Buitenlandsche Revue. III.IBEÏfF De Bolswardsche Courant en Westergoo P. LUNTER Reparatie I Uit den Omtrek VCITEAL s UITSLAGEN Nog 14 dagen NEDERLAND ALS TOEVLUCHTSOORD. Stadsnieuws. S4*!£ Jaargang Woensdag 2 November 1938 No 85 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden MET REI5T Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 VACA" BONNEN INJ>E kU GRATIS DOORHET HAND LAND van China onder hun beheer gekregen 1 A. B. A. B. II. van ARUM KIMSWERD i r t Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen Aclvertentiün per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. in dezen schrikkelijken nood van hon derdduizenden nog niet gevonden kon worden. Maar bij alle noodige beperkingen zul- len we toch niet vergeten, dat de groote mate van gastvrijheid, welke wij steeds tegenover vluchtelingen betoond hebben een deel van Neerlands glorie Is en blij ven moet. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer G, Foekema, bediende-reiziger bij de Firma J. Zijl- stra Hzn., alhier, slaagde dezer dagen voor het diploma Algemeene Handels- kennis en vakbekwaamheid Kruideniers- bedrijf. VOETBAL. 30 October 1938. Oosterlittens speelde tegen Arum 1 met als uitslag 1-1. 30 October 1938. Onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma hield gisteravond de Coöp. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. t een Permanent voor f2.— Dames bespreek tijdig bij Maison do LUX6 t|o PostKamoor OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 materiaal voor de Chineesche troepen belangrijk verminderd. Ter eere van deze overwinning vieren de Japanners feest en worden het is een logisch verschijnsel iets overmoe dig. Dit komt tot uiting in de houding tegenover andere mogendheden, die ook zeer groote belangen in China te verde digen hebben. Tegenover Frankrijk, in verband met het eiland Hainan, waardoor de Chinee sche legers nog oorlogsmateriaal uit Indo-China kunnen krijgen en tegenover Amerika ten opzichte van de volledige uitschakeling op economisch gebied van de Westersche mogendheden. Een ter rein dus met vele voetangels en klem men. - t Bij al onze Artikels, uitgezonderd Coupons en Restanten, geven we V A C A-BO N N EN, doch uitsluitend bij contante betaling. leder volk heeft in het wereldleven een eigen roeping te vervullen. Tot de bijzondere roeping, welke Nederland te vervullen had heeft onder meer steeds de rijke toepassing van het asylrecht be hoord. Sedert Willem van Oranje zijn titanenstrijd voerde voor vrijheid van geweten is in al de navolgende eeuwen Nederland het toevluchtsoord voor vele verdrukten en verdrevenen geweest en aan duizenden en nog eens duizenden heeft Nederland een veilig thuis gebo den. Reeds tijdens het leven van den Zwij ger zijn de eerste vluchtelingen om des geloofswille naar Nederland gekomen en ze hebben aan den grooten vrijheidskrijg, waarin de Nederlanden tachtig jaren ge wikkeld zijn geweest, mee deelgenomen. De herroeping van het Edict van Nantes heeft vele van Frankrijk’s beste zonen naar Nederland doen uitwijken en onder degenen die thans nog in ons volksleven een vooraanstaande plaats innemen, is er meer dan een die rechtstreeks van de Hugenoten afstamt, welke door het de creet van Lodewijk den Veertiende Frankrijk moesten verlaten en zich hier hebben gevestigd. Wie de historie laat spreken weet, dat de daarop volgende eeuwen steeds weer de verdrukten in Nederland een vrijstad vonden. Inzonderheid hebben de zonen van ’t oude bondsvolk Israel hier een woonstad verworven en een groote plaats in het Nederlandsche volk kunnen innemen. Ne derland heeft gastrecht aan deze „be minden om der vaderen wille” geschon ken. Het huidig geslacht herinnert zich hoe in de oorlogsjaren eerst duizenden Belgen en daarna velen uit de andere strijdende volkeren op Neerlands bodem rust en veiligheid zochten en vonden. Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen, ze hebben in grooten getale hier een tijdelijk tehuis gekregen om te ontvangen, wat ze aan verzorging noo- dig hadden en in eigen land moesten ontberen. En ook thans zijn er in ons land ettelijke duizenden die verdreven van huis en hof hier een tent mochten opslaan om een plek voor het hol van hun voet te hebben. Het overlijden van den slechts enkele maanden in ons vaderland vertoevenden sociaal-democraat Karl Kaujsky heeft daarop nog weer eens de aandacht ge vestigd. Karl Kautsky, de wetenschappe lijke theoreticus van de Duitsche sociaal- democratie, heeft geheel zijn leven zich voor zijn ideaal gegeven, zooals dit be lichaamd is in de sociaal-democratische strevingen op de basis van de Marxis tische beginselen. Hij woonde de laatste jaren in Oostenrijk, doch de 83-jarige nam na den Anschluss de wijk naar Ne derland. En nu is hij dan, gelijk zoovele vluchtelingen, op Nederlandschen bodem gestorven. De historie heeft een diepe tragiek. We denken bij het verscheiden van Kautsky aan dien anderen Duitscher, die naar Nederland vluchtte om daar in vrede en rust zijn laatste levensdagen te slijten; we bedoelen den ex-Keizer van Duitsch- land Wilhelm II, thans op Huize Doorn te Doorn woonachtig. Karl Kautsky en Wilhelm II. Wie had een 30-tal jaren geleden kunnen denken, dat deze antipoden, de schitterende keizer van het Duitsche rijk en de felle en verbeten voorvechter van de Duitsche sociaal-democratie, eenmaal beiden als vluchtelingen in Nederland zouden huizen en hier hun laatste le vensdagen in betrekkelijke vergetelheid zouden slijten. De Duitsche sociaal-democratie ze is niet meer. Het rijk van keizer Wilhelm, het is weggevaagd. Een ander rijk met een andere machtige partij verving beide. En Nederland is het toevluchtsoord waar ten slotte beider voetstappen ein digen. Hoe snel hebben we de laatste halve eeuw geleefd. Wat is er ontzaglijk veel gebeurd. Wij zijn er trots op, dat de Nederland sche bodem in al deze wisselingen gast vrij gebleven is en zoowel Kautsky als keizer Wilhelm hier een rustige plaats konden vinden. Wat ook wisselde, dar bleef gelijk. Wat Nederland reeds eeu wen sierde, is nog steeds de Nederland sche eere. We roemen er in en danken ervoor. Ongetwijfeld kan de toestroom van vluchtelingen niet onbeperkt worden toegejuicht. Er is een grens. Wij kunnen bij ontzaglijke toestroomingen niet zon der meer de traditie van het asyl herha len en aan allen plaats en brood bieden, te minder nu hier zulk een ontzaglijke werkloosheid heerscht en de oplossing genoemde feesten meer op den voor grond moest treden en ook uitgeleefd dient te worden. Bij de rondvraag stelde onze presi dente voor in overleg met het bestuur de gebedsavond te laten vervallen en een Kerstwijding er voor in de plaats te houden. Definitief is nog niets besloten, maar in de komende vergadering op 21 November a.s. in de gebouwen aan de Gasthuissingel met als spreekster mevr. Feddema-Hoogland, zal hierover gestemd worden. De heer de Roos eindigde dit samen zijn met dankgebed. EEN VISCHPROBLEEM. Ook in het leven, als je ’t maar wist, Wordt verbazend veel gevischt. Hengelen doen we altegaar Ook zonder dobber is men klaar, Niet altijd is men er tevree, Vaak brengt de hengel zorgen mee, Och, zing dan lustig, netjes, fijn: Hengelaars zullen er altijd zijn. In deze dichterlijke ontboezeming ligt het geheele' vischprobleem dat de politie in de afgeloopen weken mocht uitknob belen, opgesloten. Een De ontzettende brand, die vorige week een groot gedeelte van een der bekend ste wijken van Marseille geteisterd heeft, staat momenteel, voor wat het buiten- landsch nieuws betreft, even in het tee- ken van de belangstelling. Het dagelijksch krantenmenu wordt op droevige wijze onderbroken. Volgens de laatste berichten is het aantal vermisten de 70 gepasseerd en nog steeds komen bij de politie berichten van nog niet te ruggekeerde familieleden binnen. De meeste slachtoffers zullen naar alle waar schijnlijkheid gevonden worden in de puinhoopen van het groote warenhuis Novelles Galeries, waarin de brand is ontstaan. Over de oorzaak heeft men nog geen zekerheid, maar vermoed wórdt, dat in dit gebouw op een der bovenverdiepin gen, waarin een omvangrijke verbou wing plaats vond, het beginpunt van deze ontzettenden brand gezocht moet worden. We vragen ons met eenige verwon dering af, hoe het mogelijk is, dat in een modern geoutileerde stad op een der drukste punten een dergelijke catastro phe mogelijk was.en dan is het ant woord voor de verantwoordelijke auto riteiten zeer beschamend. Met echt zuidelijke luchthartigheid was de brandweer verzorgd; totaal niets deugde er. Geruimen tijd kon niets tegen de vuurzee worden ondernomen, om dat. er geen water was, de pompen van onvoldoende kracht, de slangen lek ten, de ladders veel te kort enz. enz. De straffen, die daarvoor ongetwijfeld zul len worden uitgedeeld, kunnen helaas de dooden niet baten. Van onder de rookende puinhoopen zullen nog vele slachtoffers te voor schijn gehaald moeten worden. Van de uitgebreide Novelles Galeries is niets overgebleven dan enkele brokken muur en gebogen ijzeren balken. Het groote hotel Noailles is geheel uitgebrand, even eens het bankgebouw van de Société Générale, het café de la Cabaniere en de bureaux van Air France. Bovendien zijn r S t r. eigenaardig bericht. Hitler zou n.I. een ontmoeting gehad hebben met Schuschnigg, de gevangen genomen voormalige Oostenrijksche bondskanselier en bij die gelegenheid hem zijn vrijheid hebben beloofd, onder voorwaarde, dat Schuschnigg in het binnenkort te houden strafproces open lijk zou verklaren tot de beginselen van het Nationaal Socialisme te zijn bekeerd. De tijd van het Romeinsche keizerrijk herleeft! De Christenvervolging, de volksspelen in de Romeinsche arena, de slaven in dienst van den grooten gewel denaar, de lofzang van Nero op de puinhoopen van Rome.we vinden ze in verfijnden vorm terug in de gods dienstvervolging in Duitschland, de kun stig in elkaar gezette massa-suggestie in de arena van het Duitsche rijk, de Zeppelin-weide, de concentratiekampen waar moraal tot nul is gereduceerd, en de brallende redevoeringen van Hit ler. Wat zal Schuschnigg doen? Martelaar voor de groote zaak van het recht of heulen met de wolven in het bosch? Een moeilijke beslissing, even moeilijk als de kwestie van de Poolsche Joden in Duitschland. Men weet, dat deze categorie in Duitsch land en Italië niet erg gewild is. Duizen den hebben in den loop der jaren het Duitsche vaderland vaarwel gezegd, veelal met achterlating van al hun bezit tingen. De laatste week heeft die Joden vervolging en meer speciaal de Poolsche Joden, omvangrijke afmetingen aangeno men. Vrijdagnacht zijn duizenden Pool sche staatsburgers in verschillende Duische steden uit hun bed gehaald om den volgenden dag over de Poolsch- Duitsche grens te worden gezet. Bewaakt door gewapende politiebe ambten en met slechts het allernoodig- ste bij zich, zijn thans deze Polen voor het meerendeel Joden, per trein naar de grens geleid. Rijke Poolsche industrieelen uit Saksen werden op staanden voet gedwongen te vertrekken. Hoe reageert Polen op deze onvrij- 1 waarin opgenomen twee andere hotels, die aan het verbran de perceel grensden, het Grand Hotel en Astoria, zwaar beschadigd. Onder de vermisten is ook de directeur van het Hotel de Noailles. Na dit intermezzo gaan we weer onze gewone wekelijksche menukaart bestu- deeren. In Middent-Europa is de algemeene toestand nog lang niet in orde. De Hongaarsche eischen, betreffende een hap uit het Tsjecho Slowaaksche grondgebied worden niet zoo grif inge willigd. Hongarije heeft zoowel van Ita- liaansche als Duitsche zijde den wenk gekregen een beetje water in den wijn te doen. Een nieuw voorstel van Praag is door Boedapest met een tegenvoorstel beantwoord en direct de stok achter de deur: binnen 24 uur antwoord terug. Ten einde raad heeft Tsjecho Slowa kije zich nu maar gewend tot de mach tige buurlui Duitschland en Italië en hun gevraagd arbitrage te verleenen in de kwestie der bepaling van de grenzen tusschen Hongarije en Tsjecho Slowakije Zooals wij in ons vorig overzicht reeds betoogd hebben, is hier tusschen Duitschland en Italië een zekere tegen strijdigheid van belangen en dit komt ongetwijfeld de Slowaaksche regeering ten goede. In Hongaarsche kringen is men dan ook pessimistisch gestemd ten opzichte van de verwezenlijking van al de Hongaarsche eischen. Vanuit het door Duitschland gean nexeerde Oostenrijk kwam dezer dagen een CHR. VROUWENBOND. Maandagavond, 31 Oct., kwam de afd. Bolsward der Christen Vrouwenbond al hier bijeen in „Ons Gebouw”. Mevr. Vlietstra opende op de gebrui kelijke wijze. Als spreker hadden we den heer de Roos in ons midden met als onderwerp: „Kermis, feestweek en publiek vermaak” De talrijke aanwezigen volgden met groote aandacht zijn uiteenzettingen. Na het beëindigen zijner rede, stelden verschillende dames hem vragen naar aanleiding van zijn onderwerp. Vooral stelde spreker op den voorgrond, dat ons Christelijk beginsel ook in boven- INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ondergeteekende plaatsing van het volgende in Uw veel gelezen blad, naar aanleiding van het ingezonden stuk van Zaterdag 29 October j.l. dooi eenige groentenhandelaren. Het publiek wordt daarin verzocht vroegtijdig of liever ’s avonds te voren te bestellen bij Kooistra, Terpstra, Bos ma, Schilstra of Nawijn, als men ge schrabde worteltjes of aardappelen wenscht of gesneden kool, daar het an ders niet op tijd bezorgd kan worden. Om klanten te winnen zijn zij begon nen met schrabmachines, dus moeten zij zich ook alle moeiten getroosten om het het publiek naar den zin te maken. Of is misschien het publiek er voor de groentenhandelaren bovengenoemd-, of zijn deze handelaren er voor het publiek? Hieruit blijkt toch, dat zij hun zaken niet in orde hebben of te weinig perso neel? Ook blijkt uit het ingezondene, dat het publiek alleen bij hen terecht kan. Wij meenden dat hier meer handelaren in Bolsward zijn, welke groenten verkoo- pen. De kleinen wordt de jas uitgetrok ken en zooals het ingezonden aangeeft, ook nog het hemd, dat is organisatie. Het is schande om zooiets op die manier bekend te maken. Kleinen: past op uw zaak! Wij hopen, dat dit schrijven er toe zal meewerken, dat het geachte publiek wat meer wil denken om de kleinen, welke toch ook moeten leven. Dankend voor de plaatsing, teeken ik namens de kleinen, willige landverhuizing? Kenmerkend slaben in dienst van den grooten gewel- voorwaorde, dat Schuschnigg in het daarvoor is wat vooraanstaande Pool sche kringen te Berlijn opmerken.dat er in Polen 50.000 Duitsche burgers wo nen, wier bezittingen over het algemeen van belang zijn en dat naar het schijnt de Poolsche autoriteiten moeilijk onver schillig kunnen blijven ten opzichte van het lot dat men sommige Poolsche on derdanen in Duitschland aandoet. Bovendien is Polen niet gesteld op deze massa-verhuizing, omdat daaron der vele elementen voorkomen, die ook zij liever niet binnen haar grenzen heeft. Waar moeten deze menschen dan hun vaderland zoeken? Bijna alle grenzen zijn gesloten. Gelukkig voor de betrok kenen is de Duitsche maatregel stop ge zet en bestaat er zoodoende nog een ge ringe kans dat het ergste vermeden kan worden Dan ten slotte nog even enkele be richten uit het Japansch-Chineesche conflict onder de loupe. Door de verovering van Kanton en Hankau heben de Japanners weer een groot stuk van China onder hun beheer gekregen Een ietwat onfortuinlijke visscher, en wat van zeer veel belang is, daar- vischte ten einde raad in den voorraad door de geregelde aanvoer van oorlogs- van een gelukkiger collega. Bij een vol gende keer vischte no. 3 de visch van no. 4; no. 2 die van 1; 6 die van 8; 7 die van 10; 11 die van 13, enz. enz., een vischpuzzle die uiteindelijk tot minder aangename verhoudingen aanleiding gaf. Totdat het een der visch-enthousiasten te machtig werd (was er misschien een kanjer ontvreemd?) en een tip bij de politie volgde. Het koste nogal eenige moeite voor de handhavers van het juiste begrip over het mijn en dijn, de schuldigen zoo’n beetje te sorteeren. Naar ons van politiezijde wordt mede gedeeld, is zij er in geslaagd dit visch- kluwen te ontwarren. VOETBAL. C. A. B. Il-Friesland III 5-1. Een zeer goede, ietwat forsche wed strijd. Friesland beschikt over een goede ploeg, welke in het eerste kwartier een beetje in de meerderheid is. Met ’n zeer mooie goal worden ten slotte de ver schillende Friesland-aanvallen beloond Direct na den aftrap neemt de C. A. B.-speler Agema den bal op z’n schoen, tippelt door de geheele F.-verdediging heen en weet ook de gelijkmaker te sco ren; een mooi staaltje dribbelwerk. De aanvallen van C. A. B. worden nu talrijker en de achterhoede breekt elke F.-aanval. Spoedig maakt C. A. B. door denzelfden speler de tweede goal, met welken stand de rust ingaat. De verwachting, dat C. A. B. nu na de rust met den wind tegen de voor sprong niet zal kunnen handhaven is niet bewaarheid. De C. A. B.ers zitten fel op den bal en meerdere goede aanvallen volgen. Wel krijgt Friesland verschillen de goede kansen, maar het schot is slecht. Bij een C. A. B.-aanval loopt W. Bosma goed door, wordt wel even ge haakt maar herstelt zich en maakt er 3-1 van. We noteeren dan een gevaarlijke aan val van Friesland, welke door den kee per prachtig wordt gekeerd. Daarna bii. een C. A. B.-aanval een goede kopbal van Van Nus en met een mooie omhaal van diezelfde speler is het 4-1. Dan nog ’n zacht rollertje wat de kee per niet klemvast heeft en het einda komt met een 5-1-overwinning voor C. C. A. B. III speelde gelijk 1-1 tegen L. S. C. III. C. A. B. I adsp. wonnen met 7-1 Oosterlitens. DEJONG® NIEUWSBLAD I i r J 1 1 i 1 i 1 f 8 i I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1