UI. V. U. UIERFF Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo t Reparatie aan alle merken Automobielen Dr. P. WEERSMA DE BORGSTELLiNGS- FONDSEN. Woensdag 4 J&miari 1939 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Onttrek l\tEZl\LEX /Tim* Stadsnieuws. 35— Jaa^gatig No. 'i Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F SNEEK rijke avond. KIMSWERD. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. jaar 1938. Allereerst moeten we dan constatee- ren, dat ook dit jaar weer met zwarte Evenals het vorige jaar willen we ook nu voor onze buitenlandsche revue een korte terugblik slaan op het afgeloopen Speciale inrichting voor ra- U Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lcesgelcl fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f 7 - per jaar. l.eesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. (P DE GLADDE STRATEN. Algemeen hoort men in onze stad de klacht: „Zoo beroerd hebben ze de stra ten nog nooit laten liggen”. Er is veel waarheid in die bewering. De vorige sneeuwval was nog weinig of niets op geruimd of de Oudejaarsmiddag bracht weer een nieuwe voorraad, die blijkbaar Zaterdagmiddag niet meer kon worden opgeruimd. Het mag als een wonder worden beschouwd, dat er zoo weinig ongelukken gebeurd zijn. We hoorden alleen van een mevr. P. uit Burgwerd, die Zondagmorgen op De Dijk kwam te vallen en de voet brak. De Bolswarders schijnen aardig over did stedelijke oneffenheden te kunnen balanceeren. de uitbreiding met steun van het land. Veel moet in deze om een mogelijken onjuisten indruk, geves tigd door gepraat over vertragingen en leemten, weg te nemen, wensch ik hier aan toe te voegen, dat wij reeds zooveel vooruitgang met onze bewapening ge maakt hebben, dat wij zoo noodig op het oogenblik ons zouden kunnen ver heffen om onze verplichtingen tegenover onze bondgenooten, ons rijk en onszelf na te komen.” Daarnaast staat de nieuwjaarsgroet van Hitler. Na er op gewezen te hebben, dat de nationaal-socialistische beweging het buitenlandsche probleem radicaal heeft opgelor.i, vervolgt Hitler: „Eerste taak is en blijft de opvoeding van ons volk voor de nationaal-socialis tische gemeenschap, tweede taak de uit breiding en versterking van onze weer macht. De derde zien wij in de tenuit voerlegging van het vierjarenplan, in de oplossing van het gebrek aan arbeids kracht en vooral in de economische aan hechting van de nieuwe rijksgebieden. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek staat de plaats van Duitschland vast. De verplichtingen, die voortvloeien uit onze vriendschap voor ’t fascistische Italië, zijn voor ons duidelijk en onver brekelijk. Ons begrip voor de historische rol, die Mussolini heeft gespeeld, in den arbeid tot behoud van den vrede, dringt ons tot diepe dankbaarheid. Wij danken echter ook de andere staatslieden die in dit jaar met ons er naar gestreefd heb ben den weg naar een vreedzame oplos sing der vraagstukken, welke geen uit stel gedoogden, te vinden. Die vreedzame oplossing kan men na tuurlijk ook langs anderen weg wen- schen, maar.en dit is het verschil, wij denken niet in Duitschen geest. Ook Engeland blijft zich regelmatig verwon deren over de besluiten van de Duitsche regeering. Nu weer door het vrij onver wachte voornemen om den bouw van Duitsche duikbooten te bespoedigen. De „Daily Telegraph” schrijft, dat men nu niet kan beweren, dat de voor gestelde stappen in eenig opzicht dit land welkom zijn. Het zal volgens het blad noodig zijn, het Britsche program ten aanzien van torpedobootjagers en escórteschepen te versnellen en aldus den financieelen last der herbewapening opnieuw te vergrooten. We mogen dus wel veronderstellen, dat de vriendschap tusschen Engeland en Duitschland met een korreltje zout genomen moet worden. Niet minder ge spannen is de toestand tusschen Ame rika en Duitschland. Volgens Duitsche berichten is een ver troebeling van de onderlinge verhouding de schuld van de in Amerika aanwezige Joden, die trachten door een algemeene hetze het tegenwoordige Duitschland in discrediet te brengen. Een dergelijke motiveering kunnen we hier in ons land gerust een beetje ge zocht noemen. We hebben Immers het recente geval van den Burgemeester van Rotterdam, die uit vrees voor relletjes de interland wedstrijd Nederland-Duitschland afwim- peldp en daarvoor in de Duitsche pers betiteld werd als een speelbal van de Joden. Dat is nu eenmaal de Duitsche mentaliteit. Zich op te werken tot een algemeene menschelijke gedachte is voor die menschen niet mogelijk, maar om tot de verhouding Amerika-Duitsch- land terug te keeren, schijnt het toch dat Berlijn er niet veel voor gevoelde de be trekkingen radicaal af te breken. Belangen van economischen aard zul len hierbij wel een groote rol spelen. Ons inziens is de houding, welke Ame rika in deze kwestie in gaat nemen, van veel grooter belang, ook voor de klei nere staten, voor wie het gevaar van de fascistische stoomwals niet denkbeeldig is. Dan krijgen we de kwestie Italië Frankrijk. De reis van de Fransche Mi nister-president Daladier naar Tunis is de Italiaansche machthebbers niet geheel naar den zin. Of de reis van Chamber- lain naar Mussolini in dit verband tast bare resultaten zal kunnen opleveren, valt moeilijk te zeggen. Afwachten is de boodschap. Chamberlain zal te Rome met groote eere ontvangen worden. De Britsche mi nisters zullen 11 Januari ’s middags aankomen, ’s Avonds zullen zij aanzit ten aan een diner in het Palazzo Venezia dat door een groote receptie zal worden gevolgd. Op 12 Januari lunch in het Quirinaal en des avonds een gala-voor- stelling in de opera. Op den 13den een bezoek aan den Paus, lunch bij den Britschen gezant bij den H. Stoel en ’s avonds een groot diner in de Britsche ambassade. En daarna komt Goering met een hee- len staf naar Rome, omdat de Duitsche regeering dan in staat zal zijn het ge- heele terrein van de Fransch-ltaliaan- sche verhoudingen en het standpunt van Engeland daarbij te overzien om ver volgens haar eigen houding te kunnen vaststellen. Want ondanks de stevigheid van de as Rome-Berlijn weet men toch nog altijd niet in hoeverre Hitler bereid zou zijn de verlangens van zijn boezem vriend Mussolini te steunen. 29 December 1938. Op de zaal van Van der Leij hield he denavond het muziekkorps „Oefening Kweekt Kunst” alhier haar jaarlijksche uitvoering. De publieke belangstelling voor deze feestavond was, als gewoonlijk, zeer ged. Onder leiding van den Directeur, den heer Spêkle van Harlingen werden een 8-tal muzieknummers uitgevoerd, die veel bijval oogstten. Verder werd de avond gevuld met het opvoeren met eigen krachten van het blijspel „Ho nou” van H. Bulthuis. Het spel der dilettanten viel zeer in den smaak en werd met een hartelijk dpplaus beloond. Met een gezellig bal werd de avond besloten. 1500 KIPPEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Maandagmiddag viel in de kippen- loods van de fa. Bakker en Van Popta aan den Leeuwarderweg alhier, een benzinelamp om, waardoor deze met een hevige knal ontplofte. In een oilfmezien stond de heele zaak in lichte laaie. De knecht Blanksma t MAKKUM In de laatst gehouden vergadering van Notabelen is tot Kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente alhier, benoemd de heer R. M. de Boer, als opvolger van den heer Tj. A. de Vries, welke periodiek aan de beurt van aftreden was. hebben zich dan ook meer en meer hierop ingesteld. Voor hen ligt hier een uiterst belangrijk terrein braak. Zij zijn thans voldoende uitgerust om ook hier op met succes werkzaam te kunnen zijn. Toch zullen zij te dezen eerst dan hun kracht kunnen ontplooien, wannéér dit deel van hun taak bij den midden stand voldoende bekend is. Tevens zal deze taak voor hen in hooge mate wor den vergemakkelijkt, wanneer de Mid denstanders die in moeilijkheden ver- keeren, niet eerst op het laatste oogen blik om hulp bij de Borgsteilingsfond- sen aankloppen. In zeer vele gevallen is gebleken, dat bij een tijdige aanmelding veel meer had kunnen worden bereikt, dan thans het geval was, omdat de zaak feitelijk reeds hopeloos was vastgeloo- pen. Het spreekt van zelf, dat ook voor deze hulp lang niet iedere middenstan der in aanmerking kan komen. Immers, het ligt volstrekt niet in de bedoeling, om zaakjes, welke toch geen levensvat baarheid bezitten, nog eenigen tijd drij vende te houden. Slechts wanneer blijkt dat het bedrijf of de zaak nog in wezen levensvatbaar is en in dien zin de aan vrager als credietwaardig kan worden beschouwd, kan worden getracht de ver houdingen in zijn bedrijf te verbeteren en hem zakelijk op den goeden weg te helpen. De Middenstand dient de Borg- stellingsfondsen dan ook te zien als ver- trouwensinstellingen tot welke men zich met een gerust hart kan wenden, in de zekerheid, dat al het daar behandelde geheim blijft, en de Fondsen op onpar tijdige en belangelooze wijze de zaak van aanvrager, of van diens crediteuren en andere belanghebbenden, zullen be hartigen. Er zij hier nogmaals op ge wezen, dat aanvragers niet moeten wachten totdat zij in het geheel niet meer uit de voeten kunnen, doch zich, zoodra zich moeilijkheden voordoen, tot de Borgstellingsfondsen om advies en daadwerkelijke bemiddeling of sanee- ring moeten wenden. De practijk heeft uitgewezen, dat het alsdan dikwijls mo gelijk is, ook nog een credietje te geven waar dit bij de eerstbestaande verhou dingen onmogelijk zou zijn geweest. Dat reeds in niet onbelangrijke mate een beroep op de Borgstellingsfondsen is gedaan, moge blijken, uit de volgende cijfers per Uit. Augustus 1938. Binnertgekomen waren toen 6455 aan vragen, waarvan 1546 tot een crediet- verleening leidden. In 1220 gevallen werd hierbij gesaneerd of bemiddeld, of aanvrager verplicht tot het geregeld op volgen van door het Fonds gegeven aanwijzingen. In 534 gevallen vond uit sluitend bemiddeling of saneering plaats. Verder werd nog in tallooze ge vallen advies verstrekt. In totaal was op genoemden datum aan credieten uitge zet voor een bedrag van f 245.000. Zoo veel mogelijk wordt het contact met credietnemers en op andere wijze ge- ken van noodlijdendheid? Het behoefde toch niet zooveel geld te kosten, wan neer aan de vele werkeloozen materiaal en een extra toelage verstrekt werd voor het schoonhouden der straten, en strooien met zand ter voorkoming van ongelukken. Het bewijs zou daarmee meteen geleverd zijn, dat we niettegen staande onze armoede de van ouds ge roemde zin voor properheid nog niet hebben ingeboet. Ondergeteekende vermoedt, dat velen met hem, het op prijs zullen stellen dat het gemeentebestuur in het vervolg maatregelen weet te treffen, waardoor de goede naam van onze stad, wat net heid aangaat, gehandhaafd blijft. „EEN TROUW LEZER”. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Wie onlangs het verslag van de laatst gehouden Raadsvergadering aandachtig gelezen heeft, zal het wel duidelijk zijn, dat door het dagelijksch bestuur onzer gemeente de uiterste zuinigheid betracht moet worden. De inkomsten loopen te rug en de uitgaven stijgen door al lerlei omstandigheden nog geregeld, zoodat door sommige raadsleden zelfs van noodlijdendheid gesproken werd. De tijden en de omstandigheden zijn wel erg veranderd. Ondergeteekende bewaart nog steeds een lofzang op ons oud stadje (in stads diaieict) die als volgt begon: Ons Bolsert is een stadsje, zo as der niet feul binne; En wu je ’t prebeere, lang su je soeke kinne, Foardat je op ’e wereld, sok ’n proper plaatske.Xounenl Op de properheid van ons stadje heb ben we ons ook meermalen beroemd, maar.in de laatste dagen laat dit o.i. veel te wenschen over. Moeten we dit toeschrijven aan ar moede en aanmerken als een eerste tee- Ofschoon de 32 door den Minister er kende Borgstellingsfondsen thans alle in volle werking zijn, en ongetwijfeld de resultaten voor hen, die door deze Fond sen zijn geholpen, belangrijk mogen worden geacht, is toch wel gebleken, dat nog zeer vele Middenstanders niet voldoende op de hoogte zijn van wat deze Fondsen voor hen kunnen verrich ten, en diensvolgens velen nog blijven tobben en in moeilijke omstandigheden verkeeren, waaruit zij wellicht met hulp van die Fondsen zouden kunnen bevrij den. Het lijkt daarom gewenscht den mid denstand zelve ook op andere wijze nogmaals het nut dat de Fondsen voor hem kunnen hebben, onder het oog te 1 brengen. Hier moge daartoe het vol gende worden medegedeeld: Met de oprichting der Borgstellings fondsen werd beoogd tegemoet te ko men aan de vele moeilijkheden waar mede in het bijzonder de kleine Mid denstand heeft te kampen. Wie de wijze, waarop hulp dient te worden gegeven, goed wil begrijpen, dient zich allereerst in gedachten te verplaatsen in de we reld van dien kleinen Middenstand, van welken dagelijksche zorgen de kenmer ken zijn geworden. Nagenoeg elk onder zoek wijst uit, hoe moeilijk het voor die lieden is het financiejele evenwicht te bewaren en hoe donker het lot is van de duizenden die eens dank zij hun vlijt en moeite hun bestaan konden vipden in hun bedrijfje en die thans hun kapi taal en omzet zien inschrompelen en we ten, dat zij, ondanks al hun pogingen worden gedreven naar de kassen van openbare armenzorg op welken gang welhaast geen terugkeeren mogelijk is. De hulpverstrekking zal dan ook alleen haar doel kunnen bereiken, wanneer zij wordt toegepast naar aard en behoefte van die kleine zelfstandigen, die onge acht hun wankel bestaan hun eigen plaats in de maatschappij zoo lang mo gelijk willen verdedigen. In dezen geest werd de hulpverstrek king der, Borgstellingsfondsen dan ook geconstrueerd. Wat de credietgeving betreft, ging men uit van de stelling, dat deze ’n uitsluitend zakelijk karakter zou moeten dragen en dat dus geen giften zouden worden gegeven, doch voor schotten, welke zouden moeten worden terugbetaald in termijnen, in overleg met credietnemer en aan de hand van de verhoudingen in diens bedrijfje vast te stellen, zoodat van een liefdadigheids instelling geen sprake is. Een matige rente zou hiervoor in rekening worden gebracht. Het Rijk zou den Borgstel lingsfondsen bij deze credietgeving te gemoet komen door hen een deel hun ner verliezen te garandeeren tot een maximum van 40 Voor deze hulp komen in aanmerking alle kleine handel drijvende en iridustrieele Middenstanders die op het moment van het indienen der aanvrage reeds gedurende minstens 3 jaar een zaak drijven, mits zij ook aan de overigens te stellen voorwaarden voldoen. Geldelijke hulp zal alleen kun nen worden verleend in die gemeenten welke de borgstellingsfondsen finan cieel steunen, op den door deze Fond sen vast te stellen voet, terwijl het be drag van elk crediet als regel niet hoo- ger dan f500.zal kunnen zijn. De aanvragen moeten worden ingediend bij het Bureau van de Borgstellingsfondsen welke een gebied bestrijken dat samen valt met het ambtsgebied der Kamers van Koophandel. Een voorloopige vra genlijst wordt iederen middenstander op diens verzoek door dat Bureau toe gezonden. Bij het in behandeling nemen der aanvrage is meestentijds door den aanvrager een zeer klein bedrag te vol doen, ter tegemoetkoming in de eerste kosten van het onderzoek enz. Behalve de rente worden den credietnemer geen andere onkosten dan de werkelijk ge maakte, b.v. voor zegels, enz., in reke ning gebracht. De rente wordt berekend over het werkelijk verschuldigde bedrag en wel na afloop van ieder kwartaal. Ofschoon reeds dadelijk op het nut van adviseerende, saneerende en bemid delende hulp werd gewezen, bleek als nog in de praktijk van hoeveel belang juist laatstbedoelde hulp voor den mid denstand Is, en de Borgstellingsfondsen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 letters geteekend moet worden in de i geschiedenisboeken. Nog meer dan de voorgaande jaren hee t 1938 ons het verval gebracht van oude en vertrouw de tradities. Het recht dat in voorgaande i jaren zij het .iet moeite over de macht kon zegevieren, is in, dit opzicht 1 radicaal afgeschaft. I Onderlinge aispraken of verdragen 1 worden niet meer geteld. Wanneer dit zoo te pas komt, haalt men een streep door de rekening, rooft men een anders betzit, toppunt van verdwazing verwacht men van de beroofde ook nog dankbaarheid. Die treurige erfenis heeft 1938 ons achter gelaten.een naar het schijnt onherstelbaar verlies. Daar komt nog bij, dat deze verdwaasde menschheid ook nog bezield is met een grenzelooze zelfoverschatting. De tijd dat een Fran sche cynicus de lichten aan den hemel probeerde te dooven, ligt ver achter ons, maar de geest is gebleven in nog ge raffineerder vorm. De verheerlijking van den mensch de rassencultuur, dat is de sinistre erfe nis, die de Duitsche machthebbers ons uit 1938 hebben achtergelaten. Dit kwaad woekert voort tot ver over de grenzen van het tegenwoordige Duitsch land heen. Zoo moet het geloof gerukt worden uit de kinderzielen, om ze daarna te vormen tot leden van het moderne hei dendom. Het Kruis van Christus, dat predikt de vrede en verdraagzaamheid moet worden vervangen door het hakenkruis, het symbool van brute kracht. De verdeeling van Slowakije, de oor log in China en Japan, de strijd in Egypte, enz. enz. het zijn alle slechts pionnen in dit wereldschaakspel, waar bij voorloopig de groote stukken nog op hun plaats blijven staan. Voor hoelang? We weten het niét, maar erg gerust gaan we dit nieuwe jaar niet in. Die on begrijpelijke bewapen» g in 1938, welke in het komende jaar nog versnelder tempo zal worden uitgevoerd, moet noodwendig leiden tot een botsing. Of bezien we de zaak misschien te pes simistisch? Best mogelijk, en daarom willen we niet langer stilstaan bij het oude jaar maar eerst eens zien hoe de leidende persoonlijkheden in dit wereld gebeuren de toekomst zich denken. De nieuwjaarsboodschap van Cham berlain luidt als volgt: „Onze gewapende macht veroorlooft ons in den raad der volkeren te zeggen, dat wij, terwijl wij vriendschap met alle volken zoeken, hun in een geest van re delijkheid en oprechtheid tegemoet zul len treden, doch geen concessie aan ge weld zullen doen. Terwijl wij niet zon der succes hebben gewerkt voor de zaak van den vrede, hebben wij onze energie tegelijkertijd gewijd aan de be spoediging en de uitbreiding onzer holpen en in stand gehouden. Zij worden voorbereidingsmaatregelen, met den dus na de hulp niet aan hun lot over- ---- --- -- gelaten, doch blijven onder een zakelijk richting nog gedaan worden, maar, en welwillend toezicht van het Fonds. n»— Op deze wijze, d.w.z. door een com binatie van crediet, advies en bemid deling, zakelijk toezicht en nazorg, wordt derhalve de kleine Middenstan der door de Borgstellingsfondsein ge steund en in zijn milieu gehandhaafd. Uiteraard is het begrip kleine Midden stand rekbaar. Ook bij zaken, welke men op het eerste gezicht hieronder niet zou rangschikken, komen veie moeilijk heden voor. Ook voor deze staan de Borgstellingsfondsen open en wel in het bijzonder voor bemiddeling en sanee ring. Daar de Fondsen met hun crediet niet verder kunnen gaan dan f 500. zullen dergelijke zaken voor een cre dietgeving gewoonlijk niet in aanmer king komen. Hierbij zij aangeteekend, dat in vele gevallen een crediet ook niet noodig is gebleken, wanneer de verhou dingen in de zaak maar op de juiste wijze waren geregeld. De ondergeteekenden vertrouwen dan ook, dat Middenstanders, wier bedrijf nog als levensvatbaar is te beschouwen, zich met hun moeilijkheden tot hen zul len wenden, opdat zij hun taak, waarvan het groote nut in de praktijk wel reeds is gebleken, tot volle ontplooiing te kun nen brengen. Het Borgstellingsfonds voor Friesland: H. J. PELETIER, Voorzitter. Dr. G. J. OTTEN, Secretaris. DAMMEN, Om het clubkamploenschap Friesche Dambond. 2 Januari 1939. Hedenavond had alhier de eerste ont moeting plaats tusschen de damclubs Bergum en Sneek. Het eerste tiental der gasten wist met 11-9 de zege te behalen, terwijl het 2de tiental van Sneek er voor zorgde, dat de overwinning met 11-9 in haar eigen veste bleef. Het was een zeer sportieve en leer- riïVn oxrnnH Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Gevestigd te LEEUWARDEN Harlingerstraatweg 21 Oor-, Neus- en Keelarts SPREEKUUR 11-2. Telef. 6391 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1