Buitenlandsche Revue. III. V. 0. UlEiFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 Vreemdelingenverkeer een Landsbelang. De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Uit den Omtrek. ^VELTEAL Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 35= Jaargang Woensdag 19 April 1939 No. 30 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ZURICH. -(o)- BRANDSMA’s Kippenvoer nog niet verhoogd. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen 16 April 1939. Door notaris J. H. Faber te Makkum werd finaal verkocht de huizing met ert in de buren te Kimswerd, eigen aan de wed. D. Kamstra c.s. Het pand werd voor f600 gekocht door den heer S. A. de Haas alhier voor nader te noemen lastgever. 15 April 1939. Toen de vrouw van T. Zijlstra alhier iets van boven wilde halen, had zij het ongeluk boven op de trap te struikelen met het gevolg dat ze naar beneden viel en een ernstige hoofdwonde bekwam. De buurvrouw, die iets hoorde, snelde toe en vond haar bewusteloos aan de trap liggen. Direct werd Dr. Kroon van Witmarsum opgebeld, die oogenblikke- lijk ter plaatse was. Deze hechtte de wond en schreef de patiënte rust voor. De toestand is nu redelijk. FEESTAVOND C. A. B. Zondagavond werd in de Doele de feestavond ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van C. A. B. gehouden. De Doelezaal was tjokvol. Er heerschte een buitengewoon gezel lige stemming. Verschillende sprekers voerden het woord. In Maart 1924 werd de voetbalvereen. C. A. B. opgericht en al spoedig promoveerde zijjiaar de 3de klasse K. N. V. B. Eenige jaren later werd de 2de klasse bereikt, doch na een drietal jaren volgde weer degradatié. Dit is nu ongeveer 2 jaar geleden. Vorig jaar was C. A. B. kampioen in haar afdeeling, doch verloor de promo tiewedstrijd. Ook dit jaar is de kans er weer en gezien de goede clubgeest, zal die kans ook wel worden benut. De feestavond werd afgewisseld door voordrachten, muziek van het gezelschap Hein Stuurop en dans. Veel te vroeg naari veler oordeel was de tijd tot sluiting aangebroken. De supportersvereen. onder wiens lei ding deze feestavond georganiseerd is, heeft alle eer van haar werk gehad en ontegenzeggelijk is de band tusschen le den en belangstellenden in de voetbal sport weer verbeterd. KIMSWERD 15 April 1939. Onze plaatsgenoot, de heer M. Wij- nalda, die eenigen tijd geleden zijn po- litiediploma behaalde, is thans benoemd tot gemeentepolitie te Franeker, voor- loopig voor den tijd van 6 maanden. Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. slapjes, en zoo weinig in vorm, dat C. A. B. bijna gedurende de geheele eerste helft in het offensief kon blijven. Meer dere goede aanvallen door de C. A. B.ers opgezet, mislukten door juist over, naast of tegen de paal. Ook werden enkele opgelegde kansen leelijk verknoeid. Ook heeft de D. O. G.-keeper een bui tengewoon goede wedstrijd gespeeld, stond bijna altijd op de juiste plaats opgesteld en hield daardoor heel wat moeilijke schoten. Tot aan de rust wist C. A. B. een 3-0 voorsprong te behalen. De tweede helft is een getrouwe copie van de eerste, alleen met dit verschil, dat C. A. B. er slechts één goal wist bij te maken, Met de overwinning op D. O. G. staat C. A. B. nog één punt achter bij Nicator en nu met een gelijk aantal gespeelde wedstrijden. De beslissing valt dus in de komende wedstrijd Nicator- C. A. B., waarschijnlijk op 30 April te Leeuwarden. Wint C. A. B. dan is het kampioenschap veroverd. Nicator heeft genoeg aan een gelijk spel. In de. derde klasse B heeft Gorre- dijk het kampioenschap veroverd. De promotiewedstrijd zal dus eventueel te gen Gorredijk en Rood Geel moeten wor den gespeeld. EEN AUTOBOTSING. In den voornacht heeft ter hoogte van den nieuwen weg Afsluitdijk en den Har- lingerweg ongeveer bij de boerderij van den heer Hengst, een autobotsing plaats gehad die Igekikkig geen persoonlijke ongelukken ten gëvolge had. Een auto van de Libra-dienst kwam van den Afsluitdijk en een Stanfries-auto van de Bolswardsche kant, WadVschijn- lijk doordat de Libra-auto te weinig ruimte gaf, zijn de beide wagens op elkaar gebotst, mét gevolg, dat de Libra kantelde en over de tramrails kwam te liggen. Ook de Stanfries-auto was flink beschadigd. Het tramverkeer was versperd, even als het verkeer op den weg. De N. T. M. zorgde met een busdienst over Schraard dat de reizigers niet gedupeerd werden. Als een bewijs, van de kracht dezer botsing mogen we erop wijzen, dat een der tramrails is verbogen, zoodat een nieuwe rail zal moeten worden ingelegd. 58e JAARVERGADERING VAN HET STED. MUZ. KORPS BOLSWARD. Vrijdag 14 dezer hield in de Muziek school het Stedelijk Muziekcorps zijn 58e jaarvergadering. Voorzitter Brandenburg heette in z’n openingswoord de leden welkom en speciaal den directeur, den heer De Ko- ning, wiens eerste jaarvergadering dit was. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. Ne genman, die periodiek aftrad, wenschte voor een herbenoeming niet in aanmer king te komen, daar hij wegens drukke werkzaamheden de functie, naar hij meende, niet meer naar behooren kon waarnemen. De voorzitter zegde hem dank voor zijn bijna 10-jarig beheer en sprak de wensch uit dat de heer Negenman nog jaren, zij ’t dan als gewoon lid, zijn krachten aan het Muziekcorps zou ge ven. In zijn plaats werd benoemd de heer W. Spoelstra. Besloten is deel te nemen aan de concoursen te Bolsward op 29 Mei a.s. en te Leeuwarden, van den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen op» 11 Juni in den Prinsentuin al daar. Mede daarom wekte de heer De Koning de leden op ijverig te studee- ren, zoo mogelijk in ploegverband. De repetities werden over ’t alge meen goed bezocht Betreffende de in het Stadspark te maken concerten kon het Bestuur nog geen inlichtingen verschaffen. De middelen werden besproken waardoor men zou trachten een finan- tiëele basis te. vormen, welke het voort bestaan van het corps kon verzekeren. Algemeen was het gevoelen der verga dering dat Bolsward’s burgerij, bij wie natuurlijk om steun zou worden aange klopt, haar stedelijk corps niet aan zijn lot zou overlaten. Na nog eenige minder belangrijke zaken te hebben afgedaan, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. HINDELOOPEN OUDERAVOND O. L. SCHOOL. Op 13 April j.l. werd bovengenoemde avond gegeven in „De Zwaan” alhier. Als naar gewoonte opende de voor zitter de avond met het geven van een overzicht van den toestand van ’t open baar lager onderwijs over het afgeloopen jaar in het algemeen en voor Hindeloo- pen in het bijzonder. Spreker schetste de weinig rooskleurige toestanden we gens overbevolkte klassen en de treurige toestanden bij de kweekelingen met acte. Nadat het jaarverslag van den secre taris was goedgekeurd, volgde een in leiding van het hoofd der school over „vernieuwing in het onderwijs". Spreker behandelde de overgang van luisterschool naar doeschool, stond ver volgens stil bij het nieuwe Belgische leerplan, met de pogingen tot navolging hiervan In de inspectie Hoorn en wijdde ten slotte uit over een nieuwe vorm van teekenonderwijs, welke werd verduide lijkt door teekenlngen van de leerlingen. Tot slot voerden leerlingen der hoog ste klassen een tooneelstukje op: „Na Wordt het in Nederland niet tijd, de bakens te verzetten, wanneer wij meer willen profiteeren van het buitenlandsche toeristenverkeer? Wij hebben van ouds de gewoonte, om onze vacantie buiten onze grenzen door te brengen, als het maar eenigszins kan. De goede spoorwegverbindingen, de door de reisvereenigingen georganiseer de tochten, het gemak waarmede de autobussen ons overal heenbrengen of dit zoo zal blijven, is op het oogen- blik nog de vraag dit alles wakkert ook bij de minder bedeelden den lust aan, om een kijkje te gaan nemen in het buitenland. Ons eigen land is waarlijk niet mis deeld op het gebied van natuurschoon, maar er zijn veel, heel veel menschen, die zich bijvoorbeeld onweerstaanbaar gevoelen aangetrokken tot bergpanora- ma’s, die zij in Nederland slechts in ver kleind formaat kunnen aanschouwen. Wij zullen ook de laatsten zijn om het af te keuren, dat iemand daérheen gaat, waar zijn hart hem trekt. Doch wij willen ons hier bezig houden met een andere kwestie, welke niet min der de aandacht verdient, en wel deze: hoe is de wisselwerking, dat wil zeggen hoeveel vreemdelingen zien wij in ons land? Afgezien van het indirecte belang dat Nederland er bij heeft, steeds meer bekendheid te verwerven in het buiten land door de reizigers van vreemde na tionaliteit, die ons land hebben bezocht en dus uit persoonlijke ondervinding er over mee kunnen spreken, bestaat er nog een ander belang zeer direct, zeer Inuchter en zeer praktisch. Dat Ss de geldkwestie. Het vreemdelingenverkeer in ons land is van meer algemeen belang, dan velen zoo oppervlakkig zouden meenen. Het geld, dat zij hier uitgeven en in den regel met milde hand vloeit niet uit sluitend in de kassen van één bepaalde categorie, bijvoorbeeld de hotelhouders, doch komt terecht in de zakken van hon derden, direct of indirect. De nijverheid van voedingsmiddelen, landbouw, tuin bouw, veeteelt en visscherij trekken uit een stijgend vreemdelingenverkeer dade lijk voordeelen. Bovendien vinden ontel bare bedrijven werk door levering aan hotels, restaurants, café’s, het verkeers wezen; enz. Wij noemen slechts meubel fabrieken, textielfabrieken, aardewerk en glasfabrieken, machinefabrieken, ijzer en staalfabrieken, leerfabrieken, rubber fabrieken, kolenleveranciers, benzine- en olieleveranciers, bierbrouwerijen, slagers, kruideniers, enz. De import, handel en het bankwezen trekken op hun beurt weer inkomsten uit levering aan industrie, distributie van goederen en het financieren van het be- drijfs -en handelsleven. Het is duidelijk, dat het vreemdelingenverkeer op deze wijze zelfs invloed uitoefent op werkge legenheid en volksinkomen in streken, die niet eens door den toeristenstroom wor den bezocht. Het is derhalve van groot belang, dat Nederland toeristen trekt. Dat is echter niet veel meer dan een vrome wensch, wanneer wij vergelijkingen gaan maken met het buitenland. Als wij zien, dat in Frankrijk 289 millioen gulden door de buitenlandsche toeristen wordt uitgege ven, in Zwitserland 87 mihoen, in Oos tenrijk 75 millioen, in België 29 millioen, dan slaat ons land met zijn 4 millioen gulden aan inkomsten uit het vreemde lingenverkeer toch wel een zeer poover figuur, vooral wanneer wij daarbij be denken dat wij Nederlanders per jaar jaar meer dan 40 millioen uitgeven in het buitenland. Op die manier worden wij jaarlijks tientallen millioenen armer! Komt dat, omdat ons land minder in teressant is dan andere landen? Bestaan er voor den vreemdeling speciale rede nen van politieken of economischen aard om ons land te mijden? Volstrekt niet. De fout ligt bij onszelf. Wij maken in het buitenland te weinig reclame voor ons eigen land dat is de heele zaak. „On bekend maakt onbemind” is en blijft een waar spreekwoord. Wij kunnen nooit genoeg bekendheid geven aan ons land buiten onze grenzen. Schrielheid in dit opzicht wreekt zichzelf, dat blijkt uit het bovenstaande overzichtje. Wanneer wij vreemdelingen willen trek ken en dat is in alle opzichten een landsbelang dan moeten wij ons daar voor de noodige moeite en kosten ge troosten. Daartegen op te zien zou ge tuigen van een zeer slecht beleid! (Nadruk verboden). bevoorrading van de Engelsche vloot i bij een eventueel conflict vanuit het moederland bijna uitsluitend plaats kan vinden via de straat van Gibraltar, dan begrijpen we dat beide partijen het grootste belang hebben bij deze nauwe zee-engte, begrijpen we ook waarom de 1 Moorsche troepen uit Spanje plotseling teruggezonden zijn naar Spaansch- i Marokko en ten slotte begrijpen we dan mogelijk ook waarom de Duitsche vloot juist nu oefeningen gaat houden aan de Spaansche kust. Bij een mogelijk conflict tusschen Engeland-Frankrijk Italië-Duitsch- land zou de Duitsche vloot onmiddellijk in de Noordzee worden opgesloten. Waarschijnlijk voorkomt de Duitsche legerleiding dit risico met de vloot op reis te zenden en ze daardoor tegen En geland en Frankrijk te kunnen gebrui ken voor het afsluiten van de straat van Gibraltar. Er rest ons dan een hoop en wel deze dat de Duitsche legerleiding de kracht van de Engelsche vloot heeft onderschat. In dit verband blijft dan nog een vraag n.l. waarom heeft de vloot van de Vereenigde Staten zonder eenige nade re verklaring bevel gekregen naar de Stille Oceaan terug te keeren. Moet hier door het evenwicht in de vlootstrijd- krachten worden hersteld? In die onbevredigende en gespannen internationale verhouding komt daar plotseling het initiatief van Amerika’s president Roosevelt om ’n tienjarig be stand in het leven te roepen, waarin al le geschillen aan kant worden gezet, de economische ontwikkeling van elk land langs normale banen wordt geregeld en de bewapening kan worden verminderd. Dit voorstel komt neer op een aan zienlijke uitbreiding van vroegere sug gesties, zoowel van Washington als Londen uitgegaan, welke Berlijn het herstel van normale handelsbetrekkin- gen voorstelden, evenals Duitschland toelating tot de bronnen der grondstof fen in uitzicht stelden onder voorwaar de echter van ontwapening. Berlijn heeft consequent geweigerd op deze voorstellen in te gaan, het eischte on voorwaardelijk teruggaaf van al zijn koloniën die het bij den, vrede van Ver sailles had verloren en opende zich in- tusschen, volgens het program in „Mein Kampf” ontwikkeld, Lebensraum in Midden-Europa. Italië had voordien met geweld zijn koloniaal gebied in Afrika uitgebreid ten koste van Abessi- nië, het heeft het thans opnieuw gedaan ten koste van Albanië. Het voorstel van president Roosevelt mag niet worden bezien als een ultima tum, maar als een eerlijke vraag om duidelijk en onomwonden te verklaren dat ook Hitler en Mussolini geneigd zijn hun bijdrage tot het behoud van den wereldvrede te geven. De boodschap van president Roose velt is zoowel in Engeland, Frankrijk en de overige door de president ge noemde landen met groote instemming ontvangen. Waarom China niet in die lange rij is opgenomen is vooralsnog onbegrijpelijk. De Chineesche ambas sadeur heeft dan ook reeds een onder houd met president Roosevelt aange vraagd. Heel wat minder enthousiast is de ontvangst door de Duitsche pers. Men is in Berlijn van oordeel dat de actie van Roosevelt niet eenig practisch nut kan afwerpen. Reeds eerder heeft Roo sevelt een beroep op Hitler gedaan en toen uitvoerig maar negatief antwoord gekregen. Bovendien wordt er reeds nu op gewezen dat het economische pro bleem veel gemakkelijker kan worden opgelost door Duitschland zijn koloniën terug te geven. Bovendien wordt in de boodschap van Roosevelt met geen en kel woord gerept over opheffing van de omsingelingspolitiek van Londen en Pa rijs en acht men het vermoeden, dat Duitschland en Italië verdere agressieve bedoelingen hebben, geheel misplaatst. Dit oordeel is nog niet het standpunt van de Duitsche regeering, maar wan neer officieus een dergelijke verklaring wordt gegeven, kunnen we er zeker van zijn dat de officieele lezing er niet zoo veel naast is. Resumeerende is onze eindconclusie dat we nog in hetzelfde cirkeltje blijven ronddraaien. Wanneer de wereldvrede gered zou kunnen worden met redevoeringen, dan was er in onze tijd van internationale spanning geen sprake van oorlog. Da- ladier, de Fransche minister-president, Chamberlain, de Engelsche premier, Hitler en Mussolini, de twee dictators, ze hebben allen getracht de wereld te overtuigen van hun vredelievende ge zindheid. Niemand wil den oorlog, zoo ongeveer is de kern van hun betoog. Ook wij fascistische en democrati sche leiders gruwen van de verschrik king die een moderne oorlog met zich meebrengt; daarom, ter wille van den vrede nemen we het Memelgebied maar weer terug, gappen we Albanië, verster ken we Gibraltar, trachten we zooveel mogelijk de eilanden in de Middelland- sche Zee te versterken, sturen we onze Italiaansche troepen naar Spanje, de Duitsche troepen naar de Poolsche grens, de Engelsche en Fransche vloot houden we op oorlogssterkte enz. enz. Het eenvoudig gezond verstand zegt ons dat een dergelijke toestand mis loopt. Daar komt een moment in deze met ontplofbare stof verzadigde wereld, dat een onachtzaam weggeworpen luci fer de meest ernstige gevolgen kan hebben. Na de rede van Chamberlain en de garantie door Engeland gegeven aan Griekenland en Roemenië is er nog geen ontspanning ingetreden. Eerder kunnen we zeggen dat de tegenstellin gen zich hebben toegespitst. De asge noten Duitschland en Italië hebben nog eens onomwonden verklaard dat een economische omsingelingspolitiek van. de democratische staten door hen niet geduld kan worden. Zou dus eventueel de Engelsche en Fransche garantie zich tot nog meer Europeesche staten uit strekken dan hebben we de pop pen aan het dansen. Verschillende ge ruchten wezen er in den afgeloopen week op dat een nieuwe truc van Duit sche en Italiaansche kant op komst was. Dat die beide staten elkaar wederkeerig de bal toegooien is zoo langzamerhand voor ieder duidelijk. De groote vraag is nu maar in welke hoek van onze aard bodem die aanval wordt voorbereid. Allereerst moeten we er dan de aan dacht op vestigen dat de Italiaansche eischen aan Frankrijk nog even scherp geformuleerd staan als enkele maanden geleden. Het probleem Tunis, Algiers, Dzjiboeti is nog geen streep nader tot z’n oplossing gekomen. Dan ook levert Spanje nog steeds een onopgelost pro bleem. Wel is de burgeroorlog door Franco gewonnen, maar achter de schermen staat de figuur van Mussolini als de regisseur, die de touwtjes in han den heeft. Waarom zijn de Moorsche troepen teruggezonden naar Spaansch Marokko? Waarom eischt Franco (lees Mussolini) het in Frankrijk geïnter neerde oorlogsmateriaal terug? Het oogenblik schijnt slecht gekozen, aldus het Engelsche oordeel over deze kwestie om de rechten van Rusland (be doeld wordt de betaling van het Russi sche oorlogsmateriaal aan Rusland) te miskennen en wapens naar de overkant van de Pyreneën te zendep, waarvan al le kans bestaat dat ze vandaag of mor gen tegen Frankrijk zullen worden ge bruikt. In deze veronderstelling ligt dus opgesloten dat Spanje nogmaals een rol in het Europeesche concert gaat spelen. Speciaal vestigen we hier de aandacht op de Engelsche haven Gi braltar. De'aanleg van Engelsche ver sterkingen aan de landgrens duren voort. Verscheidene duizenden soldaten zijn er onder de wapenen en worden 27 April a.s. versterkt met een bataljon Engelsche infanterie. De zeekant is na tuurlijk reeds duchtig versterkt, wat voor steunpunt van de Engelsche Mid- dellandsche zeevloot natuurlijk van groot belang is. Tegenover deze krach tig versterkte Engelsche haven aan den straat van Gibraltar ligt op Spaansch- Marokkaansch gebied de haven Ceuta. We kunnen ook zeggen op semi-Itali- aansch gebied. Wanneer U een kaartje van Spanje beziet, komt U tot de eigenaardige con clusie dat een heel klein stukje boven Spaansch Marokko nog internationaal gebied is. Tanger is eigenlijk neutraal en we kunnen ons voorstellen dat het voor Frankrijk en Engeland heel wat waard is hier vasten voet te krijgen. Uit Rome wordt dan ook gemeld dat En geland en Frankrijk er ernstig over den ken Tanger militair te bezetten. Wan neer we in dit verband bezien de acti viteit van de Italiaansche en Engelsche vloot in de Middellandsche Zee en een blik op de kaart ons doet zien dat de C. A. B. I—D. O. G. I 4-0. Onder niet al te beste weersomstan digheden werd Zondagmiddag deze voor C. A. B. belangrijke wedstrijd gespeeld. Het bezoek was mede door het regen achtige weer beinvloed. Over de wedstrijd is eigenlijk heel weinig te schrijven, om de eenvoudige reden, dat er eigenlijk slechts één elftal speelde. Het spel van D. O. O. was zoo Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 V' DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1