Feuilletons Buitenlandsche Revue. III. 1.1. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen KU-KLUX-KLAN r Nieuwe i SOCIALISTEN IN DE REGEERING. De vermiste Banknoot 352*g Jaargang Woensdag 23 Augustus 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 65 n ijs- iets ijke stijf r 37.25 12.50 17.— 13.— 3.65. 2.50 bij it. ali- lere EEN EXPERIMENT, MAAR TEVENS EEN NOODZAAK. Speciale inrichting voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. t ik OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 s. laar sterven) maar daar doen wij niet aan mee. We durven zelfs verder gaan met te verklaren, dat we deze muziek ook als zang heel mooi vonden en dat de „bijge componeerde” tekstwoorden zich won derwel aanvoegden bij sfeer, strekking en metrum der muziek. Maar.heele- maal in de haak is' het toch niet. Het concert besloot met de onverge lijkelijke Toccata a moll van Bach, die men nergens (ook niet per Radio) ooit hoort uitvoeren en waarvan Alt’s gran dioze vertolking ons een intens genot verschafte, niet het minst door de zeld zaam kleurrijke, boeiende registratie. DE VERANDERINGEN, DIE ER IN SEPTEMBER IN ONZE RAADZAAL STAAN TE GEBEUREN. In geen jaren is er zoo’n groote ver andering te constateeren in het bezetten van de Raadszetels. Niet minder dan 4 raadsleden zullen verdwijnen, n.l. de h.h. S. E. Lunter, G. H. Boersma, Radelaar en H. Mulder. De R.K. fractie komt met 2 nieuwe leden, n.l. de heeren F. B. van der Meer en S. Nota; de laatste zal waarschijnlijk geïnstalleerd worden om direct daarna wegens vertrek door een der opvolgen de candidaten op deze lijst te worden vervangen. De Liberale Partij verliest haar eenige vertegenwoordiger en ook de S. D. A. P. gaat van 3 op 2 terug. De heer Mulder wordt opgevolgd door den heer Zittema. De V. D. komt nu, met 2 vertegenwoordigers, waarbij de heer Brandenburg, die reeds eerder raadslid was, weer terugkeert. De heer S. E. Lunter heeft een lange staat van dienst. Sedert 11 April 1907 lid van den Raad en 7 Mei 1914 benoemd tot Wethouder. Gedurende het burge meesterschap van den heer Berger, heeft Wethouder Lunter de oude tradtiie getrouw zijn functie ter beschikking gesteld. In deze 32 jaar heeft Wethou der Lunter steeds getoond de belangen van Bolsward te bevorderen en te ver dedigen. Natuurlijk is het niet mogelijk het daarbij ieder naar den zin te maken. Voor de een, was dit beheer misschien te zuinig, voor een ander niet zuinig ge noeg. De heer Lunter heeft getracht naar beste weten de gemeente te dienen en dit moet door alle Bolswarders ge respecteerd worden. De heer Boersma was raadslid vanaf 1935, dus een zittingsperiode. De heer Radelaar heeft zitting gehad vanaf Juni 1934. De heer Mulder idem vanaf 8 Novem ber 1934. In dit nummer wordt een begin gemaakt met een nieuw feuilleton, getiteld WAT MEN WIL. - j Dit is de titel van de Revue, welke het gezelschap van Peursen dit jaar op Maandag 28 Aug. a.s. komt geven in „de Doele”. We lezen over het optreden van dit gezelschap o.m. uit het Eindhovensch dagblad: Het is een avond geworden van groo te vroolijkheid en gezonde humor, het geen door het herhaaldelijk klaterend applaus wel op bijzondere wijze door ’t publiek werd gewaardeerd. Het vlotte en afwisselend programma was er wel bijzonder op ingesteld om het publiek eenige genoeglijke uren te brengen. Een welhaast onbegonnen werk zou het zijn om de vele tafereelen hier afzonderlijk te gaan bespreken. Het groote succes van den avond, waaraan alle 14 medewerkenden geheel hun krachten gaven, komt, zonder de overi gen ook maar iets te kort te doen, wel voor een zeer groot deel toe aan de artisten Piet Kohier, Jean Modem, Nelly de Vries en Mies Peyters. Al aanstonds in zijn oeroude succes klucht, die hij hier als entree gebruikte, n.l. „de Boemelbaron”, stelde Piet Köhler zich weer voor als een raskomiek. Hoe is er niet gelachen met zijn creatie als de „Baby” in de dolle gelijknamige klucht en als de onnoozele oppasser in de militaire klucht: „O, wat een ezel”. Advertentlën per regel; Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Meditatie met haar levens- en stervens- tragiek, die, wil zij tot het gemoed spre ken, een minder onaandoenlijke vertol king vereischt. Veel beter gesteld was het met de voordracht |van „Bruidsvaart”, waarin vooral bij den echo-roep de dames een zeer mooie prestatie leverden. Deze beide Chopin-nummers intus- schen vormden voor den heer Alt eigen lijk een gewaagd experiment. Want niet waar. twee pianostukken (nog wel van Chopin) die men door een gemengd sextet laat zingen, na er ’n tekst op ge maakt te hebben de geachte Concert- gever weet zelf heel goed, dat alreeds de helft van deze euveldaden voor den criticus voldoende zou zijn om hem „af te maken” (het geslacht van Wagners Vrijdag a.s. wordt het eerste deel geplaatst van een humo ristische avonturenroman van HAROLD AVERY, getiteld: De wonderlijke Sensaties van High-Rusting. sche vloot? We meenen deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden. Het is een publiek geheim, dat Duitschland in de laatste jaren gebrek gehad heeft aan de noodige grondstoffen voor de oorlogsindustrie. Alle oud roest, ijzeren hekken, enz. enz. is verzameld om toch maar eenigermate te kunnen voldoen aan de vraag naar materiaal. Wanneer van dit oud ijzer weer gebruikt wordt bij de vervaardiging van nieuw oorlogstuig, dan laat het zich indenken, dat de kwa liteit er niet beter op wordt. Een eigenaardg bericht circuleerde de vorige week. De Turksche regeering had van de Duitsche eenige duikbooten ge kocht. Toen deze schepen ongeveer drie maanden in de vaart waren, bleek er re paratie noodig, zelfs in die mate, dat een duikboot van 118.000 Turksche ponden „Meesterzingers” is nog lang niet uitge- 80.000 pond noodig had voor algeheele restauratie. Goed.we zullen aannemen, dat niet het beste materiaal aan Turkije is verkocht, maar dan wreekt zich deze transactie toch voor een volgende bestel ling, want ook Duitschland kan niet zonder uitvoer en invoer. Hier komen we aan een zeer belang rijke factor, n.l. de economische toestand in het Duitsche rijk. Twee millioen soldaten, onproductieve arbeidskracht, een ontstellend tekort aan landarbeiders, moeilijkheden met den oogst, tekorten op de meest belangrijke voedingsmiddelen, tekort aan mijnwer kers, geen kolen, benzine.maar dan is het onverantwoordelijk zult ge zeggen onder dergelijke omstandigheden een oorlog te ontketenen. Volkomen juist en daarin lag tot nu toe de grootste waar borg voor den vrede. Ook financieel zit Duitschland aan den grond. De handel wordt betaald met bons op lange ter mijn; dit heeft natuurlijk ook zijn gren zen en doet de schaal weer overslaan ten gunste van een oorlog. De Duitsche machthebbers worden gedreven met on feilbare zekerheid naar het bankroet en om dat te voorkomen, waagt men mis schien een noodsprong. Het valt op, dat in de Duitsche bladen en tijdschriften momenteel eenige bezorgdheid tot uiting komt over de invloed van het Neue Fi- nanzplan, op de liquiditeit in het be drijfsleven alsmede over het ongunstige koersverloop van de belastingbons. De algemeene stemming in Duitsch land wordt thans het beste getypeerd door het volgende zinnetje: De „man inthe Street” herinnert zich levendig wat er een jaar geleden ge beurd is en hij wacht thans af wat hem nu weer boven het hoofd hangt. In het beste geval, aldus redeneert hij, krijgt Hitler Dantzig zonder slag of stoot, een succes, dat voor den doorsnee burger weinig of geen materieel verschil zal maken, en in het ergste geval wordt Europa in een oorlog verwikkeld. Wanneer je in een gesprek over den Europeeschen toestand de meening lan ceert, dat een oorlog bijna onafwend baar is, dan gebeurt het meermalen, dat verschillende menschen antwoorden: och, dat zal zoo’n vaart niet loopen. We hebben ons dikwijls afgevraagd: is dit een zich zelf geruststellen tegen beter weten in, of is het een slordige on wetendheid. Niet één van beide, maar alle twee veroorzaken die mentaliteit. Zeer veel menschen lezen hun dagblad, maar hoe? De onder met vette koppen afgedrukte nieuwtjes worden vlug even doorgezien, gauw even de feuillton, wat advertenties en klaar is Kees. Het is denkbaar, dat men met een dergelijke kijk op het we reldgebeuren en voorgelicht door één dagblad van één bepaalde richting nooit een eigen oordeel zal kunnen vestigen. Dat wordt zelfs heel moeilijk wanneer men meerdere bladen leest. De groote tegenstrijdigheid in de berichtgeving 8e ORGELCONCERT. Met de koraalbewerking konden we ons niet te best vereenigen. Immers, de 7de Brahms-variatie over St. Anthony, dat geschreven is voor strijkorkest, kan in den positieven orgeltoon nooit die fijne dynamische accenten ontvangen, welke het muziekstuk voor strijkorkest juist zoo mooi maken; we hopen het nog eens te hooren maar dan van Sterck met zijn strijkklasse. De zang van het vocaal-sextet hebben wij aandachtig beluisterd, en evenals vo rige week bij het Mannenkwartet hoor den wij ook hier uitstekend stemmenma teriaal, vooral de combinatie der drie vrouwenstemmen was al heel juist afge stemd, zoowel in stemmenverhouding als in klankkleur. Bij de mannen ontbrak hier nog wel iets aan; de stemmen op zich zelf zijn wel van goede kwaliteit, maar passen niet bij elkaar. Zoo laat b.v. de tenor het sympathieke geluid hooren van den echten „tenfor^leger’j, waarmede evenwel de naast hem staan de baryton niet de minste klankver wantschap bezit. Bovendien is deze laat ste te forsch, terwijl daarentegen de bas (ofschoon waarschijnlijk dubbel bezet) te zwak is. Dit alles is bij de vrouwen stemmen veel beter afgewogen. Interessant was voor ons „Integer vi tae”, van Flemming, dat we nooit eerder in de oorspronkelijke Horatius-tekst hadden hooren zingen; als sextet klonk het prachtig en genoot een zeer goede uitvoering, evenals Mozart’s „Ave ve- rum” waarmede men echter in de voor dracht niet slaagde de diepzinnige ado ratie te beleven, waartoe de tekst aanlei ding geeft. Deze vervlakking komt in hoofdzaak voor rekening van de man nenstemmen; de vrouwenstemmen voel den het gezongene veel beter aan. Het zelfde deed zich voor in de beide Chopi- niana. Dit was bijzonder jammer voor de maakt een schifting van de concrete fei- i ten en dat wat als overbodige franje 1 moet worden beschouwd, niet gemakke- i lijk. We hebben in ons buitenlandsch overzicht na Maart van dit jaar, telkens weer de meening verkondigd, dat Europa 1 onherroepelijk naar een oorlog drijft. We hebben ons meer dan eens verwonderd, dat het nog zoo lang kon duren, maar ook hiervoor was een aannemelijke ver klaring te vinden. Wanneer we de vc|or ieder bekende feiten nog eens even vastleggen, is het gemakkelijker straks de juiste conclusies te trekken. Het probleem Dantzig weegt in Euro pa het zwaarste. De Chineesche kwestie is dit in het andere werelddeel; maar beiden zijn loten van eenzelfde stam: ’t fascisme. Wanneer men vraagt: hoe is het mogelijk, dat deze stam in onze dorre zelfzuchtige wereld zoo vruchtbaar ge dijen kan, dan is het antwoord: de inter nationale oorlogsindustrie is de Chili- salpeter die zorgt voor een overdadige groei. Ontdaan van alle beeldspraak, ko men we tot deze conclusie: Het wereld gebeuren is nog te veel in handen van achter de schermen werkende krachten, die het niet te doen is om een gezonde samenleving, maar eigen financieel voor deel. Het communisme kan door deze groe pen gesteund worden, maar even goed het fascisme en als het moet ook de democratie. Daarom is, zooals we reeds eerder schreven, de kwestie Dantzig slechts ’n pion in dit wereldschaakspel. Aan de kant van dit bord zitten de groote spe lers. Wanneer we dit in het oog houden, wordt verklaarbaar waarom het zwaar tepunt telkens van Oost naar West ver legd wordt. Vandaag is Dantzig aan bod, morgen China, Japan, Rusland. Over het alge meen is men geneigd wat het dichtste bij huis is als het meest ernstige te be schouwen en ook voor deze week is dat werkelijk het geval. De situatie rondom deze vrije stad en de positie van Polen in Duitschland is reeds zoo dikwijls in onze revue besproken, dat we ons voor vandaag ontslagen mogen achten in her haling te treden. Wanneer de algemeene gedachte thans bij de meeste menschen post vat, dat aan een gewapend conflict niet is te ontkomen, dan verdient de vraag overweging: wanneer, hoe en on der welke kansen voor de diverse par tijen, niet alleen in Duitschland, maar ook in Polen, Italië, Roemenië, Etige- land, Frankrijk, kortom in het geheele Europeesche vasteland verwacht men voor of begin September een uitbarsting. Te Berlijn beseft iedereen, dat de spanning haar hoogtepunt bereikt, doch aangezien niemand weet wat er zal gaan gebeuren, komen er allerlei geruchten in de wereld, die deze spanning nog ver- hoogen. De bevolking vreest iederen dag opnieuw bij het ontwaken te zullen bemerken, dat met de „oplossing” van de kwestie van Dantzig een begin is gemaakt, zooals dat indertijd ook' het geval was met de bezetting van Tsjecho Slowakije en met Memel. Wel beseft iedereen dat de toestand thans veel en veel gevaarlijker is dan in Maart j.l. Dit is een zoo duidelijk mogelijk ant woord op de vraag: wanneer? Bij de tweede vraag: hoe zal deze oorlog ge voerd worden? vervalt men hoofdzakelijk in veronderstellingen. De strijd gaat aan den eenen kant Italië-Duitschland tegen Frankrijk, Engeland, Polen. We zien de situatie zóó, dat Italië het Fransche le ger in bedwang zal moeten houden en verder de Siegfried-linie zorgt voor een voldoende beveiliging tegen het Fran sche leger. Aan den anderen kant kan Polen gedeeltelijk door Italië worden bedreigd, zoodat de troepenmacht van Duitschland 2 millioen geoefende sol daten, minstens voor de helft gebruikt kunnen worden tegen.Engeland. Dat is voor Duitschland vijand no. 1. Gedurende de laatste maanden is de perscampagne in Duitschland hoofdzake- lijk gevoerd tegen Engeland. lAllereerst zal niet de strijd tusschen de ze twee landen zich afspelen op zee en in de lucht, maar zoowel Duitschland als Engeland beschikken over een geweldig landleger en de vraag is nu: hoe zal dit worden gebruikt? Zal men evenals in den wereldoorlog van 1914 de troepen- macht weer op Fransch grondgebied ontschepen om door een langdurige loopgravenoorlog tijd te winnen? Dat kan Duitschland niet riskeeren. Er moet snel en met alle beschikbare machten i worden toegeslagen. Wanneer dus het t zwaartepunt in eerste instantie op zee zal liggen, dan spelen natuurlijk de ma- ritieme verhoudingen een groote rol. Kan de Duitsche vloot met eenig suc- ces de strijd aanbinden tegen de Engel- waarop het socialisme zijn groeitop be reikte, niet hoogerop kón, maar zich als een machtige berg in de Nederlandsche alpengroep van maatschappelijke krachten consolideerde. Toen het zóóver was, begonnen an deren vergissingen te begaan ten aan zien van de waarde der beweging en haar verantwoordelijkheid. Ziezoo, dacht men, de sociaal-democratie is niet gewórden, wat we vreesden en dus hoeven we haar niet te tellen. Ze zal wel geleidelijk vergaan, zooals ze is ontstaan. Dat was mis. De sociaal-democratie heeft zich een constante macht ge toond ten onzent en ze heeft de noo dige consequenties getrokken uit de gebleken feitelijkheid: dat ze van een hervormenden, niet van ’n herscheppen- den invloed kan zijn. Zij heeft zich, voor wat de algemeene lijnen betreft, i nationale tradities en haar doelstellingen beperkt tot practi- sche mogelijkheden. Daartegenover hebben anderen in haar thans zekere grondslagen erkend, welke naast de bestaande pijlers, de Nederlandsche maatschappij kunnen helpen stutten in een tijd, waarin zij wilde stormen van binnen- ’en buitenuit heeft te doorstaan. Enkel reeds daarom moet het optre den van het kabinet-de Geer worden toegejuicht, omdat het in een periode van nationale en internationale span ning alle constructieve elementen der Nederlandsche maatschappij heeft ver- eenigd en daarbij een machtig nieuw element, dat, versomberd in zijn afzon dering, op den duur een destructief karakter zou zijn opgedrongen. De taak van de nieuwe regeering zal het zijn om te arbeiden, geleid door de inzichten, welke algemeen worden ge deeld in de partijen en groepen, waar uit de ministers werden gerecruteerd. Als men daarnaar zoekt, dan zal blijken dat genoegzaam idealen ons vereenigen om ons eindelijk eens een poos te ont houden van speciale aandacht aan de punten, welke ons scheiden. En als dan de tijd en de omstandig heden het weer eens zullen toelaten, dat aan de politiek van samenwerken de groepen een kans kan worden gebo den, dan zal uit het heden de winst blij ven van een socialistische macht, welke door eigen roeping, zooals die wordt gekend en gevoeld, alsmede door de er kenning van haar waarde en beteekenis door anderen een gelijkberechtigd en constructief efement in het politieke le ven is geworden en gebleven, al of niet vertegenwoordigd in de regeering. Md. Wanneer in den titel dezer staat ver meld, dat de opname van socialisten in de regeering een noodzaak is, dan wordt daarmee bedoeld: in deze regee ring, dus in het kabinet-de Geer. In het democratisch bestel moet het altijd mo gelijk blijven, dat enkele partijen zich tot een meerderheidscombinatie voegen om uitvoering te geven aan een bepaald program. Onder zulke omstandigheden kan een overigens groote partij in de oppositie worden gedwongen. Maar Jhr. de Geer heeft willen brengen een natio nale regeering, een regeering althans, waarin de goede wil om het landsbe lang, zij het naar eigen inzicht, te die nen,’een wil, welke de bedding vormt van’alle groote geestelijke stroomingen ten onzent is geconcentreerd. En in zulk kabinet hooren de soci- aal-democraten thuis, omdat zij een groep omvatten, welke een kwart deel van ons volk omvat en van een con stant maatschappelijk inzicht heeft blijk gegeven. De sociaal-democratie is geen oogenblikkelijk tijdsverschijnsel geble ken, dat weer vergaat met de oorzaak waaruit ze werd geboren ze is om het duidelijker te zeggen geen crisis* partij. En daarom moet ze als construc tief element in de Nederlandsche sa menleving worden opgenomen, als men deze machtige beweging niet tot een destructieve agitatie wil pressen, wel ke de grondslagen van ons staatsbestel zal ondermijnen. Dat de sociaal-democratie tot nog toe geen deel had aan het verantwoor delijk bestuur des lands, is niet enkel de schuld der tegenstanders; té lang heeft deze politieke beweging haar kracht gezocht in de oppositie. Reeds zeer lang geleden is haar om de aan vaarding van regeeringsverantwoorde- lijkheid gevraagd, maar meermalen is op haar congressen deelname, gevraag de en niet-gevraagde, aan de vorming eener regeering afgewezen. Men stelde zich op het standpunt, dat men geen bestuurstaak kon aanvaarden, zoolang het socialistische program niet zou kun nen worden uitgevoerd. Door het be houd van haar stelling in de oppositie meende de partij het best haar groei kracht te bevorderen en daardoor het oogenblik te verhaasten, dat zij en zij alléén, d.i. zonder hulp van- en con cessies aan anderen het bestuur des lands zouden kunnen opeischen. Dat vooruitzicht is een utopie ge bleken. De S.D.A.P. heeft in haar opkomst onweersprekelijk véél voor den wer kenden stand bereikt. Zij heeft een zeer groot deel van de z.g. vierde klasse der maatschappij opgeheven en geculti veerd, daartoe steunende op de daad kracht en geleid door het zelfbewustzijn van een kern geschoolde arbeiders, bij gestaan door intellectueele idealisten. Ze heeft door haar actie ook dikwijls actie gewekt in kringen van maatschap- pelijk-gelijken, doch geestelijk anders afgestemden. Maar ze heeft niet voor zien, dat haar groei en ontwikkeling moesten eindigen aan de grens van het gebied van hen, die hun materieele strevingen aan ’t geestelijke einddoel van het leven dienstbaar, althans on dergeschikt maken. Zoo kwam het oogenblik, dat nu al een paar tientallen jaren achter ons ligt, l in- 1 b DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1