Buit enlandsche Revue. De Internationale toestand. De Bolswardsche Courant en Westergoo Staat van Oorlog DE VLUCHTELING EN ZIJN KANARIE. g 351^ Jaargang Woensdag 6 September 1939 No. 69 Uit den Omtrek. Stadsnieuws. De teerling is geworpen. Oorlog tusschen Duitschland—Engeland, Frankrijk en Polen. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD IJTENS. WEET, WAT GE REDDEN WILT! Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. gen, dat men de burgerbevolking zal sparen, wat zegt dat weinig. De mo derne oorlog is er op Ingesteld de weer stand achter het front te breken en dat kan natuurlijk door de oorlogsindustrie te bombardeeren en daardoor de aan voer onmogelijk te maken, de spoorwe gen op te blazen, om de voedselvoorzie ning in de war te sturen en ten slotte door onbeschermde steden in brand te steken, per ongeluk? Natuurlijk, je kunt niet zoo precies afmeten waar de bommen neervallen. We zien het resultaat van die belofte in Polen. De Duitsche vliegers hadden opdracht gekregen alleen militaire objecten te bombardeeren en wat is het geval? Open steden worden in brand geschoten. Ker ken verwoest, ziekenhuizen bestookt, zelfs werkende mannen op het veld met machinegeweren gedood. Hoe is het mogelijk, zoo vragen we ons af, dat normale menschen in koelen bloede uitgaan om te moorden en brand te stichten. Daar moet in die menschen toch eerst worden k-apot gemaakt, alle gevoel van menschelijkheid. Door jarenlange stelselmatige ophit sing schijnt dat mogelijk te zijn en wan neer dan ten slotte de oorlog een feit geworden is, dan worden vrouwen en kinderen en grijsaards mishandeld, ten einde de tegenpartij te tarten en hen zoodoende geschikt te maken voor het sinistre oorlogsbedrijf. De leuze welke na den wereldoorlog in 1918 gedurende korten tijjd over de wereld geklonken heeft, is spoedig verstomd. Aan wie de schuld? In de eerste plaats aan ons zelf. We hebben verwaarloosd de massa te overtuigen dat elke vorm van militarisme, vroeg of laat, met zich moet brengen een streven naar macht en geweld. 'Pas wanned* we |als één groote gemeenschap willen leven zonder afgunst met waardeering voor ieders welzijn, zullen we in rust en vrede kun nen leven. Dat ideaal hebben we gemeend een paar jaar na den wereldoorlog te kun nen vastgrijpen, maar spoedig bleek al les ijdele hoop. Neen, ook wij, geloovige Christenen moeten eerlijk zijn en de hand in eigen boezem steken. Ook 20 eeuwen Christendom heeft de wereld niet die vrede kunnen brengen. Waar om? Hapert er iets aan die leer? Neen, maar wel hapert er iets aan de belijders Hoe beleven we het gebod: bemint uw naaste als U zelve? Om van andere ge boden nog maar niet te spreken. somming van de diverse krijgsverrich tingen geven, daarvoor leze men ons speciaal overzicht over den internatio nalen toestand. We meenden vandaag eenige alge- meene conclusies te mogen trekken en de tijd zal leeren in hoeverre we daar bij de juiste oplossing hebben geformu leerd. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Gedurende de maanden Juli en Aug. (vacantiemaand) zijn door de biblio thecaresse 516 boeken uitgeleend, waar onder 43 uit de Leeszaal van Sneek. Het aantal bezoekers bedroeg over bovengenoemde maanden 91, tw. 15 dames en 76 heeren. GESLAAGD. 2 September 1939. Aan de vroedvrouwenschool te Rot terdam slaagde voor het kraamdiploma zuster A. Katstra van Arum. BAARDERADEEL. BENOEMING. September 1939. Benoemd tot tijdelijk hoofd der Chr. Nat. School te Hijlaard de heer P. Spijk- sma van Winsum, thans kweekeling met acte aan de bijz. school te Tzum. OOSTERLITTENS. EEN ONGEWOON SCHOUWSPEL. 31 Augustus 1939. Heden, Koninginnedag, stond ook hier de vlag op den toren, doch door de windstilte hing het vlaggedoek den ge- heelen dag bijkans slap langs de stok. Later op den namiddag begon het wat te waaien en kon; het dundoek zich meer ontplooien en kwam in aanraking met de torenhaan, wat tot gevolg had, dat dit stomme dier werd opgelicht en zoo langen tijd aan de vlag bengelde, na tuurlijk tot groot vermaak van vele toe schouwers. Er werd pas een eind aan gemaakt, toen de vlag werd binnenge haald. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. AANBESTEDING. x 1 September 1939. Hedenavond werd door de heeren Kerkvoogden van de Ned. Herv. kerk alhier aanbesteed het maken van een z.g. Zet met Barten in Betonuitvoering. Er waren 3 inschrijvers bij uitnoodi- ging. Ingeschreven werd als volgt: G. Epema, Arum f 1035. G. Faber, Arum f 1026. A R. Wagenaar, o.d. Arum f 969. De begrooting van den bouwkundige ARUM. GEEN VOLKSFEESTEN. 1 September 1939. Stond begin September gewoonlijk in het teeken der feestelijkheden, wat be treft de dorpen Oosterlittens, Baard, Wommels etc., de plotseling opkomende mobilisatie heeft evenwel een geheel an dere wending aan het openbare leven gegeven. Tallooze jonge mannen werden door de Nederlandsche regeering opgeroepen naar hun garnizoensplaatsen, zoodat de oude traditioneele festiviteiten in de verschillende plaatsen alle zijn uitge steld. Wd ivflileij hopen, dat er in dezen spoedig gunstiger tijd mag aanbreken, opdat alles in normale omstandigheden zijn gewone gang weer kan gaan. De heer Joh. Annema alhier is benoemd tot leerkracht aan de Neutrale Ulo school te Steenwijk. ze niets anders met zich dan een ge broken leven. Trouwens, óók in vredestijd als er plotseling brand uitbreekt, redden de menschen dan inderdaad het meest waardevolle? ’t Zou wat. En toch is het een eenvoudige voor zorg om klaar te leggen en altijd klaar gelegd te houden de meest noodige din gen, welke men in gevaar gered zou willen hebben. Zulke voorzorg geldt voor allen tijd. Als men zich nu eens wilde vóórstel- len het volgende: er is gevaar (brand, overstrooming, naderende vijand enz. enz.) en nu wil men gauw het waarde volste samenvatten. Stel uw keuze vóóraf, dus als dat gevaar er nog niet is. Prakkezeer eens, wat ge gered wilt hebben en leg u zelven beperking op. Bedenk b.v. dat uw waardevolste din gen moeten samengepakt kunnen wor den in een klein koffertje. Als ge dan uw keuze hebt gedaan, brengt die spul len dan op één centrale, makkelijk toe gankelijke plaats bijeen, in een lade, een kastje of wat dan ook. Dan hebt ge bij werkelijk gevaar slechts één gedachte te volgen en ge zult u achteraf niet behoe ven te bekennen: wat stom van me, nou heb ik juist om het kostbaarste niet gedacht! En wilt ge ook de intentie van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming volgen wat ik dringend aanraad leg dan bij de dingen van uw keuze ’n vluchtuitruisting voor gas- of luchtge vaar. D.w.z. voor het geval ge tot de vlucht wordt gedwongen. Dat laatste zag ik er bij, omdat veelal thuis de beste bescherming aanwezig is en vlucht wel de meest impulsieve daad is bij gevaar, maar in lang niet alle gevallen de ver standigste. Md. De teerling is geworpen. De oorlog is verklaard. Dat is het groote en allesbeheerschen- de nieuws, waarmee we vandaag onze buitenlandsche beschouwing moeten be ginnen. Wat staat Europa nu met deze moderne oorlog te wachten? We huive ren wanneer we hieraan een oogenblik Maar laten we over deze materie niet te lang mediteeren, het is door de eeuwen altijd zoo geweest, en misschien moet het wel zoo blijven. Het is Zondag een bewogen dag ge worden. Tot aan Zaterdagavond was er van de Fransche en Engelsche regeering geen enkele stap ondernomen, die be trekking had op een oorlogstoestand. Zondagmorgen vertelde de radio ons, dat Chamberlain tot aan 11 uur, dien morgen alsnog aan de Duitsche regee ring gelegenheid gaf de vijandelijkheden te staken en de Duitsche troepen op eigen grondgebied terug te trekken. De Duitsche rijkskanselier heeft niet ge antwoord en zoo ving Zondagmorgen 11 uur de oorlogstoestand tusschen En geland en Duitschland aan. Dit besluit werd om 5 uur gevolgd door de Fransche regeering. Menigeen zal zich de vraag gesteld hebben, op en R. F. Bruinsma te Arum bedroeg f 1000. Het werk is voorloopig aan den laag- sten inschrijver opgedragen. BENOEMING. September 1939. Wegens mobilisatie werd tot tijdelijk hoofd der bijzondere school alhier be noemd de heer J. Strikwerda van Waaxens (Henn.) thans werkzaam als kweekeling met acte aan dezelfde school. I 9e ORGELCONCERT. Dezen Maandagavond gaf de ons reeds goed bekende Heer Gezinus Schrik zijn wegens mobilisatiedag uitgestelde or- gelvoordracht. Hij kwam met een mooi klassiek programma en toonde in de uit voering hiie^van een fli’n'Jc en degelijk onderlegd organist te zijn. Bach’s beide Choral-vorspiele „Gelobet seist du, Jesus Christ” !en .jErstanden ist der heil’gq Christ” werden met mooie registratie voorgedragen, evenals de Chiaconne van Dietrich Buxtehude, tijdgenoot van Bach en stichter van de vermaarde orgelcon certen te Lubeck, waarvoor zelfs Bach een lange reis overhad om naar te luisteren. Het bekende PrAludium Es dur van Bach, waarin de alterneerende fra- zen plotseling werden versneld in tempo (waarom?) klon kals altijd majesteueus en de boeiende Toccata (zoowaar van Jos. Rheinberger) was een stuk waar mede Schrik zonder twijfel veel succes be haalde. Alles bijeen genomen leverde de Heer Schrik zeer knap werk, dat waard is met aandacht te worden beluisterd en dat wij gaarne zullen wederhooren. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 21 graden. Nog slechts 25 jaar scheiden ons van den aanvang van den „grooten wereld oorlog”, die, naar we aannamen, de vreeselijkste bezoeking was, welke de menschheid ooit teisterde of teisteren zou. De strijd was zóó gruwzaam, dat alle volkeren in afgrijzen een eed zwoeren: „Nooit meer oorlogl” En thans reeds woedt opnieuw de krijg, stampt Mars met zijn oorlogs- laarzen door Europa, dreigende onder zijn geweld méér millioenen te zullen verdelgen dan ooit te voren. En wie heeft dat zóó gewild? Eén man! Als er iets is, dat een politiek systeem volledig veroordeelt, is het wel de omstandigheid, dat de wil van één mensch de wereldvrede kan verzekeren of volkomen naar willekeur haar in namelooze ellende kan dompelen. Terecht sprak Chamberlain van de „waanzinnige eerzucht” van hem, die de menschheid dat laatste verkoos aan te doen. Polen heeft den oorlog niet gewild. Een klein volk immers kan niet ver langen om zich zelf te laten afslachten. Want dót is het lot van Polen: het zal bloeden uit duizend wonden, of het met zijn verbondenen zal winnen Of verliezen. Frankrijk en Engeland hebben evenmin den oorlog gewild. Zij hebben bij een oorlog niets te winnen, enkel maar te verliezen. Of te behouden. DAArvoor, voor het behoud, van zich en van hun vrienden, strijden zij. Zij hebben Alles gedaan voor den vrede. Zij hebben aan Duitschland véél van wat het begeerde, aangeboden, mits de Duitsche machthebbers slechts wilden onderhandelen buiten den druk om van het geweld. Zij wilden niet. Zij hadden hun eischen;-deze waren gebaseerd, heetten het althans te zijn, op „Duitsch recht” en onderhandelen over Duitsch recht zou schennis beteekenen van de Duitsche eer. Het recht en de eer van andere volkeren: van de Oostenrijkers, de Tsjechen, de Slowaken, de Polen telden de machthebbers in Duitschland niet. Zij kennen 'slechts één recht, het Duitsche; één'eer, de Duitsche eer; één methode, het geweld. En toch, ook het Duitsche volk heeft den oorlog niet gewild. D.at is in de laatste weken heel duidelijk gebleken. Er was geen oorlogsenthousiasme onder onze Oosterburen; er was slechts bezorgdheid. Aan het volk is niet gevraagd of het oorlog wilde of vrede; het volk heeft zich niet kunnen uitspreken. Het Duitsche volk gaat gebukt onder hetzelfde geweld, dat tegen de Polen en an dere volkeren wordt aangewend. Het Duitsche volk wordt met tuchthuisstraf fen en zelfs met den dood bedreigd, .als het naar buitenlandsche radio-stations durft luisteren. En in proclamaties van den Führer wordt herhaaldelijk ge dreigd met „vernietiging” van die elementen in het land, die Hitlers beveien niet blindelings zullen gehoorzamen.. welke manier moeten Engeland Frankrijk Polen te Jhulp komen? De Hindenburg en Siegfriedlinie be schermen de Duitsche Westgrens in die mate, dat naar onze gewone mensche- lijlke berekening hier niet door te komen is. Dat staat natuurlijk evenzoo met de Fransche Maginot-linie. België, Neder land en de noordelijke staten willen neu traal blijven. Dan zit er dus niets an? ders op dan een oorlog in de lucht Een vuurproefje hebben we; ip den nacht van Zondag op Maandag kunnen meemaken. Gedurende een paar uur ongeveer half één tot half twee was het sterke motorgeronk niet van de lucht. Doordat de lucht bewolkt was, heeft men niet kunnen constateeren, welke vliegtuigen onze neutraliteit heb ben geschonden. Onverschillig welke partij zich hieraan schuldig maakt, blijft het een ernstig feit en toont overduide lijk aan, dat verzekeringen in dat op zicht van nul en geener waarde zijn. Trouwens dat is met betrekking tot een bepaalde persoon door Daladier en Chamberlain onomwonden gezegd. Wanneer een andere natie uw neutra liteit eerbiedigt, zbo is de verzekering, zoowel van Engelsche als van Duitsche kant, dan zullen ook wij dit doen. Daar in ligt natuurlijk opgesloten, dat, wan neer een der partijen dit niet doet, de andere partij zich ook niet gebonden denken. Och, die plechtige verzekering acht. We willen op het onderzoek, dat on ze regeering in dit geval heeft aange vraagd, niet vooruitloopen, maar hier mee alleen aantoonen, dat de lucht oorlog voor ons land in tegenstelling met 1914, een zeer moeilijk probleem vormt en het gevaar voor onze neutra liteit veel grooter maakt. Zal dan, zoo vraagt men misschien verder de strijd alleen bestaan uit een luchtoorlog? Natuurlijk niet. De radio berichten van dezen morgen hebben ons reeds een voorproefje gegeven van de worsteling die ook op zee zal wor den gestreden. Een Engelsch passagier- schip is in de Oceaan getorpedeerd. Er waren 1400 passagiers aan boord, meest Amerikanen, die naar hun land terugkeerden. Begint de Duitsche zeemacht nu met dezelfde fouten, van 1914, door ook nu weer de neutraliteit van Amerika in de waagschaal te stellen? Welke taak, zoo zou men verder kunnen vragen, is aan dq Engelsche vloot in dit conflict toebe deeld? Naar onze meening zal de Fran sche vloot voldoende zijn om de Middel- landsche Zee en daarmee Italië te be waken, zoodat de Engelsche vloot be schikbaar blijft voor convooi-werk en mogelijk een aanval te ondernemen op de Duitsche Oostzee-vloot. Kan deze vernietigd worden, dan is het ook mo gelijk Polen rechtstreeks hulp te bren gen. Een zeer belangrijke vraag wordt meermalen gesteld en wel deze: Is het niet-meedoen van Italië met Duitschland voor Engeland en Frankrijk een gun stige factor? Zeer waarschijnlijk niet. In de eerste plaats kunnen de niet geblok keerde Italiaansche havens heel wat on misbare goederen voor Duitschland in voeren, waarmee deeconomische blok kade van Duitschland, een zeer krachtig werkend wapen voor de Ehgelsche re geering vervalt, maar bovendien is het nu ook niet mogelijk eerst met Italië af te rekenen en dan via de Brennerpas en Oostenrijk het Duitsche rijk aan te pakken. Al deze overwegingen versterken ons in de veronderstelling, dat een lucht oorlog tot een dér eersite pShrasen in deze wereldkrijg behoort. Frankrijk kan vanuit de luchthavens aan de grens en het binnenland het geheele Duitsche rijk bestrijken, maar daar staat tegenover, dat ook het Duitsche luchtwapen gedu rende de laatste jaren krachtig ver sterkt is. We willen in deze revue geen op- Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 De BURGEMEESTER van BOLSWARD maakt bekend, dat bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 September 1939, deze gemeente in STAAT VAN OORLOG is verklaard en vestigt de aandacht op het overzicht van de voornaamste wetsbepalingen betreffende den thans ingetreden bijzonderen rechts toestand, hetwelk op de daarvoor bestemde plaatsen is aangeplakt. Aan de Vereeniging voor Luchtbe scherming kan de deugd van activiteit niet worden ontzegd; ze doet inderdaad wonderen met de bescheiden middelen welke haar ter beschikking zijn gesteld. Velen in den lande verraste ze in' het begin dezer week met een biljet, waar op goede raadgevingen voor het geval van luchtgevaar. Uit de opgave blijkt, wel, dat bij, de verschijning van vijande lijke vliegtuigen heel wat te doen en te laten valt, zóóveel zelfs, dat het dui zenden menschen hopeloos zal lijken om aan beschermenden afweer te beginnen. Enfin; ze zullen we wenschen het althans nog wel gelegenheid beko men om de circulaire van de Vereeni ging voor Luchtbescherming te herle zen, vóór het gevaar ze heeft benaderd en de bijzonderste bepalingen in zich op te nemen. Wil men met deze soort propaganda succes bereiken, dan is het werkelijk noodig om te herhalen, wat de menschen in tijd van nood hebben te doen en te laten. Het moet er inge hamerd worden, punt voor punt en voor al niet te veel van alles, tesamen. Dan zullen ze uiteindelijk weten ener niet naar handelen (de goeden en ver- standigen niet te na gesproken) als ze hun wetenschap in practijk moeten brengen. De eerste eisch van doelmatige zelf bescherming is: rustig blijven! Het grootste gevaar, dat men zich zelf kan berokkenen, is de paniekstemming. In de meerbedoelde circulaire trof ik als „punt 7” van „Wat van elk gezins hoofd vereischt wordt”, het volgende aan: „het klaarzetten van het hoog- noodige voor het geval, dat de woning plotseling moet worden verlaten”. Vooral wanneer dat geval zich voor doet spreken de gevolgen van de ver warring. Vijf en twintig jaar geleden heb ik in dat opzicht veel aanschouwd. De Vereen, voor Luchtbescherming heeft bij het hypothetische geval van vlucht uit de woning natuurlijk speciaal aan het luchtgevaar gedacht. Ze veronder stelde: als het huis wordt getroffen of ge moet uit anderen hoofde elders be schutting zoeken tegen de gevaren uit de lucht, wAt neemt ge dan mee? Ik zal het voorspellen: de gekste din gen. Maar meestal niet de zaken, welke men het dringendst noodig zal hebben. In 1914 heb ik in België duizenden menschen de vlucht zien nemen; ik heb o.m. de verwoesting van Visé en van Leuven meegemaakt; de gansche bevol king van steden en dorpen heb ik langs de wegen zien trekken naar veiliger oord. En steeds weer viel het me op, aan welk armzalig bezit duizenden de moei te van het meenemen hadden besteed. Typisch was het b.v., dat vele vrouwen in de verwarring van het oogenblik, dat de noodzaak van een snelle vlucht ze duidelijk werd, het eerst naar het kanariekooitje bleken te hebben gegre pen. Talloozen liepen met een ge- knoopten handdoek, waarin ze „het noodigste” hadden verpakt! Pas later en te laat kwamen ze tot het in zicht, dat ze het onmoozelste hadden meegenomen. De menschen sjouwden met waardelooze dingen en ze waren ’t zich niet bewust Anderen, die den tijd hadden genomen om flink wat bij me kaar te zamelen, kwamen na enkele honderden meters te zijn gegaan, tot ’t inzicht, dat ze, zóó beladen, onmogelijk verder konden. Na een kilometer deden ze opnieuw een keuze en lieten ze een hoop goed achter. Na eenige kilometers hadden ze nog maar ’n klein pakje over en eindelijk - als ze tientallen kilometers door zon en stof, dan wel door regen vlagen waren moeten gaan sleepten ■i' 1 ''.V >V_. DE JONG s NIEUWSBLA waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1