Buitenlandsche Revue. EUROPA AAR HET BDLSJEWISIÏIE UERRADER. UI. V. UIERFF I ll I 1 De Bolswardsche Courant en Westergoo I s 1 ll 1 I g I Reparatie aan alle merken Automobielen I Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden IXCEZCMEN /tikken Uit den Omtrek. i It 35?*£ Jaargang Woensdag 4 October 1939 No. 77 Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD TOT TWEEMAAL TOE. W. S. Md. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. a. b. c. ZURICH. THANS GLANST DE SOVJET-STER IN MIDDEN-EUROPA. Trotzky in een geblindeerde spoortrein. taire muziekkorpsen en ze werden in het hart van Eiuropa ontvangen met den luister van gezamenlijke militaire para des (zooals in Brest Litowsk). Speciale inrichting voor WIE GEEN OORLOG WIL, MAG GEEN OORLOGSSPEELGOED GEVEN. Tusschen het goede speelgoed, tus- schen de mooie spoortreintjes, die zoo keurig over den wissel gaan en sierlijk hun bochten maken, staat de tank, de moordende, de vernielende. Tusschen de meccano’s: de kanonnen, kunstig na gemaakt staan al de wapens van den nieuwen tijd. En de jongens kijken: jö, wat een fijne soldaten. De kinderen kunnen niet beter weten, de volwassenen geven het voorbeeld. Dit overdenkende trof mij dezer da gen, dat de kinderen op verschillende punten in de stad aan „oorlosspel- October 1939. Op initiatief van den WelEerw. Heer Ds. Roelofsen, Ned. Herv. predikant te Pingjum-Zurich, werd alhier een Gem. Zangkoor opgericht op Vrijzinnigen grondslag. Deze vereeniging telt thans pl.m. 40 leden, dames, militairen en bur gers. Er wordt Woensdagsavonds geoefend in de Ned. Herv. Kerk. VOETBAL. 1 October 1939. Oosterlittens speelde tegen Arum. Eindstand 2-1 in het voordeel van Oosterlittens. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. Von Ribbentrop in het vliegtuig van den Führer. BENOEMD. Tot directeur der zuivelfabriek te Wachtum (Dr.) is benoemd de heer D. Jaarsma, thans assistent-directeur te Ak- krum. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 550 Maar de fascistische dictator in Ro me? Alle dictatuur blijkt eender te zijn, de dictator, die zich tegen een andere dictatuur keert, ondergraaft de grond slagen van zijn eigen bestaan. In het Palazza Venezia te Rome heeft de Duce gesproken over den ondergang van Polen, waarmee Italië zulke sterke banden van vriendschap heeft onderhou den. De ondergang van den goeden vriend en het geestelijk verwante ka tholieke volk wordt door Mussolini vol komen normaal geacht. Zijn motief was: de natuurlijke dynamiek van een (het Duitsche) volk. „Alsof zoo zegt de Msb. - geweld en voldongen feit (want daarop komt die dynamiek ten slotte neer) een richtlijn, beginsel en grondslag voor een geordend en vrede lievend internationaal leven zouden kun nen zijn.” De dynamiek heeft geleid tot een oorlog, welke het bolsjewisme op de deuren van Midden-Europa doet klop pen, na het grootste deel van Polen aan dit stelsel te hebben prijsgegeven. Straks zal het verder opdringen en geheel Eu ropa bedreigen. Ook Duitschland en Italië. Slechts de democratie kón nog in staat blijken om Europa, Duitschland en Italië inbegrepen, van het bolsjewistisch gevaar te redden. z’n neutraliteit willen verdedigen, dan komt de groote roode kolos en neemt met ijzeren hand wat niet bereidwillig werd toegestaan. De onmacht van de kleine staten ten opzichte van een mach tige buur is door dit voorval weer eens duidelijk gedemonstreerd. De conse quentie?. maar neen, dat zou geheel buiten het kader van onzen tijd vallen. De kaart van Eüropa vertoont nog andere belangrijke punten, zooals Roe menië, Turkije, kortom de geheele Bal kan. De diplomatie is druk in de weer de stemming ten gunste van de een of andere partij te beïnvloeden. De Turksche minister van buitenland sche zaken vertoeft momenteel in Mos kou, maar is nog niet door Stalin ont vangen. De Duitsche bladen zijn van meening, dat Turkije zal inzien, dat zijn belangen hem aan den Sovjet Unie bin den. Ook hier zal misschien de komen de week eenige opheldering brengen. De papieren oorlog wordt nog regel matig volgehouden. Thans is een zekere Knickerbocker weer de man, die met zijn onthullingen over geweldige bedragen, door Duitsche partijleiders in buitenland sche banken voor privé-doeleinden be legd, veel opgang maakt. Van Engelsche zijde is natuurlijk di rect dankbaar gebruik gemaakt van dit propaganda-materiaal. In het Engelsche Lagerhuis kwam deze zaak ook ter sprake. De Labour afgevaardigde Sorensen vroeg in dit verband: „Zal de minister zich eerst zekerheid verschaffen of de berichten juist zijn?” Hierop antwoord de Gregg: „Dit is van groot belang en de minister acht het dan ook noodig een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De geachte afgevaardigde zal begrijpen, dat het onmogelijk is een openlijke ver klaring dienaangaande af te leggen.” De onaf, arbeidersafgevaardigde Mc Govern interrumpeerde: „Is dit geen ge vaarlijke propaganda waarbij de Duit- schers zich zouden kunnen permiteeren ons te vertellen waar onze leiders hun vermogen hebben gedeponeerd (gelach). Hierop antwoordde Gregg: „Ik ben er zeker van dat wij niets te vreezen heb ben.” letjes” bezig waren en „bewapend” el kaar te lijf gaan. Ligt hier geen taak voor de ouders, de Moeder? Laat toch niemand zeggen, dat dit van geen belang is, als zij ouder worden komt het oordeel des onder- scheids. Volkomen verkeerd gezien. Want al zijn er uitzonderingen, het vechtinstinct wordt er door aangewak- kerd. En de meest overtuigende bewa- penaar zal moeten toegeven, dat dit op het oogenblik wel het minst noodzake lijk, wel het meest verderfelijke is. Laten de Moeders hun kinderen van dit oorlogsspel afhouden. Advertentlën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL SNEEK. Nu zoo langzamerhand vele bedrijven onder de vestigingswet komen te val len, zal het voor ieder, die zich ter ge- legenertijd zal willen vestigen als pa troon, van groot belang zijn, zich vroeg tijdig voor het examen „Vakbekwaam heid” voor te bereiden. Evenals aan onze Avondnijverheids- school een cursus in voorbereiding is ter opleiding van de vereischte vakbe kwaamheid voor Electro-technische In stallateurs, wordt ook anderen de gele genheid geboden de noodige vakbe kwaamheid te verkrijgen. In het bijzonder komen hiervoor in aanmerking: timmerlieden, meubelma kers, machinale houtbewerkers, machi nale ijzerbewerkers, smeden, machine bankwerkers en plaatwerkers. Ik vestig Uw aandacht daarom op ’t volgende: het onderwijs wordt gegeven door wettelijk bevoegde leeraren; de werkplaatsen geheel gemoder niseerd en ingericht zijn zoowel voor hand- als voor machinale bewerking; het schoolgeld voor niemand een beletsel behoeft te zijn om aan de lessen deel te nemen. Zij, die nog aan de lessen willen deel nemen, worden verzocht zich zoo spoe dig mogelijk hiervoor aan te geven. Zie advertentie in dit nummer. De Directeur: S. BAKKER. HET 40-JARIG KLOOSTERFEEST VAN PASTOOR ALBADA—JELGERSMA TE FRANEKER. Dinsdag 3 October herdenkt de Zeer- Eerw. heer Maximinius AlbadaJelger- sma zijn 40-jarig kloosterfeest. Velen in ons land zullen met vreugde en dankbaarheid dit feest met hem ge denken. Pastoor Albada-Jelgersma werd 4 Juli 1879 te Bolsward geboren. Hij studeerde aan het College der Francis canen in Nijmegen, ontving op 3 October 1899 het kleed van den H. Franciscus en werd op 25 Maart 1906 tot priester ge wijd. Meer dan twintig jaar is pater Al bada-Jelgersma de ijvervolle, enthousi aste prediker geweest te land of ter zee. Zeer talrijk zijn de missie’s die hij heeft gepredikt, de retraites, die hij heeft ge leid. In 1927 werd pater Albada-Jelgersma aangesteld tot vlootaalmoezenier met de rang van majoor, met standplaats Vlis- singen. Wat hij gedaan heeft voor het geeste lijk heil van 'onze marine blijkt tot op dezen dag uit de sympathie en dank baarheid van alle rangen uit de marine. Sinds 1937 is hij de ijverige pastoor van de parochie te Franeker. Wij mogen er van verzekerd zijn, dat velen in ons land pastoor Albada-Jelgersma op dit heugelijk feest zullen gedenken. De feestviering voor de parochie zal plaats hebben op Zondag 8 October a.s. ’s avonds te 8 uur zal in het R.K. Ver- eenigingsgebouw een receptie plaats vinden. BENOEMING. October 1939. Benoemd als machinist-centrifugist in de melkcentrale van Grieken te Den Haag, de heer O. van der Tol, thans als tweede machinist aan de zuivelfabriek „Frisia” alhier werkzaam. moment, dat we dit overzicht schrijven kunnen we alleen maar veronderstellen, maar met een groote dosis zekerheid. Frankrijk en Engeland zullen dit vre desaanbod niet kunnen aanvaarden. Zij hebben beloofd Polen te helpen en zul len op de een of andere manier hun woord gestand doen, maar ten tweede is het meer dan eens nadrukkelijk van die kant verklaard: Wij strijden tegen he| regiem in Duitschland. Het Nationaal Socialisme in zijn tegenwoordigen vorm is een voortdurende bedreiging voor ’n rustige ontwikkeling in Europa en dus moet dit regiem verdwijnen. Naar onze meening heeft het vredes aanbod van Rusland en Duitschland geen zin en zullen de andere mogend heden er afwijzend tegenover staan. Voor zoover de Engelsche pers dit voorstel bespreekt, is de toon geheel af wijzend. De „Times” schrijft o.a.: Er kan met het Hitlerisme geen vrede zijn. Een woord beteekent voor hen niets, behal ve als instrument voor een onbeperkte uitbreiding van de Duitsche overheer- sching. De „Daily Telegraph” zegt, dat de Duitsche hoop om Rusland te gebruiken tot het dicteeren van een vrede tot mis lukking is gedoemd. De „Daily Mail” zegt: „Wij verwerpen de vredesvoorwaarden van Hitler. Het aanbod van Hitler en Stalin is verach telijk. Zij vragen de gerechtigheid, hun misdaad door de vingers te zien en in vrede te laten gaan. Welk een onbe schaamdheid, welk een dwaasheid. En geland en Frankrijk hebben plechtig verklaard Polen te zullen herstellen en geen vrede te sluiten met het Hitlerisme. Aan deze verklaring houden wij vast.” Het blad besluit met de woorden: „Wij hebben den tijd, die een der groot ste vijanden van, Hitler is, aan onze zijde. Wij hebben slechts vol te houden om te overwinnen.” Ook de Fransche bladen zijn unaniem van oordeel, dat het vredes-offensief van de twee nieuwe kameraden, niet de min ste kans van slagen heeft. De rede van Chamberlain kan dus niet veel nieuws brengen en zou alleen nog eens duidelijk kunnen aangeven op wel ke voorwaarden dan wel een bespreking voor een eventueele vrede mogelijk zal zijn. Op een passage in die Duitsch-Rus- sische overeenkomst willen we ook nog even dieper ingaan en wel, dat men zoo mogelijk in overleg met andere bevrien de mogendheden wil handelen. Het is duidelijk, dat hiermee Italië bedoeld wordt en de reis, die Ciano, de Italiaansche minister dezer dagen onder neemt naar Berlijn, wijst er op, dat Mussolini het nog niet eens is aan wel ke kant de weegschaal zal doorslaan. Een beetje moeilijke positie, waarin de Duce verkeert. In geen geval wenscht Italië in dezen oorlog betrokken te wor den en zeker niet als tegenstander van Engeland en Frankrijk; hulp van Duitschland noch van Rusland is voor Italië te verwachten en zelf is deze ge heel door de zee ingesloten landtong erg kwetsbaar en niet opgewassen tegen de Fransche en Engelsche zeestrijdkrachten Dat niettegenstaande deze minder gun stige factoren Italië het vredes-offensief van Rusland en Duitschland ondersteunt, vindt zijn oorzaak in den dringenden wensch van Italië het conflict zooveel mogelijk te localiseeren. Italië is tot nu toe neutraal, maar het blijft de groote vraag of dit op den duur ook zoo kan blijven. Het is bijna ondenkbaar, dat een land als Italië, dat in Spanje zooveel bloed vergoten heeft tot bestrijding van het Communisme, nu maar direct met dit regiem zal meewerken tot bestrijding van de eigen democratische instellingen. Men moet niet vergeten, dat het Italiaan sche fascisme heel anders is dan het Duitsche nationaal socialisme. Het fas cisme heeft een meer godsdienstigen in slag en staat daardoor dichter bij de de mocratie. Mussolini is in zekeren zin een dicta tor, maar toch in geheel anderen geest als Stalin en Hitler. Juist daarom zal Italië, dat bij de vraagstukken, welke momenteel Europa bezig houden, ten nauwste betrokken is, trachten zijn neu traliteit te handhaven. Over het lot van de kleine staten be hoeven we ons in dezen tijd geen illu sies meer te maken. Wanneer de groote slokop er zin in heeft, moet de kleine staat noodgedwongen toegeven. Het re cente geval met Estland is een leerzame factor voor de andere kleine naties. Wat is het geval? Rusland beschikt niet over voldoende vlootbasis in de Oostzee. Ook enkele vliegvelden aan de kust was niet zoo kwaad. Estland heeft beide beschikbaar, dus.Rusland neemt. Zou nu Estland deze Inbreuk op Iedereen, wien de Eüropeesche en Christelijke beschaving, ondanks haar groote tekortkomingen lief is, althans ter harte gaat, is de laatste twee decen niën verontrust geweest over de gevaren van het goddelooze, cultuurlooze, menschonteerende en gewelddadige bol sjewisme, dat den bodem van Rusland heeft gedrenkt met het bloed van meer dan drie millioen onschuldigen ik ont leen dit cijfer aan een schriftuur van den socialistischen dominee Hugenholz in „Het Volk”,, die het op zijn beurt uit de resultaten van onpartijdige onderzoe kingen zeidt te hebben gedistelleerd die geen andere misdaad tegenover den staat hadden bedreven dan die van hun niet-proletarische geboorte. De afschuw van dit bolsjewisme was in vele menschen zóó groot, dat ze be reid waren om licht té licht te tellen de bezwaren, welke aan andere vormen van dictatuur waren en zijn ver bonden, gelóóvende, dat het h.i. minder kwade ze tenminste van het allerslecht ste ter wereld zou verlossen. Dat was de reden, waarom velen in nationaal- socialisme en fascisme, plus voor dezer filiaalbedrijven in de democratische lan den, ondanks verstandelijke bezwaren, met hun hart wat zijn gaan „voelen”. Want hadden nationaal-socialisme en fascisme £ich niet zelve geplaatst op den scherpsten tegenkant van het bol sjewisme? En hebben Hitler en Musso lini het niet herhaaldelijk verzekerd, dat zij het zijn geweest, die Europa van het bolsjewisme hebben gered laatstelijk nog in Spanje? Sir Henri Deterding zou zich thans omwenden in zijn graf, als hij daarin nog kennis kon nemen van de evolutie, welke het door hem zoo hevig bewon derde nationaal-socialisme in de korte spanne tijds na zijn overlijden heeft doorgemaakt. Want ook Sir Henri De terding werd pro-Duitsch en bracht naar Duitschland zijn in Nederland en Enge land verdiende millioenen over, enkel en alleen omdat hij zoo hevig anti-bolsje- wistisch was. Hij wist natuurlijk zooals we het allen weten dat Duitschland ééns Europa aan het bolsjewisme had verra den. Dat was toen in 1917 de Duitsche regeering en het Duitsche opperbevel aan Trotzky en andere in Zwitserland vertoevende bolsjewistische bannelingen een extra trein zij het (want je kon nooit weten) een geblindeerde trein aanboden om ze dwars door Duitschland heen naar Rusland te voeren, teneinde daar de bolsjewistische dictatuur te vestigen. Omwille van de Duitsche overwinning werd blijkbaar elk middel goed genoeg geacht, óók het verraad van de Euro- peesche en Christelijke beschaving aan het bolsjewisme. Hitler heeft echter herhaaldelijk met nadruk vastgesteld, dat hij, zijn partij en het huidige Duitschland, d.i. ’t Derde Rijk, voor dergelijke fatale dingen als overeenkomsten met bolsjewisten en een Vrede van Versailles, niet verantwoorde lijk mogen worden gesteld. Het Duitsch land van heden is niet het Duitschland van 1918 en de tegenwoordige kanselier van Duitschland heet niet von Bethman Hollweg. Neen, neenl Maar nu de feiten de jongste feiten. Omwille van de Duitsche overwinning werd alle vijandschap geslecht tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme, werd de „historische vriendschap en sa menwerking”’tusschen Duitschland .en Rusland hersteld, werd als eerste vrucht van dit herstel een groot Christenvolk uit de rij der vrije volkeren gebannen, werd den bolsjewisten het grootste deel van den buit toebedeeld en werden de bolsjewisten toegelaten tot over den drempel van Europa, tot de toegangs deuren van Roemenië, Hongarije, Slo wakije (welke laatste landen zich moes ten haasten om de diplomatieke en vriendschappelijke betrekkingen met de Russen te herstellen!) en ja tot de wijde oostelijke toegangsader van Duitschland zelf. En de bolsjewisten werden dezen keer niet geleid per geblindeerde trein, maar met fanfares van de Duitsche mili- OOSTEREND, ROODE KRUIS-COLLECTE. October 1939. De Roode Kruis-speldjescollecte alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f 11.50. waarin opgonomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel A Telefoon No. 451 Wanneer er zich in een tijdsverloop van een week geen belangrijke feiten op internationaal gebied voltrekken, begint de publieke belangstelling onwillekeurig te verflauwen. De stiptheid, waarmee we de dagelijksche radio-uitzendingen be luisterden, is verdwenen en meer dan eens slaan we nu onbewust een keertje over. Zoo zijn we nu eenmaal. Onze snel voorbijschietende tijd heeft van ons gemaakt menschen, die van de eene sensatie in de andere moeten leven; klei ne voorvallen interesseeren ons weinig meer en hoewel de wereld vol is van belangrijke gebeurtenissen, worden we door hun veelheid ook eenigszins afge stompt. Tot een van die op den voorgrond komende internationale gebeurtenissen behoort deze week de Duitsch-Russische overeenkomst, niet alleen dat de grens in Polen definitief werd vastgesteld, maar ook is een soort handelsverdrag gesloten, waarbij Russische grondstof fen tegen Duitsche industrieproducten zullen worden uitgewisseld. De verove ring van Polen heeft naar Duitsch-Rus sische opvatting een zeker fundament geschapen voor een duurzame vrede in Oost-Europa. Beide landen achten het nu bovendien in overeenstemming met de werkelijke belangen van alle volken om aan de thans tusschen Duitschland en Engeland en Frankrijk bestaanden oorlogstoestand een einde te maken. Zoo mogelijk zal dit vredes-offensief worden ingezet in over leg met andere bevriende mogendheden. Natuurlijk is deze vredespoging van Rusland en Duitschland nu men de Poolsche buit verdeeld heeft, te begrij pen, maar de andere partij, in dit geval Engeland en Frankrijk, zal zich niet weer zoo gemakkelijk bij den neus laten ne men. Officieel zal Chamberlain heden, Maandag, antwoorden, dus wanneer dit artikel onder het oog van onze lezers komt, is dit antwoord bekend. Op het ■ml ARUM HET HOOGELAND. 29 September 1939. De collecte! voor Het Hoogeland bracht alhier f 23.45 op. WORTELBOUW. 30 September 1939. Onze plaatsgenoot de heer H. van der Plaats, bouwde op de z.g. Kerke^akkers wortelen, wat natuurlijk meer voorkomt. Wat echter wel een bijzonderheid kan worden genoemd, is dat de wortelen buitengewoon groot waren. Verscheidene knollen wogen niet minder dan ruim 2 pond, hetgeen zelden zal voorkomen. Alhoewel genoemde wortelen een res pectabel gedicht hebben, is de vorm en kleur nog mooi te noemen. te’; Ss? I; ,1 1 i I, 6 I I DE JONG s NIEUWSBLAD -■ te I I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1