Buit eniandsche Revue. Aw7CEKT De Bolswardsche Courant en Westergoo KINDERBIJSLAG. Woensdag 11 Januari 1939 35~ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Ho. 3 Uit den Omtrek Stadsnieuws. Voor koken, strijken, verwarmen enz. enz. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 'i Md. KIMSWERD. MAKKUM llllnlnll tol k nis, waarin hij onder meer verklaart: Het roemrijke leger van Afrika, te land, ter zee en in de lucht voegt, daar waar het zijn moet, een nieuwe bladzijde toe aan zijn roem: het verzekert de veilig heid van vreemdz .men arbeid van allen. Daar lijnrecht tegenover staat de Ita- liaansche meening, dat de aanspraken van dit land op de Fransche bezittingen zeer ernstig bedoeld zijn. Een vooraan staand Italiaansch blad formuleert al dus: Frankrijk moet er zich volkomen van bewust zijn, dat het de natuurlijke rechten van Italië moet bevredigen. Frankrijk’s geringschatting der Itali- aansche macht en van zijn militair ap paraat is een gevaarlijke speculatie, die tot een zware ontgoocheling zou kun nen worden. Dat klinkt niet erg vredelievend en maakt den algemeenen toestand weer verre van rooskleurig. We kunnen gerust zeggen, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië momenteel zeer ge- VRAAGT INLICHTINGEN I AAN HET GASBEDRIJF Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f ?.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ARUM. DE SPIJSKOKERIJ. Door de vroeg invallende winter is deze nuttige instelling, uitgaande van het St. Anthony Gasthuis reeds direct na 1 Januari aan het werk getogen. Tot boekhouder werd benoemd de heer L. Zelle. 8 Januari 1939. In de kerkdienst van hedenmiddag sprak Ds. van Baaien, Herv. predikant alhier, een gedachtenisrede in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum, het welk 4 Jan. j.l. heeft plaats gehad. De dienst werd geopend door het zin gen van Ps. 138 1 en 3. Na het voor lezen der geloofsbelijdenis en het zingen van Gezang 3 3 las Zijn Eerw. 2 Cor. 3 en ging voor in gebed. Tot tekst had Zijn Eerw. gekozen 2 Cor. 3 5 en het eerste gedeelte van vers 6. Dit vers, aldus Ds. van Baaien, mocht ik ook tot het mijne maken, nu ik het heb mogen beleven 25 jaar mijn herderambt te bedienen, welke als mijn eerste standplaats aanving te Nieuwland. Ik mocht bij al de moeilijkheden den troost des Heeren ervaren bij het ver richten van mijn arbeid. Daarom wil ik dezen dag gedenken, niet om over mij zelf te roemen, doch om den Heere groot te maken. Ik heb reden om met David uit te roepen: Wie ben ik, dat Gij mijner gedenkt. Ik heb nooit mijn eigen weg gezocht en uit alle moeilijkheden heeft God mij verlost. Van Hem voelde ik mij diep afhankelijk en vooral toen ik na een gelukkig huwelijk van 22 jaar mijn vrouw verloor. Gelukkig heb ik een tweede trouwe echtgenoote gevonden, die mij als predikantsvrouw tefr zijde wou staan, hetwelk voor haar toch ge heel vreemd was. Ik ben God daar groo telijks dankbaar voor. Ik wil niet an ders dan roemen in de groote genade Gods. Mijn ziel jubelt, want door Zijne genade ben ik die ik ben. Hij heeft mij vast gehouden, daarom wil ik een Eben Haëzer oprichten. Naar aanleiding van zijn tekst spreekt Zijn Eerw. over de roeping en de be kwaamheid van den predikant. Ds. had altijd dd ikraCht van God ontvangen, niet om zijn eigen woord te prediken, doch het Woord van God. Ds. van Baaien gebruikte het woord van Paulus om het niet te zoeken in eigen kracht. Er waren in Paulus’ tijden velen door wien hij werd belasterd,,doch Paulus wist te getuigen, dat hij een apostel was door den wil van God. Van Nu wil de wetgever, zonder iets te Ontnemen aan de ,ongehuwden of de kostwinners van kleine gezinnen, een bijslag op het loon verzekeren voor kin deren boven het aantal van 2 beneden den 15-jarigen leeftijd. Daartegen is uit een oogpunt van rechtvaardigheid niets in te brengen, niemand wordt er door benadeeld. De kosten der regeling worden sterk verdeeld. De werkgevers zullen waar schijnlijk één procent van het loon van al hun arbeiders, gehuwd of niet, als premie moeten betalen. Ongetwijfeld zal ’n deel der premie via ’t product op de consumenten worden verhaald. De pre mies komen ten goede aan fondsen, waaruit de bijslagen worden betaald. Voor een patroon is het dus precies het zelfde, of hij den kostwinner van een klein dan wel van een groot gezin in zijn dienst heeft ’t loon blijft gelijk. Maar via het bijslagfonds verwerft de arbeider met een groot gezin een hooger inkomen. komt een typisch bericht, dat de laatste week groote voorraden levensmiddelen uit Tsjecho Slowakije naar Duitschland vervoerd zijn. Reeds nu zijn 30 vracht auto’s met boter naar Duitschland ver- ons zelven, ik weet dat ook, zijn wij tot zonden, benevens meel en aardappelen, geen ding bekwaam. In het oog van de De zendingen nemen zelfs die omvang aan, dat eenige schaarschte is teweeg gebracht op de Tsjecho Slowaaksche levensmiddelenmarkt. Deze berichten, afkomstig uit Praag, werpen wel een eigenaardig beeld op de voedselvoorziening in het Duitsche rijk. Ondanks de verzekering van de Duitsche leiders gelooven we niet, dat die voedselvoorziening aan redelijke eischen kan voldoen. Vet en vleesch b.v. is ook geruimen tijd geleden gerantsoe neerd geweest. De koffie is schaarsch en nu kan men wel tijdelijk uit een over wonnen land zooals Tsjecho Slowakije, de voedselvoorraden weghalen, maar dat is een tijdelijke maatregel en niet iets van blijvende waarde. Voor de Duitsche leiders een niet gemakkelijk op te lossen probleem. Het aantal porties, dat de eerste week werd uitgedeeld, bedroeg 650. Kinderen beneden 12 jaar krijgen een halve por tie, zoodat het aantal personen, dat van deze spijskokerij profiteert, belangrijk groot genoemd mag worden. BENOEMING. Januari 1939. In plaats van den heer J. de Jonge te Workum is benoemd tot leider van de G. V. „Sparta’’ met ingang van 1 Jan. de heer J. Oly, leeraar lichaamsoefenin gen M. O. te Leeuwarden. 7 Januari 1939. De heer W. J. de Boer alhier be haalde te Leeuwarden het diploma voor vakbekwaamheid in het bakkersbedrijf. wereld is dat wat een dwaze uitdruk king, want de wereld, zegt: help u zelf. Paulus voelde zich sterk in zijn zwak heid. Dat was de taal van zijn hart, omdat hij wist, dat hij het van God moest hebben. Hij had dat gevoeld op zijn weg naar Damascus, toen was het licht opgegaan in zijn ziel. Toen kwam dan ook de vraag bij hem op: Heere, wat wilt gij, dat ik doen zal. Toen hij zich geheel gevangen had gegeven, kon God hem bekwaam maken tot Zijn dienst Ook ik wil heden als Paulus getuigen: mij is barmhartigheid geschied. De Hee re is het die mij bekwaam heeft ge maakt om mijn werk te doen en daar om volg ik ook de roepstem van mijn God en Heiland. Ik sta in Zijn dienst. Hij die mij roept is getrouw, ik heb dit altijd ondervonden. Hij is altijd mijn helper geweest. Menigmaal had ik mijn hoop op menschen gebouwd, doch ook menigmaal ben ik in de menschen teleur gesteld, maar Gods trouw is rotsvast en ik heb altijd kracht gezocht in het gebed, waarop Hij mijn ziel vrede heeft ge geven. God heeft mij veel zegeningen gegeven. Slecht* eenmaal ben Ik in al die 23 Gejukkig hebben de betrokken regee- ringen deze ernstige kwestie in een sfeer van onderlinge erkenning van de moei lijkheden aangevat en zullen waarschijn lijk betreurenswaardige gevolgen van dit incident achterwege blijven. Dit neemt niet weg dat de Hongaarsche bla den nog alle felle commentaren aan dit grens-incident wijden.. Het regee- ringsorgaan o.a. verklaart, dat de aan val niet door ondergeschikten is ge schied en dat de regeering te Praag er verantwoordelijk voor is. Verdere ten dentieuze berichten zullen we maar met een korreltje zout nemen. Een bekend spreekwoord zegt, dat de soep nooit heeter is, dan wanneer ze wordt opgeschept. Ten slotte nog even stil gestaan bij de binnenlandsche toestand in Duitsch land. Verschillende berichten hebben In de afgeloopen weken melding gemaakt van een tekort aan levensmiddelen. Thans spannen zijn en we alleen maar kunnen hopen, dat de reis van Chamberlain naar Rome, nadat deze vooraf Daladier nog gesproken heeft, succes mag heb ben. Er is in het begin van dit nieuwe jaar weer esfl teveel aan problemen. Spanje b.v. vormt voor mij altijd nog datzelfde beeld. De overeenkomst tusschen de verschillende mogendheden over het terugtrekken van de vrijwilligers laat toch de mogelijkheid van 10.000 goed uitgeruste en goed geoefende sol daten open. We vragen ons telkens af, wat be lang heeft Italië bij een overwinning van het Franco-leger en reeds in het begin van deze burgerkrijg en ook nu nog is ons antwoord: een versterking van het fascisme, een nog intensiever beheer- sching van het Middellandsche Zee- vraagstuk en een Insluiting van het de mocratische Frankrijk. Altijd weer komt daar die botsing van de twee groote wereldbeschouwingen, democratie en fascisme om den hoek. Zoolang deze tegenstelling niet op de een of andere manier is opgelost, tot zoolang zal er ook onrust blijven heerschen op dit vas teland. Een beeld van die onrust leveren mo menteel Hongarije en Tsjecho Slowakije een zeer ernstig grens-incident waarbij ongeveer 15 dooden te betreu ren zijn. j DE AUTOMAT1SEERING VAN DE TELEFOON. Op Dinsdag 18 Januari a.s. te 13 uur zullen de automatische telefooncentra les te Bolsward, Bozum, Heeg, Nijland, Wymbritseradeel, Oppenhuizen, Wit- marsum, Wommels en Ijlst inl dienst worden gesteld. Advertentijn per regel: I Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. I Giro no. 87926. NIET SLECHTS EEN GEZINS-, MAAR OOK EEN STAATSBELANG. De boodschap door president Roosevelt tot het Amerikaansche volk gericht heeft voor het Europeesche vasteland eveneens belangrijke beteekenis. In de allereerste plaats denken we aan de fascistisch ge regeerde Staten, welker politiek door Roosevelt absoluut veroordeeld wordt. Het is wel teekenend dat b.v .de Engel- sche premier Chamberlain nog voor zijn reis naar Rome gemeend heeft eenig commentaar op deze rede te moeten ge ven. een commentaar, wat ons inziens niet in het gevlei van den Italiaanschen dictator kan komen. Engeland, zoo is ongeveer de gedach tengang van den Britschen premier, dat steeds op de bres heeft gestaan om de zegeningen van de democratie te be houden, begroet met groote instemming de woorden van den Amgrikaanschen president, dat als een nieuw bewijs moet worden opgevat van de vitale rol van Amerika’s rol in het wereldbestel en van haar toewijding aan het ideaal van ge ordende menschelijke vooruitgang. Deze meening van Chdmberlain, nog voor zijn conferentie met Mussolini ge publiceerd, doet veronderstellen dat Chamberlain duidelijk heeft willen uit eenzetten, dat Engeland van zijn demo cratische wereldbeschouwing nimmer afstand wil doen. Misschien ook dat de heftige perscampagne die nog steeds in de Italiaansche pers gevoerd wordt, in verband met het bezoek van Daladier aan Tunis, een kleine koudwater-douche noodig had. De kronkelwegen van de geheime diplomaten zijn zoo duister en verward, dat daar omheen geen vast omlijnde meening is op te bouwen. Wat ons in die Amerikaansche bin nenlandsche toestand eveneens opvalt, is de botsing van de democratische principes, met die der totalitaire staten. Die ver schillen komen b.v. weer scherp uit bij de benoeming van een Roomsch-Katho- liek tot Attorney General n.l. Frank Murphy en die van een Jood prof. Felix Frankfurter tot plaatsvervangend rech ter in het Hoogste gerechtshof. Het is hier de echte democratie uit geleefd, die geen onderscheid maakt tusschen de burgers wat betreft geloof en ras. Deze geheele kwestie is voorts een nieuw bewijs voor de klove, welke zich geopend heeft tusschen de Amerikaan sche principes en de politiek van de to talitaire landen en gezien in dat licht, zijn deze twee benoemingen eigenlijk van grooter principieel belang dan de verdeeldheid in de Amerikaansche open bare meening, welke zich reeds dade lijk ten aanzien van Roosevelts bood schap van Woensdag openbaarde. Die openbare meening is verdeeld in twee kampen en wel de eene groep, die in alles met den president meegaat wat zijn buitenlandsche politiek betréft en de andere groep, die zich ernstig bezorgd maakt over die richting. De komende debatten in den Senaat zullen te dien aanzien wel eenige op heldering kunnen geven. Met een enkel woord hebben we straks de Fransche kwestie aangeroerd door de naam Daladier. Deze Fransche minister-president maakte een triomftocht door de Fransche bezitting Tunis. Er was ’n geweldig enthousiasme on der de inheemsche bevolking al dan niet kunstmatig opgewekt. Na zijn ver trek heeft Daladier een telegram gezon den aan den resldent-generaal van Tu- iii i» e N llhiiHilhliiioiliiillhilllllllliiii^ Voortaan slechts 2 prijzen voor hef gas: 7 ct. en 4 ct. per m'. Tol 60 m3 gas per maand 7 ct. en alles daarboven slechts 4 ct. per m*. Thans kunt U met voordeel van de zindelijke en zuinige brandstof gas gebruik maken voor koken, bakken en braden. Het regeeringsontwerp tot regeling van den kinderbijslag is zulks voelt een ieder en behoeft dus geen nader be toog van een zeer groote economi sche en sociale beteekenis. Men kan de waarde van het ontwerp vanuit verschillende gezichthoeken be- oordeelen, b.v. kan men pogen om het ontwerp te verdedigen op overwe gingen van Christelijke sociologie. Maar dan forceert men bij sommigen een te genstand, welke er niet behoeft te zijn, want er zijn practische rede nen van zuiver economischen aard, wel ke het nut, ja de noodzaak van een regeling als de voorgestelde beklem- toonen. We willen het hier slechts over deze laatste hebben. Loon is betaling van arbeid. Voor de bepaling van het loon is natuurlijk de waarde der prestatie van invloed, maar daarnaast gelden de kosten van levens onderhoud als factor voor de loonbe- paling, Wanneer een bepaald product een handelswaarde heeft van een gul den en de grondstoffen, waaruit het wordt vervaardigd 80 cent kosten, dan kan het maakloon als regel niet meer het moet minder dan 20 cent bedragen. In zoo’n geval heeft dus de geleverde prestatie geen hoo- gere waarde. Maar, gesteld, dat de ver vaardiging van het product een vollen dag arbeid vereischt, dén kan de ar beider niet van zijn loon leven. Loon moet dus eenerzijds winst op het product mogelijk maken, anderzijds den arbeider in staat stellen om in zijn levensbehoeften te voorzien. De levens behoeften van den arbeider zijn niet en kel die, welke zijn persoon betreffen, doch evenzeer die van ’t gezin. De maat schappij is niet opgebouwd uit indivi duen, maar uit gezinnen, voor welke de man de natuurlijke verzorger is. Inderdaad is het dus zoo, dat de ge huwde arbeider moreel recht heeft op een hooger loon dan de ongehuwde, de vader van een groot gezin op weer meer loon dan de gehuwde met weinig of geen kinderen. Maar waar zou de practische toepassing van dit beginsel toe leiden? Tot een uitsluiting van de genen, die de productie „duur” maken, tot een uitsluiting dus van hen, die ar beid en loon het meest behoeven. De practijk heeft er dan ook toe ge leid, dat zich loonnormen hebben „ge zet”, welke het midden houden tusschen de kosten van levensonderhoud voor de verschillende categoriën van arbeiders, ongehuwden, gehuwden met weinig of geen-, en gehuwden met vele kinderen.- Eenige decennia terug, kon men met deze practijk nog wel uit. Er gingen toen nog veel makke schapen in een. ■huis, die eenvoudige behoeften waren weinig kostbaar. Maar tegenwoordig is de levensstandaard algemeen hooger; er zijn betere begrippen omtrent hy giëne en het nut, de noodzaak van be paalde voeding. De wet eischt zekere hygiënische inrichting van woningen een groot gezin heeft een grooter en duurder huis van noode. Een mond méér eischt in niet onbelangrijke mate méér inkomen. Het is dus duidelijk, dat een groot gezin met het inkomen van den arbei der, die naar de behoeften van een mid- dengroot gezin wordt betaald, niet meer kan rondkomen, althans niet zonder dat den kinderen te kort wordt gedaan in de verzorging, waarop zij recht hébben. Werden hier geen voorzieningen ge- troffen, dan zou daardoor de kinderbe perking een maatschappelijk euvel wor den, waaraan land en volk op den duur ten onder moeten gaan; althans zouden zij verschrompelen tot een weinig be- teekenende macht in de wereld. Daarom is een regeling van kinder bijslag op het loon gerechtvaardigd. Men zegge niet, dat de vaders van groote gezinnen er door bevoor deeld zouden worden. Integendeel is de huidige verhouding een onbillijke. Het loon immers wordt thans voor een groot deel bepaald naar de behoeften van een middengroot gezin. Wie onge huwd zijn of gehuwd en geen of één kind hebben, ontvangen het gemiddelde loon van en profiteeren dus; wie een groot gezin te hunnen laste hebben ontvangen tekort. In ons land zijn (cijfers van 1930) 1.720.744 gezinnen met totaal 3.751.866 kinderen of gemiddeld 2.18 kinderen per gezin. Men mag dus aannemen, dat een normaal arbeidsloon in de behoeften kan voorzien van een gezin met 2 kinde ren. Het volledige tarief (w.o. het vastrechttarief) wordt op een folder afgedrukt en den gasverbruikers zo spoedig mogelijk bezorgd. DIRECTIE GEMEENTE GASFABRIEK BOLSWARD I it* DE JONG s NIEU WSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1