Buitenlandsche Revue. III. 0.0. MIERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie Stadsnieuws. Uit den Omtrek. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. 35— Jaargang Woensdag 27 September 1939 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden I^CEZC^TEM /TUKKIN Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 No. 75 Advertentlën pei regel: Woensdagsnummer 10 cent Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. Men hoort de laatste dagen regelma tig de opmerking, dat er zoo weinig nieuws van het oorlogsterrein loskomt. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen SNEEK. BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vervolging is te wachten, zoo niet vóór 8 October is betaald op: Inkomstenbelasting 1938-1939. Biljet ten gedagteekend April, geheel. Inkomstenbelasting 1939-1940. Biljet ten gedachteekend Juli, minstens 2/9 gedeelte. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Alle kippenhouders kunnen voer bij ons krijgen. Het is echter noodig naam en aantal kippen direct op te geven. Doe het nu! BRANDSMA’s WINKELS. OOSTERLITTENS. BENOEMING. Benoemd tot tijdelijk machinist aan de fabriek te Oudega (W.) van de Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfa brieken N.V. te Sneek, de heer- H. Ro denhuis te Wommels. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zeer geachte Redactie, Mogen ondergeteekenden U verzoe ken tot opneming van de volgende re gels? Stadgenooten! Dezer dagen werd in onze woonplaats een ACTIE van VRIJWILLIGE VROU WENHULP georganiseerd, met het doel, in deze voor velen zoo zware tijdsom standigheden hulp te verleenen, overal waar samenwerkende vrouwen-krachten iets vermogen. Deze actie kwam tot stand onder sa menwerking der onderscheidene Vrou wen- en Meisjesvereenigingen en onder staand bestuur werd dan ook samenge steld uit vertegenwoordigsters van alle richtingen, onder eere-voorzitsterschap van onze Burgemeesters-vrouwe. Als eerste taak nu, werd gevoeld ge hoor te moeten geven aan de tot ons gekomen oproep tot het gaan vervaar digen van sokken en bivakmutsen voor de soldaten, om hen te beschermen te gen de komende winterkoude. Daartoe zal a.s. Woensdag 27 Sept, huis aan huis bij U gecollecteerd wor- onze C. A. B.ers geleerd, dat er in het vervolg sneller gecombineerd moet wor den en veel meer direct op doel ge schoten; te lang met den bal dribbelen heeft geen effect. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Zondag 23 Sept, werd de 5de wed strijd gehouden, waarin D. Bangma de eerste prijs wist tel behalen .met een baars van 28 c.M. 2de prijs: 3de 4de 5de 6de 7de 8ste N. Ebbendorf. J. Adema Sr. J. Adema Jr. C. Zoethout. U. Rijpma Jr. St. Ruiter. A. Zoethout (aangeboden door Haweko). FRIESCHE UITVAART-VERZORGINO AFD. BOLSWARD. In hotel Boermans werd Maandag avond een buitengewone vergadering gehouden van bovengenoemde afdee- ling. De heer Mol opende de vergadering met een woord van welkom ook aan den heer Van der SI een, die voor het hoofdbestuur uit Leeuwarden aanwezig was. De notulen van de vorige ledenver gadering worden gelezen en goedge keurd. De Voorzitter bespreekt hierna de werkzaamheden over het afgeloopen jaar. Er zijn vele bestuursvergaderingen gehouden om het beoogde doel te ver zekeren. Met medewerking van Leeu warden is dit in alle opzichten gelukt. Een verzoek van de Middenstandsver- eeniging te Bolsward om nog eens een mogelijke samenwerking te bespreken is ingewilligd, maar tot een resultaat is men niet gekomen. De bode is dit jaar benoemd, de dragers zijn aangesteld en zien er in hun nieuwe uniformen keurig uit. Ook de rouwkamer kan spoedig in orde komen, zoodat deze Vereeniging aan alld billijke verlangens kan voldoen. De heer Van der Sleen weerlegt dan verschillende hier in Bolsward loopende geruchten en verkeerde voorstellingen. De afd. Bolsward is geheel zelfstan dig, dus geen bijwagen van Leeuwar den. Dat de oprichting van deze Vereen, reactie gewekt heeft is het bekende feit in alle plaatsen. Menl moet niet de legen de verkondigen, dat alles Bolsward voorbijgaat. Neen, alles kan en is door Bolsward geleverd. Dat was niet het ge val met een Bolswardsche timmerman, die een kist leverde, die door de familie werd afgekeurd en toen in allerijl een kist in Sneek is gekocht. Ook wanneer de goederenprijzen stij gen zal deze vereeniging haar tarieven handhaven. Uitvoerig staat spreker stil bij de po gingen, die door een groep middenstan ders in Bolsward ondernomen werden om te komen tot samenwerking. Men heeft hier zelfs den Burgemeester ten tooneele gevoerd. Door de Leeuwarder bestuur is, toen we kennis kregen van deze vergadering, een uitvoerig schrijven gericht aan den Burgemeester van Bols ward met de vraag de doelstelling van de Vereen, aan Zijn Edelachtbare giteen te mogen zdtten. iOjp| dit schrijven lis taal noch teeken ontvangen. Bij punt 4 werden uit de vergadering verschillende vragen gesteld en afdoende beantwoord. Daarbij bleek, dat alle ge ruchten over niet nakomen van financi- eele verplichtingen der Vereen., van allen grond ontbloot zijn, De Vereen, heeft een algemeene strek king, naar godsdienstige overtuiging wordt niet gezien, zelfs Katholieken kunnen informaties inwinnen bij Pater de Greve te Huizen, die vol lof is over het werk der Vereen. Bij punt 5 wordt besloten door huis bezoek propaganda te maken. den en wij vermoeden, dat alle personen, die nu het genot van de eigen huiselijke kring dubbel weten te waardeeren, een klein offer van hun kant gaarne zullen brengen, tegenover het grooter offer, dat vele gemobiliseerden thans voor ons moeten brengen. Wij zullen aan alle vrouwen, die aan onze HULP-ACT1E willen meedoen en die voor onze man schappen willen breien dan de noodige wol daartoe kunnen verstrekken. Voorzoover Gij, vrouwen van Bols ward e. o. aangesloten zijt bij een der Vrouwen- of Meisjesvereenigingen, wordt Gij verzocht bij de vertegenwoor digster van Uwe vereeniging vóór 1 Oc tober a.s. schriftelijk opgave te doen van de door U verlangde hoeveelheid wol. Deze wordt U zoo spoedig mogelijk, zoo noodig voorzien van een breipatroon, verschaft, waarna Gij het werkstuk ook weer bij haar kunt inleveren, vóór 1 No vember a.s. Ook niet aangesloten vrouwen en meisjes worden verzocht met ons mede te werken en vóór 1 October schrifte lijke opgave te doen van de door haar benoodigde wol bij onze secr.esse, Sneekerweg 17, terwijl voor haar die een en ander zelf wenschen te bekosti gen, binnenkort de bedoelde wol ook in de diverse winkels zal zijn te verkrij gen. Deze werkstukken zullen dan gaarne op Zaterdagmiddag 28 October a.s. tus schen 3 en 4 uur in de Naaischool van het Sint Anthonij Gasthuis, Jongemastr. 7 in ontvangst worden genomen, waarna door ons voor verzending wordt zorg gedragen. GEEFT DAN ALLEN GUL, DAN HELPT GE GAUW EN GOED. Onder vriendelijke dankzegging voor de verleende plaatsruimte, verblijven wij, Namens de Vrijwillige Vrouwen Hulp-Actie: B. PRAAMSMA—WIELENGA, Eere-voorz. E. TEN CATE-BEEKHUIS, Voorz. N. v. d. OEVER—v. d. WERF, Seer esse J. M. VERHOEVEN—v. d. HOEK Penn.esse. A. G. POLMAN—IDEMA. G. KOSTERS—v. d. ZWART. J. POSTMA—NOORDBRUIS. waarin opgenomen Vele regelmatige luisteraars bekom- meren zich niet meer om de juiste tijd van de persberichten.en terecht de radio geeft weinig nieuws. Wat wil- len we dan eigenlijk.nog meer men- i schenlevens opofferen, nog meer onpro ductieve arbeid in dienst van den oor- logsgod, of gaat dat verlangen naar nieuws alleen uit naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van dit wereld conflict? We hopen dat deze laatste ver- onderstelling juist mag zijn. Niet de dagelijksche legerberichten geven ons in dezen tijd een kijk op het wereldgebeuren. Men hioet uit enkele verspreide berichten een conclusie kun nen trekken. De tegenstand van het Poolsche leger is, behoudens een paar legerafdeelingen die met den moed der wanhoop tegen een overmacht strijden, gebroken. De verdeeling van de buit tusschen Rusland en Duitschland is reeds begon nen en meteen wordt van officieele Duit- sche zijde bekend, dat deze verdeeling reeds in Augustus j.l. was vastgesteld. De nieuwe demarcatielijn geeft aan Rus land ongeveer de helft van het Polen van Versailles, maar laat het gebied ten Westen van den Weichsel, dat voor den wereldoorlog Russisch was, in Duitsche handen. Als compensatie hiervoor krijgt Rus land het grootste deel van Galicië, dat tot 1918 Oostenrijksch bezit was. Met deze verdeeling is ongeveer twee-derde deel van het Poolsche grondgebied in Russische handen overgegaan. De Osservatore Romano, het blad uit Vaticaanstad, schrijft onder meer: De Russen hebben nog niet de ware motieven onthuld, welke hen naar den Weichsel drijven, de historische rivier vanwaar de Poolsche helden hen in 1920 verdreven, daardoor niet alleen Polen, maar geheel Europa beschermend tegen het Bolsjewistisch gevaar. Rusland rechtvaardigt zich door de noodzakelijkheid van bescherming van de Wit-Russische, Oekrainsche en Kar- pathen-Russische volksgroepen, doch gedurende 25 jaar hebben deze nooit ’n beroep op de Russische bescherming ge daan, terwijl de Oekrainers vooral hartstochtelijke aanhangers van een irre- dentistische beweging waren en hun land, dat gelukkig buiten de Sowjethel was gebleven, nooit onder het Russische juk wilden stellen, doch streden voor de onafhankelijkheid van groot-Oekraine ook van het gedeelte, dat Sowjetrepu- bliek was geworden, zonder vrijheid, zonder autonomie en zonder nationale en ethnische waardigheid. Wat is nu aan de beurt? zoo vraagt men zich met eenige bezorgdheid af. Is de barrière, die de wereldrevolutie naar het Westen tegenhield, nu verdwenen? Is Duitschland nog in staat die bedrei ging tegen te houden, nu Hitler in ze keren zin voor de Russische eischen heeft gecapituleerd? Wanneer we nu nog hadden een Duitschland van 1914, krachtig en zelf bewust tot in alle lagen der bevolking, dan kon men met eenige gerustheid de vraag bevestigend beantwoorden, maar in het Duitschland van thans met z’n denkbeeldige eenheid, die voor het over-, groote deel bestaat in de zelfgenoeg zaamheid van de leiders. Met de gewel dige evolutie, welke zich in het natio naal socialisme heeft voltrokken, waar door het gezond verstand is beïnvloed en daardoor meer vatbaar wordt voor geheel andere begrippen. In .een land, waarin alles wordt op geofferd aan een grootheidswaan, waar door de volkswelvaart gedrukt wordt, het gezinsleven uit elkaar gerukt en de vrijheid aan banden gelegd.in zulk een land is de bodem vruchtbaar voor een nieuwe plant: de wereldrevolutie. Is dat misschien ook de oorzaak, dat Italië nog steeds niet weet, welke kant gekozen moet worden? D<^ laatste (rede van Mussolini laat heel wat ruimte voor verschillende uit leg. Europa is nog niet, zoo zegt Mus solini in werkelijken oorlog. De hoofd machten zijn nog niet met elkaar in bot sing gekomen. Die botsing zou vermeden kunnen worden, wanneer men er zich rekenschap van zou geven, dat het ijdel is den toestand te willen bestendigen, of erger nog: te willen herstellen, die door de geschiedenis en door de dynamiek der volkeren veroordeeld is. In dit ge deelte van de rede wordt het Italiaan- sche standpunt, dat het thans tijd zou zijn, den oorlog te beëindigen, waarbij Polen dan zou moeten worden opge- 1 offerd, voor het eerst officieel tot uiting gebracht. Daar staat tegenover, dat Italië niet graag de invloedssfeer van Rusland in de Balkan ziet vergrooten. De houding van Mussolini is, zooals men uit deze rede mag concludeeren, iets weifelachtig maar met de grootste helft van de sym pathie aan Duitschen kant. Waarschijn lijk vertrouwen ook Engeland en Frank rijk den Duce niet, en men mag dit con cludeeren uit de geweldige militaire voorbereidingen, welke» Frankrijk treft aan de havens in de Middellandsche Zee. Voor het opscherpen van je aard rijkskundige kennis is een oorlog toch maar een probaat middel. Weet U waar Marseille ligt? Ja natuurlijk, in het Zui den van Frankrijk aan de Middelland sche Zee. Dit is geen oorlogshaven, zooals b.v. Gibraltar aan de Spaansche kust. In deze haven van Marseille liggen thans honderden transportschepen, klaarge maakt voor troepenvervoer. Dagelijks komen groote troepentransporten in deze haven aan. Volgens welingelichte kringen een ex- peditieleger van geweldige afmetingen. Wanneer U nu even een kaartje van Europa beziet, komt u onmiddellijk tot de conclusie, dat dit leger niet gebruikt moet worden voor den strijd in het Westen. Waar dan wel? zoo vraagt men zich af. In goed ingelichte kringen in Parijs is men van meening, dat het voor Oost- Europa en speciaal voor Saloniki is be stemd. We snuffelen weer even op onze kaart en ontdekken Saloniki aan de Grieksche kust. Het is een havenplaats met goede spoorwegverbindingen naar Belgrado, Stamboel, Athene en Monaster We kunnen ons eigenlijk niet indenken dat het Fransche opperbevel een zoo groote transportvloot over zee vervoert, wanneer men niet zeker is dat de Itali- aansche vloot een neutrale houding blijft aannemen. Is dit leger eenmaal op Griekschen bodem, dan moet nog een lange weg worden afgelegd voor het een bedrei ging via Bulgarije en Roemenië of via Joego-Slavië en Hongarije voor Duitsch land worden kan. Uit deze gegevens is met vrij groote zekerheid op te maken, dat Frankrijk en Engeland evenzeer rekening houden met een neutrale, dan wel met een partij kie zende houding van Italië, waardoor het karakter van den strijd belangrijke wij zigingen kan ondergaan. Een oplossing in de een of andere zin kan niet lang meer op zich laten wach ten. Onder de tegenwoordige omstandig- 1 heden moet ieder onzer zich afvragen, welke verplichtingen ieder voor zich persoonlijk heeft; en dan zijn wij het 1 er zeker over eens, dat onze maatschap pelijke plicht het zwaarste moet wegen. 1 Wij behoeven daarom onze persoonlijke 1 belangen niet te verwaarloozen; doch het maatschappelijk belang gaat voor alles. Immers, eendracht maakt macht; en onze leus moet zijn: allen voor één en één voor allen. Dal; is de eerste, de heilige plicht van ieder burger, in eiken staat. Hoe zouden wij uitsluitend aan eigen voordeel kun nen denken, met voorbijzien van de be langen der tienduizenden, die aan onze grenzen staan om te waken voor de eer biediging, de handhaving onzer neutra liteit? Zij zijn de allereersten, die het algemeen belang voor hun eigen belan gen laten gaan. Het is voor de mees ten hunner een zeer zware plicht, doch zij onttrekken zich er niet aan. Diege nen onder ons, die hun maatschappelij- ken plicht niet in hetzelfde licht zien en dien op gelijke wijze vervullen, hebben daarmede het recht verbeurd, zich Ne- derlandsch staatsburger te noemen. Het is hier wel de tijd en de plaats, om daarop sterk den nadruk te leggen. Laat het toch goed tot ons doordringen, hoe weinig er van ons, burgers in de njaatschappij, wordt gevergd, in verge lijking met het leed, dat anderen lijden, de offers, die zij moeten brengen! En hoeveel millioenen medemenschen buiten onze grenzen worden op dit oogenblik niet in namelooze ellende ge stort! Wanneer wij ons daarvan reken schap geven, zullen wij ons vanzelf ge drongen gevoelen om ons steentje bij te dragen. En dit te meer, omdat wij ver trouwen kunnen hebben in onze Over heid, die reeds talrijke maatregelen heeft genomen in het belang van het alge meen ten einde te bereiken dat ons eco nomisch leven zonder al te veel stoor nis op gang kan worden gehouden. Wij moeten elkaar helpen in deze moeilijke tijdsomstandigheden. Een wer kelijk treffend voorbeeld wordt ons in dat opzicht gegeven door de Haarlem mermeer. Hier is, door spontane mede werking van alle» landbouw- en midden standsorganisaties en met volledige steun van de bestaande vakbonden op gericht het „Comité voor bedrijfshulp aan gemobiliseerden”. Bij monde van den burgemeester is aan bedoeld co mité door het college van B. en W. de volle medewerking toegezegd. Hier laat men het niet bij schoone woorden, doch toont men metterdaad, het juiste begrip te hebben van zijn maatschappelijken plicht. Want de be doeling van dit comité is, om moreelen en anderen steun in daadwerkelijken zin te verleenen in gevallen, waar dit noo dig blijkt, in verband met het feit, dat door het in militairen dienst oproepen van het bedrijfshoofd, landbouw- of middenstandsbedrijven in moeilijkheden verkeeren. Dat is de juiste opvatting. Wij allen, zonder uitzondering, moeten er toe medewerken om te voorkomen, dat een bedrijf ten onder gaat als gevolg van de omstandigheid, dat de leider daarvan ander de wapenen is geroepen. Dat is burgerplicht. Terwijl deze mannen aan de grens staan ten behoeve van het ge- heele land, dus ook voor ieder onzer persoonlijk, behooren wij te zorgen, dat daardoor niet hun bnoodwinnijig, hun middel van bestaan het offer is, waar mede zij hun gemeenschapszin betalen. Iets dergelijks mogen wij niet dulden. Wij twijfelen er niet aan, of in lagen der bevolking zal men het met ons eens zijn, en zich bereid toonen, om het voorbeeld van de Haarlemmermeer te volgen. Het moet niet moeilijk vallen om onder ons volk de rechte mannen en vrouwen voor hulp, advies en steun te vinden. Aan een beter doel kunnen wij nooit onzen steun geven. Comité’s als in de Haarlemmermeer moeten in het gansche land worden opgericht, opdat de mannen, die aan onze grenzen wa ken voor onze vrijheid en onafhankelijk heid, weten en voelen, dat zij, die niet zijn opgeroepen voor de landsverdedi ging, zich een met hen gevoelen niet alleen in woord en gedachte, maar ook en in de allereerste plaats, door hun daden. VOETBAL. C. A. B. I-Arestldes I 2-1. Het weer heeft waarschijnlijk willen meewerken om ons een goede indruk te geven van de opening van het voetbal seizoen. Het bezoek aan de eerste wedstrijden is gewoonlijk niet zoo druk, maar toch viel dat ons vandaag niet tegen. De nood-competitie zal dit jaar wel eigenaardige wedstrijden geven, doordat verschillende spelers uit de elftallen ge mobiliseerd zijn en er dus een geheel nieuwe combinatie moet worden opge bouwd. Het C. A. B.-elftal dat op deze eerste voetbalmiddag den strijd aanbond tegen Arestides van Leeuwarden was wel in erge mate gehandicapt. Slechts vier spelers van het vorig jaar stonden ook nu weer opgesteld. Zoo erg is het, ver onderstellen we, in het vervolg niet ge steld. Er was deze keer een buitengewo ne samenloop van omstandigheden. Me de hierdoor kunnen we ons niet een juist oordeel maken van de prestaties van dit elftal. Over het algemeen bleef het spel be neden dat van een eerste elftal en hoe wel het combineeren van de Arestides- ploeg iets beter was, beging men ook daar de fout, te veel te willen bereke nen. Voetbalspel is nu eenmaal het snel reageeren op een toegespeelde bal, iets te lang treuzelen en de kans is weer verkeken. Door een strafschop dicht bij de beruchte stip weet Arestides voor dé rust de leiding te nemen. Een drietal corners voor C. A. B. le verden ook niets op. Na de rust hebben de Bolswarders de wind mee, maar ook nu weet de voor hoede de geboden kansen niet te benut ten. fEen enkele! maal komt Anestides goed opzetten, maar zooals gezegd, ook deze voorhoede weet het net niet te vin den. Een penalty geeft ten slotte aan C. A. B. de gelijkmaker. Na een periode van middenveldspel probeert van Nus ’t eens met een boogschot en dit gelukt. Met den stand 2-1 komt het einde. Deze wedstrijd heeft zeer zeker aan DE JONG s NIEUWSBLAD 1 ff ff ff ff ff ff

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1