weet te doelpunten, 1-0. Enkele minuten later brengt dezelfde speler den stand op 2-0. Robur probeert wel het spel te verplaatsen, het wil hun echter niet gelukken. R. E. S. komt telkenmale verwoed op zetten. Met een hard schot brengt de spil, via het hoofd van een tegenstander den stand op 3-0. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust ongeveer hetzelfde spel- beeld. Robur komt nu echter iets meer in den aanval, daar R. E. S. een eenigs- zlns teruggetrokken houding aanneemt. Bij een snelle Robur-aanval krijgt de keeper geen schijn van kans en het is 3-1. R. E. S. gooit er nu nog een schepje op. Uit een goed genomen corner brengt de rechtsbinnen de stand op 4-1. R. E. S. begint te verdedigen, reden waardoor Robur gevaarlijk komt opzet ten. Niets lukt echter. Bij een snelle aanval maakt de rechts buiten een goed doelpunt, 5-1. Kort hierop breekt het einde aan en heeft R. E. S. verdiend gewonnen. Voor R. E. S. een goede dag, 6 pun tjes uit 3 wedstrijden, daar ook de R. E. S. adsp. van hun Harlinger vriendjes met 4-2 wonnen. moeilijk wordt ze weer uit het land te verdrijven. De tijd is onze bondgenoot, zoo redeneeren de Chineesche generaals en daarmee bedoelt men, dat op den duur Japan zal worden uitgeput, zoo wel in economisch als financieel op zicht. In hoeverre deze veronderstelling juist is, valt uit de vele tegenstrijdige be richten niet op te maken. Een bepaalde groep in Japan en we kunnen dat de gematigde partij noemen, wil het con flict zoo spoedig mogelijk door onderling overleg regelen. Hoewel het stadium voor concrete voorstellen nog niet is be reikt, schijnt het dat een schikking tot stand zou kunnen komen, gebaseerd op de volgende principes: Aftreden van Tsjiang Kai-sjek, die zou worden vervangen door een nieuwe Chineesche regeering, geleid door een vooraanstaande persoonlijkheid. 2e. Samenwerking met Japan. 3e. Verbreking der betrekkingen met de Komm-intern. De nieuwe regeering zou dan moeten bestaan uit Chineezen en ook voor de Chineezen, dus niet meer het eerst ge- propagejetfde marionetten-yysteem. Bo vendien zou Japan geneigd zijn af te zien van een oorlogsschatting. Op het eerste gezicht zit er aan deze nieuwe voorstellen een grondslag, waar op gebouwd kan worden. Meer valt er momenteel niet van te zeggen. De toestand in Palestina is de laatste v^eek, nu Engeland een krachtiger houding heeft aangenomen, belangrijk verbeterd. Jeruzalem is nu bijna geheel van opstandige Arabieren gezuiverd. Thans is volgens de laatste berichten de stad Jaffa aan de beurt. De opstandelingen hebben alsnog besloten hun tegenstand voort te zetten. De door hen gestelde eischen luiden als volgt: le. dat wordt afgezien van het ver- deelingsplan; 2e. dat de Joodsche immigratie wordt stopgezet; 3e. dat de grondtransacties worden verboden; 4e. dat een constitutioneele regeering wordt gevormd; 5e. dat een alliantie-verdrag met En geland .wordt gesloten. Er valt over te praten, is ongeveer de gedachtengang van de Engelsche regee ring, maar eerst de orde herstellen. Daar toe worden thans de sinaasappelplanta ges van Arabieren, gelegen langs den grooten weg van Jerzalem naar Jaffa, omgehakt, omdat deze plantages ge bruikt werden om hinderlagen te leggen voor het verkeer over den weg. De op stand wordt nu door Engeland resoluut aangepakt en dat lijkt ook de eenigste weg om de rust in dit deel van de wereld terug te doen keeren. We blijven vandaag nog even ver van huis en reizen nu naar Amerika. Het meest actueele punt wat we in dat land de afgeloopen week mochten constatee- ren is het groote spionnageproces. We staan eenvoudig versteld over de geraffineerdheid van de spionnage, maar toch het is toch eigenlijk ook weer zoo heel gewoon. Alle landen doen er aan mee. Weet ge wat me bij het lezen van al die spionnageverhalen telkens weer opvalt? Dit, dat men officieele cijfers zoo slecht betrouwbaar acht.dat men de verzekering van goeden wil en na buurschap, nu ja, accepteert, maar on- dertusschen langs geheimen weg tracht uit te visschen wat de ander nu eigenlijk in zijn schild voert. Spionneeren is dan pas goed, wanneer er niets aan de buitenkant zichtbaar komt. De openbare meening heeft zich met dit werk nog niet vertrouwd kunnen maken. We keuren het af, het is niet reëel, maar geniepig, achterbaks. De strijd gaat met alle middelen ook de me^st ongeoorloofde, maar dat is zeker, zoolang wantrouwen en onder linge naijver op onze wereld hoogtij vie ren, zoolang zullen er ook spionnen blijven. We keeren dan tot het Europeesche vasteland terug en constateeren aller eerst, dat de houding van Hongarije in de minderhedenkwestie, betreffende Tsjecho Slowakije heel wat geluwd is. Waarschijnlijk heeft het antwoord van de mogendheden, betrokken bij de vrede van München een beetje als een koude douche gewerkt Men is dus maar be gonnen met onderhandelingen en Tsje- cho-Slowakije heeft door een zachte wenk van zijn groote buurman, nieuwe voorstellen gedaan, die echter door Hon garije nog niet voldoende worden ge acht. Deze Hongaarsche grenswijziging is evenwel niet een kwestie tusschen Boe dapest en Praag. Een gemeenschappe lijke grens Hongarije-Polen is niets voor VOETBAL. C. A. B. IIILangweer I 2-1. Slechts enkele schakels van het com- petitierad hebben Zondag in verband met den internationalen wedstrijd Dene- marken-Nederland gedraaid en alles nog op den voormiddag. C. A. B. II speelde uit 'tegen H. Z. C. II en wist te winnen met 4-1; de adspi- ranten I wonnen van idem H. Z. C. II met 4-0. Thuis speelde C. A. B. III tegen Lang weer. Voor de rust speelde Langweer DE JONG s NIEUWSBLAD I i i b 1 i i i i i i t t e i Ui

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1