Buit enlandsche Revue. De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen ^VOlTEAl UIULACEN Uit den Omtrek TUCHTPLICHT EN TUCHTIGINGSRECHT OP DE SCHOLEN. Stadsnieuws. I Groote voorraad Onderdeelen en Banden I 5 5 3 Woensdag 1 Maart 1939 35g!£ Jaargang No. 17 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD C fg. WITMARSUM. -.ï i Advertentfën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 1 3 I 3 I 2 B 4 Men kan als kind tegen het tuchti- gingsrecht van den onderwijzer zijn, ouder wordende komt toch waarlijk elk verstandig mensch, tenzij hij zich heeft vastgedacht in de letterli;|ke strekking van wettelijke rechten en plichten, tot ’t inzicht, dat in een klasse van kinderen met zeer uiteenloopende karakters, deug den en gebreken, de plicht van den on derwijzer om er de tucht te handhaven, niet is na te komen zonder dat hem het recht wordt gelaten om in bijzondere gevallen, als andere middelen moeten fa len te tuchtigen. Daarbij blijvende binnen de grenzen, welke de tuchtiging van mishandeling gescheiden houden. Ten aanzien van de tucht op scholen moeten we niet enkel rekening houden met het verschil in de karakters der kin deren, maar mede met het feit, dat ook de onderwijzer maar een mensch is. Met onvolmaaktheden. Kinderen zijn als regel lief, maar er kunnen kwelgeesten onder zijn, in staat om engelen hun geduld en bezinning te doen verliezen. Die kwelgeesten worden later vaak de beste menschen; hun on deugendheid als kinderen komt voort uit het stormgetij van den groeienden geest. Ik denk hier aan de onweders en blik semschichten van de lente, die tot zomer groeit. De beste onderwijzers zijn degenen, die de tucht handhaven door hun mo- reele overwicht. In bepaalde omstandig heden echter zal het sterkste overwicht tekort schieten en dan moet de opvoe der ingrijpen, in het belang van zijn ge zag, in het belang van de totaliteit der klas en in het belang ook van het moei lijke kind, naar het ultrum remedium: de tuchtiging. Hoewel een vierde deel van Spanje nog in het bezit van de republikeinen is, CHR. VROUWENBOND. Maandagavond kwam de afd. Bols- ward van den Christen Vrouwenbond in Speciale inrichting voor DIENSTPLICHT. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht, lichting 1940, dat op 22 en 23 Febr. j.l. voor de gemeente Bolsward voor den Keuringsraad is verschenen be droeg 58. Hiervan werden 32 goedge keurd, 25 ongeschikt verklaard, terwijl 1 tijdelijk ongeschikt werd bevonden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 26 Februari 1939. Wonseradeel’s Besturenbond hield he den haar jaarvergadering in de Bewaar school. 3 3 3 3 3 3 3 Erwten en boonen, zuidvruchten en blikgroenten, nog dubbel voordeelig in BRANDSMA’s WINKELS. V. P. N.-NIEUWS. De pluimveevereen. alhidr heeft het plan opgevat een vereeniging op te richten voor jeugdige pluimveeliefheb- bers. Jongelui, die belang stellen in de pluimvee en konijnenteelt kunnen inlich tingen inwinnen bij een der bestuursle den. WONSERADEEL. De Staatsraad i. -b. d., Commissaris der Koningin, heeft benoemd tot veld wachter der gemeente Wonseradeel den heer R. Tjassens, agent van politie te Ridderkerk. 25 Februari 1939. Hedenmiddag werd in het café Hof- stra provisioneel geveild de Sate en Lan den „Groot Suksenoord” in huur bij den heer Freerk Broersma onder Arum bij Lollum. Perc. I de boerenhuizinge enz. f3920; perc. II 6 pdrn. weiland f1053 p. p.; perc. III 4.3 pdrn. weiland f833 p. pdrn.; perc. IV 6l/2 pdm. weiland f 920 per pdrn. perc. V 5.1 pdm. weiland f889 p. pdm.; perc. VI 5.1 pdm. weiland f855 p. pdm.; perc. VII 0.6 pdm. weiland met hok f812 p. pdm.; perc. VIII 6 pdm. weiland f959 p. pdm.; perc. IX 7% pdm. wei land f 837 p. pdm.; perc. X 4.9 pdm. wei land f985 p. pdm.; perc. XI 11.1 pdm. weiland f807 p. pdm.; XII 7.4 pdm. wei land f569 p. pdm.; XIII 7.7 pdm. wei land f666 p. pdm.; perc. XIV 5% pdm. weiland f721 p. pdm.; perc. XV 1.2 pdm. weiland f659 p. pdm. heerscht door Italianen of Duitschers. waar dit pas vóór Franco met behulp van Engeland het eiland Minorca bezette en daardoor wel een beetje in conflict kwam met Mussolini. Zoowel voor Frankrijk en Engeland als wel voor Italië heeft dat eiland strategische beteekenis en voorloopig lijkt het erop dat deze bezetting door Franco een handige zet is geweest op het Europeesche schaak bord. We zullen de ontwikkeling van dit probleem maar rustig moeten afwach ten. Wat den toestand in Midden-Europa betreft, ook daar is alles nog niet pais en vree. In Tsjecho Slowakije is het verre van rustig en dit nieuwe gewest brengt het Duitsche rijk heel wat moeilijkheden mee. De nieuwe Duitschers in Tsjecho Slowakije krijgen nu eerst maar weer eens een nieuwen leider, n.l. Zeizig, lid van de' Nat. Sloc. organisatie. Bij de aanvaarding van deze nieuwe functie verklaarde Zeizig o.a.: De Duitschers in Tsjecho Slowakije moeten de wetten eerbiedigen van het land, waarin zij gastvrijheid genieten. Het is strikt verboden zich te mengen in aangelegenheden, die niet zuiver Duitsch zijn. Ik ben mij bewust, aldus Zeizig, van het buitengewone karakter van den toestand in Slowakije, het na tuurlijke gevolg overigens van de jong ste gebeurtenissen. Ik geloof stellig er in te zullen slagen vriendschappelijke be trekkingen te vestigen tusschen Tsje chen en Duitschers, met andere woorden de toestand is momenteel daar nog heel ver van af. Ook in Polen gist het de laatste weken en het gaat hier in hoofdzaak om de corridor Dantzig. Dit misbaksel van de na-oorlogsche tijd, een product van de geforceerde vrede na den wereldoorlog heeft al heel wat hoofdbrekens gekost. In de polytechnische school te Warchau hebben de studenten vergaderd. In ons land zou men een dergelijke vergadering niet al te serieus nemen, maar in Polen is dat anders. Daar vormen de studen ten een groep, waarmee werkelijk reke ning wordt gehouden. Op deze vergadering werd een motie aangenomen waarin gevraagd wordt al les wat Duitsch is te boycotten. Strooi biljetten werden versipreid, waarin de volgende zinnen spreken van een ge spannen toestand. Polen zoo luidt een der pamfletten door de Duitsch gezinde politiek van def regeering, bevinden onze broeders in Dantzig zich in een wanhopige situ atie. De omstandigheden veroorloven ons nog niet hierop te antwoorden, zoo- als het moet, maar wij zullen antwoor den. In een protestvergadering te Wil na zijn eveneens gelijkluidende moties aangenomen. Nog een tweetal berichten die even een kijkje geven op de minder vriendschappelijke houding van beide partijen. „Ons Gebouw” bijeen tot het houden van haar 8ste jaarvergadering. De presidente mevr. Vlietstra sprak ’n hartelijk welkomstwoord. Hef programma was goed voorzien van voordrachten en zang, orgelsolo’s. Het koortje zong zeer verdienstelijk on der leiding van den heer T. Faber. Aangezien mevr. Vlietstra a.s. zomer Bolsward gaat verlaten, moest er een nieuw bestuurslid worden gekozen. Bij het openen der briefjes bleek al spoedig, dat mevr. Eerdmans-Haitsma de directe meerderheid van stemmen op zich uit gebracht zag. Mevr. Eerdmans nam hare benoeming aan. De secr.esse mevr. Verhoeven, werd I met vrijwel algemeene stemmen tot pre sidente benoemd, die ook genegen was hare benoeming aan te nemen. Bij monde van mevr. Verhoeven werd aan de scheidende presidente mevr. Vlietstra, ’n cadeau aangeboden, n.l. een leeslamp voor het vele werk dat zij steeds met zooveel liefde voor de afdee- ling heeft verricht. De afd. Bolsward verliest in haar veel en de beste wenschen gaan dan ook met haar mede voor haar en haar gezin als zij onze plaats zullen verlaten. Ik heb dat willen zeggen, nu een of ficier van justitie zich niet heeft ontzien om twee weken gevangenisstraf te eischen en ontzegging van het recht om het ambt uit te oefenen van onderwijzer voor den tijd van vijf jaar, tegen een on derwijzer, die een leerlinge een tik om de ooren had gegeven. Het ging hier, naar uit de verslagen blijkt, en door ver schillende onderwijsbladen met nadruk wordt geconstateerd, louter om een losse klap, niet meer. Van „mishandeling”, in de gewone beteekenis, welke we er in het maatschappelijk leven aan hechten, was geen sprake. De wetl Ja, de wetf Als men iemand een klap geeft, die „pijnlijk heeft aangedaan”, dan consta teert de wet: mishandeling. Maar naast de wet staat toch nog het nuchtere menschelijke oordeel, de le- venspractijk. Erkenden niet twee ministers (van Onderwijs en Justitie) dat tot het tucht recht van den onderwijzer ook het tuch- tigingsrecht behoort? Politie en Justitie zijn en blijven blijkbaar van een andere meening. Alhoewel: sommige rechtbanken, als die te Roermond en ’s Bosch, hebben een klap op school als niet-strafbaar geoor deeld. Maar in het geval als het bovenge schetste én een geval, waarin een heele klas kinderen tegen een onderwijzer als getuigen werd gedagvaard, toonen po litie en justitie, dat ze van paedagogiek geen begrip hebben en.van haar tuchtigingsrecht een zeer onmatig ge bruik weten te maken. Rheumatische pijnen Mijnhardtjes maken U geheel pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. deze vermindering maar.de verla ging van loonen en salarissen moet wor den uitgesteld, totdat is gebleken, dat de besnoeiing der andere uitgaven niet voldoende is om het tekort op de be groeting te dekken. De minister-presi dent kon deze voorwaarde niet aanvaar den en minister Gutt verklaarde, dat ’t bij een verlaging van 5 niet zal blij ven, maar dat de loonen en salarissen verder omlaag moeten, indien het index cijfer blijft dalen. Het is ook hier weer het oude liedje, de salarissen en loonen de sluitpost van de begrooting. Hoe lang zal men deze verkeerde economie nog handhaven? V. P. N. De V. P. N., afd. Bolsward en Omstr., hield Donderdagavond 23 Febr. j.l. haar jaarvergadering in café Boermans, die zeer goed bezocht was. Het was die avond precies 25 jaar ge leden, dat de vereeniging op diezelfde plaats opgericht was; derhalve stond de vergadering geheel in het teeken van dit jubileum. Hêlaas kon hieraan, tenge volge van het slechte financieele resul taat van de tentoonstelling, geen feeste lijk karakter worden gegeven. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de gebeurtenissen van betee kenis gedurende die 25 jaar. Vervolgens kwam een gespecificeerd verslag der gehouden jubileumtentoon stelling, waarbij bleek, dat zeer veel werk met veel ambitie door het bestuur verricht was; speciaal de secretaris had hierin met een bewonderenswaardige ijver een enorm kwantum werk verricht. Ook van de burgerij en stichtingen is veel steun in natura ontvangen. Het was een keurige tentoonstelling, waarbij bleek dat toch zeer velen het de moeite niet waard achtten er een bezoek te brengen, terwijl ook het slechte weer daarop remmend werkte. Door deze en meerdere factoren ontstond helaas een belangrijk tekort. Besloten werd zoo mogelijk de a.s. herfst weer een clubtentoonstelling te organiseeren. Bij de bestuursverkiezing (aftr.) werd de heer Y. Ykema herkozen. Verschillende afgevaardigden en func tionarissen brachten verslagen uit van hun werk. In het belang der vereen, werd ver zocht om de eigen voederhandel toch zooveel mogelijk te steunen. Als nieuw artikel Is daar oud brood bijgekomen, waartoe met de plaatselijke bakkers een overeenkomst is aangegaan, althans een bespreking gehouden. Geklaagd werd over de geringe verkoop van dit artikel en weinig pluimveehouders schijnen te weten welk een uitnemend licht verteer baar voedsel dit is, speciaal voor kui- ken-opfok. Nog werd besloten pogingen aan te wenden om een jeugdafdeeling op te richten voor liefhebbers van pluimvee, konijnen en duiven. Voor dit sympathie ke idee hebben eenige leden zeer veel belangstelling om leidend op te treden. Ten slotte werd nog een hoeveelheid verpakt voer verloot, waarna deze her- denkingsvergadering met een woord van dank door den voorzitter werd gesloten. Toen ik nog leerling der lagere school was, had ik een gedecideerde meening over het tuchtigingsrecht van den on derwijzer: ik was er n.l. beslist tegen. Maar ik heb een paar malen aan den lijve ondervonden, dat mijn onderwij zer een ander en zelfs tegengesteld in zicht was toegedaan. Eerlijk gezegd: ik heb klappen altijd slecht kunnen verdra gen; ze wekten, of ze me rechtvaardig dan wel onrechtvaardig werden toebe deeld, verzet in me. Den eersten keer uitte zich dat verzet door een hevig be klag thuis, aan mijn vader, over ’s mees ters hardhandigheid. Hoeveel klappen heb je gehad? vroeg m’n vader me. Gelukkig maar éénl was m’n be scheid. Toen ging ik over de knie en deelde m’n vader me toe, wat ik, naar zijn meening, tekort had ontvangen van den meester. Voortaan ging is dus niet meer in beroep, maar ik vocht de zaak uit met den meester zelven een enkelen keer deed ik dat op ’n zeer rebbelleerende wijze. Ik kan d’r niks aan doen: ik was nu eenmaal zóó en eerlijk gezegd ik ben nu nog zoo, De reactie van kinderen op een licha melijke tuchtiging is zeer verschillend. Met het tuchtigingsrecht zoover men het heeft te aanvaarden moet zéér voorzichtig worden omgesprongen. Kin deren, die op een tuchtiging schijnbaar niet reageeren, zijn er dikwijls het erg ste aan toe. In hen wordt iets kapot ge maakt, dat zich nooit meer laat herstel len; ze zijn hun zelfvertrouwen en zelf respect vaak voor goed kwijt. Wie een klap om de ooren zonder gelooven we toch, dat de Spaansche geestelijke schade kunnen verdragen, zijn degenen, die dadelijk een grooten mond opzetten, schreeuwen alsof ze ver moord worden en snikkend verzekeren, dat ze ’t thuis welderis aan vader zullen zeggen. Hebben deze kinderen een ver- standigen vader, dan.zeggen ze thuis niets. Ze voelen intuïtief wel, of ze aan het goede of verkeerde adres zijn voor hun reclames. Maar hebben ze géén verstandigen vader ja, dan komen de poppen aan het dansen. Dan komt die vader „verhaal’’ zoeken, aan school. En dan heeft meester te zorgen, dat hij de situati< blijft beheerschen lof /hij ver speelt zijn gezag geheel. Meester heeft dan sterkte noodig en tact, want als hij vader niet tevreden weet te stellen, zon der iets van zijn eigen positie prijs te geven, dan loopt vader misschien naar de politie. En dén staat meester zwak. Want politie en justitie kennen wetsartikelen, maar van paedagogiek kennen ze vaak bitter weinig. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Uit Polen. Het is des nachts tot nieuwe excessen van Poolsche studenten gekomen. Zij sloegen van het Schiller-gymnasium en van de Schiller-hoogeschool de ruiten aan de voorzijde in. Van het kantoor van de vereeniging van Duitsche boeren werd het naambord afgerukt en gebro ken en werden de ruiten ingeworpen, evenals van verscheidene Duitsche win kels. Ook van het protestantsche tehuis van ouden van dagen werd een ruit in gegooid en de ruiten van het kantoor van de Duitsche vereeniging moesten het eveneens ontgelden. Naar Reuter meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken officieel ver ontschuldigingen aangeboden aan den Duitschen ambassadeur. Uit Dantzig. Eenige honderden Duitsche studenten hebben ’t vereenigingsgebouw der Pool sche studenten stormenderhand genomen en daarbij geroepen: „Wij zullen het Poolsche gespuis uit Dantzig wegvagen, zooals wij het Joodsche gespuis hebben weggevaagd.” Zes Poolsche studenten werden tijdens het gevecht gewond. De oommissaris-jgeneraal (van Polen te Dantzig heeft bij den senaat geprotes teerd, die volgens een Poolsch commu niqué de verzekering heeft gegeven, dat de orde zou worden gehandhaafd. In België heeft een kabinetscrisis de verhitte gemoederen tusschen Vlamingen en Walen weer een beetje geluwd. De nieuwe regeering onder leiding van den heer Pierlot heeft zich voorloopig kunnen verzekeren van de medewerking van de oppositiepartij, maar bij het eerste op treden in den Senaat kwamen ook di rect weer de schier onoverbrugbare moeilijkheden. De regeering is van mee ning dat de staatsuitgaven moeten wor den verminderd met 5 Een ons in ziens lofwaardig streven. De oud-minis- ter Spaak heeft ook geen bezwaar tegen R.-K. VOETBAL. R. E. S. Ill—R. E. S. H 1-6. Op een bijna onbespeelbaar veld is deze wedstrijd gespeeld en geëindigd in een verdiende 16 overwinning voor het 2de elftal. De spelers waarvan veel gevraagd werd, hebben allen hun best gedaan en er van gemaakt, wat er van te maken viel. Ondanks de slechtheid van het veld, was de wedstrijd het aankijken volkomen waard. De aanv. van ’t 2e wint den toss en kiest de wind in zijn voordeel. Behou dens een enkele goede aanval, is de eer ste helft geheel voor het 2e elftal. Dit overwicht wordt voor de rust in 3 doel punten uitgedrukt. Na de rust wegen de partijen eerst vrij goed tegen elkaar op. Het is al spoedig 13 Als de aanv. van het 2e dan met een fortuinlijk schot de stand op 14 brengt, worden de jongens van het 3e ontmoedigd. Het verdere gedeelte van de wed strijd is dan weer nagenoeg geheel voor het tweede elftal. Met de stand 16 breekt het einde aan. strijd naar het einde loopt. De overwin ning van Franco in Katalonië heeft in de republikeinsche kringen een zekere wrijving gebracht over de vraag of het nu nog wel zin heeft deze ongelijke strijd voort te zetten. De leiders in Madrid en omgeving staan op het standpunt, dat tot het uiter ste tegenstand moet worden geboden, om alsnog een kleine kans te maken iets van de democratie te redden. Andere re- geeringsleiders, waaronder de president Azana achtte verdere tegenstand nutte loos. Het fascisme heeft in Spanje, dank zij de buitenlandsche hulp, overwonnen. Van een gereserveerdheid bij de groote mogendheden om de regeering Franco te erkennen is nu ook geen sprake meer. Het regent de laatste dagen erkenningen. De grooten gaan voor en dan volgen de kleinen als getrouwe paladijnen met meer of minder spoed. Wat zal Franco op al deze vriendelijkheden antwoorden? Zich driënteeren op Rome en Berlijn, of een beetje naar den kant van Parijs- Londenl Vooralsnog is hier moeilijk een con creet antwoord te geven. Misschien schippert Franco wat aan beide kanten, daartoe eenigszins genoodzaakt voor de wederopbouw van het grootendeels ver woeste en verarmde land. Engeland heeft zijn erkenning afhankelijk gemaakt van twee voorwaarden, n.l. clementie voor de overwonnenen na hun definitieve on derwerping en het afdanken van de Ita- liaansche en ook Duitsche vrijwilligers. Wat dit eerste punt betreft, heeft Franco in zekere mate clementie toege zegd en misschien mag in dezen even gespeculeerd worden op de oude Spaan sche ridderlijkheid, die ook in de over wonnene weet te waardeeren de goede punten. Iets in die geest kwam dezer dagen tot uiting in een intervieuw in de Duit sche Volkische Beobachter, waarin de Spaansche generaal Salchaga zijn be wondering heeft geuit voor de gevechts kracht van de linksche troepen en het strategisch inzicht van de militaire lei ders. Wat het tweede punt betreft is het nog vee(l moeilijker <een afdoend ant woord te formuleeren. In het Engelsch-Italiaansche verdrag van April 1938 komt de pertinente ver klaring voor, dat Italië direct na het be ëindigen van den Spaanschen oorlog al zijn vrijwilligers zal terugtrekken. Italië heeft, volgens Graaf Ciano geen territo riale politieke, noch economische doel einden in Spanje. Deze verklaring laat aan duidelijkheid niets te wenschen over, alleen.de waarde van dergelijke verzekeringen is in de laatste jaren zoo riskant gebleken. Ook Franco heeft meermalen verklaard, dat Spanje nooit zal worden over- 1 3 4;. ‘a... 3 3 3 3 w. v. o. uieuff OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1