Buit enlandsclie Revue. UI. V. U. UIER FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen OORLOG OM EEN CORRIDORKWESTIE? Stadsnieuws. Woensdag 10 Mei 1939 No. 30 35^12 Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 NEEN! ij Md. Advertentlën per regel: Woensdagsnufnmer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor DE BOLLENVELDEN BIJ WITMARSUM. Het prachtige zonnige weer van j.l. Zondagmorgen lokte me, na de ver vulling van de Zondagsplicht, naar bui ten en een fietstochtje naar de bollen velden stond op het programma. Wat een heerlijke rust ademt het land- schap, wat zich voor ons oog vertoont. Het jonge groen afwisselend gekleurd met de gele paardebloem en het lila van de pinksterbloem, daartusschen de tal rijke boereplaatsen met de felroode da ken en zoo hier en daar een echte ouder- wetsche watermolen als onmisbare stof- feering van het landschap. Dichter bij Witmarsum we reden den weg over Hichtum overheerscht de matgrijze kleur van het bouwland het groen en bloemen van de greiden. De pas geëgde en geploegde grond en ook de stukken waarin de komende weken het zaad zal opgroeien tot krach tige halmen en loof, ze lijken nog wat Zuidvruchten: Abrikozen, per half pond Krenten, per pond Blauwe Rozijnen, per pond Tutti frutti, per pond Pruimen, per pond Dikke Pruimedanten BRANDSMA’s I Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 19’/2 18’/2 16i/2. 29-17/2 10 20 WINKELS. EEN DIENST JUBILEUM. Mej. Hinke Velzen herdenkt a.s. Zater dag het feit van haar 25-jarige onafge broken dienstbetrekking bij den heer Wouters op het Kleinzand alhier. Een dergelijke langdurige trouwe dienstvervulling dient even aan de ver getelheid ontrukt. ticaan zou hebben overhandigd en dat het initiatief van het Vaticaan niet tot Duitschland beperkt zou zijn. Officieele bevestiging van deze geruchten wordt niet gegeven. Wanneer we dus ons ge- heele betoog voor vandaag samenvatten dan is de conclusie, dat we nog even ver dobberen tusschen vrede en oorlog. Wanneer beide landen, waarom het momenteel gaat, Duitschland en Polen, als om strijd verklaren, dat het behoud van de stad Dantzig voor hen een levensbelang Is, dan wordt daarmee de toestand niet opgehelderd en kunnen zich alle mogelijke complicaties voor doen. Eigenaardig is het dan, dat mijn oog valt op een foto in de krant, waarin de Koninklijke familie staat afgebeeld aan de haven van Portsmouth, gereed om zich in te schepen op de „Empress of Australië” voor een reis naar Amerika. Je moet niet overal wat achter zoeken, zullen misschien velen onder onze lezers zeggen en toch, wanneer ik op die foto de koning afscheid zie nemen van zijn ministers Crewe, Chamberlain, Hoare, Halifax en Inskip, dan bekruipt me de twijfel of deze reis alleen maar is een pleiziertochtje, op een moment zóó moeilijk Jn de Engelsche geschiedenis, dat zeer zeker het hoofd van de Staat zich met de belangen van het land zou moeten bezighouden. In deze critieke tij den heeft een dergelijk pleizierreisje naar Amerika, de niet denkbeeldige schijn van een zich veilig stellen.veilig voor de Duitsche luchtmacht. We durven de consequentie, welke in deze veronderstelling ligt opgesloten, niet aanvaarden, want daarmee zou ons vertrouwen in de kans op het behoud van den vrede voorgoed verdwenen zijn. hun toewijding in dezen en ook aan den heer T. van der Meer, die op zoo smaak volle wijze dit interieur verzorgde. De heer T. van der Meer sprak nog ’n woord van dank en betrok daarin de uitvoerders van dit werk de heeren El- zinga, schilder en D. Feenstra, timmer man. van Locarno naar leer en geest te aan vaarden.” Na de remilitariseering van ’t Rijnland zei Hitler: „Thans, na drie jaren kan ik den strijd voor Duitschland’s rechtsgelijkheid als geëindigd beschou wen. Wij hebben geen verdere territo riale eischen in Europa”. In zijn Rijksdagrede van Mei 1935 zei Hitler ten aanzien van Oostenrijk: „Duitschland wenscht zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk te mengen, noch Oostenrijk in te lijven of een aansluiting met het land tot stand te brengen.” Na de overweldiging van Oostenrijk verklaarde Hitler: „De Duitsche droom van eeuwen her is in vervulling gegaan. Duitschland verlangt slechts vrede. Het wenscht het leed van andere staten niet te vermeerderen.” Onmiddellijk na het accoord van Mün chen gaf hij Chamberlain te kennen, dat met de bezetting van het Sudetengebied zijn laatste territoriale eisch in Europa was vervuld. Als de groote oorlog uitbreekt, dan moet deze geweten worden 1 aan: gebrek aan vertrouwen. Nu Hitler heeft gesproken en we de naaste doeleinden van het Duitsche stre- ven kennen, zoekt de wereld wederom het antwoord op de vraag van oorlog of vrede. We weten, wat de Duitschers willen: ze wenschen den Anschluss van Dantzig bij het Duitsche Rijk en een corridor door den Poolschen Corridor heen, dus een verbinding met het ge separeerd van het overige rijk gelegen Silezië, Voor het najaar, zoo wenscht men in Berlijn, moeten deze kwesties geregeld zijn. En men kan er dus van op aan, dat zich straks „grens-incidenten” zullen gaan voordoen en dat de Polen zullen worden beschuldigd van een bloedigen terreur uit te oefenen tegen de bloedjes van Nazi’s, die een minderheid vormen in Poolsch Silezië. Het Duitsche geweten zal een cri de coeur slaken, de inter nationale crisis zal van dag tot dag scherper worden en eindelijk. Ja, waar zal het dezen keer op uit- loopen? De Duitsche tactiek is niet bepaald onmenschkundig. Want in Engeland en Frankrijk, en ook bij ons, zullen van dag tot dag weer méér menschen zich gaan afvragen: Is die Poolsche kwestie, zijn het lot van Dantzig en een corridor door een corridor, een wereldoorlog waard? Het zou waanzinnig zijn om deze vraag verder afgezien van alles bevestigend te beantwoorden. Maar ééns hebben we geconcludeerd, dat de herbezetting van het Rijngebied geen oorlog waard was. En ook niet de Duitsche her-militarisatie. Evenmin den Anschluss van Oostenrijk. De afstand van het Sudetenduitsche gebied vonden we niet meer dan billijk. En wat er toen van Tsjecho-Slowakije oyerbleef was niet meer de moeite waard om er voor te gaan vechten. Wlaarom Hitler ook deze rest inpikte. Stuk voor stuk was al dat voorgaan de geen wereldoorlog waard. Maar als Hitler, toen hij aan het bewind kwam, had gezegd: ik eisch het recht van her bewapening, van versterking van mijn Rijngrens; ik eisch het gebied van Oos tenrijk; ik eisch het Sudetenland en ik eisch Memelland en Dantzig en een cor ridor door den Poolschen Corridor. Dan zou heel Europa verontwaardigd naar de wapenen hebben gegrepen en den Duitschers een tuchtiging hebben toegediend, welke. ..de wereld voor veel ellende zou hebben bewaard. Men voelt het: ook thans gaat het niet enkel om Dantzig en om een strookje grond in Poolsch-Silezië het gaat er om, of men den Duitschers op hun weg van geweld en willekeur einde lijk een halt zal toeroepen of niet. Zoo niet, dan zal ’t tempo van hun opmarsch langs dien weg steeds sneller worden en het aantal slachtoffers, dat ze er omver stormen, grooter. Als het waarlijk enkel om Danfjzig en een stukje Silezisch gebied ging, jé, dén..1 De Times herinnerde dezer dagen aan de wijze, waarop Wilson, de president der Ver. Staten 20 jaar geleden de Duit schers heeft gekenschetst: „Mijn grootste moeilijkheid is, dat wij te doen hebben met lieden, die wij niet kunnen vertrouwen. U kunt u niet voorstellen, hoe verbijsterend dat is voor iemand, die eerlijk een oplossing zoekt. Als Duitschland net was-als elk ander land, als wij er op konden rekenen, dat bepaalde beloften zouden worden nagekomep als aan bepaalde verzekeringen was voldaan, dan zouden wij weten, waar wij aan toe zijn. Maar er valt op hen niet te rekenen. Ik schrijf een nota. Ik krijg antwoord. Ik schrijf een tweede nota. Ik krijg weer ant woord. Ik schrijf steeds maar nota’s. En ik kom geen stap verder, want ik heb uit bittere ervaring geleerd, dat de beloften, die in dat antwoord zijn vervat, zullen worden geschonden, bij de eerste gelegenheid de beste, die zich voordoet.” In verband met het vorenstaande is het interessant om aan eenige verzeke ringen van Hitler te herinneren, welke hij gedurende de laatste jaren met plech- tigen nadruk heeft geuit. Op 30 Januari 1934 verklaarde Hitler in den Rijksdag: „De Duitsche regee- ring is bereid en besloten, na de oplos sing van het Saar-probleem het verdrag Wanneer de wereld tegen het najaar in een grooten oorlog zou worden ge wikkeld, dan zou dat niet zijn om Dantzig en om een corridor, maar om alles, wat daarachter kan worden ver moed. Het zou een oorlog zijn, ontstaan uit gebrek aan vertrouwen in het Duit sche woord. Maar ik betwijfel, of in de naaste toe komst inderdaad een wereldstrijd zal ontbranden. Stuk voqr stuk zijn wat kleine machten neergetrapt onder het geweld van de dynamische politiek der dicratuurstaten: Abessinië, Albanië, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije, Lithauen (Memelland). De durf om het zwakke te verkrachten sluit den moed uit om den sterken te weerstreven. Als de sterken hun wil eendrachtig betoonen en overtuigd blijven, dat de eigen verdediging de bescherming van de minderkrachtige omwonenden eischt, dan komt er geen oorlog. Omdat het dan afgeloopen is met de Duitsche en Italiaansche agressie. Een derde mogelijkheid is er niet. i Ja toch. uit een eventueele we- 1 reldoorlog kan de wereldrevolutie gebo- ren worden. Zou die vrees ons uiteinde- 1 lijk voor een oorlog kunnen bewaren? i Het is mogelijk, maar dan moet ook I op korten termijn de spanningen vermin- i deren en de onzinnige bewapeningswed- strijd worden stopgezet. Hoe staan ver schillende landen tegenover die oorlogs dreiging en de bereidheid daaraan deel te nemen? Duitschland ja, dit land drijft ge heel in die richting; .de catastrophe wordt daar zoo mogelijk verhaast door de noodzakelijkheid ter wille van den binnenlandschen vrede successen naar buiten te oogsten. Ook financieel staat Duitschland er zeer slecht voor en de voedselvoorziening is, wanneer men de schaarsch daarover binnenkomende ge ruchten mag gelooven zeer slecht. Geen land en zeker niet het tegen woordige Duitschland, kan permanent 4 millioen man onder de wapenen hou den. Hier ligt dus voor Duitschland het zwaartepunt. Hoe staat het met zijn bondgenoot Italië? Ook dit land is in de laatste jaren door zijn geweldige bewapening en het avontuur in Abessinië belangrijk ver armd, maar de voedselvoorziening is er nog normaal. We kunnen ons indenken, dat Italië een beetje huiverig is voor een oorlog, om de zeer voor de hand liggende reden, dat dit land veel kwetsbaarder is dan Duitschland. Of nu de Duitsche vloot een bezoek gaat brengen aan sommige Spaagsche havens, in de Middellandsche Zee, ’n vriendschapsbezoek met een zeer doorzichtige achtergrond, het brengt de verhouding in de Middellandsche Zee tusschen de verschillende vloten niet in het evenwicht. De gecombineerde Engelsche en Fran- sche vloot kan ons inziens de Duitsch- Italiaanschsche vloot wel in bedwang houden. De Italiaansche havens zijn dus uiterst kwetsbaar en daardoor ontstaat het ver schijnsel, dat Italië een beetje remmend werkt op de Duitsche agressie betref fende Polen. Zelfs doen de laatste dagen geruchten de ronde, dat Mussolini zich zou aanbieden als bemiddelaar op te treden in de kwestie Polen-Duitschland. Weer een ander bericht maakt de in druk, dat Duitschland zelf Mussolini tot een dergelijke stap wil uitnoodigen. In dien deze berichten binnenkort waar blij ken te zijn, dan is dit resultaat ongetwij feld te danken aan het krachtiger optre den van de democratische landen. Maar zoover zijn we nog niet. De diplomatieke bedrijvigheid ,gaat onon derbroken zijn gang. De overeenstem ming tusschen Engeland en Turkije staat op het punt afgesloten te worden en daarmee zou dan weer een schakel ge smeed zijn in de keten, die rondom Duitschland wordt gelegd. De definitieve afsluiting van dit pact is evenwel afhankelijk van de loop der onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland en we kunnen ons dit levendig indenken. Rusland als onderdeel van den driebond is voor Turkije een belangrijke factor. De laatste dagen trekt dat Rus land weer meer bijzonder de aandacht door het aftreden van Litwinoff, de be kende en scherpzinnige volkscommissaris van buitenlandsche zaken. Juist op het kritieke moment; (terwijl men meende dat de besprekingen met Rusland tot een voor de democratiën gewenschte oplos sing was gekomen) is de Russische volkscommissaris van zijn functie ont heven en in diens plaats benoemd Molo- toff, een man, die vooral in de buiten landsche politiek niet zoo op den voor grond trad. Welke drijfveer ligt hier nu weer aan ten grondslag. Was Litwinoff te ver gegaan in zijn toenadering tot de Westersche mogend heden? Ja, zeggen de Duitsche bladen. Rus land wil zich niet aan de democratie binden. De berichten uit Engelsche bron zijn geheel tegenover gesteld en daaruit be luisteren we de hoop, dat zeer binnen kort ook Rusland tot den driebond zal toetreden. Dan staan de partijen onge veer gelijk als voor den wereldoorlog en kan de zaak weer opnieuw beginnen. Na de mislukte vredespoging van Roo sevelt wordt thans via het Vaticaan ge tracht een betere verstandhouding onder de volkeren te brengen. J.l. Zaterdag heeft Bonnet, minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk een onderhoud gehad met de Nuntius te Parijs, mgr. Valeri en heeft de Nuntius te Berlijn een bezoek gebracht aan Hit ler in Berchtesgaden. In diplomatieke kringen in Duitschland gelooft men dat de Nuntius een boodschap van het Va- NIEUWE TOONKAMER GASBEDRIJF. Maandag voormiddag werd in tegen woordigheid van Burgemeester en Wet houders en de bedrijfscommissie de nieu we toonkamer aan de Gasfabriek offi cieel geopend. Deze toonkamer is ondergebracht in de vroegere directeurswoning, bij de fa briek; gelegen, vlak aan de St. Jansstraat. Een aardige etalage geeft vanaf de straatkant reeds een indruk'van de ver scheidenheid van toestellen die er aan de fabriek voorradig is. De heer Theunissen, directeur van de fabriek, opende deze officieele bijeen komst met een woord van welkom aan B. en W. en de bedrijfscommissie. Deze toonkamer bedoelt een schakel te zijn tusschen verkooper en kooper en ’t publiek meer bekend te maken met het gebruik van practische en nuttige toe stellen. De oude toonkamer in de fabriek voldeed reeds lang niet meer aan de eischen en nu door de nieuwe directeurs woning dit gebouw disponibel kwam, is onmiddellijk de ruimte benut en deze hoekkamer is daarvoor buitengewoon geschikt. Allereerst vestigt de Directeur de aandacht op de keukenwand, waar onder de schoorsteen een fornuis van wit emaille met zwarte dekplaten, bor denverwarmer, ovens, enz. staat opge steld, daarnaast een compleet aanrecht met waterafvoer, waarboven een geyser voor warm water. Keurig is alles inge richt. Aan de andere wand is een groote geyser voor badwater ingebouwd. Met deze geyser is het mogelijk een bad bin nen 10 12 minuten met warm water gevuld te krijgen. Een demonstratietafel in het midden met daaronder verschil lende toestellen voor gasgebruik. Een nieuwe ingebouwde gashaard en verder gasstrijkijzers en een groote keuze gascomforen. De Directeur demon streert enkele toestellen. Hierna is het woord aan onzen Bur gemeester, die het gasbedrijf feliciteert met deze nieuwe uitbreiding. Alles wat men hier ziet is in het belang van de gasgebruikers. De voortdurende vooruit gang van het electrisch bedrijf en de daardoor mogelijke prijsverlaging heeft het gasbedrijf een beetje in de knel ge bracht, de electriciteit is een beduidende concurrent van het gas geworden. De Burgemeester spreekt den wensch uit, dat het gasbedrijf dat zich zooveel mogelijk aanpast, zijn positie mag blij ven handhaven. De heer D. B. Eerdmans, voorz. van de gascomissie, brengt een woord van hulde aan Directeur en personeel voor EINDDIPLOMA EN OVERGANG HANZE-CURSUS. Maandagavond had in het schoollkoaal Kerkstraat de uitreiking plaats van de einddiploma’s Hanze-cursus. Aanwezig waren het college van B. en W., Bestuur Hanze en de leeraren. De heer F. van der Meer opent deze bijeenkomst met een kort woord van welkom en geeft daarna het woord aan den Directeur der school, den heer Knook voor het lezen van het rapport. Zeer tot zijn spijt moet de Directeur constateeren dat de behaalde resultaten dit jaar niet bijzonder zijn; de ijver ontbrak te veel. De eerste klasse, begonnen met 13 eindigde met 10 leerlingen, welke allen overgaan; de 2de klasse, begonnen en geëindigd met 21 leerlingen, maakte het niet zoo goed, 12 leerlingen gaan over, 9 blijven zitten; de derde klasse zette in met 17 leerlingen en eindigde met 15, waarvan 10 het einddiploma ontvangen. De Directeur wijst de jongelui er nog maals op, dat alleen door regelmatige studie eenig resultaat is te bereiken. Vervolgens richt spreker een woord van dank tot bestuur en mede-leeraren, inzonderheid tot den scheidenden colle ga Vlietstra, prijst hem als een goed leeraar en amicaal collega en wenscht hem Gods zegen tóe op zijn levens avond. De Voorzitter spreekt hierna ook een woord van hulde tot den heer Vliet'» stra, evenals de heer A. van der Ven en namens de leerlingen de jongeheer Pos- thuma, Al deze toespraken gingen vergezeld van een stoffelijk blijk van waardeering. De heer Burgemeester heeft veel waar deering voor deze Hanze-cursus. Met ’n ernstig woord richt de Burgemeester zich tot de jongelui om toch in het ver volg hun uiterste best te doen. Het leven vraagt kennis en ontwikkeling, die Juist in deze school op zoo serieuze wijze ge geven worden. Het kan beter dan dit jaar, dus jongelui, het moet. Ook de Burgemeester richt enkele har telijke woorden tot den heer Vlietstra en wenscht hem toe na ’n welbesteed leven een rustige levensavond onder Gods on- misbaren zegen. De heer Vlietstra is getroffen door de vele hartelijke woorden en de aangebo den cadeaux. Hij dankt allen hartelijk voor de welgemeende afscheidswoorden. De Voorzitter sloot hierna met een krachtige opwekking aan de jongeren om de lessen trouw en regelmatig te volgen, deze bijeenkomst. Bevorderd van 1 naar 2: M. Boon stra, A. ten Brink, F. Burghgraef, A. Draaisma, G. Hoekstra, A. Hollander, K- de Jong, P. Kooistra, P. Spijksma en U. Vormeer (voorw.). Van 2 naar 3: O. Andriesma, P. Fran zen (voorw.), K. v. d. Galiën (voorw.), P. v. Gosliga, H. de Jong, A. Osinga, T. Prins, R. Stellingwerf, I. Visser, J. de Vries, K. Westbroek, P. Yedema. Niet bevorderd: 9. Het diploma ontvingen: F. Anema, J. Boekema, M. Grouwstra, G. Lammert- sma, S. Postuma, K. Regnery, P. Ter- braak, A. Visser, M. Weitenberg en W. v. d. Witte. Afgewezen: 5. Na de boodschap van Roosevelt aan Hitler hebben we ons de vraag gesteld: Komt er oorlog? en het antwoord, ge baseerd op verschillende feiten en symp tomen, was: Nog niet. Spoedig bleek toen, dat we moesten wachten op de rede van Hitler, waarin dan, volgens deskundigen, over de vraag vrede of oorlog beslist zou worden. Ook na deze rede zijn we niet veel ver der tot een oplossing gekomen, het ge vaar bleef bestaan en uitgesteld tot de rede van den Poolschen Minister Beek. Nu deze de vorige week Vrijdag in krachtige, maar ook weer in diploma tieke woorden zijn standpunt heeft uit eengezet, zijn we nog even ver. De twist appel Dantzig en de Poolsche Corridor blijft voorloopig bestaan en daarmee wordt de onrust en spanning in Europa op peil gehouden. Daar is echter een maal een grens, een hoogtepunt in die spanning, die geen nieuwe! druk ver dragen kan en dan komt onherroepelijk de uitbarsting, die des te verschrikkelij ker zal zijn, naarmate de druk van bui ten of van binnen sterker was. Wanneer we ons de vraag stellen: Be staat er nog eenige kans voor het be houd van de wereldvrede? dan durven we deze vraag bijna ontkennend te be antwoorden. We zijn het cr allen over eens, zooals het nu gaat, kan het onmo gelijk blijven; de kansen om langs vrede lievende weg de verschillende proble men op te lossen, stuiten af op den on wil van sommige staten. De wereld staat momenteel voor dit probleem óf wereld oorlog óf wereldrevolutie. 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1