Buit enlandsche Revue. P. LUNTER H. J. van den Oever 1 DE FEESTER UAH HAARD EU iSCHOORSTEEH. L Potspel De Bolswardsche Courant en Westergoo 3b gepast aan de tijden in KARPETTEll Krengen me een buiiengemoon menie collectie De prijzen zijn aan- Divankleden kat. handweef wollen handweef peluche het Café „Hof van Holland" Plaids Ontbijtlakens Slaapkamerkleedjes Salonkleedjes Schoorsteenlopers Dressoirlopers Kapstokkleden Wandkleden Tafelkleden No» 93 1938 St. Nicolaas-avond Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD a Telefoon No. 12 cent 6.50 n 1 rrije et ct. ct. ct. ct. ct. ct. HET IS BETER TE GEVEN DAN TE ONTVANGEN. Vraagt naar onze St. Nicolaas Attractie Ook wij geven P1KKIE BONNEN ct. cf. e- of P. ie Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. in n n om WILD en DROGE WORST in t- ;n id j- ird B- 1.95 nel 5.25 ard 3.25 Md. cf. ard jft ird i. cl ard i Komt geheel vrijblijvend onze collecties bezichtigen Ivaf. li jn een eelt hikt. Nuttige Geschenken uit onze Tapijt-Afdeling Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1M ct. Buitenland 2J/2 ct. ct. ter eine idig oor Allen kunnen we een Sinterklaas en een Kerstmannetje zijn. gaven waar deze noodig zijn en oogst voor u zelven den vrede. 4.50 7.50 - 8.25 9.50 - 14 25 au In- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ris ’t tal :id ie- iar irs lat lij- en Ijn ek iet iet tie ’t lie :al ■e, •n Je w u- )O el er et er. et ig rd K. en 11e de n- ng in m 1- 5- ït n. i- >r r- r- <t n, ontzettend tragisch, juist in wintertijd, wanneer de natuur de armen en ver worpenen isoleert, méér dan anders. Laten we veel en stil goed doen in dezen feestdagentjjd. Hebt ge wel eens gezien hoe Sinterklaas en het Kerstmannetje altijd worden afgebeeld met een blijden lach op het gelaat? Dat is de lach van het zielsgeluk: te kunnen geven. Weest in uw eigen omgeving een Sin terklaas en een Kerstman: strooit uw Misschien mag ik nóg een wenk ge ven. U hebt natuurlijk al gezien, dat er thans heel veel advertenties in de krant staan, dat blijft zoo, voorloopig tot Kerstmis toe. Een goed zakenman smeedt het ijzer als het heet is, de winkelier moet het voor een belangrijk zuiver wol 100 X 50 120 X 160 De nieuwe modellen van WEL!'IER zijn een lust voor de oogen. Wij brengen een speciaal uitgezóchte collectie, com plete cassettes met TAFELZILVER. Maar tevens SOEPLEPELS, SAUS- en GROENTELEPELS, TAARTSCHEPPEN en TAARTVORKJES, VLEESCH- en ZUUR VORKJES, JAMLEPELS en KAASSCHA VEN alles in de fraaie Wellner modellen en gepakt in keurige étui’s. We hebben de vorige week, voor wat Europeesche vrede betreft, weer enkele critieke dagen beleefd. De haard van deze onrust was natuurlijk weer de Balkan. Bij de ver- deeling van Tsjecho-Slowakije zijn Po len en Hongarije niet geheel bevredigd. Deze twee landen hadden er alles op gezet een gemeenschappelijke grens te kunnen vaststellen, maar de arbitrale uitspraak van Duitschland en Italië te Weenen, gooide een beetje roet in het eten. Zoolang nu Hongarije nog werk had aan de bezetting van het nieuw verworven gebied, ging alles goed, maar toen die werkzaamheden voltooid waren kwam het oude ideaal: een gemeen schappelijke grens met Polen, weer bo ven. De laatste weken werden weer meer troepen aan de Tsjechische grenzen waargenomen, waarop natuurlijk de Re- geering in Praag wel verplicht was ge motoriseerde eenheden naar de grens te zenden. De vorige week Dinsdag heeft bedoel de regeering zich echter gewend tot Duitschland en Italië en hun gewezen op den dreigenden toestand aan de-grens van Karpaten-Oekraine. Reeds dienzelf den dag heeft de Duitsche regeering, na overleg met de Italiaansche een waar schuwing gezonden, zoowel aan Polen als Hongarije, met tot gevolg, dat reeds Woensdag eenige troepenafdeelingen aan de Hongaarsche grens wetrden te ruggetrokken. Voorloopig is dus weer het gevaar voor verwikkelingen in dit onrustige deel van Europa geweken. Nieuwe attracties staan evenwel direct voor de deur. Frankrijk staat deze week voor een zeer moeilijke periode. De on rust, die momenteel in de kringen van de arbeiders in Frankrijk heerscht, is een gevolg van de verschillende wetsdecre- ten, waarbij o.a. ook de 40-urige werkweek werd aangetast. Dit heeft bij de arbeidersbevolking in de groote fabrieken levendige veront waardiging gewekt en men is in ver schillende fabrieken tot een staking met bezetting van de fabriek overgegaan. Natuurlijk kan de regeering, die de laatste weken juist met plannen rondliep nu eens een krachtige politiek te gaan voeren, een dergelijke insubordinatie niet dulden en zoo ontstonden er ernstige botsingen tusschen de politie en de mo biele garde als handhavers van de be sluiten van de regeering en de arbeiders uit de groote fabrieken. Het is in de fabrieken van Renault een enorm complex van gebouwen, langs de Seine en op een eiland te Boulogne- Bil- lancourt, waar 30.000 arbeiders werken, tot een langdurig geregeld gevecht ge komen. De 6000 man, die de regeering er uit de politie en de mobiel garde voor gemobiliseerd had, hebben het hard te verantwoorden gehad en vele gewonden gekregen. Zij hebben ten slotte gebruik moeten maken van de traangastoestellen en -bommen, die een ruimte onbewoon- en an it- e- ar en ig e- te et e- in en n- ig en et or ‘g )S deel van zijn bedrijfsuitkomsten van dezen tijd van het jaar hebben. Hij vraagt dus nu speciale aandacht voor zijn zaak; hij weet; dat de advertentie- rubrieken in de lange avonden van thans worden gespeld, gelezen en herlezen, al ware het maar om op eenige goede ge dachten te komen, een „inval” te krij gen, welke tot een surprise kan leiden. Gaat den plaatselijken winkelstand niet voorbij, het zou strijden met den geest van de feestdagen, welke we tege moet gaan. We bedelen niet voor de winkeliers: we vragen geen steun voor ze, maar recht. Zij zijn de naasten onder onze naasten. Zij doen altijd hun plicht tegenover de gemeenschap; hun zorgen zijn zwaar; de keeren, dat op hen voor goede werken een beroep wordt gedaan, zijn vele. Als we feestinkoopen gaan doen, laten we dan bedenken, dat de zakenman slechts één verrassing als een uitkomst kan beschouwen: een bevredigende in houd van zijn toonbanklade. Sinterklaas noch het Kerstmannetje zijn gewoon om al hun inkoopen in één groot magazijn te doen; het is beter om armoe te voorkomen dan ze te leni gen. Laten we met'Smterklaas.en met Kerstmis bij het kiezen der adressen voor onze inkoopen, een beetje de ver- deelende rechtvaardigheid betrachten. En een „extra” portie van onze In koopen, dAAr plaatsen, waar we weten of veronderstellen, dat een verrassende uitkomst van den verkoop in December den zakkenden levensmoed zou kunnen stimuleeren. DE HOSPES een zeer welkom geschenk 2.40 - 2.95 - 4.50 een uitgebreide collectie Let op beide onderstaande le kwaliteit Gebloemd crêpe 130X160 1.95 Zwarte k.-zijde 130X 160 2.25 ie id i- id >n at ch P- ■n, an Wanneer we ons koesteren bij den haard en de kinderen hun liedje van verlangen voor den schoorsteen staan te zingen -laten we er ons zelve en deze kinderena dan eens aan herinne ren, hoe er in den vreemde allerlei hui selijk geluk aan medemenschen wordt ontroofd: hoe men daar de ruiten in slaat van woningen, waarin gezinnen huiveren van koude. Hoe men dAAr zelfs het recht, een woning te hebben, aan duizenden ontzegt. Laten we ons en de onzen er aan herinneren, hoe honder den kinderen door vaders en moeders op een trein worden gezet naar een on bekende bestemming, omdat ze meenen, dat elke toekomst voor de stumperds be ter is dan die, welke ze „thuis” tege moet gaan. Laten we denken aan het leed, dat in velerlei vorm en overal, ook vlak in onze omgeving wordt geleden. Als we-zoo zitten bij dien warmen haard, terwijl de vrede in ons gloeit, laat dan niet de gedachte ons overheerschen wat zal Sinterklaas of wat zal het Kerst mannetje ons straks brengen? Laten we niet te veel zorgen besteden aan de sa menstelling van het eigen verlanglijstje. Och, elkaar met een kleinigheid verras sen zooiets past volkomen in de ge zellige, huiselijke sfeer van den tijd. Maar we moeten er vooral op uit wezen om het binnengedrongen geluk in ons te cultiveeren door de grootste zorg te richten op het probleem: hoe we rijk kunnen zijn door uit te deelen van wat we bezitten aan degenen, die het noodig hebben. Het is niet zoo erg, als wij niet krij gen, wat wij hebben verwacht, maar het is wel erg, het is hard, als degenen niets krijgen, die niets hadden verwachr. Een mensch kan veel kommer en leed verdragen, hij kan zelfs gelukkig zijn in de beproeving, als-ie maar ervaart, dat hij niet alleen staat en zijn leven anderen niet onverschillig is. Als-ie maar ervaart, dat een ander hart méé- klopt met het zijne. Het gevoel van verlorenheid is zoo t- 1 ur t- 3.25 - 4.25 3.75 - 5.50 We gaan een goeden en gezelligen tijd tegemoet. Zoo’n donkere Decmber- maand, de vreugde van het Sinterklaas en de diepe stemming van het Kerstfeest doen méér voor den vrede in den mensch dan welke georganiseerde actie ook. De korte dagen, het koude en gure weer, ze binden ons aan huis en haard, doen ons de behagelijkheid voelen van het eigen milieu. Met onze lichamen en onze gedachten worden we tesamen ge dreven; we voelen ons veilig in den steun, welken we elkaar schenken, be hagelijk in de warmte, welke we dee len. We hervinden elkaar. De gewone drukte van het dagelijksche leven laat Anders zoo weinig tijd om zich met de besognes van anderen, al zijn die ons nA, bezig te houden. We hebben<er geen tijd voor. Vooral niet in de mooie sei zoenen, als ons véél gelegenheid wordt geboden om te werken of.te luieren, ons te ontspannen, ons bezig te houden met vele dingen, welke ons van huis vervreemden. Maar December en de traditioneele feestdagen van deze maand, de lange avonden met hun gezellige sfeer van huiselijkheid, het telkens en telkens weer zich te samen vinden, onder schemer licht en bij de haardwarmte, onder het pruttelen van de thee en het geuren van de speculaas dan wel aan den voet van den rijk versierden kerstboom, aan- hoorende vroom kindergeimummel van kerstliederen dat alles brengt ons er toe, om weer eens behagen te vinden in elkander, de gedachten aan het eigen-ik te laten varen en belang te stellen in de zorgen en vreugden, in den strijd van: den ander. In anderen tijd van het jaar beste den we soms veel en altijd duur geld voor genoegens, aan welke we ons ach teraf meestal bekocht gevoelen, maar nu tegen en in Decembermaand wordt elk klein genoegen, dat ons wei nig of niets kost, een groot geluk. December stemt ons tevreden. En mild jegens anderen. Buiten we deze stem ming zooveel mogelijk uit. in re id in ie m J, pt Jt n 90 X 90 45 95 - 1.50 in frotté, bind weef en peluche reeds vanaf45 2.65 - 3.50 - schitterende gobelins 1.90 - DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen in handweef en peluche een zeldzaam mooie collectie en niet duur kat. handweef 120 X 150 1.10 - 1.45 wollen handweef 120 X 150 2.85 - 3.90 peluche 120 X 150 4.50 g n 1. baar maken, om de arbeiders uit de fa brieken te verdrijven. Eerst om over eenen in den nacht waren zij daarin ge slaagd. De andere fabrieken in de buurt van Parijs konden gemakkelijker ont ruimd worden. Ook in het Nocrden is het op verschillende punten hardhandig toegegaan. Daladier, die bij afwezigheid van mi nister Sarraut, die Frankrijk te Ankara is gaan vertegenwoordigen bij de begra fenis van Ataturk, het interim van het ministerie van binneniandsche zaken persoonlijk heeft aanvaard, is vastbe sloten met de meeste kracht op te tre den, zooals hij reeds bewezen heeft. Er gaan geruchten dat hij, evenals Briand in 1910, bereid zou zijn de spoorwegbe ambten te mobiliseeren om daardoor ’n staking van hen tot dienstweigering te maken. De fabrieken worden ontruimd zonder dat men zich om het verzet bekommert, met harde hand. De botsing, die op deze wijze tusschen een groot deel van de ar beidersklasse en de regeering ontstaan is, is dus zeer ernstig. Niet weinig wordt nu de toestand nog verergerd door het besluit van de C. G. T., de Confederation Generale du Travail, dat is het Fransche vakverbond, im in den nacht van Woensdag a.s. een algemeene staking te publiceeren, welke 24 uur zou duren. In de tegenwoordige omstandigheden lijkt ons dit voor Frankrijk een gevaar lijk experiment. Het is bijna zeker, dat de communisten trachten in dit troebele water te visschen, maar we geven hun nu veel minder kans dan onder de slappe regeering Blum. Het kabinet Daladier heeft reeds bewezen dat zij een krachtige politiek wil voeren en voor het verzeke ren van de binneniandsche rust en ook voor het prestige van Frankrijk ten op zichte van andere landen is het te hopen dat dit kabinet Daladier ook werkelijk die zoo noodzakelijke bedrijfsvrede voor Frankrijk kan afdwingen. Paul Rëynaud, de minister van finan ciën heeft zich de vraag gesteld: Waar over moet er dan worden getwist? De maatregelen, die wij hebben genomen, worden onjuist voorgesteld. Tot de ar beiders wordt gezegd: „de decreten schaffen de sociale wetten af, benadeelen de armen ten bate van de rijken en ver oorzaken duurte.” Reynaud herhaalt daarna op de duide lijkste wijze, wat het doel is der decre ten. Aan de sociale wetten is niet tekort gedaan. De veertigurenweek, de wet op het collectieve contract en betaalde va- canties zijn gerespecteerd. De vrije Za terdag is afgeschaft. „De machines een dag van de zes stop zetten komt op hetzelfde neer als of men in heel Frankrijk een machine op de zes vernielt.” Verkorting van werktijd blijft het ideaal. Maar valt daaraan te denken nu het geheele land in gevaar is? Geen enkele klasse heeft uitsluitend rechten en in het geheel geen plichten. De pu blieke opinie is op afschuwelijke wijze misleid. Een blad heeft o.a. beweerd, dat de belasting op hooge inkomens werd verlaagd en die op lage verhoogd. Het is belachelijk het volk op te stoken met vervalschte cijfers. In Duitschland en het vroegere Oos tenrijk blijft het vraagstuk van de Joden nog steeds een actueel punt. Velen trachten dit ongastvrije vader land te ontvluchten en wie dit niet lukt loopt de kans opgeborgen te worden in een concentratiekamp. De toestanden die daar heerschen, zijn niet al te rooskleu rig. Zoo wordt uit een dezer kampen gemeld, dat de speciale kleeding van de mannelijke bewoners van dit kamp be staat uit een linnen hemd, dito broek, linnen buis en kousen en schoenen. Deze zeer onvoldoende kleeding brengt een groot gevaar voor kouvatting en daaruit voortvloeiende ziekten met zich mee. Het Joodsche zakenleven in Duitsch land wordt geheel verwoest. De goede ren welke nog in het bezit der Joodsche winkeliers zijn, moeten aan de betrokken volksgroep worden aangeboden, die er verder voor zorgt. Eventueele schulden moeten eerst uit de opbrengst worden gedekt. Slechts een derde deel der Jood sche zaken te Berlijn mag nadat ze ge- ariseerd zijn, blijven bestaan. Duitschland houdt niet van halve maatregelen, dat bemerkt men ook in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1