DE UIERELDRIJKDOIYIIYIEH. Buitenlandsche Revue. III. V. O. IV EU F F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen DAM PO GRIEPenKOU VOITEAL UITSLAGEN MMHi 35= Jaargang Woensdag 22 Februari 1939 No. 15 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD de volgende resul- Md. we WITMARSUM Advcrtentlün per regel; WocriBtliigsniimmcr 10 cent. Zatcrdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor 16 Februari 1939, Hedenmiddag werd in tegenwoordig heid van H.H. Burgemeester en Wethou ders en Seer, van Wonseradeel, de gem. architect, de bouwkundige opzichters, de armmeesters en verdere genoodigden ’t Vcrsdiljnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgcld Ir. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal Mooie blanke Stokvisch (met gebruiksaanwijzing). BRANDSMA’s WINKELS. 3. dan zooveel waarde? Zeker, In de eer ste plaats werden van hieruit heel wat wapens naar China gesmokkeld en ten tweede toont ons een blik op de we reldkaart dat er ook zooiets als een stra tegische politie in die Chineesche zee is. De Japansche pers beweert, dat Hainan gebruikt kan worden als middel van pressie op Engeland en Frankrijk en ook op Nederland. Volgens deze Japansche pers heeft Japan thans het lot van Honkong, Birma en Singapore in handen en voor de Fran- sche belangen dat van Indo-China. Ne derland komt er dan ook niet zonder kleerscheuren af en krijgt nu reeds den wenk over verkoop van Nieuw-Guinea te praten. We betwijfelen dan ook of de bewe ring van Japan, dat Hainan slechts tijde lijk bezet zal worden, geheel op waar heid berust. Een dergelijke voorpost in de Chineesche wateren zal Japan ook in de toekomst niet onwelkom zijn. Hoe men deze kluwen alsnog zal ontwarren valt voor niemand te voorspellen. 20 Februaji 1939. Gekozen tot voorzitter van de com missie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Wonseradeel, de heer D. Douma te Kimswerd. Vereen, betreffende. Van de Vereen, voor huisvrouwen was zij presidente en bestuurslid van het Nutsdepartement al hier. Dat Mevr. Nijk dit maatschappelijk werk naast haar drukke huishoudelijke plichten kon waarnemen, wijst wel op een zeer bijzondere werkkracht. Haar nagedachtenis zal dan ook bij bestuurderen en leden van de verschil lende Vereenigingen in dankbare her innering blijven. j nu weer tot diezelfde benauwdende pro porties is teruggebracht. Zelfs de voed selvoorziening komt in het gedrang en dit is een zeer gevaarlijk verschijnsel, omdat de liefde, ook voor het vaderland nog wel een beetje gaat door de maag. In ons eigen land voteert men ton nen gouds voor de bewapening, terwijl er zoogenaamd geen geld is voor de verzorging van ouden van dagen en ver betering van de werkloozensteun. We willen daarover in dit buitenlandsch overzicht niet verder uitweiden. In En geland zijn de bewapeningsplannen thans in volle uitvoering. Het pas ver schenen Engelsche witboek geeft daar van eenige sprekende cijfers. Verleden jaar zijn ruim 37000 recruten toegetreden tot het leger, driemaal meer dan het voorafgaande jaar en een record in de recruteering na den oorlog. 77000 recruten traden toe tot het terrioriale leger, vergeleken met 45000 in het voor afgaande jaar. 31000 namen dienst bij de luchtmacht, onder wie 1700 vliegers, ter wijl gedurende het begrootingsjaar dat in Maart eindigt, het totaal gesteld kan worden op 35000. Twaalf scholen voor vliegopleiding zijn opgericht, terwijl binnenkort nog drie in Schotland wor den geopend. Ruim 2500 vrijwillige re servisten worden thans tot vlieger opge leid. De regeerlng deelt dan mee, dat de aanvankelijke moeilijkheden om dit reus achtige defensie-lppparaat op gang te brengen, zoo goed als overwonnen zijn en dat de productie van week tot week toeneemt. Ten slotte herhaalt de regee- ring dat, zooals iedereen weet al deze maatregelen niet voor aanvallende maar uitsluitend voor defensieve beweegrede nen genomen zijn en dat de regeering al deze uitgaven eigenlijk betreurt en on middellijk bereid is tot overleg over spoedige beperking der bewapening zoodra de internationale toestand dit zou dulden. In den tusschentijd ver- OORZAAK VAN VOLKERE.NHAAT EN OORLOG. te Nijland werden taten behaald: „Westergoo” „Nijland” 15J/3 punt. punt. Door 58 spelers werd aan den strijd deelgenomen. De zegen der schepping tot een vloek geworden. De oorlog lijkt voor het oogenblik weer wat verder af dan eenige weken geleden. Hitler’s Rijksdagrede heeft het de wereld duidelijk gemaakt, dat Duitschland zich in de ernstigste finan- cieele en economische moeilijkheden be vindt; het Derde Rijk zou een oorlog kunnen beginnen, maar niet althans niet zegevierend weten te beëindi gen. En met Italië staat het eigenlijk net zoo. Het „woud van bajoneten” door Mussolini geschapen, staat .droog. Er is geen drinken en gen voedsel voor den bodem. Er is geen geld en geen econo mische kracht, Italië moet bedelen voor een beetje crediet. En Mussolini heeft in Spanje on danks de overwinning van Franco’s troe pen en de Italiaansche „zwarte pijlen” een dure les gehad. Een oorlog thans, met zijn moderne aanvals-, maar ook met zijn moderne verdedigingsmiddelen, is niet in een vloek en een zucht uit te vechten. Italië kan slechts een oorlog winnen, die niet langer dan zes weken hoeft te duren na dien tijd volgt de ineenstorting van het land. Deze waarheiden beginnen haar er kenning in stilte te vindein te Berlijn en te Rome. Hitler’s Rijksdag rede was er een afspiegeling van. En Chamberlain trok er met groote zelfvol doening zijn conclusie uit, „Ik heb den indruk,” zei hij, „dat dit niet de taal was van een man, die Europa in een nieuwe crisis wil storten.” Kunnen we het oorlogsgevaar dus voorbij achten? MEVR. NIJK—TERHENNE. f Geheel onverwachts voor de buiten staanders is j.l. Zaterdag overleden Mevr. Nijk-Terhenne. Een werkzaam leven en niet alleen huishoudelijk, maar ook op maatschappelijk terrein is hier mee afgesloten. Mevr. Nijk was onge veer 17 jaar secretaresse van de be kende vereen. Floralia en een bestuurs lid met een geweldige stuwkracht. Vooi de Floralialeden was Mevr. Nijk de trouwt de regeering dat het volk de on- 1 vraagbaak en niet alleen inzake de getwijfeld zware lasten opnieuw met blijmoedigheid zal aanvaarden en zijn deel wil bijdragen tot de uitoefening der hoogste en voornaamste regeeringstaak: het waarborgen van de vrijheid en onaf-, hankelijkheid van het land en zijn over- zeesche bezittingen tegen elk mogelijk gevaar. Dit Engelsche witboek heeft natuurlijk weer de Italianen wakker geschud. Reeds nu wordt er geschermd met de Engel sche 580 millioen pond sterling voor de bewapening om stemming te maken voor een verhoogde activiteit in de bewape ning van Italië. Dat is juist het funeste in deze beweging. Wanneer niet door onderling overleg aan deze wedloop een einde gemaakt wordt, zal op den duur het geheele economische leven aan die bewapening ten offer vallen. Allereerst gaan we nu na deze wel wat lange beschouwing over het bewa- peningsprobleem een kijkje nemen in de Chineesche Japansche kwestie. De ge weldige krachtsinspanning welke Japan ontwikkelt is niet evenredig aan de tot nu toe bereikte resultaten. Dat een groot deel van China bezet is, zegt op zich zelf niet zooveel, omdat die militaire bezet ting enorme bedragen kost en er zich geen economische voordeelen tegenover stellen. Bovendien maken de ongeregel de Chineesche troepen het de Japanners erg lastig en loopt de wapenvoorziening van het Chineesche leger, ondanks de Japansche blokkade van de Chineesche kust nog regelmatig door. Thans heeft Japan door de bezetting van het aan de Chineesche zuidkust gelegen eiland Hai nan opnieuw getracht aan die wapen- leveringen een einde te maken. Reeds eerder had Japan het voornemen tot de bezetting van dit eiland over te gaan, maar heeft daar toen onder protest van Londen en Parijs van afgezien en zelfs de uitdrukkelijke belofte gedaan dat hef niet zou overgaan tot. een bezetting van dit eiland. Japan vreesde niet zoozeer militaire, dan wel economische sancties. Speciaal denken we hier aan ruwe zijde, een uit- voerproduct van Japan, welke haar afzet hoofdzakelijk vindt in Amerika, Enge land en Frankrijk. Het nieuwe kabinet Hiranoema, dat in de plaats is gekomen van het kabinet Konoje, heeft waarschijnlijk minder re kening gehouden met deze vroegere eco nomische overwegingen en met verwaar- loozing van een eens gegeven belofte, het eiland Hainan bezet. We constatee- ren in dit geval ook weer het bedroe vende feit, dat in diplomatieke kringen het eens gegeven woord geert waarde meer heeft. Dat is een bedenkelijk ver schijnsel. Misschien dat bij enkele lezers, die niet regelmatig de buitenlandsche poli tiek volgen, de gedachte opkomt: Heeft die bezetting van dat eiland voor Japan 40-JARIG AMBTSJUBILEUM. A.s. Zondag 26 Febr. hoopt Ds. B. Scholtens, Em. predikant alhier, zijn 40- jarig ambtsjubileum als predikant te vie ren. Geboren den 4den Juni 1872 te Grijps- kerk, heeft hij te Groningen gestudeerd en werd hij in 1898 cand. tot den H. Dienst bij het Prov. Kerkbestuur van Utrecht. Den 26 Febr. 1899 deed hij zijn intrede te Sellingen (W.) na des mor gens bevestigd te zijn door Ds. Moutijn, roen predikant te Nieuw-Stadskanaal. In 1904 vertrok hij naar de gemeente van Annerveen c.a. waar hij 14 jaar werk zaam is geweest. Daarna diende hij nog de gemeente Lellens (1919), Stavoren (1921) en Foudgum c.a., 9 Mei 1926. Wegens het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd heeft hij aldaar het ambt neergelegd den 6 Juni 1937 na vooraf eervol emeritaat te hebben verkregen. In Foudgum c.a. heeft hij verschillen de functies waargenomen en was hij voorzitter van het Schoolbestuur der Chr. School Eben-Haëzer te Betterwird; voorzitter van de plaatselijke C. H. Kies- ver. Bornwird en Omstr.; voorzitter van de Gem. C.-.H Kiesvereen. Westdon- geradeel; praetor van den Ring Hol- werd; lid van het Class. Bestuur van Dokkum; lid van de Zendingscommissie der classis Dokkum. Na zijn afscheid van Foudgum heeft hij zich metterwoon alhier gevestigd. Gesteld, dat Duitschland koloniën krijgt toebedeeld, omdat het daarop als machtig geworden volk een moreel recht heeft zal het over 25 jaar, wan neer b.v. Spanje aan zijn hervonden kracht en sterkte „rechten" kan gaan ontleenen, weer een deel zijner koloniën willen overdragen? (Zóó maar, zonder oorlog, enkel om der rechtvaardigheids- wille? Oorlog, om bezit der wereldrijkdom- men, zal de aarde blijven teisteren, als de menschheid niet de middelen weet te vinden om die rijkdommen te denatio- naliseeren. Voor wat thans koloniën zijn, moet een bestuursstelsel gevonden kun nen worden, dat uit de aanwezige rijk dommen eerstens de welvaart verzekert van de oorspronkelijke bevolking en al len overigen het recht om er zooveel mogelijk dekking te verwerven voor de eigen tekorten in grondstoffen. 's Werelds rijkdommen moeten, op gereglementeerde en rechtvaardige wijze worden geïnternationaliseerd. Dén alleen kan de vrede worden ver zekerd. V. P. R. O. Vrijdag 24 Febr. organiseert de Vrijz. Prot. Radio-Omroep (de V. P. R. O.) een propaganda-avond in het nieuwe dienstgebouw der Ned. Herv. gemeente het z.g. Convent op de Groote Kampen. De groote toeloop, die ook in andere plaatsen deze propaganda-avonden trekken, wettigt de verwachting, dat dit ook in Bolsward het geval zal zijn. En wellicht vormt het feit, dat de groote zaal van het nieuwe Convent dan voor het eerst in gebruik wordt genomen een attractie temeer. Voor bijzonderheden verwijzen naar de advertentie in dit nummer. Dat zou een onvergeeflijke stoutmoe-’ digheid zijn. Hitler heeft de omstandig heden genoemd, waaronder Duitschland de consequenties van een oorlog „ijs koud” onder de oogen zou zien. En dat 3ou zijn, ‘wanneer de as-^enooten óf een hunner tot den oorlog zouden wor den geprest als eenig overgebleven mid del tot bevrediging van hun nationale aspiraties. Ik beschouw deze woorden niet als bluf. Het is het noodlot van de totali taire staatsgedachte, dat ze óf als maatschappelijk stelsel zich moet of feren, zich gewonnen moet geven, óf al les en ook het laatste, den vrede zelfs, moet inzetten om de nationale doelein den te verwezenlijken. Wanneer de democratische wereld machten voor het behoud van den vrede niet anders zouden weten te doen dan bewapenen en afwachten of de tegen partij den oorlog zal aandurven dan komt er op den duur inderdaad oorlog. Wij bezitters van ’s werelds rijk dommen moeten weten te offeren voor den vrede, zoo schreef ik in Januari j.l. en daarmee ons recht verzekeren op den vrede, óf we dwingen anderen om zich door geweld een weg naar de wel vaart van de eigen volkeren te banen precies zooals wij dat vroeger óók ge daan hebben. Men kan met zijn sympathieën, zooals ondergeteekende, voor honderd procent aan den kant der groote democratieën staan het zou nochtans van blind vooroordeel getuigen, wanneer men de objectieve waarheid niet erkende, welke de inhoud was van deze uitspraak des Führers in diens jongste Rijksdagrede: Het is duidelijk: de rijkdommen der wereld worden met geweld ver deeld en dan zal deze verdeeling van tijd tot tijd steeds weer met geweld gecorrigeerd worden, óf de verdeeling geschiedt volgens de be ginselen der billijkheid en gezond verstand, maar dan moeten billijk heid en verstand ook werkelijk de rechtvaardigheid en daarmede ten slotte de doelmatigheid dienen. Eerst een wereld met geweld ver overen en dan met moreele theo rieën den roof verdedigen is voor de bezitters misschien gemakkelijk en kalmeerend, maar voor de niet- bezitters even onbelangrijk als on interessant en niet bindend. Nu behoeft men dezen passus uit Hitler’s rede overlezende, niet om te val len van respect voor het juiste en recht vaardige inzicht van den Führer. Zoo goed als er volkeren zijn, die, na eerst ge.gestolen te hebben, zich op de beginselen van het eigendomsrecht be roepen om te kunnen behouden, wat ze bezitten zoo zijn er ook volkeren, die naar de beginselen van „billijkheid, ge zond verstand en rechtvaardigheid” zich een buit wenschen te zien toebedeeld, omdat.de andere methode, oorlog, duurder is en vol risico’s. Reeds meer dan een jaar lang stellen we ons op geregelde tijden de vraag: komt er nu werkelijk een wereldoorlog? en het antwoord is in al die tijd ook steeds hetzelfde geweest: „nog niet”. Deze bewering is gebaseerd op de volgende feiten: de geneigdheid tot vre de bij een deel der Westersche mogend heden en speciaal die van de democrati sche inslag en de geweldige bewapening, waardoor men wel een beetje huiverig geworden is de tegenstellingen op de spits te drijven. Bezien van dit stand punt zou men dus de conclusie kunnen trekken, dat de enorme bewapening de beste preventieve werking van een oor log is, maar in zijn algemeenheid is deze bewering niet geheel juist. We kunnen dit het beste vergelijken met een eenvoudig voorbeeld. Wanneer in den zomer het bosch door de dagelijksche zonnestralen is uitgedroogd en daardoor zeer brandbaar materiaal geworden is, waarschuwt de overheid telkens weer voor het onachtzaam omgaan met vuur, het wegwerpen van sigaretten enz. enz. en deze waarschuwing is zeer logisch. Een enkel vonkje kan in dit brandbare hout de grootste onheilen teweegbren gen. Zie, zoo gaat het ons inziens ook met de groote bewapening. In de geweldige hoeveelheid ontplofbare stoffen, die mo menteel in de wereld ligt opgestapeld, kan één vonkje ontzettende gevolgen hebben en wat het eerste betreft de ge neigdheid tot vrede.dat kan op den duur niet alleen van één kant komen. In de totalitaire staten wordt de volkswil zoo goed als uitgeschakeld, de leiding alleen beslist. Zou het eventueel tot een gewapend conflict komen, dan wordt er wel zooveel gelasterd en gelogen, dat reeds spoedig oorzaak en gevolg ver geten zijn en alleen de haat kunstmatig opgekweekt, overblijft. De leiding beslist, schreven we daarnet, zeker ook in de democratische Staten. Uitgave voor leger en vloot die ver de draagkracht van het volk te boven gaat, worden door de volksvertegenwoordiging goedge keurd. Inproductieve arbeid, welke nooit kan bijdragen aan de economische op bouw van een Staat. In Duitschland heeft dit systeem een grenzelooze verarming gebracht, die in h<ü afgeloopen jaar, eerst door de staats kas van Hongarije en Tsjecho Slowakije, toen door het wederrechtelijk toe-eige- nen van het Joodsche geld, weer een kleine opleving kon vertoonen, maar ook C. A. B. I-G. A. V. C. 3-1. Onder zeer ongunstige weersomstan digheden werd Zondagmiddag deze voetbalwedstrijd gehouden. Het terrein was erg glad en modderig en vooral voor de goals zeer slecht. Het slechte weer is ook steeds van invloed op het bezoek. C. A. B. speelt de eerste helft met den wind mee en is mede daardoor voortdu rend in den aanval. Achterhoede en mid- denlinie stuwen geweldig op, maar de voorlinie weet hiervan niet te profitee- ren. De rechtsbinnen staat nog iets vreemd tegenover dit spel van het eerste elftal en verspeelt te veel tijd met de bal te plaatsen. Een sneller doorgeven zou veel meer kansen scheppen. Toch meenen we dat «er in deze periode een doelpunt voor C. A. B. moet komen en dat duurt dan ook niet lang meer. Goed combinee- ren van de voorhoede geeft ten slotte 1-0. Direct daarna gaat een prachtkans voor C. A. B. verloren. G. A. V. C. doet uitstekend haar best tegen den sterken wind in een aanval op te bouwen en een enkele maal gelukt dat vrij goed. Wan neer bij een dergelijke aanval de C. A. B. -keeper de gladde bal verliest, ver wachten we reeds de gelijkmaker, maar een der backs redt op het nippertje. Ver schillende corners van C. A. B. leveren niets op en met de stand 1-0 komt de rust. Na de rust speelt G. A. V. C. voor den wind, maar ook dat brengt hen geen voordeel. Steeds is het de C. A. B.-mid- denlinie en achterhoede die de bal op de G. A. V. C.-helft brengt en telkens ont staan nu zeer gevaarlijke situaties voor het Grouwster doel. De tweede goal ontstaat doordat de G.-keeper in de gladde modder uitgleed en pas de derde is een werkelijk mooie goal na goed samenspel in de voorhoe de. Grouw weet de eer te redden door een tegenpuntje te maken. De eindstand was 3-1 voor C. A. B. De competitiestand is nog gelijk aan die der vorige week. o Verdere uitslagen: C. A. B. IIWarga C. A. B. Ill—Sneek IV 20 Februari 1939. Hedenavond werd in de Consistorie kamer der Doopsgezinde gemeente een Zusterkring opgericht mer aanvankelijk 18 leden. Het doel der vereeniging is voor de Doopsgezinde Zending te werken. Het bestuur is als volgt samengesteld: Presidente mevr. A. M. Tulner-Hepkema, Secretaresse F. H. Bierma-Piekema en penningm.esse T. Piersma-Buitenga. ARUM. JAARVERGADERING CHR. NAT. SCHOOLVEREENIGING. 17 Februari 1939. De Vereeniging van Chr. Nat. school onderwijs hield haar jaarvergadering in de Chr. School. De Voorzitter de heer A. Bosch, open de de bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 36 2, het lezen van Efeze 4 1- 16 en gebed en sprak vervolgens een woord ter opening. Hierna volgden notulen en jaarverslag waaruit bleek, dat het aantal schoolkin deren er niet op vooruitging. Herkozen als bestuursleden werden de h.h. A. Bosch en M. van Althuis. Van het punt rondvraag werd nog druk ge bruik gemaakt, vele zaken werden daar in besproken. Ds. van der Woude sloot daarna met dankzegging. MAKKUM MASSA-KAMP SCHAKEN. In de vriendschappelijke wedstrijd hier gisterenavond gespeeld tusschen de clubs „Westergoo” alhier en „Nijland" 9 Dan rug en borst flink met Dampo Inwrijven en Dampo diep Inademen. Wonderlijk zooali dat helptl Dooi 30 et. Tube 40 ct. Pot 50 ct DE JONG s NIEUWSBLAD wanrin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1