Buit enlandsche Revue. 'll r Ill J. 0. IBElIFf De Bolswardsche. Courant en Westergoo I Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek ONZE UITVOER IN GEVAAR f ^VCITEAL u Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Z I I Stadsnieuws. n I Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 LITSLACE^ Woensdag 16 November 1938 No. 89 I ft 4-2. n 0-2. 4-0. 0-2. Speciale inrichting voor t t h VOETBAL. 13 November 1938. Heden speelde Arum I tegen Freno II een voetbalmatch op het sportterrein alhier, met als uitslag 2-2. Voor scheidsrechter fungeerde de heer R. Koehoorn. e r Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. e 1 r. t g d n e e - g ARUM r n g Advertentiün per regel: Woensdagsnummer IQ cent, Zaterdagsnummer '12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. e t Wanneer de vraag wordt gesteld, of Nederland een agrarisch dan wel een industrieland is, kan het antwoord niet aan twijfel onderhevig zijn: de natuur heeft ons land nu eenmaal in de eerste plaats voorbeschikt tot het vóórtbren gen van landbouwproducten. Uitgebrei de industrialiseering ligt niet op onzen weg en behoort ook niet te worden aan- gemoedigd; immers wij behoeven nooit de illusie te koesteren, dat wij op dat gebied met succes den strijd zouden kunnen aanbinden met het buitenland met name niet met het sterk geïndustra- lisejerde nabuurland Duitschland, dat daarentegen juist voor de afname van onze agrarische producten een zoo be langrijke rol speelt. Dat wij een agrarisch land zijn en blijven, blijkt nog wel het overtuigend ste uit de drooglegging van de Zuider zee. De daardoor beoogde landaanwin ning komt ten goede aan de uitbreiding van den landbouw. Daarvan legt de Wieringermeer welsprekend getuigenis af. Nederland zelf vormt een veel te klein afzetgebied voor onze landbouwproduc ten; dit is een zoo algemeen bekend feit dat het geen verder betoog vordert. Voor hetgeen hier te lande te veel wordt ge produceerd, en dus niet op de binnen- landsche markt kan worden afgezet, is men aangewezen op uitvoer. Deze uitvoer is immer zeer belangrijk geweest; doch de veranderde economi sche en politieke omstandigheden heb ben ook daarop duchtig hun invloed doen gelden. Deze uitvoer is gaandeweg meer en meer ingekrompen en op enkele ter reinen zelfs geheel vervallen. Een van onze voornaamste afnemers is en blijft evenwel Duitschland. Het Duitsche afzetgebied is, door de aanhechting van Oostenrijk en een deel van het vroegere Tsjecho Slowakije, aan merkelijk toegenomen. Wat voor ons, als exportland, van zeer veel belang is: de nieuwe Duitsche gebieden spelen, op ’t gebied van landbouw en zuivelproducten een rol van belang voor het nieuwe moe derland. Met andere woorden: zij ver- grooten Duitschland’s behoefte aan het invoeren van levensmiddelen. Dit is ongetwijfeld mede een van de redenen, waarom de Duitsche minister Funk de rondreis maakte door de Bal- kanstaten, welke zoozeer de aandacht heeft getrokken. Want en hiermede komen wij tot de quintessens van de zaak, waar het voor Nederland om gaat juist tot deze staten neemt Duitsch land zijn toevlucht om te voorzien in zijn dringend tekort aan voedingsmid delen. Dit is trouwens ook het geval met de Baltische staten. Nu is deze concurrentie op de Duit sche markt over het algemeen nog wel niet van zoodanigen aard, dat men zich daardoor in Nederland bedreigd acht, doch het wachtwoord is toch: blijft waakzaam! Wij moeten de ontwikkeling van deze voor ons zoo belangrijke kwestie met groote oplettendheid blijven volgen en vooruit zien. Wanneer wij een globaal overzicht maken, ziet de toestand er op het oogen- blik ongeveer zoo uit: boter en eieren worden door Duitschland ook ingevoerd uit Polen en de Baltische Staten; in to taal exporteerden deze landen in 1936 en in 1937 méér naar Duitschland, dan ons land. In 1936 zelfs meer dan het dubbele. In 1937 bedroeg het nadeelige verschil slechts ruim 5000 ton, terwijl het eerste halfjaar van 1938 daarentegen een verschil ten gunste van den Neder- landschen export te zien geeft. De Balkanstaten beginnen Nederland concurrentie aan te doen op het gebied van den groentenexport; Bulgarije b.v. exporteert in massa tomaten, die daar in den vollen grond worden geteeld. In 1937 steeg de invoer daarvan tot ca. 30 van de hoeveelheid, welke Duitsch land uit ons land invoerde. Ook wat leren en druiven aangaat, laat Zuid-Oost Europa zich duchtig gelden, hoewel moet worden toegegeven, dat de kwaliteit van de Nederlandsche eieren uitsteekt boven die van de andere. Dit alles moet ons tot nadenken stem men. Men kan misschien nog wel niet van direct gevaar spreken, doch wij moeten In elk geval alles doen, om dit gevaar niet te doen toenemen, en dit laatste zou zeer zeker het geval zijn, als wij ons speciaal op industrialisatie gin gen toeleggen. Op dat terrein bestaat voor ons land wij zeiden het reeds nagenoeg geen exportmogelijkheid; het zou dwaasheid zijn, te trachten, dien te forceeren. Duitschland daarentegen is het in- PINGJUM. VERGADERING S. D. A. P. Afdeèllng „PIngjum”. 11 November 1938. De afd. „Pingjum” der S. D. A. P. hield heden haar jaarvergadering, wel ke goed bezocht was. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom. Enkele n n n I k I :c !t I e 1 e Een golf van verontwaardiging is deze week door de wereld gegaan, toen de eerste berichten over de joden- progroms in Duitschland békend wer den. U weet waarschijnlijk de aanlei ding tot dit wilde beestenspel? Een fa natiek jongmensch van Joodsche af komst, uit z’n evenwicht geraakt door de harde behandeling die zijn ouders van de zijde van het Nationaal Socialis tische regiem hadden ondervonden, heeft in Parijs een der Duitsche legatie- Secretarissen met een revolverschoot gedood. Een dergelijk feit keurt elk weldenkend mensch af en over het al gemeen weet de rechter dergelijke niet toelaatbare daden te straffen. Dit feit nu, dat een Duitsch onderdaan in een ander land door iemand van Joodsche afkomst is vermoord; heeft geleid tot een door de Duitsche leiders goedge keurde en geoifganiseeirde vernietiging van Joodsch bézit, waarover in bijna alle landen met verontwaardiging wordt gesproken. Het is een der zwartste bladzijden in de Duitsche geschiedenis van de laatste jaren geworden. Natuurlijk wordt het officieele karak ter van deze roofpartij door de Duitsche regeering ontkend, maar dat zal hup niet veel baten, de feiten spreken daar toe een te duidelijke taal. Het Nederlandsche gezantschap, een eerlijke en onvervalschte bron deelt hieromtrent mede: le. werd officieel door de politie medegedeeld ,,De actie was van hoogerhand bevolen”. Ook zijn bij het Nederlandsche consulaat vele berichten over mishandeling van Joden binnengekomen. Een bewijs voor de or ganisatie van hoogerhand is ook nog, dat telkens wanneer een wijk geplun derd en vernield was, del afdeelingen die met dit werk belast waren, een fluitsignaal gaven waarop de stedelijke stadsreiniging, terstond in uniform ver scheen om de glasscherven enz. op te ruimen. Ook het tijdstip, waarop in alle plaatsen de vernieling is begonnen, wijst duidelijk op een bevel van hooger hand. Ye.k“ ons de raag stellen: wat Heï“kind“ vangheden móet" de soldaat zijn van morgen. De Minister van volks cultuur heeft alle uitgevers order gege ven de kinderlectuur in dezen geest te vervormen. Het congres nam een resolutie aan om alle buitenlandsche kinderboeken strikt te verbieden. We hebben hiermee de beschikbare ruimte voor onze weekrevue alweer verbruikt en moeten dus beschouwingen over Spanje, Polen, Rusland, Palestina, China en Amerika laten rusten tot een volgende keer. DE BAZAR VOOR DE KAATS- VEREEN. „BOLSWARD”. De voorbereidingen om de Doelezaal een beetje gezellig te maken, zijn nu in vollen gang. In het midden van de Doelezaal is ’n groote gekleurde stellage opgebouwd, verdeeld in verschillende vakken. Een kleurig en aardig ontwerp, waardoor aan de zijkanten breede paden beschik baar blijven. 11 dustrieland bij uitnemendheid. Het neemt een der voornaamste plaatsen in den uit voer van onze landbouw- en zuivelpro ducten in, waartegenover Nederland voor Duitschland een niet te versmaden afnemer van machines enz;, is. Ligt het dan niet op onzen weg, ons afzetgebied aan de Oostelijke grens niet af sluiten, door ons te gaan wagen aan geforceer de industrialisatie, waarop men van hoogerhand schijnt aan te sturen? 1 is de bedoeling van de Duitsche regeer ders? Een afleidingspoging, noodig om de innerlijke kanker in het nationaal so cialistisch regiem te bedekken? Nu, dan is de actie al buitengewoon slecht ge slaagd. Het nuchtere deel van de Duit sche bevolking (en dat is nog betrekke lijk groot) veroordeelt deze actie ten scherpste. De verzekering van offiiceele jzijjde, dat het hier gaat om een spontane volks uiting, wordt door die Duitschers met een schouderophalen beantwoord (zwij gen is in Duitschland goud). Men vraagt zich af,wat men nu eigenlijk bereikt heeft met deze vernietiging van volks- vermogen. De weldenkende groep in Duitschland schaamt zich over de beest achtige wijze, waarop deze regeering haar stormafdeelingen op weerlooze burgers loslaat. Een nieuw heidendom ontwikkelt zich in Duitschland. De brute kracht zege viert. In een dergelijk milieu is geen plaats meer voor Gods geboden, waar van een der eersten luidt: Gij zult Uw naaste liefhebben als U zelven. Moeit Naast verschillende verkoopsstands zullen in deze vakken ook de verschil lende attracties worden ondergebracht, zooals kegelen, spijkerslaan, enz. enz. De collectie goederen, aan deze bazar geschonken, is beduidend groot. Woensdag zal de Bazar door den heer Burgemeester Praamsma, schermheer van deze vereeniging, den geopend en maakt het stedelijk ziek een rondgang door de stad. We hopen, dat de pogingen van het bestuur en de ijverige bazarcommissie met succes bekroond zullen worden. Ons inziens is de opzet van deze ba zar een bezoek zeer zeker waard. n e EEN ONBEKENDE DIERSOORT. Vrijdag j.l. vond het ptersoneel van de firma Haagsma, bananen-importeurs alhier, in een tros bananen, een eigen aardig beest, ongeveer 25 c.M. lang, zwart van kleur, ter dikte van een mid delsoort aal. Een kop viel bijna niet te ontdekken, wel een onnoemlijk aantal pootjes, waarmee het dier zich, zooals de bij ons bekende duizenpootjes, maar dan iets langzamer, voortbeweegt. Het bec|',t zal worden opgezonden naar het laborato rium in Groningen ter onderzoek van de diersoort. het ons dan nog verwonderen, dat b.v. de Engelsche oppositie waarschuwt te gen de onderhandelingen met dergelij ke middeleeuwsche horden? Het gezond verstand is bij deze men- schen zoek. Planetta die met een revol verschot op den Oostenrijkschen bonds kanselier Dolfuss het regiem trof, dat de nationaal socialisten niet aanstond, wordt thans in Duitschland verheerlijkt als een nationale held. Het is bijna ongeloofelijk, maar aan den anderen kant moeten we ook weer voorzichtig zijn in ons oordeel. De ge schiedenis zal waarschijnlijk meerdere gevallen kunnen aanwijzen, waarin der gelijke tegenstrijdigheden werden waar genomen. Ondanks onze technische meerderheid zijn we over het algemeen in godsdienstig en zedelijk opzicht ach teruitgegaan en dat mogen we als een bedenkelijk teeken beschouwen. Zou dat ook de reden zijn dat de zoo hooggeroemde Volkenbond waaraan als grondslag de onderlinge waardeering der menschen vastzit, zoo hopeloos faalt? Dit geheele instituut is in werkelijkheid niets anders geworden dan een garantie-apparaat voor de be langstellende mogendheden. Het verdrag van Versailles heeft reeds toen de kiem gelegd tot de ontbinding, waarvan we nu het resultaat zien, Na het verdrag van München en de bereidwilligheid van Frankrijk en Enge land om buiten den Volkenbond om te gaan praten over de vrede in Europa, is daarmede de laatste stroohalm, waar aan het Volkenbondsinstituut zich vast klampte, verloren gegaan. Nu, twintig jaar na den wereldoorlog, zijn we weer precies zoo ver als toen men begon. De winnaars van 1919 hebben zoowat alles tdrug moeten (geven. De laatste eisch, die nu nog gesteld wordt, is de teruggave van de koloniën. Zou nu toch eigenlijk eens bij de groote massa het besef kunnen doordrin gen, hoe onzinnig het is om een strook je grond millioenen medemenschen den dood in te jagen of voor hun verder leven te verminken? We willen dan nu nog in het kort de andere, meer belangrijke punten in dit wereldgebeuren even belichten. In aan sluiting op het rassenvraagstuk, zooals dit door Duitschland wordt opgelost, kunnen we Italië noemen. De nieuwe Italiaansche wet waarbij een huwelijk tusschen een Italiaansch burger van een Arisch ras met een per soon van een ander ras wordt verboden, wordt speciaal door het Vaticaan scherp veroordeeld. Deze maatregelen zijn in strijd met de kerk en het concordaat. Volgens artikel 29 van het concordaat is een huwelijk, voltrokken in een der Italiaansche parochies in geheel Italië geldig en artikel 34 bepaalt, dat de Ita liaansche staat het huwelijk een waar digheid wil geven, overeenkomstig de katholieke tradities van het volk en het sacrament van het huwelijk volgens de regelen van het kanonieke recht er kent. Volgens de nieuwe wet is een huwe lijk, dat niet voldoet aan de bepalingen van deze wet, ongeldig. Het is duide lijk, dat de kerk, die geen onderscheid maakt tusschen rassen, doch alleen tus schen godsdiensten, deze bepaling niet kan dulden. Op het oogenblik ziet men nog niet, hoe deze zaak geregeld zal worden. Maar niet alleen de huwelijkswetge ving, ook de opvoeding van het kind moet in een fascistisch geregeerde staat naar vaste en vooral nieuwe grondre gels geschieden. Op het dezer dagen te Boulogne gehouden congres voor kin derliteratuur is het duidelijk gezegd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 C. A. B. I—Olyphia I 2-1. Een zwaar bevochten overwinning is het voor C. A. B. geworden en het moge misschien iets vreemd klinken, maar de eer van deze overwinning komt toe aan den keeper en backs. Op buitengewone wijze heeft de keeper zijn doel voor de rust iweten schoon te houden en het eerste en eenige doelpunt van Olyphia kwam op een moment, dat een der backs iets geblesseerd op minder dan halve kracht moest spelen. Met dit pluimpje aan de achterhoede van C. A. B., is dan ook tévens de si tuatie in de voorhoede geteekend. Laten we de middenlinie, die nu weer heel goed werk verrichtte, hier niet in be trekken, dé voorhoede dat is het pro bleem voor elke voetbalclub, want per slot van rekening moeten daarvan de doelpunten komen. Zelfs de linkerhelft was deze middag niet in vorm en rechts liep men den geheele.n wedstrijd naar een bepaalden vorm te zoeken. Gelukkig was Olyphia geen zware tegenstander en bovendien hebben we geen bewondering voor de nieuwe vorm van het voetbalspel, z.g. 3 backsstel. Dat geeft een opeenhooping van spe lers voor het doel, waaruit dan per ver gissing doelpunten gemaakt kunnen worden. De scheidsrechter, die naar sommiger meening wat al te veel het spel onder brak, hield de touwtjes strak en voor kwam daardoor een beetje onbesuisd spel. Over den wedstrijd het volgende: Het eerste half uur gaat het spel ge regeld op en neer. Tegen den straffen wind in bouwt C. A. B. goede aanval len op, maar meerdere schoten gaan hopeloos naast. Zooals reeds gezegd komt de eerste goal aan de Olyphia- kant. We noteeren daarna een mooi schot van Bosma juist tegen de lat, eenige corners voor C. A. B., maar tot aan de rust blijft de stand in het voor deel van Olyphia. Direct na de rust weer een schot van Bosma tegen de lat, daarna een opge legde kans voor C. A. B., de rechts binnen kon de bal er eenvoudig wel in- loopen, inplaats daarvan gaat een kei hard schot naast. Telkens komt C. A. B. terug, de middenlinie stuwt regelmatig op, maar het zit in de voorhoede zoo vast als een muur. Toch komt eindelijk de gelijkmaker. Olyphia verdedigt met man en macht om tenminste één puntje mee naar huis te nemen. Een paar minuten voor het einde ont staat uit een vrije schop die iets te vroeg genomen is, een goede kans en de winnende goal is gemaakt. De scheidsrechter raadpleegt z’n hor loge na de aftrap, nog een aanval van Olyphia en.een handsgeval in het be ruchte gebied door een der C. A. B.- backs, tegelijk met het fluitje van den scheidsrechter, bezorgt C. A. B. het behoud van deze overwinning. Verdere uitslagen: Sneek 3-C. A. B. 2 Adspiranten 1ste klasse: C. A. B. 1-Sneek 2 2de klasse: C. A. B. 2-H. Z. C. 3 R. E. S. II-Friso II 3-1. R. E. S. trekt direct ten aanval. Ze worden echter telkens teruggedrongen. Een mooie Friso-aanval wordt in een doelpunt omgezet, 0-1. Dit wordt R. E. S. toch te bar. Er wordt nog een schepje opgegooid en geholpen door den vrij sterken wind trekt R. E. S. telkens ten aanval. Bij een doelworsteling maakt de spil gelijk, 1-1. Dit is voor R. E. S. het teeken dat het wel kan. Aanval op aanval wordt ondernomen. Uit een snelle aanval weet de l.-binnen de stand op 2-1 te brengen, terwijl de spil er even later 3-1 van maakt. Met dezen stand komt de rust. Na rust is het een spel tusschen de Friso-aanval en de R. E. S.-verdediging Geholpen door een beetje geluk weet de verdediging stand te houden. Van bei de zijden wordt niet meer gedoelpunt, zoodat het einde komt met een 3-1 overwinning voor R. E. S. II. - Renado-R. E. S. III Precies om twee uur wordt begon nen. Van de aftrap af onderneemt Re- nado direct eenige aanvallen, voorloo- pig zonder resultaat. Als de Res.-keeper een beetje te ver uitloopt, is het 1-0. Direct gevolgd door no. 2. De wedstrijd is nauwelijks 10 minuten oud of Re- nado heeft al een 3-0 voorsprong. Na een kleine omzetting in de Res- gelederen, gaat het beter, de r.-buiten weet de achterstand te verkleinen, 3-1. Bij een snelle aanval maakt Renado haar 4de doelpunt, 4-1. Een klein misverstand in de Renado- achterhoede en het is 4-2. Hierna rust. Na de rust wordt beter gespeeld. De partijen wegen aardig tegen elkaar op. De verdedigingen zijn aan beide kanten goed op dreef, redem waarom na de rust niet meer gedoelpunt wordt. Met 4-2 heeft Renado deze uiterst sportieve wedstrijd verdiend gewonnen. R. E. S. adsp.-Renado adsp. 5-0. 1 R.-K. VOETBAL. R. E. S. I-Friso I 3-2. Als scheidsrechter Seinen beginnen fluit, heeft R. E. S. ’t eerst den wind mee, die aangezien deze van doel tot doel stond, op het spel wel eenigen in vloed uitoefende. Mede door dit windvoordeel komt R. E. S. geweldig opzetten. Gevaarlijk zijn deze aanvallen niet, aangezien ze door treuzelen of slecht schieten verloren gaan. Een doelpunt, door R. E. S. ge maakt, wordt zeer terecht wegens bui tenspel geannuleerd. Het is echter uitstel, want enkele mi nuten later krijgt de Friso-keeper bij een snelle aanval geen schijn van kans, 1-0. Friso, hierdoor geprikkeld, komt ver woed opzetten, de mooie opgezette aanvallen zijn soms zeer gevaarlijk, voorloopig echter zonder resultaat. Bij een scrimmage voor het R. E. S.- doel weet de l.-binnen van Friso gelijk te maken, 1-1. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust nu Friso het windvoordeel heeft, zijn ze overtuigend sterker. Het geen al spoedig in een doelpunt uit gedrukt wordt, 1-2. Na enkele minuten gevolgd door no. 3. Dit is voor R. E. S. het sein beter aan te pakken. Enkele mooie aanvallen stranden op de Friso-keeper, die op ’n zeer goeden wedstrijd kan terugzien. Na eenige wederzijdsche aanvallen gelukt het R. E. S. den stand op 2-3 te brengen. Bijna denken we nog, dat R. E. S. gelijk zal maken, maar de Fr.- keeper is op zijn post. Het eindd komt met een verdiende 2-3 zege voor Friso. Enkele R. E. S.spelers namen nog te veel een afwachtende houding aan, een beetje meer doorzetten en niet te lang treuzelen zal het spel van R. E. S. ten goede komen. I be- wor- mu- 1 e 3 1 r t 3 ,f i ’t I n DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen 1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1