Buitenlandsche Revue. 111. 1.1. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen PARATE KENNIS. Stadsnieuws. Uit den Omtrek 35^ Jaargang Woensdag 8 Maart 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 19 7 pond Soda - 11.655.— - 10.494.— A d v e r t c n 11 U n per regel; Wocnsdagsniimmer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor Max van Antwerpen een verzoek tot be spreking had afgewimpeld met de mede- deeling, dat hij het te druk had. Men dient hierbij te overwegen, dat een der gelijke regeeringslooze toestand voor België hoogst onaangenaam is. Interna tionale positie, financieele en economi sche situatie vergen in onzen tijd van elke staat de grootst mogelijke eenheid en elke versnippering, vooral die door klein partijbelang naar voren werd ge bracht is voor de staat funest. Door de veelheid van partijen en de moeilijkhe den van onderlinge samenwerking drijft men misschien meer dan men vermoedt in de richting van de dictatuur. Lage prijzen: Dubbel stuk Huishoudzeep Zeeppoeder per pak 45 Waschknijpers Ouderwetsche groene zeep Stijfsel per pond Soda 11/2 - 11.530.— - 11.500.— - 11.390.— - 11.390.— - 11.360.— - 10.800.— 7 6 7 5 6 2 1 1 0 1 2 0 2 0 3 1 0 1 2 1 4 0 3 3 8 7 7 15 14 14 12 12 7 3 2 1 63—13 45—13 36—22 34—12 30—21 22—22 17—55 8—59 15—53 GESLAAGD. Geslaagd voor het examen apothekers assistente mej. T. Bakker alhier. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lecsgcld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. D. I. O. R. E. S. II Renado M. K. V. II Friso II W. Z. S. II B. V. C. M. K. V. III R. E. S. III BIOSCOOP. Bio-ond. Luxembourg presenteert met trotsch de grootste film dezer tijd „De avonturen van Robin Hood” met de tweede Douglas Fairbanks Errol Flynn (hoofdvertolker uit films zooals „Captain Blood” en „De charge van de lichte bri gade”). Verdere medespelenden: Olivia de Hav- villand, Claude Rains, Basil Rothbone, en Ian Hunter als Richard Leeuwenhart. De boeiende film aller tijden. Een film opgenomen in natuurlijke kleuren. De helden van uw jeugd verschijnen hier in - 12.450.— - 12.400.— - 12.400.— - 12.300.— - 12.300.— - 11.900.— - 11.850.— - 11.800.- - 11.723.— - 11.720.— - 11.700.— - 11.700.— - 11.685.— 14.050.— - 13.937.— - 12.730.— - 12.500.— - 12.500.— - 12.475.— - 12.220.— - 12.200.— - 12.145.— - 12.100.— - 11.988.— - 11.939.— -11.639.— - 11.600.— - 11.600.— - 11.580— - 11.579.— OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 671.— - 666.— - 652— -650— - 630.— -630— -621 -615.— -600.— - 598— - 590,— - 584— - 575— al hun glorie en hun moed! Sir Robin of Lokeley en Richard Leeuwenhart. Voor de pauze brengen wij de favo riet der lachers (De ster met de vroo- lijke gil Joe Brown in zijn nieuwste lachpil „3 tegen 0”). Lachen, gieren, brullen, om ’s werelds grootste komiek. 5 3/2 10 dat met een voorbeeld verduidelijken. Wanneer in een gesprek de „vrede van Munster” te pas wordt gebracht en men zou op geen honderd of twee honderd jaar na kunnen zeggen, wanneer die vrede werd geteekend, dan heeft men In zoo’n kring als intellectueel mensch vrijwel afgedaan. Maar wanneer aan iemand wordt gezegd: Pinksteren is een der hoogste, in en door onze Neder- landsche wet erkende Christelijke feest dagen wat wordt op dien dag her dacht? Dan kan „men” zijn schouders moeten ophalen en het antwoord moeten schuldig blijven en zonder schade voor zijn intellectueele reputatie. Het is immers onlangs nog gebeurd bij het wekelijksche Avro-onderzoek naar de „parate kennis” van jongelui, die zich op hun algemeene ontwikkeling laten voorstaan, éérst met een mond vol tanden stond, toen hem naar de betee- kenis van het Pinksterfeest weird ge vraagd en eindelijk er uit bracht: dan herdenken we He-mel-vaart! Baron van Wijnbergen heeft dit ant woord niet verwonderd. Het gebeurde eenige jaren geleden zoo schrijft hij In de Maasbode dat op een onzer Universiteiten de hoogleeraar op zijn college het woord „Golgotha” uitsprak en moest ervaren, dat de meesten zijner studenten van Golgotha nog nooit had den gehoord. Al is Nederland een Christelijke natie en al zijn we trotsch op onze Christe lijke beschaving ons volk bestaat uit geloovigen en (zij het voor een kleine minderheid) uit ongeloovigen. Dat iemand het geloof niet heeft, mogen we hem niet aanrekenen, maar dat hij niets weet van het christelijk geloof, dat van zulke overwegende beteekenis is ge weest, en nog is, voor ons volksbestaan ons volkskarakter en onze geschiedenis dat hij althans niets weet van den Christelijken godsdienst, is erger, dui zendmaal erger dan de gruwelijkste dwaling inzake het jaartal van den vrede van Munster of den slag bij Nieuwpoort. Maar „men” kan nochtans in onzen tijd zijn absolute onwetendheid inzake Christus en Zijn leer, alsmede betreffen de de Christelijke geschiedenis in het De verkiezing van Staatssecretaris kardinaal Pacelli tot Paus is het onder werp geweest van bijna al de hoofdarti kels in onze groote bladen. Over het al gemeen is over dezen nieuwen Paus zeer waardeerend geschreven en wordt zijn kennis, werkkracht en doorzicht ten WAARVAN? De massa kijkt nogal eens hóóg op tegen de intellectueelen, d.i. tegen de mannen en vrouwen der wetenschap, dus tegen de menschen die een hoop geleerd hebben en verder vorschen. Eigenlijk doet ze dat min of meer ten onrechte. De intellectueel, die te vens wat weinig voorkomt be scheiden is, erkent, dat hij maar een heel klein beetje weet van alles, wat er te weten is op de wereld. Nog geen honderd, ja zelfs geen duizend imen- schen met knappe koppen kunnen tesa- men, ieder zich specialiseerend in één tak der wetenschap, dezelve d.l. de wetenschap geheel omvatten: de we tenschap die op zich zelf óók weer zeer beperkt is, en slechts een klein’ deel omvat van hetgeen er te weten waard zou zijn. De wetenschap is schoon en verheven de intellectueel, de wetenschappelijke mensch, is eigenlijk maar een stumperd. Omdat-ie zich izoo klein moet voelen in zijn kennis. Hij kan nuttig zijn, voor zoover hij zich in één klein afdeelinkje der wetenschap heeft geïnteresseerd of een bepaald vak met talent en ambitie beoefent, maar hij is eigenlijk een kwast, als zijn intellectualiteit fen zin voor de wetenschap zich beperkt tot ’n z.g. algemeene kennis. Want algemeene kennis is slechts kan slechts zijn een beschavingsvernis. Algemeene ken nis is van onnut, wanneer we met het verwerven van dezelve niet beoogden: over een basis te beschikken tot begrip van de dingen, die we nader willen ko men. Zulke basis is gemakkelijk hij is een springplank naar een doel. Maar wie niet kunnen springen, hebben niets aan een springplank; en wie goed kun- 1 nen springen, kunnen het dikwijls zeer goed zonder springplank stellen. Een gezond verstand zoo wil ik maar zeggen gepaard aan ijver en energie, zijn .ter bereiking van een we tenschappelijk doel méér waard dan een oppervlakkige „algemeene ontwikke ling”. Omdat de wetenschap zoo alomvattend is, kan z.g. algemeene ontwikkeling niet méér zijn dan een zeer oppervlakkige en eenzijdige wijsheid. Algemeene ontwik keling blijft beperkt tot de kennis van feiten, zaken en omstandigheden, door een kwasi-wetenschappelijke mode op den voorgrond geschoven. Mode is zeer willekeurig. Ik wil, zeJerste geroemd. yQQr buitenlandsche revue is na tuurlijk van meer belang hoe de buiten landsche pers op deze Pauskeuze rea geert. Italië: de Konlng zoowel als Mus- solinie hebben beide een telegram van gelukwensch gezonden. Polen: ...de snel tot stand gekomen Pauskeuze is met diepe voldoening door de Poolsche bevolking ontvangen. Hongarije: .men is ervan overtuigd dat de religieuze banden tusschen Vati caanstad en de Hongaarsche natie nog nauwer zullen worden. Spanje: ...De verkiezing van kardi naal Pacelli heeft voldoening gewekt. Parijs: ...door deze vefkiezing heeft het college van kardinalen ondubbelzin nig zijn instemming betuigd met ’t door Paus Pius XI gevolgde beleid, dat een voortdurend streven was voor het be houd van den vrede tusschen de men schen en volkeren en van de heiligste religieuze en menschelijke waarden. Amerika: de nieuwe Paus zal in de komende jaren zijn diplomatieke kun digheid gebruiken bij de kritieke opga ven, waarvoor de kerk zich in verschil lende landen, in het bijzonder Duitsch- land, Spanje en Oostenrijk gesteld ziet. Duitschland: over het algemeen een zeer gereserveerde houding en dit behoeft ons niet te verwonderen nu de zekerheid zeer groot is, dat ook de nieu we Paus de politiek van Pius XI zal voortzetten. Het bestuur van den overleden Paus heeft zich gekenmerkt door stormachtige bewogenheid, maar look de <zejkerherid gegeven, dat aan het hoofd van de R.K. Kerk stond een scherpzinnig Kerkvorst. Het Russische (Communisme ijl zijh opkomst en gedeeltelijk verval. Het Itali- aansche fascisme, dat wel niet het ge loof aantastte, maar toch ingrijpende veranderingen in het Vaticaan teweeg bracht. Het verdrag van Lataranen op 11 Februari 1929 heeft nieuwe grenzen ge trokken die beide partijen bevredigen. Als derde in den bond noemen we het Nationaal Socialisme. Dit regiem is niet tevreden met den mensch alleen, neen, het eischt ook de ziel van den mensch. Dit is natuurlijk in strijd met elk 4 Maart 1939. Hedenavond werd in de Ned. Herv. Kerk, uitgaande v. d. Vrijz. Jongeren groepen ’n propaganda-avond georga niseerd onder leiding van Ds. A. A. de Bruin, Ned. Herv. pred. De leider open de de bijeenkomst met een hartelijk welkomswoord, waarna werd gezongen Ps. 68 vs. 10. Ds. de Bruin gaf daarna een uiteenzetting van het doel en stre ven van de Jongerenclubs Rijzende Kerk en V. C. J. B. Dit zijn de organi saties die resorteeren onder de groote groep V. C. J. C. (Vrijz. Chr. Jeugd Centrale) waarin opgenomen zijn een kleine 13000 leden. Spreker wees er op, dat getracht werd de jongeren bij te brengen en op te wekken tot trouw, ka meraadschap en liefde en hen voor te bereiden tot een Godsdienstig idealis me, ’n idealisme dat rust op een Gods dienstige grondslag. Het doel van de jeugdclubs bij R. K. is meer op eenvou dige leest geschoeid, terwijl de sfeer der V. C. J. B. is ingesteld op ouderen in het persoonlijk leven, die hun gedach ten, al hoe moeilijk dit vaak is, willen uitdragen in een daad. Het doel van de propaganda is, bekendheid te geven aan het werk en hierop de aandacht te ves tigen. Ook op het Kampwerk, dat doof de V. C. J. C. georganiseerd wordt, wees spreker, waar kameraadschap wordt gekweekt in de mooie natuur. godsdienstig begrip. Dit brengt een fei len strijd tusschen hen die gelooven en de aanhangers van het nieuwe heiden dom. Paus Pius XI heeft meermalen de persoonlijke vrijheid van den mensch als fundamenteel geeestelijk goed, ge steld boven elke nationale religie en de verwachting is dat de nieuwe Paus deze inzichten geheel deelt. De vraag is nu maar tot hoever zal het nationalisme in haar bestrijding van den godsdienst gaan. De tijd zal hierop het antwoord moeten geven. Wanneer we na deze ietwat lange in leiding ons even oriënteeren in de bui tenlandsche politiek, dan bemerken we allereerst dat de wrijving tusschen Italië en Frankrijk nog lang niet is opgeheven en mede daardoor een zekere gespannen toestand blijft bestaan. We kunnen vei lig aannemen, dat Mussolini gedurende het Spaansche offensief in Katalonië, be sloten met de geheele instorting van deze republikeinsche verdediging zijn eischen ten opzichte van de Fransche be zittingen even op de achtergrond had geschoven, maar nu de Italiaansche troe pen aan de Fransch-Spaansche grens staan, zullen deze eischen zeer binnen kort wel opnieuw ter tafel komen. Mo gelijk is ook, dat Mussolini nog wil wachten op de val van Madrid, waarna er een wapenstilstand zal intreden en de thans in Spanje strijdende Italiaan sche troepen elders kunnen worden ge bruikt om nieuwe druk uit te oefenen. De gedeeltelijke mobilisatie in Italië wijst er op, dat binnenkort iets belang rijks zal gebeuren. De Italiaansche troe penconcentraties in de koloniën en langs de Fransche grens zullen wel bedoeld zijn om aan de komende eischen meer kracht bij te zetten. De verovering van Katalonië door Franco brengt voor deze nieuwe Spaan sche regeering nog heel wat moeilijkhe den mee. Allereerst de kwestie van vei ligheid voor de verschillende onderdanen Gedurende de twee en een half jaar, dat de burgerkrijg in Spanje duurde, is er vooral in de groote steden, zooals b.v. Barcelona op beestachtige wijze huis gehouden. Het gedurende dien tijd lang zaam voortdringende leger van Franco heeft honderdduizenden menschen uit de kleinere dorpen voortgedreven naar de groote plaatsen met het resultaat dat b.v. de stad Barcelona thans nog meer dan één millioen vluchtelingen telt. Denkt U zich eens even in, wat dit voor het bestuur van de stad beteekent, de voedselvoorziening, de huisvesting, de veiligheid, enz. enz. Deze moeilijk heden zijn dan nog maar strikt plaatse lijk. voor het geheele veroverde ge bied komt daar nog bij de economische opbouw. Van economie hadden de Span jaarden ook voor deze burgeroorlog heel weinig begrip. Volgens een buitenlandsch spoorweg- deskundige, die juist uit Spanje is terug gekeerd, Is er van het heele materiaal der Spaansche spoorwegen vrijwel niets meer over. Maar wat hij zag en over ’t nog regeeringsgetrouwe Spanje vernam, schat hij, dat het herstellen van deze spoorwegen en het koopen van nieuw materiaal alleen al een half milliard gul den zal vergen. De ingenieur van een machinefabriek in Katalonië, die dezer dagen aldaar eens de schade ging opne men, vond niets meer heel of nog bruik baar. Tot alle schrijfmachines waren verdwenen! Hij zag geen mogelijkheid in afzienbaren tijd zijn arbeiders weer loonend aan het werk te zetten. In Spanje rekent men thans op een groote buitenlandsche herstelleening. Maar gesteld Spanje zou een reusachtige leening kunnen opnemen, bijv, van 100 millioen, dan zou de amortisatie daar van, zelfs als men het land op langen termijn zou willen leenen, nog op zijn minst evenveel kosten als de handels- balans voor den burgeroorlog en voor het groote verwoesten, reeds passief was. .Waar zou het verarmde Spanje dat vandaan moeten halen? De kabinetscrisis in België heeft een voor dezen tijd ongewoon langen duur. Nadat het kabinet-Spaak in verband met het bekende geval Martens was af getreden, heeft de Katholieke senator Pierlot getracht een kabinet op breede basis samen te stellen, evenwel zonder de liberalen. Dit is niet gelukt. Toen kwam weer een der socialistische partijgenooten aan beurt, n.l. Soudan. Deze stelde zich op het standpunt, dat er weer evenals van ouds een drie partijen-kabinet moest ko men. Tot aan Donderdag van de vorige week was Soudan nog vol goeden moed In het laatst der vorige week moest ook Soudan aan den Koning berichten, dat hij er niet in kon slagen een kabinet te vormen. Toen kwam natuurlijk Pierlot weer aan bod. Nadat eerst nog Burgemeester algemeen, demonstreeren, zonder zijn in tellectueele reputatie te schaden! Want de wetenschappelijke >,mode” bepaalt „godsdienst” tot een facultatieve taak van kennis. Daartegenover moet men van astrologie en andere „occulte” zaken het een en ander terdege weten om voor vol-intellectueel te worden aan gezien. Is het niet.bedroevend? Wordt het geen tijd, dat óók op de openbare lagere en middelbare scholen de Bijbelsche geschiedenis tot een leer vak wordt verheven? Kan men zich later op zijn „parate kennis” laten voorstaan, wanneer men niets afweet van de lieer, die van zulken grooten invloed op de wereldgeschiedenis ijs geweest om van de hoogere waarde en beteekenis dier leer maar niet te gewagen? Het niet willen weten van religieuze zaken en godsdienstige geschiedenis, omdat men ongeloovig is, is een anti- wetenschappelijk standpunt. Men kan anti-militarist zijn, maar zal men daarom kunnen nalaten om zijn kin deren het verloop der Napoleontische en andere oorlogen te laten leeren? Md. UITSLAG VAN DE AANBESTEDING van den bouw en het schilderwerk van een Landbouwhuishoudschool op een terrein, kad. bekend onder Sectie B. no. 20815, Gem. Bolsward, in opdracht van de Vereeniging voor Chr. Nijverheids onderwijs voor „Bolsward en Omstre ken” in het café „De Groene Weide” op Zaterdag 4 Maart 1939, v.m. 10 uur. Voor de bouw werd ingeschreven als volgt: Fa. Ch. Kosters en Zn., Sneek J. Zijlstra, Leeuwarden M. E. van der Zee, Franeker D. F. Visser, Wierum W. Postma, Hartwerd J. de Haan, Ternaard Gebr. Steneker, St. Nicolaasga Gebr. Visser, Wierum H. Ahrens, Dronrijp G. .Westra, Zwaagwesteinde J. Stegemans, Dokkum J. A. van der Sluis Langweer J. Anaringa, Sneek S. van Rijs, Dokkum P. Schram, Berlikum G. Draisma, Piaam J. Asma, Heeg F. J. Krijtenburg, Harlingen - 11.929. G. de Jong, Lemmer O. de Vries, Kortezwaag S. de Jong, Koudum S. de Boer, IJsbrechtum A. Fokkema, Wons A. de Boer, Bolsward S. Hoekstra, Hengelo R. Feenstra, Bolsward T. Riemersma en Zonen, Hengelo Posthuma en Tichelaar, Harlingen D. Oord, Tr. Palen L. v. d. Veen, Bolsward D. Feenstra, Bolsward Joh. Dijkstra, Bolsward Fa. van der Wal en Feenstra, Surhuisterveen Th. Kats, Surhuizum W. Smids, Surhuizum H. Jorritsma, Bolsward E. Statema, Bolsward M. Boetes, Leeuwarden Stelwagen en Van Gorkum, •Roordahuizum Voor het schilderwerk: Gebr. Nota, Bolsward J. van der Wal, Bolsward I. Ettema, Bolsward J. Kooistra, Cubaard J. Elzinga, Bolsward G. D. v. d. Zee, Bolsward Boomsma en.Geertsma, Sneek A. Smink, Gaast aan Zee A. de Groot, Bolsward E. Conradi, Bolsward S. Feenstra, Bolsward Van der Wal, Makkum H. Veldman, Bolsward M. J. Romkema, Oosterend (Fr.) - 552.50 J. de Bruyn, Brielle -539.— Begrooting van den architect B. N. A. G. van der Zee te Bolsward: voor den bouw ƒ11.140. van het schilderen - 827.50 R.-K. VOETBAL. R.E.S. II1-M.K.V. II (Leeuwarden) 2-7. Was het ’s morgens 9 uur goed weer en het terrein best, om 12 uur bij den aanvang van dezen wedstrijd was. het weer slecht en het terrein glad. M. K. V. krijgt eerst de sterke wind in den rug, maar kan echter niet verhin deren, dat R. E. S. al spoedig met een fraai doelpunt de leiding neemt. Bij dit eene doelpunt van de thuisclub blijft het en geleidelijk weten de bezoekers de score op 7-1 te brengen, met welken stand thee gedronken wordt. Als opnieuw begonnen is, begint het na een kwartiertje harder te regenen, xyeshalve de scheidsrechter besluit den wedstrijd te staken, in dit kwartiertje had R. E. S. zich echter weten te hand haven en had de voorhoede er een 2de doelpunt bij gemaakt. R.E.S. n-M. K. V. in 17-1. Inmiddels is het weer opgeknapt en het zonnetje doorgebroken. In dezen wedstrijd is ’t de R.E.S.-reserves gelukt haar doelpuntengemiddelde wat te ver- hoogen. De M. K. V. aanvoerder wint de toss en neemt eerst de vrij sterke wind mee. Was de verwachting, dat de partijen voor rust tegen mekaar zouden opwe gen en dat R. E. S. dan de wedstrijd in handen zou nemen, al spoedig bleek, dat de thuisclub voor rust reeds doelpunten honger had en dat de tegenwind voor hen geen beletsel was, om met rust reeds met 7-0 voor te staan. Na rust hadden de Leeuwarders een andere doelverdediger opgesteld en wist deze het eerste kwartier zijn doel voor doorboring te vrijwaren, hij kon echter niet verhinderen, dat de vandaag goed spelende R. E. S.-voorhoede, goed ge steund door de middenlinie, hem toch tienmaal liet visschen, waaronder enkele fraaie doelpunten. M. K. V. had uit een snelle aanval, profiteerende van het verre opdringen der R. E. S.-achterhoede de eer weten te redden. Door de 2-0 nederlaag, die Renado tegen de Friso reserves leed, heeft R. E. S. II de tweede plaats bezet. De stand luidt: 10 9 II 7 9 8 10 8 8 WITMARSUM. 7/2 11/2 10 BRANDSMA’s WINKELS. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1