GRUWELVERHALEN Buitenlandsche Revue. III. 1.0. IHERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I I I I I i I I Reparatie aan alle merken Automobielen ■I -I Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden I Woensdag 20 September 1939 35gl£ Jaargang No. 73 17 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD eg VOOR 99 ZIJN ZE FANTASIE. je- en del lin- van Md. en- 'aag ien- le- >u- Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. 11.05 9.30 eer be- Zijn die verhalen dan kwaadaardige verzinsels? Gewoonlijk niet, ik bedoel: meestal zijn ze niet uit kwaadaardig heid verzonnen. Menschen, die zich bij oorlog in of nabij de vuurlinie bevinden, zijn meerendeels bezeten door angst. Een angst, welke vaak schuil gaat ach ter een masker van brani en moed. In dezen angst zien en hooren ze de din gen anders dan ze zich voordoen. Ik zei reeds: elke slag klinkt in de Speciale inrichting voor 1 je- 70 17 23 12 75 bO !9.— pd. 10.90 7.— 7.70 ’39. iren 654 1 l vee ee, lan Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. ?t: uk en OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 Wanneer we de ontwikkeling van den internationalen toestand, zooals deze zich in de afgeloopen week heeft vol trokken, aan een nadere beschouwing onderwerpen, dan komen we tot de conclusie, dat er heel wat veranderd is, maar ook, dat we ons over geen enkele oplossing meer behoeven te verwon deren. Het sluiten van een wapenstilstand tusschen Rusland en Japan aan de grens van Mandsjoekwo en Buiten-Möngolië heeft ieder, die een beetje met de inter nationale situatie op de hoogte is, ver rast en direct het onbehaaglijke gevoel bijgebracht, dat Rusland iets in het schild voerde. De mobilisatie van het roode leger had een bepaald doel en naar sommiger meening was een ver scherpte actie tegen Japan niet onmo gelijk. Zelfs schrijvers met een Interna tionale naam, hielden het voor mogelijk, dat, wanneer de Europeesche oorlog met een paar jaar was doodgebloedt er eele gen link de bij ge- 'ei- tel- ha- nt. nt. 9.— 7.— 8.50 7— He (LAATSTE) ORGELCONCERT. Wanneer we de pittige Koraaltoccata van Sweelinck over „Het brieschend paard” (Psalm 33 9) uitzonderen, viel er ditmaal in het Orgelprogramma niet veel belangrijks te beluisteren. Des te meer evenwel in dat van het Vrije. Kerkkoor, dat zijne medewerking ver leende met een vijftal nummers. Het koor vormt nog steeds een bewonde- renswaardig ensemble wat betreft be schaafden klank en kunstzinnige voor dracht. Daarentegen is het evenwicht der stemmenverhouding minder goed in orde; met name de Bas is onvoldoende van sterkte (vermoedelijk geruïneerd door de mobilisatie) en laat daardoor in de harmoniën geen behoorlijken on dergrond hooren. Overigens mag het stemmenmateriaal vooral bij de vrou wen zeer goed worden genoemd. Van de uitgevoerde Koorliederen trof ons in de eerste plaats het Benedictus, waarin de pianissimo’s op zeldzaam schoone wijze werden voortgebracht. Iets min der gunstig klonk het contrasteerend effect van en p. in de Legende, dat een enkele maal de geluidskwaliteit aantastte. („Hem u het hoofd”). Met belangstelling hoorden wij een drietal koorwerken van A. Alt, „Bidden”, „Maitiidsmoarn” en „Alleen”, die voor- zoover ons bekend, niet in den handel zijn en voor ons dus noviteiten waren. Wanneer organisten componeeren, kan men er zeker van zijn, dat hun werk een ietsje aan den stijven kant is, en dat van Alt maakt hierop geen uitzon dering. Evenals in de werken van al zijn col lega’s treft ons ook hier iets perka- mentsachtigs in stijl, al is dat bij hem Ik zag een plaatje in de krant: Pool- sche franc-tireurs, die geboeid door Duitsche soldaten werden opgebracht. Ik weet, wat hun lot is geworden En toch zou ik er haast op durven zweren, dat die menschen onschuldig zijn. De intrekking van een vreemd leger in een bevolkingscentrum werkt zóó verlammend op de psychische en physieke gesteldheid der burgerij, dat zoo is mijn ervaring geen mensch in staat is om als franc-tireur op te tre den. Tenzij een waanzinnige. Wat kan men ook als eenling doen tegen het mo derne, georganiseerde gewapende ge weld van een leger?! Zijn de Duitschers, die „franc-ti reurs” gevangen nemen, dan bloeddor stige moordwellustelingen? Neen, óók niet! Ze m e e n e n misschien, dat de gevangenen zich inderdaad aan vrij- schutterij hebben schuldig gemaakt. waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 i I 9 Een gruwelverhaal gaat thans veel sneller dan vroeger; in onze dagen kan het per radio worden verbreid. Zooals Goering dat deed. „De lijken van Duitsche piloten, die in Polen achter het front waren moeten dalen, zijn door onze troepen terugge vonden met uitgestoken oogen Neu trale ooggetuigen bevestigen het.’’ Het verhaal is me niet onbekend. Vijf en twintig jaar geleden zouden de Bel gen, volgens de toen door de Duitsche pers gegeven berichten, herhaaldelijk hetzelfde hebben gedaan. Belgische burgers, die Duitsche gewonden in han den kregen, zouden dezen op beest achtige wijze hebben mishandeld en ze daarbij stelselmatig de oogen hebben uitgestoken. Onder de Duitsche solda ten aan het front liepen schrikwekken de bijzonderheden daaromtrent. Eenige emmers vol met uitgestoken oogen zou den zijn gevonden en naar het zieken huis in Aken zijn opgezonden, waar ook enkele honderden ongelukkigen ter verpleging zouden zijn opgenomen, die het vreeselijke avontuur der mishande ling hadden overleefd. Deze verhalen hebben de Duitsche soldaten in België furieus gemaakt ten aanzien van de burgerbevolking in het bezette gebied. Furieus en beangst. In hun angst waren de kleine Duitsche be zettingen in het étappe-gebied op alle eventualiteiten bedacht: een harde slag van een door tocht toegeslagen deur was in staat om de mannen onmiddel lijk hun wapens te doen grijpen en ze ter schrikaanjaging van de aanval lers” in het wilde weg te doen af vuren. Veel ruw en onbarmhartig op treden tegen de Belgische burgerij, kan door den a n g s t der Duitsche troepen, door de verhalen der oogen-uitstekerij gewekt, worden verklaard. Dat in Bel gië 32000 burgers door de Duitschers zonder vorm van proces zijn afge maakt meestal in groepen van tien tallen tegelijk zijn gefusilleerd is géén gruwelverhaal, maar staat histo risch vast als resultaat van de ingestel de onderzoekingen; al deze slachtoffers zijn bij name en toename bekend. Een groot deel echter dezer duizen den zijn de slachtoffers geweest van onware gruwelverhalen. Toen ik in 1914 als oorlogscorrespon dent in België rondzwierf, heb ik her haaldelijk van die gruwzame fantasiën melding gemaakt en haar noodlottige uitwerking vermeld. Ik heb verzekerd, dat onderzoekingen ter plaatse me nim mer eenige aanduiding brachten van de juistheid der gedane beweringen in zake het uitsteken der oogen van ge vangen Duitsche soldaten. Deze berich ten gaven Dr. De Groot, directeur van het te Maastricht ingerichte Roode Kruishospitaal, aanleiding om zich met mij in verbinding te stellen, omdat ook hij uit den mond van Duitsche gewon den, die door het Nederlandsche Roo de Kruis van de slagvelden van België waren weggehaald en naar Maastricht overgebracht, herhaaldelijk dezelfde gruwelverhalen had vernomen, maar nimmer eenige preciese aanduiding had bekomen. Omdat in alle verhalen „het” zieken huis in Aken genoemd werd als de plaats, waarheen de ongelukkige over levenden van de mishandeling waren overgebracht, heeft Dr. De Groot (hij was uit den Haag afkomstig) zich na een onderhoud met mij naar Aken be geven en daar alle ziekenhuizen be zocht. In geen enkel bleek ooit gedu rende den oorlog iemand met uitge stoken oogen te zijn opgenomen. Dr. De Groot heeft zich ten slofte tot den inspecteur der gezamenlijke ziekenhui zen te Aken gewend, die hem mach tigde om in zijn naam te verklaren, dat in Aken geen enkele Duitscher met uitgestoken oogen werd verpleegd, dat er ook nimmer zulk een gewonde via een der Akensche ziekenhuizen verder Duitschland in was vervoerd en dat hij ook geen enkel geval van een dergelijke verminking kende. een nieuwe groote strijd tusschen Japan en Rusland op het programma stond. Al deze berekeningen vielen weg, toen het feit van de wapenstilstand tusschen Japan en Rusland bekend werd. Ver schillende vragen drongen zich als van zelf sprekend naar voren: Wat voert Rusland in het schild? Hoe komt het met de Chineesche tegen stand? Levert Rusland nu ook nog oor logsmateriaal aan Tsjang Kai Sjek? De eerste vraag is j.l. Zondag defini tief beantwoord door het binnenrukken van de Russische troepen in Polen. Naar het voorbeeld van de Duitsche leger leiding in Tsjecho Slowakije en Dantzig, moeten ook hier de minderheden worden beschermd. Nu doet het niets ter zake of U wel eens gelezen hebt van Pool- sche minderheden die werden onder drukt en vervolgd.een minderheid is er nu eenmaal voor om vervolgd te worden ten gerieve van de grootere buurman^ jdid, wanneer deze den tijd gekomen acht, gemakkelijker een excuus voor een nog altijd onrechtvaardige daad kan vinden. Het eerste antwoord op genoemde vraag is dus gegeven, maar direct vor men zich nieuwe vragen. Is deze inval van het Russische leger in Polen een gevolg of beter gezegd een onderdeel van het Duitsch-Russische verdrag? Zoo ja, wat voor voordeel meent Rusland uit deze tegen hef Volkenrecht strijden de oplossing te trekken? Twee wereldbeschouwingen, die lijn recht tegenover elkaar staan het na tionaal socialisme en het communisme reiken elkaar de hand ter bestrijding van.ja van wat eigenlijk, de demo cratie? maar een zuivere democratie past toch ook in de lijn van het com munisme. Democratie beteekent in de politiek: volksregeering, ingesteld op ’t welzijn van het geheele volk, ook en vooral op dat der minderbedeelden en dus der zwakste klassen. Verschillende democratische vernieu wingen zijn o.a. door de Fransche revo lutie veroverd. Nu is het wel eigenaardig, dat ook het Communisme doordrenkt is met de stellingen van de Fransche revolutie. Is er dus een zekere overeenstemming, een zelfde grond voor beider leerstellingen, zoo is er toch in de uitwerking een be langrijk verschil. Lijnrecht hiertegenover staat het na tionaal socialisme, dat geheel steunt op het leidersprincipe en dus de massa ge bruikt tot bereiking van het voorop ge zette doel. Natuurlijk zijn deze begrippen hier te eng omschreven, maar we hebben ze even in het kort willen memoreeren, om daarmee aan te toonen hoever die beide stelsels van elkaar af staan. Wanneer dus het Communisme met het Nationaal Socialisme een verbond sluit, dan staan daar belangrijke zaken op het spel. Is dit alleen landhonger? Van Duit sche kant ja, de droom van het groot Duitsche rijk! 1 1 Van Rusland dan? Neen; dit land is groot genoeg wat op pervlakte betreft, maar veel te klein wat betreft het hoofdmotief van dit com munisme: de wereldrevolutie. De verbreiding hiervan echter botst weer lijnrecht tegen het leidersprinciep van het Nationaal Socialisme. Zoo draaien we in een cirkel rond. We weten geen uitweg. Zou men mis schien de overeenstemming tusschen deze twee stelsels dieper moeten zoeken en wel in de verheerlijking van het in dividu? Dan wordt het een geestelijken strijd, ondergebracht in de bekende leuze: voor of tegen den Christus! Voor- zoover thans de concrete doelstellingen bekend zijn, is het o zoo moeilijk te zeggen in welke lijn zich dit samengaan tusschen twee tegenstrijdige begrippen zal ontwikkelen. Het optreden van het Russische leger brengt ook de Balkanstaten in beroe ring. Roemenië voelt zich bedreigd en welke houding moet Bulgarije, Grieken land en Joego-Slavië nu aannemen? Zul len ook deze landen opgeofferd worden aan de onderlinge verdeeling, welke Duitschland en Rusland zijn overeenge komen? Wat zal er van Lithauen, Letland en Estland terechtkomen? Allemaal vragen waarop men het antwoord schuldig moet blijven. Van niet minder groot belang is de vraag: Wat zal Italië doen? Om het Russische gevaar in Spanje te keeren, heeft Mussolini duizenden man nen opgeofferd en zich financieel ook menige aderlating getroost. Zal thans Italië, dat een bondgenootschap met Duitschland vormde, zich ook aan dezen kant blijven scharen nu ditzelfde Duitschland de Italiaansche vijand ’t Communisme in den arm neemt? Zeer waarschijnlijk niet. Italië heeft in van 180; 480. per iteit cht- ooren als een schot. Ook de .aanblik van gewonden wekt wilde fantasiën. Het is mogelijk, dat een paar soldaten ergens gewonden hebben gezien, die in het gelaat waren getroffen, waarbij het bloed ze in de oogen is geloopen. Even later zeggen dan degenen, die voor het eerst zulk oorlogswee aan schouwden, tegen elkaar: zag je, dat de oogen uit hun hoofd waren? Van zulk gezegde tot een verhaal met em mers vol uitgestoken oogen, i s het werk van enkele uren vertelkracht in beangste soldatengelederen. Zóó kan ook Goerings verhaal zijn gegroeid. Niet enkel vreemde, binnendringende soldaten fantaseeren er onbewust op los, maar dat doen ook de burgers. Door intellectueele en karaktervolle menschen kwaliteiten, waarvan me later bleek zijn me op hun vlucht naar veiliger land schilderingen van brand, moord en plundering gedaan, zóó realistisch, dat ik me de wilde too- neelen precies kon voorstellen. En als ik dan ter plaatse kwam, bleek er niets bijzonders te zijn gebeurd. „Niets bijzonders”, dat wilde in de om standigheden van die dagen zeggen, dat de menschen „enkel-maar” onder bedreiging met brandstichting en fusil lades uit hun woningen waren wegge dreven. Menschen hebben mij sleutels gege ven van ’n kast in hun woning of van een schrijfbureau om Als deze dingen zouden zijn behouden gebleven in den brand, dien ze, toen ze de vlucht aan vingen, hadden zien laaien in hun wo ning, het een of ander waardevolle voorwerp voor ze mee te brengen, wan neer ik weer eens door hun voormalige woonplaats zou komen. En dan bleek me soms, dat hun woning ongeschon den was! Door hun a n g s t e n en de voorstellin gen, die daar in worden gewekt Het onverwachte vuren door een pa trouille in een boschje verscholen, zoo heb ik het in België in de buurt van Bilsen meegemaakt, was voor de ge schrokken Duitsche troep, die door dit vuren overvallen was, aanleiding om luide beschuldigingen van franc-tireurs daden jegens de bevolking van het dorpje Veltwezeld te uiten. Daarom: ik zou willen waarschuwen. Hecht niet lichtvaardig geloof aan de gruweldaden, die, van welke zijde ook, in oorlogstijd worden gedaan. Oordeel er niet op, want ge zoudt daarmee wel licht onrecht begaan jegens een volk, dat door onrecht reeds uit talrijke won den bloedt. den vorigen wereldoorlog het bewijs geleverd, dat men daar weet te draaien aan die kant welke het meeste voordeel oplevert en nu moge de wensch de va der van de gedachte zijn, wanneer we de veronderstelling lanceeren, dat uit- einddlijk de winst zal komen aan de kant van Engeland en Frankrijk. Allereerst hebben deze landen onuft- puttelijke bronnen voor de aanvoer van materiaal en voedsel, bovendien bestaat ook nog steeds de mogelijkheid, dat Amerika ter bescherming van de demo cratie niet werkloos kan blijven toezien, maar ten slotte en dit achten we de meest belangrijke factor loopt de voedselvoorziening van Duitschland op den langen duur spaak door de econo mische blokkade van Engeland, Frank rijk en Canada. Ook in 1918 heeft deze bijkomende factor den doorslag gege ven. Nu zegt men wel eens: Wanneer Rusland meehelpt, en men ook de an dere Balkanstaten onderdrukken kan, dan is de voorziening van grondstoffen uit die landen verzekerd. Hierbij vergeet men één ding en wel, dat millioenen menschen moeten worden gevoed, die zelf geen aandeel nemen in het productieproces. Een land, welks grondgebied als oorlogsveld gebruikt wordt, produceert niet meer in die mate als in normale tijden, maar de behoeften gaan in niet mindere mate door. Hier begint het werkterrein van de wereldrevolutie, zooals Rusland die pre dikt. Eerst ontevredenheid zaaien, dan haat en tweedracht, uitroeiing van alle godsdienst. De onmacht van het fascis me, de democratie en het nationaal so cialisme zal aan de kaak gesteld wor den, tegenover de vrijheid, gelijkheid en broederschap van het Communisme. Stalin, Molotof en de andere Russische kopstukken, neen, ze zijn zoo dom nog niet. De wereldrevolutie, dat is de chaos, maar uiteindelijke winst voor het Com munisme. minder opvallend, doordat hij op han dige wijze interessante vondsten weet toe te passen. Zoo bijvoorbeeld „Bid den” naar den tekst van Isaac da Costa, waarin ’t „Onze Vader” als lithurgisch parlando wordt ingeschakeld, besloten door een schoon en overweldigend Amen, waarvan de prachtig opgebouw de polyphonie terstond den organist verraadt. Van meer wereldlijken aard slaagde muzikale natuurschildering) en „Alleen” (levenslied) die beide een voortreffelijke uitvoering genoten, wat onder de persoonlijke leiding van den Componist ook wel niet anders ver wacht kon worden. Het is wel jammer, dat de drie laatste concerten zeer geleden hebben in het bezoek, dat plotseling verre in zonk beneden het flinke getal waarop men anders kon rekenen. Maar dat ligt aan de omstandigheden. Met de belang stelling en waardeering van het publiek en het gehalte dezer concerten heeft het niets te maken. JAARVERGADERING VOETBALVER. C. A. B. De voorz., de heer R. v. d. Meulen trok een parallel met 1914, toen ook een noodcompetitie werd gevormd. Het jaarverslag van den secr., den heer C. Huisman werd goedgekeurd en meldde met dankbaarheid de belangstelling van het publiek voor de wedstrijden door C. A. B. I gespeeld. Voor de tweede maal won C. A. B. het afdeelingskam- pioenschap. Gewonnen werd tegen Ni- cator. De groote wensch, overgang naar de tweede klas bleef onvervuld, door dat Gorredijk C. A. B. klopte met 30. Het tweede elftal bleek beneden de ver wachtingen. De plaats, welke het derde elftal wist in te nemen gaf blijk van een goede prestatie. Met dank gewaag de het verslag van de oprichting van een supportersvereeniging, die zich onder meer ten doel stelt het verleenen van fi- nanciëJen steun aan spelers, die een ongeval krijgen. Overigens staat deze vereeniging geheel los van C. A. B. In het bestuur kwamen belangrijke wijzigingen en het werd uitgebreid met twee leden, t.w. de heeren H. van Spij ker en P. de Vries. Het bevorderde de uitgave van een clubblad en het vast stellen van een huishoudelijk reglement. De voorzitter had ook een groot aandeel in het opnieuw afsluiten van een huurcontract voor het C. A. B.-ter- rein voor den tijd van 5 jaar. Het 15- jarig bestaan werd feestelijk gevierd. Het terrein kwam door de zorgen van G. Schuurmans in steeds betere con ditie. Was het vorig jaar het deel voor de doelpalen aan de beurt, dit jaar werd het middenterrein onder handen geno men. De tribune werd verbeterd; het betrof hier het dak en de zitbanken. De geheele tribune is bedekt met reclame- opschriften. Overwogen wordt een kleed- en waschgelegenheid te bouwen onder de tribune. De training der spe lers kwam door tekort aan medewerking niet tot zijn recht. Het ledental be draagt 110, waarbij 35 adspiranten. Met medewerking van den Bond voor Lich. Opv. hielden de jongens van de scholen onderlinge wedstrijden. De penningmeester, de heer S. Boschma, werd gedechargeerd. De in komsten en uitgaven bedroegen f 2074.84 met een batig slot van f80.21. De laatste aandeelen van de tribune werden afgelost, zoodat deze geheel vrij eigen dom van de Vereen, is. De kascommis-. sie belast met het nazien der boeken bestond uit de heeren S. Terbraak en P. Brandenburg. Het bestuur werd bij acclamatie herbenoemd. De heer P. de Vries, die de gemeente gaat verlaten wegens het vervullen van dienstplicht, werd vervangen door A. Vlagsma. Ten behoeve van de adspiranten werd een adspirantencommissie gekozen, die alle belangen van deze groep van leden zal moeten behartigen; het waren de heeren G. Schuurmans, voorz., Luc. v. d. Meer, secr. en E. Ruiter. Het was een zeer geanimeerde vergadering. MOTOR-ONGELUK. Onze stadgenoot, de heer de Jager, garagehouder, die thans gemobiliseerd is, was Zondag voor een paar dagen met verlof thuis gekomen. Gisteravond vertrok de heer De Jager weer per mo tor naar zijn standplaats. Onderweg schijnt er een aanrijding of ongeluk plaats te hebben gehad. Zijn echtgenoote kreeg vannacht bericht, dat de Jager in het ziekenhuis te Hoorn was opgenomen. Nadere bijzonderheden kon men ons nog niet mededeelen. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 17 graden. DE JONG s NIEUWSBLAD la- itS u I sl I I I itig.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1