EEN BLIJDE VERWACHTING WEDEROM VERVULD De Bolswardsche Courant en Westergoo - os j| Irene Emma Elisabeth. Woensdag 9 Augustus 1939 No 61 35gjg Jaargang EEN ZUSJE VOOR PRINSES BEATRIX. de volging o.m. het volgende: dichtst bij de deur had opgesteld, Burgemeester van Reenen vertelde, dat de kleine prinses er zeer gezond uitziet. Het is een flink kind, de kleur van het haar is iets donkerder dan dat van Prin ses Beatrix. Gedurende de plechtigheid van de of- ficieele geboorte-aangifte was de kleine Prinses niet meer aanwezig, want Prins „Mevrouw, De verblijdende mededeeling, welke heden ten verzoeke van Uwe Majesteit aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal werd gedaan, heeft de Kamer met groote vreugde vervuld. Dankbaar voor den zegen welke op nieuw aan Uw dochter en haren gemaal werd geschonken, deelt de Kamer eer biedig in de gevoelens van Uwe Maje steit en van het Prinselijk gezin. Het verheugt haar, te weten, dat het volk in zijn aanhankelijkheid aan Oranje zich hoog gedragen voelt door het ge luk, dat over het Koninklijk Huis kwam. God behoede de nieuwe telg uit Uwer Majesteits geslacht”. GELUK WENSCHEN. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaick, heeft het vol gende schrijven aan de Koningin ge zonden: In de Residentie. Een belangrijk deel van het officieele programma vormden de saluutschoten op het Malieveld in de Residentie, met het lossen waarvan precies te zeven uur in gevolge de vastgestelde orders werd be gonnen. De telex, in een van de kamers der Frederikskazerne aangesloten, had in den nacht het verheugende nieuws gemeld, Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Een kleine bloemlezing uit diverse bladen. Te Amsterdam. Ongelooflijk snel, zooals een belang rijk en in dit geval bovendien blij nieuws zich over een stad verspreidt. Café’s en restaurants sluiten om één uur in da hoofdstad. Dan keeren de laatste bezoe kers huiswaarts, dan geven de verlaten straten plotseling een levendig beeld. En velen van deze late wandelaars wisten plotseling, dat er een Prinses ge boren was. Met duidelijke letters was ’t blijde nieuws te lezen op een bord voor een der breede ramen van een groot dagblad. Vandaar verspreidde het be richt zich als een loopend vurtje over de stad. Iedereen, die op dit late uur door de stille straten liep, was op de hoogte. Agenten en nachtwakers waren plotseling zeer spraakzaam en hielden in vele gevallen voorbijgangers aan om hen met de blijde boodschap uit het Paleis in Soestdijk op de hoogte te stellen. De eerste vlag woei reeds om half twee ’s nachts. te geven en de beteekenis van den naam Irene, Vrede, een naam, die in verband met de tijdsomstandigheden gekozen is, duidelijk te maken. Hierna volgde de eigenlijke geboorte- aangifte, waarbij burgemeester van Ree nen als ambtenaar van den Burgerlijke^ Stand aan den Prins eenige gebruikelijke formeele vragen stelde. De beteekenis der namen. De eerste naam, het Grieksche woord voor vrede, heeft in deze tijden een bij zondere beteekenis. Deze naam zal wor den uitgesproken als „lereen”. De tweede naam van de Prinses spreekt voor zich zelf. Het is de naam DE NAAM VAN HET JONGE PRINSESJE. DE INTIEME PLECHTIGHEID. In de eetzaal van het het paleis is de geboorte-aangifte geschied. Toen de drie autoriteiten de zaal bin nentraden, bevond zich daarin niemand. Enkele oogenblikken slechts behoefden zij te wachten en daarna gingen de deu ren open en trad Prins Bernhard binnen. De begroeting die volgde, was zeer har"- telijk, en de Prins onderhield zich eeni- gen tijd met den burgemeester en de beide getuigen. Tijdens dit onderhoud werd den auto riteiten een kopje kandeel aangeboden, zoodat ook dit Oud-Hollandsch gebruik thans weer ten paleize in eere werd ge houden. De kandeel werd geserveerd in kleine porceleinen kopjes en zoowel de Prins als de drie autoriteiten gebruikten bij het drinken eenige wafeltjes.. Inmiddels had Prins Bernhard zich naar buiten begeven en daarna kwam ’t groote oogenblik waarop de Prins, een gelukkige vader, zijn jongste dochter naar binnen bracht. De kleine prinses lag in de armen van den prins, op een rose kussen en zij had een witte kanten jurk aan. Haar oogen waren gesloten en zij liet niet haar stem hooren. Bernhard had haar tevoren naar buiten gebracht en haar overgegeven in de ver trouwde handen van de verpleegster. Onmiddellijk daarna keerde de Prins in de eetzaal terug en het moet voor al len, die aanwezig waren, een ontroerend moment geweest zijn, toen Prins Bern- hard zeide: „De namen van onze dochter zijn Irene Emma Elisabeth.” Zonder twijfel zal het voor burge meester van Reenen een onvergefelijk oogenblik geweest zijn, toen hij, die zich het deze thans voor het eerst voor de Prin ses kon openen, waarbij hij zeide: „Mag ik dezen keer de eer hebben de deur voor haar open te houden?” Men zal zich herinneren, dat bij de geboorte-aangifte van Prinses Beatrix deze eer aan dr. Colijn te beurt viel. Met nadruk verzocht Prins Bernhard den burgemeester, nadat de namen van de Prinses waren bekend gemaakt, aan allen den juisten uitleg van deze namen De herauten, die het heugelijke nieuws van de geboorte van een prinsesje bekend moesten maken aan de bevolking van de Residentie, hadden overal een aandachtig gehoor. De Kroon der Nederlanden is en blijft opgedragen aan Zijne Majesteit Willem Frederik, Prins van Oranje-Nassau, om door Hem en Zijne wettige nakomelingen te worden bézeten erfelijk, overeenkom stig de navolgende bepalingen: De Kroon gaat bij erfopvolging over op Zijne zonen en verdere mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen bij recht van eerstgeboorte, met dien ver stande, dat bij vóór-overlijden van een van onze onvergefelijke Koningin-Moe- der. De derde naam, Elisabeth, is die van de oud-tante van de jonge Prinses, Groot-Hertogin van Oldenburg. rechthebbende diens zonen of verdere mannelijke uit mannen gekomen nako melingen op gelijke wijze in Zijne plaats treden en de Kroon nooit in een jongere lijn of een jongeren tak overgaat, zoo lang er in de oudere lijn of den ouderen tak zoodanige nakomeling wordt gevon den. Bij ontstentenis van opvolgers, in het voorgaande artikel aangewezen, gaat de Kroon over op de oudste in leven zijnde dochter van den laatst overleden Ko- ning. DE TROONOPVOLGING. Mannelijke afstamming gaat voor. De Nederlandsche Grondwet van 24 Augustus 1815 (maar sindsdien herhaal delijk gewijzigd) zegt over de troonop- Advertentiën per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. dat hebben gedaan en tot die taak zul len de prinselijke ouders het vorstelijke kind doelbewust opvoeden. Leve Oranje! Leve Nederland! Leven beide tezamen in innige verbondenheid. Md. Velen zullen het misschien Anders hebben verhoopt, in stilte zullen ze aan de mogelijkheid hebben gedacht der ge boorte van ’n Erfprins van Oranje, maar van géén onzer is de vreugde op heden minder, nu de kleine en reeds zoo alge meen geliefde prinses Beatrix door Gods goedheid een zusje kreeg. We juichen en danken God, Die weet, wat het beste is voor ons Vorstenhuis, voor het land en voor het Nederlandsche volk. Wanneer dat in Zijne raadsbesluiten staat aangeteekend, zal Nederland óók nog eens den zegen bekomen van het bestuur van een krachtige mannenhand maar tot heden hebben we slechts reden om dankbaar te zijn voor de be hoedzame wijze, waarop ons volk door zachte vrouwenhand langs het pad van vrede is geleid in een wereld vol oorlogs- razernij. Wat een geluk zoude het zijn, als we in den nieuwen zegen, welke het Prin selijk gezin gewerd, het voorteeken mochten zien van een toekomst in ka rakter gelijk aan dat van de laatste dec- cennia van ons nu en dan moeilijk, maar onafhankelijk en vreedzaam volksbestaan. Moge het zoo zijn! De kleine Prinses Beatrix is nog te jong om te beseffen, welk groot geluk dé Hemel haar door haar ouders schonk, beierd, de sirenes hebben geloeid, Beatrix de geluk en vreugde bren gende. Was haar benaming niet een profetie? Ze zal straks mogen opgroeien met een zusje, een voorrecht, dat noch haar moeder noch haar grootmoeder hebben gekend. En mét dat zusje, zal ze zoo hopen we en willen we gelooven een populair prinsessenpaar worden als het Engelsche. De klokken van Nederland beieren; in zijn kerken dankt een volk zijn God voor de hernieuwde zegening van zijn Vor stenhuis we dansen om Oranjeboo- men in uitgelaten vreugde; we ontste ken de lichten, welke verkondigen, hoe het in ons binnenste gloeit; we hangen het nationale dundoek uit om te getui gen, hoe trotsch we zijn op ons vader land, op ons vorstenhuis, op het Kind van Oranje, dat de toekomst van Neder land en deszelfs verbondenheid aan zijn dynastie, komt helpen schragen. Blij en dankbaar gaan onze gedachten uit naar het paleis te Soestdijk waar ’n moeder nu de weg van het lijden is afgelegd met trots en dankbaarheid neerziet, als elke andere moeder het zou doen, op het pand van liefde en trouw, dat als een rijpe vrucht van den ouden, tot jonge kracht geënten Oranjeboom werd geoogst. Ontroerd zingen we het plechtige Wilhelmus en we benadrukken den regel: Mijn schildt ende betrouwen, Syt Ghy, o Godt, mijn Heer! Zoolang ons volk dezen regel zong en herhaalde in het raam van al het ove rige, dat onze nationale hymne aan ge loof en andere deugd belijdt, is het Ne derland goed gegaan. Laten we daarom op het gelukkige oogenblik van heden, zingende het Wil helmus, ons besluit van trouwe verbon denheid en eerbiedige onderwerping aan het Huis van Oranje vernieuwen. We weten de gevoelens van al onze lezers en lezeressen té vertolken, wan neer we te dezer plaatse verzekeren, dat Oranje ook in de toekomst zal mogen rekenen op de trouw van allen, namens wie we spreken; en we weten het ge voelen van ons Vorstenhuis weer te ge ven, wanneer we getuigen: deze Oranje telg, ons thans geschonken, zal ons volk trouw zijn en dienen, zooals alle Oranjes De Keizer en de Keizerin van Japan hebben het Nederlandsche hof een tele- grafischen gelukwensch gezonden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis te Soestdijk. De heer Pierlot, minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken van België, heeft den gezant van België te Den Haag, baron Herry, opgedragen aan de Koninklijke familie en aan de Neder landsche regeering de gelukwenschen van de Belgische regeering en van het Belgische volk met de blijde gebeur tenis aan het hof te Soestdijk over te brengen. Ook Hitler heeft zoowel aan de Ko ningin als aan Prinses Juliana en Prins Bernhard telegrafische gelukwenschen gezonden. GELUKTELEGRAMMEN VOOR HET KONINKLIJK HUIS. Nu opnieuw de blijde mare de ronde deed van het jonggeboren koningskind, zullen velen aan hun blijdschap en me deleven met het koninklijk huis uiting willen geven. Al wordt ditmaal geen spe ciaal felicitatietelegram beschikbaar ge steld men kan voor zijn gelukwenschen zeer wel een geluktelegram aanbieden dat tegen het daarvoor geldend tarief 'op een der hiervoor bestaande luxe-for- mulieren wordt afgeleverd. Wie een ge luktelegram zendt op een luxe formulier dient daarmede bovendien ’n goed doel: de netto opbrengst van de toeslag komt ten goede aan Nederland’s jeugd. Wenscht men een persoonlijke herin nering aan het gezonden telegram te be houden, dan kan tegen betaling van 10 cent per 50 woorden of gedeelte daar van een afschrift op hetzelfde luxe for mulier worden verkregen. enkel feit ten Paleize Soestdijk verwach ten, dat de komst van een tweede Prin ses zoo na op til was. En nauwelijks een goed uur later ratelden de telefoons en de telexen reeds door het gansche land, meldend de geboorte van een Prin ses. Het officieele communiqué: Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana heeft heden, den vijfden Augustus des voormiddags 1.09 uur, het leven geschonken aan een wel geschapen Dochter. Moeder en kind maken het uit stekend. (w.g.) Dr. J. de Groot. Dr. C. L. de Jongh. Er is een Prinsesje geboren. Het groote nieuws is zoo juist bekend gemaakt en de journalisten in het Badhotel vechten om een plaatsje in de telefooncel. Opnieuw viert Nederland een vorste lijke geboorte. De klokken hebben ge- mu ziek en zang, vertolkend de gewekte blijdschap, heeft alom door het land weerschald. Een Prinses is geboren, de tweede dochter uit het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Veer eerder dan algemeen verwacht werd heeft deze tijding Nederland ver rast. Vrijdagavond nog berichtte het Alg. Ned. Persbureau, dat volgens de verwachting der geneesheeren op zijn vroegst in den loop dezer week de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin tege moet gezien werd. Ook de doktoren moeten volkomen verrast zijn geweest. Vrijdagavond zeer laat deed nog geen waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 Of j 1 om .A DE JONG s NIEUWSBLAD i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1