Buitenlandsche Revue. III. V. d. IIIEUFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen KOMT ER OORLOG? Stadsnieuws. Woensdag 8 Februari 1939 No. n Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden 35gg Jaargang Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 c Md. Advcrtcntiön per regel: Woensdagsnurnincr 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leeagcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; fan. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Lee»g. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Wanneer men de verschillende berich ten, die er binnenkomen over den toe stand aan de Fransch-Spaansche grens leest en zich eens met een weinig fan tasie den toestand aldaar voor oogen stelt, krijgt nog maar een flauw beeld Ja, want er is geen vredesorganisatie. Eiken dag stellen de menschen van alle Europeesche landen elkaar deze vraag: zou er oorlog komen? Iemand, die een militair pakje draagt, wordt voor een deskundige gehouden en hem wordt de bange vraag met extra nadruk ge daan. Maar het meest van allen wellicht krijgen journalisten haar te hooren. Zij immers „weten alles’’ - al glimlacht men natuurlijk, wanneer men den journalist dit compliment maakt en zij zijn van de internationale verhoudingen haarfijn op de hoogte. Het verwonderde me daarom niet, dat ik op reis zijnde door Frankrijk, Corsica en Italië om enkel het eerste deel van het program te noemen in eiken brief en op iedere kaart, welke ik onderweg uit het vaderland ontving, wederom de vraag tegenkwam: wat dunkt je komt er oorlog? Want nu, nadat ik zóóveel gehoord en gezien heb, moet ik het toch wel weten! Ik wil mijn zienswijze graag geven, maar stel op den voorgrond, dat Ik geen profeet ben. Mijn meening Is volstrekt niet méér waard dan die van vele an deren, die zich van de huidige interna tionale verhoudingen op de hoogte heb ben gesteld. De zaak van oorlog of vre de zoo mogen we ook niet vergeten hangt van politieke omstandigheden af en niets is zoo wankel en zoo aan vervorming onderhevig als de politiek. Met het voorbehoud dus van het een en van het ander, beantwoord ik de vraag: Komt er oorlog? bevestigend. De oorlog kan betrekkelijk gauw uitbre ken, het kan ook nog enkele jaren duren, maar m.l, zal er binnen afzienbaren tijd een groote Europeesche oorlog uitbre ken. En nu In het kort de verklaring van mijn zienswijze. Tot nog toe was „oorlog” een perio diek verschijnsel in.de wereldgeschiede nis. Tal van volken hebben een tijdperk van cultureelen opgang gekend, welke gepaard ging met toenemende macht en ze veroverden zich dan de positie, wel ke hun naar hun geestelijke en mate- rleele kracht toekwam, althans „pas te”. Na een zekeren tijd een overheer- schende positie te hebben ingenomen, ontwikkelde zich een l dentie, verminderde de materieele sterkte en.werd het volk overweldigd door een ander volk, dat zich In jeugdige kracht had vernieuwd en versterkt. Nu heeft de menschheid gepoogd om tegenover dit oorlogsnoodlot in 's we relds gang een Internationale rechtsorde op te bouwen van deze beweging was o.m. onze Hugo de Groot een der voor- loopers en ze culmineerde, althans in theorie, in den Volkenbond. Het Is nu in de na-oorlogsche jaren steeds duidelijker geworden, dat de Volkenbond er minder was om de internationale rechtsorde te verzekeren dan wel het behoud der on derlinge machtspositie, zooals die hei resultaat van den oorlog 1914-1918 was. Deze poging heeft gefaald. Duitsch- land en Italië hebben zich ontwikkeld tot machten, welke in staat kunnen wor den geacht om met kans op succes een greep te doen naar alles, wat hun machtsbegeerte ingeeft. Deden ze dat, dan zouden ze niet anders handelen dan Engeland en Frankrijk en b.v. óók Por tugal en Nederland het hebben gedaan, toen zij zich sterker wisten dan andere volkeren. Maar tegenwoordig hebben we andere en betere begrippen van recht en menschelijkheid. Juist, maar die zullen de nieuw opgekomen machten toch niet weerhouden om te nemen, wat ze mee nen dat hun toekomt, wanneer de inter nationale rechtsorde niet de mogelijkheid verzekert om langs vreedzamen weg die veranderingen in den internationalen sta tus tot stand te brengen, welke door de ontwikkeling der werkelijke volks- en ook dat zal een factor blijven! van de internationale machtsverhoudingen worden vereischt. Om mijn bedoeling practisch te ver duidelijken: in 1918, toen Frankrijk den oorlog had gewonnen, nam het Elzas Lotharingen als prijs. Zeker, dat was te verdedigen, want Elzas Lotharingen was aan de hand van de geschiedenis (welke deze provincies echter wisselend als deel van Duitschland en van Frank rijk vermeldt) tot Fransch gebied te ver klaren. Maar toch is het zeker, dat b.v. het eiland Corsica, méér Italiaan)sch is dan Elzas Lotharingen Fransch. Zal echter Frankrijk er aan denken om Cor sica zonder oorlog aan Italië af te staan? Ik wil maar zeggen: oorlog zal er blijven, zoolang In vrede geen wijzigin gen in den polltleken status van landen Voorzitter Dr. ten Cate opende de vrij goed bezochte vergadering met 'n woord van welkom. Notulen werden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen we de volgende feiten aan: Na eerst gewezen te hebben op het fel bewogen jaar, dat achter ons ligt, wijst de ser.esse op en kele lichtpunten in het vereenigingsle- ven. Het ledental bedraagt 1335. Er is een bestuursvacature door het vertrek van den heer Pannekoek Loois. 1 ledenvergadering en 2 bestuursver gaderingen werden gehouden. Het tekort over 1937 is gedekt. Wijkverpleging. De zusters brachten 5870 bezoeken in 115 gezinnen. T.B.C.bestrijdlng, Ingeschreven ston den dit jaar 27 gezinnen met 34 patiën ten; 7 nieuwe patiënten werden inge schreven, één overleed en 3 werden af gevoerd. In een sanatorium werden 7 patiënten verpleegd. Eveneens 7 gezinnen ontvingen huur- toeslag. In totaal werden in 161 gezin nen 967 bezoeken afgelegd. Uit het magazijn werden 773 artike len uitgeleend. Het consultatiebureau mag zich in 'n toenemende bloei verheugefi. Op 8 Maart werden alle doctoren aan het bureau verbonden en elk behandelde op de aangewezen uren de zuigelingen uit eigen patiëntenkring. In totaal werden 1039 consultaten ge houden. 102 zuigelingen werden ingeschreven en 81 afgevoerd. De zusters verrichten voor deze afdeeling 303 bezoeken. Nog werd gememoreerd het overlijden van den heer G. C. Eisma, die veel ge laan heeft voor 't Groene Kruis en wiens werk steeds tot een voorbeeld gesteld mag worden. Badhuis. De bonboekjes blijken een succes te zijn. Het aantal kuipbaden be droeg 2199, stortbaden 7219, in het ge heel 9418 baden, een vooruitgang met het vorig jaar van 144 baden. Het Groene Kruis boekte aan inkom sten en uitgaven f 4978 met een nadee- lig saldo van 167 gulden. De t.b.c.-rekening sloot met een be drag van f4252,98. Het Badhuis heeft een batig slot, n.l. f248,95; inkomsten f3273.64, uitgaven f3024.69. De begroe ting 1939 sluit met een nadeelig slot van 125 gulden; uitgaven f5685, Inkomsten f5560. Dr. ten Cate maakt enkele opmerkin gen, betreffende ons Volksbadhuis. Het aantal baden ruim 9000 komt zoowat neer op een verbruik van 1 >/2 bad per jaar per persoon. Wanneer nu elk eens een bad per maand nam, wat heusch geen overbodige weelde is, zou daar door de exploltatie-rekenlng van het Volksbadhuis belangrijk verbeteren. De heer H. R. Kingma spreekt namens de financieele commissie een woord van lof aan het adres van den penningmees ter, den heer Roelants voor het vele werk in het belang van de Vereen, verricht. De Voorzitter brengt daarna èn secr.esse én penningmeester hartelijk dank voor hun werk. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat werd herkozen Ds. Boerma en gekozen in de vacature Mooij, die be dankt heeft en de heer Pannekoek Loois wegens vertrek, de heeren Dr. de Bos Kuil en S. Hollander. De Voorzitter richt nog eenige welge meende woorden tot den heer Mooij en aan het adres van den heer Pannekoek voor hun arbeid in dienst van deze mooie vereeniging. Daarna kwam aan de orde een con- tributieregeling, noodig geworden om enkele misstanden weg te nemen. Het bestuur stelde voor de nieuwe ar tikelen aldus te lezen: Art. 4 van 't Huishoudelijk Reglement worde gewijzigd en gelezen als volgt: De leden der vereeniging worden on derscheiden in donateurs en gewone leden. Donateurs zijn zij, die aan de vereeni- ning een gift ineens schenken van min stens f 100.of een jaarlijksche con tributie betalen van meer dan f5. De contributie voor gewone leden be draagt minimum fl.maximum f5. per jaar, vast te stellen volgens het in komen, door het bestuur, bijgestaan door een commissie. De rechten van alle categoriën zijn dezelfde. Art. 5 lezen men als volgt: Iedere man, vrouw of rechtspersoon wordt lid van de vereeniging door zich aan te melden bij één der leden van het bestuur of bij den bode. Wie In den loop van het jaar lid wordt, of als lid bedankt, Is over dat jaar zijn volle con tributie verschuldigd. Hij, die van de diensten van „Het Groene Kruis” gebruik wenscht te ma ken en in het afgeloopen jaar geen lid van de jammer en ellende, die er in die streken heerscht. Over onbegaanbare wegen, volgepropt met alle mogelijke rijdend materiaal, dooi bijna onbegaanbare bergpassen, waar in de sneeuw zich had opgehoopt, sleept de opgejaagde burgerbevolking zich voort naar Frankrijk, dat men hoopt te bereiken en eindelijk veilig te zijn voor de vliegtuigen van Franco, die ook in onbeschermde steden dood en verderf zaaien. Een schunnige taak, die aan het vliegtuig in den modernen oorlog is toe bedeeld. Geen strijd met de wapenen tegenover een gelljkwaardige tegenstan der ge?n strategie geen bereke ning. maar strooi neer uw duizend kilo bommen. Het komt er niet op aan, waar ze terecht komen, hoe meer on schuldige vrouwen en kinderen ver moord worden, hoe meer de haat zal op laaien, maar ook hoe vlugger de weer kracht van het achterland gebroken wordt. Spanje geeft een voorloopig beeld hoe het eventueel in een komende oorlog zal worden. Kunnen wij, eenvoudige menschen, nog iets doen dat noodlot, dat als een zwaard boven ons hoofd hangt, te keeren? Het gevleugelde woord bidt en werkt komt ons in de gedachte. Gewerkt heb ben we aan den vrede op alle mogelijke manieren, maar ook gewerkt hebben onze leiders aan een grenzelooze bewa pening. Naar hun inzicht de beste re medie om den vrede te bewaren. Nog is het laatste woord in deze twee stroo- mingen niet gesproken en we mogen nog altijd hopen, dat het gezord verstand te eeniger tijd zal zegevieren.maar dat we wel als een vaststaand feit mogen aannemen is dat, dat we veel te weinig gebeden hebben. Bidt en werltó dan komt bidden het eerst. Hebben we niet veel te veel dat woord omgekeerd. altijd maar gewerkt en te weinig gebe den? Wanneer ons Godsvertrouwen maar groot genoeg is, al onze daden door weven zijn met dat geloot aan Zijn on eindige wijsheid en goedertierenheid en dan mogen we zeker verwachten, dat Hij ons zal lelden door den druk van dezen tijd naar een betere gemeenschap, „Maar,” zoo zal heel logisch een Fransche grensbewoner zeggen, „mo menteel zitten we .met een honderd dui zend Spaansche vluchtelingen, waarvoor gezorgd moet worden. Dit wordt voor Frankrijk een probleem van de eerste orde. Voedsel is er waarschijnlijk ge noeg, maar onderdak Is veel moeilljker en de tallooze zieken moeten extra hulp hebben. Uit een correspondentie uit Perpignan lezen we volgende beschrijving die be ter dan alle andere berichten een beeld geeft van de schier hopelooze verwar ring die men daar in grensstreken moei aantreffen. In Le Perthus was het gedrag der daar over de grens geslopen deserteurs der mate schandelijk, dat men besloot ze eenvoudig weer allemaal door de Sene- galeezen te laten terugdrijven op Spaansch gebied. De jonge meisjes van het dorp, die melk warmden en uitdeel den onder de drijfnatte en van honger en koude ontzettend lijdende kinderen er stierven even over de grens al op zijn minst zes, alleen op dezen sector werden niet alleen door deze bandieten zóó lastig gevallen, dat ze ten slotte haar liefdewerk moesten staken tot ne- gersoldaten haar een lijfwacht boden, maar uit baldadigheid werden zelfs si naasappelschillen en modder geworpen in de emmers met drinkwater; kinderen werden van hun voedsel en van gouden medaljes van heiligen, die ze, naar Spaansche gewoonte, dikwijls om de halsjes dragen, beroofd, levensmiddelen en dekens gestolen; bij eenzaam wonen de boeren en boerinnen werd ingebro ken of onder bedreiging met pistolen, alles leeggeplunderd. Tegen een dergelijke gedegenereerde groep past van Fransche kant strenge maatregelen, die dan ook eindelijk ter bescherming van de eigen bevolking ge nomen worden. Naar verluidt, zijn nu 50.000 man troepen naar de grens ge zonden. Het gevaar is nu weer, dat Italië deze bescherming van Fransch eigendom en burgers gaat beschouwen als een verkapte manier om op alles voorbereid te zijn, wanneer Italië zijn eischen ten opzichte van Tunis, Algiers en Dzjiboeti wil doorzetten. De algemeene verwachting Is dat Mussolini deze week een groote rede zal houden waarin de buitenlandsche poli tiek scherp omlljnd zal worden. De eischen van Italië zullen In deze rede nader omschreven worden, waartegen over staat, dat de J.l.> Vrijdag In da Fransche Kamer aangenomen resolutie en volkeren zijn te verkrijgen. Of ik daarom meen, dat Corsica om me bij dit voorbeeld te blijven bepalen Ita- liaansch behoort te worden? Volstrekt piet. Reeds eerder schreef ik van de Cor- sicanen, dat idezen zich in de eerste plaats Corsicanen voelen. Dat zegt op zich zelf niet zoo heel veel, want de meëjste eilandbewoners voelen zich in de eerste plaats als zoodanig, dus als bewoners van dit of dat eiland. In de tweede plaats, zoo schreef Ik óók, zijn de Corsicanen Franschen. De ze Franschgezindheid is nochtans slechts ontsproten aan zeer oogenblikkelijke po litieke verhoudingen. De Corsicaan is een hartstochtelijk minnaar van de vrijheid en verfoeit daarom het fascisme. Kende Italië de democratische staatsorde, dan zou het bij den Corsicaan veel meer spreken dan thans, dat hij is: Italiaan van naam, van afstamming, van taal, naar aard ën zeden. Voor de Italianen in Italië zal het een ondragelijke gedachte zijn en blijven nu dit volk zich van eigen macht en kracht bewust is geworden dat vanaf zijn kust de kust is te zien van een eiland met een voor bijna 100 Italiaansche bevolking, welke tot een vreemd staats verband behoort. Wanneer de vrede geen mogelijkhe den biedt om vooreerst de cultureele banden te verinnigen tusschen in ver schillend staatsverband levende deelen van één volk, met de mogelijkheid van een vrije lotsbepaling in de toekomst, dan is de oorlog en het herstel van het vroegere oorlogs„recht” onafwendbaar. Dan neemt een volk, dat zich zelf be wust en machtig is geworden, datgene, wat het meent, dat het toekomt. Dat deed Duitschland ten aanzien van Oos tenrijk en Tsjecho Slowakije. Hieruit groeide nog geen oorlog, omdat deze kleine staten te overweldigen waren. Maar als Italië gaat nemen, dan moet het Frankrijk te lijf. En zóó iets wordt een algemeene Europeesche strijd, om dat Frankrljk’s ondergang het einde zou inluiden van het Britsche overwicht in de wereld. Engeland zou dus in een oorlog van Italië tegen Frankrijk partij moeten kiezen. Internationale vraagstukken als die, welke wij hier aanroerden, zijn uiterst moeilijk en geconfpliceerd. Men mag inderdaad uit mijn betoog concludeeren, dat ik van meening ben, geestelijke deca- dat de volkeren, die thans nog de mees te macht en het meeste bezit hebben, offers hebben te brengen voor de vrede, ten bate van andere, opkomende groot machten, die zich nu sterk genoeg wa nen om haar portie te eischen van ’s werelds rijkdommen. Het brengen van zulke offers is een eisch van de rechts orde, welke men uit zedelijke overwe gingen In de plaats van het oorlogsrecht wil stellen. Maar gesteld nu eens, dat Engeland en Frankrijk om een paar der bezit tende mogendheden van thans te noe men uit een gevoel van zedelijken plicht tot het brengen van zulke offers overgaan, welke waarborgen hebben zij dan, èn de overige wereld, dat Duitschland er. Italië tevreden zullen zijn en er.ten slotte niet toch op los zul len slaan om zich de onbetwiste hege monie te verwerven, nadat de offerenden zich hebben afgezwakt? geen twijfel overlaat aan de manier, waarop Frankrijk op Mussolini’s eisch zal reageeren. Deze resolutie luidt als volgt: „De Kamer van afgevaardigden ver klaart plechtig, dat, op dezelfde wijze als het continentale Frankrijk, alle dee len van het rijk ohder de bescherming van het vaderland staan met de bevol king, welke die deelen herbergen. De Kamer verklaart plechtig, dat de Fransche souvereinlteit ondeelbaar is en niet overgedragen, gedelegeerd of ver deeld kan worden.’’ De Kamerfractie der republikeinsche federatie heeft voorts een motie aange nomen, waarin gezegd wordt dat de fractie zich met de grootste kracht keert tegen de gedachte van een internatio nale conferentie of andere onderhande- lingen, welke de itegriteit van het Fran sche koloniale rijk in gevaar zouden kun nen brengen. De fractie verklaarde, dat zij slechts een regeering kan steunen, die vastbe sloten is Frankrljk’s rechten ten volle te handhaven. Een zeer gespannen toestand heerscht er momenteel in België tusschen de Vlamingen en de Walen, welke dezer dagen een eerste uitbarsting vond in de mishandeling van den Bel gischen minister-president Spaak. De dagbladen van beide partijen gaan fel tegen elkaar te keer. Maar, zoo zult U misschien vragen, waarom deze kwestie? Het antwoord is gauw gegeven. De taalstrijd en alles wat er mee samenhangt. Wat men evenwel in veel jaren hard werken niet heeft kun nen bereiken is nu met één slag ver wezenlijkt, n.l. dat de partlj-tegenstellin- gen plotseling zijn overbrugd. Vlaamsche Katholieken, socialisten, nationalisten en liberalen hebben zich eendrachtig achter de regeering geschaard, terwijl aan de tegenovergestelde kant stonden de Wa len en de Brusselaars. Deze laatsten zijn de bij uitstek Fransch gezinde groep, die er alles opzet de mogelijkheid van eenige vorm van xel’Jbelptuur voor de Vlaamsch sprekende bevolking uit te sluiten. Ook België zal dus nog wel eeni ge weken een onrustig beeld geven. Verschillende berichten, welke uit Duitschland binnenkomen, geven een eigenaardige kijk op de geestesgesteld heid, maar ook op de economische toe stand in dat land. Dat de Duitsche pers op zeer scherpe wijze reageert op de rede van president Roosevelt behoeft ons niet te verwonde ren. Het Is de oude strijd tusschen fas cisme en democratie... maar ook inner lijk gebeuren er verschillende dingen, die voor een buitenstaander een ietwat vreemd licht werpen op de binnenland- sche toestanden aldaar. Zoo b.v. het be sluit van de spoorwegautoriteiten, om, gezien den steeds ernstiger wordenden toestand bij de spoorwegen, op groote schaal personentreinen te laten verval len, wekte algemeene verwondering. De speciale treinen, extra treinen, win- tertreinen en pleiziertreinen zullen allen uit de dienstregeling geschrapt worden. Deze maatregel wordt gemotiveerd door de steeds grooter wordende eischen, welke ’t goederenvervoer stelt, maar en hier komt waarschijnlijk de rechte aap uit de mouw de electriciteits- voorziening voor het spoorwegverkeer in Zuid-Duitschland is onvoldoende voor de behoefte. De motorwagens zul len nu vervangen worden door locomo tieven. Nog een ander beeld van de geestes gesteldheid van machthebbers en volk in het Duitsche rijk is het verbod aan vijf Duitsche conferenciers om in het pu bliek te mogen optreden. Deze artisten hebben het zich verbeeld, dat het ip Duitschland mogelijk was een mop te tappen. Waar wij in Nederland smake lijk om lachen, is voor Duitsche ooren niet ernstig genoeg. De Localanzeiger drukt een van deze moppen af. De con ferencier begroette het publiek met de fascistische groet. Toen het welkomst- applaus was bedaard, zeide hij: „Zoo hoog sprong mijn hondje, toen ik uit de nor thuis kwam” en nu vraagt U waar schijnlijk, heeft het Nationaal Socialis tisch opgevoede Duitsche volk dezen conferencier van het tooneel gesleurd en buiten de volksgemeenschap gestooten? Welnee men heeft gebruld om deze mop. We weten het nog uit de mobilisatie tijd dat eenheidsworst niet altijd even lekker was en zoo zal het in Duitschland ook wel gaan. JAARVERGADERING GROENE KRUIS. De afdeeling Bolsward van bovenge noemde vereeniging hield Vrijdagavond _.or... een jaarvergadering in hotel Boermans. j was, betaalt bij intree tweemaal de con- waarin opgenomen I DÉ JONGs NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1