Buit enlandsche Revue. REDERLARO'S MILITAIRE MAATREGELEN. III. V. 0. UIEÜFf OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Woensdag 26 April 1939 35— Jaargang No. 32 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Md. Advertentiën per regel: Woensdagsnuinmer IQ cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. IN TIJDEN VAN INTERNATIONALE SPANNING. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen ten. Eigenlijk draaien kringetje rond. Wanneer president Italië en Duitschland INGEZOMO - /TUKKEN kelijkheid van verdere studie. Vooral het geregeld lezen van het Friesch Land bouwblad is nuttig en noodig en daar naast meewerken aan het organisatie- leven, de jongeren en dat metterdaad. Spreker richt zich speciaal met een woord van dank tot de ouders van de leerlingen voor hun groote medewerking. Dei heer Hoekstra spreekt een Ikort slotwoord. M. TEN CATE, Voorz. M. C. VAN DER ZEE— de Vroede, Secr.esse. Van welken kant en uit welken hoek men den tegenwoordigen internationalen toestand ook beziet, het draait alles weer terug tot die groote tegenstelling in onze samenleving: democratie en fascisme, dus uiteindelijk ook om de overwinning van een van deze stelsels. Reeds gedurende meerdere jaren tracht men een brug te slaan tusschen deze twee wereldbeschouwingen, maar de fundeering van deze bruggenbouw is veel te zwak. Wil men ooit komen tot een compromis, dan moet een der voor naamste pijlers, n.l. de waarde van het eens gegeven woord niet op drijfzand gebouwd worden. Wanneer het recht ondergeschikt is aan de macht, dan blij ven we doorgaan met ’n onzinnige alles- verslindende bewapening; dan rukken we ten koste van deze bewapening de volkswelvaart uit zijn verband; dan sre- ken we ons tot over de ooren in de schulden, ten nadeele van enkele groot kapitalisten, dan worden belastingen tot de allerhoogste norm opgevoerd en wordt het hoe langer hoe moeilijker gel den te voteeren voor dringend noodige sociale uitgaven. We zien aan Frankrijk en Engeland om van de andere Europ'eesche landen nog maar niet te spreken, wat die inter nationale rechtsloosheid aan bewape ning kost. De nieuwe maatregelen die de Fran- sche minister van financiën, Paul Rey- noud, meende te moeten treffen, bestaan dan ook weer hoofdzakelijk in belasting- verhooging en bezuinigingen. Tot dit laatste hulpmiddel behoort onder meer ook het afschaffen van de vrije Zaterdagmiddag voor ambtenaren en de verlenging van de werktijden in de particuliere industrie. Bovendien zullen een aantal spoorweg -en trambeambten worden ontslagen en tewerkgesteld in de bewapeningsindustrie. Een nieuwe belasting zal worden ingevoerd op alle betalingen, die naar men verwacht een paar mille zal bedragen, dan een ver- hooging van de belasting op de salaris sen en van andere directe belastingen en invoering van bons met korten looptijd, zooals die tijdens den wereldoorlog heb ben bestaan. In de radiorede, welke j.l. Zaterdag door Paul Reynoud is uitgesproken, ko men deze merkwaardige zinnen voor: Of Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Ik herinner me nog uit de kritieke Septemberdagen van het vorige jaar een avondtoespraak van minister Colijn, per radio verbreid. De bedoeling ervan was om mededeeling te doen van door de regeering verordende militaire maatre gelen aan de grens en voorts om ons, d.i. het Nederlandsche publiek, gerust te stellen. Nog hoor ik het vaderlijk vermaan van den grijzen staatsman om nou maar kalm en vol vertrouwen te gaan slapen. De heer Colijn meende het goed en zijn woord was den luisteraar ook inderdaad een weldaad. Het was hem, als werd-ie nog eens ’n keer, zooals heel vroeger, naar bed gebracht en lekker warm ingestopt. Ik beken het eerlijk: ik vond Colijn’s manier van zeggen en doel heel sym pathiek, goedig, zorgzaam en verstan dig. Thans ben ik van meening veranderd, piet aangaande de bedoeling van een avondpreek als die uit de vorenbe doelde Septemberdagen, maar inzake ’t nuttig effect ervan. In den critieken tijd van rond Paschen was ik ver, heel ver van het vaderland. In geen twee maanden had ik meer een Nederlandsche krant gezien en waar ik in de buitenlandsche bladen al dien tijd met geen woord uitgezonderd één berichtje over een Nederlandsche order tot het bouwen van torpedobooten iets over ons vaderland had gelezen, kan men begrijpen, hoe onkundig ik was over de binnenlandsche situatie in Ne derland. En daarom verraste het me te meer, toen ik de aandacht van de buitenland sche pers ineens op ons vaderlandje ge concentreerd vond en in „koppen” van meerdere kolommen breedte sensatio- neele mededeelingen vond vermeld over „militaire maatregelen”, door de Neder landsche regeering genomen. Zóó bleef het enkele dagen achtereen. De grens- bataljons waren onder de wapenen ge roepen en hadden hun stellingen be trokken; eenige lichtingen hadden een waarschuwingsorder ontvangen om zich voor mobilisatie gereed te houden, alle bruggen waren ondermijnd en binnen enkele uren tijds kon de stelling Holland worden geïnundeerd. Minister-president Dr. Colijn had in een radiotoespraak tot het Nederlandsche volk op de noodzaak van deze militaire maatregelen gewezen daarbij den nadruk leggende op den vastbesloten wil van volk en regeering om de onafhankelijkheid van het land tot eiken prijs te verdedigen. Toen ik dat las, wist ik, wat dat alles beteekende, n.l. dat de gewone militaire voorzorgsmaatregelen waren genomen, welke in tijden van nog verwijderd oor logsgevaar zijn geboden om bij nader komend oorlogsgevaar de mobilisatie van de weermacht vlot te laten verloo- pen. is door de Japanners een afleidings-of- evenals de heer Leupen op de noodza- fensief begonnen, maar het blijft een open vraag of dit de val van Kanton zal kunnen tegenhouden. leerlingen voor het diploma, dat was reeds de vorige week geschied. Nadat de leeraar gedurende een vol uur zijn leerlingen had ondervraagd, verkreeg de heer Leupen, waarnemend directeur van de landbouwwinterschool het woord. Spreker brengt een woord van hulde aan den Directeur, voor de bevattelijke en leerzame wijze, waarop deze cursus is ingericht. Hij wijst de jongelui er met nadruk op dat het geleerde nu in prac- VERGADERING GEORGANISEERDE MIDDENSTAND. Maandagavond werd in de bovenzaal Groene Weide een vergadering gehou den, uitgeschreven door de drie midden- standsvereenigingen ter plaatse, waarin als spreker optrad Dr. Otten, de secreta ris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het bezoek was zeer goed. De heer H. R. Kingma opende deze bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en inzonderheid tor den heer Dr. Otten, die hedenavond een voor den middenstand belangrijk onder werp zal behandelen. De groote belang stelling voor deze vergadering is een bewijs, dat er voor het onderwerp van dezen avond belangstelling is. Dr. Otten begint zijn causerie met de opmerking, dat het nog niet zoo is, dat het bekende gezegde: de burger wordt geacht de wet te kennen, bewaarheid is. Het terrein van deze spreekbeurt is zoo omvattend dat spreker slechts in vogel vlucht een overzicht zal kunnen geven. Van de verschillende in de laatste jaren afgekondigde wetten zijn er meerdere, die in uitvoering aan de Kamer van Koophandel zijn toegewezen. Deze Ka mers van Koophandel 36 in het ge- heele land vormen voor de regeering even zoovele voorposten. Spreker staat hierna even stil bij de organisatie van de Kamer van Koophandel. De wensch, die later is opgekomen om een handels registerwet in het leven te roepen, gaf aan de bestaande Kamers van Koophan del meer levensvatbaarheid. De beteekenis van het handelsregister is in de laatste jaren belangrijk gewij zigd; met de invoering van de vestigings wet is een toename van leden merkbaar, dit bewijst dat men de waarde van hef handelsregister meer en meer erkent. Hierna bespreekt Dr. Otten in vogel vlucht enkele wetten. Ten eerste de con- tingenteeringswet, die, voor wat de in voer en uitvoer betreft, zeer goed werkt. Gewezen moet worden op de vergun ning die voor den aanvrager strikt per soonlijk blijft. Ten tweede, de wet op de uitverkoo- pen en opruimingen. Deze wet is be doeld om excessen op dit terrein tegen te gaan. Men moet evenwel niet meer in deze wet zoeken dan er in zit. Ver schillende personen die aan de Kamers van Koophandel inlichtingen vragen, doen dat naar de bekende weg. Een be hoorlijke verbouwing geeft de mogelijk heid van een extra opruiming, maar niet een nieuwe plank in de vloer. Elke aan vrage wordt serieus behandeld. Uitverkoop beteekent het einde van de zaak, wegens opheffing, overlijden of verkoop. In den regel mag deze uitver koop 3 maanden duren, behalve uitzon deringsgevallen. Spreker wijst daarna op het borgstel- llngsfonds; op het economisch Instituut voor den middenstand en de wet op het Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Medeburgers, Morgen, Woensdag, is er al weer een collecte, al weer een bloempjesdag, hoo- ren wij U zeggen. Ja, maar een collecte met de oudste rechten: de Ernmabloem-collecte. Is deze nog noodig? Hard noodig, bitter hard zelfs. Ingewijden weten maar al te goed, hoe ook in onze gemeente de tuberculose met vermetelen euvelmoed de kop weer op steekt. Ge kent misschien zelf uit uw fa milie, uit uw omgeving gevallen van deze sleepende ziekte. Wij vragen U daarom met den mees ten aandrang: Helpt ons door Uw gave, door uw vele kleine bijdragen, de tuber culose afdoende te bestrijden. Het bestuur van „Het Groene Kruis” zal U dankbaar zijn voor deze medewer king. De regeering heeft het volk opgeroe pen om het land te verdedigen. Zeker, ik weet wel: zóó was het niet. Maar het is te begrijpen, dat zóó de extra-militaire maatregelen van het land, bovendien toegejuicht in een radio toespraak van den eersten minister tot het volk, werden geïnterpreteerd. Het gaf den menschen in den vreemde het gevoel van „nu is er geen houden meer aan.” Wanneer w e r k e 1 ij k, gedurende de Paaschdagen, èenige regeering een mobilisatie-order had gegeven, dan zou deze de rollende steen hebben beteekend welke de oorlogslawine had geklit. De onjuiste interpretatie van de Nederland sche regeeringsmaatregelen had een ge lijk gevolg kunnen hebben. Er zijn, al hooren we daaromtrent geen extra regeeringsmededeelingen, in elk land van Europa enkele bijzondere militaire voorzorgen genomen in de Paaschdagen. Ik geloof, dat we ten on zent een zekerheidsmaatregel als het oproepen van eenige grensbataljons, zijn karakter van eenvoudige, eigenlijk „nor male” voorzorg ontnemen, wanneer we hem plaatsen in het kader van regee- ringstoespraken tot het volk en aanma ningen tot het bewaren van rust, kalmte en vastberadenheid. men de laatste dagen iets meer positieve berichten los. De Sovjet-Unie wordt thans definitief in de besprekingen betrokken, welke thans tusschen deze groote mogendhe den plaats vinden. De Sovjet-regeeijing heeft enkele voorstellen ingediend, welke zullen moe ten bijdragen, de agressie af te wenden. Aan den anderen kant tracht Italië vas- teren voet in den Balkan te krijgen door voorloopig op vriendschappelijken voet, met Zuid-Slavië besprekingen te voeren over de nieuwe toestand, zooals deze zich na de annexatie van Albanië heeft ontwikkeld. De in 1937 gesloten verdragen tus schen Italië en Zuid-Slavië moeten in verband met de nieuwe toestand worden herzien. Zuid-Slavië, Roemenië, Honga rije, zij vormen alle drie even zoovele punten welke om een oplossing vragen. Ten slotte nog een enkel woord over den oorlog in China. De berichten uit dat Verre Oosten zijn moeilijk te controlee- ren, maar we mogen toch wel aannemen dat de Chineezen het de Japanners de laatste weken erg lastig maken. Sterke druk wordt door het Chineesche leger uitgeoefend op Kanton en mocht de leger leiding er in slagen deze plaats te her overen, dan is niet alleen een belangrijk spoorwegknooppunt weer in Chineesche handen teruggekomen, maar ook zal dit aan het moreel van de Chineesche troe pen in groote mate ten goede komen. Wel tijk moet worden gebracht. Uit jaren lange ervaring weet spreker de waarde van het landbouwonderwijs. Onze tegen woordige maatschappij vraagt ook van de boeren meer kennis van hun bedrijf, de uitkomsten van het bedrijf worden daardoor beïnvloed. Na dit opwekkend woord worden aan de volgende leerlingen een diploma uit gereikt: Ate Wiersma, Hartwerd; Siebren Wij nia, Wons; Jan Ybema, Schettens; Tide Vellinga, Abbega; Epke Zijlstra, Bols- ward; Age, Roorda,, Wijtgaard; Harm Hoekstra, Lutkewierum; Siebe Ydema, Abbega; Herman Zonderland, Scharne- goiltbm; Broer Tilstra, Wons; Petrus Kuipers, Workum; Taeke Roorda, Rood huis; Jozef Miedema, Greonterp; Jelle Heeres, Bolsward; Evert Yntema, Lutke wierum; Sjoerd Westendorp, ’Heiden schap; Jacob Landman, Westhem; Evert Kramer, Heidenschap; Bonte de Bruin, Almenum; Herman Witteveen, Koetille. Hierna brengt een der leerlingen in ’n kort, hartelijk dankwoord hulde aan den leeraar voor zijn prettige en leerzame omgang. De heer Monkelbaan spreekt eveneens een gelukwensch tot directeur en leerlin gen, evenals de heer Galama. Deze laat ste wijst op de maatschappelijke plicht die we ook als boeren hebben te ver vullen. Ten slotte spreekt meester De Jong nog even zijn jongeren toe en wijst hun wij willen of niet, wij zijn allen meespe lenden in het drama dat zich tegenwoor dig in Europa afspeelt. In het westen leven bewonderenswaardige kleine vrije volken, waarvan één klaar staat, zoo noodig zijn land onder water te zetten en een ander verklaart dat het liever zal sterven, dan het hoofd te buigen. Daar naast ligt Frankrijk dat groeit, naarmate het ernstiger wordt bedreigd. De nieuwe krachtsinspanning zal het Fransche volk 15 milliard kosten. Het opbrengen van deze 15 milliard beteekent een kracht proef tusschen het totalitaire stelsel en het democratische regiem. Dit ons stel sel beschikt over tal van hulpbronnen en wij zullen deze krachtproef dan ook win nen. Niet minder groot is de financieele last, welke Engeland zich met de nieu we bewapening op den hals haalt. Het gaat daar alleen een beetje meer En- gelsch, dat wil zeggen, wat rustiger. Het opvoeren van dit bewapenings- tempo vindt, zooals we reeds schreven nog altijd zijn oorzaak in de oorlogsdrei ging van den kant der fascistische sta- we hier in een R.K. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Maandagmiddag had in het schoolge bouw aan de Gasthuissingel de eindles plaats van de vierjarige cursus aan deze school. Aanwezig waren de geestelijke advi seur pater Groothuizen, het bestuur van den A. B. T. B., de heer Leupen als regeeringsvertegenwoordiger en de ouders van de leerlingen. De heer Hoekstra opende deze bijeen komst met den Christelijken groet en roept de heer Leupen, afgevaardigde en belangstellende ouders een hartelijk wel kom toe. Daarna is het woord aan den Direc teur van de school, den heer Tj. de Jong Deze wijst in zijn openingswoord op de ontwikkeling van het landbouwonderwijs en de schakel die deze lagere landbouw school in dat onderwijs vervult. Alles in dit onderwijs is gebaseerd op de prac- tische ervaring noodig in dit bedrijf. In deze openbare les behandelde de leeraar voorts een der belangrijkste zaken van het landbouwbedrijf, n.l. de voeding van het vee. Op zeer prettige wijze werden aan de leerlingen vragen gesteld, die over het algemeen vlot werden beantwoord. Deze Roosevelt aan vraagt nu toch eigenlijk eens onomwonden te verklaren, dat men geen verdere vreedzame ver overingen in den zin heeft, antwoordt de Duitsche en Italiaansche pers met de verklaring, dat alles wat Duitschland en Italië tot nu genomen hebben hun als het ware door de geannexeerde bevolking is opgedrongen. Het verwijt van eenige agressie wordt dan ook als een beleedi- ging geacht. Het antwoord door Mus solini op deze boodschap van Amerika’s president gegeven, is nog een beetje vaag, maar men verwacht dat Hitler op 28 April het Amerikaansche voorstel uit voerig zal beantwoorden. Zooals u weet zal dit antwoord in de Rijksdag worden voorgelezen, wat er o.i. op wijst, dat men in Duitschland in de leidende kringen dit antwoord zeer be langrijk acht. Intusschen is de verjaardag van Hitler met gepaste luister gevierd en hebben zich geen ernstige incidenten voorgedaan. Natuurlijk hebben in enkele groote steden van in het geannexeerde gebied weer Jodenvervolgingen voorge daan. Dat schijnt nu eenmaal een hobby van het Nationaal Socialisme te zijn, maar van een annexatie van de vrije stad Dantzig, zooals de geruchten ons wilden doen gelooven, is niets gekomen. Het wachten is nu op 28 April, hoewel naar onze persoonlijke overtuiging de toestand ook na deze rede voorloopig gelijk blijft. Ook het reeds dikwijls uit gestelde overwinningsdéfilé van de Spaansche, Italiaansche en’Duitsche troe pen in Madrid zal nog niet kunnen bij dragen tot ontspanning van den inter nationalen toestand. De verzekering van Italië, dat de door dat land in Spanje beschikbare leger afdelingen direct na deze parade, welke in Madrid zou worden gehouden, zou den worden teruggeroepen, heeft langza merhand weinig waarde meer. Onwillekeurig vraagt men zich af: wat speelt zich daar om en bij de Spaansche kust af? We hebben in ons vorig overzicht iets meer uitvoerig ge wezen op de verschillende versterkte ha vens in de Straat van Gibraltar en ook op het eigenaardige feit, dat nu juist in deze rumoerige dagen de Duitsche vloot oefeningen gaat houden aan de Spaan sche kust Men ontkomt niet aan de gedachte, dat de Duitsche vloot die bij een moge lijk conflict in de Oostzee kon worden opgesloten reeds bij voorbaat is uitge varen om bewegingsvrijheid te krijgen en de vloot van Italië in de Middelland- sche zee te versterken. Dit is waarschijnlijk ook de reden, dat de Fransche vloot in de Middellandsche Zee is versterkt. De vorige week b.v. zijn acht Fransche oorlogsschepen uit Gibral tar in Oostelijke richting vertrokken, ter wijl 8 andere Fransche oorlogsbodems in deze vesting bleven. Bovendien concentreert zich een deel van de Engelsche en Fransche vloot rondom Malta. Een blik op de Europee- sche kaart doet ons zien, dat vlak tegen over die vlootbasis het Italiaansche Sili- cië ligt. Die situatie in de Middelland- sche Zee is de bestudeering zeker waard, openbare les was niet een testing van de De Balearen, Spaansch bezit, Corsica aan Frankrijk, Sardinië aan Italië, Malta Engelsch bezit, Kreta aan Griekenland om van de verschillende havenplaatsen in Fransch-Marokko, Algerië en Tunis nog maar niet te spreken. Een heterogeene belangen-gemeen- schap, die het gevaar van een conflict niet weinig kan. vergrooten. Over de vorderingen vain een non- agressiefront waarover van Engelsche kant heel wat geconfereerd wordt, ko- Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Het zijn tenslotte gewone voor zorgen, welke elk land, zij het in on derscheiden vorm, toepast, zoo gauw er van eenige oorlogsdreiging spra ke is. Het zijn voorzorgen, waarfpe men elders zelfs vlugger pleegt te besluiten dan ten onzent, maar die als „normaal” worden bezien en waarvan dan ook geen ophef ge maakt wordt, noch in de pers van het betrokken land, noch in buiten gewone regeeringsmededeelingen. De wijze, waarop een order tot het oproepen van eenige grensbataljons ten onzent aan het volk wordt medegedeeld, moge passend zijn in ons zeer demo cratisch bestel en ons binnenlands een gezellig gevoel van gemoedelijke huise lijkheid verschaffen, naar buiten is het effect ervan paniekach- t i g. Ik zou dat evenmin als in de Septem berdagen hebben kunnen voorzien dit artikeltje is dan ook geenszins als critiek bedoeld maar ik heb dit effect thans ervaren. En ik ben er van geschrokken. Heel de wereld verkeerde in de Paaschdagen in vrees voor oorlog. Nieuwe krantenedities werden den ver- koopers uit de handen gegrist, want men wist: het oorlogslkruit lag overal ge spreid; één vonk was voldoende om de vlammen te doen uitslaan. En opeens schreeuwde men het elkander toe, op straat en in de café’s: Holland heeft al gemobiliseerdI DEJONG5 NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1