Buit enlandsche Revue. Ill J. 0. UIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo f Reparatie 33er ic fit ONZE STEMBUSGANG. Woensdag 28 Juni 1939 No. 49 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Telefoon No. 451 Uit den Omtrek. 1. 2. gemeentebegrooting, 4. WE WETEN WAT WE WILLEN. Md. I Overigens wanneer door eenheid van principieele gevoelens de groepsbe langen zich niet naar voren dringen stemt de kiezer in ons land, naar wat-ie- is. Dat wil zeggen ten onzent worden de kiezers, in het algemeen gesproken, als kerkelijke partij-er of als vrijzinnige of socialist of als anti-p.ik bedoel als H. O. S.er of S. O. P.er, geboren. En daar verandert later niet veel aan. Laten w etoch niet gelooven, dat mid dels het algemeen kiesrecht de wil van Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen 9 8 Advert entifin per regel: Woensdagsnunimer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de 'tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 26 Juni 1939. De aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-ontvanger van Won- seradeel luidt: 1. H. Koops, ambtenaar ter secretarie te Dwingeloo. 2. J. Bakker, adjunct-commies ter secretarie van Baarderadeel. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 een zet uit te voeren, die de tegenstan der bevredigt. Garantie voor kwaliteit! Wij verkoopen beste waar. Op onze verpakkingen vindt U de namen der best-bekende fabrieken. Wij staan voor ieder artikel in: niet goed, dan terug. Toch gaan we met de laagste prijzen mee. Koopman’s Bakmeel Wouda’s Meel Honig’s Maizena BRANDSMA’s WINKELS. Maar kunnen het niet altijd tot uitdrukking brengen. Ook niet met een rood potlood. Ziezoo, dat is weer achter den rug. We zijn van dit jaar twee maal naar de stembus gegaan onder het motto: W. W. W. W. W. en hebben, behoudehs onvoorziene 'omsfiandighellenj, daarmee onzen stemrechtelijken plicht voor 1939 weer vervuld. Ik zeg: onder het motto „W. W. W. W. W.” Dat is dus onder vijfvoudig wee. En het beteekent: we weten wat we willen. En daarom is alles bij het oude geble ven. De een verliest een zeteltje hier en wint een zeteltje daar, maar over het algemeen is, wat de politieke verhoudin gen aangaat, ten onzent Ifet spreekwoord „glas, plas en was” een rol van betee- kenis vervullen. Dat bracht me aan het prakkezeeren over bezuiniging. Verkiezingen kosten ontzettend veel geld en als we die dus konden afschaffen, dan zouden we een pietsje van het 80-millioenen-tekort heb ben weggewerkt, dat den 70-jarigen re- geeringsleider slapelooze nachten be zorgt. Ik dacht zóó: op den Burgerlijken Stand staan we allemaal behoorlijk ge registreerd. Men heeft er ons genoteerd met naam en toenamen, leeftijd en be roep, godsdienst en antecedenten. Dui vekater, waarom zetten ze er ook niet meteen onze politieke overtuiging op?! Zeker, die kan veranderen, maar dat ge beurt ten onzent zóó zeldzaam, dat het een kleine moeite moet zijn om die ver andering, na kennisgeving te registree- ren. Is er dan verkiezing, dan dienen de Chr. Historischen en de R.K.’s en de Communisten, Socialisten, Nihilisten, A.- R.’s, N. S. B.ers de volgorde, welke ik stel is volmaakt willekeurig hun candidatenlijsten in en op de secretarie gaan ze dan aan het tellen. Zóóveel An ti’s zijn er, zóóveel van dit en zóóveel van dat. En dan wordt de „uitslag” op gemaakt. Simple comme bonjourI Ja, méér.zult ge zeggen. En ik antwoord: ach man, praat toch niet! Sluit mijn idee niet geheel en al aan de practijk aan? Men zal me misschien willen wijzen op de onderscheiden „groepeeringen”, in Brabantsche of Limburgsche platte landsgemeenten, waar lijsten worden in gediend van en voor: katholieke arbei ders, idem middenstanders, idem kleine boeren, idem kasteleins, idem dissidente kasteleins, enz. Sommige menschen vinden dat „gek”. Ik heelemaal niet. Over het p r i n c i p e is men het in zoo’n gemeente ééns: men is er met z’n allen katholiek. Welnu, als daaromtrent niets uit te vechten blijkt, wordt er nadruk gelegd op tegenstellingen van secundairen aard: het groepsbelang. Ik zou zeggen: laat die menschen rus tig en vredig vechten met elkaar, maar met deze soort van vechterij moeten de publiekrechfèlijke organen zifh niet bemoeien. Hoe de verdeeling naar stand of vak heeft te geschieden, kan gevoe gelijk in een kiesvereeniging worden uit geknobbeld. Dat dit niet gebeurt, is de schuld van den wetgever, die elke groep van 25 kiezers het recht geeft om met een eigen candidatenlijst uit te komen. Met 1 JULI begint het nieuwe halfjaar. Stort Uw abonnementsgeld op onze giro no. 87926 vóór dien datum. U krijgt dan geen incassokosten. Het is gemakkelijk en voordeelig. Administratie „DE JONG’s NIEUWSBLAD" P.S. Aan de aspirant-schrijvers van ingezonden stukken! Het vorenstaande Is als satyre be doekt Er is geen vuriger democraat dan on- dergeteekende. 30 Maart 1939. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Benoeming van een gemeente-ont vanger. 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging en aanvulling van het ambtenaren reglement. 6. Alsvoren tot verhooging van de be- looningen van de controleurs voor de werkverschaffing en steunverleening. 7. Alsvoren tot vaststelling van een regeling betreffende toelating van kwee- kelingen tot de openbare scholen in deze gemeente. 8. Alsvoren tot vaststelling van een regeling inzake toekenning van bijdragen uit de gemeentekas in de kosten van ver voer, verbonden aan het bezoeken van de Christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Sneek, door kinderen afkomstig uit deze gemeente. 9. Voortzetting van de behandeling van het voorstel van B. en W. omtrent het adres van het bestuur der vereeni- ging tot stichting en instandhouding van een Christelijke school voor buitenge woon lager onderwijs te Sneek, houden de verzoek voor elke uit deze gemeente afkomstige leerling een hoogere bijdra ge uit de gemeentekas te verleenen dan de wettelijk verplichte, ten bedrage van f 15.per leerling, met nadere mede- deeling van B. en W. 10. Voorstel van B. en W. tot nade re vaststelling van de huur der ge- meentewoning te Makkum, plaatselijk gemerkt Zeedijk no. 25. 11. Alsvoren tot het beschikbaarstel len van bijdragen uit de gemeentekas voor verbetering van arbeiderswoningen. 12. Alsvoren tot het beschikbaarstel len van een bijdrage uit de gemeente kas voor het verleenen van extra-hulp aan werkloozen, zoomede aan de z.g. kleine boeren (groep B) en kleine tuin bouwers (groep B.). 13. Mededeeling van B. en W. van het besluit van den raad der gemeente Harlingen tot afkoop van de jaarlijksche bijdrage ad ƒ250.in de kosten van onderhoud van den weg Bolsward-Har- lingen. 14. Alsvoren Inzake in het raadsbe sluit van 30 Maart 1939, tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1939 in verband met de voorwaarden voor het verleenen van rijkssteun in de kosten van gemeentehuishouding over dat jaar, aangebrachte veranderingen. 15. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van enkele ramingen op den kapi- taaldienst der gemeentebegrooting voor 1939. 16. Wijziging begrooting gemeente lijk woningbedrijf voor 1938. 17. .Wijziging gemeentebegrootingen voor 1938 en 1939. 18. Belastingreclames. WITMARSUM klaard, dat geen enkele Britsche regee- ring kan dulden, dat haar onderdanen onderworpen worden aan behandelingen als die waaraan Engelsche onderdanen te Tientsin hebben blootgestaan en ook kan geen enkele Britsche regeering zich door een andere mogendheid haar bui- tenlandsche politiek laten voorschrijven en daarom vertrouw ik, dat wij het bij het goede einde hebben, wanneer wij veronderstellen, dat de Japansche regee ring dergelijke plannen niet koestert en dat zij niet de bedoeling heeft de reeks daden van haar soldaten goed te praten, noch de rechten en belangen van het Britsche volk in China te tarten. Aan het adres van Duitschland sprak Chamberlain o.m.: In een wereld, waarin het vertrouwen hersteld zou zijn, zouden onze twee lan den zeer goed kunnen samenwerken bij het ontwikkelen van de hulpbronnen, die nog niet aangebood zijn en die voor ons beiden groote winsten zouden opleveren, doch deze gelukkige toekomst moet een droom blijven, totdat Duitschland zijn ongerechtvaardigd wantrouwen jegens anderen wil laten varen en bereid is te toonen, dat het den oprechten wensch koestert op een redelijke wijze met re delijke menschen te praten. Ondertusschen zitten de Europeesche mogendheden wat betreft de versterking van hun weermacht in China, niet stil. Vooral de vloot is een factor van betee- kenis en geen wonder, dat men tracht nu reeds door eenheid in het commando een zekere rivaliteit, waardoor in het verleden menige oorlog is verloren, te keeren. De Fransche en Engelsche strijd krachten in het Verre Oosten hebben dan ook besloten dat de Britsche bevel hebber in het Verre Oosten in geval van oorlog het opperbevel .over de Britsch- Fransche strijdkrachten zal nemen. Ook is op een der conferenties beslo ten, dat Singapore in zulk een geval basis der operaties zal zijn. Volgens de laatste berichten zal de blokkade van de Chineesche kust door Japan nogmaals worden verscherpt, om zoodoende de toevoer van oorlogsmate riaal voor Tsjang Kai Sjek geheel af te snijden. Met belangstelling is natuurlijk uitge zien naar de manier, waarop men in Duitschland reageerde op de woorden van Chamberlain. Göbbels die momen teel als de gangmaker voor de Duitsche politiek in actie komt, heeft weer op ne gatieve wijze gereageerd op de verkla ring van Chamberlain. Volgens Göbbels is Engeland de schul dige door de omsingelingspolitiek waar door de levensbelangen van Duitschland worden aangetast. De Duitsche pers, die, men weet dat uit ondervinding, geen eigen meening lanceert, maar van hoo- gerhand geïnspireerd wordt, ageert hef tig ten opzichte van Engeland. Boven dien is daar de kwestie-Rusland. Aan welke kant zal het Russische communis me zich scharen, aan die van het Fas cisme of van de democratie? Daarvan valt tot vandaag toe nog niets met zeker heid te zeggen. Engeland heeft eenigen tijd geleden getracht een accoord met Rusland te sluiten, zonder positief re sultaat. Daarna is Duitschland aan bod geko men met een handelsovereenkomst, maar ook hierop is de Russische regeering niet ingegaan. Thans is de situatie zoo, dat zoowel Fransch-Engelsche als Duit sche overeenkomsten door Rusland moe ten worden bestudeerd. Ten wiens gun ste de schaal zal doorslaan, is voorloo- pig nog niet te zeggen. Ten slotte blijft de kwestie-Dantzig voorloopig onopge lost. Geleidelijk worden verschillende acties uitgevoerd, die er op berekend zijn het Duitsche element in Dantzig te verster ken. We wijzen b.v. op een deputatie van de Duitsche vloot, die een bezoek aan de vrijstad zal brengen en zich na tuurlijk naar een vooraf opgesteld pro gram zal laten bejubelen. Met de op somming van deze problemen zijn we er nog niet. Hoe is de houding van Italië? en vooral nu, na de totstandkoming van het verdrag tusschen Frankrijk en Tur kije? Rekent jnen deze overeenkomst ook tot een der punten van de Engelsche omsingelingspolitiek? Het valt moeilijk om daar ’n definitief antwoord op te ge ven. Zeker is het, dat Italië deze belan gengemeenschap met leede oogen tot stand ziet komen. Het is alweer de pers, die (als spreektrompet van de publieke opinie zoogenaamd, maar in den laatsten tijd hoe langer hoe meer de door de overheid geïnspireerde spreekbuis wordt) die het Italiaansche publiek sug gereert, welk een snoode inbreuk op de rechten van Rome thans door Fran- schen en Turken gepleegd wordt. Het is heel moeilijk op ons wereldschaakbord BELANGRIJK BEZOEK AAN BOLSWARD. Deze week wordt te Leeuwarden het jaarlijksch congres der Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer gehouden. Voor de deelnemers hieraan zijn ver schillende excursies door onze provincie verbonden, zoo staat ook een bezoek aan Bolsward op het programma en wel op Vrijdag a.s. Onze plaatselijke Vereen, van Handel, Nijverheid en Vreemdelingenverkeer zal dan de gastvrouw zijn van het gezel schap. Komende van Franeker wordt het ge zelschap pl.m. 12 uur op het Stadhuis welkom geheeten door onzen Burge meester. Het ligt in de bedoeling het gezelschap dan uit te noodigen tot eer» bezoek aan de Martinikerk, waar de WelEd. Heer A. Alt een orgelconcert hoopt te geven. Daarna wordt het gezel schap in hotel De Wijnberg een koffie maaltijd aangeboden. PLECHTIGE EERSTE H. MIS. Zondag 25 Juni was voor de Katholie ken van onze stad een bijzondere feest dag. Op dezen dag droeg de WelEerwaar- de Pater Siardus Gerritsma, Augustijn, voor de eerste maal het H. Misoffer aan God op in zijn parochiekerk. Onder het zingen van het „Veni Crea tor” werd de Neomyst naar het altaar geleid door de assisteerende Geestelijken misdienaars en bruidjes. Bij de H. Mis werd de jonge priester geassisteerd door de Z. E. P. Smits, Prior en Pastoor te Witmarsum, als presbyter-assisteurs, de WelEerw. Pater Eykholt O.F.M., als dia ken en de WelEerw. Pater Serroux O. E.S.A. als sub-diaken. De feestpredikatie werd gehouden door den WelEerw. Pater Hutjens O.E. S.A. die op voortreffelijke wijze het H. Priesterschap schilderde als een groote genade van God aan de menschen, en daarbij de bedieningen van den Priester uiteenzette. Alle dagen moeten wij God voor deze groote genade danken. Na de H. Mis zong het zangkoor, ver sterkt met het jongenkoor, het „Haec Dies” van A. H. van de Ven, alhier. Om vier uur werd een plechtig Lof van dankzegging gehouden, waarbij de WelEerw. Pater W. Groothuizen O.F.M. assisteerde, als diaken en de WelEerw. Pater A. Boere, O.F.M., als sub-dia ken. Een druk bezochte receptie getuigde van de groote belangstelling, die de jon ge priester en zijn familie bij deze ge legenheid te beurt viel. VERJAARDAG Z. K. H. PRINS BERNHARD. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard houden de Chr. Muziekvereen. „Oranje” en het Sted. Muziekkorps a.s. Donderdagavond 29 Juni, ’s avonds 7 uur, vanaf de muziek school in de Kerkstraat, een muzikale rondgang door de stad. PERSONEEL-KAATSPARTIJ. Zaterdagmiddag hield het personeel van de fa. Van der Plaats alhier een on derlinge kaatspartij, die veel belangstel ling trok. De prijzen voor dezen wedstrijd waren door de firma uitgeloofd, bovendien een wisselbaker, beschikbaar gesteld door den heer J. Heeres en zilveren medailles door de andere firmanten. Scheidsrech ter was de heer W. Kuipers. Er werd met veel animo gekaatst. Als prijswinnaars kwamen ten slotte Uit deze vriendschappelijken wedstrijd naar voren: 1ste prijs: H. Nota, H. Dijkstra en C. van der Eéms. 2de prijs: W. Nota, W. Sprik en M. Reidsma. 3de prijs: D. Ykema, D. Wijnja en J. van der Eems. Koning van de partij werd H. Nota, die dus voor dit jaar houder is van de wis- selbeker. De medaille voor de meeste en verste bovenslag viel ten deel aan W, Nota. Voor de beste oudste deelnemer na lo ting aan D. Schram. De belangstelling voor de buitenland- sche politiek heeft zich de laatste we ken voor een groot deel verplaatst naar China. Het gewapend conflict tusschen China en Japan duurt naar het oordeel van de Japansche hoogere militairen veel te lang, een opvatting, die ook door de niet militaire autoriteiten ten volle be vestigd zal worden. Beide stroomingen zijn al lang niet eens over de wijze, waarop een beslis sing in dezen strijd kan worden gefor ceerd. maar zooals de situatie zich de laatste weken verscherpte, bleek toch dat de militire leiders het meest op den voorgrond komen. De politiek van deze militaire bevelhebbers is met alle be schikbare middelen de aanvoer van oor logsmateriaal ten behoeve van Tsjank Kai Sjek, den Chineeschen leider, af te snijden, maar.daarmee komt men in Japan in conflict met Europa en Ame rika. We willen niet direct beweren, dat alleen handelsmogelijkheden voor deze werelddeelen in het algemeen als het eerste argument op den voorgrond' staat en ook overwegingen van gewoon men- schelijkheid, van rechtvaardigheid, zelf- bestemmingsrecht en meer van die fraaie woorden een groote rol kunnen spelen. Maar de tijd heeft nu langzamerhand wel geleerd, dat ’t verlies van een goe de klant voor een lapd soms meer be teekent dan al die mooie woorden teza men. Stuurt Japan wel overwogen aan op een gewapend conflict met de andere werelddeelen? Dat is de vraag die ons nu reeds en kele weken bezighoudt. De bezetting van de internationale concessie te Tientsin en vooral de grievende beleedigingen, die de Engelsch^n zich moeten ïaterfl welgevallen, hebben een storm van ver ontwaardiging in het trotsche Albion doen, oplaaien. Als antwoord op deze algemeene Britsche verontwaardiging heeft Cham berlain zich genoopt gezien een meer krachtiger houding tegenover Japan te moeten innemen. In een rede te Cardiff gehouden, heeft de Engelsche premier zeer duidelijk de houding van Engeland uiteengezet en daaruit blijkt, dat, hoe wel men alles wil doen om de vrede te handhaven, dit niet kan gaan ten koste van beleedigingen, zooals deze thans door Engeland geduld moeten worden. Zeer beslist heeft Chamberlain nu ver hef volk tot uiting komt over actueele politiek, d. i. zijn oordeel over de noodzakelijke bestuurspractijk van de naaste toekomst. Wat zou men.Dui zenden kiezers kan niets eens de eenvou dige techniek van het stemmen worden duidelijk gemaakt. Vandaar de „van on waardes”. En die menschen moeten van hun zienswijze laten blijken over bin nen- en buitelandsche politiek. Verkiezingen vormen practisch een ge legenheid tot getuigenis van het beginsel. En als zoodanig zijn ze te aanvaar den. Maar voor de rest. Zooals ik zei: een aanteekening van het beginsel op de gezinskaart in het re gister van den Burgerlijken Stand zou me’ voldoende zijn. En aan de hand van die aanteekenin- gen: de evenredige vertegenwoordiging. De prijzen werden na afloop in de zaak Marktplein aan de desbetreffende winnaars met een toepasselijk woord uit gereikt. VERGADERING van den Raad, op Dinsdag 27 Juni a.s., ’s avonds 7 uur ten Stadhuize. Agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van en kele kanaalgedeelten in eigendom, eventueel onderhoud. Idem tot vaststelling van de reke ning van het Algemeen Stads armenhuis over 1938. Wijziging bedrijfsbegrootingen, dienst 1938. Wijziging dienst 1938. P. T. T.-DIENST OP 29 JUNI AS. In verband met de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zijn de kantoren voor den postdienst slechts geopend tot 12 uur. Voor Bolsward vervalt de mid- dagbestelling. De verzending is als op werkdagen. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. WONSERADEEL. VERGADERING van den Raad dezer gemeente op Donderdag 29 Juni 1939, des nam. 2.30 uur (off. tijd) ten gemeentdhuize te Witmarsum. Agenda: Notulen van de vergadering van 3. 1 I 12i/2 1. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1