Builenlandsclie Revue. iiiuuiuiiiuiiiiiuiuuiiiuiiuiiuiiiuiiiiinnu III. V. UIEIFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen L Stadsnieuws. Stericfit DE ONTAARDING VAN DE SPORT. No. 47 Woensdag 21 Juni 1939 35gl£ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden /TUKKIN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel „STIERENGEVECHT”. Md. DE Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland m ct. Buitenland 2J^ ct. vind ik het glajd verkeerd te moeten spreken van plicht. Mannen, onverschil lig van welke nationaliteit, die gedwon gen worden zich in deze levende dood kisten op te sluiten, hebben alle rechten op eigen levensbehoud verspeeld; dat is een slaafsche gehoorzaamheid, die alleen mocht worden toegepast op hen, die zich geheel vrijwillig voor dit lugubere werk aanmelden en daarvan een ambacht ma ken. Wat legt de dienstplicht in het al gemeen een zware verantwoordelijkheid op de regeerders. Is men zich daarvan altijd wel vol doende bewust?. Maar genoeg hierover. Het mijmeren over de vele wantoestanden in onze sa menleving maakt ons een beetje prik kelbaar en in die gesteldheid is men o zoo graag bereid iets dikker woorden te gebruiken dan voor het normale ver loop der omstandigheden gewenscht is. Speciale inrichting voor Advertcntiën per regel: Woensdagsnunimer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. H. Dekker. A. Lammertsma. R. van der Schaaf. S. van der Schaaf. L. Noordbruis. J. van der Zee. Tj. Buma. B. Woltthuizen. Joh. van der Schaaf. VISCHWEDSTRIJD. Zondag 18 Juni hield de onthouders- vischclub de 2de wedstrijd in dit seizoen in de Sneekervaart De vangst was weer niet groot, maar ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. 2de 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. DE WEG NAAR DE EERSTE KLASSE, Dooden en'gewonden markeeren dezen. Met 1 JULI begint het nieuwe halfjaar. Stort Uw abonnementsgeld op onze giro no. 87926 vóór dien datum. U krijgt dan geen incassokosten. Het is gemakkelijk en voordeelig. Administratie „DE JONO’s NIEUWSBLAD" Bij een verwoeden aanval van E. D. O. raakte doelman Pelikaan den rechtsbinnen van E. D. O., Van Zaanen, met de vuist in het gezicht Van Zaanen bleef liggen, terwijl de bal al lang weer aan den anderen kant was. Dit was voor sommige supporters aanleiding, om het ter rein op te snellen zoodat de scheids rechter wel genoodzaakt werd het spel op te houden. Minutenlang bleef Van Zaanep, omringd door spelers en anderen, op het veld lig gen, totdat hij eindelijk op een brancard werd weggedragen. Wij hebben in ons vorig weekover zicht met nadruk gewaarschuwd tegen een ongemotiveerd optimisme wat be treft den internationalen toestand. Een nieuwe onverwachte zet op dit groote schaakbord brengt de diplomaten van andere landen in actie, om zooveel mogelijk en ook zoo spoedig mogelijk de voordeelen te neutraliseeren. Was dit internationale schaakspel al leen een ^trijd tusschen de diplomaten van verschillende landen, we zouden met zeer veel belangstelling de ontwikkeling der kanserï volgen. Nu echter het lot van millioenen menschen op het spel staat, zien we met veel zorg die ontwikkeling tegemoet. Elk nieuw probleem, dat zich voordoet, brengt ons ontegenzeggelijk dichter tot de onafwijsbare oplossing, die men oorlog noemt. In Europa was de laatste maanden het evenwicht zoo’n beetje hersteld. Duitschland en Italië werken wel rustig door aan de bevrediging van hun „le- bensraum" maar tot nu toe bleef die ah- tie tot kleine dingen beperkt. Toch moet er ernstig voor gewaarschuwd worden deze plaatselijke incidenten als van nul en geener waarde te beschouwen. Naar onze meening is elke actie, door de as Rome-Berlijn ondernomen, hoe klein op zich zelf en oogenschijnlijk zonder eenig verband, wel degelijk een onderdeel van het groote vast omlijnde plan aan welks uitwerking met alle beschikbare krach ten wordt gewerkt. De omsingelingspolitiek van Engeland heeft natuurlijk in Duitschland en Italië een reactie teweeggebracht ,en het is hun ook werkelijk gelukt de belangrijke zet van Engeland met een niet minder ern stige tegenzet te beantwoorden. Het Anti-Kommintem pact, waaraan ook Ja pan deelneemt, schept weer nieuwe mo gelijkheden. De algemeene toestand was de laatste weken van dien aard, dat door NIEUWE RIJWIELMERKEN. De verkoop van rijwielmerken voor ’t dienstjaar 1 Augustus 1939-31 Juli 1940 vangt op 21 Juli aan. Caveant consulesl Dat zij, die de jeugdleiding hebben aanvaard, toch wa ken 1 Vooral de sportleiders 1 Nauwelijks had Van Geenen zijn plaats ingenomen of een tweede on geluk gebeurde. Ditmaal trof het den doelverdediger van E. D. O., Wille, die üitviel, met het hoofd naar beneden, juist toen Herklots wilde intrappen. Wille bleef ook liggen. Men Ibegrijpjl, Hat -de ge moederen door deze voorvallen steeds erger werden verhit en dat er gedurende de resteerende vijf minuten geen bal meer behoorlijk werd getrapt. De H. B. S.-ers ver dedigden met man en macht, trap ten als het even kon buiten de lijnen en de wedstrijd eindigde met 2-1 ’voor H. B. S. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De S. D. A. P. afd. Bolsward, heeft op wel origineele wijze getracht reclame te maken voor de komende raadsverkie zing. Op het Hengstepad werd een open luchtsamenkomst gehouden, met mede werking van het Hollandia-muziekkorps en als spreker de heer de Boer uit Leeu warden. Voor deze nieuwe vorm in de verkie- zingsactie bestond groote belangstelling. Na afloop van de samenkomst op het Hengstepad ging het met de muziek voorop naar de Blauwpoort waar even eens onder groote belangstelling een propagandistisch woord door den heer de Boer werd gesproken. Onlangs naar aanleiding van den dood van den jeugdigen E. D. O.-speler Bas Timmerman, schreef ik er over hoe de beoefening van sommige sporten voornamelijk van yoetballen ontaard was in een afbeulerij, waarbij in een maximum wedstrijdduur de alleruiterste inspanning van de'spelers wordt gevergd ’n moordopgave, welke met sport niets meer te maken heeft, maar gevergd wordt door het financieele clubbelang, gevolg is van het competitie-systeem met zijn aanhang van promotie- en de gradatiewedstrijden en wordt aanvaard omwille van de glorie, waarmee één- dagspopulariteit den speler kroont. Bas Timmerman viel er dood bij neer. Zoo iets gebeurt méér, zelfs bij een vriendschappelijken wedstrijd. Men ver geet, dat het voetballen geen zomersport is en de tijdsduur van de inspanning, anderhalf uur met een kleine onderbre king, is te lang. het herstelde evenwicht in Europa de Duitschers een beetje huiverig werden, de kwestie ten opzichte van Polen op de 1 spits te drijven. Er moest dus iets ge- vonden worden, waardoor dit even- 1 wichtsorgaan in Europa verstoord kon worden, waardoor nieuwe mogelijkheden voor de as Rome-Berlijn in het vooruit- zicht lagen. Hier nu is Japan opgetreden als de reddende figuur, natuurlijk in overleg met de bekende asgenooten. Het zal onze lezers zeker wel bekend zijn, dat 1 de incidenten te Tientsin, speciaal in de internationale nederzettingen de verhou dingen tusschen Japan en Engeland op de spits gedreven hebben. De blokkade van de Engelsche nederzetting is een directe aanslag op Engeland’s prestige in het Verre Oosten, een aanslag, welke Engeland ónmogelijk zonder een krach tig protest zich kan laten welgevallen. Wat is het doel van deze actie? Allereerst wil Japan een einde maken aan de Engelsche steunverleening aan Tsjang Kai Sjek, de opperbevelhebber van het Chineesche leger. Dit is een per soonlijke actie waardoor Japan eindelijk de gelegenheid zou krijgen door het ge brek aan munitie bij de Chineesche strijdkrachten dit land tot volledige over gave te dwingen. Maar er zit meer ach ter deze actie. Japansche deskundigen zijn van oordeel, dat Engeland momen teel niet in staat is een sterke vloot naar Singapore te zenden, aangezien het te zeer wordt vastgehoüden door den poli- tieken toestand in Europa. De deskundigen merken verder op, dat Engeland geen oorlog kan voeren in het Verre Oosten, behalve wanneer de Ver- eenigde Staten de verzekering zouden geven, dat zij actief zullen medewerken. Aangezien evenwel Tientsin geen Britsch grondgebied is, zooals Hongkong, doch Engeland hier slechts economische rech ten heeft, verwacht men niet, dat Edge land hier een oorlog zal ontketenen. Teekenend is in dit verband ook een oordeel van een Duitsch blad, de „Na tional Zeitung” welke schrijft: De „National ?eitung” te Essen noemt de blokkade: „Een duidelijk antwoord aan Engeland op de poging Moskou te betrekken bij de Europeesche politiek” en schrijft verder: „de situatie is meer dan interessant. Terwijl de Engelschen Duitschland en Italië trachten te omsin gelen met de gewenschte hulp der Bol- sjewiki, moeten zij in een der Britsche invloedssferen machteloos toezien, hoe zij door de Japanners omsingeld worden. Mussolini heeft onlangs verklaard, dat de mogendhöden van de orde overal ter wereld zullen antwoorden op de Britsche omsingelingsmanoeuvres. Tientsin is een deel van deze wereld”. Wanneer we over deze belangrijke kwestie nog even door fantaseeren, dan zit er nauw verband tusschen de nieuwe activiteit, welke Duitschland in Slowa kije ontwikkelt en den toestand in het Verre Oosten. Reeds vorige week is door verschillen de bladen melding gemaakt van troepen bewegingen in Duitschland. Volgens mededeelingen van de Duit- sche legatie te Britislawa is nu ook het verkeer tusschen Slowakije en het pro tectoraat tot nader order stopgezet. Uit voorgaande dergelijke maatregelen is ons nog wel bijgebleven dat een der gelijke stopzetting verband houdt met troepenbewegingen. Velen zullen zich thans de vraag stellen: Wat doet En geland? Het plan is om voorloopig een economische boycot in te stellen. Deze maatregelen zouden omvatten: 1ste. het schrappen van Japan van de lijst der meest begunstigde landen; 2de. het opzeggen van het Britsch- Japansche verdrag van 1911, waardoor Japan zijn groote markt op de Britsche kroonkolonie zou verliezen; 3de. het verhoogen van de rechten op Japansche goederen. De Japanners toonen uiteindelijk geen beduchtheid voor de Engelsche economi sche represailles. Alles bijeengenomen zal het weer een drukke week worden voor onze buitenlandsche diplomaten. De ramp van de Fransche onderzee boot is de derde duikbootramp in ’zeer korten tijd. Eerst de Amerikaansche boot „Squalus” waarbij 27 menschenlevens vielen te betreuren, daarna de Engelsche „Thetis” met 99 menschen en nu weer de Fransche „Phenix” met 71 man aan boord. Volgens de laatste telegrammen is de plaats waar de boot gezonken is, einde lijk gevonden. Een olievlek' op het wa ter moet de plaats aanduiden waar deze 71 menschen als slachtoffer van hun plicht omkwamen. Is dat eigenlijk wel juist? Wat is eigenlijk een duikboot? Een wapen, dat alleen en uitsluitend is bestemd voor massamoord; voor sluipmoord; en dan Enfin, ook in Oost-Qraftdijk bleef de vorige week een der spelers, een 23- jarige jongeman, tlood op het veld lig gen. waar meerdere wegen zich vereenigen bestaat de kans op behoud van bedrij ven en instellingen. Door de aanleg van Rijksweg 43, wel ke is geprojecteerd om de stad, zal in de nabije toekomst het verkeer van Oost naar West niet meer door onze straten gaan. Een nabeschouwing over eventu- eele voor- en nadeelen hiervan achten onze besturen geheel overbodig. Bols- ward zal zich aan de gewijzigde toestan den, ook op dit terrein, dienen aan te passen. En naar hun meening is het van zeer groot belang of in de toekomst het verkeer uit de omgeving meer in het bij zonder uit het Noorden en Zuiden zich hier gaat vereenigen met dat op Rijks weg 43, met andere woorden of Bols- ward een knooppunt van wegen zal blij ven. Wanneer de ontwikkeling van het verkeer gedurende de laatste twintig jaren wordt beschouwd, dan valt het op, dat met het beter en breeder worden der wegen, ook steeds de afmetingen en het gewicht van de vervoermiddelen toe namen. De wegen in de omgeving van onzen stad verkeeren vrijwel alle in een goeden staat. De vraag echter of de wegen en bruggen in onze stad binnen afzienbaren tijd zullen voldoen aan de eischen die het verkeer dan zal stellen, meenen onze besturen ontkennend te moeten beant woorden. Voorheen toen het verkeer goeddeels per schip plaats vond, heeft Bolsward dat verkeer wegen geboden, zoo zelfs, dat in bijna iedere straat van beteekenis een gracht werd gegraven. Daarbij werd een stadsbeeld geschapen, dat nu nog de bewondering opwekt voor de practische zin en het gevoel voor schoonheid van opdrachtgevers en bou wers van dien tijd. Onze tijd vraagt wegen, geschikt voor het autoverkeer. Is het, om die te kunnen bieden, noo- dig nu overtollige waterwegen om te bouwen, dan mag worden vertrouwd, op de bouwers van heden, die zullen weten te maken een stadsbeeld van een eigen- tijdsche schoonheid. Wordt niet binnen de kleine steden een weg geboden aan het verkeer, dan zal dat zich straks andere wegen zoeken en maken en de stadjes terzijde laten liggen, als evenzoovele monumenten van vergane grootheid en welvaart. Alhoewel onze besturen meenen te mogen vertrouwen op de belangstelling van Uw raad voor deze problemen, hebben zij toch gemeend U dit adres te moeten zegden en daardoor nog eens uw aandacht te vestigen op de verkeerswe gen, de slagaders van handel, industrie en welvaart. Van Zaanen moest naar de Cen trale Post worden gebracht. Hij heeft vermoedelijk een lichte her senschudding. Wille had een hevige neusbloeding, doch knapte later op. En uit een „overzicht” van den wed strijd: .acht minuten na de pauze scoorde v. d. Vegt de gelijkmaker. Van dit oogenblik af waren talrijke spelers hun zenuwen niet meer meester en begon het meer op een stierengevecht dan op een voetbal wedstrijd te gelijken. Toen Van Vliet twaalf minuten voor het einde uit een vrije trap het winnende doel punt maakte, werd de toestand be slist dreigend. Er werd gegooid, ge haakt, vastgehouden en zelfs nage trapt. We willen het hierbij laten. Om te concludeeren: dat de leiders van de sportbonden een reactie op deze sportontaarding kunnen verwachten, wanneer zij niet bereid blijken of zich niet in staat betoonen om deze uitwas sen uit te snijden. De duur van wed strijden moet worden beperkt, of de rustpoozen vermeerderd dan wel ver lengd, of de regelen moeten worden ge wijzigd in ieder geval: er moet iets worden gedaan opdat de ontspanning, welke sportbeoefening beoogt, niet in ’n moordende inspanning kan ontaarden. En de hoogere sportregionen moeten toe gankelijk worden gesteld langs wegen van vriendschap en gezonden wedijver; de huidige weg van bloed, haat en na ijver moet worden afgesloten, voor al tijd. Er zijn tal van Christenen, die er voor zich eerlijk van overtuigd zijn, dat ook op Zondag eenige gepaste ontspanning geoorloofd is. Maar geen Christen zal het op den duur kunnen lolereeren, dat de Zondag wordt ontheiligd door geor ganiseerde openbare slachtpartijen tus schen menschen. Wie Maandag j.l. in de krant het ver slag las van de op Zondag gehouden voetbalwedstrijden en speciaal van die, waarbij het. om het behoud- of de ver overing van een plaats in de Eerste Klas ging, zal een gevoel van afkeer niet heb ben kunnen onderdrukken. In de bladen der Arbeiderspers wordt de wedstrijd H. B. S.E. D. O. gekenmerkt als lij kende „meer op een stierengevecht dan op een voetbalwedstrijd". We huiveren van afschuw als we het over stierengevechten hebben. We vin den zoo iets - „barbaarsch” en slechts bestaanbaar in het ontaarde Spanje. Maar ik zou wel eens willen weten, wat ze in Spanje van onze voetbalwedstrij den denken! Gelukkig voor ons, zijn on ze hebbelijkheden in het verre Zuiden niet zoo bekend als de Spaansche zeden ten onzent zijn. Voor wie niet gewoon zijn omveel no titie te nemen van sportverslagen, zal ik hier een en ander citeeren uit wat in de vorengenoemde kranten nog méér over den wedstrijd H. B. S.E. D. O. werd geschreven. Het begin was indrukwekkend. De E. D. O.-spelers verschenen allen in rouwkleeding: ze droegen zwarte shirts, in eerbiedig herdenken van hun makker Bas Timmerman, die twee we ken geleden dood op het groene veld was neergestort. Maar (dan bdjgint het spul. Ik geef slechts enkele korte uittreksels. toch beter dan de eerste keer. De prijzen werden als volgt gewon nen: 1ste prijs: P. de Jong, met een baars van 27 c.M. A Telefoon No. 451 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Door de besturen van de Christelijke en R.K. Middenstandsvereen. is kort ge leden onderstaand adres aan den Raad verzonden: Aan de Raad der Gemeente Bolsward, EdelAchtbare Heeren, De besturen van bovengenoemde ver- eenigingen vernamen met instemming uit het verslag in De Jong’s Nieuwsblad het besluit van uw Raad om aan Burgemees ter en Wethouders van deze gemeente op te dragen te komen met een uitgewerkt plan voor demping of overkluizing van het gedeelte gracht langs den Dijlakker vanaf de Marktstraat tot en met de „Veensbrug”. Zij wenden zich tot Uw raad om hem te verzoeken deze principieele beslissing tot demping zoo spoedig mogelijk te doen volgen door een aanvaarding van het te ontwerpen definitieve plan en om, zij het ten overvloede, uw. aandacht te vragen voor het verkeersvraagstuk door onze stad, we|k vraagstuk, naar hun meening, uiteindelijk slechts kan worden opgelost door demping van meerdere daarvoor in aanmerking komende grachtjes. Zij meenen als besturen van de orga nisaties, waarin een groot deel van den handeldrijvende en de kleine industriee- len in onze gemeente is georganiseerd, dit te moeten doen op de volgende mo tieven: Meer en meer openbaart zich een stre ven dat nu reeds is en in zijn verdere doorwerking in nog ergere mate zal blij ken te zijn een groot nadeel voor de kleinere provinciesteden. Het is het stre ven naar centralisatie, het verschijnsel dat openbare en particuliere instellingen en bedrijven zich steeds meer samen trekken in eenige groote centra van land en gewest. De bestrijding van de onaan gename gevolgen van dit streven voor de kleine steden, gevolgen die niet uit sluitend van economischen aard zijn, is uiteraard zeer moeilijk. En toch is een zoo goed mogelijke bestrijding van deze ontluistering van ’t platteland en van deze neergang der kleine steden een groot belang, op de eerste plaats voor haar inwoners, maar ook voor de geheeie volksgemeenschap, omdat een gezond volksleven een gezond platteland noodig heeft en dit op zijn beurt gebaat is bij bloeiende kleine cen tra. En als een axioma kan worden aan vaard, dat handel en industrie zich slechts kunnen handhaven en vestigen bij de knooppunten van! het verkeer. Daar u DE JONG s NIEUWSBL waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1