Builenlandsciie Revue. is I BEUIEGIHG TOT GERSTERKIRG UAH RE REDERLAHGSCHE REIREEHSCHAF. Reparatie aan alle merken Automobielen III.I. IIIEIFF D. S. KEIZER, Tandarts De Bolswardsche Courant en Westergoo afwezig 35gig Jaargang Woensdag 26 Juli 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Stadsnieuws. No. 57 BOVEN VERDEELDHEID. EENB I Md. - Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Wanneer men zoo nu en dan in ge zelschappen de vraag lanceert: Wat den ken jullie van een komenddn oorllog? dan staat men allereerst versteld, hoe weinig menschen met ernst de verschil lende buitenlandsche beschouwingen le zen, maar ook hoe door de lange duur van deze crisis het juiste onderschei dingsvermogen is zoek geraakt. Wan neer b.v. zooals in de laatste week er eenige berichten lanceeren, dat Duitsch- land niet bereid is vpor de (kwestie- Dantzig een wereldoorlog te riskeeren, dan is men o zoo spoedig geneigd daar aan de conclusie vast te knoopen: dus komt er geen oorlog. Evenzoo met de kwestie Japan-Enge- land. Het feit, dat men thans een ronde tafelconferentie in het leven roept tus schen die op gespannen voet levende landen, is dan ook weer een bewijs, dat het wel een beetje meevalt. Voor een zeker optimisme zijn we altijd nog ont vankelijk, maar dat mag ons de oogen niet doen sluiten voor de vaststaande en niet te loochenen feiten. Dat is wat betreft Dantzig de nog niet weersproken houding van Duitschland. In de afgeloopen week, na de vele vredesgeruchten is dit door Duitschland nogmaals uitdrukkelijk verklaard: Hitler wenscht een vreedzame oplossing van ’t vraagstuk-Dantzig, maar denkt niet aan concessies of een compromis. Dantzig Speciale inrichting voor I Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. AFSTANDZWEMMEN. Begunstigd door mooi zomerweer, hield Zaterdagmiddag de Vereen. Zwem school haar jaarlljksche afstandzwemmen van 1000 M. in de Sneekervaart. Het frissche, heldere water op een temperatuur van 21 graden, maakte het 9FF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 in ieder geval genoeg voor de met veel succes toegepaste guerilla-tactiek. Bij een gedeeltelijk succes van de stopzetting van munitie-aanvoer moet men nog altijd rekening houden met een zeer langen duur van dit conflict. Ook in de kwestie Japan-Engeland, dat duidelijkheidshalve de kwestie-Tienitsin kan worden genoemd, schijnt een kleine verbetering ingetreden, maar ook hier drijven nog heel wat donkere wolken aan den diplomatieken hemel. Blijft ten slotte nog de kwestie Japan- Rusland. We hebben reeds eerder als onze meening gelanceerd, dat de scher mutseling tusschen Russisch-Mongool- sche troepen en Japan-Mandsjoekwo- sche soldaten een onderdeel vormt van de politiek tusschen de twee wereld- stroomingen. Wanneer Rusland er in slaagt door een plaatselijke actie, die vroeger wel, maar nu niet meer een oor log genoemd wordt, een gedeelte van de Japansche troepenmacht weet vast te houden, wordt daardoor het strijdtoo- neel in China met eenige honderddui zenden ontlast. Het Chineesche leger krijgt weer wat bewegingsvrijheid, maar bovendien ligt een grootere troepen macht dan in normale omstandigheden in Mongolië gereed om in geval het voor China critiek zou worden, bij te kunnen springen. Of zouden al deze zetten op het wereldschaakbond behooren bij het spel dat op schaakmat moet uitloopen? Een vacantie op de fiets? Dan Purol meenemen I Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand. Doos 30 ct. Vanaf Zaterdag verblijf in het water tot een waar ge not. Aan dit afstandzwemmen, waarbij het karakter van een wedstrijd geheel werd vermeden, namen 22 dames en 23 heeren deel, van deze laatsten moest een deel nemer het opgeven. Het diploma werd uitgereikt aan de dames: J. Gerritsma, M. Gaarmann, D. Foekema, H. Laagland, G. Ypinga, Y. v. d. Meulen, H. Huisman, H. Palstra, J. Wijma, J. de Ree, B. Breeuwsma, Sj. Groenewold, A. Dekker, G. de Groot, H. Dijkstra, S. Ybema, L. Huisman, K. Ha- genus, A. de Groot, J. Beswerda, G. van Wieren en E. Foekema. En aan de heeren: K. Hagenus, S. Sie- monsma, H. Foekema, F. Siemonsma, P. van der1 Wal, Joh. Jorritsma, S. Terbraak, L. Teernstra, Tj. Flapper, H. Potma, D. van der Zee, J. van de Ven, H. Visser, J. Albada Jelgersma, R. Bootz, Joh. de Jong, Jac. van der Meer, Mr. A. Hol- werda, A. Osinga, H. Gaarmann, H. Eize- ma en W. Bootsma. De eerst aankomende van de heeren was K. Hagenus in den tijd van 26 min. en van de dames Jul. Gerritsma 26 minuut. Een bijzondere prestatie leverde de heer Tj. Flapper; nog geen twee maan den geleden ontving deze van badmees ter Postema de eerste les in het zwem men en nu reeds het diploma van 1000 Meter. De jongste deelneemsters van dezen goed geslaagden miiddag warqn Dora Foekema en Janke Wijma, beiden 11 jaar. De temperatuur van het water is he den 19 graden. moet Duitsch worden, aan deze eisch houdt Duitschland zonder meer vast, liefst zonder oorlog, maar als het moet, zijn we op alles voorbereid. Zoo ongeveer is de Duitsche gedach tengang. Momenteel tracht men in Duitschland stemming te maken ten opzichte van Polen, in dien zin, dat men het vertrou wen van Polen in Engeland’s hulp wil ondermijnen. De'Duitsche redeneering is aldus: Wanneer Engeland mocht komen tot eert pact met Rusland, raakt dit land in een stelsel van garanties, zoo vast, dat het geen vrijheid van handelen meer zal hebben en ten tweede indien er geen pact met Rusland tot stand komt, zal Ehgeland aan Polen niet die hulp kun nen geven die noodig zal blijken. In belde gevallen wordt dus Polen het kind van de rekening en daarom.de sug gestie ligt er dik op doet Polen ver standig, reeds nu wat water in den wijn te doen. Meer dan eeift heeft Polen echter ver klaard, dat de kwestie-Dantzig niet op gelost kan worden in Duitschen geest en ook Engeland heeft onomwonden ver klaard, geep genoegen te nemen met ’n annexatie van Dantzig. Het komt er nu voor ons, als buiten staanders, maar op aan, in hoeverre men in onzen tijd nog kan bouwen op het woord of de belofte, door staatslieden gegeven. Wanneer Engeland voet bij stuk houdt en de eens gegeven verklaring aan Polen ook werkelijk gestand doet.wanneer aan den anderen kant ook Duitschland vast besloten blijft Dantzig bij het Duit sche rijk te voegen.welnu, dan zien we geen andere oplossing, dan: oorlog. Dat kan nog weken of maanden duren, maar ligt onvermijdelijk in het verschiet. Stelselmatig wordt de bevolking in Dantzig voorbereid op de komende ver andering. Ffet niet in alle opzichten sympathi- seerende deel der bevolking verdwijnt en daarvoor in de plaats komen ;ie Huizen den gewapende toeristen uit Deutschland. Dat duurt net zoo lang, totl e geheele bevolking verduitscht is en dan krijgen we hetzelfde spelletje als in het Sudeten- land, in Ysjecho-Slowakije, in Bohemen en Moravië. Ook deze landstreken zijn op uitdrukkelijke wil van de bevolking zoo zegt men bij Duitschland ge komen en verheugen zich, zult U mis schien denken in de zegeningen van het groote Duitsche rijk? Nu de toestand is een klein beetje minder rooskleurig. De spanning tusschen de Tsjechische bevol king en de Duitsche overheerschers neemt met den dag toe. De nationale trots van de Tsjechen is gekwetst. Op alle mogelijke manieren trachten zij nu aan dat nationale gevoel uiting te geven in tooneel en zang en muziek. Dikwijls wordt in een groote bijeen komst plots alle licht uitgedraaid, de bezoekers staan als op commando in de houding en ontroerd klinkt dan het Tsjechische volkslied. We zijn er vast van overtuigd, dat, wanneer er ooit oorlog komt, de Tsje chen niet zullen meevechten aan Duit schen kant, maar dat dan onmiddellijk een nationale beweging op touw gezet wordt om het land weer vrij te maken. Uit het gedrag van de Duitsche min derheden in Tsjechische steden blijkt, dat de regeering te Berlijn meer be zorgd is om de Sudeten Duitschers ter wille te zijn, dan om goede betrekkingen met de Tsjechen aan te kweekën. Mep behoeft zich evenwel geen illusie te maken, dat dezg ontevredenheid on der de Tsjechen zal uitloopen op een georganiseerd verzet. Daar zorgt de Duitsche taktiek wel voor. Het gevaar voor sabotage wordt verminderd door ’t plaatsen van Duitsche technici in de fa brieken, het overbrengen van Tsjechische arbeiders naar Duitschland; een strenge grens-contröle en de regelmatige wisse ling van garnizoenen. Zoo kan met ijze ren hand een volk onderdrukt worden, maar men dient niet te vergeten, dat deze onderdrukking de oogen van hen, die voorheen meenden ook bij ’t groote rijk te behooren, doet open gaan en de animo voor aansluiting heel wat doet verminderen. Ook op andere deelen van onze we reldbol is de toestand nog weinig opge klaard. China-Japan, Japan-Engeland en Japan-Rusland, het zijn elk afzonderlijke problemen, die onze volle aandacht waard zijn. China en Japan, zal dit pro bleem worden opgelost met de wapenen of zal de economische oorlog den door slag geven? We vragen ons af: wat dan? Wanneer Japan er in zou slagen de toe voer van oorlogsmateriaal naar China stop te zetten, is daarmee dan de oor log gewonnen? Natuurlijk niet, langs niet officieele wegen komt er in China ook nog wel een hoeveelheid munitie binnen, De lezer sta me toe, dat ik dit artikel begin met een woord van Sint Bernar- dinus. Deze beoordeelde den partijstrijd zijner dagen eivin zijn land (het huidige Italië) op de volgende wijze: Weet gij zegt de heilige als iemand een perzik schilt, of knoflook doormidden snijdt als hij dan zijn perzik op een bepaalde manier schilt, dan staat een ander toe te zien en zegt: o, dat is een Welf, of een Ghibellijn”. „Twee dingen zijn er overgeble ven, die gij nog niet wdfsch of ghi- bellijnsch hebt gemaakt, en mis schien zou het goed zijn, als gij dat ook nog deedt. Weet gij, wat dat is? Brood en wijn. Als gij ook deze dingen zoudt maken tot partij aan gelegenheden, dan zoudt gij niet meer eten, om maar niets met de tegenpartij gemeen teJiebben.” waarin opgenomen wijze tegen elkaar te keer; we z o e k e n er naar wat ons in anderen hindert en maken ruïnes om dat uit te roeien, ter wijl er toch zóóveel is, waar we allen in gelijke voldoening naar zouden kunnen heenblikken. Tot dat laatste roept ons op de Be weging tot Versterking der Nederland- sche Gemeenschap, welke in een mani fest aan het Nederlandsche volk wijst op de binding van krachten, welke men op het oogenblik bij andere volken kan constateeren, nu het wantrouwen zich in de wereld heeft opgezameld en tot een gewelddadige uitbarsting dreigt te ko men. Wij blijven ten prooi aan mach- telooze verdeeldheid. „Ik weet zoo klonk eenige maan den geleden een Koninklijk woord te midden van ons dat de wil tot op bouw, uitgaande boven alle 'Verdeeldheid bij zeer velen aanwezig is.” Inderdaad, maar tot nog toe schijnt deze wil zich niet geldend te kunnen maken. Tot wat een hopelooze verwar ring b.v. heeft de huidige kabinetscrisis niet reeds geleidl In de Nederlandsche politiek is het zóó gesteld, dat we elkaar duidelijk trachten te maken, waarom bepaalde strevingen van ahderen verkeerd zijn en dienen te worden tegengegaan. Maar als we nu eens uit gingen zien naar de din gen, waarover we het eens zijn, dingen, die voor het grijpen liggen wat zou er dan veel goeds voor ons volk tot stand kunnen komen en wat een nuttig werkprogram voor jaren achtereen, zou er dan te formeeren zijn. Een program, dat ons volk kan binden tot de eenheid, welke meer dan ooit noo’- dig is bij de gevaren, welke ons natio nale bestaan omringen. Zóó versta ik ook den wensch van de Beweging tot Versterking van de Ne derlandsche Gemeenschap, wier manifest werd Onderteekend door mannen van onderscheiden politieke richting, t.w. mr. J. J. Fokma, Rotterdam; Dr. W. F. van Gunsteren, Den Haag; Mr. H. Ph. de Kanter, Wassenaar; Dr. P. Kuin, Den Haag; Prof. mr. P. Lieftinck, Rotterdam; Prof. dr. J. E. de Quay, Tilburg; Mr. J. J. Schokking, Wassenaar. 4de ORGELCONCERT. Mevr. P. Steensma-Hofmeester heeft het auditorium weten te boeien met een hoogst belangrijk programma, te belang- rijker omdat er een tweetal liederen zelfs drie op voorkwamen, die tot heden vrijwel onbekend gebleven zijn. Het eerste was „By Memme dea”. Voorafgegaan door de als koraal ge speelde ^melodie van „It HeitelHn” (waf klinkt dit heerlijk op het Bolswarder or gel), waardoor de onontbeerlijke Frie- sche sfeer werd voorbereid, zong de zan geres dit lied van J. Nieuwenhuis. Zoo als gezegd: het lied was ons onbekend. Het is een eenvoudige, ongekunstelde doch ontroerende melodie welke bij eventueele uitbreiding van het „Liete- boek” stellig daarin moet worden opge nomen en dan een voorname plaats in veler hart zal verwerven. Het twedde ons eveneens onbekende lied, was de „Maria-Zeegroet” van Th. Enderlé en Enderlé’s toondicht omgaf de etherische figuur der Moeder met zulk een aureool van verheven licht, dat een schier vol maakte idealiteit werd bereikt: zeker wel niemand, die niet iets onderging van den stillen eerbied waarmede ieder geloovi- ge Haar gedenkt. Diep doorvoeld was dan ook de ver tolking der zangeres. Haar donkere stem leent zich bij uitstek tot verklanking van het dévote, zooals ook in de drie Passie liederen van J. M. Franck. Alt’s begeleiding was heel mooi, maar welke bewerking hierbij werd gebruikt, konden wij niet vaststellen. Als het die van Herzog, Biedermann of Riedel is geweest, werden die in ieder geval nogal „vrij” behandeld (bon entendeur demi mot suffit) wel moeten wij toegeven, dat de indruk daarbij sterk won aan kleur. Iets aparts was ook de bijna ver geten toonzetting van Franz Liszt over de apodictische strofen van Victor HuT go’s „Crucifix”. Dit goed te zingen stelt hooge eischen, en wat betreft voordracht en nuanceering was mevr. Steensma’s vertolking uitstekend, nu en dan zelfs treffend, doch haar dictie (juist bij Franschen tekst zoo uiterst gewichtig) was niet overtuigend genoeg: de vocalen en ook bepaalde medeklinkers moeten nadrukkelijk worden uitgesproken, ter wijl het geheel meer als recitatief moet worden voorgedragen. Van de orgelnummers zullen de hoor ders ongetwijfeld de Passacaille en voor al aan het Largo in de Suite van Handel de beste herinneringen hebben meegeno men. Voor ons viel het accent in de eer ste plaats op de Toccata F dur van Bach (verzoeknummer) die wij met Alt’s boeiende registratie een van Bach’s heerlijkste orgelwerken blijven vinden. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat volgend concert hoopt mede te wer ken Piet Molenaar, cellist te Leeuwarden. „Al dat welfen- en ghibellijnen- dom is een uitvinding van den dui vel wien het te doen is om uw zielen.” Het lijkt me raak en scherp gezegd; het is overduidelijk, waarheen St. Ber- nardinus de menschen wenscht, die de tegenstellingen in de denkbeelden zóó toespitsen, dat ze uit futiliteiten eikaars verworpenheid concludeeren. Het ware wenschelijk, zoo meent de heilige, dat dezulken door hun gekunstelden afkeer werden bewogen om het eten en drin ken te staken. Het komt ons voor, dat het niet pre cies op grond van deze uitlating zal zijn, dat St. Bernardinus de eer der al taren waardig werd geoordeeld, maar hij verdient er een standbeeld van zich voor te plaatsen op het Haagsche Bin nenhof en bekostigd uit een inzameling van de Beweging tot Versterking van de Nederlandsche Gemeenschap. Het is ten onzent nog wel niet zóó ver dat we onze perziken schillen op z’n welfsch of ghibellijnsch, maar wel kun nen we aan een meisjesjurk met een ze kere mate van waarschijnlijkheid zien let op, of de mouwen tot boven of onder den elleboog reiken uit welk milieu de draagster stamt. Wie zich aan de ge nietingen van een draaimolen overgeeft, distanceerf zich daarmee al weer van be paalde beginselen. Er zijn méér van soortgelijke zaken, welke ons scheiden in „Welven en Ghibellijnen”. Daar heb ben we het al of niet gemengd zwem men, het zich verfrisschen met een ijsco op Zondag enz. enz. Meen niet, dat ik de beteekenis onder schat de overwegingen, die tot een be paald standpunt in vorengenoemde aan gelegenheden leiden. De ondergrond dier dingen is inderdaad b e 1 a n g r ij k; die ondergrond is ook voor me zelf, zoo goed als voor ieder, aanleiding om over de mouwen van jurken, het snoepen van ijsco’s op Zondag, het zitten in een draaimolen en het gemengd zwemmen een „oordeel” te hebben vóór of te gen. Het zijn echter te veel de uiterste con sequenties der beginselen, welke hoofdzaken werden. Het gaat zóó: ik bewooh een huis en in dat huis zweeft een vlieg. Mijn bu ren komen op visite, ze zien het beest en raken vervuld van ontzetting. „Een vlieg hoort niet in een huis,” zeggen ze me. Die moet worden uitgebannen, want zij brengt hygiënische bezwaren met zich. Gelijk hebben ze. Maar ik oordeel: laat dat beest leven, want een zoo’n vlieg zal geen groot kwaad aanrichten. Mijn buren echter blijven op hun prin- cipieele standpunt staan. Ze slepen mi trailleurs en kanonnen aan en beginnen te schietert op de vlieg. Wat het lot van het beest daarbij wordt, weet ik niet, maar mijn huis gaat er aan en ik kom dakloos te staan. 't Is een dwaas verhaal, dat ik deed en met groote voldoening stel ik vast, dat mijn huis nog overeind staat en mijn buren de vriendelijkste menschen zijn, die ik ken. Maar in het huis onzer maatschappe lijke samenleving gaan we inderdaad met z’n allen op de geschetste KAATSPARTIJ HOLLANDIA-PERSONEEL. Zooals de vorige week reeds werd ge meld, werd j.l. Zaterdagmiddag boven genoemde kaartspartij gehouden. Werd door menigeen ’s morgens bedenkelijk naar de lucht gekeken en geleek het er ook wel op, dat de dag in het water zou vallen, bleek toch het bekende gezegde bewaarheid te worden, dat een droeve morgen een blijde dag geeft, want in den namiddag bleek het ideaal kaatsweer te zijn. Om 1 uur marscheerde men vanaf de fabriek, met het muziekkorps voorop, naar het sportterrein aan het Oordje. Hier lag alles tot in da puntjes gereed, dank zij de medewerking van de kaats- vereenigingen „Bolsward” en „De Vriendschap” door het afstaan van het materiaal. In 4 perken werd een aanvang ge maakt en al spoedig bleek, dat er me nige spannende partij kon worden ver wacht en door allen werd dan ook' volop genoten van werkelijk mooie partijen. Menigmaal kwam alles aan de hang. Niet alleen dat er in de jongste klasse herculesslagen werden gemaakt, maar ook bij de veteranen bleken nog sterren te zijn en menig applausje viel dan ook den betrokken speler ten deel van het talrijk opgekomen publiek. Ook de heer en mevrouw Popma hebben tot het eind de partij bijgewoond. Het was dan ook reeds vrij laat toen de laatste slag viel. De uitslag is als volgt: Oudste klasse: 1ste prijs: G. Schuurmans, P. de Jong en Y. de Jong. 2de prijs: J. Bangma, Bern, de Jong J en F. Bijlsma. 3de prijs: J. van Dalen, D. de Jong en Fr. Hosper. Koning werd P. de Jong. Jongste klasse: 1ste prijs: D. Wiersma, H. Schoone- beek en B. Meinen. 2de prijs: P. van der Molen, D. Kete laar en J. Dijkstra. 3de prijs: C. de Walj, E. Buma en KI. Adema. 4de prijs: J. Ferwerda, J. Postema en G. van der Wal. Koning: D. Wiersma. De troostprijzen vielen ten deel aan: E. Brandenburg, H. Draaisma en D. Vallinga; en K. de Boer, D. Adema, H. Foekema. Daarna ging het in optocht de stad door en vervolgens naar de schaftzaal waar de prijzen door den heer B. Velt- man op de hem eigene wijze aan de winnaars werden uitgereikt. Spreker bracht dank aan allen en in het bijzonder aan hoofd- en plaatselijke directie voor de financieele en moreele steun dezen dag ondervonden. De heer P. van der Veer was de tolk van allen die de commissie dank bracht. Het leste was het beste: de heer Pop ma verklaarde de commissie permanent en sprak zijn voldoening uit over de re sultaten van deze partij. Hij feliciteerde de prijswinnaars hartelijk en.tot de volgende keer. MHM DE JONG s NIEUWSBLAD 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1