Buit enlandsche Revue. De Professor lo Amsterdam en de onderwllzer in Ziiiduiolde. III. V. O. UIEOFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Woensdag 5 Juli 1939 35?!£ Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 51 I Md. 11. 12. 13. 16. Koraal. Advertentiën per regel: Woensdagununitner 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland IMi ct. Buitenland 2^i ct. misdaad geworden tegenover de weten schap en tegenover de democratie. Speciale inrichting voor 9. 10. 14. 15. 7. 8. K. Koopmans. P. de Boer. J. Zoethout Jr. J. Adema Sr. A. Adema. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 4. 5. 6. ZWEMSCHOOL De temperatuur van het water is heden 19 graden. Wenken voor Uwe gezondheid. Eet onze beste erwten en boonen. Friesch droog spek verlaagd, per pond, vanaf 33 cent. Lekker zuur, 10 cent per flacon. BRANDSMA’s WINKELS. Wat in Amsterdam „in het groot” ge schiedde, gebeurt in kleinere steden „in het klein”. Ik las een verslag van den raad der gemeente Zuidwolde. Omdat ik de leden van den raad dezer kleine plattelands gemeente toevallig ken, neem ik een be paald debat in dat bestuurscollege teil voorbeeld. Dat ik niet ter navolging kan aanbevelen. Een der leden stelde een regeling voor, waarbij candidaten voor een on- derwijsbetrekking een proefles moeten geven, die door de raadsleden kan wor den bijgewoond. Het voorstel vond bij val. Een der heeren zeide er mede véél voor te gevoelen om zich persoonlijk van de bekwaamheid van het onderwijzend personeel te overtuigen. Er waren nog méér voorstanders. Het doet er hier verder niet toe, hoe het voorstel aan zijn eind is gekomen. Ik ken toevallig de leden van dezen raad; zq onderscheiden zich kwalitatief niet van de bestuurderen eener andere plat telandsgemeente. Ze zijn kleine boertjes met een gezond verstand, maar van een geringe schoolsche ontwikkeling. Als ze een brief moeten schrijven, dan gaat ze dat even moeilijk af als mij het melken van een koe. Da’s geen schande; ieder z’n stiel. Maar wat weten zulke menschen nou van paedagogie bij het onderwijs, van taal- en rekenmethoden, enz. enz., dat ze zich het recht durven aanmatigen om ’n onderwijzer (es) naar zijn (haar) waarde voor de school te beoordeelen? Zuidwolde noemde ik enkel als voor beeld in tientallen gemeenten wordt de democratie verkracht door aanmati gingen als die, welke ik schetste om trent deze kleine Drentsche gemeente en.Amsterdam. Tusschen wat met de hoogleeraars- benoeming in de hoofdstad gebeurde en inzake onderwijsbenoemingen te Zuid wolde werd voorgesteld, is slechts een gradueel verschil. Kamerleden, die over zijden kousen komen te praten en raadsleden, die een candidaat-hoogleeraar of een idem-on- derwijzer zelfstandig naar zijn geschikt heid willen beoordeelen, maken de de mocratie belachelijk. En ze schaden het algemeen belang. Gezonde democratie eischt van ze, dat ze het gegeven deskundige advies volgen, of het advies (de voordracht) renvoyeeren, wanneer ze meenen, dat de samenstelling niet steunt op objectivi teit. x Als er ooit een tijd geweest is, waarin we bijna dagelijksch van de eene sen satie in de andere gedompeld worden, dan is het zeker wel de tijd die wij nu beleven. Spanning rondom Tientsin; spanning rondom Dantzig; spanning in binnen- en buitenland in politiek en eco nomie, in staatkunde en diplomatie. Het gaat met ons wereldbestel als een joggie, dat een kermisballonnetje gekre gen heeft. Het eerste uur speelt ’t ven tje rustig met die prachtige ballon, maar dan even probeeren of er nog niet een beetje lucht bij kan, lukt dit, dan gaat-ie even later nog eens probeeren, net zoo lang tot de spanning te groot wordt en de flarden hem in het gezicht spatten. Deze beeldspraak is in de allereerste plaats toepasselijk op Duitschland. Op verschillende tijden is in dit „lebens- raum”-ballonnetje wat lucht bijgepompt tot dat vandaag de dag de spanning zoo groot Is, dat elke dag de zaak uitelkaar kan spatten. De groote vraag blijft dan: OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Óver de maand Juni zijn uitgeleend in totaal 318 boeken, waaronder 23 uit de Leeszaal van Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg 106, t.w. 11 dames ep 95 heeren. Koraal. Frysk Folksliet J. Oostelaar. La Flammerole, marsch L. Vermaelen. Cendrillonette, fantasie F. Andreu. Verkenners, marsch, Alb. Kappert. Les échos du Moulin de Rosay, fantasie F. Baziray. J Excelsior, marsch A. van Kooten. Christelijke liederen. -:- Pauze. -:- Christelijke liederen. Loudspeaker, marsch S. P. van Leeuwen. Aubade Florentine, fantasie P. de Noslin. Entrée de Concours, marsch C. J. N. Cori. La Coupe d’Argent, fantasie Louis Bajus. Jubelklanken, marsch A. J. Maas. Wilhelmus van Nassouwe, C. L. Walther Boer. KAATSPART1J NIEUWE BUURT. Zondag j.l. hield, traditie getrouw, het nieuwe stadsgedeelte haar buurtkaats- partij. Mede doordat er te weinig deel nemers onder de jongeren waren, zag de commissie zich genoodzaakt om de jon- genspartij af te lassen. Als gevolg hiervan bleek nu dat voor deze partij niet minder dan 18 parturen op de lijst voorkwamen. Na menig spannende partij was de uit slag als volgt: 1ste prijs: C. de Way, Jan Peters Sr. en A. Meinen Sr. 2de prijs: J. Stormer, P. Brandenburg 1. 2. 3. 1STE ORGELCONCERT. Het koraal „Vom Himmel hoch da komm ich her” waarmede de tekst van ons Gezang 112 maar zeer uit de verte overeenstemt, is eigenlijk een oud kerst lied, dat door Dietrich Buxtehude met een meesterlijke Cantus firmus in basso is bewerkt; het is jammer genoeg wat kort, maar toch zeer dankbaar. Bach’s eveneens kleine Preludium 9 moll (band III no. 5) dat interessante geluidswisselingen-in-echo te hooren geeft, werd door Concertgever van een ander Bachfuga voorzien, n.l. Fuga g moll (band IV no. 7) wier prachtig the ma Bach ontleende aan een oud-Neder- landsche volksdans, en die als fuga een der schoonste orgelstukken van den meester is. Ook de Fantasie-sonate in gis moll van Joseph Rheinberger (no. 17 opus 181) die men zoo goed als nooit hoort uitvoeren, is een belangrijk werk, boeiend en melodieus. In vele opzichten doen Rheinberger’s orgelsonaten denken aan die van Guilmant, slechts is de stijl wat stijver dan van deze laatste, met eens soms te veel aan melos; maar dat vooral de Meditation ’n heerlijk vloeiend stuk muziek is, staat vast. De Finale dezer Sonate die we toch eigenlijk wel gaarne zouden hebben gehoord, stond helaas niet op het programma vermeld. Inplaats daarvan speelde de organist Lemmens „Fanfare”, die we ryet zoo bij zonder konden bewonderen, omdat de registratie in geen enkel opzicht aan ge schetter van trompetten deed denken, waarom Concertgever dit stuk geheel zonder tongwerken speelde, is ons niet recht duidelijk; wellicht omdat er thans koper genodg op het orgel aanwezig was. Het „Koperkwartet” van de heeren Nawijn, Hamstra, Jellema en Falkena bracht op verdienstelijke wijze een vier tal koralen ten gehoore, waarbij een vrij homogeen ensemble-klank werd bereikt, al zijn we geneigd, die voor een niet gering gedeelte toe te schrijven aan de medewerking van het orgelgeluid. Voor al de beide pistons leverden met hun zeer goede adembeheersching mooi le gato spel, waartegenover de trombone en bas schier iedere noot stootten; wel iswaar vereischen deze grootere instru menten meer lucht dan de kleine pistons, zoodat daarop ook minder noten in één adem kunnen worden gespeeld, maar 3de prijs: Tj. v. d. Hauw, S. Adema en Sj. Oosterbaan. 4de prijs: R. van der Zee, S. Bangma en J. Teernstra. 5de prijs: Jan Ferwerda Jr., Jan en Jac. Postema. De koningsprijs, beschikbaar gesteld door bakker Laagland, werd uitgereikt aan C. de Waij. Door den heer J. van Dalen werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt, die mede namens de commissie dank bracht aan de buurtbewoners, die door hun fi- nancieele bijdrage hen in staat hadden gesteld fraaie prijzen beschikbaar te stellen voor dezen dag. Ook aan den scheidsrechter, den heer H. Feenstra werd ’n woord van dank ge bracht, evenals aan de keurmeesters, die hun taak zoo serieus hadden opgevat. Aan het slot van dezen prachtig ge slaagden kaatsdag, ontving iedere deel nemer nog een mooi cadeau als herinne ring. Tevens bracht de commissie een woord van dank aan de kaatsvereeniging „Bolsward” voor het afstaan van haar materiaal. met drie of zelf» twee bindingen zou het koraalspel al veel winnen. De zuiverheid waarvoor we eigenlijk het meest bevreesd waren, hield zich bo ven verwachting goed, afgezien van heel enkele noten in de beide onderstemmen. Alles bijeengenomen gelooven we, dat de vier spelers bij voortdurend oefenen, stellig een samenstel van uitstekende toonkwaliteit zouden kunnen bereiken. hoe lijmen we de stukken weer aan el- 1 kaar? of.zou de zaak onherstelbaar. 1 verloren zijn? i Zelfs de grootste optimist zal moeten 1 erkennen dat we thans heel wat dichter bij een wereldoorlog staan, dan in Sep- i tember 1938. Wat Duitschland precies in zijn schild i voert, is natuurlijk niet bekend, het is i gissen en veronderstellen. Het eenige wat we met zekerheid weten is dit: Duitsch land werkt stelselmatig aan die zooge naamde vreedzame verovering. Alles gaat volgens een vast omlijnd plan. Elke actie wordt zorgvuldig voorbereid en wanneer de tijd rijp is, uitgevoerd. Let eens op de kwestie-Dantzig. Een buiten gewoon groot aantal Duitschers heeft plotseling een bevlieging gekregen, hun vacantie in Dantzig door te brengen. Toevallig behooren deze vacantiegan- gers tot de S. S. of S. A. Vanzelfsprekend nemen deze op een dergelijke vacantie- trip hun uniform en wapens mee. Deze vreedzame invasie heeft het Duitsche element in Dantzig belangrijk versterkt en zoo wordt langzamerhand de Pool- sche invloed gebroken. Wanneer Hitler dan de kans zou wagen een bezoek aan deze vrijstad te brengen, dan is het ent housiasme in deze geheel verduitste stad natuurlijk onbeschrijfelijk en wie zal het Duitschland dan kwalijk mogen nemen, dat deze menschen in een roes van ge lukzaligheid smeeken weer tot het heer lijke en groote Duitsche rijk te mogen worden toegelaten. Zoo is immers het Sudetenland, zoo is ook Czechië, zoo is Oostenrijk en zoo moet Hongarije en Dantzig weer één worden met het Duitsche rijk. Aan de uitvoering van deze plannen wordt nu sinds September 1938 stelselmatig ge werkt. Oogenschijnlijk met succes, maar in de laatste maanden steekt Engeland een spaak in het wiel. De Fransch-En- gelsche garantie aan Polen, betreffende Dantzig en de Poolsche corridor maakt het voor Duitschland onmogelijk zonder de risico van een wereldoorlog bezit te nemen van de veelbesproken vrijstad en omgeving. Zal deze wetenschap Duitsch land tot bezinning brengen? Neen Elke poging van Engeland of Frankrijk om langs minnelijken weg deze kwestie te regelen, is afgestuit op de zelfgenoeg zaamheid van de Duitsche leiders. Deze menschen zijn er vast van over tuigd dat Engeland en Frankrijk toch niets anders zullen doen dan dreigemen ten lanceeren en (wanneer ze eenmaal voor een voldongen feit geplaatst wor den, evenals in September) ter wille van den vrede nog meer kleine landen zullen opofferen. Voor enkele maanden terug hebben we 1 ook de meening verkondigd, dat Enge land en Frankrijk om de kwestie-Dantzig geen wereldoorlog zouden ontketenen, maar nu men van die kant een pertinente verzekering gegeven heeft, dat elke vorm van agressie, ook in de Poolsche corridor niet meer geduld kan worden, zijn we heel wat dichter bij een wereld oorlog aangeland. Bovendien in September 1938 was En geland niet klaar voor den oorlog. Het leger-apparaat functionneerde op geen stukken na zooals nu. De vliegtuigen industrie was nog in opkomst, het land leger nog in wording, maar nu? Meer dan 1 millioen vrijwilligers hebben zich dit jaar aangemeld. De vliegtuigfabrica- tie is zoo geperfectionneerd, dat men per dag de luchtvloot ziet groeien. Maar ook Frankrijk zit niet stil en hoewel men hierover weinig cijfers ver neemt, kunnen we toch veilig aannemen, dat ook dit land tot de tanden gewapend wordt. We weten ook dat in Duitschland alles opgeofferd wordt aan de bewape ning. Waarschijnlijk las U dezer dagen ook het bericht, dat het hotelpersoneel wordt opgeroepen voor arbeidsdienst aan het Oostfront, dat de kinderen van mulo en gymnasium hun vervroegde vacantie moeten gebruiken om de oogst binnen te halen. Alles wordt in Duitschland op geofferd aan de uitbreiding en instand houding van de weermacht. Aan de andere kant mag ook wel eens de vraag worden overwogen: heeft Duitschland nu zooveel profijt gehad van de annexatie van Bohemen en Moravië? Neen, zeker niet.momenteel leveren deze grondgebieden meer last dan voor deel. Henlein heeft nu weer de Tsjechen moeten waarschuwen, dat zij hun gere serveerde houding tegenover de Duit schers moeten laten varen. Het Tsjechi sche volk moet inzien, dat in den toe stand niets kan worden veranderd, met andere woorden, zij moeten.zich de on derdrukking maar laten welgevallen. Dat gaat zoolang de Duitsche knoet elke vrije meeningsuiting in de kiem smoort, maar wanneer deze menschen ook maar even de kans zien zich aan die druk te ontworstelen, dan zullen ze elke gelegen- Elk stelsel kan tot in het absurte wor den doorgevoerd ook de democratie. Wat op zich zelf niet tegen het stelsel behoeft te pleiten, maar wel tegen het misbruiken er van. Er is een zuinigheid, welke zich zelf bedriegt. Er is ook een democratie, wel ke zich zelf nekt. D edemocratie is 'onlangs van zekeren kant belachelijk gemaakt, toen de Twee de Kamer te beslissen kreeg over een ontwerp tot contingenteering van zijden dameskousen. Wat weten de Kamerleden nou zoo hoorde men van zijden dameskousen?! Ik geef toe: waarschijn lijk uitgezonderd de vaders van vele dochters niet zoo heel veel. Ook over de wenschelijkheid van contingenteering van zulke kousen zullen ze moeilijk een eigen oordeel kunnen vellen. Dat eischt de democratie ook niet van ze. Deze eischt, dat ze zullen toezien: dat de wetgever zijn ontwerp heeft ge baseerd op adviezen van deskundige en objectieve beoordeelaars. De grond slag waarop het ministerieele ontwerp steunt, Is discussiabel, de zijden kousen zijn het niet. Wie over deze laatste zou beginnen, maakt zich en de democratie belachelijk. Amsterdam heeft een gemeentelijke universiteit en het Is dus juist, dat de gemeente de hoogleeraren aan deze in richting benoemt. En het verantwoorde lijke gemeentebestuur is: de raad. Moeten daarom alle raadsleden speci alisten zijn in alle vakken, welke aan de gemeentelijke universiteit worden onder wezen? Dat kunnen ze niet. Op dót punt zal de gemeenteraad zich dan onbe voegd moeten verklaren. Maar het recht der benoeming blijve aan dit'col lege. Wanneer we een voorbeeld „in ’t klein” kiezen, zullen rechten en de prac- tische (en logische) toepassing dezer ons duidelijk zijn. Gij lezer, hebt een zaak, een fabriekje. Stel het u eens voor. Daar is een typiste noodig, maar ge hebt van typen niets geen verstand. Zult ge dan zeggen: nou laat ik de benoeming maar aan mijn „eerste bediende” over? Neen, dat doet ge niet. Ge zult het advies van uw eer sten bediende vragen; ge zul' overwegen en beoordeelen, of dat advies op goede en objectieve overwegingen steunt. Ge zult b.v. trachten na te gaan, of de aan trekkelijkheid der candidate den advi seur niet meer kan hebben beïnvloed dan dezer nauwkeurigheid en vingervlugheid. Maar als ge aldus het advies hebt ge wogen, dan zult ge aan de hand daarvan uw besluit nemen. Desnoods zult ge vooraf nog uw adviseur corrigeeren en hem om een verbeterd advies vragen, steunende op objectiever overwegingen. Het advies zal in elk geval doorslag gevend zijn. Toen de Amsterdamsche gemeenteraad een hoogleeraar in de vaderlands’che ge schiedenis benoemde Dr. Romein buiten de voordracht om, welke op des kundige adviezen steunde, maakte ze de goede democratische practijk tot een aanfluiting. Het staat vast, dat de benoeming in dit geval op politieke gronden is geschied, welke niets gemeen hadden met wetenschappelijke overwegingen. De heer Wijnkoop heeft verklaard, dat de communisten zonder wie geen meer derheid kon worden verkregen dezen keer in tegenstelling met een vroegere stemming, waarbij Dr. Romein belang hebbende was, vóór dezen candidaat zouden stemmen, omdat die inmiddels ten aanzien van Sovjet Rusland een „ver beterd” standpunt zou hebben ingeno men. Ik wil aan de meerderheid ten deze volkomen recht laten wedervaren en er aan herinneren, dat zij uiting heeft ge geven aat? haar overtuiging, dat ook weer politieke overwegingen hét“advies van curatoren hebben beïnvloed, die Dr. Romein zouden hebben geweerd, omdat hij „marxistisch” zou zijn afgestemd. Meende de raadsmeerderheid dat in derdaad, dan had zij van haar gevoelen moeten laten blijken en B. en W. moeten uitnoodigen om, deze gevoelens ter ken nis brengende van curatoren, aan dezen een nader advies te verzoeken. Nu heeft de benoeming, blijkende uit de verklaring van den heer Wijnkoop, den politleken grondslag gehad, welke de meerderheid in het advies, van cura toren brandmerkte, en is daardoor een PROGRAMMA van het Park concert op Donderdag 6 Juli ’s avonds 8 uur door de Chr. Muziekvereen. „Oranje” te Bolsward, Directeur de heer C. Kaspersma. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag werd de 2de wedstrijd ge houden in de Harlipgervaart. Van de 17 baarzen boven dj; wettelijke maat, wist D. Bangma de grootste baars te vangen n.l. van 23 C.M., waarmede deze dan ook beslag legde op den Isten prijs. 2de prijs: St. Ruiter. 3de 4de 5de 6de 7de Extra prijs: Dirk de Jong. heid dankbaar aanvaarden. Dat i» het tweede gevaar voor Duitschland, wan neer dit in een oorlog gewikkeld wordt. De binnenlandsche situatie is van dien aard, dat bij een mogelijk verlies het nu stelselmatig opgekweekte enthousiasme plotseling omslaat en zich keert tegen de leiders, die als dictators het vrije be schikkingsrecht zoo langen tijd hebben beperkt. Na deze lange beschouwing moeten we toch weer even terugkeeren naar het zwaartepunt in de tegenwoordige crisis, n.l. Dantzig. De Japansche provocatie in China is weer op den achtergrond gedrongen; de afgebroken onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland interesseeren ons. momenteel niet veel; alles concentreert zich op de vrijstad Dantzig. Reeds eer der hebben uitvoerige geruchten over ’n Duitsche putsch de ronde gedaan; ze werden weer tegengesproken en verdere actie bleef uit. Nu vooral de laatste da gen geeft ook de Engelsche pers van haar bezorgdheid blijk. Men acht in Lon den thans een crisis te Dantzig nabij, en A. Bijlsma. De actie zou beginnen met een bezoek van Hitler aan Dantzig. Dit bezoek is naar uit betrouwbare bron wordt mede gedeeld, bepaald op 20 Juli. Men vraagt zich thans af: hoe is de houding van Polen, die toch wel als eerst belangheb bende mag worden beschouwd. Volgens een Reuterbericht uit Warschau zal elke actie door doeltreffende maatrege len van Poolsche kant worden gevolgd. Iedere daad tegen de vrije stad zal als een casus belli worden beschouwd. Ten slotte nog enkele gedachten ge wijd aan Japan. De incidenten te Tient sin hebben de verhouding van Engeland tot Japan in beduidende mate verscherpt. Wel zijn er onderhandelingen gaanda tusschen Tokio en Londen, maar onder- tusschen hebben de militaire Japansche leiders te Tientsin besloten de contröle op het verkeer te verscherpen. Dat dit het gevaar met zich brengt van nieuwe incidenten is zoo vanzelf sprekend, dat we dit niet nader behoeven te formulee- ren, evenmin onze meening, dat geheel deze actie in China een onderdeel vermt van de belangenpolitïek tusschen Duitschland, Italië en Japan. Hoe zullen we volgende week over a deze problemen denken? ff 99 99 99 99 DE JONG s NIEU WSBI waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1