Buit enlandsche Revue. IV.UIE8FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie WE VERHUIZEN. ^VCITEAL 6 R? HTHACENJg Stadsnieuws. I Groote voorraad Onderdeelen en Banden Woensdag 3 Mei 1939 35= Jaargang No. 34 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD aan IN AMSTERDAM EENS PER DRIE JAAR! Speciale inrichting voor aan alie merken Automobielen AUTOBOTSING BIJ SCHETTENS. J.l. Vrijdagavond reed een zwaar be laden melkauto, bestuurd door A. Tijm- stra uit Witmarsum op den Harlinger- weg in de richting Bolsward. Juist op de viersprong naar Schettens naderde uit dit dorp de vrachtauto van den heer Van Slageren van Wons, die dus voorrang aan eerstgenoemde wagen moest geven. Dit gebeurde niet en zoo doende ontstond een botsing, waarbij de auto van Van S. werd vernield. Chef-veldwachter Plaat uit Witmar- sum nam de beide auto’s in beslag voor een deskundig onderzoek. GESLAAGD. Zaterdag j.l. slaagden voor het diplo ma vakbekwaamheid aan de Ned. Sla- gersvakschool te Utrecht -onze plaatsge- nooten de h.h. P. Adema, V. ten Brink, D. van der Gaast, G. Lammers en L. Sietsma. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD EN OMSTREKN”. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg in de maand April 489; waarvan 27 uit de leeszaal van Sneek. Gedurende die maand werd bovenge noemde inrichting bezocht door 106 personen, t.w. 11 dames en 95 heeren. EEN VERKEERSONGEVAL. Vrijdagavond ongeveer 6 uur werd de 73-jarige L. Visser, bij vele Bolswarders bekend als venter met mosterd, peper munt enz. door een auto uit Wolvega ter hoogte van de Amst. Bank aangere den. Het linkerbeen werd op twee plaatsen gebroken en bovendien kreeg Visser ’n vrij diepe hoofdwonde. Na ter plaatse door Dr. Andela te zijn verbonden werd de patiënt per ziekenauto naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Lcesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Heeft U feest? Bij wijnen en dranken „hooge” korting; gratis gebruik van glazen; alles wat over is terug; ’n luxe cadeau wordt bijgepakt. BRANDSMA’s WINKELS. genomen, wanneer het gaat om niet- bolsjewistisch getinte landen te helpen. Zijn er misschien nog meer lichtpun ten in de rede van Hitler? Het is maar net hoe men dit uitgebreide staatsstuk wil lezen. Vergelijkt men de toon van deze rede met die van September 1938, dan mag geconstateerd worden, dat er een hemelsbreed verschil bestaat. Nu werkte de Führer meer met sarcasme en spitsvondigheden en ving daarmee de op humor beluste bevolking op zijn hand, maar daarnaast valt ook uit deze ge heels rede de conclusie te trekken, dat de politieke ontwikkeling van Europa ’n geheel andere richting heeft genomen, dan in zijn boek „Mein Kampf” beschre ven is. De vriendschap van Engeland ten koste van Frankrijk de vrije hand van Duitschland in 'Midden-^Europa in ruil voor de vrije zee voor Engeland, neen, van düe doelstellingen ;in het zooveel gelezen boek van Hitler zijn we wel heel ver verwijderd. Nomadentrek van den tnensch? Nu het voorjaar er is, of nadert, wor den velen weer door de typische ziekte aangetast, welke als „verhuiskoorts” wordt gekenmerkt. In de hoofdstad des Idnds woedt de ziekte epidemisch en niet slechts enkel in het voorjaar, maar in alle maanden des jaars. Statistische cijfers geven aan, dat in 1937 niet min- D. Steensma, Vrijz. Dem. W. M. Brandenburg, Vrijz. Dem. G. H. Boersma, Lib. H. van Spijker, Vrijz. Dem. L. B. Plantinga, Lib. J. Noordenbos, Vrijz. Dem. H. R. Kingma, Lib. C. van de Witte, Vrijz. Dem. H. Jorritsma, Lib. J. H. Flierman, Vrijz. Dem. VERGADERING van den Raad van de gemeente Bolsward op Vrijdag 28 April 1939. Afwezig met kennisgeving de heer Prins. Punt 1. Verbouw bakkerij Prins. B. en W. herinneren er aan, dat in gevolge een besluit van deze vergade ring tot verbetering van de Harlinger- straat als onderdeel van deze werkzaam heden ressorteert de verbouw van de bakkerij van den heer Prins. In de aan te koopen grond moeten verschillende leidingen worden gelegd en om nu later geen stagnatie in het werk te ondervin den, is spoedige verbouw aan te beve len. In overleg met den eigenaar is aan enkele uitvoerders prijsopgave gevraagd. De desbetreffende inschrijvingssommen benevens het rapport van den geneente- architect worden door B. en W. overge legd. De laagste inschrijver is W. Fransen voor 2456 guldetn. De bouw van een nieuwe oven wordt opgedragen aan de fa. Dijkstra te Leeuwarden voor 600 gulden. De totale onkosten van deze verbou wing zullen bedragen 4000 gulden. De heer Hollander maakt de opmer king, dat B. en W. hier het paard achter den wagen spannen; eerst gunnen en dan goedkeuring van den Raad vragen. De Burgemeester antwoordt, dat de Raad hedenavond een beslissing moet nemen.. Er is nog niets gegund. Zonder stemming wordt het voorstel aangenomen. Het tweede punt een huurkwestie wordt uitgesteld. Wanneer we nu enkele dagen na de met zooveel spanning verwachte reide van Hitler de verschillende buitenland- sche perscommentaren eens rustig over lezen en daaruit een balans opmaken, dan is de uitslag, dat de verhoudingen in de internationale politiek vóór en nA de rede van Hitler gelijk gebleven zijn. Gelijk elke drenkeling zich vastklampt aan een bereikbaar stroohalmpje, zoo zoekt de geheele wereld naar de sobere lichtpuntjes, die in deze Duitsche rede te vinden zijn. De deur voor onderhan- delingen> is niet geheel dichtgegooid, zoo zegt men tja dat is dan ook het eenigste lichtpuntje. Eén verscherping van den toestand zien we niet zoozeer in de opzegging van het vlootverdrag met Engeland. De waarde van verdragen is het laatste jaar wel gebleken nul komma nul te zijn. Naar onze meening zit de groote moei lijkheid, die na de rede van Hitler als overgeblevet», in de opzegging van het Poolsch-Duitsche verdrag en meer nog de handhaving van de Duitsche eisch betreffende Dantzig en ’n spoorlijn door de Poolsche corridor. Deze eischen zijn indertijd door Polen met krachtige argumenten afgewezen en ook na de rede blijft Polen op ditzelfde standpunt staan. Hier komt dus in de toekomst het ge vaar voor een Euorpeesch conflict. Nu door Engeland aan Polen is toegezegd bij eventueele nieuwe agressie van Duitschland gewapende bijstand te ver- leenen, klemt natuurlijk allereerst de vraag: op welke manier kan Epgeland hier militaire hulp bieden? In de eerste plaats door de vloot, zal men zeggen. Bezien we de kaart van Europa, dan bemerken we, dat aan de Oostzee Polen bereikt kan worden via de nauwe Pool sche corridor tusschen Dantzig en Duitschland. Bij een eventueel conflict zal dus Duitschland onmiddellijk deze smalle strotjk bezetten en daarmee voor Polen de eigen uitgang naar de zee af snijden. Hier zal dus naar onze meening de Engelsche vloot moeten ingrijpen, maar de weg rondom Denemarken naar de Oostzee en vooral wanneer deze zee- engte verdedigd wordt door de Duitsche onderzeevloot en een eventueel mijnen veld, is voor de Engelsche vloot niet zon der gevaar en zou wel eens zooveel tijd kunnen kosten, dat eventueele hulp van die kant voor Polen weinig waarde meer had. We zien dus naar de andere kant en bemerken daar, dat Polen aan de Zwarte Zee wordt begrensd door Roemenië. Dit land staat vooral in de laatste maanden bij Engeland in de belangstelling. Maar ook in dezen hoek zien we, dat Enge land rechtstreeks aan Polen geen hulp kan brengen. In de allereerste plaats is Polen dus bij een eventueel conflict op zich zelf aangewezen en kan Engeland indirect steun verleenen. Deze indirecte steun van Engeland is nog belangrijk genoeg, wan neer we alleen maar denken aan de ver strekking van oorlogsmateriaal, de voed- Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. om de scherpte te ontvlieden, welke een geslagen wonde open houdt. De verhuizenden hebben gelijk! We zoeken altijd den vrede in het leven, in ons zelf en in den kring der onzen. Het is weinig waarschijnlijk, dat we hem ooit zullen aantreffen, maar: waar de ónvrede zich openbaarde, zal de rust zeker niet, nóóit worden geboren. Wie de verhuiskoorts in zich voelen opkomen, zij weten, dat ze het Beloofde Land nog niet hebben betreden. Md. aan de intimiteit van „eigen haard en hof”. Men kan voorts het feit bespiegelingen ontleenen over het verkwistende karakter der ver huizenden, die blijkbaar niet opzien tegen de herhaalde uitgaven van nieuwe gor dijnen, zeil, loopers enz. Maar men kan door de gegeven cijfers ook worden bewogen tot een ernstig overdenken van de oorzaken der mas sale volksverhuizingen in steden als Am sterdam en van den minder-massalen, maar toch altijd importanten nomaden trek, welke zich overal elders openbaart. Het is toch een feit, dat geen mensch enkel voor zijn pleizier verhuist ver huizen is altijd en voor iedereen een zaak om er zwaar tegen op te zien. Uit gezonderd natuurlijk de mannen, die er slag van hebben om ter juister tijd er tusschen uit te knijpen en op het voor hen geschikte moment terug te ke ren. Eigen haard en hof ze leenen zich goed voor lyrische ontboezemingen, maar het is ten slotte slechts een zeer klein deel van het volk, dat het voorrecht heeft om er over te beschikken. Een voorrecht, inderdaad, want er kan ter wereld niets stoffelijks zijn, dat van méér waarde is; eigen haard en hof vormen ’n bezit, dat men bij wijze van spreken voor geen ander zou willen ruilen. Het „eigen” huis is een deel van ons zelf en dat deel van ons zelf, hetwelk blijft, als wij er niet meer zijn. Dan leven onze kinderen er in voort en onze geest blijft tusschen hen. „DAAr zat vader altijd”, heet het nog jaren later. „DAt kleedje haakte moeder nog”. Elke plank in het eigen huis is een bladzijde in de familie geschiedenis. In zulk een huis „tocht” het niet gauw. Daar is een „lek” maar een klei nigheid, welke gauw is te verhelpen. In zoo’n huis vindt men het ouderwetsche altijd „goed genoeg”. Maar in een huurhuis hoe zou men het dAAr vinden? Zoo’n huurhuis, het moge nieuw en modern zijn, zegt ons niets; het heeft niets eigens. Waar om zouden we dAAr genoegen nemen met fouten, gebreken of ongemakken? We verlaten het graag voor een betere woning. Niet omdat we ons nomaden voelen, maar omdat het leven zoo- .velert tot nomaden maakte. De strijd om het bestaan slingert tienduizenden telkens her- en derwaarts; ze moeten vele malen een huis zoeken en vinden daardoor nimmer een tehuis. De onrust drijft de meesten voort; ze missen iets, dat ze waarschijnlijk' nooit zullen verwerven: een woning, welke hun persoon verbindt mef’het huis; een eigendommetje, waarin het leven zijn eigen geschiedenis schrijft en zooveel hoofdstukken bevat, als geslachten het zullen bewonen. Elk huis heeft zijn kruis, maar het kruis in het eigen huis is gezalfd door een samenstel van herinneringen, pret tige en droevige; herinneringen met een klare verbondenheid door het bloed. Het kruis in het huurhuis is altijd nieuw en zijn aanblik schrijnt. Waarom zouden we ons geestelijk nagelen aan ’t kruis, als zoo weinig of niets er ons bindt? Zóó moet men .vaak de oorzaak van de verhuiskoorts bezien: de zucht DE RADIO-UITZENDINGEN VOOR DE RECLASSEERING. Ook door uw omroep zal over den Reclasseeringsarbeid gesproken v.orden. Verzuim niet te luisteren naar één van de volgende uitzendingen: K. R. O. Dinsdag 2 Mei, des avonds van 99.15 uur. Spreker: A. C. de Bruijn voorzitter R. K. Werklieden Verbond. V. A. R. A. Woensdag 3 Mei, des av. 6.406.55. Spreker: H. Ploeg Jr. N. C. R. V., Woensdag 3 Mei des av. 7.458 uur. Spreker: Dr. W. G. Harren- stein. V. P. R. O., Vrijdag 5 Mei, des av. van 7.307.35 uur: Spreker: Ds. E. D. Spelberg. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Nicator—C. A. B. 0-2. C. A. B. heeft haar groote aanhang niet teleurgesteld, met 2-0 werd het Leeuwarder „Nicator” in eigen home geklopt, waardoor het kampioenschap ’n feit werd. Alhoewel er over het alge meen geen hoogstaand voetbal gespeeld werd, is de zege beslist verdiend. Bravo C. A. B., van harte gefeliciteerd met dit kampioenschap. Voor het sympathieke „Nicator” is het eeri groote teleurstelling het geheele seizoen ongeslagen boven aan, om dan nog in de 2 laatste wed strijden te moeten sneuvelen, is wel een bittere pil om te slikken. Van C. A, B. is het echter een bijzon dere prestatie, van de laatste 17 wed strijden werd geen enkele verloren, en in de laatste 5 wedstrijden konden de te genpartijen slechts 1 tegenpunt scoren, waartegenover C. A. B. 18 maal het net vond, wel een bewijs, dat C. A. B’s verdediging safe is. Nu het kampioen schap behaald is, staan ons hier nog 2 mooie wedstrijden te wachten, n.l. tegen Gorredijk en de 2de klasser Rood Geel. Veel succes in de promotie, C. A. B., we hopen dat thans het 2de klasserschap weer heroverd zal worden. Over de wedstrijd het volgende: Nicator wint de toss en kiest het windvoordeel. Over het eerste half uur kunnen we zeer kort zijn, de zenuwen speelden beide partijen te veel parten, zoodat van goed voetbal geen sprake was. Nicator had door het windvoordeel eenig overwicht, zoodat Visser het druk ker had dan zijn collega, doch veel moei lijks kreeg ook hij niet te verwerken. Wanneer een kwartier voor rust beide partijen er iets beter inkomen, zien we voor beide doelen eenige gevaarlijke si tuaties ontstaan, doch beide verdedigin gen houden hun reputatie hoog, en slaan alle aanvallen resoluut af. Even voor rust lost de N.-linkshalf een harde en zeer gevaarlijke kogel, terwijl 2 spelers op hem toestormen, weet Visser echter de bal meesterlijk te verwerken. Direct hierop een mooie C. A. B.-aanval, door de l.-binnen met een hard schot beslo ten, echter vliegt de bal juist langs de paal. Na rust heeft C. A. B. de wind mee, mede (doordat er vilei (beter gespeeld wordt, is C. A. B. steeds in de meerder heid. Aanval op aanval wordt onderno men, doch de verdediging van Nicator weet alles te verwerken. Eenmaal krijgt de linksbuiten een prachtkans, doch op het moment dat hij in zal koppen, verandert de bal even van richting, doordat de keeper haar met de vingertoppen nog weet aam te .raken, zoodat deze kans verloren gaat. Reeds 20 minuten zijn na de rust reeds gespeeld en nog steeds is de stand 00. C. A. B. ziet echter haar kans en zet nu alles op alles, de N.-achterhoede krijgt het hard te verantwoorden en wanneer uit een hooge voorzet een der selvoorziening en de eventueele blokkee- ring van de Duitsche aanvoerhavens. Wanneer we de algemeene toestand in dit licht bezien, dan begrijpen we eenigs- zins de reden, waarom in de Middelland- sche zee momenteel die geweldige oor logsvloot aanwezig is. Engeland, Frankrijk, Italië, om van de kleinere staten als Griekenland, Bulga rije en Roemenië nog maar niet te spre ken. Bovendien opereert een groot deel van de Duitsche vloot in de Oceaan, wach tend op een gelegenheid de bevoorrading van de Engelsche vloot vanuit het moe derland als het kan in de war te sturen. Een niet erg vredelievende redeneering die we hier opzetten, zult U zeggen en terecht, men kan de zaak optimistisch bezien en gelukkig voor diegenen die ook in donkere tijden dit optimisme we ten te bewaren, maar aan den anderen kant mogen we toch ook niet de oogen sluiten voor de tastbare feiten en ons afvragen: Wat nu? Is de oorlogsdreiging opgeheven? Neen! Gaat Europa welbe wust naar den afgrond? Ja. We baseeren deze pertinente uitspraak op grond van de tegenwoordige bewa peningspolitiek. een in alle opzichten onrendabel bedrijf; op de economische uitgaven moet worden bezuinigd, om toch maar geld over te houden voor be wapening. Engeland trekt 630 millioen pond uit voor bewapening. In Frankrijk heeft de Minister van Financiën de vorige week 15 milliard voor nieuwe bewapenings- uitgaven aangekondigd, terwijl op an dere uitgaven moet worden bezuinigd. Hoe groot de bewapeningsuitgaven van Frankrijk zijn, is niet bekend, maar wanneer er geen geld meer beschikbaar is voor de invoer van de zoo hoog noo- dige voedingsmiddelen, dan hebben we geen cijfers noodig om te veronderstel len, dat ook hier alles moet wijken voor het oorlogsapparaat. Italië kondigt zoo nu en dan een kapitaalsheffing of een gedwongen! leening aan. Wel een bewijs, dat de vlottende middelen daar ook al niet opgeschept liggen. De conclusie, die uit deze feiten ge trokken moet worden, is deze, dat het volk in zijn; verteringen moet worden be perkt om door dit gedwongen sparen aan de Overheid de middelen te ver schaffen voor haar zooals we reeds zeiden onrendabel bedrijf. Kan het oude Europa een tweede wereldoorlog riskeeren? Naar onze bescheiden mee ning is dit niet mogelijk, zonder in de kaart te spelen van een wereldrevolutie. Op ons, nuchtere Hollanders, die, te midden van dat waanzinnig streven waarvan ook wij den druk ondervinden en dit met ontzetting aanzien maakt ’t den indruk, van moedwillig werken aan den economischen ondergang van Euro pa. Hitler en Mussolini verklaren in strijd, dat zij vrede verkiezen boven oor log. Men kan hen op dit punt ongetwij feld gelooven. Chamberlain verklaart de bewapening op te voeren „ter consoli datie van den wereldvrede”. Ongetwij feld is hij te goeder trouw. Maar intus- schen verlamt de agressie eenerzijds alle economisch initiatief en eischt de bewa pening anderzijds steeds meer van de productieve krachten van alle landen. Wanneer men nu ziet, dat de voorbe reidingen voor een modernen oorlog reeds zoo’n inspanning eischen, dat de middelen niet meer te vinden zijn uit normale belastingheffing en de grens van het physieke productievermogen der volken al wordt bereikt, moet men zich afvragen of een moderne oorlog wel lang zou kunnen duren? We willen nog even terugkeeren tot onze beschouwing over eventueele hulp aan Polen. Het zal de aandachtige lezer opvallen, dat we in deze beschouwing niet spreken over Rusland, dat toch zoo’n lange grens met Polen heeft. Speciaal hebben we Rusland niet ingeschakeld, omdat dit land tot voor korten tijd zich afzijdig hield van de overige Europeesche landen en we ons niet aan de gedachte kunnen ontworstelen, dat een eventueele wereldrevolutie geheel zou vallen in de lijn van het Russische communisme. Wanneer de bevolking van de andere landen door ondervoeding is uitgeput, dan is daarmee de beste grond voor een revolutie weggelegd. We begrijpen wer kelijk niet dat onze knappe diplomatieke koppen niet hebben ingezien, dat de con solidatie van den wereldrvrede, zooals die thans wordt gepropageerd, veel over eenkomst vertoont met een soort staats- bolsjewisme, waaruit met vrij groote ze kerheid een wereldrevolutie kan geboren worden. Juist om die redenen houden we Rusland buiten de sföer van een oorlogsdreiging tusschen de andere Eu ropeesche Staten. Een land, dat als doel stelling heeft, die wereldrevolutie te pro- pageeren, kan moeilijk serieus worden der dan 47048 gezinnen binnen de stad verhuisden, dus trekkende van de eene woning naar de andere zonder Amster dam zelve te verlaten. Stellen we de ge middelde gezinsgrootte op 5 en beden ken we daarbij nog, dat in hetzelfde jaar ook 63.447 hoofdstedelijke „zelfstandi gen” binnen de stad van adres verandei- den, dan komt men tot de conclusie, dat in 1937 een derde geceelte der Amster- damsche bevolking van tehuis verwis selde. En zulks was niets abnormaals, want de statistiek wijst het uit, dat hel aantal verhuizingen in de hoofdstad jaarlijks om de voor 1937 genoemde cij fers heenzweeft. Het feit leent zich tot velerlei zwaar wichtige beschouwingen. B.v. over de „ondegelijkheid” van de groote-stads- menschen, die blijkbaar geen waarde hechten aan traditie en familiehistorie binnen muren van het „eigen home” om sloten, noch GEMEENTERAADSVERKIEZING. De afdeelingen Bolsward van de Vrijz. Dem. Bond en de Liberale Staatspartij zijn overeengekomen bij de a.s. Raads verkiezing met een gemeenschappelijke lijst uit te komen. Deze lijst, waarbij ten aanzien van de Vrijz. Dem. Bond reke ning is gehouden met de uitslag van het referendum onder de leden, luidt als volgt: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1