Buit enlandsche Revue. UI. 0. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Stadsnieuws. BIJGELOOF, GELOOF EN WETENSCHAP. Woensdag 22 Maart 1939 Jaargang No. 23 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 GAAN WE DEN WEG TERUG? ;t. Ad ver ten tién per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. §7926. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen d t :t. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie 12.*; inn. 15 ct. Voor bet Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal COMMISSIE BEGRAFENISVEREENIGLNG. Door de Vereenigingen Handel en Nij verheid en de Christel. Middenstands- vereeniging is een commissie genoemd, belast met de voorbereidende werk zaamheden voor de oprichting van een algemeene Bolswardsche begrafenisver- eeniging. Deze commissie, welke nog uit andere groepen zal worden uitgebreid, is j.l. Vrijdag geïnstalleerd en zal bin nen enkele dagen met uitgewerkte plan nen komen. Duitschland diplomatiek alleen laat staan maar noodwendig zit hieraan vast, dat de onderlinge samenwerking vermindert wat natuurlijk van directen invloed is op den handel. Amerika gaat zelfs zoo ver de Duit- sche invoer in de Vereen. Staten met een extra heffing van 25 te belasten. We willen ons vandaag allereerst de vraag stellen: welke voordeelen en wel ke nadeelen geeft de Inlijving van Tsje- cho-Slowaklje aan Duitschland? Tot de voordeelen rekenen we een enorme oorlogsindustrie en daarmee ge paard gaande voorraden. De uiterlijke en innerlijke outllage van honderden fabrie ken en een bescheiden surplus aan grondstoffen. Ook mag bij deze voordee len genoemd worden de indruk, welke deze annexatie op het Duitsche volk heeft. Ze hebben een dergelijke stimu lans ook hard noodig. Maar dan? We zoeken naar nog meer dergelijke voordeelen. Geld, waaraan Duitschland zoo dringend behoefte heeft, is er niet meer. De grondreserve zit in Engeland. Voeding dan? Och wat geeft de voedsel voorraad van een klein land als Slowa kije voor den grooten slok-op die bo vendien reeds maandenlang ondervoed is? Dan komen we dus aan de nadeelen. Van zeer groot belang is hier in de eerste plaats het verlies van zijn pres tige. Minister Chamberlain heeft het vo rige week onomwonden verklaard: Als het zoo gemakkelijk is redenen te vinden om beloften te verbreken, wat zijn die beloften dan waard? Thans deel ik de teleurstelling van het Engelsche volk, dat de hoop op die belofte op zoo schandelijke wijze is vernietigd. Zoo kras heeft Chamberlain nog nooit gesproken. Punt 2 is de boycot van Duitsche wa ren, die zich nu ook zal uitstrekken tot de fabricaten uit Tsjecho-Slowakije. Tot nu toe had dit land een vrij groote uit voer, vooral naar de democratisch getin te landen. Die uitvoer, wordt nu natuur lijk onmiddellijk aan banden gelegd, met het gevolg, dat de Tsjechische fabrieken nog wel eenigen tijd voor binnenland- scjie productie kunnen doorwerken, maar spoedig bij gebrek aan grondstof fen en vooral afzetgebied en geld dien moeten we niet vergeten, dat de Tsjechische bevolking, nu opgenomen In het Duitsche rijk, gelijkgeschakeld wordt evenals de andere Duitschers. Voor het eerst krijgt Duitschland dus een groep menschen in zijn rijk, die niet overtuigd zijn van de zegeningen van het natio naal socialisme. Een toekomstige oppo sitie? Hoe we de zaak ook onpartijdig wil len inzien, we kunnen heusch hief an ders constateeren, dan een schaal dij aan de creditzijde belangrijk doorslaat. Thans komen we aan de beantwoor ding van een tweede niet minder be langrijke vraag. Tot welke consequen ties zal deze Duitsche annexatie aanlei ding geven? We denken dan allereerst aan het woord van Chamberlain, dat het ver trouwen in de beloften van Hitler ge schokt is, waarmee we dan in de eerste plaats willen zeggen, dat Duitschland zich in geen enkel opzicht meer gebon den acht. Na de verovering van Tsjecho- Slowakijq komt jiet (Memel-gebied en Dantzig aan de beurt. Dit wordt een beetje lastig voor Polen, maar door de zen staat waarschijnlijk reeds voorzien. Getuige de ommezwaai van pro naar anti-Duitsch. Dan staat verder op het programma Roemenie, een land met rijke natuurlijke hulpbronnen, vooral petro leum. Dat is maar niet een gedachte, die we uit onzen duim zuigen. Integendeel, de feiten wijzen pertinent in die richting. In wel-lngerichte kringen te Londen ver zekert men, dat Duitschland zeer vér strekkende economische elschen aan Roemenië gesteld heeft. Volgens Reuter vraagt Duitschland 'n monopolie voor den geheelen export en elscht, dat Roemenië geheel tot de staat van ’n landbouwland zal terugkeeren. De bedoeling, die hieraan ten grondslag ligt, is maar al te doorzichtig. Wel wordt van Duitsche zijde deze zaak als pure fantasie voorgesteld, maar de Duitschers kunnen het niemand euvel duiden, dat momenteel hun verklaringen onder zeker voorbehoud worden aanvaard. Wat is het antwoord van Roemenië? De mobilisatie van vijf legercorpsen. Ook heeft konlng Carol de Engelsche re- geering in kennis gesteld van zijn be duchtheid voor het ernstige gevaar waarin Roemenië van Duitsche kant verkeert. Hij geeft hierbij tevens kennis van zijn besluit liever te vechten dan We hadden heusch niet gedacht, dat de feiten die we in onze vorige week- revue veronderstellender wijze hadden besproken, zoo spoedig werkelijkheid zouden worden. We hadden de vorige Dinsdag de vraag gesteld: „Ziet Duitschland kans door de ver deeldheid onder Slowaken en Tsjechen aan te wakkeren, onder het mom van bescherming der minderheden, nogmaals een deel van Tsjecho-Slowakije te be zetten. Voorloopig dan alleen tot herstel der orde om straks de rekening voor gedane diensten aan te bieden.’’ Nog eerder dan iemand vermoed heeft is die rekening gepresenteerd en ook direct maar geïncasseerd. Tsjecho-Slo wakije is van de landkaart verdwenen en gevoegd bij het groot Duitsche rijk. Ondanks de plechtige verzekeringen van Hitler in München en ook later een woord waaraan sommigen in hun na ïviteit nog geloofd hebben heeft Hit ler een streep gezet onder al deze ver dragen en daarmee Europa overgeleverd aan een rechteloosheid, die nauwelijks denkbaar is. De verontwaardiging over deze struik- rooversdaad is dan ook algemeen. Zoo wel Amerika, Engeland, Frankrijk, Polen, Roemenië, Griekenland, Joegoslavië, Rusland keuren deze daad ten strengste af, wat zich zeer duidelijk demonstreert in het terugroepen van de gezanten. De Amerikaansche gezant Is vorig na jaar, toen Duitschland de Jodenvervol ging verscherpte teruggeroepen en thans volgen de Engelsche en Fransche gezant. Dit beteekent niet alleen, dat men eenig verlies van grondgebied of souve- reiniteit te ondergaan. Hij betoogde ver der, dat indien Engeland, Frankrijk en Rusland hun steun verleenen, hij ook Polen, Bulgarije, Roemenië, Griekenland, Turkije en Joegoslavië zal kunnen ver- eenigen om zich aan zijn zijde te scha ren en met hen stand te houden. Wanneer we al deze feiten sorteeren en een totaalindruk samenstellen, dan lijkt het ons toe, dat de spanning, die thans in Europa heerecht veel sterker is dan in September 1938. De Duitsche stormwals is losgebroken en wanneer zijn loop niet ten spoedigste wordt gestuit, zullen er onberekenbare gevolgen uit voortvloeien. Ge aanvaardt dus, zoo hoor ik enke len vragen, de wereldoorlog als het eenlgste middel dat redding kan bren gen? O neen, met nog veel meer aan drang dan vroeger blijven we bidden: van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons Heer, maar er zijn ook andere wa penen, economische. Wanneer de hierboven genoemde Sta ten zich eens vereenigden tot het eene gemeenschappelijke doel: de economi sche weerkracht van het Duitsche volk te verzwakken, geen voeding, grondstof fen, in welken vorm ook te leveren. geen uitvoer te accepteeren. Wie weet hoe spoedig de machthebbers in het Duitsche rijk gedwongen waren ter wille van de binnenlandsche vrede elke bui- tenlandsche actie stop te zetten. Met zeer groote belangstelling zal men deze week de ontwikkeling van den (Eiuropeeschen toestand gadeslaan, een ontwikkeling, die o.i. dezer dagen nog wel eens voor een verrassing kan zor gen. Wat de strijd in Spanje en China be treft, deze is door de meer belangrijke gebeurtenissen in Europa iets op den achtergrond geraakt. Van ’t Chineesche oorlogsterrein komt niet veel nieuws, en uit Spanje komen enkele berichten, die wijzen op een langzame insluiting van Madrid door het leger van Franco. De in moeilijkheden zullen komen. Boven- nieuwe benoemde verdedigingsraad uit dien moeten we niet vergeten, dat de het nog overgebleven Spanje, heeft be sloten met Franco onderhandelingen over vrede aan te knoopen. Zou de strijd hier gestaakt worden om op een ander punt van het vasteland weer te ontbran den? Afwachten is de boodschap. Het staat geschreven in de stenen, dat. Geloof en bijgeloof, ik heb het in de laatste maanden ontmoet in zeer ver schillende vormen en uitingen. Het is ’n vaststaand feit, dat ten slotte in eiken mensch de behoefte aan geloof leeft het geloof in een Opperwezen en dat zich in alle volksgroepen een bepaalde voorstelling omtrent dat Opperwezen en hetgeen Hij, God, van den mensch verlangt, ontwikkelt of heeft ontwikkeld. Herhaaldelijk bleek het, dat primitief le vende menschenstammen, die voor* zoover viel te achterhalen nimmer met een vreemde beschaving in aanra king kwamen, eenigen godsdienst ken den en beleefden. Het is slechts schijnbaar, dat het ge loof sinstinct van den mensch door we tenschap en cultuur, door onze „Wester- sche beschaving” b.v„ zou zijn ontwor teld. Sommige „wetenschappelijke” men- sshen mogen al beweren dat het geloof in strijd is met de wetenschap de fei ten wijzen uit, dat wetenschap en geloof naast elkaar bestaan en nimmer tegen over elkaar kunnen worden uitgespeeld; ze kunnen samengaan of gescheiden zijn, maar nimmer is het eene in staat om het andere op te heffen. Geloof is als de liefde; de liefde „heeft” men of men wordt er op een gegeven moment door „gegrepen” nóóit laat de liefde zich door de rede, d.i. wetenschappelijk, wegredeneeren. Het is merkwaarllg, dat men het ge loof van zoovelen, die er „wetenschap pelijk” mee afgerekend zeggen te heb ben, niet ziet verdwijnen, maar enkel zich ziet hervormen. Of vervormen. Bij hen openbaart zich een reactie in het geloofsleven: de ontwikkeling houdt op; de cultuur, welke het instinct onderging valt weg de primitiefste vorm van het geloofsleven rest tenslotte nog: het bijgeloof. Men ziet het in Duitschland, waar heidensche vuurfeesten voor millioenen menschen weer den honger moeten stil len naar geestelijke spijze, welke sterkt voor het eeuwigheldsbestaan. Maar men ziet het ook in eigen kring. Hoevelen onder ons vinden het geloof in eene Voorzienigheid, welke het lot der wereld, van volkeren en individuen regelt, niet „dom” en onwetenschappe lijk? 1 Maar.hoevelen van dezelfden vragen niet van ons om de wetenschap pelijke waarde te erkennen van dingen, welker bestaan ze aannemen en welker wetten ze erkennen, maar waarvoor ze geen enkel bewijs weten aan te voeren? Ik denk hier in het bijzonder aan de as trologische wetenschap. Meer en meer ontmoet men z.g. ontwikkelde lieden, menschen, die ook inderdaad veel we tenschap verzamelden, die blindeling ge- looven in het lot, dat hun en ons „in de sterren beschreven” werd. Het „geloof in de sterren” heeft een breeden kring dergenen „gegrepen”, die voor het onderworpen Godsgeloof te groot waren geworden. Te groot naar hun eigen maatstaf en inzicht. Is deze geloofsvervorming echter niet het dui delijkste bewijs van de menschelijke be hoefte aan geloof? De astrologische wetenschap, welke geen wetenschap is, maar een geloof (bijgeloof) beschikt ten onzent tegen woordig over meerdere periodieken, waarin de uitspraken van een bijbelsche verzekerdheid zijn. „Astrologische Wereldschouw” b.v. heet een dezer tijdschriften en „De Mystieke Wereld” een ander. Dezelfde menschen, die de verhalen in den Bijbel minachtend en schouder ophalend „fabeltjes” heeten, nemen de meest dwaze vertelsels, uit de „taal der sterren” opgeteekend, zonder reserve aan. Heel het menschelljk leven, zoo sug gereert men elkaar, zou vanaf de eer ste seconde onder den invloed van de sterren staan, als onder een niet te ont wijken noodlot. Gelukkig weten de as trologen zich en anderen te verklaren, wat de hemellichamen met den mensch voor hebben en aldus gewapend met de kennlsse der toekomstige dingen, kun nen we meewerken aan het goede, dat ons werd toebedeeld en door tegenstre- vingen het kwade zooveel mogelijk trachten te ontgaan. Veel is er overigens niet aan te doen men ontkomt zijn lot niet of uiterst moeilijk. Alles komt óf „vanzelf” in orde óf het komt niet in orde. De astrologische wetenschap kweekt een fatallstischen geest, dooft geen pretje Zondagmorgen op het voet balveld. Een harde koude wind met zoo nu en dan een klein hagelbuitje. Het veld was een beetje zwaar te be spelen. C. A. B. speelt voor de ru^t tegen den wind. De opstelling van het C. A. B.- elftal is in zooverre gewijzigd, dat Vlag- sma weer in de halflinie is opgenomen en W. Hoekstra linksbuiten speelt en A. Hoekstra naar de rechtsbinnen-plaats is verhuisd. Het eerste kwartier van dezen wed strijd is zoowat geheel voor de Harlin- gers. Goede aanvallen en vooral het plaatsen is uitstekend, zoodat bij een beter schot H. Z. C. zeker een of twee doelpunten had kunnen maken. Keeper Visser is weer zeer goed en weet ver schillende lastige ballen goed te verwer ken. Zooals b.v. bij de strafschop onge veer een meter of tien van het doel Prachtig tikt de keeper deze bal nog juist over de lat. Na dit kwartiertje overwicht van H. Z. C. is de beurt aan C. A. B. Er wordt beter geplaatst en na goed werk van de voorlinie maakt A. Hoekstra de eerste goal, die ons inziens de H.-keeper best had kunnen houden. De rechtsbuiten, die ons in de vorige wedstrijd zoo slechts bevredigde, maakt nu een geheel andere indruk en speelt een werkelijk goede partij. Uit een prachtvoorzet van dezen kant weet Bosma dan ook de tweede goal t maken. Direct daarna maakt onze m voor no. 3 en even later als de H. Z. C.- spelers voor vermeend buitenspel blijven staan, loopt Bosma rustig door en pas seert gemakkelijk den keeper, 4-0. Ook de vijfde goal ontstaat door een goede combinatie in de voorhoede. We zien dan voor de rust nog een goede aanval van H. Z. C„ de keeper is reeds gepasseerd, maar Draaisma weet nog net van de doellijn te redden. In de pauze kwamen spelers en be langstellenden in de luwte van de tribune bijeen, ter herdenking van het 15-jarig bestaan van C. A. B. Namens zijn club biedt de aanvoer der van H. Z. C. bloemen aan; memo reert de prettige verhouding, die steeds tusschen deze clubs bestaat en hoopt nog meerdere malen tegen de Bolswar- dérs te mogen spelen. De heer R. van der Meulen, waarne mend voorzitter, dankt voor deze bloe menhulde. De combinatie C. A. B. heeft indertijd een einde gemaakt aan de toen heerschende verdeeldheid en spreker be treurt ’t, dat C. A. B. niet is gebleven de organisatie in Bolsward waar in alle voetballers zich konden vereenigen. Vöor de in de laatste jaren voltrok ken afscheiding heeft C. A. B. nooit aan leiding gegeven. Spreker dankt ook de Harlinger club voor hun sportieve spel opvatting. Daarna spreekt de heer J. de Jong na mens de supportersvereen. een woord van hulde. Bij deze herdenkingsdag denken wij terug aan 19 Maart 1924 en zien wij als pionier der voetbalsport In Bolsward uw eere-voorzitter den heer R. van der Meu len en het eere-lid H. Huisman, die bei den veel werk gedaan hebben om de fusie in 1924 tot stand te brengen, waar uit de vereeniging C. A. B. is ontstaan, zonder nog de h.h. Wijma, Dijkstra, Van den Oever en R. de Vries te vergeten. Het pad uwer vereeniging is ook niet altijd over rozen gegaan en vele tegen spoeden hebt gij ondervonden, maar één ding bleef er In uw midden, namelijk de goede kern om alles te geven wat kon, om de vereeniging In goede sportieve banen te leiden. De heer Van der Meulen dankte de sprekers voor hun goede wenschen. De nog jonge supportersvereen. onder lei ding van hun ambitieuzen voorzitter, kan voor C. A. B. vruchtbaar werken. Verder bracht spreker een woord van dank aan den heer H. Huisman, die vele Jaren de stuwkracht van C. A. B. was. De heer Huisman dankte voor deze vriéndelijke woorden en bood de belde oudste spelers van het elftal de h.h. A. Hoekstra en W. Hoekstra bloemen aan. Het tweede deel van,den wedstrijd bracht geen verandering In den stand. De kans voor C. A. B. op een eventueel kampioenschap hangt nu naast eigen werk wel een beetje af van een inzinking bij de leidende ploeg Nicator. Waarschijnlijk wordt binnen 14 da gen deze zaak beslist. ijver, doodt energie, maakt de menschen slap en willoos. De vorengenoemde astrologische bla den staan vol van persoonlijke raadge vingen en voorspellingen, welke uitgaan tot de moeilijkste problemen in het leven en in sterke mate invloed zullen (moe ten) uitoefenen op b.v. de opvoeding van het komende geslacht. Om één voorbeeld te noemen: in „As trologische Wereldschouw” vragen ouders inlichtingen over hetgeen ze heb ben te doen Inzake de bestrijding van zekere karakterfouten, welke ze in hun kind ontdekten. Uit het antwoord der redactie citeeren we: „Het is natuurlijk duidelijk, dat „dit tegelijkertijd op een tamelijk „groote eigenzinnigheid en dikwijls „ook op onbuigzaamheid wijst. De „zorgen, die de ouders zich daar over maken, zijn echter veelal „overdreven, iiomdat Scorpioenkin- „deren (Scorpioen is het sterren beeld, w.o. het betreffende kind „was geboren) innerlijk sterk emo tioneel als ze zijn, ervaring als de „beste leerschool aannemen. Zij be ginnen veelal met ondeugden en „eindigen Inderdaad In hun latere „leven met de „Deugd”. Het Is eigenlijk gemakkelijk voor de ouders, dit geloof in de sterren. Ten slotte hebben ze zich weinig aan te trek ken van hun opvoedingspllcht. Alles komt terecht, of niet naar de stand van de hemellichamen zulks heeft bepaald. Wat een noollottig fatalisme. De „Mystieke Wereld” behandelt haar voorspellingen minder persoonlijk, meer „en massa”. Ziehier het lot dergenen die van 21 tot 23 Maart zijn geboren en wier leven dus „in het teeken van den Ram” staat. Dezulken moeten: in al hun aangelegenheden „voorzichtig handelen. Betreffende „zaken, maar vooral in huiselijke „kring zijn storingen aangeteekend. JDe bezoeken van 116 Januari „nebben veel te zeggen. Overweegt „uw woorden, want 1119 brengt „meeningsverschillen en hindemis- „sen; let op de berichten; voorzich tig op reis en u kunt enkele moei- „lljkheden oplossen van den 25sten „Januari tot begin Februari”. Ik zeile reeds: het aloude Godsgeloof en -vertrouwen hebben velen in zich trachten te ontwortelen en het eenige resultaat was een verwording tot een zinlooze sterrenwichelarij, welke vele gevaren In zich verbergt. Denken we ons eens In, met welk een ongemoti veerd wantrouwen degenen, die op of tusschen 21 en 23 Maart Jarig zijn en de astrologische „wetenschap” van de „Mystieke Wereld” aanvaarden, wellicht hun naaste verwanten en beste vrienden zullen bejegenen, die op een „fatalen datum” met de beste bedoelingen tot ze komen I Wie eenmaal van het geloof in een Voorzienigheid tot sterrenwichelarij ver viel en wat daarmee verband houdt, komt nog eens te turen in.koffiedik. Md. C. A. B. I—H. Z. C. I 5-0. Het was voor de talrijke toeschouwers I I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1