Prachisorteeiing moderne Oarneermgen Tandarts NUK D. s. KEIZER-landarts Japan mallas cacos uioMien 20 eis manen 16 els manen in. u. Bergen 12 eis manen Adverteert in dit Blad P. LUNTER cocos Loner De Bolswardsche Courant en Westergoo p r i j z e n 1 M. KINGMA v v v v vvv v v v Nog een beperkte voorraad tegen oude E. OLDENZIEL Aangekondigde Vergaderingen .-levotkaan- 11 1 Nu kopen betekent geld besparen Overdracht nieuwe slangenwagen voor de brandweer. 35— Jaargang Zaterdag 7 October 1939 No. 78 3.50 5.75 6.75 'I Enorme keuze Lage prijzen ^T^nVANSHAAK-PRU570ct genre 80 cent Advertsntlfin per regel Woensdagsnumnier 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent Tusschen de tekst dubb. prijs. Giro no. 87926. BOLSWARD MAKKÜM DOKKUM PINGJÜM Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f2.-; inn. 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesg. p. looper 40 ct. p. kwartaal. GRATIS KNIPPATRONEN geheel naar maat. l' i I BOLSWARD Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur TE WORKUM ’s VRIJDAGS 10-12^ Ie WOMMEIS Donderdag 6^—8^ ten huize van Dr. NAMMENSMA. BOLSWARD Spreekuren: 10—1; 4 Vrydags en Zaterdags 10—1 Te W1TMARSUM: Vrijdags 23 bij HOFSTRA. in een prima kwaliteit 55 cent mooie frisse kleuren 48/9060 cent uo/18o3.25 “«/-5.75 TANDARTS - SN EEK Spreekuur Wommels Dinsdagavonds 5%—8 uur bij BELKSMA. ACCOUNTANTSKANTOOR Leraar Boekhouden M.O. Gedipl. Belastingconsulent MARKTSTRAAT - BOLSWARD Telefoon 425 INRICHTEN EN BIJHOUDEN VAN BOEKHOUDINGEN BELASTINGRECLAMES OPLEIDING EXAMENS 4.50 5.75 3.50 4.95 Alvorens U een HOED koopt, neem dan eerst een kijkje bij ons. Wat U niet geëtaleerd ziet, vindt U binnen IN ALLE KLEUREN en mODELLEII NIRA, VELOUR, HAARVILT met de nieuwste gar- neeringen in veeren en vogeltjes. Moderne SJAALS en DOORSTEEK-KRA- GEN, Fijne OOR- IJZERHOEDJES. Dames koopt nu en U ontvangt het nieuwste voor de laagste prijs. Kerkstraat 18—20 BOLSWARD. n n<> bestaat uit 2 bladen Porto Binnenland 1>£ ct. Buitenland 2J4 ct. hebbende brand in den mor gen van 25 Febr. 1858 en dat het dien morgen lang niet goed is gegaan. Beslo ten, dat tijdens de brand niets mocht worden gebruikt dan wat het college noodig oordeelt. 9 Juni ’65. Besloten ter 50-jarige herdenking slag „Wehe, wenn sie losgelas- sen Wachsend ohne Wilder- stond Durch die volkbelebten Gossen Wdlzt den ungebeuren Brand Denn die Elemente hassen Des Gebild’ der Menschen- hand.” bij Waterloo feest te vieren. Ieder lid droeg daartoe f2 bij. De feestelijkheden, 1.95 2.50 Voor bijzonderheden leze men de be treffende adv. in dit no. De heer H. R. Kingma, Directeur van genoemde Mij. sprak als volgt: Mijne Heer en, Zoolang de geschiedenis van de menschen is opge- teekend lezen wij van strijd tegen de belagers. Steeds heeft men zich tegen den vijand moeten verdedigen. Vaak was de eene mensch de vijand van den ander, en ook thans weer huiverëTi wij van het oorlogsgeweld dat over Europa raast. Daarnaast heeft de mensch ook nog andere vijanden. De Friezen heb ben zich gedurende eeuwen moeten verdedigen tegen de zee met .afwisselend succes. Een ander element is het vuur. Zoowel het water als het vuur zijn dan weer die naar en dan weer de belager van den mensch. Onschat baar zijn de diensten, die beide elementen aan het menschdom hebben bewe zen en nog dagelijks bewij zen. Maar wanneer de kluis ters worden verbroken, wor den deze twee dienaren tot verschrikkelijke vijanden. Wanneer de elementen worden ontketend, blijken ze een oerkracht te bezitten en het is niet dan met inspan ning van alle krachten dat het kwaad kan worden be dwongen. Have en goed worden vernield. Menschen- levens staan op het spel. Schiller zegt in „Das Lied van der Glocke”: BOLSWARD. Openbare vergade ring op Dinsdag 10 October ’s avonds 8 uur in De Doele. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Op den 10 October 1939 (men zie de advertentie), wordt in De Doele, op verzoek van de Vrij willige Vrouwelijke Hulpactie in Bolsward een openbare vergade ring gehouden waar Mr. Mijn- lieff te Bolsward geen onbe kende een causerie zal houden over de maatregelen, welke in elk huisgezin kunnen en moeten wor den genomen in verband met drei gend luchtgevaar. Weet men van de luchtbescherming in het alge meen wel iets, elke huismoeder zal graag eens willen hooren, wat zij nu wel in verband met dit ge vaar in eigen huis ter beveiliging van het eigen gezin zal kunnen doen. Met kleine middelen toch, kan somtijds nog veel worden bereikt. Noodig is echter, dat men van deze maatregelen vooraf kennis neemt en zich door een deskundi ge laat voorlichten. Welnu, hiervoor bestaat op b.g. avond de gelegenheid. Alle moge lijke vragen op luchtbescher- mingsgebied kunnen worden ge daan en zullen door den spreker worden beantwoord. Deze vergadering wordt, zooals gemeld, gehouden op verzoek van de Vr. Vrijw. Hulpactie. Op een druk bezoek van de leden van de verschillende vereenigingen van huisvrouwen e.d. mag dus zeer zeker worden gerekend, doch ook voor de heeren is deze bijeen komst even belangrijk. Ook zij zijn welkom. Toont allen door Uw aanwe- z; .heid, dat ge beseft in welken tija wij leven en dat deze tijd U' verplichtingen oplegt. De Burgemeester van Bolsward, S. J. PRAAMSMA. Succes verzekerd a-an-VALKENBURG'S-; Hierna neemt de hee- Burgemeester het woord. de op I hun schouders gelegde ta- I ken zijn zoo vele en drukken I zoo zwaar, dat het feit, dat I we hier een brandweer-col- I lege hebben, dat practisch I belangeloos zijn diensten I perfect en correct verricht I ten bate van de gemeen- I schap alleen uit gemeen- I schapszin een zoo gunstig I beeld vertoont, dat wij hier- I voor wel onze bijzondere I waardeering mogen uitspre ken. De genoemde, vele, zeer zware financiëele lasten ma- i ken echter ook nog dat de aanschaffing van strikt noodzakelijk materiaal be zwaren ondervindt. Het bestuur van de Assu rantie Maatschappij „Ach- lum”, overwegende, dat door de werkwijze van Uw uit vrijwilligers bestaand college de blusschlngskosten mirriem zijn vergeleken bij elders vergeleken, waardoor nimmer een beroep op ons is gedaan dobr het Ge meentebestuur, i overwegende, dat hier in een dringende behoefte moet worden voorzien, besloot om de gelden beschikbaar te stellen voor een slangenwa gen en heb ik de eer en het voorrecht deze aan U Mijn heer de Burgemeester, als Hoofd der Gemeente aan te bieden in de hoop, dat hij, mocht het onverhoopt noo dig blijken, goede diensten mag bewijzen. wagen voorziet in een leem- neemt de hee-1 1 mag als een groote aanwinst beschouwd worden. Deze spontane geste van de Assurantie Mij. Achlum verdient onze volle waardee ring en het Brandweercol- lege spreekt gaarne een woord van hulde tot de di rectie. De heer Jorritsma, secre taris van het Brandweercol- lege geeft als volgt een overzicht van onze Brand weer: Mijnheer de Burgemeester, Het zij mij vergund als secretaris een enkel woord te spreken. In deze functie heb ik ge tracht uit oude notulenboe ken op te diepen wanneer ’t college in zijn tegenwoordi- gen vorm is samengesteld. Tot heden is mij zulks niet mogen gelukken. Uit het archief, wat op het Stadhuis berust is mij be kend, dat op 23 Dec. 1709 de eerste koperen hand- brandspuit met 100 voet spuitslang en 40 voet wa terslang is gekocht bij Jan van der Heiden en Zoon te Amsterdam voor de som van f 658.—. Dat op 20 Mei 1759 een reglement is gemaakt voor DRAISI |e de 2e brandspuit nopens de brandspuiten binnen de stad Bolsward. Bij mij berust een oud no tulenboek beginnende met 1858. Toen was opperbrand- meester D. G. de Jong. Hier uit zou men kunnen opma ken, dat het college toen sa mengesteld was in zijn te genwoordige vorm. Evenwel in de verg, van Maart 1858 wordt verwezen naar een reglement van 24 Nov. 1842 ter voorkoming en blussching van brand, terwijl later in een verg, van 17 Jan 1859 pogingen in het werk zijn gesteld het oude notulenboek van vóór 1854, terug te krijgen van de vorige secretaris, wat mijns inziens niet is gelukt. Evenwel, bij mij staat vast, dat het college langer dan 100 jaar heeft bestaan. Ik wil U niet vervelen door een geheele opsomming te geven van hetgeen in deze afgeloopen periode door het college is verricht, welke branden zij heeft gebluscht, maar enkele feiten naar vo ren brengen. In een vergadering werd gesproken over het verkeer de ronddienen van broodjes en drank bij de plaats gehad ten huize van K. Falkena. De leden, zoo staat geschre ven, waren ontstemd over het sloeren van Burg, en Wethouders. Besloten aan den raad een request in te dienen: le. voor een nieuw regle ment; 2e. om een nieuwe spuit: 3e. indien hierover binnen 8 dagen geen antwoord bin nenkwam, het college zich genoodzaakt zag te bedan ken. 27 Oct. 1868. Het college besluit met algemeene stem men ontslag aan te vragen, per 1 Jan. 1869 omdat er geen schijn van kans is een nieuwe spuit in het jaar 1869 te verkrijgen. 4 Dec. 1868. Ingekomen missieve van B. en W. om het gevraagde ontslag in te trekken wat doorliet college met meerderheid van stem men is aangenomen tot 1 April. Ook werd in een vergade- rin aangenomen petten aan te schaffen, waartoe beurt schipper Haitsma, varende op Rotterdam, daar eens zou omzien naar geschikte modellen. En nu is het lang niet on mogelijk, dat het model pet, wat wij tegenwoordig dra gen, door schipper Haitsma in Rotterdam is uitgezocht. Als opperbrandmeesters hebben gefungeerd de hee ren J. H. Brouwer, Rients de Boer, H. K. de Vries, H. C. Banning, H. J. Boersma, Gerrit van der Werf, J. M. Kingma, O. A. Hiddema, en thans sedert 25 Juli 1929 de tegenwoordige functionaris onze opper D. Banning. Mijnheer de Burgemeester. Toen indertijd de heer Hiddema als opper wegens vertrek ontslag vroeg, heeft i het college een goede neus gehad, door U te vragen, den heer D. Banning als onze opper te benoemen. Ik wil niet opsommen wat hij voor de brandweer heeft gedaan, hoeveel van zijn tijd hij daarvoor beschikbaar heeft gesteld, dat hij van ons 100 pet. vroeg, doch zelf zich ook voor 100 gaf. Alleen wil ik er op wijzen, dat hij het initiatief heeft genomen tot het hebben van een betere gereedschapwa- gen, zooals die thans aan- - geboden is door de onderlin- ge te Achlum. Ik meen te spreken na- mens alle leden indien ik U opper, hartelijk dank zeg voor al hetgeen U voor de brandweer in de afgeloopen 10 jaar hebt gedaan en de goede leiding, die U steeds hebt gegeven. Ter herinnering aan dezen dag meenen wij het beste te doen U, opper een voorzit tershamer aan te bieden. De hamer bestaat uit het uitsluitend het beter 50 65 72M De beste KOORDMATTEN zonder naad zijn nog zeer voordelig in 16 els vanaf 5.75 in 20 els 7.75 Donderdagmiddag werd Gemeente-besturen; in een officiëele bijeen komst in het Stadhuis, in te genwoordigheid van het college van B. en W. en het Brandweer-college, een nieu we slangenwagen, aangebo den door de Assurantie- Mij. „Achlum”, aan het Ge meentebestuur overgedra gen. De feestelijkheden, zoo staat er hebben plaats ge had door het afsteken van zwervels, vuurpijlen en het gebruik van een heerlijk soupétje, ’t welk tot laat in den nacht heeft geduurd. Het lid Spanning was daarbij niet aanwezig, om at hij door een zwervel ge wond was. 30 Nov. 1866. De brand weer is verzocht hulp te verleenen bij een brand bui ten de gemeente, n.m. bij Com. Rijpma onder Sunder- buren. De totale kosten be droegen f 565.50, wat door aanvrager moest worden be taald. 23 April ’67. Brand ge weest in de koepel van de Broerekerk, Veroorzaakt door bliksem. 11 Juni 1868. Buitenge wone vergadering, gehouden Het is derhalve geen wonder, dat de bestrijding van losgebroken vuur is ge maakt tot Overheidszorg. Dat valt onder openbare vei ligheid en de Gemeentebe sturen weten dat het hun plicht is daarvoor zorg te dragen. Is een brand echter eenmaal uitgebroken, dan kan de brandweer in het gunstigste geval bereiken, dat het vuur wordt beperkt, dat uitbreiding worde voor komen, dat het vuur wordt gelocaliseerd en daarna ge doofd. Een slachtoffer is er echter altijd en om daarvan de nadeelige gevolgen zoo veel mogelijk te verzachten, zijn, gehoor gevende aan de spreuk „Draagt elkanders lasten” de Assurantie Maat schappijen opgericht, die van alle aangeslotenen een kleine bijdrage vragen om uit die gelden de gedupeerde te helpen. Hun beider taak is dus streng gescheiden en wefte- lijk dient dit ook zoo te blij ven. De Assurantie Maat schappijen zeggen: „Hoe beter de brandweer functio neert, des te goedkooper kunnen wij werken”, en ge nieten dus alle burgers van de gemeentschap in' den vorm van een lage omslag, reeds van de zorg van de gemeentelijke brandweer. Er is echter in de laatste tijd zooveel gevraagd van de Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 451 te in het materiaalbezit en Het is door den vorigen spreker zeer juist opgemerkt dat vuur en water twee ele-1 menten zijn, die elkaar kun nen dienen en bekampen. De afweer tegen het gevaar dat het vuur met zich brengt, dienen we tot het meest mo gelijke nuttige effect op te voeren en daarom stemt het tot verheugenis dat we hier een Brandweercollege heb ben dat zijn taak met nauw gezetheid vervult. Gelukkig hebben we in Bolsward niét dikwijls een groote brand, dank zij de paraatheid van het Brandweercollege. De samenwerking is goed, het gereedschap js in brde en de laatste jaren belangrijk verbeterd. De nieuwe slan genwagen completeert het materiaal van de brandweer. In een betrékkelijk kleine ruimte wordt 550 meter slang plus alle koppelstuk ken op een doelmatige wijze geborgen en bovendien is vlugge verplaatsing moge lijk. Namens B. en W. en het Brandweercollege spreekt de Burgemeester zijn groote dank uit aan de Assurantie Mij. Achlum voor dit waar- devolle geschenk aan de ge meente. Daarna richt de Burge meester zich tot den opper- brandmeester, de heer D. Banning. Wij weten, aldus de Burgemeester, dat onder Uwe leiding een goede geest vaart door het* Brandweer college. Deze nieuwe slan genwagen is een aanwinst, waarmee ik U van harte fe liciteer. De heer D. Banning, hier na het woord verkrijgende, zegt, dat het Brandweer college zeer dankbaar ge stemd gestemd is ten op zichte van de Ass. Mij. Ach lum. Verschillende feiten worden uit het verleden op gediept en daarmee het groote verschil met onze te genwoordige tijd aange toond. De oude tijd met z’n handspuiten, 120 man per soneel en daartegenover de 2 motorspuiten met slechts enkele bedieningsmanschap- pen. Deze nieuwe slangen- ■■i I 11 Japonstoffen Mantelstoffen GEARS. WOLKE i 1/ Z180 1/ /830 Koo p t vroeg tijdig H I I I I Y'v DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1