Buit enlandsche Revue. nieuwjaarsgroeten In hetnummervan31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden op- gegevenaan onzeagenten Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met DON DERDAG 29 DEC., 2 uur III. II. d. IIIElIFf De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Onttrek DUITSCHE JODEN EN ONZE WERKLOOZEN. Woensdag 14 December 1938 No, 97 345*® Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 )0 (tel- rijs- >gal lot man en idel A t l ZURICH. t l Advertentitn per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. ig en soort iwer. rijsh. g en >oort itelt iten De wereld Is vol tegenstellingen zouden we willen beweren, wanneer we het oog richten naar de recente feiten uit de laatste weken. Von Ribbentrop de Duitsche gevolmachtigde, gaat naar Pa rijs en onderteekent daar een nooit meer oorlog- verdrag tusschen Frankrijk en Duitsch- land. Onderwijl eischt Duitschland koloniën, als het niet anders kan een stuk van de Fransche bezittingen; maakt Italië aan spraken op Tunis, Corsica, enz. en komt uit Duitschland het bericht, dat daar de Italiaansche verlangens ten opzichte van Frankrijk gesteund worden. Speciale inrichting voor Minister Pirow, die zoowel in democratische als autori taire landen zijn licht heeft opgestoken. In een officieele verklaring voor zijn vertrek uit Londen afgegeven, zegt Mi nister Pirow onder meer: Ik verlaat Europa met ’t gevoel, van bijna onverdeelde bezorgdheid. De eeni- ge glimp van hoop is het feit, dat Cham berlain geen poging zal sparen een duur zame vrede te verzekeren. Zijn pheno- menaal succes te München moedigt mij aan te gelooven, dat hij ook de tegen woordige situatie zal redden. Terzelfder tijd moet worden erkend, dat hij alles heeft gedaan, wat redelijker wijs verwacht kan worden. Thans moet het gebaar komen van een of meer der andere partijen in de overeenkomst van München. Een correspondent van Reuter, die Pi row interviewde en hem vroeg, of de minister iets kon meedeelen over zijn koloniale zending, kreeg ten antwoord, dat hij nooit een koloniale zending heeft gehad. AUTO-ONGELUK OP SNEEKERWEG. Hedenmorgen ongeveer 5 uur had op den Sneekerweg ongeveer bij Tjalhui- zum een auto-aanrijding plaats, die be trekkelijk goed afliep. Vanaf Sneek naderde een groote truc geladen met deuren enz. Van de richting Bolsward een veedrijver, die schapen vervoerde naar de Sneeker veemarkt. Waarschijnlijk heeft de chauffeur deze lastige wegobstakels te laat bemerkt, ten minste enkele schapen werden aange reden en de auto geraakte door een ver keerde stuur-manoeuvre in de langs den weg loopende sloot De chauffeur bekwam geen letsel van beteekenis. Voormiddags was een kraanwagen van de fa. Osinga van Sneek bezig de auto weer op den weg te trekken, waardoor natuurlijk op deze drukke verkeersmor- gen eenige stagnatie ontstond. GESLAAGD. 10 December 1938. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Y. de Jong te Semarang, slaagde voor het 2de gedeelte van het examen voor accountant. stelt en van de resultaten, welke door dit vertrouwen bereikt kunnen worden. De democratie moet zoo sterk zijn als goed gehard staal, niet onbuigbaar, doch soepel. Zij moet de kracht hebben van den hoogsten vorm van tucht, n.l. zelf tucht. Zij moet den moed hebben mis stappen te erkennen alsook onrechtvaar digheden en zij moet krachtig instaan voor het recht. Volgens onze meening, aldus Eden, is de mensch niet gemaakt voor den Staat, maar is de Staat gemaakt voor den mensch. Na een streven van eeuwen wordt hij bedreigd door den Staat, die hij zelf gemaakt heeft. Niemand, die in de democratie gelooft, zou ooit zulk een stand_ van zaken kunnen aanvaarden. Zeer juist, het komt er nu maar op aan dat de democratie niet door de andere wereldbeschouwing wordt opgeslokt. Ten slotte nog even een neutraal oor deel over de algemeene Europeesche toe stand en wel door den Zuid-Afrikaan- schen KERKNIEUWS. December 1938. Bij een gehouden stemming van stem gerechtigde lidmaten der Ned. Herv. ge meente werd als ouderling herkozen de heer U. van Meekeren en als diaken de heer F. Kooi. Beiden namen hun herbenoeming aan. 8. wen t f Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Goedkoope stokvisch „nu” te weeken zetten en Vrijdag of Zaterdag eten. U smult er dan van. BRANDSMA’s WINKELS. ONGEVAL. 12 December 1938. Hedenavond pl.m. 5 uur, werd het 6- jarig dochtertje van J. Goedkoop door de 13-jarige S. Kuiper omver gereden. Terwijl het meisje met haar groot moeder wandelde, stak zij plotseling den weg over. Op hetzelfde moment naderde bovengenoemde jongen op de fiets, zon der licht, welke haar omver reed. Met een ernstige wonde boven het linkeroog werd zij, bevig bloedend, door Mr. van der Wal bij haar ouders binnengedra gen. De heer Brandsma, assistent aan de zuivelfabriek, legde een noodverband, waarna Dr. Kroon werd opgebeld. Deze heeft de wonde later gehecht. Igt: Huk !0 >0 '2 >6 4 5 :5 O f f f - cent, cent, var- de ieien n. 1 b 7tf 7 1 5 lan- OPBRENGST COLLECTE. De collecte, ten bate van de vluchte lingen heeft in Bolsward opgebracht f667.83. Een zeer goed resultaat, waar uit de offerzin van Bolsward’s ingezete nen weer voldoende blijkt. ARUM men de eigen portemonnaie veilig stelt. Nu het ontzettende leed van honderd duizenden verdrukten over onze gren zen doordringt, nu blaken vélen wier hart nimmer merkbaar bewogen is ge bleken door de werkloosheidsellende plots van liefde en zorg voor de men-> schen uit „eigen” omgeving, die tekort komen. Ze scheppen voorrangswegen op het terrein van de naastenliefde en zet ten de Joden op een doodloopend zijpad, waar ze moeten wachten, tot de laatste landgenoot langs den voorkeursweg zijn welvaartsdoel heeft bereikt. Het is een bekrompen opvatting van naastenliefde, geheel in strijd met den goddelijken zin, welke in het Bijbelsche verhaal van den barmhartigen Samari- toon tot uiting is gebracht. In dat ver haal ging de Leviet en gingen anderen den door roovers gewonden en uitge- plunderden reiziger voorbij, maar een uit het door de Joden verachte volk der Samaritanen hielp den ongelukkige, goot hem olie in de wonden, zette hem op zijn beest, voerde hem in de herberg en ver zorgde hem. En des anderen daags weg gaande, legde hij twee penningen uit en gaf ze den waard, zeggende: Draag zorg voor hem; en zoo wat gij meer aan hem ten koste zult leggen, dat zal ik u we dergeven als ik terugkom. En Jezus zeide: Ga henen en doe des gelijks. Die Samaritaan zal nochtans ook veel leed zijn tegengekomen en hebben helpen lenigen in eigen kringl Óp het terrein der barmhartigheid mag men geen onderscheid maken, maar doe men, wat z’n hand te doen vinde, en men steune naar zijn vermogen. Gec|i mensch, geen volk, geen organisatie is in staat om al het leed ter wereld zelfs niet al het leed in eigen land, te lenigen. Telkens zullen we worden getroffen door een bepaalden noodtoestand, welke zich in een schril beeld aan ons opdringt. D-n van ons meeleven te getuigen en daadwerkelijk te steunen, wie dat ook betreft, is een zuivere en edele reactie van waarachtige menschelijkheid en Christelijke liefde. De linkerhand wete niet, wat de rech terhand doet. Steun aan eigen arme NA DE LAATSTE GANG NAAR DE CEL. Vrijdag verschenen in een restaurant aan de Hoogstraat te Rotterdam twee mannen, die keurig in de kleeren sta ken en zich zelfbewust aan een tafeltje zetten, om een uitgebreid menu te be stellen. Het tweetal liet zich de spijzen uitstekend smaken. Toen de koffie ge nuttigd was, vroeg een van hen waar de telefoon was, waarna hij in de cel vijf maal het cijfer twee draaide, aldus het hoofdbureau van politie opbellend, waar hij naar een inspecteur vroeg. Hij deel de dezen mede, dat hij met zijn kame raad in het restaurant, waarvan hij naam en adres noemde, uitstekend gedineerd had, maar dat er geen middelen waren om te betalen, zoodat de politie hen maar moest komen halen. Dat geschiedde prompt. Het tweetal 24-jarige jongemannen Is in het hoofd bureau opgesloten. Engeland’s eerste minister gaat bin- i nenkort naar Rome. Welke kwesties daar precies besproken zullen worden is nog 1 niet voldoende bekend, maar we mogen i gerust aannemen, dat Mussolini de Fran- i sche bondgenoot zal polsen in hoeverre i de eisch ten opzichte van Frankrijk kan i worden doorgevoerd. Tot dit complex i van puzzles behoort ook de vorige week i gesignaleerde ommezwaai van de Pool- sche regeering, Idie, hoewel in wezen het meest aan het fascisme verwant, toch een overeenkomst met het Communisti sche Rusland sluit. Zoo liggen er, zoowel in ’t buitenland als ook in ons eigen landje de tegenstel lingen maar v,oor het grijpen. We willen voor vandaag allereerst de bekende Italiaansch-Fransche kwestie nog eens bespreken. Actueel blijft dit onderwerp en de aan spraken van Italië zijn dan ook ernstig bedoeld. Dat Duitschland deze eischen steunt, ligt ook weer geheel in de poli tiek van de as Rome-Berlijn. Immers, toen Duitschland een stuk grondgebied moest worden toegekend en we denken hier aan het Sudetenland, heeft Italië zich voor de buitenwereld afzijdig ge houden, maar achteraf is gebleken, dat de diplomaten van de verschillende lan den er mee bekend waren, dat de geheele Italiaansche troepenmacht beschikbaar gesteld werd, wanneer aan de Duitsche eischen niet voldaan was. De capitulatie van Engeland en Frank rijk krijgt daardoor een geheel ander ka rakter. Momenteel is de vrede niet meer gebaseerd op het recht, maar op de macht. Over deze laatste factor beschikte Duitschland en Italië in de bekende Sep tembermaanden in grootere mate dan Engeland en Frankrijk. Vooral Frankrijk, dat vergeleken met Duitschland en Italië een geweldige achterstand in de bewa pening moet inhalen. De zoogenaamde vrede van München heeft Frankrijk de oogen geopend en met koortsachtige haast tracht men nu „op peil” te komen. Wat Frankrijk aller eerst dringend nopdig heeft is rust en juist daarom zaait, Italië onrust. Hitler is voorloopig bevredigd door ’t Sudetenland. Nu komt de beurt aan Mus solini. De politiek van de as Rome-Ber lijn is te dien opzichte wel een beetje doorzichtig. Stuurt men op een tweede München aan en wordt nu Frankrijk het kind van de rekening? Men begint in de groote gezaghebbende buitenlandsche bladen nu reeds van die eigenaardige rekensommetjes op te zetten, b.v. Frank rijk dat militair momenteel ’wel sterk lijkt, beschikt in tegenstelling met Italië over te weinig jonge menschen. De ge middelde leeftijd van den Franschen sol daat ligt belangrijk boven die van zijn Italiaansche collega’ Bovendien, stel dat Duitschland neutraal blijft, dan moeten er toch heel wat troepen voor de Ooste lijke grensbeveiliging worden gebruikt en aan de Spaansche grens wemelt het reeds van Italiaansche vliegtuigen. Mis schien dat deze ernstige toestand voor Frankrijk het einde zou kunnen beteeke- nen van de onderlinge ruzies, waardoof het Fransche volk zijn eenheid en weer kracht verspeeld heeft. Daladier heeft er nu reeds profijt van getrokken. Zijn krachtige maatregelen tegenover de sta king hebben in het geheele land een goede indruk gemaakt en de oppositie die deze staking als een welkome aan leiding heeft willen gebruiken om daar mee het kabinet Daladier ten val te bren gen, is gedeeltelijk verslagen. Misschien dat de Fransche regeering nu met een groote steun van de verschillende par tijen uit de nieuwe moeilijkheden zal kun nen komen. Een geheel ander belangrijk punt in het buitenlandsch gebeuren Is de lang verbeide rede welke oud-Minister Eden te New York voor de nationale bond van fabrikanten heeft gehouden. Enkele passages uit deze rede zijn ons inziens zeer actueel, b.v. Wij hoopten, dat verdraagzaamheid en rechtvaardigheid en niet macht en wille keur de wereld zouden regeeren. Na 20 jaar zien we met droefheid hoever wij nog verwijderd zijn van ons doel. Wat ook van de wereld geworden is, zij is niet veilig gemaakt voor de democratie. Andere regeeringsstelsels zijn gekomen met autoriteit en een geheel afwijkende philosophie en hebben hun uitdaging ge zonden. Over de democratie? sprak Éden als volgt: Het wezen van de democratie is, dat zij voorziet in een voortdurende scholing in het eindeloos avontuur, hetwelk de kunst van regeeren is. De democratie is de hoogeschool waar men van elkaar leert. Zij kon nooit een kazerne zijn, waar blinde gehoorzaam heid een eerste vereischte is. Het voort bestaan van de democratie hangt ten slotte af van het geloof, dat men erin HINDELOOPEN 55-JARIGE BRUILOFT. 9 December 1938. Heden herdachten de heer H. Kamp man en echtgenoote (Neeltje van Elselo) den dag, dat zij voor 55 jaar in den echt werden verbonden. De beide zeer hech te oudjes genieten nog een beste ge zondheid. Vanmorgen zat Kampman zich zelf te scheren, dat hij nog altijd zelf doet. Zijn huis en de huisjes, die hij verhuurt on derhoudt hij eveneens nog zelf. De vrouw doet haar eigen huiswerk en na afloop Van deze bneit *e nog graag. Kampman hoopt binnenkort den 82- jarigen leeftijd te bereiken en zijn echt genoote den 80-jarigen. Uit hun huwelijk zijn 7 kinderen ge boren, waarvan 3 zoons en 2 dochters thans nog in besten welstand in leven zijn. Wij wenschen de beide oudjes nog veel gezondheid toe. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Op den voorrangsweg ’s Hertogen- boschBoxtel is Zondagmiddag om streeks 6 uur bij het kruispunt St. Mi chielsgestelEsch een gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd, waarbij één per soon om het leven kwam en een ander een been brak, terwijl drie auto’s totaal werden vernield. Uit de richting ’s Hertogenbosch na derde op genoemd tijdstip een auto, uit Eindhoven, toen de 61-jarige wielrijder H. Vos uit Michielsgestel op het kruis punt den weg wilde oversteken. De be stuurder van de auto trachtte hem te ontwijken, doch reed hem in de flank aan, waardoor de man met een smak tegen den grond werd geslingerd en vrijwel op slag werd gedood. De auto kwam tegen een boom terecht. Iemand, W. van der 'Esch genaamd, die naast den bestuurder van de auto zat, bleek een beenbreuk te hebben opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis te Tilburg ver voerd. De politie was niet gewaarschuwd, waardoor het verkeer in de war liep en burgers de regeling er van op zich na men. Uit de richting Vught naderde eenige oogenblikken later een auto, eveneens uit Eindhoven, die van een der omstanders een teeken kreeg om door te rijden. Door de vele menschen, die zich in verband met het ongeluk op deze plek hadden verzameld, was de autobestuur der gedwongen op het linker gedeelte van den weg te rijden. Toen hij daarna weer naar rechts wilde gaan, kwam juist uit de richting Boxtel een auto, uit Uden; de wagens vlogen op elkaar en werden geheel vernield. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. 1939 nadert en daarmee de tijd voor betaling van 't abonnements geld. Wanneer U het bedrag stort op onze girorekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij ver trouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen voldoen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. NA 1 Januari wor den de kwitanties af gegeven en verzoeken wij geen betaling meer te doen. DE ADMINISTRATIE. landgenooten behoeft niet veronacht zaamd te worden, omdat we óók ons hart en onze beurs openen bij het ver nemen van jammerkreten uit den vreem de of van vreemden, die tot ons komen voor hulp. Het „beginsel” van het hemd, dat na der is dan de rok, voert in zijn conse quenties tot een onchristelijk egoïsme. Men zal den kring, welke voor hulp in aanmerking komt, steeds nauwer be grenzen en eindelijk zal men tot de con clusie komen, dat men zelf nog een hoop tekort komt en dus. De betoode offervaardigheid van het Nederlandsche volk ten aanzien van de Joodsche vluchtelingen is een schoone uiting van naastenliefde; de bezwaren van sommige Nederlanders tegen deze offervaardigheid zijn of uitingen van anti-semietisme, bewust of onbewust, óf van een bekrompen geest. Een besliste dissonant is b.v. het in- zamelingsverbod van den burgemeester van Barneveld, die zich bevreesd be toonde dat een Kerstcollecte voor be hoeftige Barnevelders zou worden ge schaad. Eerstens ging deze magistraat met zijn verbod tegen een wensch onzer regeering in die de inzameling nadruk kelijk had aanbevolen en den gemeente besturen instructies voor hun medewer king had gezonden. Ten tweede is het absurd, dat de uiting van persoonlijke offerbereidheid door de overheid wordt gereglementeerd. Ten derde Is de geuite vrees van Barneveld’s burgemeester en van anderen, die zich bezorgd betoonen voor een eventueele schade voor de „eigen” armen, ongegrond, daar de deugd van naastenliefde zich handhaaft en ontwikkelt door beoefening. De ware barmhartigen zijn niet degenen, die het precies uitkienen, of hun dubbeltje of kwartje wel bij de „éérst-rechthebben- den” terecht komt; de ware barmharti gen vinden altijd wat te geven, ais nood zich opdringt, zelfs vinden dezen te ge ven van hun eigen armoe. Het staat vast, dat tienduizenden du- beltjes en centen voor de Joodsche vluch telingen zijn geofferd door Nederland- sche werkloozen. i Dót is naastenliefde. i En we zijn er van overtuigd, dat gij, i lezers, zulke naastenliefde zult weten te betrachten. Gij, die hebt geofferd voor de Duitsche Joden, ge zult thans weder om wat weten te geven voor wat Kerst vreugde in de gezinnen van arme Neder landers. Daartoe staan u vele wegen open, want tal van organisaties belas ten zich met dit werk van barmhartig- OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Maar we kunnen ons uw schroom z’n gedachten wegschuift en waarmee voorstellen om ten deze de hand te rei ken aan hen, wier actie voor steun aan de „eigen” armen een reactie, is op Uw gegeven blijk van geen grenzen te ken nen in Uw barmhartigheid. Want deze reactie heeft met naastenliefde niet te maken, maar met menschenhaat, met rassenwaan, met anti-semietisme. Md. De linkerhand wete niet wat de rechterhand doet. Onze werkloozen hebben bij een ze kere groep menschen nog nimmer in zoo’n goed blaadje gestaan als in den laatsten tijd. Voorheen waren er, nou ja nog wel behoorlijke elementen in ons werkloozenleger, maar de meesten niet waar, werden toch „liever lui dan moe” geoordeeld; arbeidsschuwen. Let wel: in werkelijkheid is het niet zoo. Maar aldus luidde het bittertafel- oordeel en zoo was de zwampractijk. ’t Is eigenlijk de vlotte manier, waarop men heid, een hoop maatschappelijke ellende uit VOOR DE VERVOLGDEN OM GELOOF OF RAS. Opbrengst collecte tot dusver f430.000. De vanwege het Nederlandsch Jeugd leiders Instituut georganiseerde geldin zameling ten bate van de vervolgden om geloof of ras bereikte Maandag 12 De cember een totaal van f430.000. Van eenige tientallen, meest kleine gemeenten is nog geen opgave binnengekomen. In deze plaatsen is later in vele eerst Zondag gecollecteerd. V w 1 t I I l j r i i i t r s r 1 1 1 i >N DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1