DE Rl JUIIELBELfiSTIDD. Buit enlandsche Revue. 9 III. II. I. UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Uit den Omtrek No. 5 I r I i Groote vooraad Onderdeelen en Banden Jaargang F Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD t I 3 I KIMSWERD. J r J V Speciale inrichting voor Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. BEGRAFENIS VEREENIGINQ. 13 Januari 1939. Gisteravond hield de begrafenisvere^ 15 Januari 1939. Onder voorzitterschap van den heer D. Douma hield gisteravond de begra- fenisvereeniging „Kimswerd" haar 42ste jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadering waarbij hij tevens woorden van dank richtte aan den scheidenden secretaris, den heer S. Volbeda, voor hetgeen door hem vele jaren lang in het belang der vereen, was verricht. Ook wijdde de voorzitter enkele woorden aan de nage dachtenis van den heer D. Vermeer in wien de vereen, een trouw lid en tevens een der dragers verloor. De notulen en het jaarverslag werden onveranderd vastgesteld. Het verslag van den penningmeester luidde als volgt: Inkomsten met inbe grip vorig saldo f 1307, uitgaven f773.11 in kas f 533.89. Het bestuurslid, de heer J. Ybema, per. aftr., werd bij acclamatie herbe- Ontvangen: zeldzaam beste Grauwe Erwten, Prijs 24i/2 cent. BRANDSMA’s WINKELS. IJTEN& DRANKBESTRIJDING. In de ledenvergadering der N. V. tot afsch. van alc. dranken, afdeeling Ytens en Omstreken werd nog eens terdege de aandacht geschonken aan de propagan da. Besloten werd, zoo mogelijk in sa menwerking met zuster-afdeelingen te trachten een compromis te sluiten met den uitgever van De Jongs Nieuwsblad te Bolsward, teneinde eens in de maand een slagzin, betreffende drankbestrijding in het blad te plaatsen, wat een doel treffende propaganda kon zijn. goede zaak zijn. Voor den fiscus, voor den wielrijder en voor veilig verkeer. Md. ƒ3964.— - 4300.— -4500.— - 4520.— - 4580.— - 4585.— -4599.— -4643.— -4690 - 4720.— - 4745.— - 4750.— - 4775.— - 4780.— - 4785.— -4800.— - 4812.— 4820.— -4825.— -4850.— - 4939.— - 4950.— -5650.— VERGADERING VEREEN. HANDEL EN NIJVERHEID EN V. V. Een zooals gewoonlijk niet druk be zochte vergadering die Maandagavond gehouden werd in de bovenzaal van De Groene Weide. Voorzitter H. R. Kingma opende de bijeenkomst met een woord van wel kom, inzonderheid tot den heer Burge meester. Wanneer we, aldus spreker, een terugblik slaan over het afgeloopen jaar, dan moet allereerst geconstateerd wor den, dat de tijdelijke opleving van 1937, ARUM. AUTO SLIPT TEGEN MUURTJE. 14 Januari 1939. Terwijl de chauffeur van een couran tenauto van de drukkerij O. te Bolsward in de Kerkstraat, alhier waar hij de cou ranten naar den agent had gebracht, achteruit reed, slipte de wagen tegen een muurtje van de stoep van den heer T. B. Het gevolg bleef niet uit, de grootste helft van het muurtje met de muurplaat die er boven op was beves tigd, brak af, ook werd de stoep nogal iets beschadigd. Naar men zegt, was men niet verze kerd. Een strop voor de betrokken per sonen. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. noemd. Voor den heer S. Volbeda, die door omstandigheden bedankte, werd gekozen de heer S. A. de Haas. De vereeniging had het afgeloopen jaar 18 maal haar diensten verleend, een zeldzaam hoog getal. Na nog enkele be sprekingen bij de rondvraag sloot de voorzitter met woorden van dank voor de belangstelling de vergadering. WOMMELS NED. JONGELINGSVERBOND. 12 Januari 1939. Van de Ring „Wommels en Omstre ken” van het Ned. Jongelingsverbond hielden de leden van het bestuur over de 8 afdeelingen een bijeenkomst onder leiding van Ds. A. A. van Ruler te Cu- baard. Wegens periodiek aftreden van Ds. Feenstra van Lollum werd een tweetal voor de P. C. opgemaakt, t.w. de hee- ren E. J. Bootsma te Wommels en F. de Vlas, Cubaard. Laatstgenoemde zal als afgevaardigde naar de bestuurders- conferentie door de „Ring” worden ver tegenwoordigd. Besloten werd f 0.25 per lid bij te dragen voor de Nationale Bondsdag, die dit jaar te Leeuwarden zal worden gehouden. Verder werden de data’s der volgende ringvergaderin- gen vastgesteld en wel 26 Januari te Lollum, 14 Maart te Oosterend, terwijl op nader te bepalen datum te Spannum een filmavond zal worden gehouden van de Jeugdwerkloozen-centrale. De bijeenkomst werd na behandeling van het zakelijke gedeelte op de gebrui kelijke wijze beëindigd. weerskanten is moeilijk een sfeer te scheppen van onderling overleg en ver trouwen. Er is waarschijnlijk in deze leiders-conferentie ook even gesproken over de Balkan-kwestie, maar veel zal men aan dit rr ïeilijke probleem niet kunnen veranderen. Ten slotte heeft in Romeinsche krin gen het bezoek van Chamberlain aan den Paus de aandacht getrokken. Het was voor alles een beleefdheidsbezoek. Men gelooft, dat bij dit onderhoud ook de kwestie van de heilige plaatsen en die van de Joodsche vluchtelingen ter spra ke is gekomen. Het Vaticaan zou graag zien, dat die heilige plaatsen behoed werden voor het binnendringen van po litie bij haar optreden in Palestina. Tot zoover onze wel wat lange be schouwing over een alleszins belangrijk gebeuren. De indertijd opgerichte as RomeBerlijn, of, in duidelijker woorden gezegd, de samenwerking tusschen de fascistisch getinte staten, heeft weer.een nieuwe versterking ondergaan door de toetre ding van Hongarije tot het Anti-Kom- intern-pact. Duitschland, Italië, ‘Japan, Hongarije. Wie volgt? Roemenië of Slo wakije? Het valt nog niet met zekerhéid te zeggen, maar men beweegt zich in die richting. De tegenstelling tusschen fascisme en democratie wordt hoe lan ger hoe scherper getrokken. Vooral voor de kleinere landen brengt dit moeilijke consequenties mee. We mogen er in deze buitenlandsche revue wel even aan her inneren dat ook voor Nederland dit een probleem kan worden. Het rumoer, dat momenteel in de Duitsche pers gaande is om enkele onbenullige katapultgaatjes in de ruiten van het Duitsche consulaat te Amsterdam en Den Haag (een jon gensachtige baldadigheid, die het ver melden niet waard is) toont ons duide lijk, hoe graag men een voorwendsel zoekt voor verwikkelingen. Ook in voorafgaande jaren zijn wel eens ruiten aan deze bekende baldadigheid gesneu veld, maar nooit werd daar zoo’n mis baar over gemaakt. In de buitenlandsche 'bladen worden zelfs beschouwingen ge wijd aan een mogelijke inlijving door Duitschland van Nederland. Men be weert in die bladen, dat op het komen de verlanglijstje van Hitler in één adem genoemd worden: Roemenië, Polen, het Memelgebied, Dantzig, Nederland en België. In officieele Engelsche kringen wordt tegen een dergelijke hetze ten sterkste stelling genomen. De positie van Engeland ten opzichte van Nederland is niet gedefinieerd in formeele verdragen, gelijk dat met België het geval is. Aan den anderen kant brengen de historische banden tusschen Engeland en Nederland, tezamen met de aardrijkskundige ligging van Neder land, de belangen van de beide landen nauw tot elkander. In officieele kringen heeft men geen bevestiging gekregen van den gemelden hevigen Duitschen eijonomischen druk op Nederland. Men acht het in hooge mate onwaarschijnlijk, dat eenigerlei militaire actie aan dit front geriskeerd zou worden. MAKKUM De afd. „Makkum’’ van de Ned. Ver. t. a. v. Alc. Dranken hield onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Faber, haar jaarvergadering. De secr., de heer De Jong, deelde in zijn verslag mede, dat het ledental met drie was toegenomen, terwijl het aantal adspirantleden met twee was vermin derd. Uit het financieel verslag, uitge bracht door de penn.esse mej. M. de Vries, bleek, dat de inkomsten f 162.60j/2 hadden bedragen, dat het batig saldo f 34.74 aanwees, maar dat de feestavond een nadeel van f 13.45 had opgeleverd. Door den heer B. Reitsma werd een verslag uitgebracht over de Federatie- vergadering, gehouden te Franeker. Besloten werd nog een propaganda- vergadering te houden, waarvoor als spreekster zal worden uitgenoodigd mevr, van Oostrum-de Boer van Leeu warden. De avond werd nog aangevuld door een bijdrage, gegeven door den heer J. Faber, welke bijzonder insloeg. WANNEER EINDELIJK EEN BETER SYSTEEM? ’t Is, meen ik, 15 16 jaar geleden, dat Mussolini in Italië aan het bewind kwam en pas in het komende jaar zal op hoog bevel van den Duce (zelfs hij moet van tijd tot tijd zijn populari teit voeden!) de rijwielbelasting in Italië worden afgeschaft. Waarmee ik maar zeggen wil, dat dictators méér haast hebben mdt belastingverlagingen vóór ze aan het bewind komen, dan daarna. Niettemin: het is te hopen, dat ten onzent de rijwielbelasting nog onder het democratisch bestel van den Neder- landschen staat moge verdwijnen, want het is niet ten onrechte, dat deze vorm van belastingheffing zoo weinig populair is. Het rijwiel is volstrekt geen luxe, maar een levensnoodzaak voor de ar beidersbevolking. Van iederen werker wordt aangenomen, dat hij kan fietsen en een fiets heeft; karweien op een af stand van een uur of langer loopen, zijn volkomen normaal. Ook de allerarmste mensch moet de beschikking hebben over een fiets. Een fiets te belas te n is daarom net zoo onbillijk als ’n belasting op het dragen van schoenen en klompen zou zijn. Vroeger klemde nog eenigszins de opmerking, dat alle klassen der bevolking, zij het de armen in geringe mate, iets behooren bij te dragen in de kosten der staatshuishou ding, maar tegenwoordig, met al die accijnzen en crisistoeslagen, doet de arbeider zulks in ruim voldoende mate. Déérom: de rijwielbelasting dient te worden afgeschaft. Dat dient te geschie den vóór de verlaging van den accijns op gedistilleerd enz., welke verlaging dpor de regeering in het vooruitzicht werd gesteld. Dit artikel is niet verschenen om het initiatief-voorstel van de N. S. B. te helpen schragen. Niemand behoeft de N. S. B. dankbaar te zijn voor haar (ernstig bedoelde?) poging om de volksvertegenwoordiging zich tegen de rijwielbelasting te doen uitspreken. Te gen deze belasting was een steeds groeiend verzet en ze zou binnen af- zienbaren tijd zeker haar einde hebben gevonden als.de N. S. B. van de kwestie der afschaffing geen politieke zaak had gemaakt. Het is thans te vreezen, dat vele Kamerleden meer sceptisch tegenover de gedachte aan afschaffing zijn komen te staan, nu ver wacht mag worden, dat de N. S. B. een afschaffing als een triomf van Mussert’s actie zou voorstellen. En aldus het rij- wielplaatje zou omsmelten tot politieke munt. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Woensdag 18 Januari 1939 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 12 Het grootste gedeelte van de buiten landsche beschouwingen in de pers is deze week gewijd aan het bezoek van de Engelsche ministers aan Rome. Men koesterde groote verwachtingen over deze samenspreking voor den we- reldvrede en nu Chamberlain en Halifax weer in Londen terug zijn mogen we misschien de balans wel even opmaken. Allereerst is dan natuurlijk van be lang de vraag te kunnen beantwoorden, welke kwesties door de twee staatslie den besproken zijn. De „Giornale d’ Ita lia”, het officieele orgaan, beweert, dat allereerst de kwestie Egypte en de Soe dan is besproken. Verder over de han- delsbetrekkingen tusschen Italiaansch Oost-Afrika en Engeland. Vervolgens over de Europeesche kwestie. Deze noot in de bespreking is voor ons primair, zoodat we daaraan wat uitvoeriger be schouwing willen wijden. De meening in Italië is, dat de Spaan- sche politiek moet worden overgelaten aan de vrije wil van het nationale Spanje zooals dat in de beweging van Generaal Franco zijn uitdrukking vindt. Italië is bereid zijn soldaten uit Spanje terug te trekken, mits ook alle buitenlandsche hulp aan 't republikeinsche leger wordt opgezegd. Een wel wat eigenaardig ge baar. Wanneer we de verhoudingen precies vastleggen dan heeft Franco, als opstandelingenleider, toch heusch geen recht op een bijzondere behandeling. Steunt men hem bovendien daadwerke lijk, dan riekt die zaak bedenkelijk naar een meer dan gewone belangstelling. Trouwens dat is ook meermalen door den Duce toegegeven, dat hij een over winning van Franco noodig acht; na tuurlijk met de bedoeling van Spanje een fascistisch getinte staat te maken. Is misschien het bezoek van de ex- Koningin van Spanje aan den ex-Koning Alfons te Rome een proefballonnetje om de oude monarchie te herstellen? Het is wel typisch, dat verschillende landen el kaar beschuldigen van invloed op de Spaansche kwestie te willen uitoefenen. Frankrijk en Sovjet-Rusland aan den eenen kant, Italië aan de keerzijde van deze medaille. Over dit punt is evenwel reeds zoo veel geschreven en geredeneerd, dat we beter doen dit maar rustig op zijn be loop te laten. Van meer belang is de vraag, in hoevere is de spanning tus schen Italië en Frankrijk door deze con ferentie verminderd? Eerlijk gezegd: weinig of niets. Men heeft ook in de Italiaansche bladen voor het bezoek van Chamberlain de stelling verkondigd, dat de Engelsche minister ook in die kwestie bemiddelend zou op treden, maar zeer waarschijnlijk hebben de Fransche ministers in een voor deze reis gehouden conferentie met hun En gelsche collega’s dezen te verstaan ge geven, dat Frankrijk geen tweede Tsje- cho Slowakije wenscht te worden. Het blijkt dan ook uit de Italiaansche pers commentaren, dat de besprekingen dien aangaande volkomen negatief zijn. Wel heeft Mussolini de verzekering gegeven niets te zullen doen om den vrede in Europa te verstoren, maar.de Itali aansche eischen tegen Frankrijk wat be treft Tunis en Dzjiboeti zijn volkomen gerechtvaardigd en de Suez-kanaal Maatschappij moet ook water in den wijn doen. Het eenigste positieve, door Chamberlain ten opzichte van deze kwestie te berde gebracht, is wel dit, dat Chamberlain verklaarde, in deze zaak niet bemiddelend te kunnen optre den, maar voegde daar direct aan toe, dat Frankrijk en Engeland door nauwe banden zijn verbonden. Engeland zou niet onverschillig kunnen blijven bij een directe bedreiging van Frankrijk. Eigenaardig doet het dus wel aan, dat direct na het bezoek van de Engelsche ministers de Italiaansche pers weer be gint met een hetze tegen Frankrijk. De bekende „Giornale d’ Italia” haalt his torische gebeurtenissen aan om den hel denmoed der Italiaansche krijgers tegen over de moed der Franschen in het licht te stellen. De „Lavoro Fascista” levert eveneens een heftig commentaar op en kele Fransche persuitingen. De „Teve- ren” betoogt dat de Italianen thans het recht hebben alle Franschen in het ge laat te spuwen, aangezien de Franschen veinzen niet te weten, dat het Italianen i waren die hen in 1915 gered hebben toen zij voor de Duitschers terug trok- ken. Napoleon was een Italiaan, die van Frankrijk een kolonie maakte en die zijn zoon koning van Rome en niet van Parijs liet noemen. i Met dergelijke vriendelijkheden aan veroorzaakt door de muntcorrectie zich in 1938 niet heeft gehandhaafd. De vorm van onze regeeringsbemoeiingen is daar aan mede schuld. Het beperken van de handelsbetrekkingen moet tot verstar ring van die handel aanleiding geven. Alleen het vrije ruilverkeer zal in de toekomst nog tot gunstiger resultaten kunnen brengen. Dit alleen zal bijdra gen tot een betere verdeeling van de be schikbare goederen. Ook voor Bolsward heeft de algemeene centralisiatie van de bedrijven geen voordeel gebracht. De industrie is verdwenen. De toe komst is een gesloten boek voor ons, maar willen we ook in Bolsward nog houden wat we hebben, dan is onver zwakte energie noodig. We leven ge lukkig nog in het besef dat een hoogere macht onze daden bestiert. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De secr., de heer. Alma, las hierna het jaaroverzicht waarin deze memoreert de internationale spanning in 1938, de weg 43 die wel, maar veel te langzaam groeit, de automatiseering van de tele foon, de Hansa-tentoonstelling In Bols ward, welke een zoo groot succes had. De feesten van ons Koninklijk Huis, de St. Nicolaas-winkeliersactie en de door de middenstandsvereeniging ingestelde credietbeperking, die nog veel te weinig door de zakenmenschen gepropageerd wordt. Dit verslag wordt met een har telijk dankwoord aan den secretaris goedgekeurd. Het financieel overzicht luidt als volgt: Ontvangsten f 184.90; uitgaven f 116.91, saldo f67.91. Op 31 Dec. 1937 was in kas 210.3, op 31 Dec. 1938 278.2 gulden. Deze rekening, nagezien door de hee- ren Veltman en Eerdmans, werd even eens onder dank aan den penningmees ter goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heer H. R. Kingma (aftr.) werd herkozen. In de vacature D. B. Eerdmans werd gekozen M. B. Eerd mans. Bij het punt mededeelingen komt al lereerst ter sprake een plan van den heer Secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor den midden stand van Bolsward uit te noodigen een lezing over de werking van deze Ka mers te willen houden. Tijd en plaats zal nader worden bekend gemaakt. Verschillende punten werden '.hjema nog uitvoerig in rondvraag besproken, waarbij vooral tot uiting kwam door on derlinge samenwerking te komen tot een meer actiever en geconcentreerd werken van de georganiseerde middenstand van Bolsward. Met een woord van dank sloot de voorzitter te ruim 11 uur deze vergade ring. Niet enkel omdat de rijwielbelasting over het algemeen de minder-draag- krachtigen zwaar treft, is ze onpopulair. Want dat is met méér heffingen het ge val. Het rljwielplaatje is gehaat om zich zelf en om alles, wat daaraan vast of. los zit. Er is altijd zorg rond dat plaatje, omdat het gestolen kan worden of verloren, en omdat er dan opnieuw belasting moet worden betaald. Hei wordt gehaat, omdat men het een keer vergeten kan om mee te nemen. En dan moet de bezitter, ook al ligt het ding thuis, opnieuw betalen. Die maat regel op zich zelf is consequent, want achteraf valt nooit te b e w ij z e n dat men de belasting reeds voldeed ach- teteraf kan men van den een of ander even een plaatje leenen. De rijwielbelasting is gehaat, omdat haar consequenties ingaan tegen het publieke rechtsgevoel. Daarom vragen we: als de rijwiel belasting thans nog niet kan worden a!f]geschla.ft, waarom dan althans haar karakter van willekeur niet veranderd? Laat men voor het gebruik van een rijwiel het persoonlijke r ij b e w ij s (afgestempeld portret op een kaart) in voeren; bij de vaststelling van het tarief zou men dan rekening kunnen houden met welstand, leeftijd en misschien ook met gezinsgrootte. Een fiets-rijbewijs kan bovendien ander maatschappelijk nut opleveren. Er zijn onder de wielrij ders zeer vele lieden, die een permanent gevaar opleveren voor zich zelf, en an dere weggebruikers (stoeien per fiets, het met velen naast elkander rijden, verblindend licht door onjuiste afstelling van lantaarn, geen richtingsteeken ge ven, links rijden, enz.). Welnu, zulke menschen ware bij een geconstateerde overtreding van min of meer ernstigen aard, voor zekeren tijd het rijbewijs te ontnemen. Afschaffing van de rijwielbelasting, Invoering van een fietsrijberwijs ik geloof, dat zou in alle opzichten een WONS. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer M. Sche- weer, onder architectuur van den heer Corn. Blanksma te Sneek, werd heden aanbesteed het bouwen van een woon huis met winkel en garage alhier. Inschrijvers: E. Feenstra, Nijland S. A. Bloemsma, Midlum A. Lolkema, Makkum R. de Groot, Oudega Fa. Boersma en IJbema Bolsward Fokkema, Wons M. Buwalda, Schettens S. Eekma, Hindeloopen D. de Jager, Workum R. Feenstra, Bolsward Joh. Dijkstra, Bolsward J. C. H. v. d. Meer, Warga S. van Rijs, Dokkum H. E. de Boer, Hindeloopen J. Roosjen, Zurich P. Schram, Berlikum J. Stegewans, Dokkum P. Lolkema, Berlikum van Dijk en Olij, Sneek R. v. d. Meer, Kooten F. de Jager, Sneek R. de Boer, Hindeloopen Fa. J. Krijtenburg, Harlingen Begroeting ƒ4500. I. F r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1