Buitenlandsche Revue. nnfflnninnniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinii HI. I. 0. UIERFF Dr. J. Th. n. Schreuder De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen OPRUIMINGEN. 35g*£ Jaargang Woensdag 12 Juli 1939 No. 53 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD te S n e e k heeft de practijk hervat Groote voorraad Onderdeelen en Banden IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII1IIIIUIIIII1UI Stadsn i euws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 14 36 en ne IJ n- den. Md. 50 50 :ts. ts. Advertentiën per regel; Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. NU GE VACANTIE-PLANNEN HEBT: LEEST DE ADVERTENTIE PAGINA’S! De vraag aan het einde van onze vo rige weekrevue gesteld: hoe zullen we een volgende week over de wereldpro blemen denken? is ook in de afgeloo- pen week geen stap dichter tot de op lossing gekomen. We moeten nog steeds de algemeene opinie onderschrijven dat er spanning in overvloed is en niets er op wijst, dat ’n verbetering binnen afzienbaren tijd ver wacht kan worden. Wanneer we de kwestie-Dantzig in de eerste plhats on der de loupe nemen, dan blijkt er sedert de vorige week niet veel veranderd. Tenminste aan den buitenkant. Wanneer men de berichten een beetje critisch leest, bemerkt men telkens, dat er eigen lijk tusschen de regels door meer staat, dan in het geheele bericht. Dantzig, zoo lezen we, is momenteel zeer in trek als vacantieoord voor Duitsche toeristen. Ongeveer 12000 zijn er in den loop der laatste maanden aangekomenmaar nu komt het typische uit een ander be richt: „Eenheden uit de S. S. en S. A. welke kort geleden in Dantzig zijn aan gekomen, hebben voor gouwleider For ster gedefileerd.” Daaruit blijkt, dat de Duitsche toeris ten voor het meerendeel gewapende S. A.-mannen zijn. De bedoeling is erg doorzichtig. Dantzig moet een getrouwe copie worden van het Sudetenland en de Poolsche corridor ondergaat dan het lot van Tsjecho-Slowaklje. Zoo is zeer waarschijnlijk de gedach tengang van de Duitsche leiders, maar een herhaling van September 1938 is nu niet geheel te verwachten. Engeland en Frankrijk hebben sedert het vorige jaar de achterstand in de be wapening weggewerkt, zoodat men nu ook militair gesproken klaar is. Dit be- teekent dat men niet alles goedkeurt wat Duitschland zich meent te mogen veroor- Speciale inrichting voor er. )U- Verschljnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 et. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal DRENKELING. Dat iemand die in een kano wenscht te varen wel eerst de zwemkunst dient machtig te wezen, bleek Zondagmorgen waar te zijn, toen de persoon Molle Eier in een kano varende omsloeg en in de diepte wegzonk, wat ongeval gelukkig werd opgemerkt en hij met behulp van de reddingsbaak hangende aan de brug leuning aan de Blauwpoortsbrug van onder water werd opgehaald. Nadat deze drenkeling na ongeveer 10 minuten in het water te hebben gelegen, door hulp van den persoon Ynte Adema, kruidenier alhier welke dadelijk overging tot toepassen van kunstmatige ademha ling, gelukte het dezen de levensgeesten weder op te wekken. De heer Adema nam destijds deel aan een cursus in E. H. B. D. en Redden van Drenkelingen, maar door omstandighe den heeft hij aan het examen voor ver krijging van het diploma niet deelgeno men. Thans heeft hij het destijds geleerde in practijk kunnen brengen en hem komt een woord van lof toe voor zijn oordeel kundig optreden bij het opwekken van levensgeesten. Dat vele bewoners alhier het nut nog niet inzien, wat met een reddingsbaak kan worden verricht en geheel onver schillig zijn voor hun doel, blijkt nog maar dikwijls, daar vele malen deze ha ken van de brugleuningen afgehaald en in het water worden gegooid. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 ft: uk js- er. nk e- ïl- grensincident spreken. Volgens de Ja panners neemt de strijd een voor hen gunstig verloop. Tank-eenheden hebben de vijand uit zijn stellingen verdreven. 24 Russische vliegtuigen werden neerge schoten, terwijl voorts meer dan 200 tanks verloren gingen. Van andere zijde bericht men evenwel, dat de Mongolen stand houden bij de Westelijke bruggen. De laatste week zijn ongeveer 60000 man van het Russische leger naar Mongolië gezonden om het moreel van de Mongoolsche troepen te versterken. Vijftig Russische en Mongool sche vliegtuigen hebben dezer dagen bo ven het Boeirmeer gevlogen. Japansche vliegtuigen zijn toen opgestegen en heb ben 25 neergehaald. Zoo zien we dus ook weer op een nieuw terrein de tegenstellingen onder geschikt gemaakt aan de wapenen. Wanneer zal de tijd toch eens komen dat het onderlinge wantrouwen uit de wereld verdwijnt? Het moet toch moge lijk zijn elke kwestie in onderling over leg te regelen en vooral mogen we hopen en wenschen, dat bij hen, die in onze samenleving nog de beschikking hebben over het wel en wee van millioenen men-, schen, de verantwoordelijkheid voor zoo veel menschenlevens .belangrijk sterker zal spreken dan eenige. tientallen procen ten dividend, die misschien met aandee- ien in de oorlogs-industrie gewonnen kunnen worden. Inderdaad, het staat er: opruimingen. Maar |het wo(rdt jtoch ge lep jpolitiek artikel. Wat ik schrijven ga, staat in geen enkel verband met de kabinets crisis. En ik wil ook niet over po litiek schrijven, want ik ruik de vacan- tle. Al kwam Colijn me in hoogst eigen persoon opzoeken en me vertellen, dat-ie een stuk of tien portefeuilles „te geef” had ik en zoude hem zeggen: als Uwe Excellentie nA de vacantie nóg geen liefhebbers hebt gevonden, kan hij zich als nog bij mij vervoegen, voorloo- pig heb ik geen interesse voor porte feuilles. Te weten: niet voor politieke portefeuilles. Zoo’n gewone zakporte- feuille u weet wel: zoo’n zachte van saffiaanleer nou, die kan ik wel ge bruiken. Als Ik straks naar zee of bosch ga ik ben daaromtrent nog niet defi nitief besloten en ik moet 'n m’n ho tel een kleinigheid betalen, dan maakt het ongetwijfeld Indruk, als ik een goed uitziende portefeuille kan trekken, welke in stand en rang boven derzelver Inhoud staat. Opscheppen kost niet veel en is een der meest beoefende sportieve be zigheden van vacantiegangers. Als we zoo enkel onder vreemden zijn, doen we zoo’n beetje losjes en we pra ten wat geaffecteerd; de notaris-klerk wekt den indruk, dat-ie meneer zélf is en ondergeteekende is nog nooit uit z’n pension op de heide teruggekeerd, of ze zeiden hem na: die Colijn zal toch wel een heele hulp aan hem hebbent Maar ik dwaal af. Ik wilde den lezer en de lezeres er aan herinneren, dat ze straks, als ze op vacantie gaan, een hoop noodig heb ben. Niet enkel een nieuwe portefeuille, maar ook een flanellen broek en een paar luchtige polohemden, waarin we „van alles” kunnen en zullen doen, van wandelen tot zwemmen, maar waar in we nooit of te nimmer polo zullen spelen; voorts nu doe ik een woordje voor de dames die „niets (hebben) om aan te trekken” een paar nieuwe g e- schikte jurken, van die gemakkelijke u weet wel, die je wasschen kunt. Enne, enfin laat ik maar niet gaan opsommen, wat dames voor een vacantie-uitstapje allemaal noodig hebben. Ze weten het zelf ik zucht met u mee, op mannen broeders maar Al te goed. Vacantieplannen wekken problemen, want ze eischen uitgaven vóóraf en een spaarpot voor onderweg. En toch, en toch....: alles regelt zich zelf in het leven. (Excuseer me dezen luchtigen kijk welke) voortkomt uit de lossinnigheid, die zich jaarlijks omstreeks half-Juli van me meester maakt. Alles wat we „noodig mee te nemen” hebben, wanneer we straks het stof on zer woonstede van de voeten stampen om elders de longen vol te gaan zuigen met het stof onzer heirbanen en de zweetluchtjes van op bekende toeristen plaatsen, dus in de „vrije natuur”, sa mengeplakte menschenmassa’s ik zeg: alles wat we dan noodig hebben, vanaf een stuk zeep en een nieuwe tandenbor stel tot ja, tot de gekste en duurste dingen toe, koopen we voor den halven prijs. Heuschl Bekijk daartoe de pagina’s der eerst volgende nummers van onze krant maar eens. Besteedt, zoo raad ik u, aan die ad vertenties heel veel aandacht, vóór ge op vacantie gaat. Dan weet ge, waar ge ten behoeve van uw vacantletocht te recht kunt voor een prikkie. Twee maal per jaar mag de winkelier zoo bepaalt de wet het opruiming houden. En hij mag het niet (uitzonderingsge vallen daargelaten, voor welke toestem ming van de Kamer van Koophandel noodig is), meerdere keeren doen, Eh ook niet buiten de tijden, eveneens bij de wet geregeld. De eerste oprulmings- mogelijkheid bestaat voor den winkelier jes die zich hebben laten kennen als pret tige passagiers en aan de commissie voor hun gul onthaal. Namens de Ouden van Dagerf bracht de heer Jac. Winia in een humoristische speech dank aan de Commissie en ver der aan allen voor dezen onvergetelijken middag. Op zijn verzoek werd staande het Friesch Volkslied gezongen. Ook de heer O. Feenstra bracht in warme woorden dank voor ’t genotene. Onder daverend applaus werd aan de twee oudste deelneemsters van de tocht, de dames Wed. A. Bielaard 86 jaar en Wed. v. d. Pan 85 jaar een cadeau, in den vorm van een gebak, aangeboden. De twee oudste deelnemers, de heeren Hooghiemstra 87 jaar en Draaisma 85 jaar, ontvingen elk een tabakspijp en een pakje tabak. Het was bijna tien uur, toen de voor zitter, de heer J. Kooistra, namens de commissie dank bracht aan allen, die hebben meegewerkt om deze prachtige tocht te doen slagen. De commissie kan dan ook met zeer groote voldoening op dezen dag terug zien. Arts voor Inwendige Ziekten 2e ORGELCONCERT. Een bijzonder mooi orgelprogramma kregen we dezen avond. Evenzeer als de melodie van het koraal: „Wie schön leuchtet der Morgenstern” schoon en stralend is, heeft Bach van zijn Choral- vorspiel „per Canonem” iets zeer belang rijks weten te maken; de kunstvolle doorvlechting van de canon (tweestem mig) is heel doorzichtig en zonder moeite uit elkaar te houden. Het geluids- volume hierbij hadden we ons veel zach ter gedacht,| maar ook dit heldere deed het wel; men kan trouwens Bach geluk kig spelen zooals men wil, want de meester heeft geen aanwijzingen gege ven. Alt’s registratie van Mailly’s „Médi- tation” was waarlijk boeiend en interes sant; we bedoelen voornamelijk de trekjes in het middengedeelte die, in kwintgeluid gespeeld, al bijzonder be koorlijk voor den dag kwamen. Van Synfonie No. 4 van Ch. Widor hebben we zeer genoten; niet alleen van de snel-wisselende stemmingen der Toc cata, maar vooral ook van het zachte Cantabilé, een stille ontroerende mijme ring, waarbij ieder zoo in z’n eigen ge dachten verdiept raakt. Men kan zeggen wat men wil, maar die Fransche muziek klinkt op het Martini-orgel verrukkelijk. Maria Ykema is voor ons al een goe de bekende, en haar orgaan lijkt ons telkenmale mooier en voller toe. Het best was zij dezen avond stellig in „Ave Maria” van Cherubini en in Bach’s „Liebster Jesu, wo bleibst du tso lange”, vooral in dit laatste boeide zij door een treffende voordracht, die wij zelden zoo hoorden. Haar keuze van Trunk’s im pressies was minder gelukkig. Weliswaar vormen deze (zéér moderne) composities waardevolle bijdragen tot de vocaal-lit- teratuur, maar voor een kerkconcert zijn ze wel wat erg kort, en leenen zich met hun pianobegeleiding beter tot een voordracht in intiemeren kring. En zelfs dAAr laten we ze gaarne liggen voor één heerlijk lied als het „Ave Maria” van Cherubini. Volgende concert de bekwame hobo- ist Piet Everaarts. in het vroeger voorjaar, de tweede valt in den tijd van 15 Juli15 Augustus. Dan moet hij opruimen; dat eischt het zakelijke belang van hem. Hij moet ruimte en geld maken ten behoeve van zijn wintervoorraad. En hij moet het ri sico afschudden, dat hij blijft zitten met artikelen, die een volgend jaar niet meer volgens'de laatste mode zijn. De arti kelen, die hij nu weet af te zetten tegen inkoopsprijs en zelfs daar beneden, leve ren hem de winst van risico-verlies en hij komt in staat om zich weer gewone winstkansen te scheppen door aankoop van nieuwe modieuse goederen voor het komende seizoen. Wie van de Juli- (en Augustus)-uit- verkoopen verstandig profiteeren, zullen zich vóóraf reeds vele vacantregenoegens verzekeren. Het effect zal geweldig zijn. Papa maakt indruk hij zal het zien en ervaren met zijn saffiaan-lederen portefeuille, z’n flanellen pantalon en nieuwe zomerschoenen; en al zijn doch ters, in fleurige fliscootjes, met nieuw gepermanente haardos, 'n sportieve sjaal om het geminiseerde giraffenhalsje en een „beeldig” taschje veroveren stor menderhand mannenharten en keeren, tot opluchting van vader, moeder en de tantes zwaar verloofd'naar huis terug. DAArom: profiteert van de a.s. oprui mingen en leest de pagina’s van deze krant nauwkeurig. Ten besluite een wenk aan de winke liers, een herinnering. De zomeroprui- mingen mogen volgens de bepalingen van de wet, enkel worden aangekondigd onder een der navolgende vijf benamin gen: jaarlijksche opruiming, halfjaarlijk- sche opruiming, balansopruiming, inven tarisopruiming en seizoen-opruiming. DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Een beetje angstig tuurden we Zater dagmiddag naar de donkere lucht, die tusschen 12 en 1 uur nu en dan een fijne motregen losliet. Toen echter om even over eenen, vanaf de Gasthuissingel de auto-karavaan zich in beweging zette, was het gelukkig droog en heeft het weer zich uitstekend gehouden. Honderd en zeventig oudjes, verdeeld over 30 auto’s en autobussen, hebben aan dezen tocht deelgenomen; met de chauffeurs, verpleegsters, dokters, be- diensters enz., genoten 215 personen van dezen prettigen middag. Door de commissie was alles in de puntjes georganiseerd, bijgestaan door den inspecteur van politie, die voor een uitstekende regeling van het verkeer heeft zorg gedragen. Ditmaal ging de tocht over Wommels, Franeker, Leeuwarden, waar een lid van de motorbrigade ons door het verkeer leidde, om even voor Hardegarijp in een stille laan bij het station te pauzeeren, waar de fouragewagen en de bedien- sters reeds gereed stonden om de dames van een versnapering te voorzien, terwijl de heeren elk een zakje sigaren ontvin gen. Daarna ging het verder naar het eigenlijke doel van de tocht, de mooie omgeving van Drachten en Olterterp, waar om half vier in de uitspanning „Vreewijk” werd gepauzeerd, om na de thee, koek en gebak anderhalf uur in de mooie speeltuin vermaak en ontspanning te zoeken. Nu daar heeft het niet aan ontbroken, vooral het draaiend rad, ket tingbrug, draaimolen en zweefstoeltjes mochten zich in een groote belangstelling verheugen. Om vijf uur nog even koffietafelen, waar de Commissie onder groote hilari teit nog een zestal koeken onder de chauffeurs liet verloten. Toen om half zes allen weer gereed waren om te ver trekken, brak het zonnetje door de wol ken. Over Olterterp, Tijnje, Oldeboorn, Ak- krum, ging het naar huis toe. Even voorbij Akkrum nog even stop pen en voegden zich bij ons 42 auto’s van de tocht van Franeker. Voor de wandelaar of fietser op den straatweg zal deze voorbijtrekkende ka ravaan van ruim zeventig auto’s een mooi gezicht zijn geweest. Het was kwart voor acht, juist op den afgesproken tijd, toen men te Bolsward aankwam, waarna met medewerking van de drie plaatselijke muziekkorpsen en onder aanwezigheid van duizenden belangstellenden,"een triomphantelijken intocht door de stad maakte. De tocht was ten einde, echter nog niet het programma van de Commissie. In de Doele, waar de groote zaal keu rig in orde was gemaakt, werden de tochtgenooten ontvangen. Op het tooneel had inmiddels het Ste delijk Muziekkorps plaats genomen, en onder een pittige marsch zocht ieder zijn plaats op. Geen wonder, dat er een zeer opge wekte stemming heerschte. Onder genot van thee, koek en boter ham bracht eerst de heer H. van Spijker namens de chauffeurs dank aan de oud- loven. De garantie aan Polen is hiervan een bewijs. De groote vraag blijft nu: j zal Duitschland om het bezit van Dant- zig een wereldoorlog willen ontketenen? i Die consequentie wil men, als het mo- gelijk is, van Duitsche zijde liever ver- mijden en daarom wordt er stelselmatig 1 op gewerkt de andere partij op papier te intimideeren, in de hoop, dat hier ’t ge- i duld zich begeeft, men tot krachtiger maatregelen zijn toevlucht neemt en i Duitschland dan als de verdrukte on schuld kan poseeren. Heeft Duitschland deze mentaliteit wellicht noodig om de vrede in het eigen land veilig te stellen? We weten het niet; daarvoor zijn de officieele Duitsche be- richten te onbetrouwbaar. Ook in Duitschland zullen, evenals dat in andere landen het geval is, de mee- ningen omtrent oorlog of niet verdeeld zijn. Bovendien we vergeten zoo gauw. Wanneer gedurende een paar dagen de kranten ons geen bijzondere dingen mel den, o dan denken er heel velen: er komt toch geen oorlog, het duurt veel te lang. Laten we ons (het is jammer voor dit optimisme) toch niet met een valsche voorspiegeling gelukkig maken. Wan neer de onzinnige bewapeningswedloop in dezelfde mate als nu blijft doorgaan, moet er de een of andere tijd een uit barsting komen. De toestand, zooals wij die tegenwoordig beleven, is verre van rooskleurig en verandering moet er op de een of ancf^re manier komen. Voor ons Nederlanders is het in deze kwestie nu rustig afwachten. Voor het behoud van den vrede kunnen wij bidden.meer niet? Ja zeker, we kunnen ook daden stellen. We kunnen ook werken aan de Alle andere benamingen zijn verbo- totstandkoming van die wereldvrede. Op welke manier? zult ge vragen. Jammer genoeg is voorloopig de tijd nog niet rijp, deze gedachte in concreter vorm weer te geven, maar die tijd komt, als de massa-betoovering van onze dagen is uitgewerkt en we weer nuchter en za kelijk de dingen gaan beschouwen. Maar.laten we weer terugkeeren tot de gewone zakelijke orde in onze weekrevue en niet te veel afdalen in be spiegelingen, die, hoe waar soms, mo menteel geen practische waarde hebben. Hoe staat het met de Russische diplo matie? Is er kans, dat Rusland tot het Duitsche omsingelingsfront toetreedt? Het schijnt, dat de onberekenbare factor het gebrek aan inzicht in de psycholo gie van West-Europa ook de Sovjet-Unie parten speelt. Dit is de oude fout uit het Tzarenrijk, welke zich nu weer herhaalt. Rusland wil alleen nemen als dit te pas komt, liefst niets geven. Nu nog veel erger dan vroeger zou men graag de ge legenheid afwachten, dat andere staten oorlog voerden om dan als de tijd gun stig is een flink deel van de buit in te palmen. Met dit systeem hebben de Russen bij een oude geroutineerde staatsman als Chamberlain geen succes. Wanneer Sta lin de Engelsche premier wantrouwt, dan kunnen we gerust zeggen, dat Chamber- lain met heel veel reserve de onderhan- delingen met Rusland voert. Het kan nog langen tijd duren^voor de wereld precies weet in hoeverre de Russen willen deel nemen aan de nieuwe wereldopbouw. Ondertusschen mag deze diplomatieke actie ons niet de oogen doen sluiten voor een gevaar, dat Rusland van een geheel anderen kant bedreigt, n.l. een bedreiging van Japansche kant in Mon golië. Heeft Japan dan nog niet genoeg aan China? zoo zullen velen zich afvra gen. Hier is maar één verklaring mo gelijk. Wanneer de militaire leiders ook de buitenlandsche positie van een staat tot hun domein rekenen, dan is in heel veel gevallen het gezond verstand ver dwenen. Tusschen burgerlijk en militair denken en doen is een hemelsbreed ver schil. Van laag tot hoog geeft elke uni form een zeker gevoel van macht en we kunnen ons indenken, dat in een land als Japan wat zoowat geheel gemilitariseerd is, deze machtshonger beteekent. Wat is dat eigenlijk voor een land? zult ge vra gen, waar ligt het? Voor onze lezers die reeds geruimen tijd de schoolbanken verlaten hebben, even een kleine herinnering. Mongolië is verdeeld in Binnen-Mon- golië en Buiten-Mongolië; het eerste is Chineesch bezit, het tweede een zelf standige Sovjet-republiek, c.a. 15 mil- lioen K.M.’, 700.000 inwoners, waarvan c.a. 100000 Russen. Dit Buiten-Mongolië grenst aan Mandsjoekwo, wat voor en kele jaren terug onder Japansch beheer gekomen is. Nu hebben op die grens tus schen Mandsjoekwo en B.-Mongolië de laatste tijden regelmatig schermutselin gen plaats tusschen Japansche en Rus sische grenstroepen. Zooals de toestand zich daar echter de laatste weken ont wikkelt, kan men moeilijk van een DE JONG s NIEU WSBL A waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1