Buit enlandsche Revue. Slagerij A. SWART De Bolswardsche Courant en Westergoo NEDERLAND-BELGIË. UITSLAGEN 35?*g Jaargang Woensdag 24 Mei 1939 No, 40 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 EXMORRA. WITMARSUM Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1H ct. Buitenland 2ps ct. Alleen kwaliteit bepaalt de b i 11 ij k h e i d der prijs 11 Onze meeste aanbeveling Advertentfën per regels Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. EEN GOEDE BUURSCHAP IS BETER DAN EEN GEFORCEERDE BROEDERSCHAP. De 75-jarige Voorzitter van het Zion- nisme sprak op een betooging van wel 40.000 Joden te Jeruzalem deze typische woorden: De regeering Chamberlain, die Abessinië, Tsjecho Slowakije, Oostenrijk en het Joodsche volk heeft verraden, zal zeker ten slotte ook nog de Arabieren verraden. OPBRENGST COLLECTE. Met dankbaarheid wordt gemeld, dat de opbrengst der „Elim”-vlaggetjes- verkoop is geweest f94.18. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. R. E. S. OP REIS. Hemelvaartsdag maakte R. E. S. een uitstapje naar Ameland, om een wed strijd te spelen tegen Geel-Wit, een voet- voetbalclub aldaar, die juist dien dag haar eerste lustrum vierde. Om 1 uur speelde R. E. S. II een aar dig partijtje tegen Geel-Wit II. Ondanks het aanvuren der eilandbewoners konden de Geel-Wit-reserves het niet bolwer ken en verloren met 6-2. Om 3 uur de big-match! Nadat R. E. S. bij monde van haar voorzitter een bloem- stukje had aangeboden, vergezeld van de beste wenschen aan de jubileerende vereeniging, verrichtte de Eerw. Pater Groothuyzen de aftrap. Hierna ontspon zich een heftige, maar uiterst faire wed strijd met Geel-Wit iets in de meerder heid. Voor de rust wisten de Amelanders een 3-0 voorsprong te behalen. Na de thee was het R. E. S., die de toon aan gaf. Alle spelers spanden hun uiterste krachten in en langzaam, maar zeker werd de achterstand ingehaald. Tien mi nuten voor het einde werd de gelijkma ker gescoord en zoo kwam het einde van deze mooie, faire strijd. Toen nog een uurtje gezellig samen zijn en daarna weer opgewekt en vroo- lijk huiswaarts. Pl.m. 10 uur arriveerde de bus weer in Bolsward. Deze tocht is voor R. E. S. een waardig slot van het seizoen geweest. 22 Mei 1939. Het bondspartuur van de afd. Wit- marsunj bestaat uit de kaatsers W. Reit- sma, T. Zijlstra en F. v. d. Vliet. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. „Wat is dat beste verf,” zegt men. Bovendien korting en kwasten gratis. BRANDSMA’s WINKELS. 23 Mei 1939. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente alhier is een toe zegging voor een beroep uitgebracht op den heer P. A. Lefèbre, candidaat te Lei den. 2050.— - 1945.— - 1885.— - 1784.— - 1728.— - 1649.— Bolsward - Tel, 574 Aangekocht: een zware Koe Iets fijns voor de a.s. Feest dagen. Ondanks alle concurren tie handhaven wij onze kwaliteit IJTENS. LEDENKAATSPARTIJ. 21 Mei 1939. Zaterdagmiddag hield de kaatsveree- niging „Ytens en Omstreken” haar eer ste ledenpartij, waaraan door tien par turen werd deelgenomep. Deze eerste ontmoeting onder de leden kon alleszins bevredigend worden geacht, hoewel het In onze vorige revue hebben we een korte beschouwing gewijd aan de kwes tie Koelangsoe.O ja, dat is waar ook, misschien heeft U er verder geen aan dacht aan geschonken en reeds geheel vergeten waar dat Koelangsoe eigenlijk ligt. Even uw geheugen opfrisschen. Een internationale nederzetting in de buurt van Amoy, een der Chineesche haven plaatsen tegenover het eiland Formosa. Ziezoo, nu zijn we weer op ’t goede pad. Door de landing van Japansche troe pen in Amoy en het bezetten van enkele internationale punten in de nederzetting Koelangsoe, kwamen de belangen van Amerika, Engeland en Frankrijk ’n beetje in het gedrang en eerst vriendschappe lijk, later met een beetje meer klem werd de Japansche regeering erop gewezen, dat men die landing van Japansche troe pen niet kon toestaan. Ónder den druk van deze actie is Japan er toen onmid- delijk toe overgegaan, zijn ontscheepte troepen terug te trekken. Door dit krach tig optreden van de Westersche mogend heden is het begin van een klein con flict afgewimpeld. We vragen ons af, wanneer zooiets gelukt voor het verre Oosten, is het dan ook niet mogelijk voor het nabije Wes ten? De overwinnings-parade in Spanje van Franco is in vollen gang. Deze zal twee dagen duren en daarna moeten de Ita- liaansche troepen het Spaansche grond gebied verlaten. Dit wordt niet alleen een mijlpaal in de geschiedenis van Spanje, maar een belangrijk moment in de ge heels Europeesche toestand. Immers, wanneer de Italiaansche troepen, zooals is overeengekomen naar Italië terug zul- OOSTEREND. 25-JARIG JUBILEUM. 20 Mei 1939. Zaterdag herdacht de heer E. Bruin- sma, rijksveldwachter hier ter plaatse, zijn 25-jarig jubileum als zoodanig. Aanvankelijk was het de bedoeling deze dag in stilte met de familie te her denken, maar dit bleek niet geheel mo gelijk te zijn. Daarom was het voor den jubilaris ook eenigszins een verrassing, dat de Muziekvereen. „Wilhelmina” hem een serenade bracht. Na het Wilhelmus en eenige marschen gespeeld te hebben, sprak de heer E. Rienstra, als voorzitter van de vereeni ging den jubilaris toe en wenschte hem en zijn familie geluk met dit 25-jarig jubileum. Voor de muziekvereen., aldus spreker, werd hij vaak beschouwd als „buitenge woon lid”, daail wanneer de vereeniging in het publiek optreedt, de heer Bruih- sma zorgde voor de orde en rust. Ook bracht spreker nog dank aan den jubilaris voor de prettige samenwerking en verstandhouding, die er bestond tus schen hem en de vereeniging. Daarna dankte de heer Bruinsma de muziekvereeniging voor de gebrachte hulde en sprak eveneens van de goede samenwerking. Ten slotte werden nog ’t Frysk Folks- liet en de zegenbede uit Ps. 134 ge speeld. De heer Bruinsma is thans bijna 17 jaar rijksveldwachter in ons dorp. 22 Mei 1939. Bij de aanbesteding voor den ver bouw van de auto-garage voor rekening van de Coöp. Stoomzuivelfabriek „Wit- marsum” werd als volgt ingeschreven: K. Feenstra, Pingjum J. Tol, Witmarsum A. Fokkema, Wons G. Heeringa, Witmarsum H. v. d. Vliet, Witmarsum M. v. d. Bosch, Longerhouw Begrooting 1610. Gegund aan M. van den Bosch, Lon gerhouw. NIET DOOR MAAR OM BOLSWARD. Vele voorstanders van de actie: weg door Bolsward zullen, wanneer ze van nabij kennis maken met het tegenwoor dige zware auto-verkeer, wel bekeerd zijn tot de groep: de weg om Bolsward. Niet alleen overdag maar ook geduren de een groot deel van den nacht, bulde ren de zware wagens door de veel te nauwe stadsgedeelten. Voor verschillende winkeliers is het etaleeren op glasplaten niet meer mogelijk, maar ook de huis moeders klagen dat het steen en glas werk in de kasten aan het verschuiven gaat en dan spreken we nog niet van de niet denkbeeldige schade, die dit ge durig gerommel aan de huizenbouw te weeg brengt. Ook de veiligheid van den voetganger komt in het gedrang en we vragen ons wel eens af, is het niet mogelijk het ver keer van de afsluitdijk tijdelijk over de Kade te dirigeeren. Het één-richtings- verkeer zou voor de smalste gedeelten reeds een goede oplossing zijn. Wat de verkeersongelukken betreft, gaat het gelukkig nog zonder ernstige ongevallen, maar het gevaar is er niet minder groot om. Maandagmiddag gebeurde er op de Polstraat weer zoo’n ©ogenschijnlijk klein verkeersongelukje, dat wonder ge noeg zonder ernstige kwetsuren afliep. Een zoontje van den heer V. stak een beetje onvoorzichtig den rijweg over, werd door een niet snel rijdende auto gegrepen en een drietal meters wegge smakt erf met een heel stelletje builen en schrammen opgenomen en naar huis ge bracht. Een van de vele gevallen, dat het op het nippertje goed gaat. Alvorens onze lezers in bijzonderheden te herinneren aan het a.s. bezoek onzer Koningin aan het Hof en volk van België, verzoeken we ze, ons een oogenblik in gedachten te volgen op een verdere reis dan naar Brussel we voeren ze mee naar dat deel van Oost-Europa, dat tot voor kort Tsjecho-Slowakije werd ge- heeten. Tsjechten en Slowaken waren samen gevoegd in één staatsverband, dat was objectief beschouwd, geen slechte oplos sing van een nationaliteits-vraagstuk. De geleerden zijn het er vrijwel over eens, dat Tsjechen en Slowaken dezelfde volksgroep als oorsprong hebben. De taal van de Tsjechen en die van de Slo waken vindt dan ook op tal van punten overeenstemming met elkaar; ze hebben zich waarschijnlijk uit dialecten tot „eigen” talen ontwikkeld. Economische belangentegenstellingen hebben de twee deelen van hetzelfde volk in den loop van jaren van elkaar vervreemd. Deze historische dntwikkelipg liét zich niet ongedaan maken door een geforceerd teruggrijpen naar verhoudingen uit hef verleden. De broeders, die zoo lang reeds afzonderlijk hun eigen bestaan hebben geleid en gestreden, hadden vrienden kunnen zijn of worden als bu ren, maar ze konden elkaar niet meer in één huis verdragen als broeders. We hebben gezien, hoe ze elkander trachtten te verscheuren om óf baas te worden in de nieuwe woning, óf de vrij- heid in zelfstandigheid te herwinnen. Toen de Tsjechen van buitenaf werden bedreigd, hebben de Slowaken hun eigen bloed verraden; ze hebben hun vrijheid een sterk beknotte I herwonnen door hun broeders uit te leveren in sla vernij. WOMMELS HET MUZIEKCONCOURS. Mei 1939. Benevens de reeds gepubliceerde lijst van deelnemende muziekkorpsen zijn alsnog ingeschreven „Excelsior” van Schraard, „Soli Deo Gloria” van Stavo ren en „Juliana” van Paessens, terwijl wegens verschillende omstandigheden zich moesten terugtrekken de corpsen van Sexbierum, Harlingen en Wons Wat de medewerking van de burgerij betreft, deze is buitengewoon, wat ook weer ten zeerste tot uiting is gekomen in het beschikbaarstellen van diverse eereprijzen, als fraaie lauwerkransen, takken en medailles, terwijl zelfs een schitterende eerebeker als prijs werd ge schonken. De commissie beijvert zich deze eere- teekenen zoo spoedig mogelijk bij een der plaatselijke winkelzaken te etaleeren. Alzoo heeft men reeds in velerlei opzicht medewerking, zoodat de kans van sla gen zeker groot mag worden genoemd. HENNAARDERADEEL. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. 21 Maart 1939. Naar we vernemen is door het Hoofd stembureau dezer gemeente de candida- tenlijstJ der Chr. Dem. Unie ongeldig ver klaard, omdat door het niet zelf plaatsen van de handteekening slechts 24 stem gerechtigden de lijst hebben pndertee- kend. Deze ongeldigheidsverklaring werd uitgesproken nadat aan belanghebben den gelegenheid was gegeven, gedurende de wettelijk voorgeschreven termijn van drie dagen de te weinig gestelde hand- teekeningen ten gemeentehuize aan te vullen. De ingediende candidatenlijsten der S. D. A. P., V. D. en V. B., A.-R. C.-H. werden geldig verklaard. eerste dat Spanje het soldaatje spelen nu eindelijk eens gaat staken en zich weer gaat wijden aan nationale opbouw, waardoor mede de Europeesche vrede gediend wordt, of de teruggekeerde Ita liaansche troepen worden niet gedemo biliseerd, maar door Italië gebruikt voor een volgend doelwit. Velen zullen hieraan de conclusie vast- knoopen, dat dus het gevaar voor een Europeesche oorlog nog niet is geweken. Hioe graag we ook een optimistische toon willen laten hooren, dan mogen we toch onze oogen niet sluiten voor de realiteit der dingen. Duitschland en Italië hebben nog niets van hun eischen latert vallen; integen deel, de laatste uitdrukkingen van Mus solini laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wanneer vandaag het Italiaansch-Duitsch verdrag ondertee- kend zal zijn, is er een blok van 150 millioen menschen gevormd, waartegen niemand iets kan uitrichten. Het doel van dit blok, aldus Mussolini, is vrede) en wij zijn bereid dezen vrede af te dwingen, wanneer de groote democratieën pogen onze opmarsch tegen ie houden. Ik zal mij verder in stilzwijgen hullen, waarin opgenomen doch het Italiaansche volk zal spreken zoodra het juiste oogenblik gekomen is. Et zijn 45 millioen Italianen, waarvan 10 millioen soldaten met slechts één wil. Het is wel een eigenaardige manier om den vrede te dienen en dezelfde tac tiek wordt ook door Duitschland gevolgd Bovendien hebben èn Italië èn Duitsch land nog niets teruggenomen van hun eischen betreffende Dantzig, de Corridor Algiers, Tunis, Dzjiboeti. Daartegenover staat de zoogenaamde democratie Engeland, Frankrijk, Polen, Turkije enz. enz., die met elkaar een soort omsingelingspolitiek ten opzichte van Duitschland voeren. Ook deze om singelingspolitiek is ’n slecht bewijs van de stelling, dat men den vrede wil die nen. De Duitsche volkstelling wordt ook door verschillende groote bladen gezien als een bijdrage tot ongunstige verhou dingen. In Oost-Pruisen en in Opper- Silezië is de toestand uiterst gespannen. De Poolsche pers maakt telkens melding van ruw optreden tegen de Polen bij de volkstelling. Zij spreekt van ’n gespannen toestand in Oost-Pruisen en Duitsch-Silezië. Duit sche vereenigingen hebben daar, aldus de bladen, een pamflet verspreid, waarin gezegd wordt, dat degene, die bij de volkstelling verklaart, van Poolsche na tionaliteit te zijn, zich schuldig maakt aan hoogveraad, waarop de doodstraf staat. De politie heeft Polen gearresteerd die een vlugschrift verspreidden, waarin hun landgenooten werd aangeraden niet voor bedreiging en chantage op zijde te gaan en het vaderland niet te verraden door zich als Duitschers te laten inschrij ven. Ook de Duitsche Minister Goebbels heeft, evenals Mussolini, enkele redevoe ringen gehouden. Duitschland kan rech ten op de vrije stad Dantzig laten gelden is zijn meening. Wanneer Parijs en Lon den trachten ons te omsingelen en mee nen ons daardoor bang te maken, dan zeggen wij, dat we tot de tanden gewa pend zijn. Een muur van staal en beton beveiligt onze grenzen. Wij zijn niet be vreesd, maar nog eens verklaar ik, dat er in Europa geen probleem is, dat een oorlog noodig maakt. Wanneer het ver stand der volken terug keert kan Europa bespaard blijven voor een ernstig lot. Het is nu maar de vraag welke volken het eerst dit gezond verstand moeten te rugvinden. Goebbels heeft b.v. in een rede te Keulen gewezen op de kracht van het land en vervolgt dan woordelijk: In dit gevoel van veiligheid heeft de Führer de kwestie Dantzig op het tapijt gebracht. We laten de eindconclusie over de vraag: oorlog of vrede graag aan onze lezers over. Een geheel nieuw probleem is ontstaan door de publikatie van het Engelsche witboek. De kwestie Palestina wordt er uitvoerig in behandeld en nu blijkt, dat de oplossing, welke Engeland meent ge vonden te hebben, geen der belangheb bende partijen bevredigde. Het is een soort compromis, een schikking tusschen Joodsche en Arabische eischen. Het is niet te veel gezegd, dat de Joodsche wereld in Palestina in groote beroering is over dit wat zij noemt ver raad en bedrog van Engeland, dat plech tige beloften en verklaringen, officieel vastgelegd, tot scheurpapier maakt ter- wille van z.g. hoogere belangen, n.l. de belangen van het Britsche wereldrijk, dat met het oog op de millioenen Arabieren op en langs de verbindingswegen van zijn wereldrijk geen Arabische oppositie kan verdragen. De vraag is echter, of de Engelsche regeering met dat plan vrede gesticht heeft in Palestina. Het Heilige Land is in groote beroering. In de voornaamste steden hebben zich bloedige tooneelen afgespeeld en honderden menschen wer den gewond bij betoogingen van Jood sche zijde als protest tegen het Engel sche verraad. Over het geheele land zijn de Joden tot staking en betoogingen overgegaan en vooral in Jeruzalem en Tel Aviv kwam het daarbij tot bloedige botsingen. De positie van de Joden wordt er^over de geheele wereld niet beter op. In Duitschland, Oostenrijk, Italië, Spanje is hun het verblijf bijna onmo gelijk gemaakt. Honderden intelligente mannen op het gebied van de weten schap, zakenlieden van groot formaat, ze zwerven over deze aardbol zonder een tehuis. Heel wat van Jdezë men schen hadden hun hoop gesteld op een eigen vaderland, een Joodsch tehuis in het land der vaderen: Palestina. Deze hoop is nu door het Ehgelsche witboek vernietigd, maar daarmee heeft de Engelsche regeering ook de geheele Joodsche wereld tegen zich in het har nas gejaagd. gië tot uitdrukking gaat brengen, zijn de gevoelens van al haar onderdanen. De wonden, die in het verleden werden geslagen, zijn thans geheeld, maar nooit zullen we datgene uit het verleden ver geten, wat ons ook heden verplicht om heel dicht bijeen te staan, ter ontplooi ing van een gemeenschappelijke cultuur en ter bescherming, zoo noodig door verdediging van een gelijke lots bestemming. Belgen en Nederlanders, we wonen vrij en blij, ieder op eigen grond. Maar onze huizen staan zóó dicht bij elkaar en onze levensomstandigheden zijn zóó gelijk, dat we weten en beseffen: de brand in het eene hu.is zal ook de ver woesting van het andere beteekenen. Daarom zullen we gelijkelijk waak zaam zijn, behulpzaam voor elkaar als goede buren, trouw als broeders. Leve Nederland! Leve België! Laten we nu de verhouding tusschen Nederland en België bezien. Er is ten deze een„oud zeer”, dat lan gen tijd heeft geschrijnd, slechts zeer langzaam wilde genezen en thans nog enkele litteekens heeft nagelaten. Het grootste deel der Bglgen is met ons, Ne derlanders, van één stam en in de ge schiedenis waren we met elkaar ver bonden in één staatsverband. De zuider lingen hebben tegen het wettige gezag gerebelleerd Noord en Zuid zijn ge scheiden geworden. In Noord en Zuid zijn er menschen geweest en van dezulken zijn er nog die de geschiedenis ongedaan zouden willen maken en hereenigd zouden wil len zien, wat naar den bloede vereenigd behoort te zijn. Laat de jongste geschiedenis van het Tsjecho-Slowaaksche volk ons ten deze echter een waarschuwend voorbeeld we zen! De stamverwantschap sluit het feit niet uit, dat er tusschen Nederlanders en Vlamingen verschillen zijn, welke de sa menwoning onder één dak moeilijk ma ken; verschillen van religieuzen aard, van temperament, van levensopvatting en levenssfeer. We moeten practisch zijn in ons denken en leven. Een ideaal benade ren we Richter door liefde en elkaar zoeken in vrijheid, dan door dwangver- ien keeren^ bestaan er twee kansen. Ten banden. Als goede buren kunnen we J r voor elkander vaak méér beteekenen dan wanneer we worden gedwongen om el kaar in één huis en aan één tafel te ver dragen. Een gemeenschappelijke cultuur kunnen we versterken door samenwer king, beter dan door samenvoeging. Dat inzicht heeft zich gevormd bij de langzame ontwikkeling van de betrek kingen tusschen Nederland en België. Dat dit inzicht thans volkomen heeft ge zegevierd, daarvan zijn de officieele be zoeken van de vorsten der beide landen de bevestiging. De Belgen willen met ons goede buren en vrienden zijn, aldus is de Belgische Koning onlangs aan het Nederlandsche Hof komen verzekeren. En het tegenbezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Brussel is de uitdruk king van de wederkeerigheid van dit ge voelen. Heel het Nederlandsche volk is ver heugd over de reis van zijn Vorstin en over de hartelijkheid, waarmee het Bel gische volk de voorbereidingen heeft ge troffen voor een haar waardige ont vangst. De gevoelens van vriendschap en goede nabuurschap, welke onze Ko ningin tegenover Vorst en Volk van Bel- DE JONG s NIEU WSBLA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1