Buitenlandsche Revue. Reparatie aan alle merken Automobielen III. I. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 „DE DEDERLADDSCHE POLITICUS mUSSERT' De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. /77 ingezonken /TUKKEN Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Onze Radio-Contröle te eenzijdig? en Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor komt, heeft het andere in overvloed, daardoor ontstaat ruilhandel en in ze keren zin ook verbroedering. Deze ver broedering heeft Duitschland door zijn rassenleer afgeschaft. Hier volgt weer Noot van de Redactie. Met veel instemming hebben we bo venstaand ingezonden gelezen en opge nomen. Bolsward’s Stedelijk muziekcorps verdwijnen? Geen denken aan; of we zouden moe ten twijfelen aan de aloude Bolsward- sche saamhoorigheid.en dat wil er voorloopig bij ons nog niet. Het bestuur van het Stedelijk corps vraagt naar de middelen om het voortbestaan van het corps mogelijk te maken. We geven graag een bijdrage hiertoe. Zoo spoedig mogelijk moet een begin worden gemaakt met het werven van donateurs A f 2.50 en begunstigers A fl.per jaar. Is een voldoend aantal Bolswarders bereid het corps met deze jaarlijksche bijdrage te steunen, dan twijfelen we niet of ook onze stichtingen, die reeds zooveel voor het cultureel be lang van Bolsward hebben gedaan, zul len niet achterwege blijven. Waarschijnlijk zal het noodig blijken een financieele commissie buiten het corps om te benoemen, met een advi- seerende stem in financieele zaken. Dit heeft misschien één bezwaar en wel, dat men dit als een soort contróle zal opvatten, wat absoluut niet noodig is, wanneer de commissie haar taak se rieus opvat. Wel meenen we te mogen veronderstellen, wanneer bovenstaande plannen kunnen worden uitgevoerd, het Stedelijk corps, meer dan tot nu toe, een dienende taak (niet tegenover de gemeente) maar tegenover de gemeen schap heeft te vervullen en ook te dien opzichte zijn we vol goeden moed. DE BAZAR IN HET CONVENT. Hoewel de vertimmering van het Con vent niet geheel is opgeleverd, kon toch in de nieuw gebouwde groote vergader zaal hedenmiddag een bazar worden ge houden. Op lange tafels liggen langs de wanden de verschillende goederen ten toon gesteld in een verscheidenheid, die ons werkelijk verwonderde. Groot is het aantal nijvere handen geweest, wat voor deze bazar gewerkt heeft. Prachtige handwerkjes maar ook nuttige dagelijk- sche gebruiksartikelen. Voor attractie is voldoende gezorgd. We ontdekken een balwerpspel, kegelspel, draaiende zon, enz. enz. De fa. Van Nelle zorgt voor een geurig kopje koffie of thee. Omstreeks 3 uur werd deze bazar door den heer O. Zljsling, diaken van de Ned. Herv. Kerk, geopend. Belangstellend zien wij de resultaten van dit artikel tegemoet en verblijven met dankzegging aan de Redactie voor de verleende plaatsruimte, Het Stedelijk Muziekcorps „Bolsward”: W. M. BRANDENBURG, Voorzitter. We vragen nogmaals: is tegen zulke demagogie niets te doen? Over vreem de zenders Duitsche en Russische wordt herhaaldelijk vaak ook in het Nederlandsch extremistische politie ke propaganda gevoerd, gericht tegen onze democratische staatsinstellingen. Daartegenover moeten onze politieke partijen zich via de eigen zenders van elke politieke propaganda, óók voor zoover ze op afweer is gericht, onthou den! Redevoeringen e.d. moeten hier éérst Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. BOLSWARD’S BURGERIJ VRIÉN DELIJK TER OVERDENKING AANGEBODEN. Eenigen tijd geleden ontving het Be stuur van het Stedelijk Muziekkorps „Bolsward” de simpele mededeeling van het Bestuur onzer Gemeente, dat voor het jaar 1939 de jaarlijksche sub sidie voor het corps ingetrokken is. Wie ooren heeft om te hooren was reeds lang (bekend dat dit gevaar er voor het corps dreigde en geheel duide lijk werd het, toen in een der De Jong’s bladen een opsomming stond vermeld van die subsidies, welke van de ge- meentebegrooting voor dit jaar zouden worden afgevoerd en waarbij ook die van het corps voorkwam. Het is natuurlijk ieder duidelijk, dat zoo min men kan stoken zonder brand stof, het Stedelijk corps kan blijven be staan zonder het bedrag dezer gemeen telijke bijdrage en zal dus, indien in de eerstkomende weken op de een of an dere wijze dat bedrag niet gevonden kan worden, het corps onherroepelijk moeten verdwijnen uit de rij der gemeentelijke instellingen, waarin het sedert 1881 zulk een eervolle en voorname plaats heeft ingenomen. Vele toch zijn de diensten, welke door het corps, daartoe mede in staat gesteld door de subsidie, In den loop der jaren geheel belangeloos zijn bewezen (Flora- lia, Rijtoer ouden van dagen, etc.) ter wijl het kans zag om, ondanks het feit dat voor de verplichte volksconcerten en optochten veel studie noodig was, zich op te werken tot de afdeeling Uitmun tendheid van den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Bolsward zonder „Stedelijke” I Men kan het zich nog niet realiseeren, maar wij durven voorspellen, dat, mocht het corps verdwijnen, het gemis terdege ge voeld zal worden en wederoprichting zoo goed als onmogelijk is. Maar wij koesteren de hoop, dat er wegen gevonden zullen kunnen worden om het voortbestaan van het corps te verzekeren, ook zonder de gemeentelijke subsidie. En het is daarom, dat wij aan leder bovenstaand in ernstige overdenking aanbevelen en wij zullen ons gaarne door Bolsward’s burgers, persoonlijk zoowel als in vereeniging, de wegen zien aangegeven welke tot vervulling van de hierboven uitgesproken hoop kunnen leiden, hetzij door middel van dit blad, of door een schriftelijke mede deeling >aan ondergeteekende. Aan de dankbaarheid van onzen jon gen bekwamen Directeur en van de leden behoeft niet getwijfeld te worden, even min als aan den wil, die bij de corps leden voorzit om het muzikale peil van het corps nog verder op te voeren. Op welke manier beide partijen tot elkaar gebracht kunnen worden, is voor alsnog een raadsel. Wanneer we lezen, de groote vlootmanoeuvres, welke Frankrijk gaat houden aan de Marok- kaansche kust, dan kunnen we met den besten wil in deze krachtpatserij niet al leen een vredelievende demonstratie zien naar onze bescheiden meening zijn de tijden te gespannen voor dergelijke krachtmeetingen. De groote en een zeer overheerschen- de vraag is dan nog deze: Wat doet Engeland? Het schijnt, dat de reis van Chamber- lain naar Mussolini weinig of geen re sultaat heeft opgeleverd. In hoeverre de huid van den beer met ’n vriendelijk ge zicht verdeeld is, valt nog moeilijk te zeggen. Veel positiefs is er van deze samenkomst niet bekend geworden. in Engeland zelve wordt op zeer ver schillende wijze gereageerd. De oude bekende Lloyd George, die qndanks zijn hoogen leeftijd nog over een benijdens- waardig strijderstalent beschikt, kapit telt de tegenwoordige Engelsche regee- ring lang niet malsch, maar ook jeug diger mannen als Eden, Athlee en ande ren zijn van oordeel, dat de lankmoedig heid van Engeland niet bevorderlijk is voor het prestige van de Engelsche na tie. Dat telkens retireeren voor dreige menten van leiders der totalitaire staten kan niet voorkomen dat op een gegeven moment de bom tot uitbarsting komt en dan volgens deze deskundigen op een tijdstip, waarop misschien de democra tische landen het minst gerekend had den. Zoo zien we, dat nog heel wat don kere wolken zich aan het Europeesch firnament opstapelen. COMMISSIE VOOR „BIJZONDERE NOODEN”. Wat is de commissie voor „Bijzondere Nooden”? Haar terrein van werkzaam heden treedt niet op den voorgrond. Zij helpt hen, die altijd geheel zelfstandig en onafhankelijk, hetzij in zaken of op an dere wijze in hun bestaan hebben kun nen voorzien, doch thans door een bij zondere nood getroffen, bedreigd wor den met algeheele ondergang en ruïne. In die kringen, waar men zich voor het oog nog tracht te handhaven en waar in stilte wordt geleden. Een „bijzondere nood” kan zijn: ziekte, ongeval, of on voorziene tegenslag. Slechts zij, die buiten alle steunverleening staan, kun nen worden geholpen. Alléén schriftelijk ingediende aanvragen kunnen in behan deling genomen worden (deze te richten aan den voorzitter, den heer Sj. Hollan der, Laag Bolwerk 64). Door de instelling van het Beatrix- fonds is thans ook kinderverzorging in de werkzaamheden opgenomen. Om mis verstand te voorkomen zij hier opge merkt dat genoemd fonds zich niet bezig houdt met het verstrekken van luier- mand-uitzetten. Hulp wordt slechts ver leend aan kinderen, die in een „bijzon dere nood” verkeeren, hetzij door ziekte, ongeval of waar verpleging noodig is, waarvan de ouders de kosten niet kun nen dragen. A.s. Zaterdagmiddag 28 Januari zal er een collecte worden gehouden, waarbij het muziekkorps „Oranje" zijn welwil lende medewerking zal verleenen. Medeburgers, geeft mild, om weer moed en vertrouwen te hergeven aan de genen, die in nood veukee^nl JHan- delt rooals gij zelf in zulke omstandigheden behandeld zoudt willen worden. Commissie voor „Bijzondere Nooden”. Uit verschillende voorvallen, welke zich de laatste weken in Duitschland openbaren is men geneigd de conclusie te trekken dat het economisch leven in dit land met geweldige moeiijkheden te kampen heeft. Hier wordt ongevraagd de stelling bewaarheid, dat geen enkel land straffeloos inproductieve werken kan doen uitvoeren. Met deze inproduc tieve werken bedoelen we dan allereerst de grenzelooze bewapening uit de laat ste jaren. Dit brengt allereerst financi eele moeilijkheden met zich mee en daarna economische. De Tsjecho Slowaaksche staatskas was even een kleine opleving in de Duit sche financiën, evenals het van de Joden gestolen kapitaal, maar het gat in de Duitsche schatkist is zoo groot, dat en kele millioenen als sneeuw voor de zon verdwijnen. Nog is Duitschland militair een machtig land, maar we hellen hoe langer hoe meer over tot de meening van hen, die van oordeel zijn, dat, wanneer eenmaal een der andere mogendheden zegt: tot hiertoe en niet verder, en daar door Duitschland gedwongen wordt van de wapens gebruik te maken, de veer kracht van het Duitsche volk wel eens geducht kon tegenvallen. Hier komen we aan het economische probleem en wel de voedselvoorziening in Duitschland. Wat daarover zoo nu en dan bekend wordt, is niet erg rooskleurig en kunnen we het beste vergelijken met onze be kende dlstributietijd. Een ander deel van de economische zorg in het tegenwoor dige Duitschland, is het gebrek aan ge schoolde arbeidskrachten. Alweer niet in de oorlogsindustrie, maar wel voor de landbouw en het textielbedrijf. Men zou uit deze enkele feiten de mee ning willen concludeeren, dat het stelsel van autarkie van afzondering voor geen enkel land op den duur is vol te hou den. 0.1. zeer terecht, de wereld is een volkerengemeenschap, die op verschil lende voortbrengselen is ingesteld. Wat in het eene klimaat niet tot wasdom uit een verminde ing van het ruilmiddel 1 en zoo komen we eindelijk in de kwestie I die momenteel voor Duitschland zeer be- I langrijk is, n.l. het geld. i Het ontheffen van Dr. Schacht van z’n functie als Directeur van de Rijksbank is voor zeer vele bladen een gereede aanleiding een beschouwing over de Duitsche financiën hieraan vast te knoo- pen. Financieele moeilijkheden, ja, die zijn er legio in Duitschland en de oor zaken leggen zoo maar voor het grijpen. De enorme kosten van de weermacht, de hooge kosten van het vier-jaren-plan. het geweldige dure bestuursapparaat, de overneming van Oostenrijk en het Su- detengebied, de buitengewone bouw kosten waarvan ’t dure rijksdaggebouw in Berlijn maar een klein onderdeel is, dat alles heeft de Duitsche schatkist der mate geledigd, dat sedert eenigen tijd de bodem van die brandkast als een open boek voor de bezitters ligt. Nu gaat Dr. Schacht van deze con clusie uit dat het ongebreidelde drukken van bankbiljetten funest werkt aan het bestaan van het rijkmaar de uitga ven moeten toch gedekt worden en daar om stelde Dr. Schacht nieuwe belastin gen in het vooruitzicht. Maar het gaat in Duitschland evenals bij ons: hoe hoo- ger belastingen, hoe minder men tevre den is over de leiding van den Staat. Die tevredenheid kan niet van boven af opgelegd worden, maar moet voort vloeien uit een instemming met de da den van de regeering. Hitler met zijn partijraadgevers zijn voor de gevolgen van die belastingverhooging terug ge schrikt, gebaseerd op de overtuiging, dat de stemming onder de bevolking daaronder ten zeerste zou lijden. Gedurende de laatste weken nu is een zekere druk op Dr. Schacht uitgeoefend om van de eisch van belastingverhoo ging af te zien en nieuw geld te druk ken. Hiertegen heeft de knappe bankspe cialist, welke Dr. Schacht is, zich verzet en nu is minister Funk, de minister van Economische Zaken, met de leiding van de Rijksbank belast. Dr. Funk loopt wat meer in het gareel van de partij, die hoe langer hoe meer uit klaploopers dreigt te bestaan. Op financieel en economisch gebied maakt Duitschland momenteel een zeer moeilijken tijd door. Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat voorloo pig op het Duitsche verlanglijstje staan: onteigening van de goederen van ka tholieke organisaties, zoo mogelijk ge volgd door een vervolging van de Ka tholieke geestelijken. Bovendien een in bezit neming dat is een wat deftiger woord voor diefstal en brandschatting van de kerkelijke goederen. Enfin, we zullen maar moeten afwach ten hoe lang dit regeersysteem in Duitschland mogelijk is. De strijd in Spanje neemt de laatste weektoch een wat voor de regeeringstroepen gevaarlijke wen ding aan. Hun krachtig volgehouden ver zet in Katalonië heeft niet kunnen ver hinderen, dat de troepen van Franco momenteel op nog geen 25 km afstand van Barcelona staan. De luchtaanvallen op deze hoofdplaats worden soms twee of driemaal per dag herhaald en als al tijd, wanneer de bommen bij voorkeur in volkrijke buurten worden neergewor pen, is het aantal slachtoffers vrij groot. Uit dit geheele offensief van Franco en de m<Aier, waarop dit opstandelingen leger wordt ondersteund door Italië en Duitschland, valt op te maken, dat koste wat het kost de fascistische partij deze strijd moet winnen. Dat brengt speciaal voor Frankrijk eigenaardige moeilijkheden mee. Tot nu toe behoefde Frankrijk n<et al te veel aandacht te schenken aan de Spaansche grens, maar wanneer Franco eenmaal de macht in Spanje in handen heeft en de regeeringsvorm ook daar fascistisch ge tint wordt, moet Frankrijk nogmaals de grens terdege versterkem Het is daar om zeer verklaarbaar, dat verschillende vooraanstaande Fransche regeerders gaarne zouden zien, dat uiteindelijk een of ander compromis tot stand kon ko men, waarbij Katalonië nog een zelf standige provincie .kan worden. De bekende Italiaansche eischen ten opzichte van Tunis, Dzjiboetsi enz. ma ken de gemoederen in Frankrijk niet al te gerust. Verschillende telegrammen maken er gewag van dat Italië van deze eischen niet afziet en de reis van Dala- dier de Fransche minister-president, naar Tunis en Corsica heeft eveneens ge leerd, dat Frankrijk niet denkt aan ge- biedsafstand. DE DUITSCHE RADIO WAARDEERT HEM. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. De Duitschers moeten van de Neder- landsctye volksgezindheid wel een zeer onvolledige, ja valsche voorstelling heb ben. Hi n voorlichting is daarop gericht. Herhaa delijk, wanneer ik naar Duitsche persbei ichten of propagandatoespraken luister beroepshalve moet ik dat nu eenmaal wel doen word ik vergast op de mededeeling der zienswijze in be paalde aangelegenheden van „den Hol- landschen politicus Mussert”. Als ze er nu nog maar bij zeiden, dat deze poli ticus een Hollandsche Nazi-man is, de Henlein zooals de Haagsche Post het uitdrukt der Gouw Nederland oftewel de Duitsche Westmark, dan wisten de onbevooroordeelde Duitschers die zullen er toch óók nog wel zijn? waaraan ze toe zijn. Maar nóóit, of zoo goed als nooit, hooren dezen via hun radio van een Anderen Nederlandschen politicus dan „Mussert” en ze m o e t e n dus wel den indruk opdoen, dat deze het is, die bij ons in de melk heeft te brokkelen. De Nederlandsche politicus Mussert. Och, armel De leider van een troepje politieke desperado’s, die 4 van de bevolking uitmaken. Een „leider”, die door 96 van het volk wordt afgewe zen en door meer dan de helft van zijn, aan de beweging trouwe aanhangers, wordt miskend. Want ook in de N. S. B. wint meer en meer de overtuiging veld getuige de nieuwe „geheime” oppo sitie tegen hem dat Mussert in po li t i e k e n zin volmaakt onbekwaam 18. Maar voor de Duitschers doet hij als „de Nederlandsche politicus” gedurig opgeld. Zijn uitspraken tegen de lands- politiek, tegen den steun aan Joodsche vluchtelingen en over de anti-Duitsche houding de zoogenaamde! der re- geering, worden stelselmatig door de Duitsche radio verbreid. Is daar nu niets tegen te doen? On langs nog werd over alle Duitsche zen ders Mussert’s meening gereleveerd over de schandelijke tyrannie, waaraan het Nederlandsche volk blootstaat van de zijde van Colijn en zijn trawanten. Een Duitsche vluchteling, heeft Colijn gezegd, kost ons f 1.50 per dag. Maar een Nederlandsch werkloozengezin van vijf personen, zoo rekent Mussert uit, krijgt slechts f8.tot f 14.steun per week, dat is op zijn best nog f38.50 minder dan de 5 x 7 x f 1.50 f52.50, waarvan een overeenkomstig vluchtelin gengezin in weelde zwelgt. Wij zetten den zender af. En nu de werkelijkheid: een Duitsche vluchteling krijgt van het Vluchtelingen-comité op zijn hoogst f 1 per dag. Dit geld is door particulieren vrijwillig bijeengebracht; een deel ervan wordt in Nederland verteerd, is dus, eco nomisch gesproken, winst voor ons land. |Voo*r Nederlandsche behoeftigen van allerlei soort bestaan, naast talloo- ze particuliere organisaties, tijdelijke en blijvende, vele wettelijke steunregelin gen. De gelden hiervoor worden opge bracht door het Nederlandsche volk in zijn geheel in den vorm van belasting, prijsbijslagen op verschillende artikelen enz. De steun, op deze wijze uitgekeerd, bedraagt sinds vele jaren dr. Colijn heeft het ons onlangs voorgerekend een millioen gulden per dag. En wan neer dan een naburig land een aantal van zijn burgers uitplundert en verjaagt, en een deel van dezen een toevlucht vindt in ons land, waar zij natuurlijk buiten elke steunregeling vallen; wan neer dan ons volk zijn schoonste tradi ties getrouw, in den zak tast en vrijwil lig een paar ton voor deze stakkers offert een peuleschil vergeleken bij het bedrag, waarmee wij lederen dag onze eigen behoeftigen steunen dan krijt de pers van Mussert en zijn geest verwanten moord en brand! aan de goedkeuring van de radio-con- tróle-commissie worden onderworpen, vóór ze mogen worden uitgesproken, maar vreemde uitzendingen, ongecon troleerde dus, mag iedereen vrij beluis teren, ook als ze tot doel hebben om het maatschappelijke leven ten onzent politiek te beïnvloeden. Ja, erger nog: verscheidene Nederlandsche radio-dis- tributiebedrijven hebben permanent de Duitsche omroep op een harer lijnen ingeschakeld staan. In Rotterdam b.v. de gemeentelijke distributie! We zouden onze zenders niet gaarne voor politieke doeleinden misbruikt zien hebben in het algemeen geen be zwaar tegen de werkwijze der radio- omroep-contrólecommissie. Maar als de buitenlandsche bemoeiing met onze staatshuishouding doorgaat, zooals thans geschiedt, dan diende aan de Ne derlandsche democratie, om het prac- tisch aan te duiden: aan de Nederland- sche radio-omroepvereenigingen, die de belangrijke stroomingen in ons maat schappelijk leven vertegenwoordigen, de gelegenheid te worden gegeven om door ter zake bekwame Nederlanders van er kend gezag, de buitenlandsche bemoeie nis te laten neutraliseeren door een weerlegging van eventueele onjuiste of tendentieuze mededeelingen ons land betreffende. En dan niet enkel In de Nederlandsche taal, maar daarnevens óók In de taal, welke voor het verspreiden der aange vochten mededeelingen of politieke be schouwingen, werd gebezigd. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Woensdag 25 Januari 1939 j DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1