Buit enlandsche Revue. III. II. UIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo DE RADIO. Reparatie aan alle merken Automobielen Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Omtrek. Stadsnieuws. n 35g!± Jaargang Woensdag 13 September 1939 No. 71 r. Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD k TEN VLOEK EN TEN ZEGEN. ie et g, I- 1. 5. 5. 1 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. et er Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Speciale inrichting voor LUCHTBESCHERMING. September 1939. Ten einde in tijd van oorlog zooveel mogelijk paraat te zijn, wat betreft de dorpsbevolking, werden door de plaat selijke luchtbeschermingsdienst Donder dagavond oefeningen gehouden. Uiter aard, beperkte men zich in hoofdzaak tot het centrum, de kom van het dorp, waar denkbeeldige bomaanvallen enz. werden gedaan en de brandspuit in dienst werd gesteld, terwijl de dienst „Eerste Hulp bij Ongelukken” hierbij hare verrichtin gen deed. Vooraf was reeds bekend ge maakt, dat buiten noodzaak niemand zich op straat mocht begeven, zoodat ’n ieder zich eenigszins een beeld kon vor men als in oorlogstijd. We willen echter hopen, dat zich een dergelijke toestand niet zal voordoen. e, ;n bericht per radio, soit! Maar de nor male berichtgeving late men een taak van de pers, die haar schotels, geleerd door de practijk, zóó gevareierd opdient, dat ze nimmer onlust zullen wekken. Md. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 er i- el ie OOSTERLITTENS. FLORALIA UITGESTELD. 9 September 1939. In verband met den huldigen interna tionalen toestand werd door de vereen. „Volksonderwijs” Oosterlittens besloten hare te houden Floralia-tentoonstelling annex feestavond voorloopig uit te stel len. ZWEMSCHOOL, De temperatuur van het water is heden 19 graden. SCHRAARD. Ds. J. C. H. ROMIJN MET EMERITAAT. Ds. J. C. H. Romijn, predikant der Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn, heeft ondersteunen. Deze opvatting van den toestand wordt door Moskou gedeeld, slechts met de beperking, dat de Rus sische hulp aan China binnen de grenzen moet worden gehouden, waarvan de overschrijding het gevaar van een on- tijdigen Japanschen aanval op Rusland dreigt teweeg te brengen. De Russische hulp aan China voltrekt zich in twee vormen: als directe steun door levering van oorlogsmateriaal en het beschikbaar stellen van militaire in structeurs en adviseurs en indirect door aan de Mongoolsche en Oost-Siberische grenzen van Mandsjoerije en Korea een houding aan te nemen, die in deze lan den zeer sterke Japansche strijdmachten bindt die daardoor voor den oorlog te gen China niet kunnen worden gebruikt. In beide richtingen is de hulp, die China van de Sovjet Unie ondervindt, zeer ef fectief. September 1939. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Oldebroek de heer E. Janzen, thans hoofd der Chr. school alhier. zijn ambt neergelegd. Hij had in 1914 het predikambt te Schraard aanvaard en heeft daarna te Parrega, Workum en Charlois gestaan. Sinds 1931 diende hij de Hervormde gemeente te Apeldoorn. WOMMELS BENOEMINGEN. 9 September 1939. Benoemd tot leerares in de naaldvak- ken aan de Landbouwhuishoudcursus, uitgaande van de afdeeling „Hennaarde- radeel” der Friesche Maatschappij van Landbouw te Wommels, mcj. J. Wier sma, gedipl. coupeuse te Hennaard. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Oosterwolde (Fr.) mej. G. Wijma te Wommels, thans kw. met acte aan de School voor C. V. O. (Hofkamp) alhier. VERVOERVERBOD VOOR HOOL De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat met ingang van Maandag 11 September 1939 het ver voeren of doen vervoeren van alle soor ten hooi, in grootere hoeveelheden dan 100 kg is verboden. In uitzonderingsgevallen kan voor dit verbod dispensatie worden verleend door den provincialen voedselcommissa- ris in het gebied, waar degene, die het genoemde product wenscht te vervoeren gevestigd is. IJTENS. AUTO TE WATER. September 1939. Toen Maandagmiddag een personen auto uit Bolsward met groote snelheid uit de richting Hennaard ons dorpje na derde, bleek de bestuurder bij het ne men van een vrij scherpe bocht de macht over de stuurinrichting verloren te heb ben, althans de auto kwam pardoes in de bermsloot terecht. De chauffeur kon zich echter zonder veel moeite op het droge werken en kwam er dan ook be houdens een nat pak, zonder letsel af, terwijl de auto een weinig averij opliep. Met een kraanwagen van de garage Van der Werf uit Bolsward werd de auto weer op den weg gebracht. Rijks- en gemeente-politie van Oos- e terend en Rien waren spoedig ter plaat se en evenzoo de Verkeersinspectie, waarna de gestrande auto aan een gron dig onderzoek werd onderworpen, waar bij bleek, dat de remmen volkomen in orde waren. Maar helaas alles wat den mensch ten zegen strekt, wordt hem ook ten verderve aangewend. We prijzen de radio om het nut, dat ze ons in oorlogstijd verschaft, méér zou er op het oogenblik wel oorlog zijn, als de radio er niet was geweest? Is ook deze uitvinding, evenals die van de boekdrukkunst, niet misbruikt om de volkeren tegen elkaar op te zetten en een propaganda te voeren, welke tot haat, nijd en afgunst leidde? Is door de verspreiding, per radio, van leugenbe- richten, de huidige oorlog niet voorbe reid? Zou een zekere staatsman er zon der de radio wel in geslaagd zijn om zijn volk op te zweepen tot nationale hartstocht en de overige wereld te ver vullen van weerzin? De radio heeft dus ook veel slechts op haar geweten. Zij zelf is goed en nuttig, maar de menschheid belaadde ’t radio-geweten met een ontzettende schuld. Het is de vloek der menschheid, dat zoovelen er op bedacht zijn, hoe ze het goede, ons geschonken, ten kwade kun nen aanwenden. Wanneer we na de eerste 10 dagen van den oorlog de balans opmaken, dan blijjkt, dat, behoudens eqn ftinkq ter reinwinst van de Duitsche legers, alles zich nog in het voorbereidende stadium bevindt. De situatie is thans heel wat anders dan in 1914. Toen een snelle op- marsch van Duitschland in het Westen op de gedeeltelijk onvoorbereide Fran- sche legermacht, terwijl toen het Oosten in de tweede plaats kwam. Thans een eveneens snelle opmarsch in het Oosten en een artillerie-oorlog in ’t Westen. De bedoeling van de stra tegie is duidelijk. Polen moet zoo spoe dig mogelijk onder den voet worden ge- loopen, opdat Duitschland zijn geheele weermacht in kan stellen aan het West front. In hoeverre deze Duitsche taktiek gelukt is, kunnen we aan de hand van eenigszins betrouwbare berichten na gaan. De opmarsch in Polen is gedeel telijk gelukt, dank zij de natuurlijke ge steldheid van deze grensstrook in Polen. Vlak land, zonder eenige dekkingsmo gelijkheid, waardoor de Poolsche leger leiding reeds direct voor het probleem geplaatst werd een veel te lange grens strook te moeten verdedigen. Men heeft van Poolsche zijde ingezien, dat ’t beter was langzaam terug te trekken en de Duitschers het voordeel van een flinke terreinwinst te gunnen. Dit succes was voor Duitschland |zeer gemakkelijk te behalen nu de Duitsche legerleiding nergens in contact kwam met de kern van het Poolsche leger. Behoorden dan die 25000 gevangen genomen Poolsche soldaten misschien ook tot de voorhoe de? zult ge misschien vragen. Natuurlijk niet, maar de situatie in de Corridor was ook wel een beetje anders. Polen moest hier, om de vereeniging van de Duitsche legers uit Noord- Duitschland en Oost-Pruisen tegen te gaan, een betrekkelijk groote troepen macht in deze corridor samentrekken. Men verbond hieraan van Poolsche kant de risico, dat, wanneer de troepen uit Oost-Pruisen wat succes hadden, het Poolsche leger in de Corridor gevaar liep van de hoofdmacht te worden af gesneden. Polen heeft lat 'risico aan vaard en het snelle opdringen van de Duitsche gemotoriseerde afdeelingen maakten het voor Polen onmogelijk in tijds deze troepenmacht terug te trek ken. Momenteel zal het Poolsche leger zich rondom Warschau hergroepeeren en volgens de verklaringen van de legerlei ding zal Warschau met alle ten dienste staande middelen worden verdedigd. Dat brengt dus mede, dat voorloopig het groote deel van het Duitsche leger vast gehouden wordt in Polen en niet ter versterking van de Westgrens gebruikt kan worden. Hoe staat de zaak aan het Westfront? De lakonieke communiqué’s van de Fransche legerleiding zeggen ons niet veel en Engeland is momenteel het meest geïnteresseerd bij' den duikbootoorlog. De artillerie-oorlog hier in het Westen is een gevolg van de krachtige verdedi gingswerken die hier aan weerszijden van de grens gebouwd zijn. De Fran sche Maginot-linie, welke zich van de Zwitsersche grens uitstrekt tot Luxem burg, en een deel van België wordt aan de Duitsche kant begrensd door de Sieg- friedlinie, die niet alleen langs de Fran sche grens, maar ook langs geheel Bel gië ert van zelfs een deel van Nederland loopt. Volgens de Fransche oorlogsbulletins zoekt men thans naar een zwak punt om deze verdedigingslinie als het eenigste middel een doorbraak te forceeren. Be staat hiervoor eenige kans? Ja, die mogelijkheid is er en wel ge baseerd op verschillende feiten, welke dit voorjaar in de pers gepubliceerd werden. Het tweede deel van de Sieg- friedlinie, n.L het deel van Trier naar Aken, is in een snel tempo afgewerkt De betonnen fundeeringen hebben daar van een overstrooming zeer veel geleden en waarschijnlijk concentreert ’t Fransche leger op dit punt een krachtige actie. Of dit plan kans van slagen heeft, zal de tijd moeten leeren. Bij een beschouwing van het kaartje, waarop deze verdedigingswerken staan afgebeeld, komt onwillekeurig de ge dachte boven, dat men meer vertrouwen gehad heeft in de Nederlandsche, dan wel in de Belgische neutraliteit. Tot Aken een versterkte Siegfriedlinie en verder langs Nederland de gebruike lijke kazematten, die we ook aan Ne derlandsche kant kunnen vinden. Is die open grens voor ons land een voordeel of een nadeel? Dit valt vooralsnog niet te zeggen. Pas wanneer de toestand zich aan het Westfront dermate wijzigt, dat Duitsch land in het defensief komt en vooral wanneer de voedselvoorziening van Duitschland niet meer aan redelijke eischen kan voldoen, is het gevaar voor een Duitsche invasie niet denkbeeldig. Met enkele woorden hebben we de duikbootoorlog aangeroerd en toch speelt deze vorm van oorlog een be langrijke rol. De geheele Dutsche koop vaardijvloot ligt thans stil. Geen schip komt Duitschland meer binnen, met als gevolg geen aanvoer van goederen en grondstoffen. Deze duikbootoorlog is een zuivere copie van den vorigen oorlog toen ook in het jaar 1916 de Duitsche duikbooten schrik en ontzetting teweeg brachten. Men mag als een vaststaand feit aannemen, dat vóór Augustus ver schillende Duitsche duikbooten in den Oceaan hun plaats was toegewezen. In zekeren zin is voor Duitschland een succes te boeken. Het tot zinken brengen van Engelsche schepen is voor Engeland een financieele schadepost, maar meer ook niet en dan, wat geeft geld in dezen tijd? Dagelijks worden er millioenen aan het oorlogsbedrijf geofferd. Het verlies van de Engefsche handelsvloot tracht men hier te completeeren door de in beslag genomen Duitsche schepen weer in de vaart te brengen. Bovendien, En geland heeft den tijd. Dat bewees ook de radio-rede Zondag door een der En gelsche minsters gehouden. Alles moet er aldus deze woordvoerder op ingesteld worden, dat deze oorlog min stens drie jaat zal duren. Met alle kracht wordt de veronder stelling tegengesproken, dat Engeland er in zou toestemmen de vijandelijkheden weder te staken wanneer de Duitschers Polen eenmaal veroverd hebben. Deze opvatting was in breeden kring in Japan verspreid. De Engelsche am bassadeur te Tokio heeft in opdracht van zijn regeering dit gerucht nadrukke lijk tegengesproken. Zelfs indien Polen zou vallen (en dit is nog zoo zeker niet) zou dit niets kunnen veranderen aan het Engelsche voornemen het regiem van Hitler te vernietigen. Ook de leidende Engelsche bladen schrijven in diezelfde geest. De „Times” zegt: de vijandelijkheden zullen eerst dan worden gestaakt, als het regiem van Hitler is omvergeworpen en Polen al zijn gebieden en al zijn rechten terug heeft. Een andere en niet minder belangrijke vraag in verband met dit conflict is de eventueele houding van Rüsland. Voor loopig blijft Rusland in Europa belang stellende toeschouwer, misschien eenigs zins gedwongen door den toestand in het Verre Oosten. De vele grensinciden ten tusschen Rusland en Japan bij de verovering van China, vooral aart de Mongoolsche grens. De oorlog in China vergt geweldige inspanning van Japan en daardoor kan de oude veete tusschen Rusland en Japan momenteel niet in een daad worden omgezet. Deze toestand dicteert de Russen, zoo betoogen de Chineezen verder, de on dersteuning van China in zijn strijd te gen Japan, want de oorlog tegen China is de voornaamste moeilijkheid van de Japanners. De verlenging en verscher ping van dezen oorlog belooft verwe zenlijking van de Japansche aanvals plannen tegen Rusland te vertragen en zou China zich al strijdend handhaven of zelfs een overwinning behalen, mis schien geheel te verhinderen. Het is daarom in het belang van de Sovjet Unie, China zooveel mogelijk te (Rraat me jni^t r over den oorlog.” In de laatste weken is den mensch de radio een onwaardeerbaar bezit ge weest. Terwijl we in bange verwach ting waren, of we den vrede zouden be houden dan wel den oorlog kregen te aanvaarden, wekte de voortdurend pei radio verspreide berichten over den stand van zaken of het door den aether gestuwde bemoedigende woord van de Koningin of van een anderen gezags drager de ontspanning des gemoeds wel ke we van tijd tot tijd noodig hadden. Deze uitvinding is den mensch waar lijk tot grooten zegen geworden. Om dat goed te- beseffen, lette men maar eens op het gemak, dat de regelmatige berichtgeving over crisis-, in het bij zonder over distributiemaatregelen ons oplevert. En men lette vooral op de vele S.O.S.-berichten, die per radio naar onze gemobiliseerde medeburgers uitgaan. Eiken dag tientallen 1 Vijf en twintig jaar geleden waren er ook ’n paar honderdduizend jongeman nen onder de wapenen geroepen en ook toen konden dezen slechts per veldpost worden bereikt; ook toen was hun standplaats, althans gedurende den eer sten tijd, aan hun familie onbekend. Hoé velen toen hun vader of moeder, hun echtgenoote of kind hebben moeten ver liezen zonder dat ze in staat zijn ge weest om deze dierbaren nog levend te zien en afscheid van ze te nemen, be grijpen we nu pas, terwijl we dagelijks de tientallen bliksemsnelle S.O.S.-be richten hooren. Denken we ons in dat ieder gemobiliseerde gemiddeld vier naaste familieleden heeft dan beteekent dat voor 300.000 gemooiliseerden een familieaanhang van 1.200.000 perso nen. Welnu, in een bevolkingsgroep van tesamen anderhalf millioen zielen doen zich dagelijks gevallen van sterfte voor of andere schokkende evenementen. Een S. O. S. per radio en de naast be-: trekkenen, thans in dienst van het va derland, weten wat er is gebeurd en ze weten dus ook, wat ze te doen staat. Radio is een zegen. Over de wijze, waarop in den laat- sten tijd persbureau en omroepver- eeniging de radio ons volk ten nutte heeft doen zijn, kan men slechts dank baar gestemd wezen. Maar thans ga men een voorzichtige matiging betrach ten. We herinneren ons, hoe in het laatste jaar van den vorigen oorlog speldjes ter markt verschenen welke ’n schildje voerden, waarop zwart op wit te le zen stond: „Praat me niet over den oorlog”. De meeste menschen hechtten zich aanstonds zoo’n speldje op den re vet van hun jas. Deze aanstellerij was nu juist niet be paald karaktervol. Men mag niet voor geven, dat men geen iriïeresse heeft voor een wereldgebeuren, dat talloozen millioenen nood, leed en rouw bezorgt. Maar overigens is het wel te begrijpen dat menigeen het te machtig werd om dag-in en dag-uit thuis, in tram en trein en café en bij den kapper en op straat dóór gezaagd te worden met gepraat over den oorlog. Men passe op, dat straks niet alge meen de wensch groeit: zet asjeblieft geen radio aan! Een uitzonderlijk-belartgrijk oorlogs- waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 UITSLAG VERKOOPING. Gisteren werden ten overstaan van notaris F. J. Bruinsma te Bolsward, fi naal verkocht twee Saten en Landen in de Haanmeer o.d. Koudum en Hinde- loopen, resp. groot 20.52.17 H.A (55.8 pdm.) in huur bij den heer Fr. Tj. Wier sma en 25.10.62 H.A. (68.3 pdm.) in huur bij den heer Tj. Wiersma. Bij deze geanimeerde toewijzing wer den zoowel de perceelen afzonderlijk, als ieder der Staten bij combinatie verhoogd. Bij de eind-combinatie van het geheel werd kooper de heer Hylke Brants van der Goot, rentmeester te Balk, voor de som van f48.524.95 voor nader te noe men lastgever. 10e ORGELCONCERT. Orgelrecital door A. Alt, met Guilmant- Widor-programma. Ofschoon wij behooren tot hen die de afwisselende medewerking van vo cale- of instrumentale solisten op prijs stellen, weten we toch heel goed, dat een orgelvoordracht van groot formaat als deze, ontegenzeggelijk haar bekoring heeft. En te oordeelen naar wat men zoo hier en daar onder het publiek opvangt kan veilig worden aangenomen, dat het meerendeel der bezoekers er precies zoo over denkt Alzoo nu deze orgelavond van de Fransche meesters Guilmant en Widor. Beider werken gelijken in stijl wel eenigszins op elkaar, al doet Widor stra lender, virtuoozer aan tegenover de meet in zich zelf gekeerden, melodieuzen Guil mant. Maar beiden weten zij ons te voe ren in de sfeeren van die onvergelijke lijke Fransche schoonheid, waarin een wijle te vertoeven een ware verkwikking beteekent in deze dagen van geweld en ruwe wreedheid. Dan ruischt W|idor’s 6e Symphonic op ons toe als een mysterie-woord uit hoogere regionen en op de (ontstelde vraag: „waarom dit alles?” antwoorden de tonen: „nietwaar menschenkind, gij kunt het niet rijmen, laat af. Dan hooren we het van stil geluk en liefdevolle herinnering vervulde Canta bile uit de 4e of het Allegretto pastorale uit de 5e met zijn reine blijdschap en diepd vrede. Ook de 5de Sonate van Guilmant is één prediking, zoowel in het Adagio, vol stil schreiend verdriet, als in dat heerlijke Geloofskoraal aan het slot, trillend van moed en vurige be geestering. Elk van deze kunstwerken op zich zelf spreekt van edele momenten die ’t leven kan bieden en die wij zoo goed als allen wel eens hebben meegemaakt. Doch het zijn de kunstenaars, die hun poëtisch licht hierop laten vallen en ons openbaren hoe ontroerend schoon ze waren. En zoo wisten we ons ook in deze Maandagavondure een wijle te verzoenen met het leven dat naast veel nutteloos leed, toch ook zoovele koste lijke herinneringen geeft. Beide, de or ganist en zijn orgel, zijn voor de ver tolking van deze Fransche muziek ge schapen en er is waarlijk geen sprake van vooringenomenheid, als wij een ieder aanbevelen deze zelfde orgelstukken voor de radio te beluisteren en dan eens op te letten wéér ergens men ze zóó hoort verklanken als in de Martinikerk. Inderdaad, zulk een avond, van alleen orgel, brengt rust, bezinning en verdie ping. It Frysk Parsburo skriuwt üs: FRYSK EKSAMEN. Fen ’e earste ploech for it rysk eksa- men binne der Snjeon 9 Sept, troch- kommen: C. S. Stapensea to Menaem; Jiff. W. Siebma to Aldeboarn, Mefr. G. Teijema- Stamhuis to Drachtster Kompanije; Jiff. A. Porte to Ljouwert; Y. Jongbloed to Marrum; Jiff. A. M. Hepkema to Peinjum S. Wiersma to Easter Nijtsjerk; H. Scheffer to Birdaerd; H. van Zwol to Houtigehage; J. P. Prins to Kollum; Jiff. T. Landmeter to Drachten; W. Dijksma to Arum. len fen ’e kandidaten koe de akte net jown wirde. DE JONG s NIEUWSBLAD I) i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1