ORKEST WILLY GRUI1DER GEBREK AAK CULIUURGROKD? Buitenlandsche Revue. 111. L O. IUEBFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo HOTEL HOF VAN HOLLAND i Reparatie aan alle merken Automobielen M. VROMEN Groote voorraad Onderdeelen en Banden ro Stadsnieuws. No. 55 Woensdag 19 Juli 1939 35= Jaargang Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD HET SUCCES VAN DE ZESDAAGSE IS ge- ilijk .ren X) il en prijs. 0 om T A.S. VRIJDAG AFSCHEIDS ORKEST ZATERDAG ORKEST STUROP Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 12 54 54 Ier. jsh. moeten gaan gebeuren, als we het boe renbestaan willen redden. Vraag me niet, wat een boerenzoon dén moet worden, dus waartoe hij dient te worden opgeleid. In alle vakken is een tekort aan werk en een teveel aan arbeidskrachten. Maar in alle vakken, uitgezonderd het boerenbedrijf, is nog altijd voor meer dan 50 kans; d.w.z. voor de besten rest er, ook\nu nog, een bestaansmogelijkheid. Heb je echter een hoofd vol met kunst- Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1^4 ct. Buitenland 2J/j ct. Speciale inrichting voor 33 10. MUZIEKCONCOURS. De muziekvereen. „Hollandia” alhier nam deel aan het nationaal concours te Zaandijk en behaalde daar in de afd. uitmuntendheid fanfare een 2de prijs met 90 punten. Tevens werd de laatste middenrond- vlucht gdhouden vanaf Pont St. Max (Frankrijk). Deze vogels hadden een groote, zoo niet de grootste snelheid, die in dit seizoen behaald werd, n.l. 81 km per uur. Eigenaar eerste vogel Th. de Jong. De uitslag luidt: Th. de Jong 1, 4. Sj. Huisman 2, 3, 5, 6. D. Houben 7, 10, 12. D. Ruiter 8, 9. Tuil 11. 2de 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 12?a J0 10 19 18 7 beter Igt: stuk 10 DE ZESDAAGSCHE. Maandagmiddag had in den Hof van Holland de officieele opening plaats van deze zesdaagsche verkoopactie. Zeer vele leden van de D. B. S'.-buurt hadden aan den oproep van de Commissie om bij deze opening tegenwoordig te zijn, ge hoor gegeven. De heer Brandenburg opende deze bij eenkomst met een woord van welkom, inzonderheid aan den heer Burgemees ter. De welwillendheid van onzen Burge meester ten opzichte van den midden stand is bekend. De D. B. S.-buurt is een aaneenschakeling van winkels, die van alles te koop bieden. Actieve winkeliers zijn in deze buurt bljeengestcpt en heb ben een verkoopactie ontworpen, die voor allen meer verkoop en meer be kendheid met alles wat hier te koop is, moet brengen. Na deze korte toespraak verzoekt de spreker aan den Burgemeester deze zes daagsche te willen openen. De Burgemeester zegt, zeer sympa thiek te staan tegenover elke actie die uit middenstandskringen voortkomt. D^t is een bewijs van ondernemingsgeest en het eenigste middel om onzen midden stand vooruit te helpen. De Blauwpoort heeft in vroegere jaren steeds een bij zondere beteekenis voor Bolsward ge had. Toen het marktwezen zich wijzigde is die beteekenis verminderd, maar wat bleef, dat is de beteekenis van de Blauw poort voor het bezoek van buiten de stad. In het handelsobject van onze stad speelt de Blauwpoort nog steeds een voorname rol. Ook in de toekomst door de nieuwe weg en de nieuwe brug zal de beteekenis van dit stadsdeel voor Bolsward even belangrijk blijken. De nieuwe toegangsweg tot Bolsward kan alle gewone verkeer tot zich trekken en verwerken. Met de beste wenschen voor de groei en bloef van dit stadsdeel besluit de Burgemeester zijn korte toespraak. Hierna werd een over de straat ge spannen lint door den heer Burgemees ter doorgeknipt als symbolische hande ling de opening van deze Zesdaagsche voorstellend. ’s Avonds had een hindemiswedstrijd voor transportfietsen plaats, die heel wat publiek naar de Bargefenne deed stroo- men. Het was een aardige wedstrijd met veel hilariteit. ent ent. 7 Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. 11.- 30.— d. Vrouwenarts Prins Hendrikstraat 10 LEEUWARDEN is weer ie consuiieeren 14.- 34.85. 20.- roer prijs, r. ovei r’de- ’n Boer mint zijn arbeid, zijn grond, zijn hoeve, zijn vee en zijn gewas kortom: een boer is met tal van ketenen gebonden aan zijn boerenbestaan. Dat de zoon van den boer boer moet wor den en zijn dochter met een boer zal trouwen, is in het algemeen gespro ken een uitgemaakte zaak. Waar niet over te discussieeren valt. teld van die tienduizend gewapende toe risten, die hun vacantie in Dantzig door brengen. Vandaag lezen we weer zoo’n typisch bericht: De Poolsche pers maakt melding van een nieuwe schending door de Dantzig- sche autoriteiten van de Poolsch-Dant- zigsche accoorden. De senaat van Dant zig heeft n.l. bij het dorp Krakau een kamp voor 1000 leden van de Hitler- jeugd doen inrichten, zonder toestem ming te vragen aan den havenraad, die de haven van de Vrije Stad beheert en eigenaar is van alle terreinen, die om de haven heen gelegen zijn. Ambtenaren van de Vrije Stad hebben slechts toegang tot deze terreinen na verkregen toestemming van den haven raad. Deze raad heeft terzake een pro test ingediend bij den senaat van de Vrije Stad, die nog niet heeft geant woord. Ook op ander terrein worden voorbe reidingen getroffen. Vrijcorpsen gaan openlijk over straat met machinegeweren en karabijnen. Vrachtauto’s worden gerequireerd en de bevolking in het grensgebied heeft aanzegging gekregen, zich gereed te houden voor evacuatie. Ons inziens neemt de spanning met den dag toe. Beste Erwten en Boonen. Friesch droog spek Zuur, per flacon BRANDSMA’s WINKELS. POSTDUIVENNIEUWS. Als eerste vlucht voor onze jonge vo gels was aangewezen Meppel, 61 km. De vogels hadden kopwind, zoodat de snelheid niet hoog was. De eerste vogel had een snelheid van 769.9 m. per min. j De uitslag is als volgt: Sj. Huisman 1, 4, 7, 14. D. Houben 2, 22. Werkhoven (Witm.) 3, 10, 11, 12, 19 en 20. Velting 5, 9. Kuperus 6, 8, 13, 15, 16. D. Ruiter 17. Blanksma 18. Bijlsma (Work) 21, 23, 27. Faber 23. U. Rijpma 24. Tuil 25. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 moreel van de Japansche troepen een gevoelige slag toe. Chineesche guerilla- benden bestoken regelmatig en met suc ces de Japansche troepen. Van grond exploitatie om daardoor de export op peil te houden, is geen sprake. Het spoorwegverkeer is er slecht en veel te weinig rollend materiaal, maar ook de blokkade van de Chineesche kust heeft aan de Japansche handel enorme schade toegebracht. Voor al deze tegenslagen moet nu 'n zondebok worden gezocht en het spreekt vanzelf, dat Engeland dan in de eerste plaats in aanmerking komt. Een enkele keer hoort men ook wel eens de meening verkondigen, dat die geheele Japansche actie tegenover En geland een uitvloeisel is van het Anti- committempact der totalitaire mogend heden, Duitschland, Italië en Japan. Een soort overeenkomst dus, waarbij Japan zooveel als mogelijk is, Engeland moet trachten bezig te houden, met de heime lijke hoop, dat een deel van de Engel- sche vloot naar de Chineesche wateren moet worden verzonden, waardoor een verzwakking van de verhoudingen in de Europeesche wateren mogelijk werd ge acht. Ons inziens vergeet men in deze re- deneering een zeer belangrijk punt, n.l. de houding van Amerika. Ook voor dit land staan groote belan gen op het spel in het Verre Oosten en nu de Vereen. Staten zich geschaard hebben aan den kant van de zoogenaam de democratie, zal men (mocht het tot een conflict in Japan komen) niet werk loos blijven toezien. Daar komt nog bij, dat men nog niet zeker is van de hou ding van Rusland. Wat daar momenteel in Mongolië precies gebeurt, is uit de verwarde en tegenstrijdige berichten moeilijk op te maken. Volgens een Japansch bericht zijn de Russisch-Mongoolsche troepen over de geheele linie teruggeslagen met achter lating van veel oorlogsmateriaal, maar het Russische communiqué zegt, dat de Sovjet-Mongoolsche troepen alle aanval len hebben afgeslagen. In de gevechten van 6 tot 12 Juli, zoo vervolgt dit Russische bericht, hebben de Mandsjoekwo-Japansche troepen onge veer 2000 man verloren aan gesneuvel den en meer dan 3500 gewonden. Aan den strijd namen twee divisies Ja pansche infanterie, een gemotoriseerde brigade, ongeveer 100 tanks met een re giment gemotoriseerde infanterie, een re giment zware veldartillerie en zes of ze ven gemengde Mandsjoekwo-Japansche cavalerie-regimenten deel. Dat is in onze dagen het voorspel van een mogelijke oorlog. Keeren we dan even terug naar het Europeesche vasteland. Als eerste be langrijk feit mogen we daar constateeren het défilé van Frankrijks weermacht voor den president Lebrun. Deze troepen revue op den 150sten verjaardag van den val der Bastille is een buitengewone de monstratie geworden van Frankrijk’s militaire macht. Een eenigszins gevaar lijk experiment in onze zoo zwaar bela den atmosfeer, zult ge misschien zeggen en die gedachte bevat zeker een kern van waarheid, maar we mogen ook niet vergeten, dat het ook imponeerend kan werken op andere volken, die misschien nog in den waan verkeeren, dat zij alleen door hun militair apparaat de beslissing in handen hebben over het wél en wee van andere volken. Of deze Fransche krachtsontplooiing de Duitsche leiders tot nadenken zullen brengen, is iets waaraan we werkelijk twijfelen. In verschillende toonaarden wordt ons door diverse regeeringen dui delijk gemaakt, dat het toch onzin is om Danztig een wereldoorlog te ontketenen, maar.de belanghebbende Staten kun nen zich van dit probleem niet zonder meer afmaken. Polen kan nu eenmaal niet toestaan dat deze uitweg naar de zee door Duitschland wordt afgesneden en ondertusschen gaat Duitschland stel selmatig door de' Vrije stad Duitsch te maken. We hebben de vorige week ver- 3e ORGELCONCERT. Het Choralvorpsiel van Bach, Band VI, No. 11, over „Allein Gott in der Höh’ sei Ehri’ is niet het mooiste van de acht voorspelen, welke Bach over dit koraal schreef. Immers de bewerking als fuga kan eigenlijk maar matig voldoen, om dat hierin de fugavorm zóó vrij is be handeld, dat men er geen houvast meer aan heeft, terwijl ook de koraalphrazen onsamenhangend optreden. Dat alles moet op speler en toehoor der verwarrend inwerken; nummer 3 uit band VI over ditzelfde koraal, dat de heer Alt vroeger wel speelde, is dan ook veel mooier. Ook over de Fuga m c moll (band IV no. 9) die voor Bach mede iets ongewoons beteekent, kan iets dergelijks worden opgemerkt, want dit stuk, dat men zoo goed als nooit hoort uitvoeren, is eigenlijk een Toccata-Ca- price in fugavorm, waarvan we slechts in de breedgetrokken slotphrase de stijl van Bach terugvinden; als deze luchtige scherts toevallig op naam van een of andere Franschman had gestaan, zou den we dit vrijwel zeker geaccepteerd hebben. Buitengewoon hebben we genoten van het stemmingsbeeld „Prés de la mer” (aan zee) van Lefèbre Wely. Inderdaad, deze peinzende melodie, zich droomerig verliezend in wijde verten, begeleid door het monotoon, half-wezenlijk rhytme der zee het is een zeer juiste weergeving van de stemming, die we aan het zee strand ondergaan en de vertolking in spel, artistieke voordracht en register- keuze was wel zeer treffend. Piet Everaarts dien we vorig seizoen als tenorzanger hoorden, kwam thans tot c(ns als hoboïst, en in deze kwaliteit kunnen wij hem het meest waardeeren. De hobo met haar reinen, naïeven toon is stellig het schoonste aller blaas-in- strumenten en in de acoustiek van het kerkgebouw, in samenspel met het or gel klinkt Everaarts toonvorming bewon- derenswaardig. Als solo-instrument is de hobo, vreemd genoeg, nog maar betrek kelijk kort in gebruik, zoodat de litera tuur voor obligaat-hobo nog maar zeer beperkt is. Wellicht is dit de oorzaak dat we van Everaarts twee transcripties kre gen in plaats van oorspronkelijke hobo- composities. Maar hoe dan ook: vooral met HUndel’s Sonate wist hij ons zeer te boeien. Volgende week kunnen we de prachti ge stem van Mevr. P. Steensma-Hof- meester beluisteren. „Het overstelpend groot aantal solli citanten, dat zich telkens, wanneer de W'ieringermeerdinectie tot de uitgifte van een serie boerderijen overgaat, hiervoor als gegadigde meldt, bewijst hoezeet* in ons land gebrek aan cultuur grond bestaat”. Zóó lees ik in de Agrarische Pers, ’t orgaan van Landbouw en Maatschappij. En dezelfde uitspraak kan men ook in andere bladen aantreffen. Ik wil er geenszins tegen opponeeren want ik begrijp, wat de schrijvers be doelen en ben het met die bedoeling volkomen eens. Maar is de conclusie, in haar woorde lijke beteekenis, als zouden we gebrek aan cultuurgrond hebben, niet onjuist? Er zijn heel wat journalisten zonder baan. Is dat een bewijs, dat er te weinig kranten in ons land zijn? Er zijn 12000 werklooze onderwijskrachten. Moet daarom het onderwijs met enkele jaren worden verlengd? We zouden zoo kun nen doorgaan met het stellen van vra gen. Gelet op de afzetmogelijkheden van land- en tuinbouwartikelen is er, dunkt me, geen gebrek aan cultuurgrond. Maar er is een teveel aan cultuurgrond- bewerkers. De inpoldering van de Zuiderzee en de ontginning van woeste gronden zijn prijzenswaardige zaken omdat ze voor het oogenblik de werkloosheid beteuge len en in de toekomst, welke naar we hopen herstel van den internatio nalen handel zal brengen, een bestaan verzekeren aan de boeren, die deze gronden in eigendom of pacht bekomen. Maar voor het oogenblik nijpt er geen gebrek aan grond. Mogelijk zijn enkele bouwproducten als tarwe en rogge thans nog met eenig voordeel te telen, maar oogst en prijzen van deze artike len zijn riskante factoren en juist wan neer de vrije internationale handel zich* eens zou gaan herstellen, zal het ten onzent zeer moeilijk worden om granen nog loonend te verbouwen. Cultuurgrond, al of niet benoodlgd, kan bovendien niet getooverd worden. We naderen in ons land de grens der ontginningsmogelijkheden. In elk geval zal het leger der cultqurgrondbewerkers harder groeien dan ons grondbestand. De groote vraag van thans zal nog groo- ter worden, de grondprijzen zullen stij gen en.het maken van winst uit ar beid wordt daardoor een steeds meer besliste onmogelijkheid. Zóó staan helaas de zaken. Wanneer een vermeerdering van cul tuurgrond voorshands ongewenscht en in gelijke verhouding tot de toenemende vraag ook een onmogelijkheid is, dan rest voor het herstel van normale agra rische verhoudingen slechts één middel: inkrimping yin het aantal cultuurbewer- kers. Als het aanbod niet kan worden uitgebreid, dan moet de vraag worden teruggebracht. Terecht werd er in de Agrarische Pers dan ook reeds op de wenschelijk- heid van emigratie gewezen. Maar de immigratiemogelijkheden worden bijna overal sterk beperkt! Zijn er nog geen andere wegen tot het gewenschte doel te komen? mestleer en alle overige wetenschap, welke het land- en tuinbouwbedrijf ver- eischen, maar vader heeft geen geld ge noeg om peperduren grond voor je te koopen, dan is er geen heden voor je en geen toekomst. Ik geloof, dat de boeren er, méér dan tot heden het geval was, in de toekomst op uit dienen te wezen om hun zoons te laten studeeren, als ze daar geschikt heid voor hebben. Of naar een am bachtsschool sturen. Of ze op den weg van den handel moeten laten starten. Zeker, ik ken de bezwaren. Er is een hecht familieleven buiten. Er zijn patriar chale verhoudingen. Er is boerentrots. Maar in het burgerleven zijn en blijven plaatsen te bezetten voor d e b e s t e n en de boerenzoon, die wach ten moet tot er cultuurgrond „vrij” komt om er een bedrijf op te kunnen beginnen, zal het geduld moeten hebben van degenen, die op een wonder gaan zitten wachten. Wonderen zijn de wereld nog niet uit. Ze bestaan, maar ze zijn zeldzaam! Md. VTSCHWEDSTRIJD. Zondag j.l. hield de Onthoudersvisch- club haar 3den wedstrijd in de Leeuwar- dervaart. In verband met de kaatspartij werd tot half elf gevischt. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: A. Nieuwenhuis, met een baars van 21 C.M. S. Wiersma. P. de Jong. K. Nieuwenhuis. J. van der Zee. D. Kamstra. B. Wolthuizen. A. van Kouteren. L. Noordbruis. Het wordt zoo langzamerhand heel moeilijk uit de totaal ontredderde inter nationale toestand de enkele feiten die als de grond van alle tweespalt genoemd mogen worden, in het juiste licht te stel len. Voor de Europeesche verwikkelingen was tot voor enkele weken de kwestie- Dantzig wel het meest markante feit. Toen kwam Tientsin, de kwestie van de internationale concessies, de voedsel voorziening en de stelselmatige beleedi- gingen, welke de Engelschen van de Ja panners moesten slikken. Dit laatste heeft de aandacht van de Europeesche ruzie een beetje afgeleid, maar Engeland heeft opnieuw gezorgd, dat we ons niet al te rustig gevoelen; door de geslaagde oefenvlucht boven Frankrijk van een groot aantal Engelsche vliegtuigen en de commentaren die daarover in de Duitsche pers verschijnen. Wanneer we de vele kwesties uit onzen tijd eens naar z’n belangrijkheid toetsen, dan komt de kwestie-Tientsin voor deze week wel op het eerste plan. Men ontkomt bij het lezen van de Ja pansche eischen ten opzichte van Enge land niet aan den indruk, dat één vijand meer er voor Japan niet op aan komt. Gedurende het geheele Japansch-Chinee- sche conflict is het Engeland geweest, dat de leider van het Chineesche volk financieel en ook moreel steunde. Deze anti-Japansche steunverleening aan Chi na heeft natuurlijk in Japan veel kwaad bloed gezet, die thans tot uiting komt in een felle anti-Engelsche actie. De dag bladen en leidende persoonlijkheden in Japan hebben een manifest gepubliceerd, waarin deze houding van Engeland af gekeurd wordt. De opbouw van de nieu we orde in het Verre Oosten (zoöals Japan zich dit indenkt) wordt hierdoor belemmerd. Uit bijna alle belangrijke plaatsen in Japan komen berichten over anti-Engelsche betoogingen en vergade ringen. onder meer wordt de terug gave geëischt van Engelsche concessies en alle andere BritscH? belangen in Chi- En toch zal dat laatste, naar ik meen, na. Zou al die actie nu maar alleen voortkomen uit een soort hoogmoeds waanzin van de militaire kliek in Japan, die momenteel de leiding heeft? of is al die drukte misschien een camouflage van het feit, dat de oorlog met China dreigt op het doode punt te komen? Ons inziens is de laatste veronderstel ling juister. De moeilijkheden voor Japan in Noord-China zijn zoo enorm groot, dat een redelijke kans op een overwin ning niet meer bestaat. De schier einde- looze strijd in Sjanghai brengt aan het DE JONG s NIEUWSBLAD i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1