Buitenlandsche Revue. P. LUNTER lO°jo korting Dr. J. Th. R. Schreuder houdt DONDERDAG 6 APRIL geen spreekuur De Bolswardsche Courant en Westergoo CEBR.TJALLEMA VERFFGBRIEK .SMEEK PALMPASCHEN. 5S.' Paasch-aanbieding 35Üg Jaargang Woensdag 5 April 1939 No. 27 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 1687.38 De contröle commissie I den Burgemeester aangeboden. Profiteert van onze Advertentiën per regel! Woensdagsnummer IQ cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1H et Buitenland 2^ ct. Uitgaven: Loon badmeester Recht van pad en brug Ziektewet Wintertoezicht Ongevallenwet Belasting Waterschapsbelasting Rentezegels Ouderd.verz. badmeester Drukwerk en adv. Prijzen en medailles Uitgelote aandeelen Waterleiding Onderhoud Zwemonderwijs Administratie V ergaderingkosten Brandverzekering Diversen JAARVERGADERING „DE HANZE”. Vorige week hield de R.K. Midden- standsvereen. een algemeene ledenver gadering. Het ledentaal bedraagt thans 68. Het tekort in kas is teruggebracht- tot f35. De onder-afdeeling ziekenhuis- verpleging staat er financieel goed voor. Aftr. leden van het bestuur de h.h. F. van der Meer en W. Frajizen werden herkozen. De geestelijke adviseur pater Eijckholt sprak over concurrentie. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. bij contante betaling VERGADERING N. S. B. Vrijdagavond werd in bovenzaal café Molenaar een vergadering gehouden van de N. S. B. Het bezoek was zeer matig. Toch hebben de sprekers voor dit kleine auditorium de beginselen en doelstelling van de N. S. B. uiteengezet. 1254.95 - 12.— - 17.50 - 21.75 - 28.85 - 0.95 - 23.50 - 69.34 - 55.— 1.50 - 2.— - 200.04 605.— - 10.— - 15.88 - 10.— 7.05 - 51.95 0.74 - 13.20 - 123.85 - 15.90 - 41.98 - 100.— - 54.20 - 557.20 - 12.— - 25.— - 2.50 2.55 - 27.38 VERGADERING VOETBAL VEREEN. C. A. B. Maandag werd een druk bezochte le denvergadering gehouden in de boven zaal Groene Weide van de voetbalver. C. A. B. Tot voorzitter is gekozen de heer R. van der Meulen. Het bestuur werd uitge breid met 2 leden. Gekozen de heeren H. van Spijker en P. de "Vries. De ach terkant van de tribune is nu geheel voor reclame verhuurd. De belangen van C. A. B. werden in een geanimeerde bespreking op verschil lende wijze naar voren gebracht. EEN KIEVITSEI GEVONDEN. Zaterdag j.l. heeft een Bolswardsche eierzoeker U. Rijpma, in de omgeving van Tjerkwerd een kievitsei gevonden. Dit eerste ei uit onze omgeving is aan DE BOLSWARDSCHE LUIERMAND- ACTIE. Zooals men voor enkele weken in een ingezonden stuk in ons blad heeft kun nen lezen, heeft zich hier ter stede een werkcomité gevormd, bestaande uit een 20-tal afgevaardigden van alle vrouwen en andere meisjesvereenigingen, ten ein de met elkander, ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis m ons Prinselijk Gezin, weer te komen tot een Juliana- luiermand-actie. Naar wij vernemen ondervindt dit co mité alreeds veel medewerking, waarbij ook de belangstelling van Gasthuis- en Weeshuiszijde, van naai- en huishoud school gaarne genoemd wordt. Maar toch zou het bestuur nog meer bekendheid aan deze actie willen geven, opdat alle Bolswardsche vrouwen en meisjes, die niet in bovengenoemde ver- eenigingen zijn georganiseerd, eveneens in de gelegenheid worden gesteld ons met een gave in geld of werkstuk mede te doen aan het bereiden van een feest- verrassing, in den vorm van een baby- uitzet, voor die moeders in onze woon plaats, die in de maand Augustus een kindje verwachten. Goddelijke gaven worden mgewacWt bij de penn.esse, mevr. Verhoeven, Hid Heroplantsoen, terwijl aan hetzelfde adres tot Zaterdag 1 Juli gaarne alle werkstukken, waaronder liefst veel baby-bovenkleertjes, in ontvangst zullen worden genomen. Wij verwachten dan ook, dat iedereen in de komende maanden ijverig mee zal werken aan dit sympathieke doel en dat het contité onder een lawine van baby- goed zal worden bedolven. Men verzocht ons nog mede te deelen, dat de adressen van gegadigden gaarne zoo spoedig mogelijk worden ingewacht Grootzand 15, alhier. Het bestuur zal deze aanvragen In behandeling nemen en daarover naar recht en billijkheid beslissen. deelig saldo is ontstaan als gevolg van de verbetering der bassins. In het jaarverslag van de secr.esse mej. E. Magendans, werden de gehou den zwemwedstrijden gememoreerd en hulde gebracht aan den badmeester, den heer Postma. Uit het jaarverslag van den penningm. den heer J. F. Boermans, blijkt het vol gende: Inkomsten: Contributie Maandkaarten Halve maandkaarten Weekkaarten Suppl. kaarten Verhuring badgoed Losse baden Rente spaarbank Prem. verz. badmeester Verkoopboekjes E. H. B. O. Ink. zwemwedstrijden Nad. saldo JAARVERGADERING KRUISVERBOND EN MARIA-VEREEN. Vorige week vergaderden bovengen, vereen, in het Werkliedengebouw. Uit het verslag van den secr. bleek, dat de vereen. 60 leden telt. De kas sloot met een batig saldo van f9.58. Vier nieuwe leden werden geïnstal leerd. Het aftr. bestuurslid, de heer J. P. Postma, werd herkozen en gekozen de heer Tj. de Jong. In het bestuur van de Maria-vereen. werden gekozen de da mes A. Bonte en B. Nota. 1687.38 bestaande uit de h.h. T. Radelaar en W. Ph. Hendriks deelden schriftelijk mede, de bescheiden van den penningmeester in orde te heb ben bevonden. Begrooting voor 1939 wordt vastge steld met aan inkomsten f 1402.25, uit gaven op f 1250.65. Bij de bestuursverkiezing werden de aftr. bestuursleden de h.h. B. Falkena en L. L. van Geuns herkozen. Uitgeloot werden de volgende aandee len 38, 90, 57, 11, 106, 145, 119, 47, 71 en 15. De rondvraag leverde geen bijzonder heden op. CN NU GING HET ZOD GEMAKKEWK MET DE HULP VON JfajRDER gen en volksleiders gekend, groot naar menschelijken maatstaf maar alle wereldrijken, die ze stichtten, zijn vergaan. Maar Christus-Koning regeert nog, de grenzen van het Rijk Zijner Liefde zijn en zullen blijven ongeschonden. Het Rijk van Christus-Koning is onwankelbaar, omdat het is gebouwd op den grondslag van den Vrede. In Zijn Rijk is plaats voor allen, tot welk volk ze ook behooren. De weg er heen is recht, maar smal en moeilijk. Die weg is gebakend door de staties van Je zus’ eigen Lijden, opdat we ons zullen sterken door Zijn voorbeeld en zullen we ten, dat lijden en vervolging de touwen der genade zijn, waarmee de Verlosser de geesten binnenhaalt in Zijn Rijk, waar duizend jaren niet meer dan ee"n spotlach der eeuwigheid beteekenen. Md. Het gaat de laatste weken met 't we reldgebeuren en speciaal in Europa als met een zomersch onweer. Aan alle kan ten zitten de donderkoppen en links èn rechts schieten de bliksemflitsen langs het firmament. Er zitten twee buien te gen elkander en het oordeel in de volks- mond is dan wanneer deze twee el- i kaar te pakken krijgen dan komt er zwaar weer. Wanneer we deze beeld spraak toepassen op de tegenwoordige Europeesche toestand dan is de land kaart van Europa dat firmament en de buien komen op uit Duitsche en Engel- sche richting. Maar laten we liever de nuchtere feiten releveeren. Een eenvoudi ge beeldspraak past niet meer in onzen tijd. In onze vorige revue hebben we nog I de nadruk gelegd op het gevaar dat Roe- menië bedreigdeook, dat Engeland nog steeds confereerde en zocht naar de juiste houding in die voor Europa moei- lijke situatie. Verschillende bladen kwa men tot de conclusie, dat zooals eerder gebeurd iis, Engeland achter de feiten zou aantippelen. Als buitenstaander in de hooge diplomatie maakt zelfs een groot blad wel eens een verkeerde diag nose en dit is verklaarbaar. Achter de schermen wordt dikwijls veel verhan deld wat voor een niet ingewijde nooit te achterhalen is. Onderwijl Engeland beraadslaagde en zocht naar de juiste weg graaide Duitschland het Memelge- bied weg en was druk bezig zijn be schermende hand uit te strekken over Dantzig en Lithauen, zelfs Polen werd genoemd als ’t volgende doelwit van de veroveringszucht van het Duitsche rijk. De spanning, reeds enkele weken eenigs- zins merkbaar, nam de laatste dagen een verontrustend scherp karakter aan. Het verlangen van het Duitsche rijk de vrije stad Dantzig en den Poolschen corridor weder onder de beschermende vleugelen van het moederland te plaat sen, vormt in deze omstandigheden een motorische kracht, die zich elk oogen- blik tegen Polen kon ontladen. Dit feit bracht Engeland plots tot bezinning en reeds Vrijdag werd bericht, dat Cham berlain een verklaring zou publiceeren, waarin onomwonden het Engelsche standpunt werd uiteengezet. Die verklaring is in den loop van Vrij dag gekomen en de meest positieve die we in de laatste jaren van Engeland hebben mogen beluisteren. Wanneer on- omstootelijk blijkt, zoo luidt een pas sage uit deze Engelsche verklaring, dat de onafhankelijkheid van Polen door eenige actie wordt bedreigd en wanneer de Poolsche regeering het noodzakelijk zou achten om met de nationale weer macht aan deze actie weerstand te bie den, dan acht de Engelsche regeering zich verplicht onverwijld aan de Pool sche regeering allen bijstand te verlee- nen, waartoe zij bij machte is.” In deze verklaring ligt het dus aan de Poolsche regeering te constateeren of de onafhan kelijkheid bedreigd wordt. In de allereerste plaats denken we na tuurlijk aan de vrije stad Dantzig en den Poolschen corridor. Voor wat Dantzig betreft is dezer dagen een Poolsche verklaring gekomen, dat zij eiken in breuk op de rechten van deze stad als een Polen vijandigen daad gaat beschou wen. En voor wat het Memelgebied be treft, deze situatie heeft wel eenige over eenkomst met het Sudetenduitsche ge bied van Tsjecho-Slowakije, met dit ver schil, dat het Duitsche element in. den Poolschen corridor niet zoo groot is als dat der Sudetenduitschers in Tsjecho- Slowakije. Het is nu de groote vraag of de kwestie van den Poolschen corridor en Dantzig voor vreedzaam overleg ge schikt is. We behoeven ons niet te verwonde ren dat de positieve verklaring van Chamberlain in verschillende staten met gemengde gevoelens is ontvangen. Frankrijk: Duitschland weet thans waar het aan toe is. Amerika. Een keerpunt in de Europee sche politiek. Engeland. De verklaring is een eer sten stap op den nieuwen weg. Dat is het oordeel van democratische landen en daarnaast is nog geen oordeel uit de fascistische pers op te diepen. Rome onthoudt zich van commentaar. Geen wonder, dat er met een zekere spanning werd uitgezien naar de rede, die Hiitler Zaterdag ter gelegenheid der tewaterlating van het nieuwe slagschip Tirpitz zou houden. Het eigenaardige van de uitzending van die rede is, dat deze niet rechtstreeks werd uitgezonden maar eerst op gramafoonplaten vastge legd. Moest hier de censuur ook eerst aan het werk om mogelijke oneffenheden weg te werken? Wanneer wij die rede, die thans in de ochtendbladen is afgedrukt, eens rustig lezen, komen we tot de conclusie, dat er een concreet antwoord aan Engeland nergens te vinden is. Wel wemelt deze rede van spijtige, sarcastische opmerkin gen. We geven U enkele passages. Drie honderd jaar lang heeft dit Engeland slechts als een ondeugdelijke natie ge handeld om op zijn ouden dag over deugd te spreken. Men hield het toen nog onvereenigbaar met de deugd, dat men heele koloniën kon veroveren een voudig omdat men de macht had Wanneer men van het tegenwoordige Duitschland verwacht dat het trawan ten staten, welker eenige taak het is tegen Duitschland in het spel gebracht te worden, geduldig laat rijpen tot de dag waarop dit netwerk moet worden dichtgetrokken, dan verwisselt men het tegenwoordige Duitschland met dat van den vorigen oorlog. Wie zich reeds be reid verklaart om voor de groote mo gendheden de kastanjes uit het vuur te halen, moet er op bedacht zijn, dat hij zich daarbij dd vingers verbrandt. In ieder geval is het Duitsche rijk niet be- bereid op den duur een intimidatie of ook slechts een omsingelingspolitiek te aan vaarden. Ook wanneer U de geheele rede van Hitler twee tot driemaal zou overlezen, dan nog is er niets positiefs in te ont dekken. Men kan er alle kanten mee uit en daardoor wordt de spanning in Mid- den-Europa niet opgeheven. Dan ook blijft Roemeniië een vraagpunt van de eerste orde. Wat in deze situatie een beetje op den achtergrond zich afspeelt, is de om mezwaai van Rusland. De Sovjet-Unie schijnt een andere politiek te willen voe ren. Het iisolement, waarin dit land ook door de andere mogendheden gedreven werd, heeft de laatste weken een kleine verandering ondergaan. Engeland heeft z’n staatssecretaris van buitenlandschen handel Hudson naar Rusland gestuurd, teneinde de geschillen op handelsgebied te kunnen oplossen. Natuurlijk worden ook ondere punten, die tot opheldering van den toestand kunnen meehelpen, niet onbesproken gelaten. Het kan er Engeland veel aan gelegen liggen, hoe de houding van Rusland zou zijn, in dien ze werkelijk hulp aan Polen zouden moeten geven. Bovendien, hoe staat Rusland eigenlijk tegenover Polen, dat toch in wezen een deel van Rusland was? En hoe reageert Polen op eten eventueel hulpaanbod van Rusland. Al deze vragen moesten eigenlijk eerst in FILMAVOND IN DE DOELE. In tegenstelling met vorige filmavon den was nu Maandag j.l. de Doelezaal matig bezet. De eerste film „Onder Cassidy’s Ba nier” is een zeer goede cowboy-film met spannende momenten. Mooie na- tuurtafereelen wisselen zich af met aar dige dorpstooneeltjes. Een film, die de bezoekers geheel kon bevredigen. De tweede film „De godin der Jungle” is ons ziens een getrouwe copie van de hier reeds eerder vertoonde Jungle-prin- ses, dezelfde entourage en ongeveer ge lijkluidend scenario. Hoewel deze film technisch uistekend is ons inziens ’n getrouwe copie van de betreft, het z^er goed doet, gelooven we toch niet, dat op den duur een der gelijk genre de Bolswardsche filmbezoe- kers blijvend kan bevredigen. Het bij vorige gelegenheden stijgende bezoek moge voor Bio-Luxembourg een vingerwijzing zijn, dat het publiek goe de films weet te waardeeren en dat vooral de bekende teekenfilm hier veel liefhebbers telt. We hopen, dat Bio- Luxembourg met deze wenschen van 't publiek uit Bolsward en omgeving eeni ge rekening zal willen houden. ZWEMSCHOOL „BOLSWARD”. De jaarvergadering van de zwem school „Bolsward” werd Vrijdagavond in de Doele gehouden. De opkomst was zeer gering. De voorzitter, de heer S. Lunter, merkt in zijn openingswoord op dat een klein na- groote trekken beantwoord worden, voordat Chamberlain een concreet aan bod aan Polen kon doen. Het blijkt uit deze besprekingen, dat Rusland de hou ding van Polen, dat een doortocht van Russische troepen afwijst be grijpt en nu is de overeenkomst ge maakt, dat Rusland eventueel Polen zal steunen met oorlogsmateriaal en grond stoffen en mogelijk ook dat de Russi sche grondstoffenmarkt voor Duitsch land en zijn bondgenooten gesloten zou blijven. Ook schijnt Engeland de hulp te waardeeren, die de Sovjet-Unie even tueel in het Oosten zou kunnen aanbie den. Wat is de reden, zoo kunnen we ons afvragen van deze Russische omme zwaai? Sedert de verovering van Tsjecho Slowakije en het Memelgebied zijn de Duitsche stellingen heel wat verbeterd en Moskou beseft dat de Oekraine inder daad ernstig wordt bedreigt. Het is een verheugend verschijnsel, dat de Sovjet- Uniie wat mepr begrip voor de werke lijkheid begint te toonen en vooral be seft, dat in Europa een samenwerking tusschen de verschillende staten niet ge mist kan worden. Het einde van Jezus’ verblijf op aarde als Godmensch tusschen de menschen, kenmerkte zich door markante tegenstel lingen. Zijn intocht in Jeruzalem, welken we thans herdenken, was een grootsche triomf, een klaarbijkelijk succesvolle be kroning van Zijn levenswerk de Zen ding des Vaders leek volbracht. Het Joodsche volk erkende Hem, Jezus, als zijn Koning. Het volk begroette zijn nieuwen Koning en wuifde Dezen toe met palmen, terwijl Hij, naar het gebruik des lands, op een ezel gezeten, de hoofd stad van het Joodsche rijk binnenreed. En slechts enkele dagen later moest de Godmensch den hoon van hetzelfde volk ondergaan! Ten doode toe. Hoe is deze volledige ommekeer in de volksgunst te verklaren? Slechts weinigen van de velen, die den dood van Jezus ten slotte wilden, waren diens .uitgesproken vijanden. Deze laat- sten hadden van den beginne af begre pen, wat Jezus met zijn Zending be doelde. Maar ze geloofden niet in Hem; ze wilden nidt In Hem gekloven. En daarom konden ze niet anders dan Hem als den anti-christ beschouwen, als hoe danig ze Hem moesten vervolgen. De massa, die wel in Hem geloofde, keerde zich uiteindelijk tegen Jezus, om dat ze zich in Jezus bedrogen waande. Jezus had gezegd, dat Hij hun Verlosser zou zijn, hun Koning; Hij had ze gespro ken van het groote rijk, dat Hij voor het Joodsche volk en allen, die Hem volgen wilden, door den wil des Vaders zou in richten. Wie zulke dingen aan het arme en vervolgde Joodsche volk beloofde, was hun held. En Hij was het temeer, omdat Hij hun reeds bewezen had, dat Hij grootsche dingen kon verrichten, won deren. Maar toen aan- het Joodsche volk bleek, dat Jezus enkel was en wilde zijn: een Koning des Vre'des; en dat Zijn rijk niet van deze wereld was, maar een plaats had in de eeuwigheid, waarbinnen allen, van welk volk ook, binnen de oneindig- heidsgrenzen van liefde en barmhar tigheid zouden kunnen wonen toen keerde het volk zich van Hem af. Wij zijn thans twee duizend jaar ver der, maar de mensch bleef gelijk. We derom klinken de Hosanna’s jegens den mensch onder de menschen, die zijn volk een groot en minstens duizend jarig rijk belooft en de heerschappij over andere volkeren. En opnieuw wordt Hij, de Ko ning des vredes, verraden en gekruisigd door lafhartigen, die liever het zekere van de wereld, voor luttele jaren, aan vaarden dan het ongekende geluk van de eeuwige liefde. En duizenden anderen geraken ver ward in hun denken, als ze zien, hoe de macht des menschen triomfeert over al les, wat steunt op de basis van geloof en christelijken vrede. Dezen vergeten de nietswaardigheid van luttele jaren, van een periode, welke slechts een menschengeslacht of enkele geslachten omvat. De weg der overwinning, dien Jezus ging, leidde over Golgofha en werd ge kenmerkt door marteling, lijden, vervol ging, den dood. Na twee duizend jaar huldigen we Jezus als den Triomfaror, erkennen velen Hem als hun Verlosser en zij, die Hem vervolgden, wekken slechts ons medelijden. In de afgeloopen twee duizend jaren heeft de wereld vele en „groote” konin- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1