MOREELE HERBEUIftPEniHB. Buit enlandscbe Revue. W.U.U.WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. 0VHTEAL r L3TSLACEN Groote voorraad Onderdeelen en Banden I No. 43 Woensdag 7 Juni 1939 35gig Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1 Advertcntiün per regel: Woensdagsnunimer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubt), prijs. Giro no. 87926. ALS THEATERSTUK EN ALS VERKIEZ1NGSTRUCJE. listisch?! En dAArom heeft mijn kennis voor de a.s. raadsverkiezing de indiening bevorderd van een „neutrale” lijst, waar op hij zelf een vooraanstaande plaats inneemt, en bezweert hij in openbare vergaderingen de kiezers in naam van de „geestelijke en moreele herbewapening” van ons volk, dat ze niet A.-R. of C.-H. of R.-K. of H. G. S. zullen stemmen, maar dat ze om een naam te noemen Kobus moeten kiezen, omdat die, voor wat de gemeentepolitiek betreft, zonder beginsel is. Dit is geen praatje maar een feit. Om een naam te noemen: in de gemeen te Ommen tj-ekt een raadscandidaat de buurtschappen rond, de kiezers in vergaderingen toesprekende over het on derwerp „Geestelijke en moreele herbe wapening” en ze opwekkende, op zijn neutrale lijst te stemmen. Als iets in staat is om ondanks heusch, de goede bedoelingen van mijn kennis de klad te brengen in de gees telijke en moreele herbewapening, dan is het wel: door de beweging welke naar haar uitgaat, te verpolitiseeren. Speciale inrichting voor de contróle heeft over de geweldige 9koda-fabrie(ken, de vroegere leveran ciers van de Balkan-staten. Het parool van onzen tijd: munitie is macht, is daardoor in Europa een beetje te veel naar één kant geschoven en daarom heeft zeker de staatssecretaris van buitenlandsche zaken in Amerika, Cordell Hull, aan het congres voorge steld de bij de neutraliteitswet geregel de wapen-embargo’s op te heffen, waar door het ook voor bovengenoemde lan den mogelijk zou zijn dit, naar het schijnt onmisbare product aan te koo- pen. In een wereld vol vuur kan een luci fer onberekenbare schade doen. EEN ONGELUK. Bij het bouwen van een werkkeet ten behoeve van den ombouw Harlingerweg is de 26-jarige C. v. d. M., een broer van den aannemer van het dak gevallen en heeft het dijbeen gebroken. Overbrenging naar het St. Anthonius- Ziekenhuis te Sneek bleek noodzakelijk. St. Ruiter. J. Zoethout Sr. D. Adema. r U. Rijpma. N. Ebben dorf. J. Adema Jr. C. Zoethout. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Men verwachte van mij niet, dat ik nu eens den juisten weg naar geestelijke en moreele herbewapening zal beduiden. Niemand kan ons dien weg wijzen. We kunnen hem eerlijk zoeken en misschien zullen we hem vinden, maar de ma nier, waarop we hem zullen vinden zal verschillend zijn. En eigenlijk óók. de weg. Hem beduiden kan daarom slechts misleidend zijn. Ik ken iemand een heele beste kerel is-ie. Hij| is, nadenkende over gees telijke en moreele herbewapening tot ’t inzicht gekomen, dat er te veel schei dingslijnen in ons leven zijn, religieuse, politieke, enz. Er zal een veel betere har monie ontstaan, meent hij, wanneer die scheidingslijnen, waar mogelijk, komen te vervallen. B.v. op het terrein van ge meentelijk bestuur en beheer. Wat heeft een gemeenteraad in feite nou te maken, zoo redeneert hij, met RoomscM of Protestantsch, met Liberaal of Socia- G. van der Zee. Tj. van der Hauw. P. de Jong. B. Wolthuizen. R. van der Schaaf. Eindwedstrijd Openb. U. L. O.-School- U. L. O. van C. V. O.: Na 40 minuten geen doelp., 10 min. verlenging nog geen en met 3 strafschoppen uitslag 3-1. GORREDIJK—C. A. B. In den laatsten, zoo belangrijken pro motiewedstrijd tegen Gorredijk is het C. A. B. niet mogen gelukken ook maar één puntje mee naar huis te nemen. Het eigenaardige is, dat in het eerste kwar tier de wedstrijd reeds beslist was. C. A. B. ’s achterhoede, anders zoo moeilijk te passeeren, was toen reeds driemaal ge slagen. Over de wedstrijd het volgende: Gorredijk wint de toss en zet er direct een hoog tempo in, waardoor de C. A. B.-backs teruggedrongen werden. Wan neer er 5 minuten verstreken zijn, krijgt de vrijstaande linksbuifen van Gorredijk de bal toegespeeld, deze prima speler plaatst zuiver naar zijn midvoor en met een mooie omhaal bezorgt deze Gorre dijk de leiding. C. A. B., alhoewel eenigszins ontmoe digd, begint nu beter aan te pakken, doch de forsch spelende G.-achterhoede weet steeds op tijd in te grijpen. Wan neer O. weer ten aanval trekt, lost de l.Jbinnen van verre afstand (ee|n hard schot, waarnaar Visser, wellicht door dat de backs hem het uitzicht belemme ren, geen hand uitsteekt. Binnen de 10 min. is de stand reeds 2-0, het begint er voor C. A. B. donker uit te zien, en wanneer nog 5 min. later ook no. 3 in de touwen wordt gejaagd, is C. A. B.’s nederlaag zoo goed als ze ker. 10 minten voor rust herleeft de hoop, een toegekende strafschop wordt uitste kend benut, doch onbegrijpelijk genoeg wordt dit doelpunt geannuleerd. Na rust is er slechts 1 elftal dat speelt n.l. C. A. B. Gorredijk wordt geheel In gesloten, benauwde oogenblikken ont staan voor het G.-doel, echter het geluk is C. A. B. niet mee, en steeds is er een been of paal die redding brengt. 25 min. zijn er reeds gespeeld en *"nog steeds is de bal niet over de helft ge weest. C. A. B.’s voorhoede bestaat meestal uit 8 man, doch hoe er ook ge zwoegd wordt, doelpunten blijven uit. Het laatste kwartier laat C. A. B. den moed zakken, alhoewel het spel nu meer op en neer gaat, is de spanning ver dwenen en is de 2de nederlaag van C. A. B. in dit seizoen een feit geworden. Thans hebben beide ploegen 6 punten en Is een beslissingswedstrijd noodzake lijk. Naar we vernemen wordt deze wed strijd Zondag a.s. te Sneek gespeeld. In het Vrijdagnummer komen we hier nader op terug. vreemde menschen, die er niets mee te maken hebben, gaat vertellen dat hij ja- ren lang zijn moeder /geldelijk tekort heeft gedaan, maar dat het thans uit is met die knoeierij en dat hij zich door terugkeer tot eerlijkheid als een herbo ren, geestelijk en moreel herbewapend mensch gevoelt, dan keeren velen, die overigens groote belangstelling voor ’t vraagstuk dier bewapening hebben, zich met een wee gevoel van dit braafheids- betoon af. Misschien ook met een gevoel van spijt, dat zij hun moeder nooit be stolen hebben en daardoor van hun be- keering niet zoo’n effectvol theaterstuk kunnen maken. Dat een mensch, in spijt over zijn zon den, de behoefte gevoelt om van zijn berouw te gewagen tegenover God in de eerste plaats, maar dan óók tegen over zijn geestelijken leidsman of een vertrouwden vriend het is diep men- schelijk. Het verlicht het gemoed en geeft steun op den langen, goeden weg. Maar het uitgalmen van de boodschap: ik ben de bekeerde zondaarl is óf moreel sadisme óf geestelijke hoog moed. Heeft de wonderbare redding van de manschappen uit de in de vorige week gezonken Amerikaansche duikboot de wereld met verbazing en in zekeren zin ook met dankbaarheid voor de wonde ren van de techniek vervuld, dezer da gen is opnieuw de publieke meening in spanning gebracht door het ontstellende bericht, dat een der nieuwste Engelsche duikbooten na een duik aan de kust van Engeland niet meer aan de oppervlakte verscheen. We behoeven niet meer de spannende berichten te citeeren. Ieder, die geregeld zijn dagelijksche courant leest, zal wel allereerst in de buitenlandsche berichten gezocht hebben naar het laatste nieuws omtrent deze ramp. 90 Engelschen gin gen met deze ramp verloren.tenminste zoo luiden de berichten op Zaterdag j.l. De eerste edities van de ’s Maandags verschijnende bladen kwamen echter uit met een zeer bescheiden hoop, dat mis schien nog enkelen gered kunnen wor den. De positie waarin deze gezonken duikboot verkeert, verschilt geheel van die van de Amerikaansche duikboot. De Engelsche bladen herinneren er aan, dat de doelmatigheid van de reddingskamer afhankelijk is van voorwaarden, die hier niet aanwezig zijn. Men gelooft, dat de opvarenden de reddingspogingen met de Davis toestellen hebben opgegeven uit vrees voor het binnendringen van het water. Volgens de laatste berichten tot aan Maandagmiddag heeft men de reddings pogingen nog niet opgegeven. We zullen in enkele nagekomen berichten trachten dit laatste nieuws op te vangen. Dit tragische ongeluk, het grootste in vredestijd bij de Engelsche marine, heeft het andere wereldnieuws een beetje op den achtergrond geschoven. Dit betee- kent evenwel niet, dat nu plots alles wat tot nu toe de publieke meening gespan nen hield, verdwenen is. Zoolang die bekende tegenstellingen in de wereld niet worden opgeheven, blijven we voortsuk kelen van den eenen dag op den anderen van de eene week in de andere en in plaats dat daardoor de kans op vrede eenigermate verbeterd is juist dat uitstel een gevaar voor een mogelijke vrede. Dat klinkt misschien een beetje vreemd en geheel niet aanvaardbaar voor de op timisten onder ons, maar toch zeer goed verklaarbaar. De ontzaglijk-Opgevoerde bewapening drijft ons naar een komende oorlog. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er be trouwbare berichten werden gelanceerd over de bewapening aan de westgrens, I 1 We zijn in ons land en overal ter wereld nog isteeds jzodkende naar de juiste wegen, welke ons naar het doel der geestelijke en moreele herbewape ning kunnen leiden. Meermalen zien we het daarbij gebeuren, dat sommigen m i s loopen, hopeloos mis. En dat zou op zich zelf niet zoo heel erg zijn, wanneer vele „zoekenden” niet den impuls zouden kennen om achter anderen aan te loo pen, in dezer zekerheid van doen een aanwijzing ziende, dat zij den goeden weg gevonden hebben. „Verbeter de wereld, begin bij je zelf”, dat is de korte, krachtige en waarachtig de leuze van allen, die op recht naar geestelijke en moreele herbe wapening streven. En die verbetteruig moet steunen op: volkomen eerlijkheid. Maar wAt eischt volkomen eerlijkheid? Het zijn o.i. de misverstanden daarom trent, welke nevels wekken, die het uit zicht op den weg naar geestelijke en moreele herbewapening belemmeren. Niet weinigen, door de gedachte aan de noodzaak van geestelijke en moreele herbewapening „gegrepen” schijnen de behoefte te gevoelen om hun fouten van het verleden uit te galmen naast de be kendmaking van hun geestelijke geza pigheid, nu ze een beter mensch werden. Dit openlijke braafheidsbetoon werkt afstootend op Vele anderen; zij voelen die heftige zelfverloochening, dat open bare belijden van zondigheid, als een moreel sadisme. En ze gruwen ervan. Enkel daarom reeds kan d i e weg nooit naar een algemeene geestelijke en mo reele herbewapening leiden. Wanneer een jonge kerel, door inkeer tot het besef komt dat hij geméén ge handeld heeft door zijn moeder jaren achtereen te bedriegen door ze te mis leiden inzake zijn looninkomsten, aldus geld achterhoudende voor sigaretten en pretjes, dan geeft hij van een prijzens- waardige eerlijkheid blijk, wanneer hij dat alles aan zijn moeder bekent. En ’t valt in hem te loven, wanneer hij er in het gezinsverband over spreekt, zijn broers en zusters en zijn moeder opwek kende tot onderling betoon van begrip vóór eikaars behoeften en omstandighe den, opwekkende tot onderlinge trouw, tot eerlijkheid en liefde. Maar als zoo’n jonge man bij een voorstelling, georganiseerd in en door het City-theater in Amsterdam, op het tooneel springt en daar aan tal van Terbraak 3.85 M. Idem meisjes 12-14 jr. Ie pr. A. Hen driks 3.95; 2e pr. Gr. v. d. Zee 3.90 M. Handbal werpen. Dames 2e pr.: D. Hendriks 18 M. Meisjes 14-18 jr. Ie pr. Rika Dijkstra 20.15 M., 2e pr.: Cilie Stlenstra 20 M. Snelloop 60 M.: Meisjes 12-14 jr. Ie pr.: G. v. d. Wei de 9.2 sec.; 2e pr. A. Hendriks 9.4 sec. Meisjes 10-12 jr. Ie pr. Nellie v. d. Weide 9.8 sec.; 2e pr. Luca Visser 10.2 sec. „Onda” heeft met pl.m. 100 leden aan de wedstrijden deelgenomen. „Dio”: Driekamp athletlek: Heeren. 1ste pr. Dio 7481 p., adsp. 2e pr. Dio, 8471 pnt. Jongens 10-12 jr. Ie pr. Dio 8003 pnt.; 12-14 jr. Ie pr. Dio 10093 pnt. Persoonlijke prijzen: Snelloop: Heeren 2e pr. H. H. Gerrit- sma. Hoogspringen. 1ste pr. (O, van der Meer; le pr. H. Gerritsma. 80 M. snelloop. Heeren adsp. 1ste pr. J. van Hettema 8 sec.; 2de pr. O. Gaar- man 9 sec. Verspringen. Heeren adsp. 1ste J. van Hettema 5.70 M. 60 M. snelloop. Jongens 10-12 jr. 1ste pr. S. de Boer. 12-14 jr. 1ste P. van der Meer. Hoogspringen. Jongens 10-12 jr. 2de pr.: S. de Boer. Balwerpen. Jongens 12-14 jr. 1ste pr*. S. Sijbrandij; 2de pr.: M. Toussaint. SCHOOL VOETBAL. Begunstigd door mooi zomerweer had Zaterdagmiddag het voetbaltoumooi voor de hoogste klassen van de L. O. en (M.) U. L. O. plaats. Met veel enthousiasme is er gespeeld, vooral bij de laatste wedstrijd tusschen de Openb. U. L. O. en de U. L. O. van het Chr. Volksonderwijs heeft het aan spanning niet ontbroken. Toen na ver lenging beide elftallen nog steeds een schoone doelmond hadden, werd deze wedstrijd door drie penaltys beslist, waardoor de Openbare U. L. O. de eer ste prijs wist te behalen; tweede werd de Chr. U. L. O., terwijl de R.-K. U. L. O. de derde plaats bezette. Van de L. O. scholen werd L. O. School II eerste, 2de L. O. School voor C. V. O Hieronder het spelverloop: Afd. Lagere scholen; 4 scholen, n.l.: St. Anth. school, Openb. Lagere School 1 en 2 en de Lagere school voor C. V. O. Bij loting komen eerst tegen elkaar uit: St. Anth.school-Openb. lagere Sch. II. Uitslag 0-2. Lag. sch. C. V. O.-Openb. sch. I: 2-0. Eindwedstrijd Lag. Sch. C. V. O.- Openb. Lag. School II: 0-5. Afd. U. L. O.Scholen, 3 scholen, n.l.: R.-K. U. L. O.-school, Openb. U. L. 0.- school en U. L. O.-School van C. V. O. Bij loting komen eerst tegen elkaar uit: R.K. U. L. O.-Openb. U. L. O. Uit slag 0-3. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag hield de vischclub „Ons Ge noegen” haar Isten wedstrijd. De eer ste prijs werd behaald door P. de Jong met een baars van 23^ c-M. Verdere uitslag: 2de prijs: 3de 4de 5de 6de 7de 8ste ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den. 22 graden. HENGEL WEDSTRIJD. Zondag j.l. hield de Onthouders- Vischclub „O. V. C.” haar eersten wed strijd van dit seizoen in de Workumer- vaart. Door pech met de motorboot, eerst bij de afvaart, later bij Tjerkwerd en mede door de slechte vangst, kon deze wedstrijd niet als bijzonder ge slaagd worden beschouwd. De prijzen werden als volgt gewon nen: 1ste prijs: S. van der Schaaf. 2de 4de 5de 6de RJC FRIESCHE SPORTDAG TE SNEEK. In het Sportpark werden Zondag ver schillende sportdemonstraties jgehouden, waaraan ook onze Bolswardsche R.-K. sportvereen. „Onda” en „Dio” deelna men. Verder namen aan deze wedstrijden deel vereen, uit Leeuwarden, Sneek, Har lingen, Franeker. De uitslag is een groot succes voor onze plaatselijke vereenlgingen. Athletiek-seriefcampen (snelloop, wer pen, springen). Dames 2de prijs 7213 pnt. Meisjes 14-18 jr. Groep I 1ste prijs 8693 pnt Meisjes 12-14 jr. Gr. I 1ste prijs 9222 pnt. Gr. II 2de prijs, 7325 pnt. Meisjes 10-12 jr. Gr. I le prijs 7161 p. Persoonlijke prijzen athlétiek: Verspringen, dames. 1ste prijs: D. Hendriks 3.70 M. Idem meisjes 14-18 jr. 2de prijs: P. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 dat is dan bedoeld vanuit Duitschland, dus aan Nederlandsche, Belgische en I Fransche kant. Thans, nu de spanning aan de andere grens van Duitschland is toegenomen, n.l. Polen en de andere sta- i ten in die omgeving, herhaalt zich dat- 1 zelfde spelletje aan de Oostgrens. In het Oosten van het Duitsche rijk kan men thans aanschouwen, hoe men 1 overal de aarde omwoelt, hoe men diep verschansde vestingwerken aanlegt, ge- 1 weldige batterijen in stelling brengt, ki- 1 lometerlange onoverwinnelijke hindernis- sen aanlegt, nieuwe meren graaft, ja, geheel bergen verandert. Ook hier heeft weer Dr. Todt, de schepper van de nieu we Siegfriedlinie, de leiding in handen. Treinen met arbeiders en ingenieurs zijn in de laatste weken, nu Tiet werk in het Westen gereed is, naar het Oosten ge rold. Opnieuw worden honderdduizenden uit hun gewone beroepen gehaald om aan deze verdedigingswerken langeren of korteren tijd te werken. Welk een enorme organisatorische prestatie staat achter dit werk. Al deze honderdduizen den moeten niet slechts vervoerd, maar ook ondergebracht, gevoed, van medi sche hulp voorzien worden. En voor hun vrije avonden moet evenzeer Igezürgd worden als voor hun sportieve wen- schen. Hun families thuis moeten met raad en daad ter zijde worden gestaan. Dit kleine schetsje geeft een duidelijk beeld van de ontzaggelijke verdedigings werken waarbinnen Duitschland zich op sluit Juist dat laatste woordje moet meer dan gewone beteekenis voor ons hebben. Geen staat ter wereld kan in een zelf gewild isolement zijn levensbestaan verdedigen. Grondstoffen, levensbehoef ten enz. enz. dat is een internationaal probleem en geen staat is bij machte de economische wetten te sabotteeren of een eigen ceremonie te scheppen. Duitschland is evenals elk ander land in Europa en in de andere werelddeelen afhankelijk van in- en uitvoer. Wat in den laatsten tijd over de voedselvoorzie ning van Duitschland bekend is gewor den versterkt bovenstaande hypothese. Onwillekeurig vraagt men zich af, wanneer men de berichten over die ge weldige versterkingen aan de Oostgrens van Duitschland beschouwt, met wat doel? Naar onze meening zal geen der Balkanstaten een oorlog met Duitschland forceeren, dus daarvoor behoeft de grens niet zoo onnoemelijk versterkt. Er is maar één oplossing voor deze vraag en we zeggen in alle bescheidenheid, dat het eerr persoonlijke gedachte is. Wan neer de binnenlandsche toestand in Duitschland de noodzakelijkheid brengt van een nieuwe hoera-stemming, een mentaliteit die noodig kan zijn om ge vaarlijke binnenlandsche stroomingen te keeren, dan zal Duitschland in Dant- zig of in Polen of in Roemenië toeslaan, even onverwacht als dit 't geval geweest is in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. De situatie die dan zal ontstaan, is een krachtig aanvallend Duitsch leger, een op korten termijn leeggeroofd overwon nen land, en wanneer dan de hulp van de groote democratieën komt, een lang zaam terugtrekken op de bijna niet te overwinnen vestingwerken. Dat heeft ’t groote voordeel, dat Duitschland.zelve niet het slagveld zal worden; het eco nomisch leven in het eigen land blijft functionneeren, in tegenstelling met de randstaten rondom Duitschland, die zoo radicaal zullen worden verwoest, dat in meerdere jaren in economisch opzicht die landen zullen zijn uitgeschakeld. Al les is maar een veronderstelling en we geven onze meening gaarne voor een betere. Hoe ziet die toestand aan Duitsch- land’s Oostgrens er momenteel uit? Dantzig en de Poolsche Corridor? Dat is nog precies gelijk aan enkele weken te rug. Albanië dan? Dat is door Italië in gepalmd en de totale sterkte van de Ita- liaansche troepen wordt momenteel ge schat op 80 A 100.000 man. In die groote troepenmacht schuilt een niet te miskennen gevaar al kunnen we gerust aannemen, dat voorloopig dit machtsvertoon meer bedoeld is als een aansporing aan Zuid-Slavië om zich aan den kant van de spilmogendheden Italië en Duitschland te scharen. Natuurlijk mogen we in dit verband even denken aan Griekenland, aan Joego-Slavië, aan Turkije, aan Roemenië, aan al de groo- tere of kleinere Balkanstaten die met el kaar een zoo wonderbaarlijk uiteenloo- pend gezelschap hebben zooveel eigen en toch ook weer gemeenschappelijke be langen hebben en terdege dienen te wik ken en te wegen aan welke kant de weegschaal zal moeten doorslaan. Eigenaardige verhoudingen hebben zich den laatsten tijd b.v, voorgedaan bi de annexatie van Tsjecho-Slowakije. We denken b.v. er aan dat Duitsch- land naast de Krupp-fabrieken nu ook I, ft ff tt 3de DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1