De Internationale toestand. Buit enlandsclie Revue. 1 III. 1.0. UIERFF I De Bolswardsche Courant en Westergoo OORLOG Reparatie aan alle merken Automobielen M 35= Jaargang Woensdag 30 Augustus 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Algemeene mobilisatie afgekondigd. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 67 n n DE KONINGIN VERJAART. 1 l k n n k Md. i, i- el le r. iO as Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. t. t. t. 0 0 0 o o 6 8 o 0 0 5 0 1 a a ONZE POSITIE IN HET KOMENDE CONFLICT. Reeds bij voorbaat dienen we de cle mentie van onze lezers in te roepen, dat de beschouwingen, over de internatio nale kwestie door de feiten zullen wor den achterhaald en dit geschrevene dus is mosterd na den maaltijd. De vraag of er een oorlog zal komen of niet, hangt geheel af van het ant- Speciale inrichting voor Weer is het feest, de Koningin verjaart, Haar werd een jaar van vreugde toe gemeten, Van dagen met een groot geluk gepaard, Die ook ons volksgevoel nooit zal ver beten, Toen weer een loot aan den Oranjestam Haar leven sterkte als een schoon gebeuren. Een klein Prinsesje, dat ter wereld kwam, En ’t al deed zien in teere, frissche kleuren 1 Weer is het feest en ’t is of telkens weer Oranje aan ons vaster wordt verbonden, Daar wordt in aller harten keer op keer Een dieper en beproefder trouw ge vonden. En telkens geeft aanhank’lijkheid haar wenk Op d’allerlaatste der Augustusdagen, Dan wordt de liefde als verjaarsgeschenk In rijke mate naar Haar uitgedragen. Augustus 1939. Nadruk verboden. 2 e Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p, looper 40 ct. p. kwartaal. Weer is het feest in dankbaar Nederland, De vlaggen zwieren breeduit door de luchten, Daar is weer vreugde in ons vaderland, In steden, dorpen, zingende gehuchten. Daar is iets innigs, wat het hart bewoog, Wanjt, wat de tijden ons ook mogen geven, O, Koningin, deez’ bede stijgt omhoog: Bescherme God Uw Huis, Uw troon, Uw leven I I I KROES. a h n e 1, OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 macht. Thans wordt Dantzig opgeëischt en Poolsch Silezië. Gesteld, dat er straks weer een con ferentie wordt belegd, waarin Dantzig aan Duitschland wordt afgestaan. Dan zal daarna Silezië worden bezet, zooals na de toewijzing van het Sudetengebied Tsjechië werd ingepalmd. En dan krij gen we kwestie over Hongarije, over ’t Zevenbergsche gebied van Roemenië, over Oekrainië, over Sleeswijk, over Holland en Vlaanderen en eindelijk als in opeenvolgende conferenties alles werd toegewezen, wat het begeert zullen Elzas en Lotharingen worden teruggevorderd en komt ook Engeland aan de beurt. Duitschland kén niet anders! Duitsch land heeft alle bezit en vermogen geof ferd aan zijn weer- en aanvalsmacht. De eenige winstkans is: dat aan het Derde Rijk de wereldrijkdommen toevallen. Nu zal het duidelijk zijn, dat de lan den, die thans over een groot deel der wereldrijkdommen beschikken, aan de Duitsche penetratie een halt moeten toeroepen. Of dat „halt” thans zal klin ken, nu het om Dantzig gaat, of straks als weer nieuwe eischen worden gesteld, is van bijkomstige beteekenis voor de wereld. De oorlog is menschelijker wijze gesproken onafwendbaar. De oorlog ontstaat nu, d.i. een der eerstvol gende dagen, of weken, ofwel binnen enkele maanden, in het beste geval over enkele jaren. Een veel moellijker te beantwoorden vraag is, of wij buiten den komenden oorlog zullen kunnen blijven. We moeten ons op het ergste voor bereiden en voorbereid houden. De tech niek van den oorlog zal een heel andere wezen, dan die, welke tot nog toe is toegepast. De luchtmacht zal een groo te rol spelen in den komenden oorlog. Het zal ons moeilijk vallen om ook in de lucht onze neutraliteit te verdedigen. En ons grondgebied zal zoowel aan Duitschland als aan Engeland van zeer groote waarde kunnen schijnen als ope ratiebasis tegen den voornaamsten te genstander. Daartegenover staat, dat de onderlin ge machtsverhoudingen in een nieuwen Europeeschen oorlog wel niet zóódanig zullen blijken te verschillen, dat een der betrokken partijen zich de weelde zou kunnen permitteeren om het samen stel van vijandige volkeren met één te vermeerderen. Die overweging zal te meer klemmen, naarmate we ons zoo goed mogelijk bewapenen en reeds vóór het uitbreken van den oorlog blijk geven van onze paraatheid en van onze vast beslotenheid om het eigen grondgebied zoo krachtig mogelijk, eensgezind van wil, te verdedigen. De offers, welke we thans reeds bren gen door de militaire bewaking van de grenzen, mogen door niemand als nut teloos worden aangemerkt. Die bewaking I schermen. Hitler betreurt het, dat daar- is een uiting van onze vastberadenheid en ze is de noodzakelijke premiebetaling op de door allen begeerde uitkeering: het behoud van onze neutraliteit in den komenden oorlog. De komende oorlog. Moge God de menschheid er alsnog voor bewaren! het geloof, beide hun dictatuur, beide ook hun corruptie, hun menschen-veraf- goding. De ruimte is voor vandaag te kort hierop uitvoerig in te gaan. Weer is het feest in dankbaar Nederland, De vlaggen wapp’ren van de toren transen, Het rood-wit-blauw, naar den alouden trant, Dat uitwaait boven onze levenskansen. Dat immer weer op eiken hoogtijdag Ons tot symbool van eenheid ifc ge bleven, Dat nimmer weer in ongerept gezag In Neerland’s luchten wordt omhoog geheven. bij het gevaar bestaat, dat Duitsch en Fransch bloed vergoten zal worden. Ik heb, aldus vervolgt Hitler, eenmaal het aanbod gedaan me met Dantzig tevreden te stellen, thans zal ook de Corridor Duitsch moeten worden. De schuld van dit conflict ligt bij Enge land. Wanneer dit land Polen niet ge steund had, dan was een oorlog niet noodig geweest. Gezien in dat licht heeft de vredespoging van Roosevelt dus een diepere achtergrond, n.l. de schuld van dezen oorlog voor de wereldgeschiede nis vast te leggen. Nu Polen dit vredes initiatief met beide handen aangrijpt en Duitschland afwijzend beslist, is de schuld van den komenden oorlog af gelegd. In jde (verschillende tónden i|s een koortsige bedrijvigheid merkbaar om de oorlogsuitrusting op peil te bren gen. In Duitschland zullen de reizigers na Zondagavond geen aanspraak meer kunnen maken op vervoer per trein. Een groot aantal treinen is uitgevallen. De bevolking wordt uitgenoodigd tien da gen lang niet van de post gebruik te maken, die gereserveerd blijft voor de militairen. Op bevel van de autoriteiten mogen de benzinestations geen benzine meer verkoopen aan particuliere auto mobilisten. Al de benzinevoorraden zijn opgeëischt. De verkoop van alcoholi sche dranken op de stations is verbo den. Uit de schoorsteenen van het gebouw der Fransche ambassade, vanwaar Za terdag met tien taxi’s de bagage naar het station werd gezonden steeg een zwarte rookkolom op, welke er op wees, dat de archieven werden verbrand. De Poolsche ambassade bereidt met spoed een ontruiming voor. Alle buiten- landsche ambassades en legaties staan in voortdurend contact met elkander. Op de stations is het zeer vol met reservis ten, die zich naar het oostelijk of het woord, dat Hitler zal geven op de vre desoproep van Roosevelt. Een buitengewoone verantwoordelijk heid is door deze ter elfder ure onder nomen stap van Roosevelt, gelegd op de Ischouders van Hitler, een verant woordelijkheid, die bovendien de schuld voor den oorlog direct vastlegt. Dat dit conflict uiteindelijk op een oorlog moet uitloopen hebben we steeds als onze meening verkondigd en we weten maar al te goed, dat we daarbij niet steeds op de sympathie van onze lezerskring mochten rekenen. Zoolang mogelijk de hoop levendig houden, moet het parool zijn, maar vaststaande feiten verdoeze len heeft geen zin. Tot een van die kardinale punten heb ben we altijd gerekend de verklaring van Hitler, dat Dantzig tot het Duitsche rijk moest terugkeeren. Dat is in alle toonaarden het Duitsche volk voorge houden en wil nu de Duitsche leiding niet in conflict komen met de eigen landgenooten, dan moet deze eisch ver vuld worden. Dat men daarvoor een wereldoorlog riskeert, bewijst eens te meer dat de droom van één groot Duitsch rijk de machthebbers in Duitschland ietwat naa<r het hoofd is gestegen. Men is de juiste verhoudingen kwijt gAraakt. Men rekent wa|t al te veel op eigen superioriteit en onderschat de sterkte van anderen. Een gevaarlijke mentaliteit, een sfeer waarin elke gedachte aan een vrede lievende oplossing onmogelijk is. De vredespoging van Roosevelt komt ons inziens uit een verkeerde hoek. De Amerikaansche president heeft zich in het afgeloopen jaar nu juist niet de geschiktste persoon getoond om Duitschland tot een toegeven te bewe gen. Reeds bij een vorige gelegenheid heeft het Amerikaansche initiatief een slecht onthaal in Duitschland gevonden. Alleen wanneer Roosevelt zou kunnen bewerken, dat Mussolini zijn stem ten gunste van den vrede verhief was er nog een kleine kans van slagen. Dan komt echter de groote moeilijkheid dat er geen tweede München kan komen. De verklaringen van Engeland zijn te positief en kunnen door geen enkele staat worden misverstaan. Engeland zal Polen steunen, als dat wordt aangeval len, maar ook wanneer Duitschland op de een of andere manier Dantzig bij het Duitsche rijk voegt. Voor hen, die nog altijd de hoop gekoesterd hebben, dat er misschien een oplossing in de een of andere geest mogelijk was, heeft de laatste verklaring, welke Hitler aan den Franschen president Daladier Zondag nacht heeft gegeven, den bodem inge slagen. De stand van zaken in Polen kan niet langer getolereerd, zegt Hitler in dezen brief. Millioenen Duitschers worden ver volgd en ik ben gedwongen hen te be- - „verloren dagen", heette hei vroeger. Nu niet meer - nu cijn er "AKKERTJES”! Een paar per dag, wèg pijn en narigheid! De radio-berichten van Maandagmorgen hadden de bezorgdheid over den ernst van den toestand weer doen toenemen. Ook in de neutrale landen zooals Zwitserland en België zag men den algemeenen toestand ernstig in. In den loop van den voormiddag werd het bericht rondgeseind, dat om kwart over één een extra uitzending van het A. N. P. verzorgd zou worden. Met spanning werd dit radio-bericht tegemoet gezien en wat door meerderen na de voor-mobilisatie gevreesd en verwacht was, werd bewaarheid. De regee- ringspersdienst deelde mede, dat de algemeene mobilisatie was afgekondigd. Direct na het bekend worden van dit bericht zag men vele menschen voor het stadhuis groepeeren, wachtende op de officieele kennisgeving. Vrij spoedig werd het eerste witte biljet aan het stadhuis aangeplakt. Opgeroepen werden de bij de Landmacht en de Zeemacht niet in werkelijken dienst zijnde gewone dienstplichtigen, die behooren tot de lichtingen 1924 tot en met 1939. Vrij spoedig volgden enkele andere biljetten, één waarin de motorrijtui gen werden opgevorderd, voorzien van olie en benzine voor 100 K.M. Deze auto’s moesten Dinsdagmorgen om 7 uur op de Nieuwmarkt aanwezig zijn en daarna door de chauffeurs naar Pingjum vervoerd; de paarden moesten eveneens om 8.30 uur op de Nieuwmarkt aanwezig zijn en door de eigenaars vervoerd naar Harlingen. Tegen kwart voor 4 kwam een radio-bericht, waarin werd aangekondigd, dat te 8 uur H. M. de Koningin een kort woord tot Haar landgenooten zou richten. Tevens werd gemeld, dat het personenvervoer op Dinsdag 29 Augustus den eersten dag van de algemeene mobilisatie geheel zou worden stop gezet. Ook het goederenvervoer ondervindt dan groote vertraging. Door al deze maatregelen wordt het gewone zakenleven danig in de war gestuurd. Verschillende niet te controleeren berichten, doen de ronde; de een al fantastischer dan de andere. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat men zich toch onthoude van sensatie-berichten, die nergens op lijken. Hoe kalmer men de zaak opneemt hoe beter. We moieten er met elkaar voor zorgen, dat het zakenleven zoo goed mogelijk functioneert en vooral in deze dagen mag het devies „helpt elkander” wel met extra dikke letters worden geschreven. Voor de kermisexploitanten in onze stad is dit mobilisatie-bericht een strop. Officeel werd alles direct afgelast en ook in de verschillende café’s wer den geen verdere toebereidselen voor middag en avond gemaakt. Gedurende het verdere deel van den namiddag kwamen geen nieuwe radio-berichten door. Om 8 uur precies klonk de ’s middags aangekondigde korte rede van H. M. de Koningin door de radio. Wat denk je ervan? Zou er oor log komen? Honderd en meer malen heeft men mij in de laatste maanden die vraag gesteld. Niet omdat ik voor expert door ga in dergelijke zaken, maar eenvou dig omdat zoo goed als alle menschen gewoon zijn geraakt,, om elkaar over dat belangrijke onderwerp uit te hooren. Gewoonlijk haal ik ten antwoord mijn schouders op. Want een duidelijker ant woord wordt toch niet gewaardeerd. Men vréégt, maar iedereen heeft z’n eigen gedachten en men laat zich door geen andere overweging beïnvloeden. Ofwel de vrager is volkomen spoorloos en is door geen rede op een bepaald pad te leiden. Men vraagt en vraagt; men telt het antwoord niet. Het vragen is niets anders dan een uiting van on rust. En toch is de vraag belangrijk genoeg om eens in rust en met rede naar het antwoord te zoeken. Zoeken meer kunnen we niet doen. Want of een volk er al of niet toe zal overgaan om de wereld aan de onderlinge vernietiging prijs te geven is niet enkel aan men- schelijken willekeur ter beslissing over gelaten, maar vóór alles een zaak van de Voorzienigheid, Die in het heden zal tusschentreden, wannéér een ,thans te voeren oorlog niet past in het kader van de toekomst, welke de Schepper aan de wereld heeft voorbehouden. Maar ongerekend hoogere tusschen- komst wét zal de naaste toekomst ons brengen als resultaten van de he- dendaagsche verwikkelingen? Oorlog of vrede? En dén kan het eenige logische ant woord slechts zijn: oorlog. De oorlog kan reeds woeden over en kele dagen en het is mogelijk, dat hij nog een paar weken, maanden, mis schien zelf een paar jaar uitblijft; maar hij is menschelijk gesproken on afwendbaar. En daarom is het nuttig om ons met de gedachte er aan vertrouwd te ma ken. Zeker, inmiddels moeten we, zoo goed we kunnen, voor den vrede blijven ijve ren. Al ware het maar om ons daar door de g e n a d e van den vrede waar dig te maken. Méér: de wereld drijft op heden onafwendbaar naar den oor log. De toekomstige strijd zal op de een of andere wijze worden begonnen door Duitschland (al of niet tesamen met Italië). Begonnen met een geweld daad, welke andere landen tot reactie wekt. Men moet deze uitspraak aanvaarden, omdat ze logisch is. Ze komt niet voort uit anti-Duitsche gezindheid, maar eenvoudig uit de rede. Die uitspraak laat bovendien de moreele verantwoordelijk heid voor de te stellen oorlogsdaad bui ten beschouwing. Duitschland stelt de gewelddaad, die tot oorlog zal leiden, omdat enkel Duitschland daar belang bij heeft. Het zou misschien juister kunnen zijn om van de as-mogendheden te spreken in plaats van enkel Duitschland te noemen. Maar Duitschland is in elk geval de gangmaker van de as. De overige Europeesche grootmach ten hebben in den jongsten oorlog alles verworven, wat ze begeerden. Hadden ze méér van Duitschland willen nemen dan ze deden, dan hebben ze daartoe de gelegenheid gehad. Die overige Euro peesche grootmachten hebben thans dus enkel belang bij behoud en een oor log te verwekken zou voor hen betee- kenen: alles weer in de waagschaal te stellen. Du|tschtónd heeft zich een militaire macht opgebouwd als nimmer te voren; heel zijn economie heeft h*t dienstbaar gemaakt aan militaire machtsvorming. Alles staat er op één kaart. Met leger en vloot en hichtmacht, waarin het na tionale vermogen voor honderd procent is gestoken, moeten de rijkdommen van anderen wgjjden veroverd of Duitschland is tot ei^én ondergang gedoemd. Er is voor Duitschland geen weg terug; De vrees van andere volkeren, voor de verschrikking van een oorlog is tot he den uitgebaat om zich achtereenvolgens voordeelen van grond en goederen te verschaffen: we herinneren aan den Anschluss van Oostenrijk, de annexatie van het Sudetengebied, de bezetting van Tsjechië en die van het Memelgebied. Deze veroveringen zijn aangewend tot verhooging van Duitschlands aanvals- westelijk deel des lands begeven. Alle treinen zijn overvol. Dat de partijdag van Tannenberg is afgelost, kan men eenerzijds beschou wen als een concessie aan de nieuwe Russische vriend, maar mag ook voor een zeker deel geschreven worden op rekening van den emstigen toestand. Ook Engeland, Frankrijk en Polen mobiliseeren onverminderd door. In En geland is de toestand uitermate kalm, typisch Engelsch zou men dat kunnen noemen. Vrijwel iedereen heeft de or ders van de overheid opgevolgd, n.l. de noodige maatregelen genomen voor ver duistering van zijn huis en het inslaan van allerlei artikelen die in tijd van oor log noodig zijn. Iedereen weet thans wat hem bij het uitbreken van den oorlog te doen staat. Op de groote kantoren is gerepeteerd, de verkeerslichten zijn afgeschermd, maar ondanks al deze maatregelen is het normale aanzien van Londen weinig of niets veranderd. Uit Frankrijk komen weinig berichten maar daaruit moet men niet de conclu sie trekken, dat dit land niet paraat is. Integendeel, we veronderstellen, dar Frankrijk tot de tanden toe gewapend is. Vermoedelijk zullen meerderen onder onze lezers zich de vraag stellen: wel ke kansen biedt een eventueelen oorlog? Vooropstellende, dat elke oorlog ver lies beteekent, zoowel voor de winnen de als voor de verliezende partij, zal in den komenden oorlog de eerste winst gemaakt worden door Duitschland. Naar menschelijke berekening zal ’t Poolsche leger niet kunnen weerstaan aan de geweldige stoot van het Duit sche leger en voordat Engeland of Frankrijk hulp kunnen bieden zal een groot deel van Polen bezet zijn, maar dan.het Poolsche leger zal niet ver slagen worden, dus een groote Duitsche legermacht in dit land noodig maken. Aan de Fransche grens zal eveneens een sterke bezetting noodig zijn voor de Hindenburg en Siegfriedlinie! blijft de groote vraag: waaruit zal de Engelsche hulp aan Polen bestaan? Blokkeeren van de Duitsche havens of zal Engeland een nog sterkere druk uitoefenen op Italië, zoodat Italië over tuigd geen voordeel te kunnen behalen met zijn bondgenootschap met Hitler, deze in den steek laat en aan de zijde van Engeland zijn vroegere bondgenoot bestrijdt. Een niet al te mooie rol, die we hier mee Italië toedeelen, maar het verleden heeft geleerd, dat niets in Italië onmo gelijk is. Het lag bovendien fn ons plan in deze revue een beschouwing te geven over het Duitsch-Russische pact; over de oogenschijnlijke tegenstelling tusschen Nationaal Socialisme en Communisme, maar die in werkelijkheid zooveel pun ten van overeenstemming vertoonen. Beiden hebben hun verheerlijking van het ongeloof, beiden hun bestrijding van waarin opgenomen DE JONG s NIEUWSBLAD D j&i i, a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1