Buit enlandsche Revue. ill. V. d. OF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen DUIKBOOTEN. 35g*2 Jaargang Woensdag 14 Juni 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 ^VdTEAL UITSLACEM No. 45 SLUIPMOORDENAARS. Md. AdvcrtcntlCn per regel: Woensdagsniifiimer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. DE ELLENDIGSTE DER ZEEMONSTERS. Er heerscht in de laatste weken in de algemeene Europeesche verhoudingen ’n zekere rust, die door velen als een soort ontspanning wordt beschouwd. Volgens deze optimisten is het oorlogsgevaar ge heel geweken en bestaat er goede kans, dat met een beetje goede wil alles tot De Commissie: J. B. KOOISTRA, Voorz. D. TIMME, Secretaris. Bolsward, 12 Juni 1939. IXCEZIXLEX - /TUKKIN ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 17 graden. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per halt jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. BEGRAFEN1SVEREENIG1NG. Vrijdag j.l. hield de voor eenigen tijd opgerichte Algemeene Bolswardsche Be- grafenisvereeniging haar eerste ledenver gadering. Tot bestuursleden werden gekozen J. Nawijn, voorzitter; D. Muizelaar, secre taris; Y. van Kampen, penningm.; M. Brinksma, S. Hibma, J. Zelle en KI. Bak ker, terwijl als financieele contröle-com- missie werden gekozen de heeren H. R. Kingma, H. A. J. Alma en J. Visser. De voorzitter deelde mede, dat het le dental reeds tot boven 300 was geklom men. wordt. We behooren persoonlijk niet tot die optimisten voor zoover het dan de kwestie wereldoorlog of niet betreft. Die goede wil of beter gezegd, de goede trouw waarmee de optimisten nogal eens komen aandragen, is uit onze samenle ving verdwenen. Wat geeft het of Mus solini in een rede te Turijn verklaarde: er zijn geen vraagstukken, die een oor log rechtvaardigen; of Halifax verklaart: dat de weg open is vo.or nieuwe vredes- kansen, wanneer Duitschland die toege stoken vriendenhand onder zeker voor behoud wil aanvaarden en dan nog wat voor waarde heeft een verklaring in dien geest van Hitler. Het accoord van München was door Hitler geheel vrijwillig aanvaard en de schending van dit accoord heeft aan de Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing van on derstaande in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. De commissie voor een tocht van ouden van dagen is weer met haar werk zaamheden begonnen. De commissie doet binnenkort weer een beroep op de bur gers van Bolsward, om door hun bij drage! deze tocht, welke vorige jaren zoo schitterend is geslaagd, weer mogelijk te maken. Zij hoopt dan ook, dat de lijsten welke U ter inteekening zullen worden aangeboden, mogen getuigen van spon taan meeleven met onze oudjes, om hun een prettige middag te bezorgen. Burgers van Bolsward, geeft mild, een ieder naar vermogen. Heeren autobezit ters, stelt ook dit jaar uw auto weer beschikbaar, de oudjes zullen U zeer dankbaar zijn. Nadere berichten over de tocht zullen per advertentie in dit blad bekend wor den gemaakt. ker, dir. Kreger, 2de prijs met 124 pnt. Fanfare. Eere-afd. „Rich. Hol”, Kou- dum, dir. Koopmans, 1ste prijs met 150 pnt. Sted. Muziekkorps Harlingen, dir. Spêckle, 2de prijs 134 pnt. Speciale inrichting voor goede trouw een geweldige slag toege- 1 bracht. Er is meer. Tsjecho-Slowakije I is als een etnografische minderheid in i het Duitsche Rijk opgenomen, met dit j rechtsmotief, dat de Tsjechen de Sude- i ten-Duitschers in politiek, cultureel en i economisch opzicht onderdrukten. Ook 1 van deze belofte van Hitler, n.l. de vol- i ledige rechten als minderheid in het Duitsche Rijk is voor Tsjecho-Slowakije I niets overgebleven. De groote groep Tsjechen, die eigenlijk tegen hun wil in het Duitsche Rijk zijn opgenomen, worden stelselmatig onder drukt en doet weer terugdenken aan dé voor-oorlogsche jaren, toen dit land be hoorde tot de Oostenrijk-Hongaarsche dubbel-monarchie. Al deze feiten hebben voor ons het geloof aan de goede trouw beïnvloed en toch zonder die goede trouw is geen 1 vredige samenleving mogelijk. De jongste onthullingen, zoowel van Duitsche als Italiaansche zijde, na de met veel bravour gevierde terugkomst van de vrijwilligers uit den Spaanschen oorlog, geven niet den indruk dat er bij de as-mogendheden tot nu toe ook maar eenige waarde aan de goede trouw is toegekend. Eenheden van de Duitsche en de Italiaansche vloot hebben in de Mid- dellandsche Zee gestreden aan den kant van Franco, een handeling, volkomen in strijd met het volkerenrecht; maar bo vendien heeft Italië zich bereid verklaard in het najaar van 1939 deel te nemen aan een conferentie ter beteugeling van de zeeschulmerij die, het blijkt nu uit de eigen snoeverij op de heldendaden van- de Italiaansche duikbooten, door hen zelf werden voorbereid en uitgevoerd. Met deze feiten voor oogen moet men blijven twijfelen aan de mogelijkheid om tot een wereldvrede te geraken. Dit over de algemeene Europeesche toestand. Een stilte, die wel eens aan den storm kon, voorafgaan. Om nog even op die kwestie van de inlijving van Tsjecho-Slowakije terug te komen. De laatste dagen is dit land in geweldige beroering wegens een moord op een Duitsch politie-agent te Kladno. De Duitsche rijksptrotector von Neu- rath heeft strenge maatregelen genomen waardoor de onrust onder de Tsjechi sche bevolking in belangrijke mate is toegenomen. Eerst thans beseffen de Tsjechen wat het zeggen wil als vrije volk opgenomen te worden in het be schermende Derde Rijk. Een leerzame les voor al de vrije en kleine volken in Europa. Men versta ons goed, een moord blijft een misdaad, onverschillig onder welke omstandigheden deze wordt gepleegd, maar er is onderscheid in de omstandig heden. Het is zelfs mogelijk, dat de Tsjechen, het voorbeeld van Duitschland volgende, den moordenaar zullen ver heerlijken als een nationale held. Voor den moordenaar van de vroe gere Oostenrijksche bondskanselier Dol- fuss heeft men in Duitschland zelfs een standbeeld opgericht, en hoe heeft men de moordenaars van Erzberger en Rathe- nau tot nationale helden verheven. Er is een Friesch spreekwoord dat zegt: ,,’t Skeelt een bult, hwa ’t docht”, dit is wel in buitengewone mate op dit onderwerp van toepassing. Wanneer het overgroóte deel van de Tsjechen het Duitsche regiem gaat beschouwen als dat van onderdrukkers en tyrannen, dan is op hetzelfde moment een nieuwe on afhankelijkheidsstrijd in het land gebo ren. Deze strijd kan lang of kort duren, maar één ding is zeker, voor de rust in dit midden-gedeelte van Europa is een dergelijke onrust niet bevorderlijk. Wan neer de Tsjechische lezing van het in cident te Kladno (waarin verzekerd wordt, dat een Duitscher de schoten ge lost heeft) blijkt waar te zijn, komen de drastische Duitsche maatregelen in een zeer bedenkelijk licht te staan. Naast dit betrekkelijk kleine gedoe blijft het groote Europeesche schaakbord onze aandacht vragen. Het is nog niet zooveel jaren geleden, dat b.v. Rusland in de Europeesche politiek werd uitge schakeld. Thans trachten zoowel Enge land als Duitschland bij de Rus in het gevlei te komen. De onderhandelingen met Rusland door Engeland voor enkele maanden terug ingezet, verloopen niet zoo vlot als men dit verwacht had. Mede daarom heeft Engeland in overleg met Frankrijk besloten eenige vertegenwoor digers naar Moskou te zenden. Volgens madame Tabouis zou Strang, de Engelsche vertegenwoordiger, ver trekken met niet minder dan vijf teksten die aan Moskou zouden worden voor gesteld. De eerste zou beoogen, de ver melding van de Oostzeestaten te vervan gen door een van de clausules van het Engelsch-Poolsche verdrag, zeggende dat elk der contracteerende partijen in alle onafhankelijkheid te beoordeelen 11 Juni 1939. Heden had alhier in het gymnastiek lokaal een turnwedstrijd plaats van de gymnastiekvereen. „Felicitas” te Sexbie- rum, „V. en O.’’ Witmarsum en „Sparta” te Arum. Door bijzondere omstandighe den konden de heeren van „Sparta” niet aan den wedstrijd deelnemen. De uitslag luidt als volgt: Dames. 1ste prijs: „V. en O.” 3?9i/2 p. 2de prijs: „Felicitas” 376% p. „Sparta” 359% p., geen prijs. Heeren: 1ste prijs: „Felicitas” 383% p. 2de prijs: „V. en O.” 354% p. „Sparta” afwezig. Personeele prijzen. Dames: 1ste prijs: mej. N. Zijlstra, „Felicitas” 69 pnt. 2de prijs: mej. M. Hofstra, „V. en O.” 65% pnt. 3de prijs: mej. E. Yntema, „V. en O.” 64% pnt. Heeren: 1ste prijs: Tj. Zijlstra, 66% pnt. 2de prijs: J. Kramer, 65% pnt. 3de prijs: A. Braam, 65 pnt, allen van „Felicitas”. De zilveren wisselkrans viel ten deel aan „Felicitas”, Sexbierum. MAKKUM EXCURSIE FRYSKE GEA 10 Juni 1939. De omgeving van Makkum mag zich tegenwoordig verheugen in de speciale belangstelling van „It Fryske Oea”, EINDEXAMEN RIJKSZUIVELSCHOOL. Bij beschikking van den directeur-ge- neraal van den landbouw zijn benoemd tot deskundigen, te wier overstaan in 1939 het eind-examen aan de Rijkszuivel- school alhier zal worden afgenomen: Ir. p. van der Burg, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen; ir. W. R. Zuidema, rijkszuivelcon- sulent te Roermond en A. L. van Dijk, directeur der Coöperatieve Zuivelfabriek te Sybrandaburen. CONCOURS IN DEN PRINSENTUIN TE LEEUWARDEN. De Friesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen hield Zondag j.l. het jaarlijksche muziekconcours. De jury bestond uit de h.h. J. R. van der Glas, H. D. van Voorst en B. D. Peters. We vermelden even de in onze omge ving behaalde prijzen: Fanfare. 2de afd. „Apollo”, Makkum, dir. Spêckle, 1ste prijs, met 151 pnt. Idem. afd. Uitmuntendheid „O. K. K.” Kimswerd, dir. Spêckle, 3de prijs met 116 pnt. Harmonie. 1ste afd. Sted. Muziekkorps Sneek, dir. te Strake, 1ste prijs met 157 pnt. Idem. afd. Uitmuntendheid. Sjed. Mu ziekkorps, Bolsward, dir. Konlng, 2de prijs met 131 pnt.; „Harmonie”, Frane- heeft of haar levensbelangen inderdaad bedreigd worden en zij dus een beroep mag doen op den bijstand der anderen. Mocht de Sovjet-regeering dit niet af doende achten, dan ze in worge- steld, dat de drie mc&—n zuh ver binden de neutraliteit der Oostzeestaten te respecteeren en te doen respecteeren. Omtrent de drie andere formules is niets bekend. Zoo wordt nog voortdurend gewerkt aan de omsingelingspolitiek van Duitsch land. Met de Oostzeestaten Finland, Est- land, Letland en Litauen heeft Engeland ‘geen succes gehad. Deze landen zien (evenals dit ook in ons land de opvat ting is) in een absolute neutraliteit een werkelijke bescherming van hun zelfstan digheid. Natuurlijk wordt dit feit in de Duitsche pers als een succes voor de eer lijke Duitsche vredespolitiek beschouwd, maar in hoeverre deze uitlating serieus moet worden genomen, laten we graag aan het oordeel van onze lezers over. Intusschen zit de as Rome-Berlijn ook niet stil. Een nieuwe schakel in deze as moet Spanje worden. Franco heeft wel zooveel verplichtingen aan Italië en Duitschland voor hunne hulp in deze z.g. vrijheidsoorlog, dat een steviger aanha len van de anti-kominternband zeer ze ker verwacht mag worden. De Duitsche pers spreekt nu reeds met een zeker leedvermaak van de derde Fransche lerens, die bedreigd kan worden. Een Ita- Haansch blad schrijft: de reeks des-illu- sies, welke Spanje aan de pluto-demo- cratieën heeft veroorzaakt, is nog niet ten einde. De Pyreneeëngrens kan niet worden ontbloot van troepen en materi aal. Dergelijke uitlatingen bevorderen de vredesgedachte niet. tonnenmaten gingen ook menschenle- vens verloren; op Terschelling dreven in, het begin van den oorlog de lijken der duikbootslachtoffers bij tientallen aan. Alleen reeds het torpedeeren van de „Lusitania” kostte aan 1200 opvarenden burgers, mannen, vrouwen en kinde ren het leven. Dat deden Duitschers, maar dat zullen als de omstandigheden omgekeerd zouden zijn waarschijnlijk ook En- gelschen doen, of Franschen, of.Ne derlanders. Dat is.„de uitoefening van hun plicht.” Duikbooten zijn de gemeenste mon sters, welke er bestaan; ze zijn de sluip moordenaars der zee. Nochtans kunnen en zullen de opvaren den even brave menschen zijn als welke andere menschengroep ook. Want de duikboot is als oorlogsmonster gescha pen om in de eerste plaats andere oorlogsmonsters te vernietigen. Het ge bruik zal door sommige machten zelfs worden beperkt, daarvan kan men ver zekerd zijn, om land en volk te bescher men tegen de aanvallen van die andere monsters. Daarom kan men er inderdaad van gewagen, dat duikbootbemanningen ’n honorabele taak vervullen. Zooals een doodgraverstaak honorabel is en de po sitie van beul het kan zijn. Ook te dezer plaatse zij^een eerbie dige groet gebracht aan de negen en ne gentig slachtoffers van de „Thetis” slachtoffers van hun plicht. Maar we willen het doen in mede-herdenken van de duizenden en duizenden slachtoffers welke de duikbooten in de 25 jaar van haar bestaan reeds hebben gemaakt en van de honderdduizenden, die nog zul len sneven aan haar duister geweld vanuit onderwatersche stellingen. Mocht er eens een groot wonder ge beuren: dat de doosrochel der 99 van de „Thetis” zich losbreke uit de stalen wanden van den gezonken onderzeeër en zich vermenge met de wanhoopsschrei waarmee de duizenden slachtoffers van duikbooten zijn ondergegaan In zeeën en Oceanen opdat dit koor ons en de machtigen dezer wereld overtuige, hoe barbaarsch en onmenschelijk elke oorlog is. Pas als we allen afzien van geweld en we onderzeeërs, slagschepen en an der wapentuig omsmeden in ploegen of dergelijk nuttig materiaal, dan hebben ook wij de redactie van den Völki- schen Beobachter incluis onzen plicht Wat is het toch, dat de wereld, de menschheid zoo diep schokt en beroert als een aantal mannen, levend opgeslo ten in hun doodkist de duikboot op den bodem der zee wanhopig worste len met den dood om het leven? Zeker, hun lot is erg, ondenkbaar erg; de slachtoffers zijn diep beklagenswaar- dig. Maar wat beteekenen voor ons, wat beteekenen voor de menschen van van dezen tijd, negen en negentig levens? Het moderne verkeer eischt er dagelijks veel meer. Als ze in Amerika memorial- day vieren, lees je ’s anderen daags in de kranten, dat deze jaarlijksche gebeur tenis weer aan 700 tot 800 Amerikanen het leven heeft gekost. Een gemengd berichtje, dat we lezen met dezelfde aandoening alsof het een marktbericht ware omtrent den eierprijs. Vorige week greep ik mijn avondblad efe ik nam, als gewoonlijk, allereerst notitie van de rubriek „voornaamste nieuws”. Dan weet je met één oogopslag wat er voor waarlijk bijzonders in de laatste 24 uur is gepasseerd. Ik vond ge noteerd, dat Daladier een rede had ge houden en ook Hitler; dat Frank van der Goes was overleden, dat de denaturatie van consumptieaardappelen ten einde loopt en dat Ajax gelijk had gespeeld met D. W. S. Later vond ik in de ge wone kolommen ook een bericht omtrent een bioscoopbrand in Mexico, waarbij 70 menschen in de vlammen om kwa men de redactie had het niet noodig geoordeeld om deze gebeurtenis ook onder het „voornaamste nieuws” te ver vatten. En waarom ook eigenlijk? Wat betee kenen 70 menschenlevens? In China strooien Japanners dagelijks om hun eigen menschen wat aah den gang te houden bommen over dichtbevolkte inlanderswijken. En de Chineezen verlee- ren er het huilen bij. Als Chineezen en Japanners eikaars verliescijfers open baar makeir, verschillen ze in de tien duizenden. Wat zou het? Wat beteeke nen eenige tienduizenden Chineesche en Japansche lijken méér of minder? Om dichter bij huis te blijven: in één nacht lieten de machthebbers van den dag, in Duitschland, 50 mede-standers, gedaan, die ze niet vertrouwden, zonder vorm van proces overhoop schieten en je mag daar niet eens meer over praten zoo’n kleinigheid anders toon je je anti- Duitsch. Zeggen ze. En op het oogenblik komen uit het Derde Rijk nog regelmatig berichten, dat oude menschen, soms ruim 70-jarigen in een concentratiekamp zijn „overleden”; een concentratiekamp, waarin ze zaten opgesloten, omdat ze b.v. vroeger hoofdredacteur waren ge weest van een Katholiek Dagblad (de Weensche Reichspost) of minister of lei der van een niet nat. socialistische orga nisatie. Wat tellen we tegenwoordig nog men schenlevens MÊAr, toen de Engelsche duikboot „Thetis” op den bodem der zee lag heb ben we allemaal dagen lang gehuiverd en gegriezeld, tot de menschen in Ber lijn toe. Zelfs de „Völkische Beobach ter” schreef: „En ook óns warme medegevoel „gaat thans niet alleen uit naar de „nabestaanden der slachtoffers, „maar evenzeer naar heel de natie, „waartoe deze mannen behoorden, „die omkwamen bij de uitoefening „van hun plicht.” Men zou geen mensch zijn, wanneer men de «(ngelukkigen niet beklaagde, die op zoo rampzalige wijze den dood hebben gevonden. Maar er is veel valsch sentiment in dit beklag. Eiken dag ster ven duizenden een wreeden gewelddadi- gen dood we tellen het niet. Maar die menschen in de gezonken duikboot.een bevredigende oplossing gebracht We kunnen ons hun ellende zoo goed indenken en die gedachte kwelt ons, doet ons pijn, ’t Is die eigen pijn, welke ons doet spreken en huiveren. En we geven ons gemoed lucht in ge weeklaag. We jammeren om de mannen, die „omkwamen bij de uitoefening van hun plicht.” Waarin bestaat deze plicht In het zich prepareeren op sluipmoord. De taak van duikbooten is om vanuit hinderlagen, onder water, zelf ongezien, menschenlevens te vernietigen. Een taak, welke in de jongste oorlogsjaren met daverend succes vervuld is; 20 millioen ton handelsschepen werden door duik booten naar den bodem der zee gejaagd. Om te zwijgen van de getorpedeerde oorlogsschepen. In verhouding tot de C. A. B. I—GORREDIJK I 0-3. De beslissingswedstrijd, Zondag in ’t Sneeker Sportpark gehouden, is door Gorredijk verdiend gewonnen. Daarmee willen we niet beweren, dat C. A. B. de overwinning cadeau heeft gegeven. Inte gendeel, de eerste speelhelft was C. A. B. beduidend sterker, maar we misten dat rustige combineeren uit vorige wed strijden. Het heeft weinig zin nu weer een geheel verloop van dezen wedstrijd te geven. Over het algemeen zijn dergelijke voor beide partijen belangrijke wedstrijden, uit het oogpunt van goede voetbalsport weinig genfetbaar, de zenuwen spelen daartoe een te groote rol. De vele goede aanvallen door midden- linie en vleugels opgezet, werden niet benut, terwijl daarentegen Gorredijk door forsch spel menige aanval van C. A. B., welke een .goede kans inhield, om zeep bracht jk Over het algemeen zijn de G.-spelers iets zwaarder gebouwd, wat grooter dan onze C. A. B.-voorhoedespelers en daardoor bij kopwerk wat eerder bij den bal. Technisch moet deze club nog heel wat van het voetbalspel leeren, met li chaamskracht alleen wint men op den duur de wedstrijden niet. De scheidsrechter, de heer Aukema van Groningen, hield de Teugels zeer strak, wat aan den eenen kant bevorder lijk is voor het tegengaan van ruw spel, maar aan den anderen kant ook menige goede aanval onderbreekt. Was naar onze meening het spelpeil in de eerste helft ten voordeele van C. A. B., na de rust waren de bordjes om gekeerd. Telkens was Gorredijk in den aanval, waardoor de C. A. B.-keeper druk werk krijgt. Hij verdedigde zijn doel buitengewoon goed. Wel eigenaardig, dat de drie tegen Gorredijk gespeelde gespeelde wedstrijden allen in een 3-0 uitslag eindigden. WITMARSUM I DE JONG s NIEU WSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1