20 O 50 50 ct P. LUNTER Builenlandsclie Revue. van paren origineele sterrit meuwjaarsaroeien In hetnummervan 31 Dec. a.s. zal gelegenheid be staan tot het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten tegen den prijs van 40 ct. voor ten hoogste 4 regels Elke regel meer 10 cent. Deze Nieuwjaarsgroeten kunnen ook worden op- gegevenaanonzeagenten Opgaven in te zenden uiterlijk tot en met DON DERDAG 29 DEC., 2 uur De Bolswardsche Courant en Westergoo rz ZIJN ONZE MINISTERS KWELGEESTEN? .1 Woensdag 21 December 1938 34g?g Jaargang Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 1 No. 99 Luxe Kinder Pullovers vanaf Zie onze Speciale Etalagesll Kwesties van hart en verstand. Md. Talonzen, die thans de Duitsche Jo- een NEDERLAND EN HET JOODSCHE VRAAGSTUK. faamde nuchter nationale levens houding.” Zulke beschrijving is natuurlijk ver- schrikkelijk-mooi. Het maakt een ge weldigen indruk op de lezers; je wordt er gewoonweg koud van, als je zooiets Lest. En je balt je vuisten. Tegen „Den Haag” en tegen den minister van ju stitie. Maar zijn we op die manier wel recht vaardig en is het wel Échte naastenlief de, welke zich aldus uit? ik mag deze vraag misschien stellen, .omdat wel niemand, die me uit mijn schrijven kent, jegens mijn persoon eenige verdenking van Duitschgezind- heid of anti-semietisme zal koesteren. Laat ik nog eens een paar vragen stellen. Gelooft ge in waarheid, lezer, dat onze ministers er eenig persoonlijk belang bij hebben om Duitsche vluchte lingen en speciaal Jodenkindertjes uit ons land te weren? En een tweede vraag: In verschillende van onze groote dag bladen worden de laatste dagen kolom men vol gewijd aan de Groote trek. Wanneer we dit woord lezen, zonder meer, vragen we ons onwillekeurig af, wat is dit nu weer? Eenzelfde vraag zal er wellicht komen betreffende het woord Voortrekkers. We willen trachten heel in het kort die woorden en de beteekenis te verklaren. Het was in het jaar 1838 dat de in Z.- Afrika gevestigde boeren besloten, even als in vroeger eeuwen de Joden naar het beloofde land, ook vanuit de bestaande nederzettingen te zoeken naar een meer vruchtbare landstreek. Deze menschen noemde men later de voortrekkers en de daad van deze mannen en vrouwen, de groote trek. Onder ontzaggelijke moei lijkheden, door ontoegankelijke gedeel ten en over hooge bergen kwam men ten slotte in het land van den Zoeloekoning Dingaan. Tot zoover heeft deze Trek groote overeenkomst, met die naar het beloofde land. Maar de muren van Dingaan’s rijk warden niet door een rondegang van het boerenvolk en trompetgeschal omver- geworpen. De leider van deze boeren kolonie, Piet Retief, ging met de Zoeloe koning Dingaan onderhandelen en men kwam spoedig omtrent de voorwaarden tot overeenstemming. Een contract werd A cl v e r t c n 11 4 n pt? regel: Woensckigsnummer 10 etui, Zatcrclagsnummcr 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs, öir» no. S792«. WOLLEN TRICOT KINDERROKJES en DAMES COSTUUMROKKEN ook zeer voordelig zal worden gehouden onder leden HET BESTUUR Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie 12.-; tnn. 15 ct. Veer het Buitenland f 7.- per jaar. Leeeg. p. kieper 40 et. p. kwartaal Midden-Eropa komt momenteel weinig nieuws, oven als van het Spaansche strijdtooneel. In hoeverre men de eenigszins sensationeele berichten over de desertie van hoogere Franco-officieren en het verraad der plannen van Franco’s legerleiding moet gelooven, zal in de eerst komende we ken wel duidelijk worden. HET BESTUUR der IJsvereeni- ging „BOLS WA RD” maakt be kend, dat zoo spoedg mogelijk (weder dienende) een „Stel je voorl Wat een ziekelijke gevoeligheid! Daar komt het offi- cieele Haagsche verstand toch te gen in opstand? Er was natuurlijk geen sprake van, dat zooiets on verantwoordelijks kon geschieden. Terug naar Duitschland en geen verwekelijkt gewauwel!” Dames Pullovers, vlotte modellen en oersolide kwaliteiten, uitzoeken voorAaVV Ik bedoelde geenszins een domper te zetten op onzen ijver om véél te doen voor de Joodsche vluchtelingen. Ik zou willen, dat er méér voor deze ongeluk- kigen werd gedaan, óók door onze re- geering. Laten we vooral intensiever 'n afdoende oplossing nastreven, welke en kel kan worden gevonden in internatio naal verband. Het schijnt, dat men in die richting thans te Londen, wat de voorbereiding betreft, een heel eind ge vorderd is. Laten we in zulk een oplos sing een groot aandeel nemen; laat ons offeren, zooveel dat in ons vermogen is. Laten we voortdurend onze liefde voor de vluchtelingen blijven be toenen. Maar, laten we deze liefde niet onthouden aan onze landgenooten, al zijn die dan ook maar ministers, door hun eed gebonden aan hun taak om in alle omstandigheden het belang van het volk van Nederland te beschermen en te verdedigen. sommige betoogingen de aanspraken van Italië op deze gebieden heeft gepro pageerd. Natuurlijk gaf dit een heftige reactie in Frankrijk, tot welk land deze bezittingen behooren. Tegen-betoogingen in Frankrijk en de bewuste bezittingen maakten deze kwes tie tot een zeer ernstig probleem. Ten slotte heeft Engeland een waar schuwing gericht tot Italië om verdere betoogingen niet meer toe te staan en het heeft geholpen, maar daarmee is het probleem niet opgelost. De Italiaansche pers blijft nog steeds op dit stramien doorborduren en daartegenover staat de positieve verklaring van de Fransche re- geering geen duimbreed grond af te staan. In de Senaatscommissie heeft mi nister Bonnet nog Vrijdag een uitvoerige uiteenzetting van de buitenlandsche po litiek gegeven en daarbij uitdrukkelijk verklaard, dat Frankrijk er niet aan denkt ook maar iets van zijn grondge bied af te staan. Hoe deze kwestie zich nu zal moeten oplossen, is vooralsnog een raadsel. Uit ALGEM BEGRAFENISVEREEN. Naar men ons mededeelt worden er door een voorloopige commissie pogin gen gedaan hier ter stede te komen tot oprichting van een algemeene begrafe- nisvereeniging, waarvan in het vorig nummer een advertentie stond. GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot, de heei Ynte de Jong, assistent van de Directie der N.V. Hollandsch-Zwitsersche Cho coladefabrieken te Amsterdam, slaagde dezer dag n aldaar voor het Accoun- *antsexamen van het Nederlandsch In stituut voor Accountants. bieden we een grote part ij DAMES en KINDER PULLOVERS spotgoedkoop aan: ander anders is dan hij zelf; onverschil lig of dat andere beter of slechter is. En zoo goed als een Belg anders is dan een Nederlander, zoo is ook een Jood weer anders dan wij en Duitsche Joden h.b- ben nog weer iets aparts. Ze kunnen veel beter zijn dan wij ze zijn Anders. En nu heb ik nog niet eens gespro ken van de politieke gevaren voor ons onafhankelijk volksbestaan, wanneer ons land een centrum zou worden van vreemde anti-Duitschers. Tsjecho- Slowakije heeft er zijn ondergang mee verhaast. Wat zijn we toch eigenlijk een goeierds. Ons hart: ik bedoel het hart van den gemiddelden Nederlander is zoo bewogen door het leed der Joodsche vluchtelingen, dat we om hunnentwille de eer en den goeden naam van de eigen regeering en van den persoon van een aantal ministers tot mest op den akker der naastenliefde vermalen. Och, het is niet zoo héél erg; men zou er alleen van kunnen zeggen, dat ons liefdebetoon wat Al te vurig is en we daardoor ons doel een maansafstand voorbijschieten. En we kunnen óók zeggen: dat zal wel weer reg’ koml Wanneer eindelijk de bewogenheid van'ons gemoed zich wat heeft gelegd, dan zullen we Colijn en Patijn en Goseling op den schouder kloppen en we zulLn ze zeggen: die heftigheid van daar straks moet je ons maar niet zoo kwalijk nemen, want we bedoelden het goed. En Colijn Partijn Ooseling zullen ons daarop de hand schudden en verklaren, dat ze het „be grijpen”. Onderwijl zullen ze zich de laatste modderspatten uit het gezicht vegen. ken en dat vindt het ministerie van Justitie niet wenschelijk en niet menschelijk.” De strijd in China staat momenteel weer op het doode punt, althans wanneer we deze strijd bezien van het Japansche standpunt. Uit Chineesche bron meldt men de laatste dagen voortdurend successen. In de noordelijke sector van Kanton maken zij vorderingen. Bij succesvolle acties in de provincie Sjansi moest een groote Japansche troepenmacht terugtrekken en nog steeds wordt dit leger door de Chi neesche troepen bestookt. Dit bericht wordt uit Japansche bron toegegeven. Wat er met Palestina gaat gebeuren is voorloopig ook slechts een gissing. De ronde-tafel-conferentie te Londen staat nog op losse schroeven. De hoofd oorzaak is de samenstelling van de Pa- lestijnsche Arabische delegatie, waarover geen eenstemmigheid kan worden ver kregen en dan ten slotte even onze aan dacht geconcentreerd op Amerika Waarom drijft Amerika naar een zoo in tense bewapening? De hoofdoorzaak, zoo verzekert men uit Amerikaansche bron, is de algemeene onzekerheid waarin de wereld zich bevindt. München, aldus wordt verzekerd, is ’n groote les geweest. Oorlog is geenszins gewenscht. Maar klaarblijkelijk is op 't oogenblik volgens de meening van Was hington het bereiken van belangrijke in ternationale politieke doeleinden voor ieder land met het onbestrijdbare vermo gen tot het voeren van een oorlog nau wer verbonden, dan sinds vele eeuwen het geval is geweest. Wat Europa betreft, komt het land In een steeds sterker tegenstelling te staan met de dictatuurstaten en de verdere ontwikkeling van deze tactiek is een on- doorgrondeliik internationaal probleem geworden. De Amfrikaiansche protest diplomatie, de openlijke en de verhulde, die ook bestaat, heeft behoefte, haar protesten met wapenglans te omgeven; het beteekent niets meer, aldus wordt verklaard. 1939 nadert en daarmee de tijd voor betaling van ’t abonnements geld. Wanneer U het bedrag stort op ome girorekening 87926 of het per postwissel zendt, heeft alles een vlot verloop en hebt U de minste kosten. Wij ver trouwen dat onze abonnees aan ons verzoek zullen voldoen. Het bespaart ons in de overdrukke tijd veel werk. Na 1 Januari wor den de kwitanties afgegeven en verzoeken wij geen betaling meer te doen. DE ADMINISTRATIE. geteekend en de dag met een groot feest beslot, n. Bij de krijgsdans die op dit feest werd uitgevoerd, zijn Retief en zijn mannen verraderlijk vermoord. Een golf van ontzetting sloeg over ’t boerenvolk en met bekwamen spoed werden de strijdbare boeren verzameld. 500 stelden zich beschikbaar. Zij trok ken naar het land van Dingaan en bij de Bloedrivier kwam het tot een tref fen tusschen dit handjevol boelen en meer dan 2000 zoeloes. Op zeer radicale wijze hebben de boeren de moord op hun makkers gewroken. Van de strijdende Zoeloes zijn maar weinigen naar hun wigwams terugge keerd. In dit gezelschap voortrekkers bevond zich ook een 14-jarige knaap, die later als Paul Kruger een wereldnaam ver wierf. De Zuid-Afrikaanders hebben deze 18e December den Dingaansdag genoemd en alle jaren als een bijzondere feestdag gevierd. Deze week nu herdacht men het eeuw feest en wordt te Pretoria de hoeksteen gelegd voor het Voortrekkersmonument. Tegelijk opent de Zuid-Afrikaansche gezant in de hoofdstad van ons land een tentoonstelling in het. A. M. V. I. ge bouw waar veel interessante bijzonder heden over de groote trek zijn bijeenge bracht. Dr. van Broekhuijzen sprak daarbij de rede in het Zuid-Afrikaansch, waarvan we een heel klein gedeelte laten volgen: „Treffend nie waar nie, terwijl die hoeksteenlegging van die Voortrekkers monument plaas vind, terselfder tijd hier in Amsterdam ’n tentoonstelling plaas vind van voorwerpe (reliquie) van die groot gebeurtenisse. Ongetwijfel met reg dat in hierdie dae heel Suid-Afrika plegtig gedagfenis vier van die Groot Trek, dat ons stamver wante volk saam met ons deel in hierdie vreugde en dankbaarheid. Want in die eerste plaas het 'n dapper en versiend Nederlander, Jan van Riebeeck, die hoek steen in 1652 gelê van ons nasieskap. In die 2de plek het die Kaap Provinsie van 16521806 ’n anderhalve eeu aan Nederland behoor en het die Nederlandse vlag daar gewapper. Ten derde was dit die oorgawe deur Nederland en die an- neksatie van die Kaap deur Engeland en die onmenskundige optree van Koloniale satrape een van die hoofoorsake van die Groot Trek. In die vierde plaas het Ne derland by die tot stand kom van die Republiek Natal probeer die Voortrek kers te help op elke moontlike wyse. En eindelijk het die Nederlandse volk tesame met die Huis van Oranje steeds deur woord en daad blyk gegee van hulle groot belangstelling in die groei en bloei van die Afrikaanse nasie. Na dit ook voor ons land belangrijke feit een beetje uitvoerig behandeld te hebben, nemen we weer de gewone we- kelljksche kost uit de Europeesche spijs kaart. Allereerst vraagt dan de kwestie Tunis, Dzfiboeti en Corsica de aandacht. U weet waarschijnlijk nog, dat de Itali aansche Kamer en daarna het volk In „Het dwaze meegevoel ging zelfs zóó ver, dat een hooge ambtenaar van het ministerie aan de telefoon werd gehaald. Maar in heerlijke Hollandsche nuchterheid klonk het consigne: Terug....I” gelooft ge niet, dat onze ministers het beseffen, dat ze zich op het oogenblik een geweldige populariteit, niet enkel in ons land, maar in heel de wereld, zou den kunnen verwerven door zich op de borst te bonzen en uit te roepen: „Voor uit! Open die grensdeuren voor die arme drommels!”? Wanneer zij de verguizing van een groot deel des volks trotseeren en den jubel rond hun persoon ontgaan, dan moeten zij daartoe toch wel zeer zwaar wichtige redenen hebben, ontleend aan het algemeen belang. Hebgen we zulke ministerieele gevoe lens niet te respecteeren? Ik ben persoonlijk van meening, dat een soepeler houding van „Den Haag” jegens de vluchtelingen mogelijk ware, zonder dat het nationale belang daar door in ernstige mate zou worden ge schaad, maar ik verbeeld me geenszins, dat mijn inzicht juister moet zijn dan dat van de regeering, welke ter zake toch over veel vollediger inlichtingen en over waardevoller adviezen beschikt. Dit staat vast: geen enkel land laat eenig beteekenend aantal vluchtelingen over zijn grenzen komen. Indien wij dus de grensdeuren wel open zouden stellen, dan was na een week geen Jood meer in Duitschland. En een ieder zal het er toch over eens zijn, dat wij geen 600.000 tot 800.000 Duitsche Joden kun nen herbergen en een plaats in het eco nomisch bestel van ons land aanwijzen. De toelating moet derhalve zeer beperkt wezen. Is het nu billijk en rechtvaardig om de regeering uit te ma ken voor al wat leelijk is, enkel om dat ze met haar beperkingsbepalingen verder gaat dan ons hart verdraag*'5 Het is de bittere plicht van regeer ders, dat ze in bepaalde omstandighe den de stem van het eigen hart 't zwij gen moeten opleggen en slechts de aan wijzingen van het verstand mogen vol gen. Zóóver behoeft het volk niet te gaan, maar wel eischt de rechtvaardig heid, dat het volk op de ingeving van het hart tenminste de overweging van het verstand inschakelt. Wanneer we voor de vluchtelingen op het oogenblik alles deden, waar im pulsen ons toe drijven, dan zouden we over een poos aan een zwaren moreelen „kater” toekomen. In 1914 openden we wijd onze arnvn voor de Belgische vluchtelingen, maar hoe stonden de ra ken in vele gevallen een paar maanden later, toen het meelijk bezonken was? Dames Pullovers, waaronder zeer duur goed, uitzoeken voor Zóó ver is het op h;t oogenblik echter nog niet. „We” verachten ze; „we” weten onze minachting jegens hen niet sterk genoeg onder woorden te bren gen. „We.Ik zal een paar zinnetjes citeeren, zooals men er eiken dag kan vinden in de bladen der A.P Ik bedoel er géén critiek mee op de A.P., want velen, van onderscheidene richting of overtuiging, uiten zich in deze dagen op gelijke wijze. Het gaat over het terugzenden van een aantal Duitsche Jodenkindertjes, die geen geldige papieren hadden. „Een Holalnder had twee zusjes uit een bevriend gezin gehaald, om ze in zijn gezin te v rzorgen. On verantwoordelijk nietwaar? Het is niet te rijmen met „het goede Hol landsche verstand’ om een kind van Wat werden er niet een verschillen in twee en een van vijf bij je in huis karakter en geest met deze Belzen ont- te willen nemen en ze als je eigen dekt. kinderen op te voeden. Den Haag vindt zulks een sentimentaliteit niet den bij honderdduizenden zouden wil in overeenstemming met onze be- len binnenhalen, zouden vast en zeker fonmHo „„/.Mor 0Ver een ha]f |aar On (JeZe OngClukklgCtt smalen: ze zouden het anti-semietlsme ten onzent helpen versterken en wellicht „Twee dribbelende beentjes on- een beweging helpen vertreiden, welke der een rood manteltje uit, zwarte er op uit is om de Joden, die uit Duitsch- krulletjes om een bleek, treurig land z’in gegooid, nor? een eind verder- smoeltieI op te gooien en hun Nederland’che ras- Als we nu niet oppassen, laten genooten er bovenop. De gemiddelde we waarachtig weer ons hart spre- j Nederlander verdraagt het niet, dat een t omdal ’I zoo hood is I I* DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1