Buit enlandsche Revue. III. II. II. UI EU F F De Bolswardsche Courant en Westergoo DANTZIG. Reparatie aan alle merken Automobielen I 35g!£ Jaargang Woensdag 2 Augustus 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 59 s I KIMSWERD. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Speciale inrichting voor heele wereldgebeuren. Zonder twijfel mag men aannemen, dat bij een komen de wereldoorlog Duitschland, Italië en Japan zullen staan tegenover Engeland, Frankrijk en Rusland. Wanneer dan ook nog Amerika staat aan den kant van de democratie, is naar onze bescheiden meening ’t eindresultaat niet twijfelachtig. Men vraagt zich dan ook met eenige verwondering af: Is het bezit van Tunis voor Italië, van Dantzig voor Duitschland, van ’n deel van China voor Japan, die uitmoording van een groot deel van Europa wel waard? Typisch dat het antwoord van al die drie landen is: wij wenschen geen oor log om Tunis, om Dantzig of de Chinee- sche havens. Er is geen probleem in Europa, zegt Hitler, dat niet met onderling overleg is op te knappen. Jammer genoeg dat tusschen woord en daad bijl die staatslieden een hemels breed verschil bestaat. Wat de boven aangehaalde medewerking van Rusland in dit Europeesche bondgenootschap be treft, waarschijnlijk is het U gegaan als schrijver dezes. Het heeft langen tijd ge duurd voor ik me zelf voldoende kon overtuigen, dat de hulp, welke Rusland aan de democratie wilde verleenen niet was een speculatie op de wereldrevo lutie. Ondanks de stellige verzekering van Russische kant, blijft^nog altijd een ze kere twijfel aan de goede bedoelingen van de Sovjets achter. Men heeft zoo weinig houvast aan die Russische poli tiek. De wisseling in de verschillende kopstukken gaat soms zoo verbijsterend snel. Corruptie is een van de ernstige kwalen waarmee de Sovjet te kampen heeft en juist omdat bondgenootschap pen geteekend en gesloten worden door menschen die vandaag op de hoogste sport van ddn Sovjetladder staan én morgen in de goot liggen, is er zoo wei nig betrouwbaarheid in al die overeen komsten. Het eene proces volgt het an dere op. Van Lenin tot Stalin is het een aaneenschakeling van corruptie. Alle hoofdleiders van de Gepeöe zijn reeds gevallen en nog steeds duurt die zuive ring door. Namen als Jagoda en Radek, Baccharin en Jezjow ze hebben langer of korter tijd geschitterd aan den Sovjet- hemel, maar zijn ook allen op meer of minder dramatische wijze verdwenen. Een oud rijmpje zegt het zoo kern achtig:'Niets is op deez’ aarde besten dig van duur. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste EEN UITSTAPJE. De reisvereeniging „In wijden kring” hield Zondag j.l. haar eerste uitstapje in dit seizoen. De tocht ging naar Den Helder, Eg- mond aan Zee, Schoort. Er werd volop van het natuurschoon en het verblijf aan zee genoten. Op de terugreis werd de kermis te Hippolytushoef bezocht. Zeer voldaan kwam het gezelschap omstreeks half 12 weer thuis. KAATSEN. Bij de j.l. Zondag gehouden jongens- kaatspartij te Wirdum, door elkaar loten, aantal parturen 29, behaalde onze stad genoot J. Ferwerda mede den eersten prijs, benevens den Koningsprijs. HOOFD ACTE-EXAMENS. Geslaagd voor de hoofdacte, de heer S. Hibma alhier, onderwijzer aan de Chr. School te Tjerkwerd. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 MAKKUM. De Chr. Gemengde Zangvereen. „De Lofstem”, dir. de WelEd. Heer Tj. Faber van Bolsward, behaalde op het concours te Heeg een 1ste prijs in de 2de afdee- ling met 473 J/2 punten en ’s avonds in de eerewedstrijd nog een 1ste prijs. Het puntenaantal was op één na het hoogste van het concours. 27 Juli 1939. Onder leiding van het onderwijzend personeel maakten de vier oudste klas sen der o. 1. school alhier hun jaarlijksch reisje. Met Bouma’s autobus werd om half zeven de reis aangevangen. De tocht ging over den afsluitdijk. Op de uitkijk toren bij Den Oever werd genoten van het mooie vergezicht. Zonder oponthoud ging het verder naar Amsterdam, waar Artis werd bezichtigd en even werd ge- Een eigenaardig jubileum hebben we in de afgeloopen week gevierd, n.l. het zilveren jubileum van den wereldoorlog 1914. Veel is er in die 25 jaar geschreven wie toch eigenlijk de schuld had aan dezen oorlog, maar tot een geheel eens luidende meening is men nooit gekomen. De een geeft den ander de schuld en het allerbeste is het oude spreekwoord hierop van toepassing te nemen, waar twee kijven hebben belde schuld. Wat er Het is voorts van belang om te be- denken, dat het statuut van Vrije Stad voor Dantzig .niets bijzonders beteekent, maar daarentegen volkomen.aansluit aan de historische bestemming van dit ge bied. Dantzig is pas na de verdeeling van Polen onder Duitschen politieken in vloed gekomen, maar daarvóór was in den moord te Serajewo tot uitdruk king kwam. Hoe geheel anders is de toestand nu. De tot in het onzinnige doorgevoerde bewapening brengt het gevaar voor een conflict, hoe langer hoe dichter bij, maar ook juist door die be wapening worden de kansen vooraf ge wikt en gewogen en de beslissing nog maar eens uitgesteld. Pas wanneer een der deelnemers aan dit werelJschaak- spel schaakmat is gezet, is een regeling of een uitbarsting te verwachten. Als een der laatste en goed doordachte zetten kunnen we noemen het door Ame rika genomen besluit tot opheffing van de handelsovereenkomst met Japan. De gevolgen kunnen voor Japan zeer ernstige gevolgen hebben en het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat de Japansche bladen met scherpe com mentaren van dit bericht melding ma ken. Het is zelfs mogelijk, dat Japan z’n toevlucht gaat nemen tot militaire re presailles. De gevolgen hiervan kunnen vrij ernstig zijn en een bijdrage temeer vormen voor de op handen zijnde we reldoorlog. Dat is juist het beangstigen de in dit bovenaangehaalde zilveren ju- bilé. We staan zoo ontstellend dicht bij een herhaling van die verschrikking uit 1914-1918 en vergeten we dit niet: dan nu in veel erger mate. De techniek heeft in die kwart-eeuw ontzaggelijke vooruitgang gemaakt, de vernietiging op groote schaal is tot in de perfectie doorgevoerd en uitgestip peld en jammer genoeg, is er menschen- materiaal genoeg wat als proefkonijn voor deze vernietiging geëxploiteerd kan worden. Waar blijft in onze democra tische tijd de volkswil, die dit gruwe lijke spel kan voorkomen. Is er ook maar iets geleerd uit de verschrikking van 1914? Het antwoord luidt: Neen en nog eens neen. Maar om_ nog even terug te komen op het Amerikaansche handelsverdrag. De opzegging hiervan kan ook bedoeld zijn als een vingerwijzing aan Engeland om nu niet teveel concessies te doen aan| Japan. De reactie in Japan is, zooals we reeds zeiden, ietwat scherp en ook onmidddllijk gevolgd door een tegen actie, n.l. een handelsverdrag met het bevriende Duitschland. Japan zal aan Duitschland visschenj- en landbouwpro ducten leveren, waartegenover Duitsch land zich verbindt, artikelen die Japan, zoowel in tijd van vrede als oorlog noo- dig heeft, te zenden. Naast dit Duitsch-Japansche bondge nootschap is er natuurlijk ook aan de andere kant een drang naar concentratie, een zich veilig stellen aan de verschil lende grenzen. Engeland, Frankrijk en Polen hebben in Europa nog één bond genoot noodig wil de omsingeling van Duitschland een beetje effect hebben. U begrijpt dat we hier doelen op Rusland. Geruimen tijd geleden zijn door Engeland onderhandelingen begonnen, maar telkens wisten de Sowjets door een stelsel van nieuwe eischen de besprekin gen te rekken. De laatste dagen schijnt daar een kleine verandering ingekomen te zijn. De bereidheid van Rusland tot eenige toenadering wordt grooter en optimistische Engelsche bladen verkon digen nu reeds, dat het verdrag zoo goed als geteekend is. Misschien ook dat de toestand aan (j,e Russische grens bij Mongolië de Russen tot eenige spoed maant. Zooals de toestand zich daar de laatste weken heeft ontwikkeld kan men gevoegelijk van ’n oorlogstoe stand spreken. Tienduizenden met de nieuwste afweer- en aanvalmiddelen toe geruste militairen staan hier tegenover elkaar. Hier kan niet meer gesproken worden van een plaatselijk incident, maar moet deze actie veeleer worden gezien als een onderdeel van het ge- DE CONSTITUTIE VAN DE VRIJE STAD. Heden en vroeger. In persoonlijke gesprekken ervaar ik Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Dantzig evenzeer Vrije Stad als het thans is, na het herstel van het Poolsche rijk. En als zoodanig heeft ze langer onder Poolschen politieken invloed gestaan dan onder Duitschen. Dantzig heeft zich in de 15e eeuw zelf losgemaakt van den Duitschen Han- zebond, omdat in dezen Bond het abso lutisme en de handelsconcurrentie haar lastig begon te worden. Terzelfder tijd aanvaardde de Vrije Stad het protecto raat der Poolsche koningen. De Polen verleenden Dantzig godsdienstvrijheid en daarvoor kon in de helft der 16de eeuw de hervorming er worden doorgevoerd, in handen zouden krijgen. Vóór de wereldoorlog meende men, alzoo na die wereldoorlog van moreele en geestelijke opbouw is terecht geko men weten we allen bij ondervinding De eene crisis is op den anderen gevolgd; het recht, de rechtvaardigheid en de be leving van het aloude gebod: bemint uw naaste gelijk u zelven, is meer dan ooit verdwenen. De tijden zijn veranderd, maar toch had niemand vóór 25 jaren kunnen den ken, dat een arme sdiijdersknecht in München, een Russische houthakker in een concentratiekamp en een journalist irt Italië, het lot van millicfcnen menschen regeerd werd, maar dat is niets verge leken met den toestand, zooals deze in den loop van deze 25 jaar is gegroeid. In 1914 was er weinig of geen spanning; als een donderslag kwam het Oosten- rijksche ultimatum aan Servië, dat de inleiding tot deze rampzalige oorlog vormde. Dat was niet de schuld van één enkel persoon, maar de uiting van een sjtelselmatig iopgdruide volksgeest, (die dezer Sonate: Preludio en drie Dansen; in alle onderdeelen is het mooie muziek. De Prière van Saint-Saëns (voor cello en orgel gecomponeerd- heeft iets bij zonder bekorends, doch Molenaar’s tem po leek ons voor een Gebed wel wat te snel gekozen, zoodat de expressie aan innigheid inboette en alles nog te vlak klonk. Beter was dit met het Adagio van Bar- giel, waarvan inzonderheid het midden gedeelte mooi samenspel te hooren gaf. Molenaar’s nobele toonvorming heeft se dert zijn vorig optreden alhier nog aan veredeling gewonnen, zoodat zijn spel met zijn nochtans wat te koele voor dracht een wel sereen, doch ietwat in tellectueel cachet verkrijgt. Niettemin cello-spel van den eersten rang, waar voor we ons aanbevolen houden. Volgende concert Otto Couperus. S. Wiersma. W. de Wit. J. Molenaar. Tj. van der Hauw. D. Kamstra. S. van der Schaaf. A. Nieuwenhuis. Joh. van der Schaaf. R. van der Schaaf. EEN SERENADE. Gisteravond werd de jubileerende ma joor van den - Rijksveldwacht door het Stedelijk Muziekkorps een serenade ge bracht. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. 5e ORGELCONCERT. Weer eens een Fransch werk op het orgelprogramma. Hoe het anderen gaat, kunnen we niet beoordeelen, maar wij voor ons genieten steeds bijzonder, als deze organist Fransche werken speelt, hetzij Guilmant, Widor, Franck, Saint- Saëns of d’Indy. We zouden er zelfs niets tegen hebben, als dit eiken Maandag ge schiedde. Als openingsnummer hoorden we op verzoek van militair(e) verlofganger(s) de 6e Sonate van Mendelssohn met de variaties op het Gebed des Heeren en evenals vorige week, toen de Toccata F. dur van Bach werd gevraagd, hebben we ons in stilte verheugd over deze blij ken van serieuze kunstsmaak, die bij ons publiek van 20 jaar geleden ondenkbaar zouden zijn geweest. Uit Mendelssohn’s 6e trof ons als steeds vooral de stoer- aanruischende slot-variatie op: „Want Uw is het Koninkrijk en de Kracht”, die meer dan iets in staat is, ons te bewa ren voor een gedachteloos naprevelen van het Gebed des Heeren. Ook de vre devol peinzende nabetrachring van het Andante met zijn zangrijke melodie, doet het wondermooi. Alleen waarom moest nu de kleine, maar kostelijke Fuga worden weggelaten? Erg jammer. De Ariadne-suite die door Guilmant zelf voor orgel werd samengesteld uit de orkestmuziek, die hij schreef bij zijn Cantate Ariadne, eigent zich volgens zijn eigen oordeel, voor orgel beier dan voor orkest; en ieder die ze van orkest zoo wel als van orgel hoorde, zal dit moeten beamen. Het waren in het bijzonder de Phryglsche Inleiding en het Sluimer- andante, die heerlijke momenten te ge nieten gaven, doch ook de opwekkende, meeslepende Marsch met zijn fraai Trio (middengedeelte) is een ware lust voor het oor. De keurig verzorgde toelichting op het programma gaf een beknopte, maar zeer doeltreffende verklaring van deze Sage uit de Gr. Mythologie. Van den solist Piet Molenaar, cellist te Leeuwarden, weer veel goeds. Hij kwam met een Cello-sonate van W. de Fesch, (op 't programma stond de Tesch, wat zeker een drukfout is) een oude com positie (de Fesch leefde 1695-1758) wat ook blijkt pit den elgenaardigen vorm Zelfs bij de eerste deeling van Polen (1772) bleef Dantzig nog met het res- dat er in sommige Staten dictatoriaal ge_ tant van dit rijk verbonden; in 1793 werd de Vrije Stad door Pruisen ingelijfd, maar in 1807 herstelde het zich weer in onafhankelijken staat, toen in dat jaar de Pruisen de nederlaag hadden gele den tegen Napoleon. Terecht herinnerde Earl de la Warr lid van het Britsche Hoogerhuis, er de zer dagen aan, dat de huidige situatie voorzoover deze Dantzig betreft, zoo wel door de geschiedenis is gerecht vaardigd als tot voor enkele maanden door Hitler zelf. Want vóórdat Tsjecho-Slowakije was overweldigd, be handelde men vanuit Berlijn de Polen als vrienden en het is nog maar een jaar geleden, dat Hitler over Dantzig spre kende, in het openbaar en met nadruk getuigde: „Deze gevaarlijkste plek in Europa heeft haar bedreiging volkomen verloren.” Maar thans eischt hij den Anschluss van de Vrije Stad bij het Derde Rijk, omdat de bevolking voor 90 Duitsch is. Wat toch een jaar geleden evenzeer van haar kon worden getuigdI Hoe staan de Polen tegenover dezen elsch? De Duitschers in Dantzig bestu ren ook nu zich zelf. En wanneer de Dantzigers zich liever vanuit Berlijn la ten besturen het is zeer de vraag of dat inderdaad het verlangen van „de” Dantzigers is dan zal Polen ze daarin om des lieven vredes wille heusch niet dwars zitten. Het eenige wat Polen wenscht is dat 2ijn economische rechten aan den Weichselmond verzekerd blij ven. En men weet niet in Warschau hoe men deze verzekerdheid kan bekomen. Het Duitschland van heden verbrak elke overeenkomst, als zulks Berlijn goed dacht. Aldus werd ook het Duitsch- Poolsche vriendschapsverdrag vervallen verklaard op het moment, dat Hitler zijn eischen inzake Dantzig en den corridor meende te kunnen stellen. Zoolang Duitschland geen afdoende waarborgen kan of wil geven, zal Polen het statuut van de Vrije Stad desnoods gewapenderhand verdedigen, omdat dit statuut voor Polen economische veilig heid beteekent. Maar misschien zijn er ook andere waarborgen te bedenken. Daar zou dan over gesproken en onderhandeld moeten worden. Polen wil dat wel. Van de aanwezigheid van dezen wil in Berlijn is nog niets gebleken. Md. ONTHOUDERS VISCHCLUB. Zondag j.l. hield bovengenoemde vischclub haar 4den wedstrijd, deze keer in de Sneekervaart. De vangst was zeer bevredigend. De 1ste prijs werd gewonnen door P. de Jong met een baars van 28 c.M. 2de prijs: J. van der Zee. 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de 11de VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag werd de 3de vischwedstrijd gehouden in de Sneekervaart Al was de vangst deze keer niet groot, toch deed ieder zijn uiterste best een baarsje te bemachtigen. D. Adema wist de grootste baars te bemachtigen, waarmede deze beslag leg de op den isten prijs. 2de prijs: K. Koopmans. St. Ruiter. N. Ebbendorf. D. Bangma. J. Adema Jr. D. de Jong. G. Rijpma. Extra prijs, geschonken door den heer Vogelzang „Sporthuis” alhier, werd ge wonnen dqor J. Adema Sr. telkens, dat de meeste menschen in- tellectueelen niet uitgezonderd bijna volkomen onkundig zijn van de eigen aardige constitutie van Dantzig als Vrije Stad en daardoor ook geen begrip heb ben van de moeilijkheden, welke heden ten dage deze constitutie omspannen. Het lijkt me nuttig om er te dezer plaatse iets van te vertellen. De genoemde Vrije Stad is een kleine politieke zelfstandigheid, nog lang niet zoo groot als onze provincie Drente. Men vindt er behalve Dantzig (circa 250.000 inwoners) een aantal dorpen; het totaal der bevolking bedraagt ruim 400.000. De bewoners zijn in groote meerderheid Duitsch van origine. Men stelle zich niet voor, dat de Dan- zigers zouden lijden onder eenige vreemde overheersching. Ze genieten een volkomen staatkundige onafhanke lijkheid en zelfstandigheid. Het Sta tuut van Danzig werd na den jongsten grooten oorlog geregeld door de Ge zantenconferentie en wel op 27 Octo ber 1920. Het hoogste gezag is er de Senaat, welke door het volk wordt ge kozen. De Vrije Stad werd onder be scherming gesteld van den Volken bond, die in Dantzig is vertegenwoor digd door den ’Hoogen Commissaris. Deze, heeft eqhter lenkel toe te zien, dat de bepalingen van het Statuut wor den nageleefd; met inwendige zaken bemoeit hij zich niet. Dantzig is dus een kleine Duitsche staat, volstrekt onafhankelijk en door eigen Duitsche menschen bestuurd. Maar zoo zal men opwerpen de Polen hebben er toch iets te vertellen? In politiek (staatkundig) opzicht: niets. Maar de Polen genieten er economische rechten. Polen wordt doorsneden door het stroomgebied van de Weichsel, de hartader van het bin- nenlandsche vervoer. Van de Weichsel is Danzig de deur, welke uit- en toe gang geeft naar en van de Oostzee. Aan die deur wilden de Polen voor portier spelen. In dit verband hoort men wel eens de opmerking maken: de Rijn is een Duit sche rivier, maar op grond daarvan kunnen de Duitschers toch Nederland niet opeischen. Deze vergelijking is in verschillende opzichten onjuist. Eerstens is er geen sprake van, dat Polen Dantzig opeischt; het wil er slechts economische controle. Boven dien is de Rijn niet enkel een Duitsche rivier; de Rijn stroomt b.v. ook over een groote oppervlakte door Nederland; de Weichsel is enkel Poolsch en Dant- zig omvat enkel en alleen de monding van de rivier. Dantzig kan slechts bestaan door dé Weichsel, dus door de beteekenis van deze rivier als vervoercentrum in Polen; en Polen kan de Weichsel slechts ge bruiken als het over de deur van die ri vier, dus in de h a v e n van de stad, wat te zeggen heeft. Daarom werden de verhoudingen op de volgende logische wijze geregeld: Dantzig krijgt een eigen, dus Duitsch bestuur, maar vormt een tolunie (sedert 1 April 1922) met Polen, hetgeen wil zeggen, dat Dantzig tot het Poolsche douanegebied behoort. In de haven wordt derhalve de in- en uitvoer door Poolsche beambten geregeld. Dat zijn de eenigste Poolsche rechten in Dantzig en de bewoners van de Vrije Stad genieten daarvan enkel voordeelen. Want in Polen (en dus ook in Dant- zig) wordt bijv, boter ingevoerd, zoo veel als noodig is en de Duitscher rookt in Dantzig zijn sigaartje voor de helft van den prijs, dien hij er in het Reich voor zou moeten betalen. Om maar en kele artikelen te noemen van de-vele welke in Duitschland door velen moeten worden ontbeerd en in Dantzig vrijelijk kunnen worden genoten. Zoo’n tolunie is niets bijzonders; ze schaadt geenszins de politieke zelfstan digheid van een land. Ook België en Lu xemburg, om den ander voorbeeld te noemen, kennen een tolunie. Deze twee landen grenzen aaneen, juist zooals Po len en Dantzig aaneen grenzen. 1 99 99 99 99 99 99 99 99 99 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1